Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2010., 06:52   #21
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Nedavno sam bas citao neke tekstove Jeffa Coopera, zanimljivo je da smatra da je ideal IFV-a oklopnjak s 12.7mm topom (gadjati polautomatski zbog stednje municije (pogotovo ako se gadjaju ljudi)).
Aha, idealno ali za američku stryker satniju. Pogotovo kad u satniji imaš jebeni vod sa 3 MGS 105mm. Naravno da ti ne treba ništa preko 12,7mm!
Za IFV sve ispod 30mm kao glavnim oružjem je prepičkasto ako to zaista želiš zvati IFV-om.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 09:02   #22
Pa što će nam IFV kad imamo hrpicu T-55ica? Ja bi radije da mi 55ica daje podršku.
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 09:35   #23
IFV i 55 su dva razlićita svijeta, Izraelci jesu od 55-ca radili teške transportere ali oni su zapljenili veliki broj malo korištenih 55-ca i nisu znali što sa nijima pa su napravili teške transportere.
Koliko je od naših 55-ca ispravno? Koliko če ih biti ispravno za 10 ili 15 godina?
Koliko god sad korištenje 55-ca izgleda jeftinije, troškovi održavanja če rasti iz godine u godinu i na kraju bu ispalo skuplje od nabavke novih vozila.
Puno je bolje te novce koji bi se uzalud ulupali u 55-ce preusmjeriti na opremanje 84-vorki sa svim onim što MBT mora imati +proizvodnja još par desetaka komada.


Prednost korištenja Patrie i kao APC-a i IFV-a i za sve ostale potrebe je i logistička. Imaš samo jedan tip vozila koji moraš održavati, znaći na skladištu moraš imati dijelove samo za jedan tip motora, samo jedan tip mjenjača itd.
Da sad ne duljim o tome koliko manje goriva troši Patria od 55-ce ili koliko je jeftinije održavanje novog vozila na kotačima od 50 godina starog gusjeničara na kojem je sve ili skoro sve u raspadu.

Opet ponavljam sve je izmišljeno i ne treba izmišljati toplu vodu. Postoje standardi kak se oprema APC, kak se oprema IFV, te standarde treba ispoštovati i to je to.

Osim toga koliko sam ja upoznat uz Patriju če se i dalje koristiti i M80-kad se dođe do novaca i njega bi trebalo ili zamjeniti ili modernizirati.
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 10:54   #24
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
@UrchinStar47-To što je stari Jeff zamislio bi radilo kad bi ratovao protiv protivnika koji su naoružani samo pištoljima, i koji bi lijepo i polako izlazili jedan po jedan i slikali se bez zaklona dok ih jednim metkom ne pogodiš.
No stvarni protivnici obično ne stoje mirno, koriste zaklon, koriste raketne bacače ili ne daj Bože vođene PO rakete sa dometima 2-3-4 km, napadaju oklop sa dvije ili više strana istovremeno itd.
A u takvim uvijetima 12,7 je siroće. Bolje od ničega ali daleko od idealnog.
A pogotovo ne dolazi u obzir ispaljivanje metak po metak, nego rafalaš na sve strane da natjeraš protivnika da umjesto o napadu na tebe počne razmišljati o tome kak spasiti vlastitu guzicu.

Da zaključimo Patrija sa 12,7 je APC i dobr je za tu namjenu ali ako ju se pokuša upotrjebiti kao IFV tj. borbeno vozilo postaje glineni golub. Reš pečeni glineni golub.
Za IFV borbena stanica 25/30 mm+Po raketa. Ne treba ništa izmišljati, postoje standardi u svijetu i postoji oprema koja je napravljena po tim standardima. E sad to što ta oprema puno košta pa je onda najjeftinije staviti 12,7 to je druga stvar. Ali se onda ne treba zanositi da imamo nešto ozbiljno, ili pokušati upotrjebiti tak loše opremljenu Patriju tam gdje prilike zahtjevaju upotrebi IFV-a. Loše bu završilo i po Patriju i po one unutra i po moral onih okolo.
Nije samo oružje i oklop u pitanju nego i gusjenice. "Pravi" IFV mora pratit tenkove, istom brzinom i istom autonomijom. Nisam siguran da bi poljski Rosomarki držali korak s Leopardima 2 na blatnjavoj europskoj livadi.

Ne znam kakve su performanse Patrije s kupolom i 30mm topom, nakrcane municijom i pune goriva, u usporedbi s nekim IFV tipa CV-90? Čini mi se da ne bi bila baš agilna s dodatnim teretom oklopa i topčine.
__________________
DUNCO - Legendarni seljanin-monstrum koji je goloruk izbacio Nijemce iz Gornje Razj*bavine i Oštropi**e Sinjske

