Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2009., 15:16   #181
Quote:
Lvxor kaže: Pogledaj post
Još je cool kada možeš u moru vidjeti odraz mliječne staze, ali to sam rijetko doživio. More mora biti kao ulje mirno.
E to još nisam doživio. A volio bih...

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 15:40   #182
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Jesi li gledala iza ponoći? Evo, ja sam gledao duboko iz planine, iz fucking nevjerojatnog mraka (mislim da je ovo najmračnije što sam ikada vidio, da je bilo bure, bilo bi možda i bolje, ali bura ), vidio sam Mliječnu stazu od obzora do obzora, a meteora samo 3 u deset minuta.
Sveukupno sam ih vidio do 15 u ovih par dana. Večeras ću opet.
Jebemu, mi koji živimo po gradovima, pojma nemamo koliko je nebo zapravo prekrasno. Rijetko kada možeš vidjeti Malog medvjeda i cijelo zviježđe Velikog, a ne samo onu kaciolu.
Nevjerojatno, vidiš našu galaktiku kako ju i trebaš vidjeti - gotovo trodimenzionalno. Ako znaš je to disk postrance, shvatiš da kako stojiš u odnosu na nju. Ma prelud osjećaj.
prvu noc (s 11. na 12. ) gledala od 10 i po, 11, do ponoci i nesto. bilo je onak, slabo, desetak. malo vise.
drugu noc (12. na 13. ) gledala od ponoci do 2 i po. bilo je mozda 7-8 kapitalaca koji su pustili dobar trag od sec, dve. manjih je bilo vise od 20.
+ 2 iridium flejma
imam srecu da nisam u gradu, iako imam dosta rasvjete oko sebe. steta da nije bilo cisce nebo, nekad savrseno vidim sa balkona blazena bura.
inace prica se da se iz like zna vidit pre fenomenalno. nema rasvjete + kad se poklopi cista atmosfera
do druge godine cu potraziti bolju lokaciju. mozda s madracom a ne izigravajuci budistickog svecenika koji lezi 3 sata na kamenju

p.s.: kaciola karijola
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 04:34   #183
Može li mi netko napisati koje planete sunčevog sustava trenutno mogu vidjeti golim okom sa zemlje i gdje da gledam?
Landross is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 15:06   #184
Quote:
Landross kaže: Pogledaj post
Može li mi netko napisati koje planete sunčevog sustava trenutno mogu vidjeti golim okom sa zemlje i gdje da gledam?
Evo ti popis gdje je svaki, i kako se vidi.


Kao što vidiš, ovo dvoje praktično nećeš moći ugledati, jer su prividno preblizu Suncu, pa se utope u njegovom sjaju. Pokušaj dalekozorom, ali kada zađe Sunce, da ga slučajno ne bi pogledao.


Ovo dvoje se vidi odlično. Venera bliješti, a Mars mirno sjaji. Mjesec je tu samo na datum koji piše, očito je da se znatno pomiče kako dani prolaze.


Jupiter je izuzetno sjajan i mnogi ga ovih dana miješaju s Venerom.

Uran možeš vidjeti golim okom samo u najmračnijim predjelima i to ako su ti oči bile u mraku valjda pola sata. I onda se vidi jako slabo. Iz grada nema teoretske šanse.
Neptun se ne vidi golim okom.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 01:59   #185
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Evo ti popis gdje je svaki, i kako se vidi.


Kao što vidiš, ovo dvoje praktično nećeš moći ugledati, jer su prividno preblizu Suncu, pa se utope u njegovom sjaju. Pokušaj dalekozorom, ali kada zađe Sunce, da ga slučajno ne bi pogledao.


Ovo dvoje se vidi odlično. Venera bliješti, a Mars mirno sjaji. Mjesec je tu samo na datum koji piše, očito je da se znatno pomiče kako dani prolaze.


Jupiter je izuzetno sjajan i mnogi ga ovih dana miješaju s Venerom.

Uran možeš vidjeti golim okom samo u najmračnijim predjelima i to ako su ti oči bile u mraku valjda pola sata. I onda se vidi jako slabo. Iz grada nema teoretske šanse.
Neptun se ne vidi golim okom.
Hvala.
Landross is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 19:50   #186
STS-128

Discovery bi trebao biti lansiran za oko 6 i pol sati.

Mislim da ćemo, ako vrijeme bude u redu, imati dobre šanse da ga vidimo skupa sa svemirskom postajom.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 22:40   #187
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Discovery bi trebao biti lansiran za oko 6 i pol sati.

Mislim da ćemo, ako vrijeme bude u redu, imati dobre šanse da ga vidimo skupa sa svemirskom postajom.
veli da kreće za 5 ipo sati
__________________
▲▲▲
apollo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 15:56   #188
STS-128 lansiranje 28-og. (bi trebalo biti )
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 21:31   #189
Odvajanje shuttlea Discovery (STS-128) od ISS

U donjoj tablici imate zeleno označene prolaske ISS-a prilikom kojih bi se mogao vidjeti i shuttle. Naime, danas su zatvorili pregrade i spremaju se na odvajanje.
Najvjerojatnije će se vidjeti samo sutra, a ako bude problema na sletnim stazama, ostat će još u orbiti. Nadam se da će sve biti u redu, no volio bih vidjeti kako skupa prelijeću nebo.




Prvi prolazak iz tablice, koji se zbio prije niti sat vremena, uspio sam snimiti.

Prošla je ravno kroz Zmiju koju drži Zmijonosac, od jugozapada prema jugoistoku. Onda je zašla u oblak, da bi zatim aparat prekinuo ekspoziciju.

Ako imate kako, pokušajte snimiti sutrašnji prolazak koristeći najdulju ekspoziciju. Fokus na beskonačno, obvezno stativ, ISO ne niže od 80, a otvor blende toliko da se vide zvijezde.

Shuttle se vidi kao nešto manje sjajna zvjezdica koja slijedi postaju mijenjajući prividnu udaljenost ovisno o položaju na nebeskom svodu. Najudaljeniji su kada su najviše na nebu, zbog čega izgledaju kao da se love.
Sretno!
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 08.09.2009. at 00:23. Reason: ispravio link na sliku
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 08:06   #190
jučer se odlično vidio ISS...

znači,danas bi se trebalo vidjeti i shutle kraj ISS-a?
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 20:03   #191
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
jučer se odlično vidio ISS...

znači,danas bi se trebalo vidjeti i shutle kraj ISS-a?
Kaže NASA na svojoj stranici:

Discovery to Undock Today
Tue, 08 Sep 2009 05:11:33 PM GMT+0200

Today's wakeup song was "Beautiful Day" by U2, played for Tim Kopra at 11 a.m. EDT.

Space shuttle Discovery's crew undocks from the International Space Station at 3:26 p.m. and performs a fly around at 3:55 p.m. to capture photographs and video of the station. NASA Television will air a post-Mission Management Team news briefing at 5:30 p.m. and a Mission Status Briefing at 9 p.m.


Hrvatska i države u istoj vremenskoj zoni su 6 sati naprijed (GMT -5 i GMT +1 ljeti, ili GMT -4 i GMT +2 zimi, razlika je uvijek 6h), znači da će odvajanje biti sad uskoro, u 21:26, a to je 14 minuta nakon današnjeg preleta.

Ovdje je plan. Piše da paljenje motora za slijetanje počinje 10. rujna u 21:59 GMT.
Eto, znači imamo fore 3-4 preleta. Zadnji je malo više od 2 minute nakon paljenja motora. Nemam blage može li se to vidjeti.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 08.09.2009. at 20:10.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 21:22   #192
Jebeno
šteta što nisam mogao snimiti prelet
expressivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 21:34   #193
Danas sam je uhvatio teleskopom, na najmanjem povećanju (vidno polje 2°).

Lijepo se vidjela osnovna struktura, ali za proučavati detalje je stvarno prebrza (ne, nemam automatsko praćenje )
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 21:53   #194
Evo današnji prelet star nepunih sat vremena.

Velikog Medvjeda valjda raspoznajete.
Već je krenula gasnuti. Trebalo mi je vremena da namjestim kameru. Eto, samo par minuta prije odvajanja. E ako ih sutra ne vidimo jedan pored drugog...

The_Chemist, pokušaj je slikati. Bar pokušaj.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 01:36   #195
moj obol

malo vece: http://i568.photobucket.com/albums/s...23cropcopy.jpg

exif: 11mm/2.8, iso 100, 50s
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 06:57   #196
a jemti, ja tražio na krivom mjestu jučer,još mislio da se nešto dogodilo sa ISS-om
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 20:06   #197
Oblačno...

Ništa od 5 minutnog preleta.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 20:07   #198
evo, upravo prosli ISS i discovery, cak se i malo vidlo kak ideju jedan za drugim dok nisu iza oblaka presli... idem glet slike, al sumnjam da bu neke ispalo :/
__________________
"Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results" - Albert Einstein
Renn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 20:13   #199
Jeste li vidjeli ono?!
Wooooooow! snimio sam 5-6 slika, idem vidjeti što je ispalo. Prvo Discovery, onda postaja. Više od pedlja udaljeni.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 20:44   #200
a u nas kišaaaaaaa.
__________________
Sin valor.
moment is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.