Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2008., 11:33   #81
Shuttle Atlantis, Međunarodna svemirska postaja i onaj krš vojnog satelita - na nebu

Napokon su lansirali taj nesretni Atlantis.
Diljem države vrijeme je izrazito povoljno, puše sjeverni vjetar i relativna vlažnost zraka je niska, pa je nebo čisto, plavo i vedro.
Odlična prilika za pogledati kako Space Shuttle klizi nebom skupa s ISS.

Shuttle je lansiran jučer, 7. veljače i stoga imamo jedan ili dva dana fore gledati kako se približava postaji. Danas i možda sutra. Vidjet ćemo hoćemo li moći promatrati i odvajanje.

Evo izračuni prolaska. Kao i uvijek, imajte na umu +/- 1 min greške, te nekoliko stupnjeva visine u razlici, ovisno o tome gdje se u državi nalazite.



Kao i uvijek, ovi prolasci izazvat će provale "viđenja aliena".



Što se tiče američkog vojnog satelita koji je u kvaru i deorbitirat će u dogledno vrijeme (da mi bar padne u vrt ili na kuću ), i on se može vidjeti. Još kratko vrijeme.

Pokušat ću ga snimiti.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 19.02.2008. at 20:46. Reason: ažurirao tablice
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 21:23   #82
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pokušat ću ga snimiti.


good luck
el.beba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 15:53   #83
Potpuna pomrčina Mjeseca 21.02.

Rano ujutro, dakle pripremite se 20.02. navečer.

članak na wiki

Polusjena počinje u 1:35, sjena u 2:43. Najjača pokrivenost će biti između 4:01 i 4:52, a maksimum u 04:26:05. Izlazak iz sjene je u 6:09, a iz polusjene u 07:17.

Dakle, prilično nezgodno za promatranje, zbog niskih temperatura i zbog toga što je rano ujutro.
Ako tko bude gledao, kraj Mjeseca će biti Saturn i zvijezda Regul.

__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 23:21   #84
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Što se tiče američkog vojnog satelita koji je u kvaru i deorbitirat će u dogledno vrijeme
...
Pokušat ću ga snimiti.
Požuri... Misle ga srušiti sutra.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 00:06   #85
Quote:
Tyndall kaže: Pogledaj post
Požuri... Misle ga srušiti sutra.
Imaš li informaciju kada točno? Ipak, šest su sati prije nas, pa se nadam da ću stići snimiti visoki prelet. Jedna jedina šansa.
Ionako mu je putanja totalno sjebana, danas je iz nekog razloga uranio. Znači da sutra par sati prije prelete treba pogledati točno vrijeme. Previše se spustio i sad je lutrija hoće li uopće proći na vrijeme.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 08:39   #86
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Imaš li informaciju kada točno? Ipak, šest su sati prije nas, pa se nadam da ću stići snimiti visoki prelet. Jedna jedina šansa.
Ionako mu je putanja totalno sjebana, danas je iz nekog razloga uranio. Znači da sutra par sati prije prelete treba pogledati točno vrijeme. Previše se spustio i sad je lutrija hoće li uopće proći na vrijeme.
NOTAM kaže da će područje zapadno od Havaja biti zatvoreno za promet od 2:30 GMT, pa iduća dva i pol sata tamo neće biti sigurno. Ako im ovo obaranje ne uspije, iduće će biti kroz kojih tjedan dana.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 11:00   #87
Padajući objekt 2008-02-19 17:45

Da li je netko jučer u 17:45 primijetio padajući objekt snažne plave boje, kretao se (gledajući u Zg) S prema NE? U trenutku kad sam ga ugledao odvojio se od njega jedan komadić i padajući brzo sagorio, a centralni objekt se nastavio kretati dok nije izubio sjaj ili sagorio. Pozicija promatranja je bila ispred Muellera u City center one. Nažalost, prekratko je trajalo i nisam se snašao da ga snimim.
Pretražio sam sve vijesti, ali nigdje niš. A lude gljive nisam jeo

