Tema: Ukrajina
Pogledaj jedan post
Old 25.07.2008., 12:51   #169
Odessa ili Odesa 2. dio

ODESSA ILI ODESA

2. dio

Ono što mi se jako sviđalo je šetnica uz more...od plaže Dolphin pa do Arcadia Beach nekoliko km cca (1,5 sati hoda). Čuo sam da je zovu Road of the health..nije to uređeno onako kako smo mi navikli ali je ok. To je ustvari cesta uz more koja povezuje plaže. Priroda nije mediteranska i čitavo vrijeme bilo je dosta vlage u zraku ali izdrži se. Arcadia Beach je najpoznatiji dio Odesse za zabavu i noćni život pa po razuzdanosti noćnog života Arcadia je poznata i šire. Nema što nema. Restorani, klubovi, barovi sve ono što čini noćni život. I sve je vrhunsko, na cca 200 m zračne linije. Naši turistički radnici trebali bi otići vidjeti što znači noćni život. Sve je otvoreno do 4-5 sati ujutro, muzika sa svih strana ali ima i tihih mjesta. Ističem noćne klubove na otvorenom: Ibiza, Itaka, Western club, Assoll. Ibiza je sva u bijelom sa puno separea, građevina u španjolskom stilu ulaz od 50 do 120 grivni ovisno o danu, izvrsna muzika, super djevuške od kojih su imam dojam velik dio sponzoruše i vjeroatno prostitutke, u ovo nisam siguran jer mi po stilu, obleki i znanju stranih jezika tako ne djeluju, osim ako se ne radi o prostituciji na visokom nivou, Itaka ima one grčke stupove, jako je velika, tamo obično gostuju pjevači, ulaz ovisi o programu za određenu večer, normalno preko vikenda je skuplje od 50 do 300 grivni..
Western club radi samo preko ljeta, tamo dolaze zapadni turisti i curice koje hoće nekog upoznati sa zapada. Takvo je i ponašanje...ono poznato zapadno glupiranje gdje dečki misle da su frajeri i piva u hektolitrima. Klub je građen u obliku amfiteatra. Ulaz 50 grivni čini mi se. Assoll, iako ima ime koje zvuči glupo jako me se dojmio. To je veliki brod sa muzikom i restoranom, mislim da ima tri palube. Tamo mi je muzika najviše odgovarala, imali su veliki ekran na otvorenom što je bilo dobro jer je bilo europsko prvenstvo u nogometu (kad već nisam uspio nabaviti karte eto me u Ukrajini), a imaš i gdje sjesti. Ulaz besplatan osim ako nije neko događanje. Preko dana radi kao restoran.
Turski restoran Shambala isto je super. Tamo sam gledao utakmicu Hrvatska-Turska. Nisam ni znao da je to turski restoran. Poslije mi je sinulo kad sam vidio ime ali oni su bili najbolje pripremljeni za gledanje tekme (logično). Pola restorana je navijalo za Tursku. Kad sam pogledao fizionomiju likova bilo mi je jasno (Turci), Daleko od toga da je bilo zakrabuljenih žena, dimija i sl. To su bili sve fino obučeni ljudi. Pola restorana uglavnom turisti ili domaći navijalo je za Hrvatsku. Vole nas od kad smo pobijedili engleze. Bilo je super, bez negativnih tenzija. Mislim da sam bio jedini Hrvat u restoranu. U Odesi nema inače hrvata. Spominjali su mi nekog nogometaša koji igra za Černomorec (1. ukrajinska liga). Ako sam dobro zapamtio zove se Lozo. No da nastavim: Na kraju utakmice prije produžetaka trk na wc, piva proradila, kad ono red...nema odvojenih muških i ženskih wc...to sam i inače primjetio u Ukrajini...a trebaju početi produžeci...i ja lijepo preko ceste sa strane u mrak...