Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2007., 16:33   #1
Autoimune bolesti - "prirodno" liječenje

Otvaram topic sa željom da si mi, "autoimunaši", pomognemo na svaki mogući način. Ne moram reći da su kortikosteroidi i imunosupresivi samo "gasitelji" vatre. No, ne bi to bilo ni toliko loše, da nisu toliko loše njihove nuspojave.

Već godinama se nosim s lijepom zbirčicom autoimunih bolesti (poremećaja, sindroma...), a odbila sam konvencionalno liječenje. Ne, nisam se odbila liječiti. (Pretpostavljam, dragi doktori, što mislite o ovome). No, moja odluka, moja odgovornost. Nikoga ne nagovaram na isto.

Samo želim da na ovom topicu podijelimo svoja iskustva s "prirodnim" sredstvima, pripravcima, metodama... koji su nam pomogli... ili smo čuli da su nekome pomogli.

Zato su nam ovdje dobrodošli i fitoterapeuti i aromaterapeuti, te svi ostali koji imaju dobar savjet...



P.S. Zahvaljujem, Phyto, na sugestiji, kako za topic, tako i za naslov (koji sam ja malčice presložila). Pridruži nam se. I povedi ekipu. Obećavam da ću dati sve od sebe da se ovaj topic ne zagubi u forumskim bespućima.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 17:11   #2
ja bolujem od autoimune bolesti i nazalost uzimam kortice i ostala sranja,,,,,, rado bih prekinula i presla na alternativu ali do sada nista nije pomagalo nit sam imala nekih pozitivnih iskustva
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 19:34   #3
Bok ljudi
Iako se deklariram kao atopičarka (tema: "atopijski i drugi dermatitisi" ) zapravo sam autoimunašica jer me muče i koljena i probava i sve to zajedno kako i je kod ljudi čiji je imuni sustav "osebujan" Neću se ni mučiti navoditi točne dijagnoze jer su one zapraf pokušaji liječnika da te klasificiraju po skupinama simptoma da bi dobili ideju kaj s tobom. A simptom je samo simptom, ne? Iako klasična, na simptome usmjerena, medicina dobro dođe kao olakšanje kada me previše izmori sve to, svjesna sam kako je olakšanje samo kratkotrajno i ima svoje nuspojave, pa izbjegavam u širokom luku, Dok sam bila klinka, nitko mojim starcima ni meni nije rekao ništa o holizmu, objasnio razliku između simptoma i uzroka niti upozorio na štetnost protuupalnih lijekova. Kada sam sve to skužila, bila sam dosta ogorčena...postoji velika mogućnost da problema sa zglobovima i općenito imunim sustavom imam zapravo zbog previše kortića, antibiotika i antihistaminika u djetinjstvu. Još mi je gore kada me liječnici zastrašuju crnim djiagnozama što će mi se sve ružno dogoditi ako ne počnem piti lijekove SADA, i što je najgore, u najboljoj namjeri jer su naučili samo tretirati simptom.
Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je emocionalno stanje bitno kod autoimunih bolesti. Evo još: "naglas, naglas, naglas" Ako mi se ostvare naumi, u budućnosti će svaki odjel bilo koje autoimune bolesti imati i svojeg psihologa No tko zna...
Prehrana, vježbanje i prirodna medicina su jako važni. Ni približno koliko emocionalno stanje, no njih je lakše kontrolirati Naravno, bitno je i kako ih se primjenjuje. Hrpa ljudi idu terapeutima isto kao i doktorima klasične medicine: ja=pacijent - terapeut=moj spasitelj. Ključan trenutak je kad skužiš kako jedino sam možeš biti svoj izliječitelj, onda sve krene...
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 21:20   #4
Mast od gaveza

Meni je mast od gaveza pomogla da se potpuno riješim crvenih perutavih “fleka” od diskoidnog lupusa (ili kožnih problema kod sistemskog lupusa). Mast radi moja majka i radi ga u koncentraciji jačoj od one koja se u literaturi navodi. No, upravo takva koncentracija mi je u potpunosti očistila lice od crvenila, ranica i sličnog.

Gavez (lat. symphytum officinale) je biljka veoma razgranatog i dubokog korijena crne boje, a u prerezu bijele, do žućkaste. Voli vlažnija staništa (vlažne livade), obale uz potoke. Treba uzeti oštru lopatu (i dva težaka ) da bi se iskopao iz zemlje. Iskopava se u rano proljeće, 3. i 4. mjesec, te u kasnu jesen, 10. i 11. mjesec.

Zanimljivo je da gavez mnogi doživljavaju samo kao teško iskorjenjiv korov.

Knjige kažu da sadrži alantoin, koji liječi teško zacjeljive rane. Sadrži i holin, koji djeluje na optok krvi... uostalom, da ne prepisujem iz Willforta (« Ljekovito bilje i njegova upotreba »...)

Mast je potpuno prirodna. Radi se na svinjskoj masti (koju majka posebno nabavlja, jer je ova u mesnicama često više ili manje soljena).

Mast od gaveza koristi se kod raznih problema (mojim prijateljima i znancima je jako pomogla kod hemerodia, zacjeljivanja rana, bolova od reume, oteklina…

Inače se pije i čaj od gaveza, ali se mora biti oprezan s količinom, kao i vremenom korištenja.


RECEPT – MAST OD GAVEZA

- 0,5 kg svježe nesoljene svinjske masti
- 0,5 kg narezanog korijena gaveza

Korijen treba dobro oprati i osušiti, jer se veoma brzo upljesnivi, a kao takav se ne smije rabiti. Korijen treba narezati na što tanje ploškice (veoma mukotrpno, jer je tvrd, pa su mogući žuljevi na rukama):

Treba zakpiti mast i u vuću staviti nasjeckani korijen da na laganoj vatri kipi oko 5 – 6 minuta. Paziti da ne iskipi.

Ostaviti da se hladi 24 sata. Zagrijati ponovno, te potom procijediti kroz čistu lanenu ili pamučnu krpu (gazu) u posudice u kojima će se mast čuvati. Mast držati u hladnjaku, budući da u masti nema nikakvih konzervansa.

Ovako pripremljena mast može se održati u hladnjaku preko godinu dana.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 21:39   #5
Ajme fermina koji si ti kupus napravila.Srušila si nam cilu koncepciju.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 21:45   #6
Je, gavez super zacjeljuje rane

Samo bih još dodala: najbolje uopće ne uzimati oralno, ne koristiti u trudnoći, ne na preduboke rane (tipa duboke posjekotine), nakon 2 mjeseca mazanja bilo bi dobro napraviti pauzu.
Za vegane: balzam se može dobiti istim postupkom, ali se umjesto masti koristi margarin (po mogućnosti neki iz dućana zdrave prehrane, bez aditiva) ili prirodni maslaci (karite, kakao, kokos i sl.). Također se može upotrijebiti ulje, ali onda se ne dobije balzam nego, hm, ulje Može se i koristiti kao oblog (25g kuhati 10 min u 500ml vode).

Evo s čim sam ja danas počela: timjan borneol (thymus satureioides) eterično ulje - jedno od najjačih imunomodulirajućih ulja koje spriječava jaku upalu.
Koristi se za autoimune bolesti , artroze, reumatioidni artritis, umor, iscrpljenost, kronične infekcije. Ja ću si mazati koljena (artritis) u blagoj koncentraciji jer nadražuje kožu i piti ću također u blagoj koncentraciji (2-3xdan 2 kapi).
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 21:47   #7
E phyto, što misliš o ovoj mojoj ideji s timjanom?
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 21:53   #8
Oprosti Phyto, što sam napravila zbrku. Upravo sam se ispričala Patentii na Kozmetici. Jednostavno, prstić bio brži od pameti, pa topic stavila tamo iako mi to nije bila namjera.

Mislim da topic pod ovim naslovom treba biti na Zdravlju, jer se radi o ozbiljnim bolestima i teško da će ih netko tražiti na kozmetici. Zato te molim da nam navraćaš i ovamo.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 22:03   #9
Raynaudov sindrom

Trenutačno imam problema s nosom. Već od ljeta se lagano crveni, a zadnjih je dana postao i veoma bolan na dodir. Moja doktorica kaže da je došlo do upale hrskavice i da to ni u kom slučaju ne smijem masirati.

Problem je u slaboj cirkulaciji, to jest, upali perifernih arterija, pa su onda i periferna tkiva slabo opskrbljena krvlju. Bolest obično najprije napada prste ruku i nogu, ali meni je, eto, zadnje dvije - tri godine krenulo i na nos. Za sada ne izgleda loše, ali se bojim ulceracija, i propadanja tkiva. S druge strane, taj isti nos (kao i prste na rukama) dugo sam godina mazala kortikosteroidima, pa bih sada probala s prirodnijim sredstvima, kako bih sačuvala nešto kože i za starije dane.

Ponavljam - problem cirkulacije i upale istovremeno.

Phyto, što bi iz asortimana aromaterapije bilo od pomoći?

I svaki drugi savjet je dobrodošao. Hvala!
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 22:27   #10
Ne znam dal je corrina štogod napisala,al evo...
Daklem,fitoaromaterapeutski autoimune bolesti se liječe slično jer im je svima zajednička karakteristika da organizam okreće "kontra samog sebe".
Nekakva osnovna terapija bi uključivala:
Tinkturu lista ili pupova crnog ribiza koja se koristi oralno kroz dugi period-djeluje protuupalno i imunomodulatorno
Eterična ulja bijelog bora i crne smreke kojima se mažu područja nadbubrežnih žlijezda-imaju kortizol-like djelovanje te smiruju upale
Drenažu jetre i bubrega-mogu se koristiti razne biljke,ali se preferiraju:
List ružmarina (jetra)
List koprive ili suručica (bubrezi)
jer posjeduju protuupalno djelovanje.Rade se dvije kure čišćenja koje traju 3-4 tjedna s pauzom od 10 dana između.
List koprive se može bez prblema koristiti više mjeseci.
Također u terapiju treba uvesti neku od slijedećih protuupalnih biljaka:
Harpagofit (vražja kandža)-kod osteoartritisa je najefikasnija,ali se pokazala efikasna i za reumatoidni artritis
Tamjan (smola)-ispitan za reumatoidni artritis djeluje slično NSAR (ibuprofen i sl.)
Kurkuma-ispitana za RA,inhibira stvaranje leukotrijena koji djeluju upalno,potiče stvaranje kortizola,štiti jetru od toksina te je dobar antioksidans
Vrbina kora-djeluje protuupalno i analgetski (koristiti kraće vrijeme)
Oralno je dobro koristiti i dodatke ulja:
Omega 3-3 grama dnevno (kod lupusa se pokazala efikasna doza od 20g dnevno,ali ovakvu terapiju treba obavezno provoditi pod nadzorom liječnika jer nije bez rizika)
Laneno ulje-30g dnevno je pokazalo da smanjuje upalu,poboljšava funkciju bubrega i usporava razvoj aterosklerotskih plakova kod lupusa
Boreč-3g dnevno se pokazao efikasnim za RA
Crni kim (kumin)-nije loša ideja,ali se obično koristi za alergijske bolesti
Dobar probiotik nije na odmet.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 22:34   #11
Quote:
wardancer kaže: Pogledaj post
E phyto, što misliš o ovoj mojoj ideji s timjanom?
Timijan CT borneol je odlična ideja.
Za dermalno nanošenje je dovoljno 2-3 %,a oralno postupaj vrlo oprezno.Počni sa 1 kapi triput dnevno,a ako ti ne bude smetalo (žarenje,peckanje u grlu i želucu) možeš povećati na 2 kapi triput dnevno.Svakako uradi pauzu nakon 2-3 mjeseca korištenja.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 22:51   #12
phyto, hvala ti puno, puno, baš sam se brinula oko te doze

uz timjan zbog dermatitisa pijem noćurak 3x dnevno žlićicu i čaj od čička (koji je dobar i za artritis i seboreju koja me također muči - to mislim 2-3 tjedna), a rane mažem mješavinom ulja (jojoba, noćurak, d.ruža + kamilica,palmarosa,sjeme mrkve-palmarosa je tu zbog stafilokoka koji voli dermatitise ). nadam se da ništa od svih tih stvari ne interferira (previše ) jedno s drugim.

vražju kandžu sam već škicala, ali ne želim si hrpu toga natrpati odjednom, pa sam odlučila popiti jednu kuru nakon što prekinem timjan (encianovu mišljah uzet, iako mislim da ima i neka u kombi s ekstraktom ribizla što dobro zvuči...).

sipf od ribiza isčekujem od prolijeća, ali nikako da dođe u domaće dućane...čeka se

koprivu sam često znala piti kada bi mi se javila peludna hunjavica, lijepo smiruje zbrku u organizmu, super ju je i jesti kao špinat, njam a suhi prah se može za prvu pomoć posuti po raznim ogrebotinama i sl. -divna biljka. kurkumu jedem kao začin, opet njam
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:13   #13
Phyto....obećao si mi popis pripravaka za ankilozantni spondilitis...
Ja još čekam....
Imam onu tinkturuod crnog ribiza.
A danas sam kupila Omega 3, od Twinlaba.Ženska u apoteci mi je rekla da ne moram uzimati Omega 6 i 9, jer ih organizam navodno ima prirodno dovoljno u zalihama.
Nina-01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:15   #14
Hvala Phyto, hvala Wardancer, na javljanju i savjetima.

Često u komplementarnoj medicini nailazim na savjet - uzimati pod nadzorom liječnika. Međutim, moji liječnici, osim što poneki pozdravlja "suplementaciju", najčešće u vidu vitaminskih pripravaka, o drugome ili ne znaju, ili ne žele znati.

Baš sam sinoć na trenutak uključila televizor na prvom programu gdje se jedan liječnik obrušio na sve što iskoračuje iz školske medicine. Gotovo ga je bilo nelagodno gledati koliko je bio isključiv, omalovažavajuć i obezvrjeđujuć spram svega onoga što mi zovemo komplementarnom ili alternativnom medicinom... ili kako već ne.

Zato mi je teško s liječnikom raspravljati o omega 3, jer, ovaj, čak i u najboljoj namjeri, nema znanja, a često ni mogućnosti da me na takav način prati kroz liječenje.

Stoga ću morati sama oprezno koristiti nešto od preporučenog. I, naravno, nadam se vašim savjetima, kao što sam ih i sama spremna pružiti vama.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:16   #15
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Trenutačno imam problema s nosom. Već od ljeta se lagano crveni, a zadnjih je dana postao i veoma bolan na dodir. Moja doktorica kaže da je došlo do upale hrskavice i da to ni u kom slučaju ne smijem masirati.

Problem je u slaboj cirkulaciji, to jest, upali perifernih arterija, pa su onda i periferna tkiva slabo opskrbljena krvlju. Bolest obično najprije napada prste ruku i nogu, ali meni je, eto, zadnje dvije - tri godine krenulo i na nos. Za sada ne izgleda loše, ali se bojim ulceracija, i propadanja tkiva. S druge strane, taj isti nos (kao i prste na rukama) dugo sam godina mazala kortikosteroidima, pa bih sada probala s prirodnijim sredstvima, kako bih sačuvala nešto kože i za starije dane.

Ponavljam - problem cirkulacije i upale istovremeno.

Phyto, što bi iz asortimana aromaterapije bilo od pomoći?

I svaki drugi savjet je dobrodošao. Hvala!
Vidim da je corrina već napisala za Raynaudov sindrom,no ne škodi ponoviti:
ružmarin cineol
čempres
limun
tršlja
pačuli
Obično se koriste koncentracije od 2.5-3% (svakog ulja toliko) no pošto se radi o licu ja bih se ipak zadržao na manjim koncentracijama,recimo 1-1.5% svakog (maksimalno) te obavezno bih dodao smilje i njemačku kamilicu zbog upalnog procesa (isto 1-1.5%).Limun i tršlju možeš i zaobići jer znaju iritirati.Limun možeš zamijeniti sjemenom mrkve.
Bilo bi dobro dodati i ekstrakte protuupalnih biljaka-sladić,tamjan, centelu koja djeluje regenerativno i stimulira cirkulaciju te ekstrakt sjemenki grožđa (PCO)(potpomaže cirkulaciju i štiti kolagen),vitamin B5 i A,alantoin,beta karoten.
Sve osim vitamina A,beta karotena i macerata centele ide u vodenu fazu krema-ne može se inkorporirati u ulja.
Svakako koristi i protuupalna bazna ulja poput tamanua (koji potiče i cirkulaciju),macerata nevena i gaveza.
Oralno uzmi ginko 120-160mg dnevno ili list vinove loze te PCO (150mg dnevno) i bioflavonoide (200-500mg dnevno) s vitaminom C (1g dnevno).
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:17   #16
Quote:
Nina-01 kaže: Pogledaj post
Imam onu tinkturuod crnog ribiza.
kakvu? otkud? kolko? ne bih ju sad gurala u svoj ionak prenatrpan "program" ali da znam za inače...
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:20   #17
Quote:
wardancer kaže: Pogledaj post
kakvu? otkud? kolko? ne bih ju sad gurala u svoj ionak prenatrpan "program" ali da znam za inače...
Kupila sam u
Kemigu, prije jedno mjesec i pol, zadnja flaša je bila, pol litre.
Rekli su mi da će zvati kad dobiju novu pošiljku..no, do danas nema njihovih poziva.
Nina-01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:25   #18
Quote:
Nina-01 kaže: Pogledaj post
Phyto....obećao si mi popis pripravaka za ankilozantni spondilitis...
Ja još čekam....
Imam onu tinkturuod crnog ribiza.
A danas sam kupila Omega 3, od Twinlaba.Ženska u apoteci mi je rekla da ne moram uzimati Omega 6 i 9, jer ih organizam navodno ima prirodno dovoljno u zalihama.
Pa kad mi nisi ništa odgovorila.Pitao sam te jesi nešto počela koristiti i za što si se odlučila,a ono muk s druge strane.
Pažljivo prati ovu temu i naći ćeš odgovore na sva svoja pitanja.
Magistra ti je dobro rekla-omegu 6 nipošto ne kupuj jer je dobivamo u prehrani mnogo više nego što je potrebno (a smatra se da djeluje proinflamatorno),a omegu 9 možeš dobiti iz maslinovog,repičinog,sezamovog i hibridnog suncokretovog ulja.Naravno da je maslinovo najbolje,a pomaže i kod upala zbog prisutnosti oleuropeina.
Preparati tipa omega 3-6-9 su čista glupost!
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:25   #19
i zanima me, kad već ćaskamo , što činite za psihu, kako to djeluje na vas, vašu bolest? obraćate li pažnju uopće na to? Ja vjerujem da dok ne zavirimo unutra prirodni lijekovi mogu samo ograničeno pomoći, u smislu da će se problem vraćati jer nije zapravo razriješen. mišljenja?
nadam se da i ovo spada pod temu, ukorite me ako nije bio plan svraćat u te vode
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 23:26   #20
Quote:
Nina-01 kaže: Pogledaj post
Kupila sam u
Kemigu, prije jedno mjesec i pol, zadnja flaša je bila, pol litre.
Rekli su mi da će zvati kad dobiju novu pošiljku..no, do danas nema njihovih poziva.
hvala ti
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.