Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2009., 19:01   #101
Ako je to istina (osporavanje nakon smrti, iako ne znam tko bi tu bio "ovlašten" osporavati), da se lažnim izjavama lažnih svjedoka (kakvi bi inače bili) može osporiti taj ugovor, onda neka otac baš pokloni nekretninu kćeri i upiše svoje pravo doživotnog plodouživanja radi mirnog sna. Koliko znam, darovanje se može osporiti samo ako je obdarenik nezahvalan, a to mora dokazati darovatelj. Znači kad jednog dana darovatelj umre, gotova stvar.

Zanimljiva mi je tema, jer sigurno mora postojati način da ako ne želiš nekome nešto ostaviti, pa bila ta osoba i tvoje dijete, to možeš učiniti bez nekih komplikacija, nužnih dijelova i silnih peripetija.
Neuson is offline  
Old 03.02.2009., 23:00   #102
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Zanimljiva mi je tema, jer sigurno mora postojati način da ako ne želiš nekome nešto ostaviti, pa bila ta osoba i tvoje dijete, to možeš učiniti bez nekih komplikacija, nužnih dijelova i silnih peripetija.
To ni nama nije jasno, ako je to necija posljednja volja, to i samo to bi se trebalo postivati, bez ikakvih kako kazes komplikacija, ali zasto bi bilo jednostavno, kad moze biti komplicirano

Nego ti ugovori i papirologija, to se obavlja i sastavlja kod biljeznika ili?
Zorro86 is offline  
Old 03.02.2009., 23:54   #103
Bilježnik ili odvjetnik, ista stvar (jer i bilježnik i odvjetnik imaju završen isti fax ). Osobno radije volim kod odvjetnika rješiti papirologiju.

Slučaj ti je specifičan iz par razloga:

1. izrazito je rijedak jer konceptom izlazi im našeg mentaliteta gdje je stav da roditelj MORA ostaviti nešto djetetu pa makar to dijete bilo nezahvalni serijski ubojica

2. izaziva osudu okoline tipa: "kakav si ti to gad kada nećeš nešto ostaviti svom djetetu", što je, budimo realni, isključivi problem, pravo i briga oporučitelja i nikoga drugog

3. zato što naš socijalno-socijalistički koncipirani Zakon o nasljeđivanju omogućuje postojanje nužnih dijelova, osporavanja oporuke (čije sastavljanje odvjetnik uredno naplati, a oporučitelj nakon smrti radi salto u grobu kada vidi kako se to lako osporava ), elemenata koji krše ljudska prava oporučitelja (koji bi trebao moći po svojoj volji sve ostaviti i političkoj stranic po izboru ako tako želi), pa trebate posjetiti dobrog odvjetnika s tog pravnog područja da osmisli odgovarajući plan i način da se zaobiđe ovakav trenutno nazadan zakon.
Neuson is offline  
Old 19.02.2009., 22:44   #104
Hmmm...
I ja imam tako jedan zamrseni slucaj:
Nime, moja je majka 10 dana prije smrti ostavila sve mojoj starijoj sestri.
Ja tako nisam dobila nista, cak ni rijesenje...? Ti se desilo 1996 godine
Sada sam cula da dolazi do povrata imovine oduzete agrarnom reformom 1946 godine.
Ako je slicajno ona jos tada unijela i taj tekst koji bi eventualno kacio i tu imovinu, (onda se samo predpostavljalo da ce doci do povrata imovine) znaci li to da cu opet ostati bez i tog dijela?
Tko se razumje u to i htio mi pojasniti?
Hvala unprijed.
ornit is offline  
Old 20.02.2009., 01:32   #105
molim savjet

kolegica s posla, nakon tatine smrti, nije ništa dobila. naime, otac je kuću prepisao na sina u kojoj on sada živi sa svojom obitelji i živućom majkom.
može li se, i kako, kolegica izboriti za neki nužni dio i koji bi bio prvi korak, gdje krenuti, kome se obratiti? kuća je negdje u otočcu, a ona živi kao podstanar u zg i radi na pola r. vremena jer je polovicu u invalidskoj mirovini radi shizofrenie.

hvala puno! inače o njoj na neki način vodi brigu socijalna radnica.
ray of light is offline  
Old 06.04.2009., 12:53   #106
darovni ugovor- npr otac potpise s jednom kceri i ostavi joj kucu darovnim ugovorom-druga kcer moze unutar 3 godine pobiti taj ugovor i zahtijevat svoj nuzni dio, dok npr da otac potpise ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s jednom kceri-automatski drugu kcer iskljucuje iz nasljednog dijela i nema pravo pobijanja,dakle ugovor o dozivotnom uzdrzavanju se ne moze pobiti dok darovni ugovor moze. eto,ukratko i najjasnije.valjda je sad sve jasno. eto, staziram u drzavnom odvjetnistvu ,pred 2 god dipomirala. sada idem na pravosudni pa sam opet morala uciti sve to,.nadam se da sam pomogla.pozz!
mayychhi is offline  
Old 06.04.2009., 18:55   #107
Zasto se ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ne moze pobijati?
sepeam is offline  
Old 07.04.2009., 08:54   #108
[QUOTE=adelaide;17380145]Jedino sto Vam se sigurno nemoze pobiti je UGOVOR O DOSMRTNOM UZDRZAVANJU(on se razlikuje od ugovora o dozivotnom uzdrzavanju), s tim da odmah po tom ugovoru podnesete zahtjev o izdavanju vl.lista na vase ime s tim da naravno dosadasnji vlasnik nekretnine pristane na takvo sto.QUOTE]

ili
Quote:
mayychhi kaže: Pogledaj post
dakle ugovor o dozivotnom uzdrzavanju se ne moze pobiti dok darovni ugovor moze.
sad mi baš nije jasno, a u fazi sam izrade ???? ugovora sa roditeljima gdje bi sve ostalo meni (naravno sestru djelomično isplatiti što bi naveli u ugovoru)
Nata07 is offline  
Old 07.04.2009., 10:43   #109
Quote:
mayychhi kaže: Pogledaj post
darovni ugovor- npr otac potpise s jednom kceri i ostavi joj kucu darovnim ugovorom-druga kcer moze unutar 3 godine pobiti taj ugovor i zahtijevat svoj nuzni dio, dok npr da otac potpise ugovor o dozivotnom uzdrzavanju s jednom kceri-automatski drugu kcer iskljucuje iz nasljednog dijela i nema pravo pobijanja,dakle ugovor o dozivotnom uzdrzavanju se ne moze pobiti dok darovni ugovor moze. eto,ukratko i najjasnije.valjda je sad sve jasno. eto, staziram u drzavnom odvjetnistvu ,pred 2 god dipomirala. sada idem na pravosudni pa sam opet morala uciti sve to,.nadam se da sam pomogla.pozz!


Molim Vas kako saznati kada je darovni ugovor napravljen ako Vas nisu obavijestili, nego ste to saznali slučajno?
Imam istu situaciju kao gore navedena, bojim se daće rok od 3godine proći.
deni007 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.