žuborim ja žuborim kad mi netko kaže halo mister i potapša me po ramenu...policija!!!...radost božja...no nisam se dao smesti a ni on me nije prekidao. Završim ja a on krene: big problem, moramo raditi protokol, zove on šefa kad ja skužim da sam žuborio 30 metara od policijske postaje!!!!...nisam gledao jer mi se žurilo na tekmu...no kako ja već znam kako to ide u Ukrajini kad je došao šef ja kažem How much? a oni jednostavno odgovore 200 grivni, odemo u mrak dam lovu i trk na produžetke. Mislim da sam odmah reagirao, da onaj nije zvao šefa možda bih prošao sa 100 grivni (kuna). dakle jedno pišanje 200 kuna...he,he. Makar moram reći da su ovi policajci su znali engleski, valjda ih takve biraju da rade na turističkim mjestima a i oni se grebu za takva radna mjesta...koliko još turista tako plati po raznim osnovama. Na kraju tekme koja je završila kako je završila kolona turskih automobila po gradu sa zastavama i slavlje...Čudno. U Ukrajini turci slave. Kad je igrala Rusija dosta mladih u ruskim dresovima i zastavama i svi navijaju za Rusiju...ali svi...Pitam se tko tu navija za Ukrajinu?...zemlja očito ima problema s identitetom...u Hrvatskoj ne mogu zamisliti da srbi, talijani ili koji već slave neku pobjedu...bilo bi tu razbijenih glava. U razgovoru s njima imao sam osjećaj da se oni osjećaju kao rusi, svi govore ruski pod normalno a ne ukrajinski iako je to slično. Inače kako je Odessa veliki trgovački centar i glavna luka imaju dosta kontakata sa strancima i čini mi se više ljudi zna jezike nego drugdje u Ukrajini. E da, poznato je da ovdje živi velika grupacija židova.
Inače cijene hrane i pića na Arcadia Bech su kao i kod nas na takvim mjestima..ručak od 50 grivni (samo glavno jelo) na više, piva 15 do 18 grivni, kava 10 grivni. butelja vina 300 grivni. Maršutka (mali autobusi koji krstare gradom i prevoze ljude 2-4 grivne). Cijene u dućanima su znatno niže a naročito na ogroooomnoj tržnici koja se zove Privoz. Smještena je u gradu blizu željezničkog kolodvora. Odessa ima i tramvaj i trolejbus čini mi se. Grad je veličine Zagreba. Izlasci u Ukrajini su jako skupi obzirom na primanja, imam osjećaj da oni slabo izlaze na takva mjesta osim u specijalnim prigodama i naravno djevuške u potrazi za zabavom ili ljubavi svog života. Dosta su konzervativni u smislu ženskog položaja u društvu. Podrazumijeva se da muškarac plaća, a ako je ona izašla sa nekim i on plaća zna se što slijedi poslije, jer što je onda i izlazila ako joj se ne sviđa, naravno ako on to želi...pa ako i ne želi. Frend mi je ispričao da nije htio igre bez granica (napio se ko svinja, pitanje je dal je i mogao) i djevojčica se uvrijedila...kao u stilu što ti ja nisam dobra...
Zaključak: Svi koji hoće prvoklasan noćni život pravac Arcadia Beach, Odesa, sve potrebno u smislu prvih informacija naći će se na internetu pa čak i ponuda smještaja (inače puno skupljeg jer je na Arcadia beach).
I upozorenje. Navodno svim tim barovima i restoranima vlada mafija koja je povezana sa policijom. Priča se da ima slučajeva: djevuška zavodi, turist prihvati, krene spika ono hoćemo li u hotel kad ono policija i legitimiranje te plati neku kaznu, naravno bez papira..Obično se pretjeruje sa takvim pričama ali nekako imam dojam da je to moguće. Ali takve priče nikada na me nisu djelovale jer uvijek ima bahatih, blesavih, punih love koji naje... Ja nisam imao takvih neugodnosti jer se nisam ponašao tako ali treba biti oprezan, ne se bahatiti s lovom i ponašati se kao glupi turist kojem na čelu piše: Stigao sam dođite me opelješiti!
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom