Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2008., 09:28   #61
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
a judeizam je donio zapadu ideju zene kao neminovno potcinjene muskarcu i dodijelio joj iskljucivo funkcionalnu ulogu.
ma nije.
u biti, stvarno nije.

inače, ja lilitici ne pridajem neku veliku važnost
zamjenio sam je plutonom. dođu mi nekako na isto
__________________
...
krsnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 13:02   #62
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
a judeizam je donio zapadu ideju zene kao neminovno potcinjene muskarcu i dodijelio joj iskljucivo funkcionalnu ulogu. jako mudra i nepravedna religija.
jel to isti onaj judaizam koji po važnosti u obitelji majku stavlja ispred oca?
u kojem je bitinije da je žena židovka, a ne otac?
u kojem se rodoslovno stablo gleda po majčinoj strani, a ne očevoj; ravnajući se logikom majka je samo jedna i u to si siguran, za oca se nikad ne zna ( )
mislim da nije..

i kojem zapadu su oni to donijeli? onom staroga rima u kojem žene, sinovi koje otac ne bi priznao i invalidi nisu mogli dobiti status slobodnog građana?!
ili onom srednjevjekovnom-europskom u kojem su svaku drugu ženu proganjali kao vješticu?

ali ovo je već tema za religiju

ali mislim da je lilith sama po sebi toliko mračna da se ne može vezati niti za jednu religiju
ona je onaj pakao što svaka osobu, uz raj, nosi u sebi
al to je smao moje mišljenje, nisam proučavala...po principu što ne znam ne može mi škoditi
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 16:35   #63
Beti (i ostali),

prije svega, izdvojit cu jedan dio tvog opsirnog posta:

Quote:
zena odbija zrtvu i zena odbija popustiti i time ne samo da ne moze biti supruga vec ne moze biti ni majka, odbija majcinsku duznost jer se predaje svojim nagonima i interesima i ne zeli ih zrtvovati zbog nikoga, pa cak ni zbog svojeg djeteta. tu zivot nije moguc jer zena daje zivot i podrzava ga time da na svijet dovodi i njeguje, hrani, podize, zrtvuje se za svoje potomstvo, odlucuje da njeno dijete zivi time da ona jednim dijelom umre. lilith ne zeli zrtvovati ni jedan svoj dio i time ubija djecu.
Mislim da je meni od samog pocetka jasno kakav je to instinkt. Moguce je da se nasi stavovi i misljenja uvelike razlikuju, pa se zbog toga ne kuzimo po pitanju definicije Lilith.

Ako jos k tome uzmemo u obzir sto uopce jest ta tocka Lilith - matematicki izracunata tocka na putanji Mjeseca kada je on najudaljeniji od Zemlje. Odnosno gdje bi bio najudaljeniji u trenutku rodjenja. (Ili ja cijelo vrijeme imam krivu predodzbu?)

Dakle, Lilith se neraskidivo veze uz Mjesec, Lilith je jedna faza Mjeseca, i to ona njegova tamna faza, kada se taj simbol majcinstva, brige, njeznosti, osjecaja nalazi najdalje od Zemlje. Kada ga obavije mrak.

U svakom slucaju, onda Lilith (Mjesec) podivlja. Onda se ona odvaja, gazi sve i rusi, uzdize svoje (tamne, sebicne) nagone u najvse visine i ne oklijeva ni trena da ih zadovolji. Koliko to ima veze sa sredinom u kojoj smo rodjeni, ne znam. Ali primjecujem da sa samim Mjesecom i njegovim polozajem u nasoj karti - itekako ima.

Mjesec tezi osjecajnom ispunjenju, brizi za drugoga, majcinstvu, njeznosti.....a kroz sve to i vlastitom zadovoljenju istih tih potreba. Da budemo pazeni, voljeni, da primamo jednako kao sto i dajemo. Svoj unutarnji, reklo bi se nesvjesni zivot. Lilith je njegova krajnost, tocka u kojoj (prividno) nema ovih karakteristika, odnosno one su zavinute mrakom, tocka u kojoj zena odbacuje svoje majcinstvo, svoju ulogu, svoju sposobnost da stvori zivot. I svaki Mjesec dodirne ovu krajnost (u tocki Lilith).

Imaju je, naravno, i muskarci i zene (kao i Mjesec), a vjerujem da kod oboje ta Lilith predstavlja isto. Ne neki let za emancipiranost i samoispunjenje (cak stovise, mislim da je sam djavo vara tom samoispunjenoscu, koju nikad kao takva ne dozivi ), nego trenutak pomracenja, kao kad se nocu lijepa djeva pretvara u krvolocnog vukodlaka. Svako jutro nakon toga, ona place kada pobroji svoje "zrtve".

Slikovito receno:

[SLIKA OBRISANA]



Zasto sam rekla - ovisi o stupnju razvoja? Ti kazes - nije to stupanj razvoja, nego prisutnost u horoskopu. Ali, zar nije to isto?

Ako se ta Lilith izrazeno veze za mnogo tocaka, bitnih tocaka u tvom horoskopu, vjerojatno to znaci da je njen utjecaj time i jaci. Samo ta jedna tocka, na cijeloj putanji, a toliko znacaja. Tako se tih vise tocaka tvog horoskopa i bavi njome, jer ih ona dodiruje. Jer upravo taj trenutak pomracenja utjece na neke druge aspekte tvoje cjelokupne osobnosti. Svi ti aspekti nezaobilazno se moraju baviti tom Lilith. To si i ti rekla na pocetku posta, znam.

Kroz sve te medjuutjecaje osoba bi trebala spoznati dubinu i znacaj tog dozivljaja, te daleke tocke. Kako ce to iskusiti, sto ce izvuc iz toga, ovisi o cijelom horoskopu, jasno.