Zadnje uređivanje Endimion17 : 20.02.2008. at 13:16. Reason: promijenio godinu u naslovu post-a
€ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 13:08   #88
Quote:
Tyndall kaže: Pogledaj post
NOTAM kaže da će područje zapadno od Havaja biti zatvoreno za promet od 2:30 GMT, pa iduća dva i pol sata tamo neće biti sigurno. Ako im ovo obaranje ne uspije, iduće će biti kroz kojih tjedan dana.
znači nama je bilo jutros? oh shit.
nadam se da nisu uspjeli.

Quote:
€ro kaže: Pogledaj post
Da li je netko jučer u 17:45 primijetio padajući objekt snažne plave boje, kretao se (gledajući u Zg) S prema NE? U trenutku kad sam ga ugledao odvojio se od njega jedan komadić i padajući brzo sagorio, a centralni objekt se nastavio kretati dok nije izubio sjaj ili sagorio. Pozicija promatranja je bila ispred Muellera u City center one. Nažalost, prekratko je trajalo i nisam se snašao da ga snimim.
Pretražio sam sve vijesti, ali nigdje niš. A lude gljive nisam jeo
Zvuči kao debeli meteoroid.
(promijenio sam ti naslov post-a, stavio 2008 umjesto 2006. )
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 13:10   #89
Za vas koje zanimaju razne prirodne nepogode, tu je jedna solidna nova RT stranica.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 13:34   #90
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
znači nama je bilo jutros? oh shit.
nadam se da nisu uspjeli.
Krivo sam se izrazio... Noćas ga misle obarati.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 08:43   #91
*BOOM* I nema ga više...
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 13:02   #92
Nisam ga ni jučer vidio ni snimio. Vidio sam ga samo jednom, prije par dana. Desetak sekundi i to je sve.
Evo više o svemu na CNN-u.

Nisu sigurni jesu li uništili spremnik hidrazina. Oh well.
Ono što je zanimljivo je to da će najveći dio krhotina padati u sljedeća dva dana. And may I say da bi se možda mogle i vidjeti. Krhotine imaju gotovo istu putanju kao i satelit i pretpostavljam da bi se mogle vidjeti kako padaju, ako imamo sreće. Vjerojatnost baš i nije velika, but I'll be watching.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 18:00   #93
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nisam ga ni jučer vidio ni snimio. Vidio sam ga samo jednom, prije par dana. Desetak sekundi i to je sve.
Evo više o svemu na CNN-u.

Nisu sigurni jesu li uništili spremnik hidrazina. Oh well.
Ono što je zanimljivo je to da će najveći dio krhotina padati u sljedeća dva dana. And may I say da bi se možda mogle i vidjeti. Krhotine imaju gotovo istu putanju kao i satelit i pretpostavljam da bi se mogle vidjeti kako padaju, ako imamo sreće. Vjerojatnost baš i nije velika, but I'll be watching.
nisam ga stigo pogledat

lijep vatromet
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 16:26   #94
Endeavour (STS-123), Međunarodna svemirska postaja (ISS), Jules Verne (ATV-001)


Misija STS-123 koju nosi Space Shuttle Endeavour, počela je jučer. Trajat će vrlo dugo, 16 dana.

Ne znam hoćemo li moći vidjeti shuttle kako slijedi postaju, no u svakom slučaju, preleti preko našeg neba bit će rano ujutro.
Za one koje zanimaju preleti, mogu se registrirati ovdje i upisati svoje podatke.

Ono što je zanimljivo je to da je nedavno lansirana i automatska letjelica Jules Verne, koja će podignuti ISS u višu orbitu i donijeti joj sirovine. I ona će se vidjeti na nebu.
Možda će svo troje vidjeti na nebu u kratkom vremenu, a bilo bi zanimljivo da se vide odjednom. Ovisi o shuttleu, kad će se odspojiti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 16:27   #95
Pijavice u Dubrovačkom akvatoriju. Čitav članak na Glasu Dalmacije.







