Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2008., 01:15   #1
Talking Medicinari svih zemalja!

..raspišite se!

O nostrifikaciji diploma i svim teškoćama (vremenu i trudu potrebnom za) na koje ste naisli pri istim.
O poteškoćama pri dobivanju posla.
O uvjetima rada/plaćama tamo gdje ste.
O specijalizacijama.
O snalaženju u vašem zdravstvenom sustavu.
O svemu drugom- što mislite da bi ljudi koji žele doći u zemlju vašeg boravka trebali znati.

P.s. Znam da vas ima!

P.p.s. I vi ostali sa svim inf iz prve/druge/treće ruke se očekujete sa komentarima!

P.p.p.s. Znam da je na pdf-u već bilo rasprava sličnog sadržaja, ali čini mi se ne i objedinjenih na jednom topicu. Hvala na razumijevanju.
Leonard Zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 07:31   #2
Ima dosta tema ...ali necu ih ja traziti meni ne trebaju!

Link koji sam govori o situaciji u Australiji.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...0&postcount=19

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 11:42   #3
Quote:
Vilko kaže: Pogledaj post
Ima dosta tema ...ali necu ih ja traziti meni ne trebaju!

Link koji sam govori o situaciji u Australiji.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...0&postcount=19

vilko

Hvala Vam, Vilko- na postu i linku. No, uvijek je jednako zanimljivo dobiti i žive inf od nekoga ko ima ličnih (ili indirektnih) iskustava, pogotovo što je postavljeno više pitanja u uvodnom postu.
Ipak, hvala Vam još jednom na gornjem postu i odličnom linku.
Leonard Zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 17:04   #4
O ovome se previse pisalo, i zakljucak je:

Ili odite u US, ili ostanite u RH.
Za US, potrebno je poloziti USMLE1, 2, CS (i pozeljno USMLE step 3)
sa sto boljim uspjehom, i onda se udje u match, i dobije specijalizacija, koja traje 5 godina, a prosjecno je placena oko 15-20 000 kuna mjesecno za 12-18h rada dnevno 7dana tjedno, sto je po satnici, najslabije placen posao u US (zajedno s radnicima u fast food restoranima).
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 17:07   #5
Quote:
Leonard Zelig kaže: Pogledaj post
..raspišite se!

O nostrifikaciji diploma
to ne postoji,polazu se teski ispiti zvani USMLE1,2, 2CS, 3, koji
obuhvacaju sve detalje svih pretklinickih i klinickih predmeta studija medicine.
Za poloziti sva 4 ispita, potrebno je minimalno 1-2g ucenja.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 01:45   #6
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
to ne postoji,polazu se teski ispiti zvani USMLE1,2, 2CS, 3, koji
obuhvacaju sve detalje svih pretklinickih i klinickih predmeta studija medicine.
Za poloziti sva 4 ispita, potrebno je minimalno 1-2g ucenja.

Hvala na napisanom. Ovo gore zovem živim inf.
Ako se ne varam- nešto se i raspravljalo o USMLE-u na ovom pdf-u.
Ok, za sada imamo nešto inf o US and A od Molokai-a, nešto o AU od Vilka/Bronco-a, nadam se da će se (završava se vikend!) dobiti koja inf i o Kanadi (mada- očekujem priču o taxistima), NZ, i o staroj dobroj/truloj Europi- prije svega Scandinavija, UK, a možda se i Irci pokrenu, tko zna?
Anyway- bio bih im jako zahvalan.
Leonard Zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 14:05   #7
Imas negdje USMLE-topic, tamo ima odlicnih odgovora. Ja sam (trenutno jos uvijek) u CH, pa mogu ukratko reci za CH: Nostrificiraju se sve diplome iz Europe, ne traze nikakvo polaganje drzavnoga ispita kao uvjet, sto je dvosjekli mac, o cemu ne bih nasiroko pripovijedala jer mi se ne da o tome. No, za doci u CH je malo teze, pa vjerujem da CH i nije nekakva omiljena destinacija za medicinare. Medicina (pri tome mislim na medicinu, ne na njihov zdrav. sustav i organizaciju) je na zalost i ne tako dobra, o cemu sam vec pisala, mada mozda zvuci nekome laiku nevjerojatno.

