Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2009., 15:35   #81
Isto koliko i dečko iz Kenije ili Turkmenistana.
Tj državljanstvo RH ne stječe se direktno po osnovi braka nego preko prethodnog boravka (da bi se bilo što pokrenulo treba proći minimum 5 godina boravka u RH) Ko zna možda se dotad i navikne na rošpiju pa se i ne rastanu.
__________________
Svaki električni uređaj radi na bijeli dim.
Kada dim izađe,uređaj više ne radi.
DIsign is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 22:17   #82
da vas pitam ako neko zna tata mi zivi u hrvatskoj vec dvadesetak godina i ima sve dokumente hrvatske drzave a ja zivim u bih pa da vas pitam dali neko zna kako bi ja mogao da dodjem do istih tih papira dali ima neki nacin
kompanjon2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2009., 00:33   #83
Question Problem sa državljanstvom

Poštovanje svima! Može li neko da mi pomogne? Situacija je sledeća: Rođen sam u Slavonskom Brodu 1980-e god. Mjesto prebivališta moje obitelji u to vrijeme bilo je u republici BiH,s'tim što je moj otac radio u poznatoj firmi "Đuro Đaković" Slavonski Brod pa je zdravstveno osiguranje naše obitelji bilo u Sl.Brodu. Moja sestra, koja je dvije godine starija od mene (a koja je također rođena u Sl.Brodu) prije 6 godina izvadila je Hrvatsku domovnicu po osnovu "MJESTA ROĐENJA". Kada sam ja (prije 3 god.) podnio zahtjev za domovnicu rekli su mi da je ne mogu dobiti,a evo i zašto: Sticajem okolnosti kada se moja sestra rodila,moju majku su pitali u koju knjigu tadašnjih republika želi da je upiše (registruje),i ona se odlučila za Hrvatsku. Kada sam ja rođen,njena odluka je bila knjiga BiH. Da li je moguće da tako bezazlena stvar (odluka moje majke) može da mi sad pravi takav problem oko domovnice,zar to što sam rođen na teritoriju Hrvatske nije dovoljno da dobijem državljanstvo? Želio bih još da dodam da ja, kada vadim rodni list,vadim ga u Sl.Brodu. Dakle,moje ptanje Vama je: imam li ikakva prava da se nekom žalim u vezi ovog,skrećem još jednom pozornost na to da se moj zahtjev za državljanstvo zasniva isključivo po mjestu rođenja.
Unaprijed se svima zahvaljujem na odgovoru i pomoći!
hellreaser is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2009., 00:58   #84
Uhh, imas slican problem kao i ja, kao i jos nekoliko osoba koje poznajem. Vjerovatno ces prvo morati dobiti osobnu za strance, a poslije nekog vremena izvaditi otpust iz BIH drzavljanstva... Zaista glup, skup i dugotrajan proces- ali sta ces.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 22:29   #85
Dobivanje BiH državljanstva...

Zanima me da li je moguće kao državljanin Hrvatske dobiti B i H državljanstvo ako mi je jedan od roditelja rođen u B i H...
know is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 01:35   #86
Quote:
know kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je moguće kao državljanin Hrvatske dobiti B i H državljanstvo ako mi je jedan od roditelja rođen u B i H...
ako ti je otac,inace ne,osim ak nisi tamo rodjen
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 10:22   #87
zakon ne pravi razliku izmedju oca i majke.

Dijete rodeno nakon stupanja na snagu Ustava stice državljanstvo BiH porijeklom:
1. cija su oba roditelja bili državljani BiH u vrijeme rodenja djeteta, bez obzira na mjesto njegovog rodenja;
2. ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme rodenja djeteta i dijete je rodeno na teritoriji BiH;
3. ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rodenja, a dijete je rodeno u inostranstvu, ako bi ono inace bilo bez državljanstva;
4. rodeno u inostranstvu, a ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rodenja, pod uslovom da do vremena kada napuni 23 godine:
- bude registrovano u svrhu evidentiranja BiH državljana kod kompetentnih vlasti u BiH u zemlji ili inostranstvu;
- ima stalno mjesto boravka na teritoriji BiH.

Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 13:38   #88
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
zakon ne pravi razliku izmedju oca i majke.

Dijete rodeno nakon stupanja na snagu Ustava stice državljanstvo BiH porijeklom:
1. cija su oba roditelja bili državljani BiH u vrijeme rodenja djeteta, bez obzira na mjesto njegovog rodenja;
2. ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme rodenja djeteta i dijete je rodeno na teritoriji BiH;
3. ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rodenja, a dijete je rodeno u inostranstvu, ako bi ono inace bilo bez državljanstva;
4. rodeno u inostranstvu, a ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rodenja, pod uslovom da do vremena kada napuni 23 godine:
- bude registrovano u svrhu evidentiranja BiH državljana kod kompetentnih vlasti u BiH u zemlji ili inostranstvu;
- ima stalno mjesto boravka na teritoriji BiH.

ako mi je otac rođen i živio je u B i H do svoje 10 god,znači postoji mogućnost za dobivanje B i H državljanstva po ocu...
know is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 13:51   #89
pisu ti uvjeti, ti vidi odnosi li se ista na tebe.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 22:33   #90
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
pisu ti uvjeti, ti vidi odnosi li se ista na tebe.

moj otac je došao u RH kada bivša Jugoslavija još nije bila podijeljena po republikama,tako da on jedino posjeduje RH državljanstvo,ali je rođen u B i H,tako da ovo gore što slovo zakona kaže ne postoji u ovom slučaju...
know is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 01:12   #91
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
zakon ne pravi razliku izmedju oca i majke.

Dijete rodeno nakon stupanja na snagu Ustava stice državljanstvo BiH porijeklom:
1. cija su oba roditelja bili državljani BiH u vrijeme rodenja djeteta, bez obzira na mjesto njegovog rodenja;
2. ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme rodenja djeteta i dijete je rodeno na teritoriji BiH;
3. ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rodenja, a dijete je rodeno u inostranstvu, ako bi ono inace bilo bez državljanstva;
4. rodeno u inostranstvu, a ciji je jedan roditelj bio državljanin BiH u vrijeme djetetovog rodenja, pod uslovom da do vremena kada napuni 23 godine:
- bude registrovano u svrhu evidentiranja BiH državljana kod kompetentnih vlasti u BiH u zemlji ili inostranstvu;
- ima stalno mjesto boravka na teritoriji BiH.

ovo ti se odnosi na osobe rodjene nakon 90 i neke.

u jugoslaviji si obicno bio upisan u maticnu knjigu gdje i otac(tako mi rekose,ak sam dobro zapamtio) i automatski si dobio drzavljanstvo SFRJ i jedne od republika,obicno one od kud ti otac.(nisi mogao imat 2)

ovo sve pod pretpostavkom da je ovaj koji pita rodjen prije nego je ovaj BIH ustav stupio na snagu.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 13:22   #92
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
ovo ti se odnosi na osobe rodjene nakon 90 i neke.

u jugoslaviji si obicno bio upisan u maticnu knjigu gdje i otac(tako mi rekose,ak sam dobro zapamtio) i automatski si dobio drzavljanstvo SFRJ i jedne od republika,obicno one od kud ti otac.(nisi mogao imat 2)

ovo sve pod pretpostavkom da je ovaj koji pita rodjen prije nego je ovaj BIH ustav stupio na snagu.
ovo gore nevedeno mi je sve jasno,ali sada me zanima da li je moguće dobiti B i H državljanstvo ako mi otac nije nikad tražio B i H državljanstvo,nego posjeduje jedino RH državljanstvo,makar je rođen u B i H i živio je kao dijete ,ali onda nisu postojale republike,pa još jedanput pitam da li je moguće zatražiti B i H državljanstvo na temelju rođenja jednog od roditelja u B i H...
know is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 13:40   #93
Quote:
know kaže: Pogledaj post
ovo gore nevedeno mi je sve jasno,ali sada me zanima da li je moguće dobiti B i H državljanstvo ako mi otac nije nikad tražio B i H državljanstvo,nego posjeduje jedino RH državljanstvo,makar je rođen u B i H i živio je kao dijete ,ali onda nisu postojale republike,pa još jedanput pitam da li je moguće zatražiti B i H državljanstvo na temelju rođenja jednog od roditelja u B i H...
ako su mu roditelji odozdo,t.j. ako je tamo upisan u maticne knjige onda je on drzavljanin BiH.nema veze sta ga nije trazio.on ga ima.samo treba otic po uvjerenje.

kako nisu bile republike u jugoslaviji? pa bilo ih je 6 komada.

ako ti je otac porijeklom Bosanac (znaci i njegovog oca,a ne samo da je slucajno rodjen tamo,onda u jugi samo mjesto rodjenja nije znacilo nista,nego po pravilo mjesto rodjenja oca) a ti si rodjen u doba jugoslavije(nema veze gdje).onda imas pravo na BiH drzavljanstvo.tako barem meni rekli.

Zadnje uređivanje buntspecht : 16.08.2009. at 13:47.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 15:14   #94
Evo i ja bih iskoristio ovu temu da postavim svoje pitanje u vezi državljanstva HR. A ono glasi:
Kakva je mogućnost za dobijanje Hrv državljanstva osobe iz BiH, koja je rođena i živi u BiH, i iz miješanog je mraka ( Musliman, Hrvatica ) tj. majka je hrvatica, ima i krsni list, imaju dokumenti koji govore da se izjašnjavala kao hrvatica, međutim ona je poginula prije rata u prometnoj nesreći. A ta osoba je odrasla sa ocem i njegovom familijom, i sada ne znam kako se on izjašnjavao, mislim kao "Bosanac"?
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 21:02   #95
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
ako su mu roditelji odozdo,t.j. ako je tamo upisan u maticne knjige onda je on drzavljanin BiH.nema veze sta ga nije trazio.on ga ima.samo treba otic po uvjerenje.

kako nisu bile republike u jugoslaviji? pa bilo ih je 6 komada.

ako ti je otac porijeklom Bosanac (znaci i njegovog oca,a ne samo da je slucajno rodjen tamo,onda u jugi samo mjesto rodjenja nije znacilo nista,nego po pravilo mjesto rodjenja oca) a ti si rodjen u doba jugoslavije(nema veze gdje).onda imas pravo na BiH drzavljanstvo.tako barem meni rekli.
hvala buntspecht na obavijesti,znači po tvojoj izjavi ja imam pravo na B i H državljanstvo,znaš gdje možda je veleposlanstvo ili konzuat u Zagrebu da se mogu srediti papiri koji su potrebni za ostavrivanje B i H državljanstva...(prije 1974 god. nije bilo repubilka mislim da su bile federalne jedinice...zapravo pogledaj na Wiki-u...)

Zadnje uređivanje know : 16.08.2009. at 21:19.
know is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 21:38   #96
Quote:
know kaže: Pogledaj post
hvala buntspecht na obavijesti,znači po tvojoj izjavi ja imam pravo na B i H državljanstvo,znaš gdje možda je veleposlanstvo ili konzuat u Zagrebu da se mogu srediti papiri koji su potrebni za ostavrivanje B i H državljanstva...(prije 1974 god. nije bilo repubilka mislim da su bile federalne jedinice...zapravo pogledaj na Wiki-u...)
to ti je to slicno.

odes na opcinu u mjestu gdje ti se otac rodio i zatrazis njegovo uvjerenje o drzavljanstvu i rodni list...to ti je prvo sta moras uradit a ostalo,ce ti rec tete tamo,ponesi i svoj rodni list(internacionalni)

kad predas papire ,obavezno pripremis 10 -20 maraka,kao za kavicu,
radije ce te obradit
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 21:51   #97
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
to ti je to slicno.

odes na opcinu u mjestu gdje ti se otac rodio i zatrazis njegovo uvjerenje o drzavljanstvu i rodni list...to ti je prvo sta moras uradit a ostalo,ce ti rec tete tamo,ponesi i svoj rodni list(internacionalni)

kad predas papire ,obavezno pripremis 10 -20 maraka,kao za kavicu,
radije ce te obradit
znači po toj logici prvo moram rješavati očevo državljanstvo,onda svoje...tnx again...
know is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 22:28   #98
nije to rjesavanje.

to ti je kao da ides po domovnicu i rodni list.odes u maticni ured ,zatrazis dobis.cijela procedura ne traje ni 20 minuta.

nemozes nikako dobit drzavljanstvo po ocu ako nemas te stvari

to uvjerenje o drzavljanstvu je zapravo domovnica koja vrijedi 6 mjeseci.
za razliku od hr. domovnice to uvjerenje o drzavljanstvu se u bosni mora svaki put vadit kad ti treba osobna,pasos.....
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 23:39   #99
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
nije to rjesavanje.

to ti je kao da ides po domovnicu i rodni list.odes u maticni ured ,zatrazis dobis.cijela procedura ne traje ni 20 minuta.

nemozes nikako dobit drzavljanstvo po ocu ako nemas te stvari

to uvjerenje o drzavljanstvu je zapravo domovnica koja vrijedi 6 mjeseci.
za razliku od hr. domovnice to uvjerenje o drzavljanstvu se u bosni mora svaki put vadit kad ti treba osobna,pasos.....
znači odem u matični ured i zatražim te papire,samo kažem ime oca i potvrdu da mi je otac rođen u toj općini i to je riješeno...mislim službenik napiše sve na moje ime..soory tko pita ne skita...
know is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 00:12   #100
ej- jel mogu vizu za australiju zatražit na našoj ambasadi.... da mi oni srede to kao ??
sillyme12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.