Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2008., 21:18   #21
Ima puno stvari koje RH može napraviti za svoju RM i OSRH uopće ali treba volje.Svaka budala može kupiti novo ili polovno ali proizvesti svoje i imati mogučnost proizvodnje za vrijeme rata(ali i mira) je nešto sasvim drugo

AMARU
To za veće glisere me tako izluđuje,vidi se da predlagatelji takvih i sl. ideja nikad nisu bili na otvorenom moru a naročito ne po zimi i kad je vrijeme loše.Samo zamislite kako mora biti pristati uz veliku čeličnu grdosiju visoku nekoliko desetina metara u plastičnom gliseru od 15,20,30,nebitno metara a još te uz to drma južina s valovima od 3 metra i onda se ti veži uz brod i popni po škalama od konopa pa baš bi volio vidjet nekog od tih pametnjakovića(možda nekog iz vlade )A šta će mo s brodolomima,oćemo ih zabranit do proljeća

P.S. -hvala na podršci

Zadnje uređivanje Ri-con : 05.09.2008. at 00:57.
Ri-con is offline  
Old 05.09.2008., 09:04   #22
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Bivšu vojsku služio sam u mornarici a igrom slučaja 2 puta sam bio na RTOP-ima,osim toga radio sam i u firmi koja je imala ugovor za spec.servise na brodovima JRM a kasnije i HRM tako da sam bio i na drugim brodovima na Fincima nisam bio.A ti
Nadgledao i preuzimao novogradnje u Kvaerner Masa Yards, Helsinki, NB501 i NB502. Bili po svim mogucim firmama po Finskoj koje imaju nesto s brodogradnjom (balkanski "kooperantima"). Vidio stvari koje su za nase pojmove SF. Shvacam nacionalni ponos, i sam sam takav - "kupujmo 'rvacko", ali ne mozemo se mjeriti s njiima, tocka. Jadran zimi vs. Baltik zimi? Recimo samo da je balticko ljeto vise slicno nasoj zimi...
niner.alpha is offline  
Old 05.09.2008., 12:12   #23
Kvragu, domaća brodogradilišta propadaju a kupuju se bjelosvjetske ramine.

Zar nitko u Hrvatskoj nije u stanju napraviti suvisli ratni brod koji odgovara našim (jadranskim) potrebama. Naravno, oružje i elektronika se moraju nabaviti na svjetskom tržištu ali, barem se baza može napraviti kod nas.

Istina, uvijek se može reći kako je jeftinije kupiti nešto sa strane ali, mislim da je u konačnici skuplje živom lovom plaćati stranu tehnologiju i istovremeno pumpati dotacije u besposlena brodogradilišta.

Lovu vrti know-how i tko nama brani razviti brodove za mala mora, pa makar morali uvoziti svu elektroniku i naoružanje ako iste možemo paketirati i ponuditi svjetslkom tržištu.
fgzcvijetic is offline  
Old 05.09.2008., 13:03   #24
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
To ili ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kirov_class_battlecruiser
__________________
Fortes Fortuna Adiuvat
Hawker is offline  
Old 05.09.2008., 14:52   #25
Ili ovo: http://www.amd.com.au/designs/amd350pb.php

Dizajnirano za potrebe coast guard flota, vjerojatno ne pretjerano jeftino no ne znam koliko domaća brodogradilišta uopće imaju iskustva s takvim dizajnima... Što ne znači da se od negdje ne valja početi...
el Duderino is offline  
Old 05.09.2008., 17:02   #26
Quote:
niner.alpha kaže: Pogledaj post
Nadgledao i preuzimao novogradnje u Kvaerner Masa Yards, Helsinki, NB501 i NB502. Bili po svim mogucim firmama po Finskoj koje imaju nesto s brodogradnjom (balkanski "kooperantima"). Vidio stvari koje su za nase pojmove SF. Shvacam nacionalni ponos, i sam sam takav - "kupujmo 'rvacko", ali ne mozemo se mjeriti s njiima, tocka. Jadran zimi vs. Baltik zimi? Recimo samo da je balticko ljeto vise slicno nasoj zimi...

Čekaj malo,i ja sam se našetao po Hannoveru,Hamburgu,Roterdamu,Amsterdamu i ne znam gdje sve ne,a kakve tek oni brodove rade.Ali kave to ima veze,jesi li bio na kojem RTOPu,jesi bio na Kraljevima???Kako možeš tvrdit da je njihovo bolje kad nisi vidio ni jedno ni drugo,ja sam barem bio na jednima.
Što se tiče finskog ili nekog drugog SF-a,radio sam na svim mogućim skandinavskim(i drugim) brodovima(trgovačkim) pa tako i na finskim,koji su bili kod nas na remontima,servisima i sl. i znam otprilike kako izgledaju i zato te sad pitam da mi objasniš po čemu su to oni toliko bolji,je su bolje projektirani,imaju bolje makine,elektroniku,automatiku,dizalice,što ?? Doista te ne razumijem i to nema nikakve veze s nacionalnim ponosom,pa mi smo do 90ih bili brodograđevna velesila,među top10 i bili bi i dalje da nije HDZa i njihovih poslušnika koji su sustavno uništavali sve što je bilo vezano uz brodogradnju i proizvodnju uopće-odo ja u off,sorry
Baltik je kao i Jadran malo,zatvoreno more(uvala većeg mora) i samim tim puno sličnije nego ocean a to da su klimatski uvjeti drugačiji(teži) to je općepoznata stvar,o tome se vodi računa pri projektu broda pa se tako vodilo i pri projektiranju naših topovnjača,jesi li čuo za projekt "Sklad"
Ri-con is offline  
Old 05.09.2008., 19:40   #27
Mnogi ne svaćaju da je Jadran relativno mirno i zatvoreno more ( s obzirom na nevere i plimu...) ali ipak nije ni bara...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 05.09.2008., 21:03   #28
je to plitko i zatvoreno more, ali ... kad sam polagao ispit za upravljanje brodom kaze mi ispitivac (inace covjek koji je zavrsio vojnopomorsku u JRM i sve moguce sta ima za civile)sinko, kad pocme bura, a ako iznad Velebita vidis oblake kako se pomalo zacrnjuju, ako nisi na milju, dvije do luke samo se pomoli jer nema ti pomoci ...

Kako ide ona ... Mi smo hrvatski mornari, naseg mora sinovi ... ili ... kome bi sumilo more moje sinje ...
AMARU is offline  
Old 05.09.2008., 21:17   #29
Krivo sam se izrazio... mnogi precjenjuju mirnoću jadrana...

iz novog hr. vojnika:

SLOVENSKO ministarstvo obrane objavilo je da je postignut dogovor o kupnji ruskog patrolnog broda klase Svetljak (Projekt 10412), koji će se graditi u brodogradilištu u Petrogradu. Za svoj novi patrolni brod Slovenija će platiti 34,9 milijuna dolara. Zapravo je riječ o prebijanju slovenskog dijela klirinškog duga bivšeg Sovjetskog Saveza prema bivšoj Jugoslaviji. Uz 34,9 milijuna dolara iz duga, Slovenija će morati platiti dodatnih 4,9 milijuna dolara za sustave za upravljanje paljbom brodskog oružja, kupnju streljiva i obuku posade. Zanimljivo je da će obuku posade provesti ruska ratna mornarica u Crnom moru, gdje će se obaviti i primopredaja broda.

Novi slovenski patrolni brod imat će maksimalnu istisninu od 375 tona. Bit će dugačak 49,5 i širok 9,2 metra. Gaz mu je samo 2,2 metra. S tri dizelska motora ukupne snage 16 200 kW moći će postići vršnu brzinu od 30 čvorova. Pri ekono- mičnoj brzini od 12 čvorova imat će autonomiju od 2200 nautičkih milja i deset dana. Naoružanje će se sastojati od jednog šesterocijevnog topa AK-306-2 kalibra 30 mm ugrađenog na pramcu. Na sredini trupa, na drugoj palubi nalaze se mjesta za dvije teške strojnice kalibra 14,5 mm, po jedna na svakom boku. Postoji opcijska ugradnja dva osmerostruka lansera za lake PZO vođene projektile Igla. Najavljeno je da će se brod opremiti suvremenom navigacijskom i komunikacijskom opremom, ali nije specificirano hoće li biti ruskog ili zapadnog podrijetla. Posadu će činiti osam časnika i 16 dočasnika i mornara. Postojat će i mogućnost dodatnog ukrcaja deset ljudi.


Na krmenom dijelu će biti dva laka plovila s pripadajućim dizalicama za brzo porinuće i vraćanje na brod. Osnovna namjena broda bit će nadzor slovenskog teritorijalnog mora, te traganje i spašavanje. Slovenski izvori navode da će se rabiti i za gašenje požara na bro- dovima.


Zanimljivo, opet je časopis pun sranja o mirovnim misijama, no nema izvještaja o gruziji! Valjda ne žele reći što bi se dogodilo našoj vojsci s "nato standardima".
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 05.09.2008., 21:31   #30
Bura,Jugo,Tramontana 3različita vjetra - 3različite nevere a sve 3 podjednako opasne
Slovenci zaista imaju teške komplekse kad je more u pitanju(a toga se treba pazit),a njihove vojne nabave su već poslovično sulude od Rusa kupovat brod
Ri-con is offline  
Old 05.09.2008., 21:41   #31
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
iz novog hr. vojnika:
Za koji datum ?

Mizerno je naoružan, no moguće je da je slovenija to sama tražila
Kontraktnik is offline  
Old 05.09.2008., 21:53   #32
Quote:
od Rusa kupovat brod
ma ne kupovati od EU da bi ih isti potapšali po ramenu, a iza leđa rekli " vidi šta smo budalama uvalili"
Kontraktnik is offline  
Old 05.09.2008., 22:05   #33
Quote:
Kontraktnik kaže: Pogledaj post
ma ne kupovati od EU da bi ih isti potapšali po ramenu, a iza leđa rekli " vidi šta smo budalama uvalili"
Ne radi se o tome već o završnoj kvaliteti proizvoda
Ri-con is offline  
Old 07.09.2008., 04:58   #34
Quote:
Ri-con kaže: Pogledaj post
Nadam se da je ovo trebala bit ironija

Za Abramovica i loru.
Al gledam neke nase potencijalne neprijatelje na moru i mogu rec da ih nevidim.Ja to vise gledam ma macin , zasto trosit pare na nesto sto ti nece trebat.

Pogledaj samo bivsu jugomornaricu. Gomila celika koja u proslom ratu nije posluzila apsolutno nicemu.Cak ni jednu najobicniju blokadu nisu mogli napravit..Pardon , posluzila je kao meta , na kojoj su se nasi topnici trenirali

Sta nebi bilo bolje i ucinkovitije kupit 2 malo veca i lako naoruzana broda (do 50 metara) odredjen broj brzih brodova(glisera do 20 m) i copor malih glisercica.Pojacat ih sa nekoliko visenamjenskih helica.
Od svega toga stvorit neku vrstu obalne straze koja ce radit svoj posa , a ne u ovom rasulu dozvoljavat da ti svako malo neki gliser otkine glavu nekom roniocu

Sigurno bi i vojni rok bia zanimljiviji.Dirava bi okolo i lovia razne svercere i krivolovce.Naplaciva kazne(nadam se da su ih malo povecali jer ono je bila sramota) i zavirivali u toplese

Ili se crvat u nekim celicnim grdosijama u nekakvim ratnim lukama i 2 puta izac na more za vrime roka.I iskreno se nadat da nece doc do nikakvog rata , jer ce ti brodovi ionako bit potopljeni iz zraka , nekakvom raketom
kuhinja is offline  
Old 07.09.2008., 10:14   #35
looolčina!

Nevidiš potencjalne neprijatelje? Kao i naši političari, predpostavimo da nećemo ratovati dakle ne treba nam vojska, kao što su i gruzici zatvorili oči i pretpostavili da rusi neće intervenirati. Kako piše u bibliji; "tko mačeve pretvori u plugove, ore za drugoga". Što se tiče JRM normalno da je podbacila, koja mornarica koncipirana za obalno djelovanje nebi podbacila da ostane bez svih baza? to sve što si ti naveo bi bila jedna korisna meta da taljani odluče upotrijebiti samo 1 nosač.

