Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2007., 15:14   #1
Kemija - pomoć

Ovo je thread u kojem možete postavljati upite koji se tiču kemijskih zadataka i svega što vam u vezi kemije nije jasno.
I dalje vrijede pravila navedena na threadu "Pravila podforuma KZŠIS".



Naziv teme je "Kemija - pomoć", a ne "Kemija - rješavanje zadaće": ne očekujte da će vam ovdje biti riješena domaća zadaća (ili ispit, što god) u obliku u kojem ćete ju moći samo bez razmišljanja prepisati. Naprimjer, ako je pitanje računski zadatak, ne očekujte odgovor s uvrštenim brojkama, nego uputu o potrebnim formulama i postupku. Dozvoljeno je postavljati više pitanja odjednom (u istom postu), ali ako ih postavite jako puno, osobito sličnih, ne očekujte odgovor na sva, osobito ne brzi. Ako ste već riješili dio zadatka o kojem pitate, vjerojatno ćete dobiti bolji i brži odgovor ako napišete što ste već riješili i kako, a na kojem ste dijelu zapeli.
Štreberica, 22. 9. 2012.

Rješenja zadataka iz udžbenika Stehiometrija Milana Sikirice, s postupcima, mogu se skinuti s linkova koji se nalaze ovdje. Molim da pitanja o rješavanju zadataka iz tog udžbenika postavljate tek nakon što ste proučili tamošnje rješenje te vam je nejasno, sumnjate na grešku ili rješenje za taj zadatak ne postoji - navedite u upitu u čemu je od toga problem.
Isto vrijedi i za zadatke s prošlih državnih matura - obrazložena rješenja mogu se pogledati i skinuti ovdje.
Štreberica, 3. 2. 2013.
__________________
.

Zadnje uređivanje Štreberica : 07.02.2013. at 01:11. Reason: link
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 00:07   #2
Kako da prikažem konstitucijske (strukturne) izomere spoja C6H12 (ima ih 5)
U pravilima threada piše da se napiše dokle si stao sa zadatkom, ali ja sam na početku tako da..
edwind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 02:59   #3
Quote:
edwind kaže: Pogledaj post
Kako da prikažem konstitucijske (strukturne) izomere spoja C6H12 (ima ih 5)
U pravilima threada piše da se napiše dokle si stao sa zadatkom, ali ja sam na početku tako da..
Najlakše je samo nacrtati uglikov kostur.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 11:02   #4
hm, ja sam jučer, ne razmišljajući previše, došla do puno više od 5 strukturnih izomera C6H12

jesi siguran da si dobro postavio zadatak?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 22:13   #5
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
hm, ja sam jučer, ne razmišljajući previše, došla do puno više od 5 strukturnih izomera C6H12

jesi siguran da si dobro postavio zadatak?

Uopće nisam primijetio da mu fale dva atoma vodika.

Jel' 14?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 01:07   #6
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
hm, ja sam jučer, ne razmišljajući previše, došla do puno više od 5 strukturnih izomera C6H12

jesi siguran da si dobro postavio zadatak?
Treba dobiti 5 izomera, tako je rekao profesor
edwind is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 01:34   #7
Quote:
edwind kaže: Pogledaj post
Treba dobiti 5 izomera, tako je rekao profesor
To ti je za spoj C6H14.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 11:14   #8
ako pretpostavimo da se fakat radi o C6H14, ovo je rjesenje:
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 18:00   #9
analitička kemija

Imam problema sa zadatkom iz analitičke kemije!

1. U zasićenu otopinu Fe(OH)2 uvodi se H2S do zasićenja. Izračunajte da li u navedenim uvjetima dolazi do taloženja FeS.

podaci : pK1 (H2S) = 7
pK2 (H2S) = 3
Kpt(Fe(OH)2) = 10 na -15
Kpt (FeS) = 5 puta 10 na -18

Plizz ljudi imam ispit u ponedjeljak!

Neznam samo zapoćeti jer nemam koncentraciju nikakvu navedenu, kasnije znam kako
ana-marija-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:17   #10
Moze netko objasniti ukratko kako izjednacavati kemijske formule, oksidacija, redukcija itd...
usput objasniti kako cu znati oksidacijski broj elementu a da nema u spoju ni O ni H...

hvala unaprijed...
Twist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:34   #11
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ovo je thread u kojem možete postavljati upite koji se tiču kemijskih zadataka i svega što vam u vezi kemije nije jasno.
I dalje vrijede pravila navedena na threadu "Pravila postanja!".
A hoće li se brisat debilna pitanja poput ovog iznad?
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:53   #12
Quote:
Lyla kaže: Pogledaj post
A hoće li se brisat debilna pitanja poput ovog iznad?
Zašto bi to bilo debilno pitanje?
Kompleksno je i mislim da bi trebalo puno vremena da se to nauči.

Pogotovo kod org. tvari gdje se mora pratiti elektronegativnost i barem formalno pridavati oks. broj (jer je riječ o kovalentnoj vezi)

Potrebno je gledati periodni sustav elemenata u kojem su obično napisani sva moguća oks. stanja, a većina kemičara to zaključuje već po iskustvu!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 17:19   #13
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Zašto bi to bilo debilno pitanje?
Kompleksno je i mislim da bi trebalo puno vremena da se to nauči.

Pogotovo kod org. tvari gdje se mora pratiti elektronegativnost i barem formalno pridavati oks. broj (jer je riječ o kovalentnoj vezi)

Potrebno je gledati periodni sustav elemenata u kojem su obično napisani sva moguća oks. stanja, a većina kemičara to zaključuje već po iskustvu!
Sad koka još jednom pročitaj boldano. Ja znam da si ti jako pametna i da si nam svima pokazala da rasturaš redox, al ne zvučiš jako pameetno ako misliš da bi se to gore spomenutom liku moglo ''ukratko'' objasnit.
A on bi htio baš tako. Ukratko. (Mislim, ne znam, ja to ni uz najbolju volju ne bih mogla ukratko objasnit.)
zato bih da se brišu debilna pitanja.
rađe mu pošalji ponudu za instrukcije na pm
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 23:08   #14
Debilna pitanja bi bilo najbolje izbrisati nakon par dana, ako ih ljudi ignoriraju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 01:03   #15
Quote:
ana-marija-zg kaže: Pogledaj post
Imam problema sa zadatkom iz analitičke kemije!

1. U zasićenu otopinu Fe(OH)2 uvodi se H2S do zasićenja. Izračunajte da li u navedenim uvjetima dolazi do taloženja FeS.

podaci : pK1 (H2S) = 7
pK2 (H2S) = 3
Kpt(Fe(OH)2) = 10 na -15
Kpt (FeS) = 5 puta 10 na -18

Plizz ljudi imam ispit u ponedjeljak!

Neznam samo zapoćeti jer nemam koncentraciju nikakvu navedenu, kasnije znam kako
Nadam se da je ispit dobro prošao.
Kod zasićenja otopine, koncentracija sumporovodika je 0,1 mol/L. Jako koristan podatak za sve koji imaju posla s analitikom.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 15:16   #16
oksidacijski brojevi

Ispricavam se na mozda jednom ovako laganom pitanju za vas velike, no eto.. Zapela sam.

"Rjesavanje" redoks procesa mi je u teoriji jasno, no u ovome primjeru, ne znam koji su zapravo oksidacijski brojevi atoma dušika u NH4NO3 i kako bih jednadzbu redukcije trebala napisati, pa bih molila za pomoc;

Zn + HNO3 --> Zn(NO3)2 + NH4NO3 + H20

Evo, zahvaljujem unaprijed.
__________________
Ništa ne može tako kao želja spriječiti da stvari koje govorimo imaju ikakve sličnosti s onim što mislimo.
Livach is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 16:57   #17
Quote:
Livach kaže: Pogledaj post
Ispricavam se na mozda jednom ovako laganom pitanju za vas velike, no eto.. Zapela sam.

"Rjesavanje" redoks procesa mi je u teoriji jasno, no u ovome primjeru, ne znam koji su zapravo oksidacijski brojevi atoma dušika u NH4NO3 i kako bih jednadzbu redukcije trebala napisati, pa bih molila za pomoc;

Zn + HNO3 --> Zn(NO3)2 + NH4NO3 + H20

Evo, zahvaljujem unaprijed.
U nitratu je oksidacijski broj dušika +5, a u amonijaku -3.
Onu tvar koja se reducira napišeš s lijeve strane, a onu koja iz nje nastaje s desne. Jednadžbu izjednačiš hidronima i vodom. Naboj izjednačiš elektronima.
Linak.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 17:03   #18
NH4(+) + NO3(-)

u NH4(+) dušik je -3, u NO3(-) je +5

stoga ti ta reakcija izgleda

NH4(+) -> NO3(-) + 8 e- (ostavljam te da se sama igraš sa vodama i vodicima )
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 13:48   #19
Lightbulb Određivanje vanadija u kompleksnom spoju

molim vas za malo pomoći:ako sintetizirate kompleks vanadija sa nekim organskim ligandom, kojim sve načinima možete odrediti prisutnost vanadija u tom kompleksu (ako može krati opis tih metoda)?

Zadnje uređivanje Endimion17 : 02.10.2007. at 15:16. Reason: pojašnjenje naslova
ine is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 09:48   #20
Danke!

sal_mirabilis, kemik; hvala!

Zapravo sad vidim da je vrlo jednostavan primjer, a to sto je meni bilo cist' logicno staviti na dušike +1 i ne primjetiti da je NO3 pod minusom, te da NH4 zbog toga mora biti plus, pa je N -3, dokaz je moje valjda neizvjezbanosti. Nadam se.
__________________
Ništa ne može tako kao želja spriječiti da stvari koje govorimo imaju ikakve sličnosti s onim što mislimo.
Livach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:19.