Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2009., 21:56   #41
Quote:
azrielzg kaže: Pogledaj post
Ne znam da li da postavim pitanje ovdje (radi ljudi sa sličnim iskustvima), ili na Brak i veze... pokušat ću ovdje.
Ovako, od sada već bivše supruge otišao sam nakon 3 god. braka, jedan od jačih razloga bili su njezini roditelji.
Sada me tuži za podjelu imovine, od koje iz braka imamo automobil vrijedan oko 2500 eura, i desetak tisuća kuna u investicijskom fondu.
Ono što smatram važnim za napomenuti je sljedeće - živjeli smo u stanu od njezinih roditelja koji su nam ''dali na korištenje'', a kojeg su moji roditelji kompletnog namjestili (spavaća soba, namještaj za dnevnu, veliki ugradbeni ormar, itd, itd...) - cca 12 000 kuna moji su potrošili na uređenje. Po odlasku sam rekao da ću se vratiti po svoje stvari, ali uspio sam u prvom pokušaju uzeti samo krevet, dok sam po drugom dolasku sljedeći dan našao promijenjenu bravu. Od njezinom sam oca tada dobio poruku da ''maknem internet iz stana (iskon), ili da mi neće dati namještaj''...Dakle, čista ucjena.
Sada me tuže za polovicu auta, pola novca iz investicijskog fonda i tri rate interneta
Jednako tako smatram da je važno napomenuti kako je auto kupljen od novca koji sam ja dobio na svadbi od svog ujaka i bratića (ukupno oko 3000 eura), imao sam 100 ljudi na svadbi a ona - jedva dvadeset. Računica je jasna...
U investicijskom fondu imali smo 10,000 kuna, ja sam zadržao njezinih 5 tisuća radi namještaja koji su mi ukrali.
Sada od mene za odustajanje od tužbe traže 20,000 kuna koje bih trebao uplatiti u roku 15 dana, što me ni, naravno, ne pada na pamet...
Pa stoga molim znalce na Forumu za sve moguće informacije!

Hvala unaprijed,

A.
a jel .. svoje sve vidiš a njenu stranu ne
tri godine nisi plaćao podstanarstvo njenom ocu .. to izgleda ništa ne vrijedi po tebi
samo vidiš ono što je tvoja strana uložila u brak

teško je nama sa strane sve sagledati ali ako se nemožete dogovoriti neka vam sud presudi ...
veprica---1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 02:38   #42
rastava braka

Znam da je ova tema vec isfurana,no ja sam muškarac koji je sa strane svoje punice i zene istjeran iz njihovog kucanstva. Imamo dvoje djece i po nicemu ne bih mogao reci da sam ja bas taj koji je kriv. Zivjeli smo zajedno 20 godina i onda mi je nakon dugog neslaganja samo ostavila moje stvari u garazi i to je to. Zanima me da li ja imam ikakva prava,posto je kuca na njenu mamu,a izgradila se tijekom naseg braka. One uopće djeci ne dopustaju da zovu moje roditelje, kao da su im usadile strah. Imam 42 godine i bio sam u ratu,nisam nesposoban i nisam nista trazio od drzave,ali one su sebi zatuvile u glavu da bih ja jos i njima trebao pomagati,makar sam podstanar,te toliko mrze moju familiju,a nemaju razloga,da ja vise ne znam sta bih. Nije u redu da djeca koja imaju dedu i baku ne smiju njih niti nazvati,jer ih one odgajaju u takvom "mrziteljskom duhu". Hvala
bitzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 17:45   #43
pomoć -obiteljsko pravo

pozdrav svima, novi sam na forumu, evo imam jedan problem. Naime u vezi sam s jednom ženom i želimo to realizirati do kraja ali prvi problem je što je udana i njen muž je saznao za nas, druga stvar je ima dijete koji je jedini razlog zašto ga ne ostavi, naime trenutno nije zaposlena i strah je da dijete ne bi izgubila na sudu. Mogla bi biti bez posla još do godinu dana. Što i kako se može poduzeti da bi bili skupa i da ona ne izgubi dijete.
comra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 14:34   #44
Budući žena sa bivšim partnerom ima zajedničko maloljetno dijete nad kojima ostvaruju roditeljsku skrb, bračni drugovi moraju obaviti postupak posredovanja, pa tek ako mirenje ne uspije, sud će donijeti presudu o razvodu braka.