Sto li je ono rekao Dupor po pitanju Lilith:

Ako je Venera djevojka, eros i ljepota, Mjesec majka, osjecaji i dusa, onda manjka onaj iskonski zivotinjski cin, razorni divlji koitus, seks; izvor rijeke u raju i uvor u paklu.

Prezir etike i estetike, cisti zivotinjski seks, uzivanje, izivljavanje, neukusni trofeji razbijenih himenova, podzemno trgovanje tijelom, drogiranje zdravog zivota otrovnim vocem, jabuka grijeha koja cvjeta na krvi nevinih i jakih; rat neduzne brace; iza kise nesreca otrovna gljiva u cekanju sunca.


Lilith je izopacenje ideje o uzajamnom prozimanju, stapanju, iskrenoj i snaznoj strasti. Ona je onaj najprizemniji nagon koji prati tu ideju, ali je nikada, ni u ludilu ne dostize. Jer se iz sebicnosti to niti ne moze doseci.

Stoga, krsnik, nemoj vise mijenjati Lilith za Plutona, takvu plitkocu i izopacenost za dubinu krajnjeg sjedinjenja i transformacije.

Zadnje uređivanje S.C. : 06.03.2008. at 17:06.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 23:48   #64
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
jel to isti onaj judaizam koji po važnosti u obitelji majku stavlja ispred oca?
u kojem je bitinije da je žena židovka, a ne otac?
u kojem se rodoslovno stablo gleda po majčinoj strani, a ne očevoj; ravnajući se logikom majka je samo jedna i u to si siguran, za oca se nikad ne zna ( )
mislim da nije..

i kojem zapadu su oni to donijeli? onom staroga rima u kojem žene, sinovi koje otac ne bi priznao i invalidi nisu mogli dobiti status slobodnog građana?!
ili onom srednjevjekovnom-europskom u kojem su svaku drugu ženu proganjali kao vješticu?
bo mislila sam u smislu da je stari zavjet usadio zeni krivicu i sram sto je zensko. prije zidovstva i krscanstva zena se kao bozanstvo ravnopravno obozavala, dok je u krscanstvu posvecena samo kao isusova majka, u judaizmu nema ni to mjesto, mozda se varam. ne zelim prkositi povijesti i smjeni civilizacija, to ima svoj prirodan tijek i zakonitosti, samo zelim reci da je u toj smjeni zena popusila. ne vidim kako je dobila bolji polozaj ako su je samo muz i dijete mogli izdici iz sramote. zene to osjecaju i dan danas. dok europa i srednjovjekovni progon vjestica jest posljedica te mizoginije, to su radili u ime boga, muskog boga.
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 00:37   #65
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Mislim da je meni od samog pocetka jasno kakav je to instinkt. Moguce je da se nasi stavovi i misljenja uvelike razlikuju, pa se zbog toga ne kuzimo po pitanju definicije Lilith.
najvjerojatnije, samo mi objasni kakav je to instinkt, posto meni nije jasno meni ona nije samo instinkt, nego i stav, nacin postojanja i osjecaji, tip zene, scenarij i po tom scenariju razvijena drama, simbolika....

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Ako jos k tome uzmemo u obzir sto uopce jest ta tocka Lilith - matematicki izracunata tocka na putanji Mjeseca kada je on najudaljeniji od Zemlje. Odnosno gdje bi bio najudaljeniji u trenutku rodjenja. (Ili ja cijelo vrijeme imam krivu predodzbu?)

Dakle, Lilith se neraskidivo veze uz Mjesec, Lilith je jedna faza Mjeseca, i to ona njegova tamna faza, kada se taj simbol majcinstva, brige, njeznosti, osjecaja nalazi najdalje od Zemlje. Kada ga obavije mrak.

U svakom slucaju, onda Lilith (Mjesec) podivlja. Onda se ona odvaja, gazi sve i rusi, uzdize svoje (tamne, sebicne) nagone u najvse visine i ne oklijeva ni trena da ih zadovolji. Koliko to ima veze sa sredinom u kojoj smo rodjeni, ne znam. Ali primjecujem da sa samim Mjesecom i njegovim polozajem u nasoj karti - itekako ima.

Mjesec tezi osjecajnom ispunjenju, brizi za drugoga, majcinstvu, njeznosti.....a kroz sve to i vlastitom zadovoljenju istih tih potreba. Da budemo pazeni, voljeni, da primamo jednako kao sto i dajemo. Svoj unutarnji, reklo bi se nesvjesni zivot. Lilith je njegova krajnost, tocka u kojoj (prividno) nema ovih karakteristika, odnosno one su zavinute mrakom, tocka u kojoj zena odbacuje svoje majcinstvo, svoju ulogu, svoju sposobnost da stvori zivot. I svaki Mjesec dodirne ovu krajnost (u tocki Lilith).
ne znam ti za ove tehnicke stvari, samo to sto lilith moze imati zavisan polozaj od mjeseca i sto je njegova tamna strana opet nece u natalu govoriti o njenoj jacini. ako ima dominantan polozaj, tipa odnos sa suncem, mjesecom, vladarem horoskopa, polozaj u 1., 5. ili 10. kuci, ili vise aspekata sa manje vaznim planetama, onda ju se ne moze zanemarivati, ako je tamna strana mjeseca ne znaci da ju mozes i zauvijek ugasiti.

sa sredinom u kojoj smo rodjeni ima itekako veze, svaka sredina naglasava prototip zene majke, slaba je na njega, ali ne mozes reci da je to u svakoj sredini isto, dolazim iz dalmatinske sredine di sam odrasla pola u manjem dalmatinskom gradu pola u dalmatinskoj otocnoj sredini. definitivno se razlikuje od zagreba po tom pitanju iako i u zagrebu vecina zena tezi majcinstvu. ali to nije idealizirano na isti nacin kao ovdje. dakle, lilith je vise omrazena u dalmaciji nego u velegradu.

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Zasto sam rekla - ovisi o stupnju razvoja? Ti kazes - nije to stupanj razvoja, nego prisutnost u horoskopu. Ali, zar nije to isto?
nije. ne slazem se da se jedan planet ili tocka, sta vec lilith je, moze zanemariti, zatomiti. ako se stetno ispoljava za pojedinca, onda on/ona mora nauciti kako da ju konstruktivno izrazi, da je pomiri s ostatkom svog horoskopa, izopacen i destruktivan moze biti svaki planet, pa tako i mjesec kojeg tolko idealiziras.

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Ako je Venera djevojka, eros i ljepota, Mjesec majka, osjecaji i dusa, onda manjka onaj iskonski zivotinjski cin, razorni divlji koitus, seks; izvor rijeke u raju i uvor u paklu.

Prezir etike i estetike, cisti zivotinjski seks, uzivanje, izivljavanje, neukusni trofeji razbijenih himenova, podzemno trgovanje tijelom, drogiranje zdravog zivota otrovnim vocem, jabuka grijeha koja cvjeta na krvi nevinih i jakih; rat neduzne brace; iza kise nesreca otrovna gljiva u cekanju sunca.


Lilith je izopacenje ideje o uzajamnom prozimanju, stapanju, iskrenoj i snaznoj strasti. Ona je onaj najprizemniji nagon koji prati tu ideju, ali je nikada, ni u ludilu ne dostize. Jer se iz sebicnosti to niti ne moze doseci.

Stoga, krsnik, nemoj vise mijenjati Lilith za Plutona, takvu plitkocu i izopacenost za dubinu krajnjeg sjedinjenja i transformacije.
lilith nije izopacenje nego prirodni instinkt koji se budi u adolescenciji i ne mora biti obuzdan u odrasloj dobi, moze cak ojacati sa odrastanjem jer pojedinac vise nije toliko nesiguran u sebe, svoju prirodu. i onda postaje vise od instinkta. naravno da moze i slabiti. vecinom slabi, kod nekih nikad nije prisutan. kod nekih se cak kasnije razvije. ali ne vidim sta je tu izopaceno kako uopce moze doci do majcinske uloge ako se prvo ne upozna lilith? ne mislim tu samo na sex, jer sex ljudi rade iz razlicitih razloga i imaju razliciti stav prema njemu. ali kako se zena moze prepustiti zavisnoj ulozi venere i mjeseca ukoliko prvo nije postojala kao lilith? znam da je to vecini normalno ali ako imas lilith u 1. kuci, tesko da ce ti egzistencija samo kroz veneru i mjesec biti dovoljna. a sto se tice sebicnosti, pitaj adama zasto je tolko potrebno da bude superioran nad lilith, zasto se on te svoje sebicnosti ne odrekne, mozda onda nece biti ni sebicnosti kod lilith, tu ne vidis nista izopaceno?
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 01:57   #66
S.C., nasla sam jedan prekrasan text o lilith i razrijesenju lilith koflikta u horoskopu, mozda tebi vise treba posto imas tako negativan stav o njoj, vidjeces da ona nije nis negativno, jos manje izopaceno kao sto nema nis gadno u menstrualnoj krvi, jel tako?

i sve je istina, jer sam lilith upravo tako intuitivno dozivljavala i prije citanja ovog texta, znaci da je lilith govorila kroz mene

http://www.antonia-langsdorf.de/date...dorf-essay.php
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 02:36   #67
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
S.C., nasla sam jedan prekrasan text o lilith i razrijesenju lilith koflikta u horoskopu, mozda tebi vise treba posto imas tako negativan stav o njoj, vidjeces da ona nije nis negativno, jos manje izopaceno kao sto nema nis gadno u menstrualnoj krvi, jel tako?

i sve je istina, jer sam lilith upravo tako intuitivno dozivljavala i prije citanja ovog texta, znaci da je lilith govorila kroz mene

http://www.antonia-langsdorf.de/date...dorf-essay.php
sve si divno rekla. Ne smijem nista da dodam, merkur mi je spaljen, pa cu da pokvarim ova super izlaganja
Pomalo zivim tu "lilith" a zar to i nije normalno u mojim dvadesetinekima da ne zelim sebe primarno da ostvarim kroz majcinstvo niti mi treba suprug da bih upotpunila identitet, skocentrisana na sebe i svoje potrebe.. (ja tako dozivljavam tu pricu o crnom mjesecu)..ali na kraju ne bjezim od velikog dara prirode, dapace, ja ga i prizeljkujem, ali prvo Ja.. rjesenje je u kompromisu, ali nikako u potpunom odbacivanju bilo svijetla bilo tame, a zapamtite svi imamo taj tamni mjesec...
Nemogukojehocu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 10:33   #68
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Lilith je izopacenje ideje o uzajamnom prozimanju, stapanju, iskrenoj i snaznoj strasti. Ona je onaj najprizemniji nagon koji prati tu ideju, ali je nikada, ni u ludilu ne dostize. Jer se iz sebicnosti to niti ne moze doseci.
Stoga, krsnik, nemoj vise mijenjati Lilith za Plutona, takvu plitkocu i izopacenost za dubinu krajnjeg sjedinjenja i transformacije.
o.k., ali te dvije energije su mi zaista bile jako slične

Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
a sto se tice sebicnosti, pitaj adama zasto je tolko potrebno da bude superioran nad lilith, zasto se on te svoje sebicnosti ne odrekne, mozda onda nece biti ni sebicnosti kod lilith, tu ne vidis nista izopaceno?
opet ti na adama drvljem i kamenjem. adam je krivo shvaćen, apsolutno krivo shvaćen jer on nije muškarac, on je čovjek, a u tom su čovjeku sjedinjena dva polariteta. sva ta zavrzlama oko adama nastala je kao posljedica potrebe ljudi za manipulacijom, ali u svom čistom obliku, adam predstavlja ravnotežu, a nje ne može biti bez spajanja različitih, ali jednako vrijednih energija, plusa i minusa u svom najidealnijem obliku.
lilith nije nikome podređena, ona jednostavno nije podobna za ravnotežu. kako ćeš postići ravnotežu od dva pola koja obadva samo uzimaju?
tako da....ne bih govorio o njenoj podređenosti u odnosu na nekoga, nego o njenoj, i isključivo njenoj nesposobnosti za išta više od ispoljavanja osnovnih nagona.
__________________
...
krsnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 15:55   #69
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
kao sto nema nis gadno u menstrualnoj krvi, jel tako?


Oprosti, ali ovo mi je stvarno bilo smijesno.

Ne, naravno da nema nista gadno, menstrualna krv je simbol onih procesa u zeni koje Lilith oskvrnjuje. Menstruacija ili mjesecnica je nesto sasvim prirodno i dogadja se kod zene koja je sposobna stvoriti zivot.

Lilith je simbol neplodnosti, u srednjem vijeku ona je bila cak ubojica djece. Sve ono sto majka nije, to je Lilith.

Jedina djeca koju Lilith radja su inkubi i sukubi, demoni koji se uvlace u snove muskaraca i zena, u postelju ravno izmedju njih, razaraju njihov brak, jer se svatko seksa sa svojim demonom. Ovo je simbolicki, naravno.

Kad vec toliko zapinjes za pricu o Adamovoj prvoj zeni, pa sto ti govori taj njen odlazak?! Ti to prikazujes kao neko njeno oslobodjenje, kao odlazak u neki spas.....a ona je zapravo otisla iz Raja. Otisla. Sama. Svjesno.

Jer ona tamo vise nema sto raditi. Ona ne zeli muza, ne zeli odnos, ne zeli ravnopravnost. Kao sto krsnik rece, ona zeli ispoljavati iskljucivo svoje nagone. Tako da je odlazak iz Adamovog zagrljaja samo simbolika - ona je otisla cim je zapala u tu svoju "istinsku prirodu".

I kako se zabavlja kasnije ta kraljica zenske emancipiranosti?

Kazu za Lilith da predstavlja u nama one mracne kutke za koje radije uopce ne znamo da postoje, sokantna istina o moralnom i civiliziranom covjeku koji u dubini skriva necovjecne, zivotinjske nagone. Zvjerske, stovise. Takve vlastite porive najcesce zatomljujemo ili poricemo, najcesce ih ljudi niti ne osvjeste.
Ali, znaci li osvjestavanje nuzno i aktivno zivljenje toga? Mislim da ne....

Slazem se s time sto ti govoris, ako je tako da je Lilith poprilicno izrazena u horoskopu (kao kod tebe, u prvoj kuci) da osoba mozda nece imati drugog izbora nego da ju "izivi", jer joj je to jednostavno potrebno. Njene planete su se tako poslozile kako bi je prisilile da se na odredjeni nacin bavi tom Lilith, sto je po meni (po treci put ) povezano sa stupnjem razvoja.

Netko tko nema toliko izrazenu Lilith, mozda ju je vec "odradio".

Ali cemu, po tebi, vodi to "izivljavanje"?

Ti toliko naglasavas tu zrtvu, kao nesto prisilno i nesto lose. Kazes, nije htjela zrtvovati dio svoje prirode. Ali, svatko treba zrtvovati dio svoje prirode, ukoliko je osvjestio taj dio i svjesno zakljucio da ga treba "zrtvovati" (autodestrukcija - nesto se cesto koristi ova rijec u zadnje vrijeme). Samo sto tada to vise nije zrtva, nego transcendencija, transformacija.

Prrodni slijed covjekovog razvoja dovodi do zelje za stapanjem s nekim drugim bicem. Za prepoznavanjem sebe u drugome i beskompromisnim prihvacanjem nekog drugog. To nam govori i 7. kuca natalnog kola, nakon koje slijedi njih jos 5 za "odraditi". Na ovoj 7. Lilith "pada"......stoga, kad me pitas kakvi su to instinkti - kazem: ogranicavajuci.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:25   #70
Quote:
krsnik kaže: Pogledaj post
opet ti na adama drvljem i kamenjem. adam je krivo shvaćen, apsolutno krivo shvaćen jer on nije muškarac, on je čovjek, a u tom su čovjeku sjedinjena dva polariteta. sva ta zavrzlama oko adama nastala je kao posljedica potrebe ljudi za manipulacijom, ali u svom čistom obliku, adam predstavlja ravnotežu, a nje ne može biti bez spajanja različitih, ali jednako vrijednih energija, plusa i minusa u svom najidealnijem obliku.
lilith nije nikome podređena, ona jednostavno nije podobna za ravnotežu. kako ćeš postići ravnotežu od dva pola koja obadva samo uzimaju?
tako da....ne bih govorio o njenoj podređenosti u odnosu na nekoga, nego o njenoj, i isključivo njenoj nesposobnosti za išta više od ispoljavanja osnovnih nagona.
je li, adam je krivo shvacen u cijeloj prici, a lilith nije? vi lilith uopce ne zelite shvatiti i pricate samo o sukubusima i inkubusima i ubijanju djece i to shvacate doslovno dok se u adamovom slucaju cijeloj stvari treba pristupiti filozofski njezno i pokusati u njegovom ponasanju sagledati svu kompleksnost covjekovog postojanja, njegove kontradikcije, njegove pluseve i minuseve da bismo dosli do ideala jer idealnog covjeka nema. a lilith sto je ona ako ne covjek, nju se moze naprasno odbaciti kao nesto gadno i necovjecno cim napravi nesto nelogicno jer mozda zena sama svojim postojanjem mora biti bez pluseva i minuseva, mora odmah biti ideal inace nije zena a nije cak ni covjek.