Poznajem medicinara koji je 2 godine radio u Dubaiu, njemu je bilo odlicno, drugi svijet. Koliko sam shvatila od njega, oni ne traze nikakve drzavne ispite, buduci da znam da nema polozeni USMLE niti njihov. Dosao je tamo preko nekakvoga "posrednika", i mada radi u CH, sanja i radi na tome da opet ode tamo raditi.

Pozdrav, odoh uciti za USMLE.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 16:48   #8
Kanada i Australija imaju svoje zasebne ispite, dok Novi Zeland priznaje USMLE.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 02:02   #9
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
Imas negdje USMLE-topic, tamo ima odlicnih odgovora. Ja sam (trenutno jos uvijek) u CH, pa mogu ukratko reci za CH: Nostrificiraju se sve diplome iz Europe, ne traze nikakvo polaganje drzavnoga ispita kao uvjet, sto je dvosjekli mac, o cemu ne bih nasiroko pripovijedala jer mi se ne da o tome. No, za doci u CH je malo teze, pa vjerujem da CH i nije nekakva omiljena destinacija za medicinare. Medicina (pri tome mislim na medicinu, ne na njihov zdrav. sustav i organizaciju) je na zalost i ne tako dobra, o cemu sam vec pisala, mada mozda zvuci nekome laiku nevjerojatno.

Poznajem medicinara koji je 2 godine radio u Dubaiu, njemu je bilo odlicno, drugi svijet. Koliko sam shvatila od njega, oni ne traze nikakve drzavne ispite, buduci da znam da nema polozeni USMLE niti njihov. Dosao je tamo preko nekakvoga "posrednika", i mada radi u CH, sanja i radi na tome da opet ode tamo raditi.

Pozdrav, odoh uciti za USMLE.
Hvala na odvojenom vremenu i inf.
Slažem se sa boldovanim
Ništa- tebe čekamo da završiš (uspješno, naravno- držim fige) proces vezan za USMLE, pa ćemo dobiti direktne inf o stanju iz USA, pošto se niko drugi trenutno ne javlja.
A, ako saznaš nešto o posredovanju za Dubai- a, ti piši.
Puno uspjeha želim.
Leonard Zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 02:36   #10
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Kanada i Australija imaju svoje zasebne ispite, dok Novi Zeland priznaje USMLE.
Ovo i nije baš obilje inf, ali zahvalan na trudu, iskreno.


P.s. Čekamo Kanađane i Klokane. I europljane.
Leonard Zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 02:48   #11
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
O ovome se previse pisalo, i zakljucak je:

Ili odite u US, ili ostanite u RH.

Za US, potrebno je poloziti USMLE1, 2, CS (i pozeljno USMLE step 3)
sa sto boljim uspjehom, i onda se udje u match, i dobije specijalizacija, koja traje 5 godina, a prosjecno je placena oko 15-20 000 kuna mjesecno za 12-18h rada dnevno 7dana tjedno, sto je po satnici, najslabije placen posao u US (zajedno s radnicima u fast food restoranima).
Sorry, tek vidjeh ovaj post.
Znači- situacija gora nego u Kanadi (sa par godina vožnje taxija zbog kvota za strane liječnike).

Ali, otkud ovaj zaključak gore? Šta je sa ostalim zemljama?
Leonard Zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 03:18   #12
Anyone else?
Leonard Zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 09:24   #13
Quote:
Leonard Zelig kaže: Pogledaj post
Anyone else?
Cuj, nemaju ti doktori bas vremena raspisivati se po forumu.
Ako trebaju konkretni odgovori na pitanja neka se pitaju.

Ango-saxons systemi su isti.
Vecina priznaju USMLE jer je to kompletan test kompetentnosti kako u medicini tako i u vladanju jezikom.
Englezi imaju svoj test, Australija ima svoj test, NZ ima svoj ali priznaju i USMLE, kanada ima svoj ali priznaju USMLE.
Kad si registriran onda mozes konkurirati za specijalizacije sto nije lako jer generalno moras odskakati od lokalnih da bi se probio. To vrijedi za atraktivnije grane (to znaci one u kojima se dobro moze zaradiuvati privatnom praksom). Manje atraktivne grane se dosta lako dobiju jer je deficit doktora. Stvar je u tome da se drzi visok prag kvalitete i radje ce biti manjak doktora nego da se spuste kriteriji kvalitete.