Zadnje uređivanje Dunco : 26.01.2010. at 11:08.
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 11:34   #25
Patria nikad nećemo moći koristiti kao jedini IFV. Kao što iznad piše, kotači jednostavno nemogu svugdi di gusjenice mogu.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 13:06   #26
Što je s Patriama NEMO (MB 120mm)? Jeli ta varijanta aktualna za HV?
Netko je gore spominjao da bi krajem mjeseca đđ trebao testirati 6 komada "made in Cro", to bi znači trebalo ovih dana. Ako imate linkove s fotkama hrvatskih patria, ivecoa i humvija bilo bi lijepo da ih ubacite na ovu temu... isto tako i video...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 13:45   #27
a mene zanima zna li itko zašto HV patrie nemaju propelere za amfibijske aktivnosti?
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 19:02   #28
To spada u dodatnu opremu.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 22:07   #29
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
To spada u dodatnu opremu.
Bit će i s proplerom 40-ak komada.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 11:24   #30
znam da sam dosadan ali mi nije nikako jasno da to nije standardna oprema na svim planiranim vozilima....
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 18:26   #31
ono što mene posebno raduje je nekakva naruđba o kojoj se šuška a tiče se kornet E sustava koji će biti montiran na dobar dio patrija.
da podsjetim: irak: 6 opaljenja
6 pogodaka
6 uništenih abramsa
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 18:45   #32
Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post
ono što mene posebno raduje je nekakva naruđba o kojoj se šuška a tiče se kornet E sustava koji će biti montiran na dobar dio patrija.
da podsjetim: irak: 6 opaljenja
6 pogodaka
6 uništenih abramsa
To je sve na nivou šuškanja na Wikipediji.
I kako bi taj sustav bio montiran na Patriu sa kojom to oružnom stanicom?
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 18:50   #33
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
To je sve na nivou šuškanja na Wikipediji.
I kako bi taj sustav bio montiran na Patriu sa kojom to oružnom stanicom?
A ako Rafael uđe u kombinaciju za 30mm stanicu onda to neće biti ni najmanji problem...

Ma ako nam je ostalo još 120 milijuna USD od toga ruskog duga, pa bolje i to iskoristiti jer očito je da drugog novca trnutno nemamo!
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 19:01   #34
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
To je sve na nivou šuškanja na Wikipediji.
I kako bi taj sustav bio montiran na Patriu sa kojom to oružnom stanicom?
na sreću inženjeri (naši ili ruski ili neki treći...) nisu invalidi. a svaki inžinjerski posao je nekakav poduhvat.
ja zaista ne vidim u čemu je problem za montirati kornet E na neko oklopno vozilo samim tim ako se time skoro upeterostručuju ofanzivne mogućnosti i dobija se novi aspekt a to je kvalitetna protuoklopna borba...
bonus je nemjerljivo veći od potencijalnih problema pri ugradnji...
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 20:25   #35
Nisam ja rekao da je to problem staviti na bilo koje oklopno vozilo već je problem sa kojom oružnom stanicom.
Gdje je to RCWS od Rafaela postavljen zajedno sa raketama Kornet-E?
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 20:48   #36
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Nisam ja rekao da je to problem staviti na bilo koje oklopno vozilo već je problem sa kojom oružnom stanicom.
Gdje je to RCWS od Rafaela postavljen zajedno sa raketama Kornet-E?
opet ne kužim u čemu je taj ogromni problem????
svatko tko prati prodaju vojne opreme zadnjih 15 god zna da spoj takvih proizvođača i te opreme nije nikakav veliki problem. uspješno su integrirani mnogo složeniji sustavi.
zbilja ne kužim problem...
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 20:56   #37
Quote:
Dunco kaže: Pogledaj post
Pa sjeti se natječaja, bio je General Dynamics-Steyr.

A sad, postoji li nešto jeftino na tržištu . Jedino mi ruski BTR-90 pada na pamet. Osim toga, konačna cijena po primjerku je relativna i ovisi o širem dealu (offset itd.)

Osobno mi se izbor Patrije čini OK (na osnovi informacija koje su dostupne javnosti). Dobit ćemo modernu platformu a sklapanje i servisiranje skužit će ĐĐ - navodno, moli Boga. Onda za pet-deset godina bude li novaca možeš naruđžbu jednostavno proširit na druge varijante.

Pogrešno je što neki Patriju smatraju IFV-om. To je prvenstveno APC. IMHO HV i dalje treba pravi pravcati IFV u rangu CV-90 (ili Bradleya.). Kupit ćemo kad izađemo iz krize u razdoblju do ulaska u novu krizu.
A svi zaboravljate da je ĐĐ proizvodio M-80 koji su upravo ono što nama treba. Lagani oklopni transporter pogodan za naš teren.
Tjelo je bilo dobro jedino što se trebalo promjeniti je top od 20 mm (problem s punjenjem preko elevatora) i imjesto maljutki na njega staviti recimo Fagot.
Patrija je prvestveno BoV i na našem terenu je potpuno neupotrebljiva. U slavoniju poslati točkaša, može do prve kiše. U dalmaciju u kamenjar s točkašem, kako da ne. Jedina svrha Patrije su mirovne misije po pustinjama azije i to je bila posve kriva procjena....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 21:03   #38
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
IFV i 55 su dva razlićita svijeta, Izraelci jesu od 55-ca radili teške transportere ali oni su zapljenili veliki broj malo korištenih 55-ca i nisu znali što sa nijima pa su napravili teške transportere.
Koliko je od naših 55-ca ispravno? Koliko če ih biti ispravno za 10 ili 15 godina?
Koliko god sad korištenje 55-ca izgleda jeftinije, troškovi održavanja če rasti iz godine u godinu i na kraju bu ispalo skuplje od nabavke novih vozila.
Puno je bolje te novce koji bi se uzalud ulupali u 55-ce preusmjeriti na opremanje 84-vorki sa svim onim što MBT mora imati +proizvodnja još par desetaka komada.