Normala00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 21:59   #96
hoće li tko gledati večeras slijetanje phoenixa na Mars?
U 1.53 bi trebao sletjeti,a očekujem (barem sam tako pročitao) izravan prijenos na www.nasa.gov/phoenix....

Edit:
evo nadjoh link za prijenos

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 23:11   #97
danas u 22:47 na nebu sam vidio žuto svjetlo bez zelenog i crvenog koje se palilo i gasilo u izmjeničnom intervalu odprilike 5-10 sekundi ponekad bi se upalilo ali bi bilo jako blijedo a ponekad bi bljesnulo kao venera kretalo se odprilike od juga prema sjeveru brzinom uobicajnom za avione ,nije se cuo zvuk motora , a na sranici heavens_above nema satelita koji se mogu vidjeti na nebu u to vrijeme na mojoj lokaciji.
mrgi124 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 00:52   #98
avioni se ionako više ne čuju jer su previsoko i imaju tiše motore. čudno svjetlucanje je zbog perspektive. ne moraš uvijek vidjeti sva svjetla istovremeno. smetaju motori, trup, a avion je toliko visoko i u mraku da ne vidiš ništa osim točkastih izvora svjetla.
posebni slučajevi su kada su putanje takve da, prenesene na 2D (tako mi vidimo nebo), izgledaju kao krivulje po kojima se objekt miče promjenjivom brzinom. zna biti izrazito zbunjujuće. vidio sam nekoliko takvih ekstrema.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 13:54   #99
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
avioni se ionako više ne čuju jer su previsoko i imaju tiše motore. čudno svjetlucanje je zbog perspektive. ne moraš uvijek vidjeti sva svjetla istovremeno. smetaju motori, trup, a avion je toliko visoko i u mraku da ne vidiš ništa osim točkastih izvora svjetla.
posebni slučajevi su kada su putanje takve da, prenesene na 2D (tako mi vidimo nebo), izgledaju kao krivulje po kojima se objekt miče promjenjivom brzinom. zna biti izrazito zbunjujuće. vidio sam nekoliko takvih ekstrema.
da je to bio normalni avion i još na takvoj visini da se necuje motor nebi svjelo bilo jako kao venera i avionima blinkaju samo signalna svjetla na krilima a na ovom objektu se svjetlo palilo i gasilo svakih 5-10 sekundi a svjetlilo je oko tri sekunde koj put je svjetlilo jačine venere a koji put tako blijedo da si jedva mogao vidjeti. po meni to više liči na nekakav otpad u orbiti koji se okreče oko sebe i reflektira sunčevu svjetlost nešto kao solarna ploča ili nešto slično.
mrgi124 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2008., 15:58   #100
Quote:
mrgi124 kaže: Pogledaj post
da je to bio normalni avion i još na takvoj visini da se necuje motor nebi svjelo bilo jako kao venera i avionima blinkaju samo signalna svjetla na krilima a na ovom objektu se svjetlo palilo i gasilo svakih 5-10 sekundi a svjetlilo je oko tri sekunde koj put je svjetlilo jačine venere a koji put tako blijedo da si jedva mogao vidjeti. po meni to više liči na nekakav otpad u orbiti koji se okreče oko sebe i reflektira sunčevu svjetlost nešto kao solarna ploča ili nešto slično.
Zamislivo je. :data:
Koliku je kutnu udaljenost objekt prešao? Moguće je da je nestabilni Iridium satelit kojeg programi ne uzimaju u obzir jer se ne da predvidjeti.
Inače, ako si vidio puno objekata u orbiti, znaš da posebno izgledaju. Teško se to promaši. Dakle, ako si siguran da je izvan atmosfere, vjerojatno je to nešto odbjeglo, možda nije ni Iridium nego neko smeće.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.