kako to, molim te, adam predstavlja ravnotezu ako otpocetka razmazeno tvrdi da on mora biti superioran i da moze biti jedino on top? sto joj nije ponudio neki polozaj ljuljacke ili slicno, pa da zajedno vjezbaju ravnotezu? ali nije, on se kukavicki, kad mu je ona smugla jer nije vidila da se ravnoteza uopce moze postici ako je jedan superioran a drugi inferioran (jbg imala zena smisla za logiku izmedju ostalog), obratio bogu da ga zastiti u njegovim posebnim pravima na superiornost, znaci htio je da ga bog podrzi u mobbingiranju lilith. i posto opet nije islo jer bog ipak nije svemoguc u ovakvim slucajevima, postoji i slobodna volja pojedinca a znamo sto je odlucila lilith, lilith je prokleta a razmazenom adamu je dodijeljena novostvorena zena, iz njegova rebra kako ovaj put ne bi bilo zabune, koja je bila ponizna i pusila njegovu ravnotezu, zauzvrat ga je mogla manipulirati sexom i djecom, kuhanjem i ciscenjem njegova smeca.

o svodjenju lilith na najobicnije nagone sam vec pisala, to nije istina i vec sam rekla da svaki planet moze imati najizopacenije nagone, pa cak i merkur ako hocete.
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:29   #71
Quote:
Nemogukojehocu kaže: Pogledaj post
sve si divno rekla. Ne smijem nista da dodam, merkur mi je spaljen, pa cu da pokvarim ova super izlaganja
Pomalo zivim tu "lilith" a zar to i nije normalno u mojim dvadesetinekima da ne zelim sebe primarno da ostvarim kroz majcinstvo niti mi treba suprug da bih upotpunila identitet, skocentrisana na sebe i svoje potrebe.. (ja tako dozivljavam tu pricu o crnom mjesecu)..ali na kraju ne bjezim od velikog dara prirode, dapace, ja ga i prizeljkujem, ali prvo Ja.. rjesenje je u kompromisu, ali nikako u potpunom odbacivanju bilo svijetla bilo tame, a zapamtite svi imamo taj tamni mjesec...
hvala

uvjerila sam se da su te price o spaljenom merkuru bedastoce, merkur sunce konjukcija znaci potentan, jasan i nadasve kreativan merkur. tako da, pisi kolko god hoces, ja ne mogu izdrzat sama ove napade na lilith

oprez sa lilith: njezine price su vrlo bolne jer ona ne moze promijeniti svijet, ona moze izaci kao moralni pobjednik iz svojih iskustava ali moze izgubiti i puno od svoje moci, hipokrizija svijeta je uvijek jaca.
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:30   #72
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
o svodjenju lilith na najobicnije nagone sam vec pisala, to nije istina i vec sam rekla da svaki planet moze imati najizopacenije nagone, pa cak i merkur ako hocete.
Ali Lilith nije planet. Lilith je samo jedna tocka......i veze se uz Mjesec.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:47   #73
Ja mislim da svaki čovjek u sebi nosi malo mraka i malo svjetla. Lilith je recimo taj mrak i on je naša najjače i najčvšće uporište, kad nas ljudi "zgaze" u tom mraku nalazimo snagu da ustanem i nastavimo. Tako da Lilith ne može biti loša, ipak potrebno je da prevladava svjetlo a ne tama jer svjetlo omogućuje život (fotosinteza),a bez života ni mrak nema gdje opstajati
ćićolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:56   #74
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
je li, adam je krivo shvacen u cijeloj prici, a lilith nije? vi lilith uopce ne zelite shvatiti i pricate samo o sukubusima i inkubusima i ubijanju djece i to shvacate doslovno dok se u adamovom slucaju cijeloj stvari treba pristupiti filozofski njezno i pokusati u njegovom ponasanju sagledati svu kompleksnost covjekovog postojanja, njegove kontradikcije, njegove pluseve i minuseve da bismo dosli do ideala jer idealnog covjeka nema. a lilith sto je ona ako ne covjek, nju se moze naprasno odbaciti kao nesto gadno i necovjecno cim napravi nesto nelogicno jer mozda zena sama svojim postojanjem mora biti bez pluseva i minuseva, mora odmah biti ideal inace nije zena a nije cak ni covjek.
što se odmah ljutiš?
možda sam se nespretno izrazio kada sam rekao da je adam čovjek. nisam mislio ni u kom slučaju reći da je muškarac čovjek, a žena nije nego sam mislio na adama kadmona, drvo života, jakovljeve ljestve kojima se treba uspinjati korak po korak da bi se ostvario duhovni napredak.
duhovni napredak nije moguć bez sjedinjenja dvaju polariteta, nije moguć bez uspostavljanja ravnoteže jer dokle god nešto nije naučeno, ne možeš ići dalje koliko god to htio.
sjedinjenje, ali pravo sjedinjenje muškarca i žene, u ravnopravan položaj stavlja i jedno i drugo i tu nema priče o vrednijem i manje vrijednom jer jedno bez drugog ne postoji. kako netko može napredovati, kako se netko duhovno može uzdići ako je uskraćen za sposobnost potpunog odricanja svoga Ja i davanja istog drugoj osobi? kad se ta sposobnost "razvije" u čovjeku, on tek tada shvati da kroz davanje neće nestati, nego naprotiv - nastavit će postojati u onom drugom pod uvjetom, naravno, da i to drugo daje sebe. Ravnoteža se događa kada žena postane muškarac, a muškarac žena - u sjedinjenju. ako jedno od to dvoje nije sposobno bezuvjetno dati sebe, onda ni nema šanse za daljni napredak. lilith je bila ta koja se nije znala dati.

Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
kako to, molim te, adam predstavlja ravnotezu ako otpocetka razmazeno tvrdi da on mora biti superioran i da moze biti jedino on top? sto joj nije ponudio neki polozaj ljuljacke ili slicno, pa da zajedno vjezbaju ravnotezu? ali nije, on se kukavicki, kad mu je ona smugla jer nije vidila da se ravnoteza uopce moze postici ako je jedan superioran a drugi inferioran (jbg imala zena smisla za logiku izmedju ostalog), obratio bogu da ga zastiti u njegovim posebnim pravima na superiornost, znaci htio je da ga bog podrzi u mobbingiranju lilith. i posto opet nije islo jer bog ipak nije svemoguc u ovakvim slucajevima, postoji i slobodna volja pojedinca a znamo sto je odlucila lilith, lilith je prokleta a razmazenom adamu je dodijeljena novostvorena zena, iz njegova rebra kako ovaj put ne bi bilo zabune, koja je bila ponizna i pusila njegovu ravnotezu, zauzvrat ga je mogla manipulirati sexom i djecom, kuhanjem i ciscenjem njegova smeca.
ovo ne bih komentirao ali stvarno me zanima otkuda toliko odbojnost prema nekakvoj tradicionalnijoj ulozi žene naročito danas kada jedna samosvijesna žena zna da se ne bi trebala osjećati kao lilith, kao manje vrijedna? zašto bi jedna žena uopće manipulirala svog muškarca djecom? i otkuda tolika agresivnost prema muškom rodu?
__________________
...
krsnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:59   #75
Quote:
ćićolina kaže: Pogledaj post
Ja mislim da svaki čovjek u sebi nosi malo mraka i malo svjetla. Lilith je recimo taj mrak i on je naša najjače i najčvšće uporište, kad nas ljudi "zgaze" u tom mraku nalazimo snagu da ustanem i nastavimo. Tako da Lilith ne može biti loša, ipak potrebno je da prevladava svjetlo a ne tama jer svjetlo omogućuje život (fotosinteza),a bez života ni mrak nema gdje opstajati
tako je. kao što su nam potrebni kvadrati tako nam je potrebna i tama.
da nema tame, o svjetlu ne bismo mogli ni sanjati.
__________________
...
krsnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:15   #76
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Ne, naravno da nema nista gadno, menstrualna krv je simbol onih procesa u zeni koje Lilith oskvrnjuje. Menstruacija ili mjesecnica je nesto sasvim prirodno i dogadja se kod zene koja je sposobna stvoriti zivot.
ma sta lilith oskvrnjuje, samu sebe? menstruacija predstavlja zeninu moc opcenito i zenin osjecajni ciklus, zenin polaritet ako hocete jer adam o cemu krvnik prica uopce nema u sebi taj polaritet izmedju zenske i muske energije, dok zena ima estrogensku i progesteronsku fazu. ta moc pripada samo njoj i ona odlucuje na koji nacin ce se njena kreativna moc ispoljavati, majcinstvo je samo jedan od nacina za ispoljavanje te kreativne energije a ne prva i jedina. menstrualni ciklus sluzi prvenstveno zeni i njeno je vlasnistvo, njezina dusa i mozak.

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Lilith je simbol neplodnosti, u srednjem vijeku ona je bila cak ubojica djece. Sve ono sto majka nije, to je Lilith.
jesi ti uopce citala onaj text? i nije istina da je lilith sve ono sto majka nije, osim lilith i mjeseca postoji i venera, i nju se valjda nesto pita prije majcinstva. cesto ce se zena sa lose naglasenom venerom teze prepustiti ulozi majcinstva nego lilith, zbog svog samoljublja. toj zeni uopce nece biti stalo do tih po tebi 'niskih nagona' u kojima lilith uziva nego jedino do svoje ljepote i da dobiva obozavanje od drugih, pa tako i od svoje djece.

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Jedina djeca koju Lilith radja su inkubi i sukubi, demoni koji se uvlace u snove muskaraca i zena, u postelju ravno izmedju njih, razaraju njihov brak, jer se svatko seksa sa svojim demonom. Ovo je simbolicki, naravno.
niko ne moze stat izmedju pravih supruznika kojima nista ne fali u vezi, bar ne ono sto mogu dobit muz i zena jedno od drugoga. niko ne moze uci u njihovu postelju ukoliko im je postelja topla i puna strasti i ljubavi, ravnopravne, zdrave ljubavi. ukoliko su njihovi odnosi bolesni, naravno da ce ih napasti lilith, i treba da ih napadne, nis lose im ona nece uciniti sto vec nisu sebi ucinili lose sami.

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Kad vec toliko zapinjes za pricu o Adamovoj prvoj zeni, pa sto ti govori taj njen odlazak?! Ti to prikazujes kao neko njeno oslobodjenje, kao odlazak u neki spas.....a ona je zapravo otisla iz Raja. Otisla. Sama. Svjesno.

