Pogledaj jedan post
Old 15.09.2010., 09:11   #20
Quote:
nepostojeći kaže: Pogledaj post
"multi-kulti" ne bi bio promašaj kad bi se imigracijske dozvole izdavale po mnogo strožim kriterijima. prvenstveno kriteriji inteligencije, znanja, vještina i sposobnosti te radnih navika. drugim riječima, da je imigracija određena tržišnom potrebom za pojedinim kadrovima. također, bilo bi dobro da se izdaje probna radna viza u razdoblju od, recimo, 3-5 godina tijekom čega bi se evaluiralo koliko pojedini emigrant pridonosi sebi i društvu (uredan radni odnos, nesukobljavanje sa zakonom, uplaćivanje poreza, prireza i doprinosa itd.). ako zadovolji parametre, postaje počasni državljanin. ako ne - pa-pa.
I ovo kako si opisao je manje-više od riječi do riječi procedura koju sam ja prošao u postupku stjecanja GB državljanstva - ali ja sam išao "by the book" - dakle strogo po zakonskoj proceduri kakva je bila u to vrijeme. Problem dakle nije u toj proceduri, koja je dakle postojala još na prijelazu 80-ih u 90-e - problem je što su tisuće "sposobnijih" od mene u tom istom razdoblju podobivale GB državljanstva koristeći raznorazne rupe u zakonima (fiktivna vjenčanja, statuse raseljenih osoba, izbjeglištva, azile itd) i to u puno kraćem vremenskom razdoblju, a da pritom nisu radili noćne smjene i dva posla i plaćali tržišne cijene najma stanova i tako dalje i tako šire. Da bi se danas jako često sa jednakim podozrenjem od strane "domaćih" gledalo i na mene i na te koji su "alternativnim" načinom postali GB državljani. A vjerujem da je u tom aspektu manje-više jednaka situacija, ako ne i gora, i u Švedskoj i drugdje.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom