Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2009., 16:14   #21
Evo ovako pise:

REPUBLIKA HRVATSKA
RJESENJE

Na temelju rjesenja o nasljedivanju ovog suda od 198_ br.______i cl.________ Zakona o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima, dozvoljava se u zemljisnoj knjizi za K.O.

SPLIT

Uknjizba prava vlasnistva:

- c.zgr.____________
- c.zem. ___________ na ime:

a/
b/
c/
d/


OPCINSKI SUD U SPLITU
200_ godina



Nadam se da ce sad sve biti jasnije, ispricavam se na pravnoj nepismenosti i zahvaljujem na strpljenju.
__________________
Shame and disgrace over mental unrest
Keeps us from saving those we love
The grace within our hearts and the sorrow in our souls
darknes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 16:44   #22
kuku mene... deni je onda dobro shvatio.Prvo baka treba na zemljišnim knjigama riješiti svoje vlasništvo a tek onda to darovati tebi.Za nju je ista priča samo umjesto darovnog ugovora treba priložiti riješenje o nasljedstvu.Jel...?? to je riješenje o nasljedstvu ili vlasnički list ono : strana A-Kuća i dvorište površine te i te ; B -Suvlasnici, baka 1/4 tata 1/4 popapala maca 2/4. C-teretovni list-Hipoteka,sudski teret ili prazno.Ovo kaj si ti napisao mi može biti i jedno i drugo
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 20:44   #23
Quote:
aammaatteerr kaže: Pogledaj post
kuku mene... deni je onda dobro shvatio.Prvo baka treba na zemljišnim knjigama riješiti svoje vlasništvo a tek onda to darovati tebi.Za nju je ista priča samo umjesto darovnog ugovora treba priložiti riješenje o nasljedstvu.Jel...?? to je riješenje o nasljedstvu ili vlasnički list ono : strana A-Kuća i dvorište površine te i te ; B -Suvlasnici, baka 1/4 tata 1/4 popapala maca 2/4. C-teretovni list-Hipoteka,sudski teret ili prazno.Ovo kaj si ti napisao mi može biti i jedno i drugo
Hvala na razumjevanju. 2000 godine imala sam puno teži slučaj nije mi ga bilo lako riješiti ali smo uspjeli pa ako treba podrobnije objasniti mogu i to.
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 05:53   #24
darknes ne pojašnjava do kraja situaciju o pojmu pravo na kuću.Kod tebe sam zbunjen zašto bi bila razlika da li je zgb ili okolica.Svako selo je vezano za grad,dal je to sesvete ili tam neki na velebitu
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 11:58   #25
Quote:
aammaatteerr kaže: Pogledaj post
darknes ne pojašnjava do kraja situaciju o pojmu pravo na kuću.Kod tebe sam zbunjen zašto bi bila razlika da li je zgb ili okolica.Svako selo je vezano za grad,dal je to sesvete ili tam neki na velebitu
zato kaj na selu to ide lakše i nema gužve ni čekanja dok je u gradu puno drugačije
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:50   #26
Vidim da se sve iskompliciralo, morat cu kontaktirati odvjetnika sto i kako. Vama hvala na trudu. Inace, o Splitu je prica.

Samo jos nekoliko kratkih pitanje, da sad ne kompliciram, jel meni baka moze jednostavno napisati da sve na sto ona ima pravo i vlasnistvo.....ostvareno i neostvareno, dakle da svu imovinu i prava koja ima ostavlja meni, pa da ja poslije ulazim u detalje i sam radim uknjizbu...? I kako da to napravim? I koliko to naravno kosta? Da li je dovoljno da ona to napise na komad papira i da se ovjeri u biljeznika? ili postoji forma takoder? i koliko cu to morati platiti?
hvala
__________________
Shame and disgrace over mental unrest
Keeps us from saving those we love
The grace within our hearts and the sorrow in our souls
darknes is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 18:26   #27
Darknes moze baka na tebe prenijet darovnim ugovorom (ili ugovorom o doživotnom uzdržavanju) svoju 1/4 nekretnine. Sto se tice prethodnih postova to zanemari, vjeruj mi jer da su gospoda imalo kontaktirali zakonske propise materije o kojoj su se raspisali uvidjeli bi da ukoliko je doneseno rjesenje o naslijedivanju kojim je tvojoj baci pripala 1/4 nekretnine znali bi da sud to salje gruntovnici na uknjizbu po sluzbenoj duznosti. Prema tome ne moras ti nista knjiziti niti traziti na gruntovnici ako imas rjesenje o naslijedivanju, buduci da su ti tamoi navedene čestice kojih je tvoja baka vlasnik. Te cestice je potrebno detaljno i tocno navesti u ugovoru. Buduci da malo poznajes materiju ne bi bilo lose da odes kod odvjetnika da ti sastavi ugovor. Sto se poreza tice on inace iznosi 5% vrijednosti, ali cini mi se da potomci nisu porezni obveznici. To ces morat malo pogledat u Zakonu o prometu nekretnina.
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 19:49   #28
krivo .sud šalje dopis a zk ništa ne mjenja samo.Za upis treba podnijeti prijedlog.Drugo.Ne plača porez jer je direktna linija.Treće do sada sam dva puta iz prve ruke osjetio tu priču.Četvrto očito čovjek nezna materiju kad nezna napisati razliku između sudskog riješenja o nasljedstvu i vlasničkog lista te dali baka može bez poreza dati njemu ili treba prvo tati pa onda tata njemu.peto lako je napisati sve kaj znamo ako neznamo ziher kakva je kod čovjeka situacija.U drugoj temi vidim da samo šalješ odvjetniku.čovjek pita da ima sliku kaj ga čeka a ne da za nekaj kaj bi mogao sam plati hrpu love odvjetniku ili da mu uzme za savjet 500 kuna a on i dalje nezna di je i kaj je
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 21:50   #29
Ja vrlo dobro znam razliku izmedu vlasnickog lista i rjesenja o naslijedivanju, al covjek ne zna. Ako ima rjesenje i u rjesenju su naveden predmetne cestice ne treba mu vlasnicki list odnosno zemljisnoknjizni izvadak, za sastav ugovora i uvijek cu ga radje poslat kod odvjetnika pa makar platio i 1000 kuna, ako mu je to vazno, a ne da po forumu slusa savjete. A ne zna ni nacine prijenosa vlasnistva, odnosno kojim pravni poslom moze prenijeti vlasnistvo, niti zna sastaviti ugovor. Za porez sam i rekao da mislim da se ne placa jer je potomak (iliti direktna linija), ali sam rekao da nisam siguran, jer sam davno citao zakon.
Upisi u zemljišnoj knjizi
Članak 228.
(1) U rješenju o nasljeđivanju sud će odrediti da se nakon pravomoćnosti rješe nja o nasljeđivanju provedu u zemljišnoj knjizi potrebni upisi u skladu s pravilima zemljišnok njižnog prava.
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 10:27   #30
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Ja vrlo dobro znam razliku izmedu vlasnickog lista i rjesenja o naslijedivanju, al covjek ne zna. Ako ima rjesenje i u rjesenju su naveden predmetne cestice ne treba mu vlasnicki list odnosno zemljisnoknjizni izvadak, za sastav ugovora i uvijek cu ga radje poslat kod odvjetnika pa makar platio i 1000 kuna, ako mu je to vazno, a ne da po forumu slusa savjete. A ne zna ni nacine prijenosa vlasnistva, odnosno kojim pravni poslom moze prenijeti vlasnistvo, niti zna sastaviti ugovor. Za porez sam i rekao da mislim da se ne placa jer je potomak (iliti direktna linija), ali sam rekao da nisam siguran, jer sam davno citao zakon.
Upisi u zemljišnoj knjizi
Članak 228.
(1) U rješenju o nasljeđivanju sud će odrediti da se nakon pravomoćnosti rješe nja o nasljeđivanju provedu u zemljišnoj knjizi potrebni upisi u skladu s pravilima zemljišnok njižnog prava.


Ako vlasništvo nije riješeno nikuda se čovjek neće upisati na temelju rješenja o nasljeđivanju
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 10:39   #31
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Darknes moze baka na tebe prenijet darovnim ugovorom (ili ugovorom o doživotnom uzdržavanju) svoju 1/4 nekretnine. Sto se tice prethodnih postova to zanemari, vjeruj mi jer da su gospoda imalo kontaktirali zakonske propise materije o kojoj su se raspisali uvidjeli bi da ukoliko je doneseno rjesenje o naslijedivanju kojim je tvojoj baci pripala 1/4 nekretnine znali bi da sud to salje gruntovnici na uknjizbu po sluzbenoj duznosti. Prema tome ne moras ti nista knjiziti niti traziti na gruntovnici ako imas rjesenje o naslijedivanju, buduci da su ti tamoi navedene čestice kojih je tvoja baka vlasnik. Te cestice je potrebno detaljno i tocno navesti u ugovoru. Buduci da malo poznajes materiju ne bi bilo lose da odes kod odvjetnika da ti sastavi ugovor. Sto se poreza tice on inace iznosi 5% vrijednosti, ali cini mi se da potomci nisu porezni obveznici. To ces morat malo pogledat u Zakonu o prometu nekretnina.
sud ne šalje nikome ništa jer to sada rade javni bilježnici , a baka sve ono što je nasljedila treba sa zahtjevom za upis u vlasništvo odnjeti na grunovnicu i tamo će joj reći što dalje.
deni007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 12:06   #32
Hrpa bezpotrebnog teksta ni za sta

Dakle Darknes, obzirom na situaciju bake, javni biljeznik salje rjesenje o nasljedjivanju koje ce sud automatski odbiti ako nekretnina nije bila na pokojnog. Da bi se nekretnina uknjizila na pokojnog, potreban je slijed svih ugovora od onog tko je zadnji upisan kao vlasnik u zemljisnim knjigama do pokojnog. Naravno, ti ugovori moraju biti i odgovarajuce pravno sastavljeni za sud i upis . Obzirom da nemamo uvid u tvoje papire moj savjet je da uzmes odvjetnika koji ce napraviti vezu (kronoloskim redom) medju ugovorima i ako sve bude u redu on sve te papire moze skupiti u roku 10 dana i predati prijedlog na upis u zemljisne knjige skupa sa rjesenjem o nasljedjivanju, pa ce radi tog rjesenja o nasljedjivanju spis biti ranije i rijesen. Upis ostavina se ne ceka jako dugo. Kad odvjetnik skupi sve papire za upis i prije neg ih preda na sud, moze ti napraviti i darovni ugovor kojim baka daruje tati sve a tata tebi - da izbjegnete porez. Dakle darovanje tati od strane bake a onda darovanje tebi od strane tate ide u istom trenutku ili datum sklapanja darovnih ugovora moze biti sa 1 dan razlike (cisto da se ne poklapaju) a ovjerite sve isti dan.
Mozete napraviti darovni bez etaziranja i sl. samo na tvom mjestu ne bih nista bez odvjetnika obzirom da nekretnina nije uknjizena na baku ili pokojnog dedu. Uz dobrog odvjetnika sve to moze maksimalno trajati 30-40 dana a ako nista ne napravi u 40 dana mjenjaj odvjetnika . Meni se cini da tu ima posla , ne puno ali ima pa ne bih savjetovala da to sam radis, radije izdvoj oko 1500 eur-a i to rijesi pa si miran ...

Zadnje uređivanje pistacija : 12.03.2009. at 12:25.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 12:13   #33
Koliko sam ja shvatio baka je uknjizena, pogledaj rjesenje koje je postao malo iznad. Znam da javni bilježnici donose rjesenje o nas. ali kao povjerenici suda, dakle smrtovnica i ostali podaci dostavljaju se sudu, koji zatim spis proslijeduje na rjesavanje jav. biljezniku. Slazem se da treba odvjetnika jer covjek ocito ne zna.
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 12:23   #34
A imas praf, nisam bas sve ni citala kad sam vidjela sto sve pise isprika....
dakle, ako je baka upisana u zemljisne knjige onda nek baka darovnim ugovorom daruje svoj dio nekretnine (dakle 1/4 ili koliko vec) tati a tata njemu i kraj price. Naravno darovni mora imati sve podatke (sve brojke, cestice i opis nekretnine) koji su na zamljisnoknjiznom izvadku pa prije sastavljanja darovnog treba otici u gruntovnicu po izvadak. U darovni ne zaboravite upisati pored jmbg i oib-e(!), da daroprimac stupa u posjed predmetnih nekretnina odmah, i da darodavac ovlascuje daroprimca potpisom darovnog bezuvjetan upis u zemljisne knjige. Darovni se skalapa izmedju bake i tate, isti takav izmedju tete i njega i oba ovjeriti kod biljeznika a onda darovne predati pod jedan zahtjev , platiti 250 kn pristojbu, priloziti kopije osobnih karata i to je to. No svejedno ja bih uzela odvjetnika na njegovom mjestu za stastavljanje darovnih , moze ga kostati maksimalno 3 soma kn ali ponavljam mirno ce spavati.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 14:08   #35
Vlasništvo nad kućom

Dakle prije 30 godina kupljeno je zemljište koje je upisano u gruntovnici i ima 5 vlasnika. Od tih 5 vlasnika u stvari je bilo predviđeno da će se graditi kuća u 3 jednaka dijela. 2 vlasnika su u stvari braća koji su vlasnici trećine, moja rodica je vlasnica trećine, a moj tata je tada bio malodoban pa je na našoj trećini upisana i njegova tada punoljetna sestra jer se to tada iz meni nepoznatih razloga tako radilo i ta sestra nikada ni nije imala pretenzije na tu zemlju ili kuću.

Kada se prije tih 30 godina gradila kuća, morala se graditi kao dvojni objekt kakav je i izgrađen prema pravomoćnoj građevinskoj dozvoli nju su gradili i plaćali moj tata i moja rodica i tu živimo tih 30 godina. Napominjem da je iz projektne dokumentacije koju imamo jasno vidljivo da se gradi dvojni objekt za dvije obitelji te su kao investitori navedeni moj pokojni tata i rodica, ali je građevinska izdana i na ime tog trećeg vlasnika zemlje???
Taj treći vlasnik nije mogao tada dobiti dozvolu graditi na parceli jer je postojao urbanistički kojeg se moralo držati i dao je usmeni pristanak da mi gradimo naš dvojni objekt prema građevinskoj dozvoli.
Od tada do danas nije imao nikakva potraživanja prema nama, a moj otac i rodica nisu pokrenuli rješavanje upisa kuće u zemljišne knjige.

Prema današnjem izvodu iz katastra parcela izgleda tako da je okvir granica dvorišta jedna parcela na kojoj su u posjedovnom listu upisani moja rodica, moja teta (koja je pokojna već par godina, a na njenoj ostavinskoj raspravi ta zemlja nije bila evidentirana iako je i u z. Knjigama upisana kao jedan od vlasnika. Ima sina i muža živućeg koji su pretpostavljam nasljednici) i ta treća strana tj dva brata.

Unutar te čestice ucrtana je jedna manja čestica sa kućom na kojoj su u posjedovnom listu upisani moj tata i rodica koji su stvarni vlasnici kuće. Teta je za života potpisala izjavu da dopušta da se upišemo na kuću kao vlasnici, ali ne i na «njezin» dio parcele oko kuće.

Tata je nedavno preminuo i čekamo ostavinsku raspravu.

Pa me zanima postoji li opcija, ako na tetinoj raspravi nije bila spomenuta zemlja na kojoj je kuća iako je upisana u z. Knjige da se možda dogodi da ni na tatinoj ostavinskoj ne bude spomenuta ni zemlja ni kuća i što nam je onda činiti?

Može li moj bratić iako nije vlasnik jer na ostavinskoj njegove mame nije spomenuta ta zemlja napisati izjavu da je to vlasništvo bilo samo formalno i da se prepiše na mamu koja je tatin nasljednik. Kako izbjeći da on pokreće novu ostavinsku sa naknadno pronađenom imovinom i onda nam daruje zemlju koja je ionako uvijek bila naša pa na to još platiti porez...

Drugo pitanje je kako da uopće riješimo cjelokupno pitanje vlasništva nad kućom i zemljom da se možemo upisati kao vlasnici u z. Knjige?

Uz napomenu, taj treći vlasnik je navodno nekad nekome rekao da on želi kupiti dio parcele do naše kako bi mogao tu graditi kuću, ali mu nisu htjeli prodati i od tada sve stoji… Trebamo li od njega isto nešto tražiti?

Hvala vam puuuuno svima!
__________________
otkočen.... zakočen....
blaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 17:21   #36
cool.Ajde jadan ja što mse okomili.Ajd ovak ja ti napravim to sve za 1000 kuna s tim da mi platiš 20% kod predaje u gruntovnicu i ostatak kad stigne riješenje o upisu od zk.Može. S tim da imaj na umu da ja nisam odvjetnik.A mogu ti dati broj pravnice koja se bavi imovinskim pravom(familija)
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 17:22   #37
još čak se obavezujem da je sve to gotovo za max dva radna dana
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 20:47   #38
Nadripisarstvo
Članak 310.
(1) Tko se neovlašteno bavi pružanjem pravne pomoći,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko drugom neovlašteno pruži pravnu pomoć za unaprijed dogovorenu ili nakon toga primljenu nagradu.

Samo malo upozorenje.
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 23:05   #39
Prijenos vlasništva post mortem

Tata mi je umro i ja sam njegov jedini nasljednik. Tu je sve jasno, ali pokazalo se komplicirano jer zemlja koja je njegova, u dijelovima se u katastru vodi na rođake i susjede koji su korisnici. U sudskim knjigama upisani su davno umrli članovi obitelji (pradjed, njegova sestra). Otac je bio jedini nasljednik, ali nikad nije radio vlasnički list. Ja sada sređujem koliko mogu i moram priznati da korisnici/rođaci ne rade problema. Znaju da sam nasljednik iza oca i da je to moje i uredno su potpisali sve što je moj odvjetnik od njih tražio. Međutim, odvjetnik mi kaže da ću morati platiti veliki porez jer se radi o nekoliko hektara oranice. To me začudilo! Zašto bi trebalo platiti porez kad sam nasljednik u prvom nasljednom redu? Zar samo zato što je otac umro prije nego što su dokumenti o vlasništvu bili u redu? Da li to administracija ubire danak nepismenosti naših starih? Da li je to tako po Zakonu o porezu? Pitam to, jer susjedu je nedavno isto umro otac i naslijedio je imanje veće i vrijednije od mojega, a samo je platio javnog bilježnika koji je vodio ostavinsku raspravu, a porez ne, jer je prvi nasljedni red. Možete li mi reći da li je u redu da ja platim porez na očevu zemlju samo zato što dokumentacija u Sudu nije bila sređena?
mini_star is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 15:39   #40
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Nadripisarstvo
Članak 310.
(1) Tko se neovlašteno bavi pružanjem pravne pomoći,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko drugom neovlašteno pruži pravnu pomoć za unaprijed dogovorenu ili nakon toga primljenu nagradu.

Samo malo upozorenje.
onda ću mu badava napraviti stvar samo da za to ne daje pare odvjetniku,a on će mojim sinovima kupiti čokoladicu da ja to neznam i da to nitko ne vidi
aammaatteerr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:05.