Jer ona tamo vise nema sto raditi. Ona ne zeli muza, ne zeli odnos, ne zeli ravnopravnost. Kao sto krsnik rece, ona zeli ispoljavati iskljucivo svoje nagone. Tako da je odlazak iz Adamovog zagrljaja samo simbolika - ona je otisla cim je zapala u tu svoju "istinsku prirodu".
ali ti uporno ignoriras cinjenicu da je ona otisla jer to nije bio nikakav raj nego pakao. pakao je kad si inferioran i kad neko drugi nad tobom ima moc. ti zelis biti s nekim ko ti namece svoju superiornost? zasto, da bi mogla postati majka?

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
I kako se zabavlja kasnije ta kraljica zenske emancipiranosti?
zabavlja se fenomenalno

ali nije istina da nema potrebe za muzem, da joj ne dosadi samostalan zivot, da nije pretezak, da ne treba njegovu zastitu. ali zeli nekog novog adama, koji ne kmeci bogu kad ima probleme sa zenom nego ju pokusava shvatiti, razumjeti, voljeti na ravnopravnoj osnovi. muskarac koji se uporno poziva na svoju superiornost je u osnovi nesiguran i ne boji se samo lilith nego i ko zna cega drugog, kukavica je, lilith zeli hrabrijeg muskarca, pravog muskarca, adama ostavlja evi pa nek s njim dalje manipulira


Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Ali, znaci li osvjestavanje nuzno i aktivno zivljenje toga? Mislim da ne....

Slazem se s time sto ti govoris, ako je tako da je Lilith poprilicno izrazena u horoskopu (kao kod tebe, u prvoj kuci) da osoba mozda nece imati drugog izbora nego da ju "izivi", jer joj je to jednostavno potrebno. Njene planete su se tako poslozile kako bi je prisilile da se na odredjeni nacin bavi tom Lilith, sto je po meni (po treci put ) povezano sa stupnjem razvoja.

Netko tko nema toliko izrazenu Lilith, mozda ju je vec "odradio".

Ali cemu, po tebi, vodi to "izivljavanje"?
samo se ti tjesi, sunce opozicija lilith je itekako naglasen polozaj, negativno. meni je lilith negativno aspektirana sa MC-om, sa suncem u 5. ima egzaktan trigon

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Ti toliko naglasavas tu zrtvu, kao nesto prisilno i nesto lose. Kazes, nije htjela zrtvovati dio svoje prirode. Ali, svatko treba zrtvovati dio svoje prirode, ukoliko je osvjestio taj dio i svjesno zakljucio da ga treba "zrtvovati" (autodestrukcija - nesto se cesto koristi ova rijec u zadnje vrijeme). Samo sto tada to vise nije zrtva, nego transcendencija, transformacija.
lilith uvijek ostaje u nama, i kad se zrtvujemo. transcedencija i transformacija se uvijek dogadjaju sa svakim planetom, svjetlom ili tockom, odnosno polazejem, bez obzira da li se nama taj planet, svjetlo ili tocka gadio ili ne. to ovisi o tranzitima. naravno, covjek se moze pokusat betonirat i ne mijenjati, tada ce biti prepusten sam sebi a ne svemirskoj mudrosti i postat ce gadan, da ne moze biti gadniji, lilith (kako je ti shvacas ) je mila majka prema tome.

Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Prrodni slijed covjekovog razvoja dovodi do zelje za stapanjem s nekim drugim bicem. Za prepoznavanjem sebe u drugome i beskompromisnim prihvacanjem nekog drugog. To nam govori i 7. kuca natalnog kola, nakon koje slijedi njih jos 5 za "odraditi". Na ovoj 7. Lilith "pada"......stoga, kad me pitas kakvi su to instinkti - kazem: ogranicavajuci.
tocno. pa nek adam krene s beskompromisnim prihvacanjem lilith pa ce sve bit u redu
betiboop is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:48   #77
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
samo se ti tjesi, sunce opozicija lilith je itekako naglasen polozaj, negativno. meni je lilith negativno aspektirana sa MC-om, sa suncem u 5. ima egzaktan trigon
Zasto?

Prije bih rekla da bi mozda vise pozornosti trebala uputiti na taj njen dodir s Marsom, koji je u 5. i koji vec sam po sebi, odnosno po tom polozaju moze biti skakljiv. Ali, ipak, to je bQ.

Ova opozicija sa Suncem po meni nije nista negativno. Moje Sunce je snazno i opako. U konjunkciji sa Saturnom. I ono opozicionira Lilith.

Sama opozicija znak je suprotnosti, kao prije bitke (kvadrata) kad se dva protivnika suoce - oci u oci. Stoga se cesto za opoziciju kaze i da je manje napeta od kvadrata. Jer kod nje na kraju niti ne mora doci do borbe.

Ukoliko se dvije strane prepoznaju, osvijeste, nadju kompromis nadopunjujuci se, onda se tu ipak stvori neki balans, stvari postaju jasnije. Ne budu oni nikada kao u trigonu, uvijek trebaju racunati jedno na drugo, drzati se na oku. Ali to s vremenom postane jednostavno.




Zato se za opoziciju i kaze da izaziva budjenje svijesti. Kroz opoziciju naucis uzeti u obzir dvije suprotstavljene strane. Kao u odnosima (cesto se opozicije favoriziraju i u sinastriji ), a jasno je i iz polozaja i simbolike 1. (ja) i 7. (drugi) kuce, koje su takodjer u opoziciji.

Ja nikada nisam ni rekla da kod mene u horoskopu nema Lilith, cak naprotiv, ima je kod svakog.....samo cesto moze izmaci kontroli. Ja prepoznajem svoju Lilith i svjesno odlucujem transcendirati ju.