Prednost korištenja Patrie i kao APC-a i IFV-a i za sve ostale potrebe je i logistička. Imaš samo jedan tip vozila koji moraš održavati, znaći na skladištu moraš imati dijelove samo za jedan tip motora, samo jedan tip mjenjača itd.
Da sad ne duljim o tome koliko manje goriva troši Patria od 55-ce ili koliko je jeftinije održavanje novog vozila na kotačima od 50 godina starog gusjeničara na kojem je sve ili skoro sve u raspadu.

Opet ponavljam sve je izmišljeno i ne treba izmišljati toplu vodu. Postoje standardi kak se oprema APC, kak se oprema IFV, te standarde treba ispoštovati i to je to.

Osim toga koliko sam ja upoznat uz Patriju če se i dalje koristiti i M80-kad se dođe do novaca i njega bi trebalo ili zamjeniti ili modernizirati.
Održavanje jedne M-84 košta ko održavanje 20 T-55, na njoj se nema šta pokvariti da ne pričam da djelova za nju ima u svakoj grabi...
Mi smo dobili jednu M-84 iz ĐĐ (od onog kontigenta za Kuvajt) i stajala je 3 godine u hangaru jer nije bilo ulja za nju a s T-55 smo praktički igrali nogomet...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 21:10   #39
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Gdje je to RCWS od Rafaela postavljen zajedno sa raketama Kornet-E?
Ne vidim u čemu je problem?
Pa ako tko može i zna kombinirati rusku i zapadnjačku/izraelsku opremu to su sigurno sami Izraelci!

Pa zar rumunjski MLI-84M BVP-ovi nisu modernizirani sa ows-25r stanicama na koje je montirana poboljšana verzija Maljutki 2T? Modernizirano ih je oko stotinjak, a neki imaju i Spike rakete na istim kupolama.
Čak i sam Rafael te kupole nudi prevenstveno s Maljutkama, a kao opcija su ponuđeni Spikeovi:

http://www.rafael.co.il/marketing/SI...ILES/0/540.pdf

E da smo bili pametni, i mi smo svoje M-80ke mogli ovako modernizirati... sad je ipak malo prekasno!

Usput pitanje, kad je testirana Patria (prije odabira) s njom je na poligonu usporedno bio i M-80A jer su im se trebale usporediti performanse. Pa kako je to ispalo? Jel postoji nešto u čemu je Patria bolja ili obrnuto? Možda pp5d6 zna?
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 21:35   #40
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Ne vidim u čemu je problem?
Pa ako tko može i zna kombinirati rusku i zapadnjačku/izraelsku opremu to su sigurno sami Izraelci!

Pa zar rumunjski MLI-84M BVP-ovi nisu modernizirani sa ows-25r stanicama na koje je montirana poboljšana verzija Maljutki 2T? Modernizirano ih je oko stotinjak, a neki imaju i Spike rakete na istim kupolama.
Čak i sam Rafael te kupole nudi prevenstveno s Maljutkama, a kao opcija su ponuđeni Spikeovi:

http://www.rafael.co.il/marketing/SI...ILES/0/540.pdf

E da smo bili pametni, i mi smo svoje M-80ke mogli ovako modernizirati... sad je ipak malo prekasno!

Usput pitanje, kad je testirana Patria (prije odabira) s njom je na poligonu usporedno bio i M-80A jer su im se trebale usporediti performanse. Pa kako je to ispalo? Jel postoji nešto u čemu je Patria bolja ili obrnuto? Možda pp5d6 zna?
vjerovatno je skuplja he he he, patrija ima bolji oklop ali u današnje vrijeme je debljina oklopa posve irelevantna. (naučili izraelci u Libanonu). M-80 inače ima mercedesevu mašinu, e mercedes a mi kupujemo volvo...
Po meni je kupovima Patrije promašena jer imamo dovoljno pametnih ljudi koji su mogli osmisliti neko poboljšano osnovno vozilo na osnovi M-80. ĐĐ bi ih proizveo kao što sad radi Patrije a koje naoružanje staviti na kupolu to je stvar procjene. Iovako sad na te Patrije moramo staviti nešto a finci nam diktiraju stvari koje su skupe ko da su od zlata a sve se da riješiti jednim topom od 20-40 mm (izbor neograničen) i nekom jednostavnom a kvalitetnom protuoklopnom raketom (i jeftinom kao naprimjer Fagot). Naravno i spregnuta strojnica (PKT moj izbor) i to je to...I prvenstveno gusjeničar...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.