U svakom slucaju se radi puno sati (prosjek 60-90 tjedno), dezurstva su po 48 sati vikendom, a nakon toga nema slobodnih dana. Nastavlja se normalno raditi.
Naporan rad prvih 10 godina ali se zanat jako dobro istese i onda si kompletan specijalista i nitko ti ne moze soliti pamet.

Moji prijatelji u HR (doktori) to ne mogu vjerovati kad im kazem, ali isto tako ne vjeruju kako brzo i efikasno mi mozemo raditi nakon specijalizacije. Ne shvacaju da ljudi mogu toliko raditi. (To je isto kao i vrhunski sportasi koji moraju pomicati limite svojih mogucnosti). A kad toliko sati radis onda i steknes strahovito puno iskustva u relativno kratko vrijeme.

Tako da, odlazak na zapad je za mlade doktore, moraju znati jezik zemlje gdje misle ici jer inace ce voziti taxije cijeli zivot.

Ja sam to prosao i ponovo bih isto napravio jer volim to sto radim, ali nije za svih!!
O novcu razmisljaj nakon specijalizacije jer prvih 10 godina ces imati dovoljno za zivot ali neces moci trositi jer ces biti preumoran.
Kasnije sve dodje na svoje.

Vise od 50% mojih poznanika nisu to mogli izdrzati i ili su se vratili ili su odlucili raditi nesto drugo.

Sretno.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 09:27   #14
Quote:
Leonard Zelig kaže: Pogledaj post
Ovo i nije baš obilje inf, ali zahvalan na trudu, iskreno.


P.s. Čekamo Kanađane i Klokane. I europljane.
Za evropljane vrijede drugi propisi.
Ukratko, vec moras imati specijalizaciju i cekaj da HR udje u europu pa ces direktno moci konkurirati za posao ako znas jezik, inace VIP je esencijalno za prezivljavanje u europi.

sretno
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 16:12   #15
Quote:
Cuj, nemaju ti doktori bas vremena raspisivati se po forumu.
Ako trebaju konkretni odgovori na pitanja neka se pitaju.
A, i to što kažeš- mada sam želio da ovaj topic postane mjesto sa zbirnim inf iz različitih zemalja/iskustava- a kako bi bio od koristi i drugim ljudima sjutra.
No, pretpostavljam da si u pravu- manjak vremena..
Quote:
Ango-saxons systemi su isti.
Vecina priznaju USMLE jer je to kompletan test kompetentnosti kako u medicini tako i u vladanju jezikom.
Englezi imaju svoj test, Australija ima svoj test, NZ ima svoj ali priznaju i USMLE, kanada ima svoj ali priznaju USMLE.
Kad si registriran onda mozes konkurirati za specijalizacije sto nije lako jer generalno moras odskakati od lokalnih da bi se probio. To vrijedi za atraktivnije grane (to znaci one u kojima se dobro moze zaradiuvati privatnom praksom). Manje atraktivne grane se dosta lako dobiju jer je deficit doktora. Stvar je u tome da se drzi visok prag kvalitete i radje ce biti manjak doktora nego da se spuste kriteriji kvalitete.

U svakom slucaju se radi puno sati (prosjek 60-90 tjedno), dezurstva su po 48 sati vikendom, a nakon toga nema slobodnih dana. Nastavlja se normalno raditi.
Naporan rad prvih 10 godina ali se zanat jako dobro istese i onda si kompletan specijalista i nitko ti ne moze soliti pamet.

Moji prijatelji u HR (doktori) to ne mogu vjerovati kad im kazem, ali isto tako ne vjeruju kako brzo i efikasno mi mozemo raditi nakon specijalizacije. Ne shvacaju da ljudi mogu toliko raditi. (To je isto kao i vrhunski sportasi koji moraju pomicati limite svojih mogucnosti). A kad toliko sati radis onda i steknes strahovito puno iskustva u relativno kratko vrijeme.

Tako da, odlazak na zapad je za mlade doktore, moraju znati jezik zemlje gdje misle ici jer inace ce voziti taxije cijeli zivot.

Ja sam to prosao i ponovo bih isto napravio jer volim to sto radim, ali nije za svih!!
O novcu razmisljaj nakon specijalizacije jer prvih 10 godina ces imati dovoljno za zivot ali neces moci trositi jer ces biti preumoran.
Kasnije sve dodje na svoje.

Vise od 50% mojih poznanika nisu to mogli izdrzati i ili su se vratili ili su odlucili raditi nesto drugo.

Sretno.