Gimme a break


PS. na ostalo vise nemam sto reci, osobito nakon svih ovih pokusaja i nakon sto je krsnik rekao svoje.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:57   #78
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
bo mislila sam u smislu da je stari zavjet usadio zeni krivicu i sram sto je zensko. prije zidovstva i krscanstva zena se kao bozanstvo ravnopravno obozavala, dok je u krscanstvu posvecena samo kao isusova majka, u judaizmu nema ni to mjesto, mozda se varam. ne zelim prkositi povijesti i smjeni civilizacija, to ima svoj prirodan tijek i zakonitosti, samo zelim reci da je u toj smjeni zena popusila. ne vidim kako je dobila bolji polozaj ako su je samo muz i dijete mogli izdici iz sramote. zene to osjecaju i dan danas. dok europa i srednjovjekovni progon vjestica jest posljedica te mizoginije, to su radili u ime boga, muskog boga.

nije stari zavjet ništa usadio, nego ljudi koji krivo tumče taj stari zavjet
kada se ideš pozivati na religijske knjige, sveta pisma, jedna stvar mora biti jasna i samo jedna: vjeruješ li u to ili ne
ako ne vjeruješ, rasprava je završena, barem rasprava koja se poziva na te svete knjige
ako vjeruješ, onda ne treba doslovno shvaćati svako slovo, jer te su svete knjige (pogotovo stari zavjet) pisane u metaforama; tako da nije bio 1 čovjek, nije bilo adama glavom i bradom i nije bilo jebene jabuke i drveta, to su simboli, a svi znamo što su simboli

kada se govori o adamu (i evi) iznova i iznova se uvjeravam kako ljudi krivo misle; da je 'grešna jabuka' prvi (istočni) grijeh, erotske prirode, u biti otkrivanje seksualnosti, stupanje u seksualne odnose...ne zaboravimo da je bog stvorio prve ljude - gole!
oni su goli šetali po tom vrtu
rekao im je plodite se i množite se (sexajte se!)
u čemu se sastoji, dakle, taj prvi grijeh?
kako je zla zmija navukla 'evu', a 'eva' - 'adama' da prekrše jedino pravilo?
rekla im je pojedite taj plod i bit ćete jednaki svome bogu kojeg toliko volite, on zna za neke stvari koje vi ne znate; učinite to i biti ćete jedaki!
to ih je kopalo i kopalo, jer je proradila oholost, želja da budu jednaki kao i bog; nije im bolo dovoljno da su sretni, da nemaju briga i žive u blagostanju, gospodare životinjama i raslinjem; oni su hjteli više; gramzivost i oholost su taj prvi grijeh, od tada se po kršćanstvu smatra da su to uređeni grijesi koji se 'ispiru' krštenjem
a što je to, što je bog znao, a oni nisu? pa oni nisu znali za patnju, bol, nepravdu, mržnju, sram (zato su se pokrili smokvinim listom nakon što su 'pojeli jabuku')
oni su u raju živjeli bez toga, bez zla
i zato mi je malo nevjerojatno da je lilith bila prva žena i da je bila potlačena, tj da ju je adam htio tlačiti
sama definicija raja, savršenstva, je da je ono ---> savršeno!

i opet se vraćam, nemoj se pozivati na nešto u što ne vjeruješ, jer priča o jabukama i zmiji je presmiješna, ako uistinu ne vjeruješ u to;
ako vjeruješ, onda bi ti ovo gore trebalo biti dovoljno da prekrižiš tu svoju priču
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 18:11   #79
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
i zato mi je malo nevjerojatno da je lilith bila prva žena i da je bila potlačena, tj da ju je adam htio tlačiti
sama definicija raja, savršenstva, je da je ono ---> savršeno!
Pa to i ja pokusavam reci. Lilith je ta koja se ne moze snaci u svojoj ulozi, njoj stalno nesto smeta i nagoni je na bunt. Da je ona stvarno voljela Adama (), da se stvarno mislila prepustiti, bilo bi joj sasvim svejedno jel on nju voli u misionarskom polozaju ili kojem drugom. A jos bi joj manje smetalo biti ZENA i MAJKA u cijeloj ovoj prici. Bez obzira kako to okolina vidjela.

To mi je stvarno apsurd u cijeloj ovoj prici.....cuj, nije se htjela seksati u misionarskom, jer se osjetila potlacenom pa je otisla.

Dobro da nije rekla da mu je premali i da se osjeca neispunjenom.

Ko sto krsnik rece: sjedinjenje, ali pravo sjedinjenje muškarca i žene, u ravnopravan položaj stavlja i jedno i drugo i tu nema priče o vrednijem i manje vrijednom
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 18:19   #80
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Pa to i ja pokusavam reci. Lilith je ta koja se ne moze snaci u svojoj ulozi, njoj stalno nesto smeta i nagoni je na bunt.
stvar je u tome da u tom pravom raju, nije bilo podjela na muško-ženske uloge
nije bilo ja sam glava kuće, sad ćemo misionarski ( )!! nije bilo otvor ženo kapiju!!

tamo je bilo savršeno, tek nakon što su ljudi spoznali jad, bijedu, mizeriju i sve loše emocije (mržnja, zloba, zavist, sila jačega, nepravda...) tek su onda uvedene, tj. nametnute, te spolne uloge i sve ostale robovlasničke, klasne uloge, kaste i ostale pi*de materine
tek je dada počela vladati 'sila jačega'
tek je tada počela želja za vladanjem...


tako da meni nije jasno što se ta imala buniti
jedino što se mogla buniti je to da ONA bude GLAVNA, ali ne zato što je žena, nego zato što je htjela vladati
a na to ju je mogla navući samo mračna strana (pali anđeo, lucifer, oliti sotona) i dolazimo do onoga što sam već rekla u svom pretprošlom postu, da je lilith komadić pakla koji se, uz raj, nalazi u svakome od nas
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.