Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2008., 07:57   #141
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
I što se naknada tiče: u banci su vam naknade minimalno 100, maksimalno 300 kn što god da plaćate, osim ako se plaćanje ne vrši u okviru Erste banke (npr. plaćate nešto u Erste bank Beč, onda je naknada manja!), ali putem internet bankarstva su naknade općenito manje, pa tako i za deviznu doznaku.
super informacija, hvala! meni u zg banci već godinu dana obećavaju, sad će to i kod nas, sad će....
nisam skužio jedno: da li ti od doma samo radiš zahtjev pa ipak moraš otići u poslovnicu ili od doma možeš obaviti sve, kompletnu transkaciju?
stoposto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 14:36   #142
Quote:
stoposto kaže: Pogledaj post
super informacija, hvala! meni u zg banci već godinu dana obećavaju, sad će to i kod nas, sad će....
nisam skužio jedno: da li ti od doma samo radiš zahtjev pa ipak moraš otići u poslovnicu ili od doma možeš obaviti sve, kompletnu transkaciju?
Ne moraš opće do banke. Moraš imati otvoren devizni račun u banci, sredstva koja su ti potrebna da bi se moglo izvršiti plaćanje (znači iznos koji želiš platiti moraš obavezno imati na računu!) s tim da računaš da ti devizna doznaka ide po tečaju prodajni za devize. I obavezno ostavi jedan određeni iznos da ti se ima od čega naplatiti naknada za izvršenje plaćanja, jer će ti u protivnom primatelj sredstava primiti iznos umanjen za tu naknadu (npr. 200kn)

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 13:10   #143
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Da, ja to preko Erste banke. Poanta je što kad dođete na šalter u banku, daju vam da ispunite zahtjev za deviznu doznaku, tj. plaćanje u inozemstvo, kako vam je lakše. Po zakonu, bez računa, možete poslati do 3.000,00 EUR, a sa računom koliko god taj račun iznosi. Ne možete plaćati osiguranja ni igre na sreću van države. Za kredite vam trebaju otplatne liste istih, i to je to.
Pozdrav,

Zanima me, kada bi se radilo više deviznih oznaka do €3000, bi li imao problema sa zakonom.. svrha uplata je da se ti novci prebace na moneybookers..

Zadnje uređivanje Lavica02 : 28.02.2008. at 17:14. Reason: nepotreban link
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 22:52   #144
Quote:
Essine kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Zanima me, kada bi se radilo više deviznih oznaka do €3000, bi li imao problema sa zakonom.. svrha uplata je da se ti novci prebace na moneybookers..
Moneybookers bi bili...? Pretpostavljam kupnja vrijednosnih papira izvan države... Mislim da ne bi imao problema sa zakonom, samo bi morao to jako dobro opravdati; morao bi imati, bar koliko sam ja upoznat, fakturu (čitaj- račun!) na koliki iznos se vrši uplata za kupnju dionica, ili čega već... i naravno, sve ostale podatke koji su ti potrebni.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 18:07   #145
pogledaj temu Devizne transakcije ... u principu ima nekih smjernica vezano za kupnju vrijednosnica van lijepe naše
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 19:04   #146
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Moneybookers bi bili...? Pretpostavljam kupnja vrijednosnih papira izvan države... Mislim da ne bi imao problema sa zakonom, samo bi morao to jako dobro opravdati; morao bi imati, bar koliko sam ja upoznat, fakturu (čitaj- račun!) na koliki iznos se vrši uplata za kupnju dionica, ili čega već... i naravno, sve ostale podatke koji su ti potrebni.
Moneybookers je online wallet kao i paypal i veoma je popularan u Europi.. Jednom kad se novci prebace "gore" onda se moze kupovati po internetu bez potrebe korištenja kartica... Znaci nisu u pitanju dionice i oni ne izdaju racune...