Hvala na inf. Slažem se da su ovi uslovi jaako surovi, ali se nadam da se situacija u Europi razlikuje. Zato će mi Europa i biti first pick, ako me europski dio forumaša (uz druge izvore informisanja) ne demantira drugačijim inf.
Bronco, iskreno zahvalan, još jednom- sve najbolje želim.
Leonard Zelig is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 16:23   #16
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
to ne postoji,polazu se teski ispiti zvani USMLE1,2, 2CS, 3, koji
obuhvacaju sve detalje svih pretklinickih i klinickih predmeta studija medicine.
Za poloziti sva 4 ispita, potrebno je minimalno 1-2g ucenja.
Pa kad imaš friško položen državni ispit, onda ne bi trebalo biti problema za položiti taj ispit u Americi.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 20:18   #17
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Pa kad imaš friško položen državni ispit, onda ne bi trebalo biti problema za položiti taj ispit u Americi.
mislis?

a-ha... osim kaj im je sistem sasvim drugacije koncipiran od hrvatskoga. a da ne govorim o literaturi, koja im je (za moj pojam) zaista fenomenalna.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 20:24   #18
Quote:
Leonard Zelig kaže: Pogledaj post
A, i to što kažeš- mada sam želio da ovaj topic postane mjesto sa zbirnim inf iz različitih zemalja/iskustava- a kako bi bio od koristi i drugim ljudima sjutra.
No, pretpostavljam da si u pravu- manjak vremena..



Hvala na inf. Slažem se da su ovi uslovi jaako surovi, ali se nadam da se situacija u Europi razlikuje. Zato će mi Europa i biti first pick, ako me europski dio forumaša (uz druge izvore informisanja) ne demantira drugačijim inf.
Bronco, iskreno zahvalan, još jednom- sve najbolje želim.
a kamo bi ti stel? u koju drzavu? u CH mozes naci posao ako dobro znas nejmacki, ako imas radnu dozvolu, ako znas pisati "bewerbung" (nemrem se sjetiti rijeci na hrv.) i ako imas kakvu dobru referencu. prvi posao je malo tesko, ali poslije ide lakse. no, problem je u dozvoli, ali mozda ima i onih ljudi koji to imaju. no, mene medicina ovdje nimalo ne odusevljava. ne radis tako puno kao u AS-zemljama, zarada je poprilicno dobra, no druge stvari ne stimaju, da ne velim da nemas od koga sto nauciti i da si vise-manje sebi prepusten. osim ako imas srece pa naletis na dobroga kolegu koji ej voljan svoje znanje i na mladje prenijeti, no takvim su rijetki, jer su i oni bili tretirani an slican nacin. a svi znamo da mnoge prakticne stvari ipak nemres nauciti iz knjige. ako te jos sto zanima, reci...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 20:27   #19
bronco, kao i uvijek smisleno pises. no, nije mi jasno. mene ovih 100 sati zaista zabrinjava. ne mislis li da je netko ankon 48 sati dezurstava slomljen i da vise nije sposoban niti misliti, da ne govorim o greskama? meni je koma vec nakon 12 sati, ali 48 sati a mozda je sistem drugaciji pa nisi tako skomiran nakon 48 sati, ne znam... jos uvijek mi je to nepoznanica.

te ovih 50% sto odustaju-jesu li to ljudi koji su dosli u AU, pa ne mogu vise? ili njihovi, ili mijesani?
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 20:52   #20
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
bronco, kao i uvijek smisleno pises. no, nije mi jasno. mene ovih 100 sati zaista zabrinjava. ne mislis li da je netko ankon 48 sati dezurstava slomljen i da vise nije sposoban niti misliti, da ne govorim o greskama? meni je koma vec nakon 12 sati, ali 48 sati a mozda je sistem drugaciji pa nisi tako skomiran nakon 48 sati, ne znam... jos uvijek mi je to nepoznanica.

te ovih 50% sto odustaju-jesu li to ljudi koji su dosli u AU, pa ne mogu vise? ili njihovi, ili mijesani?
Možda misli petak-nedjelja? To je i u Lijepoj standard..a zna se dogoditi i 48 u komadu..posebno ako si speco, pa možeš joj 5-6 pisamaca napisati u ponedjeljak...fućkaš štamparske greške.. Samo, motivi drila u SAD i u Lijepoj nisu isti, ako smijem primjetiti..
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.