Da završim:

Jednom sam preko msn-a pričao s jednim Japancem o nekom dvorcu u japanu. Sad on mi nabraja: Toliko i toliko rovova, zamke, tisuče puškarnica, stotine topova. I na kraju pitam ja što je bilo kad su ga (dvorac) pokušali osvojiti- našto mi japanac tvrdi da ga nikad nisu niti napadali. Kažem ja da je to bilo golemo bacanje novaca, ali Japanac kaže da je dvorac u potpunosti ispunio svoj cilj! Da je bio napadnut samo bi polovično izvršio misiju! Tako treba gledati!
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 07.09.2008., 11:30   #36
Navali narode!

Svetljak na prodaju. Novi i rabljeni, može i s raketlama. Plaćanje unaprijed.

http://uniatrade.en.ecplaza.net/21.asp
Manaslu11 is offline  
Old 07.09.2008., 12:34   #37
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
looolčina!

Nevidiš potencjalne neprijatelje? Kao i naši političari, predpostavimo da nećemo ratovati dakle ne treba nam vojska, kao što su i gruzici zatvorili oči i pretpostavili da rusi neće intervenirati. Kako piše u bibliji; "tko mačeve pretvori u plugove, ore za drugoga". Što se tiče JRM normalno da je podbacila, koja mornarica koncipirana za obalno djelovanje nebi podbacila da ostane bez svih baza? to sve što si ti naveo bi bila jedna korisna meta da taljani odluče upotrijebiti samo 1 nosač.
Nisam rekao da nam netreba vojska.Itekako bi ulagao i kopnene i zracne snage.
Protubrodske i odlicni avioni i budi siguran da ce bit puno ucinkovitiji u nekoj pomorskoj bitki
A ovi brodovi sta predlazete mogu samo nasmijat normalnog protivnika.

Gruzijci su itekako ulagali u svoju vojsku.Kupovali su nema sta nisu.A bolje da nisu jer smo svi vidili kako su prosli.

JRM kad je podbacila imala je bazu u Lori , Divuljama , Visu , Lastovu.Mozda i jos pokoju
.Sve u krugu od 1 sat.Nekoliko 88 ih potiralo iz kanala.Gomila zeljeza.Kao i skoro svaka ratna mornarica na svitu.
Ili strateska ili nikakva
kuhinja is offline  
Old 07.09.2008., 12:47   #38
Pozdrav svima nakon dulje pauze...

Inače ja mislim da je kupnja Helsinkija bio čisti promašaj, dobili smo korvete stare oko 20 godina, a da smo kupili Gripene na vrijeme, možda bi dobili 4 Goteborga.
__________________
Meine Ehre heißt Treue
Old Abe is offline  
Old 07.09.2008., 13:12   #39
Ljudi moji do prije pola godine bio sam u Lori svaki dan. Situacija je najmanje katastrofalna. Prozori otpadaju , menza propada, sve su zgrade nikakve. Pola brodova stoje na vezu i nisu se nikako makli u 3 mjeseca. Situacija u cjelom HRM-u je katastrofa a to kažu i ljudi kojima je to profesija. Nije ni JRM bila bog zna što ali da jedna zemlja s tolikom plovnom tradicijom dopušta da nema neku osnovnu opremu za nadzor svoga mora nije mi jasno.
tužno ali istinito
Piramida is offline  
Old 07.09.2008., 13:38   #40
Mislim da neke teze tu ne stoje. JRM nije bila namjenjena da radi blokadu vlastitog mora i da blokira dalmatinske gradove, nego da u slučaju potrebe izletava između otoka i napada protivničke brodove na otvorenom moru.
Što se tiće stanja u mornarici, mogao bih reći da je kriva politika. U Srbiji vojska predaje neke vojarne i za to dobiva zamjenske objekte, stanove za DVO ili lovu. Kod nas vojska poklanja svoje objete.
I teza da smo kupili Gripene...dobili bi ovo ili ono . Trebamo vidjeti što nam treba i što možemo priuštiti za HRZ i to kupiti. Trebamo vidjeti što nam treba za HRM i što si možemo priuštiti i to kupiti.
Ja sam za ovakve solucije što se tiće patroliranja. Motori za topovnjačama našim nisu za patrole.
http://www.defense-update.com/products/m/mrtp.htm
fulcrum is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.