@ Lavica - Stavio sam link www.moneybookers.com , da ljudi iz prve ruke mogu vidjeti o cemu se radi.. pa davati konkretnije odgovore
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:21   #147
sad ja tebe ne kužim pa mi pojasni ... postoji topic o moneybookers-ima stoga ne vidim razlog zašto bi o njima ovdje razglabali pa te molim da mi pojasniš ko petogodišnjaku
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:45   #148
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
sad ja tebe ne kužim pa mi pojasni ... postoji topic o moneybookers-ima stoga ne vidim razlog zašto bi o njima ovdje razglabali pa te molim da mi pojasniš ko petogodišnjaku
Ne sumnjam u tvoju razinu intelektualnih sposobnosti..
Vi ste poceli odgovarati u smislu kupovanja vrijednosnih papira..pa sam mislio da se nismo shvatili...

Imam moneybookers vec duze vrijeme i znam kako se uplacuje preko Vise electron i sve to.. no zanima me ako bih htio prebacivati vece svote (€10000+) to bi vjerojatno islo preko deviznih doznaka.. pa nisam siguran kako je to tocno regulirano kod nas...odnosno kako da to ucinim i hocu li biti u sukobu sa zakonom? Eto nadam se da sam pojasnio pitanje
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:17   #149
Quote:
Essine kaže: Pogledaj post
...odnosno kako da to ucinim i hocu li biti u sukobu sa zakonom? Eto nadam se da sam pojasnio pitanje
Gle, nisam ti ni ja baš potpuno siguran (čitaj; tko ima iskustva, slobodno se javi!) ali ti se mogu raspitati i javiti u ponedjeljak navečer za sigurno, ako ti nije problem čekati. Za sad stoji ono što sam ti prije napisao...

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:32   #150
Quote:
Essine kaže: Pogledaj post
Ne sumnjam u tvoju razinu intelektualnih sposobnosti..
ja posumljam ... plavuša, štaš ... pa i dalje ne kužim za što će taj link

Quote:
Essine kaže: Pogledaj post
Vi ste poceli odgovarati u smislu kupovanja vrijednosnih papira..pa sam mislio da se nismo shvatili...
dobro da si nas ispravio ... no kriv je @Johnny B. DL ... on me spetljao


Quote:
Essine kaže: Pogledaj post
Imam moneybookers vec duze vrijeme i znam kako se uplacuje preko Vise electron i sve to.. no zanima me ako bih htio prebacivati vece svote (€10000+) to bi vjerojatno islo preko deviznih doznaka.. pa nisam siguran kako je to tocno regulirano kod nas...odnosno kako da to ucinim i hocu li biti u sukobu sa zakonom? Eto nadam se da sam pojasnio pitanje
kako ide i da li bi išlo preko njih, ne znam ... to pitaj na njihovom topicu

a što se tiče deviznih prijenosa u inozemstvo => pogledaj onaj link
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:50   #151
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
dobro da si nas ispravio ... no kriv je @Johnny B. DL ... on me spetljao
Da, da, sad se izvlači...
Ja sam samo pitao, he he he...
No dobro, sve u svemu, nismo previše ušli u off-topic i sad možemo nastaviti dalje... u revijskom tonu...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 01:57   #152

Edit by Lavica02

Postove/raspravu koja se odvijala na temi Kako dobiti svoje pare iz inozemstva selim na ovu temu jer se govori o slanju doznake u inozemstvo




Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Ispravak ispravka, devizna doznaka se može isplatiti i u kunama. Banka obavi konverziju i to je to. Ako imaš BIC kod (ili kako ga zovu SWIFT kod) banke, naziv nije obavezan jer ga svaka banka može dohvatiti po BIC kodu. Također IBAN jednoznačno određuje primatelja, ali je preporučljivo imati i ime i prezime i adresu.
'Ajde kad se već ispravljamo, daj molim te pročitaj što je napisano, pa onda ispravljaj. Rekao sam da bi se mogla izvršiti uplata putem devizne doznake, za početak, a to kako netko želi isplatu, to ostavljam onome tko sredstva prima.

Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Netočno. IBAN za fizičke osobe najčešće sadrži broj tekućeg računa (barem u PBZ-u), a vezan je na devizni račun. Naknadu uvijek može platiti i primatelj, sve ovisi kako odredi pošiljatelj.
Ovako, ispočetka. Pošto smo mi zemlja koja se pošto- poto želi uvući u dupe bljuvotini od europske unije, tako smo i prihvatili IBAN kod, koji je samo još jedna u nizu "pametnih izmišljotina" europe. IBAN kod ti uopće nije potreban za slanje ili primanje devizne doznake, ali eto, dosta pomaže, pa ono. To da IBAN sadrži broj tekućeg računa i dovodi u nekim bankama do stvari tipa da ne možeš zatvoriti tekući račun nekoj osobi ako prije ne zatvoriš devizni, što je malo debilno, ali jebi ga.
Nadalje, vezano uz plaćanje naknade od strane pošiljatelja/primatelja; ta opcija se koristi kod zaprimanja deviznih doznaka firmi, jer one u dogovoru sa stranim investitorima, firmama i ulagateljima imaju opciju raspodjele naplate naknade, bilo da se radi o naplati pošiljatelju, primatelju ili pola/pola. Još nikad nisam čuo da je fizička osoba u HR napravila deviznu doznaku i dobila opciju da primatelj te iste doznake plati naknadu, jer ti zakon u HR to ne dopušta, bar ne "fizikalcima". Što misliš kako bi to izgledalo da svi koji rade deviznu doznaku van države stave tu opciju, od čega bi banke živjele...???

Zadnje uređivanje Lavica02 : 21.03.2008. at 12:56.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 16:04   #153
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
'Ajde kad se već ispravljamo, daj molim te pročitaj što je napisano, pa onda ispravljaj. Rekao sam da bi se mogla izvršiti uplata putem devizne doznake, za početak, a to kako netko želi isplatu, to ostavljam onome tko sredstva prima.
Za uplatu ti nije potrebna adresa banke. Ajde odi u neku poslovnicu i samo daj BIC kod strane banke i primit će ti uplatu.


Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post

Nadalje, vezano uz plaćanje naknade od strane pošiljatelja/primatelja; ta opcija se koristi kod zaprimanja deviznih doznaka firmi, jer one u dogovoru sa stranim investitorima, firmama i ulagateljima imaju opciju raspodjele naplate naknade, bilo da se radi o naplati pošiljatelju, primatelju ili pola/pola. Još nikad nisam čuo da je fizička osoba u HR napravila deviznu doznaku i dobila opciju da primatelj te iste doznake plati naknadu, jer ti zakon u HR to ne dopušta, bar ne "fizikalcima". Što misliš kako bi to izgledalo da svi koji rade deviznu doznaku van države stave tu opciju, od čega bi banke živjele...???
Ma odakle ti to? Koji to zakon brani da fizičke osobe mogu staviti opciju BEN? Ajde citiraj članak (nemoj samo reći da si negdje pročitao)! Što se međunarodnih pravila tiče, potpuno je svejedno tko snosi troškove. To određuje pošiljatelj.
Od čega bi banke živjele???? Ti se to sa mnom zezaš tu ili...?
Obje banke UVIJEK naplate naknadu, samo je pitanje od koga će je naplatiti. Za tvoj info, kad se stavi opcija BEN, onda banka pošiljatelj odmah umanji iznos doznake za svoju naknadu i u SWIFT poruku (za doznake je tip poruke MT103) u polje 33B se upiše koliko je nalogodavac dao, u polje 32A se upiše koliko je zaista poslano u stranu banku, a u polje 71F se upiše razlika odnosno koliko je ta banka skinula tako da strana banka zna svog klijenta obavijestiti o tome kolika je bila naknada banke pošiljatelja. Da li je klijent f.o. ili p.o. uopće nema veze s tim.
Vjeruješ mi sad?
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 21:43   #154
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
...
'Ajmo ovako; fakat mi se ne da raspravljati s tobom raspravljati tko je u pravu, a tko nije. Ako radiš u banci, onda lijepo reci: "Radim u banci, i kod nas se to tako i tako radi..." , olakšat ćeš nam komunikaciju. Nadalje, ako već znaš kako bi trebalo raditi deviznu doznaku, tj. zahtjev za istu, onda nam svima pomozi, pa da znamo kako platiti manju naknadu, a ne mi soliti pamet jel' ti sad vjerujem ili ne...
I treće, ali i najvažnije, nemoj zaboraviti da je u svakoj banci zahtjev za deviznu doznaku različit u sitnicama, i da se tzv. "NALOG 14" sistemski ispunjava drugačije od banke do banke, pa ti sad opet viči kako si samo ti u pravu...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 22:02   #155
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Obje banke UVIJEK naplate naknadu, samo je pitanje od koga će je naplatiti. Za tvoj info, kad se stavi opcija BEN, onda banka pošiljatelj odmah umanji iznos doznake za svoju naknadu i u SWIFT poruku (za doznake je tip poruke MT103) u polje 33B se upiše koliko je nalogodavac dao, u polje 32A se upiše koliko je zaista poslano u stranu banku, a u polje 71F se upiše razlika odnosno koliko je ta banka skinula tako da strana banka zna svog klijenta obavijestiti o tome kolika je bila naknada banke pošiljatelja.
Što se tiče naknada, malo puno kompliciraš, jer da se to radi kako si ti naveo, onda mi samo molim te objasni kako bi npr. mladi bračni par platio vjenčano prstenje kad bi stavio opciju BEN? Šta, poslali bi novce putem devizne doznake čiji bi iznos banka odmah umanjila za iznos svoje naknade, i razliku naknade bi naplatili zlataru od kojeg su naručili prstenje...??? Pa frajer bi ih sterao u kurac krasni. Ili npr. klijent plaća robu po fakturi i stavi opciju BEN, pa onome tko je prodao robu dođe ostatak naknade ili mu, u još gorem slučaju, sjedne manji iznos novaca nego što roba vrijedi. To ti je nešto kao otvaranje poslovnog računa za domaće ili strane osobe, samo što su naknade za strance malo veće, ali kad uplaćuju osnivački polog, moraju uplatiti više novaca upravo zbog naknada koje se obračunavaju prilikom izvršavanja naloga za plaćanje strane fizičke osobe, jer ako ne uplate, javni bilježnik će dobiti svotu umanjenu za naknadu, i neće je smatrati važećom, i Narodne novine će dobiti iznos umanjen za naknadu i neće ni objaviti oglas koji klijenti plaćaju kad otvaraju obrt ili tvrtku.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 08:54   #156
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
'Ajmo ovako; fakat mi se ne da raspravljati s tobom raspravljati tko je u pravu, a tko nije. Ako radiš u banci, onda lijepo reci: "Radim u banci, i kod nas se to tako i tako radi..." , olakšat ćeš nam komunikaciju. Nadalje, ako već znaš kako bi trebalo raditi deviznu doznaku, tj. zahtjev za istu, onda nam svima pomozi, pa da znamo kako platiti manju naknadu, a ne mi soliti pamet jel' ti sad vjerujem ili ne...
I treće, ali i najvažnije, nemoj zaboraviti da je u svakoj banci zahtjev za deviznu doznaku različit u sitnicama, i da se tzv. "NALOG 14" sistemski ispunjava drugačije od banke do banke, pa ti sad opet viči kako si samo ti u pravu...
Pa mislio sam da je na ovom podforumu poznato da radim u banci jer sam to nekoliko puta napisao i diskutirao o tome.
Što te zanima o deviznim doznakama, slobodno pitaj. Odgovorit ću koliko znam, a za ostalo ću pitati kolegice.
Nalog 14 je univerzalan jer ga je propisala HNB (zajedno sa Nalozima 10, 11, 15 i 15a). U nekim malim, malim sitnicama se možda i može razlikovati, ali 99.99999% je isto.
Kako platiti manju naknadu? Pa stavi opciju BEN i nek primatelj sve plati.
Ako moraš staviti SHA ili OUR, onda malo prosurfaj po bankama pa vidi koja ima najmanju naknadu.


Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Što se tiče naknada, malo puno kompliciraš, jer da se to radi kako si ti naveo, onda mi samo molim te objasni kako bi npr. mladi bračni par platio vjenčano prstenje kad bi stavio opciju BEN? .....
Dakle opcija BEN (ili po novim oznakama HNB-a opcija 2, u SWIFT-u je i dalje BEN) postoji zbog svojih razloga. Ne moraš i ne trebaš je uvijek stavljati. U slučaju kad moraš platiti neki fiksni iznos (npr. za skijanje, za neke ulaznice, za prstenje...) onda se stavi opcija OUR (po novom je opcija 1) pa troškovi obje banke idu na tvoj račun (u slučaju OUR opcije ti se kod nas razlikuje od banke do banke da li zahtjevaju da imaš račun kod njih da mogu naplatiti naknadne troškove druge banke).
Već smo jednom žvakali sve te opcije. Ponavljam, ako te nešto zanima, slobodno pitaj.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 10:38   #157
a mogao si biti i čovjek a bankar pa reći da u pbz možeš već jedno 6mj. (koliko ja znam) lovu dobiti i na tekući račun
ma znam ja da vi od toga živite
inače sve stoji
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 20:18   #158
Pa imamo opciju konverzije doznake i isplatu na tekući, ali po defaultu se stavlja na devizni
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 21:59   #159
Quote:
Johny kaže: Pogledaj post
Dakle opcija BEN (ili po novim oznakama HNB-a opcija 2, u SWIFT-u je i dalje BEN) postoji zbog svojih razloga. Ne moraš i ne trebaš je uvijek stavljati. U slučaju kad moraš platiti neki fiksni iznos (npr. za skijanje, za neke ulaznice, za prstenje...) onda se stavi opcija OUR (po novom je opcija 1) pa troškovi obje banke idu na tvoj račun (u slučaju OUR opcije ti se kod nas razlikuje od banke do banke da li zahtjevaju da imaš račun kod njih da mogu naplatiti naknadne troškove druge banke).
Ja ne znam u kojoj ti banci radiš, ali po ovome se tamo maksimalno iskorištavaju ljudska glupost i neznanje. Jer ako imaš iole pameti, zaključit ćeš da naknadu plaćaš samo jednom po jednoj deviznoj doznaci, uzevši u obzir da je sve u redu s tom deviznom doznakom. Naknadu strane banke ćeš platiti samo i isključivo u slučaju da nešto nije bilo kako treba, pa je strana banka odlučila, kako i dolikuje, napisati reklamaciju (cca 8 EUR) prema banci pošiljatelja, ali tu već dolazimo do storno opcije devizne doznake u što ne bih previše ulazio. Još jedna od naknada koju možeš platiti je ako nemaš IBAN a potreban je za tu državu, pa ako devizna doznaka u proceduri zapne, isto ti naplate neku sitnu naknadu. Ali ako je sa deviznom doznakom sve u redu, NIKAD nećeš platiti naknadu strane banke u koju si slao novac. Platit ćeš je samo jednom jer ti strana banka, pošto prima sredstva, nema nikakve osnove naplatiti ni centa bilo kakve naknade. Tako da se slobodno još jednom raspitaj kod kolegica, a što se tiče oznaka naplate naknade jako ih dobro znam, isto kao što znam i ovo što sam gore napisao.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 23:26   #160
E stvarno ste se raspisali na temu,
a nitko ne spominje da postoje dodatni troškovi ukoliko doznaka ide preko dvije banke ,što zna biti čest slučaj .
k@ty is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.