Bio sam prisutan na desetak tih ročišta, i sud u pravilu dodijeljuje dijete majci, pri čemu se procjenjuju osobine oba roditelja na razvoj djeteta, njihovo opće zdrastveno stanje, materijalne mogućnosti i sve druge okolnosti. Pritom se može saslušati i samo dijete.

Jednostavno, morate uvjeriti sud da ne postoje okolnosti zbog kojih se dijete ne bi moglo razviti u odgovornu osobu ako ono bude povjereno majci. Otac će ionako plaćati uzdržavanje.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 21:28   #45
takav sam odgovor otprilike dobio i na jednom drugom forumu. A evo još jedno pitanje tj. mogući scenarij-da ona ode od njega s djetetom(živjet kod mene) i tek onda povuče razvodnu parnicu? u tim okolnostima kako sud reagira u praksi? Ponavljam da je najvažnije da dijete ide njoj na uzdržavanje!
comra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:40   #46
Isto...sud u pravilu dijete daje majci na skrb i odgoj....

to što bi se preselila kod tebe i odselila od njega, sud nebi trebalo posebno smetati...

koliko je dijete staro??
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 12:32   #47
ima 8 godina. Moglo bi ga se pitati njegovo mišljenje?
comra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 12:40   #48
To ti ovisi od suca, nije nužno...
mlađu dijecu skoro uvijek daju majci...

Prilikom posredovanja CSS-a,koje će biti nužno, oni će dati svoje mišljenje o tome, a sud to najčešće i potvrdi...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 14:29   #49
riječ je o CZSS u Splitu a čuo sam da po defaultu daju djecu majci
comra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 14:39   #50
Quote:
comra kaže: Pogledaj post
riječ je o CZSS u Splitu a čuo sam da po defaultu daju djecu majci
Da.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 20:49   #51
onda kako to najbolje izvest? tražit rastavu na sudu i samo s djetetom otići ili?
comra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 21:02   #52
Kako to najbolje izvesti, gdje, kad i kako otići sa djetetom, nije baš pitanje za ovaj forum.....
vi najbolje poznate situaciju i konkretne međuljudske odnose...

Ovdje možeš eventualno dobit pravni savjet, pa u tome svjetlu svakko je prvi korak pokrenuti brakorazvodnu parnicu...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 20:02   #53
Dragi moji,

mozete li mi odgovoriti na ovo pitanje, tice se rastave braka.
U braku sam vec 4 godine. I nisam imao djecu.

Naime dali je moguce pokrenuti rastavu braka sa suprugom koja je u medjuvremenu zatrudnila?
Cuo sam da se po zakonu nemogu razvesti dok dijete se ne rodi i ne napuni godinu dana starosti. Jel to tocno?

Hvala Vam puno na odgovoru

S postovanjem,
molim odgovor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 11:52   #54
Quote:
molim odgovor kaže: Pogledaj post
Cuo sam da se po zakonu nemogu razvesti dok dijete se ne rodi i ne napuni godinu dana starosti. Jel to tocno?
tocno je.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 07:45   #55
Pozdrav,
eto,očajnički trebam pomoć.Dakle,razvodim se.Suprug je otišao iz kuće,a ja sam ostala živjeti u njoj sa dvoje djece.Moj problem je sljedeći.Kuća je kupljena na kredit.Bila je to starina u koju je trebalo još podosta uložiti.Prodana je ruševna kuća koja je bila suprugovo nasljeđe te zajednička mala kučica u kojoj smo prije živjeli i to sve je uloženo u adaptaciju nove kuće.E sad,on ne želi plačati kredit jer veli da je njegova djedovina pokrila dio njegove zakonske polovice,a ovo ostalo je moj dio i ja ga sama moram plačati.Moje pitanje je:da li to što je on prodao svoje nasljeđe i uložio u adaptaciju nove kuće njega oslobađa plačanja tog kredita?Vrijednost te djedovine je odprilike tu negdje kao i iznos kredita.Naime dokaza nema da je taj novac potrošen na adaptaciju i da li je to bitno?
On polaže prava vlasništva na tu kuću(što i jest u redu),ali ne želi sudjelovati u troškovima održavanja.Da li je dužan održavati istu ukoliko je i on vlasnik?
corrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 12:19   #56
Dakle, za naglasiti je da se nakon razvoda imovina dijeli pola pola ako što drugo nije ugovoreno, i da u bračnu stečevinu spada imovina stečena radom za vrijeme trajanja bračne zajednice. Djedovina vašeg bivšeg supruga je njegova vlastita imovina jer je stečena nasljeđivanjem, međutim, to što je ista uložena u adaptaciju vaše zajedničke kuće ne znači da ste vi obvezni snositi troškove kredita. Po Obiteljskom zakonu imovina se nakon razvoda dijeli na pola bez obzira koji bračni drug radi odnosno financijski doprinosi, tako da ste vi mogli biti nezaposlena kućanica koja skrbi o djeci, i kao takva bi opet imali pravo na polovicu kuće bez obzira na doprinos. Time su se upravo zaštitili bračni drugovi koji ne rade, a primjerice skrbe o kućanstvu i djeci, a koji prema starom Obitelj. zakonu nebi imali pravo ni na što ako nikada nisu financijski doprinosili.
Možete se dogovoriti oko plaćanja kredita jer se kredit mora plaćati, a može biti namjenski ili nenamjenski bez hipoteke pa tereti osobu naznačenu kao korisnika kredita, što niste istaknuli. Imate dvije opcije, sporazumno dogovoriti način otplate kredite i diobu bračne stečevine ili se obratiti sudu tužbom za utvrđivanje i diobu bračne stečevine pa će se svi detalji utvrditi sudskim postupkom. Ali ono što je vama važno je da je nekretnina KUPLJENA za vrijeme trajanja bračne zajednice i time odmah imate svoja prava iz zakona, dok bi u slučaju da je istu recimo naslijedio vaš suprug to bila njegova vlastita imovina.
Predlažem vam sporazum!
INY is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 17:46   #57
Dakle da pojednostavimo...jer mi je mozak jedna kaša od svih problema.Bez obzira na sve navedeno oboje smo vlasnici i oboje smo dužni plačati kredit?Što u slučaju ako je tako i jedna strana ne želi podmirivati svoj dio kredita?kako ga primorati?
corrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 22:35   #58
molila bih vas za savjet. moj muž želi rastavu braka. gotovo sam sigurna da se radi o bračnoj nevjeri. on je vlasnik obrta i poslovne zgrade sagrađene za vrijeme braka. ostale imovine nemamo. koja su moja prava?
izgubljena09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 09:45   #59
Bez dokumentacije

Imam jednu situaciju za rješiti.Živila sam tri godine vanbračno i tri godine bračno u svekrvinoj drugoj kući.Ja i muž smo kompletno opremali stan u koji smo krenuli živit s obzirom da je unutra postojala dotad samo mala kužnica,stol,stolice i sobni ormar.Dio stvari sam ja kupila,dio on,a dio smo zajednički.Gospodin mi tvrdi da ja imam pravo samo na ono šta sam kupila čisto 100% sama.Također je opreman dodatno stan pored za koji ga je financirala njegova majka,te je u zadnje 3 godine kupljen na kredit motocikl (koji se još isplaćuje) a koji on vozi.
Dodatna činjenica je da s ni s moje ni s njegove strane ne postoje računi za išta od od opremljenog odnosno kupljenog izuzevši motora,jer nitko se nije planirao rastajati pa se to nije ni čuvalo.
Ja računam da imam pravo nekih 20 tisuća kuna,koje mi on kategorično ne želi isplatiti.
Kako je svekrva umrla,a on forsira da po mogućnosti što prije nosim samo ono što sam čisto 100% sama kupila,zanima me što mi je činiti i koje su mi uopće moguće solucije gledano s pravne strane?
Unaprijed hvala.
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:13   #60
Pozdrav!
Zanima me da li se sudski troškovi rastave braka dijele na oba bračna druga, ili sve snosi onaj koji je rastavu zatražio?
Mora li se podjela imovine zatražiti odmah, odnosno može li se prolongirati za godinu, dvije?
Hvala.
Mile-Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.