Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2009., 15:52   #1
Zamija (Zamioculcas zamiifolia)

Pozdrav svima!

Evo ja sam nova ovdje pa da postavim jedno pitanje koje me muci a netko od vas mozda zna odgovor..

Biljka je prerasla u posudi, a predivno je izgledala. Prije dva tjedna sam je presadila u keramičku posudu bez otvora na dnu. Prije 2-3 dana, grane su joj se prelomile i počela je truliti kod korjena na površini. Zemlja je bila vlažna ali je nisam zalijevala poslije presađivanja. Ne znam razlog truljenja.. Da li je uzrok vlažna zemlja ili je neodgovarajuća posuda? Presadila sam zamiju u plastičnu posudu zdrave dijelove, da li će se oporaviti?

Unaprijed se zahvaljujem...
domacica_65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 20:20   #2
Quote:
domacica_65 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Evo ja sam nova ovdje pa da postavim jedno pitanje koje me muci a netko od vas mozda zna odgovor..

Biljka je prerasla u posudi, a predivno je izgledala. Prije dva tjedna sam je presadila u keramičku posudu bez otvora na dnu. Prije 2-3 dana, grane su joj se prelomile i počela je truliti kod korjena na površini. Zemlja je bila vlažna ali je nisam zalijevala poslije presađivanja. Ne znam razlog truljenja.. Da li je uzrok vlažna zemlja ili je neodgovarajuća posuda? Presadila sam zamiju u plastičnu posudu zdrave dijelove, da li će se oporaviti?

Unaprijed se zahvaljujem...
Pozdrav!
U potrazi sam za odgovorom, jer sam isto napravila kao ti, presadila u ker. posudu koja nema otvora, jučer. Da li sam pogriješila?

Molim hitan odgovor
M Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 09:14   #3
Upravo sam došla na Vrt da bi pokrenula istu temu ... imam je već više od dvije godine...
ovo iz iskustva: jako malo zalijevati...ovo ljeto sam bila kod mojih i tek povremeno dolazila na koji sat doma...sveki sam rekla da ju ne zalijeva i više puta joj ponovila, ali...

njoj je bilo lakše zalit sve biljčice i na jesen je propala...valjda je od puno vode/vlage korijen istrulio...

ova u drugom loncu se dobro drži s obzirom na to da je svojedobno gotovo propala od vlage...presadila sam je i ne zalijevam je, jer se nalazi u prostoriji koja se svakodnevno grije, te u kojoj se kuha, pa ima dovoljno vlage u zraku...
zasada se dobro oporavila i pomladila...samo se nadam da će tako i ostati...
__________________
"Wenn uns die Menschen, die wir lieben, genommen werden, dann können wir sie trotzdem behalten, indem wir nie aufhören sie zu lieben"
Goleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 19:31   #4
Budući da je ona sukulent ne treba joj puno vode.
M Renata nije preporučljivo niti za jednu biljku da je u posudi koja nema rupu, jer voda ne može otjecati iz posude. Ponekada nam se čini da je zemlja suha (pogotovo u centralnom gdje je suhi zrak) a na pola dubine posude baš tamo gdje je korijen zemlja bude još uvijek vlažna. Kako bi pomogli biljki, zalijemo, voda nema gdje izaći i tako se biljka jednostavno utopi.

Domaćice ona se razmnožava pomoću listova i dijelova stabljike. Zapikni list i zdrave dijelove u zemlju i trebao bi se zakorijeniti.

Goleo izgleda da je ono najteže preživjela bit će ona lijepa i zdrava
Amalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 16:43   #5
Thumbs up Zamija je previše zalivena i ugiba - pomoc!

Pozdrav moje dame i gospodo... Evo mama me zagnjavila da nađem odgovor na ovo:
Zamija joj je previše zalivena (neka baba ju je zalila obilno vodom, jer je sta ja znam mislila da joj treba vode i što..) i počeli su truliti veliki listovi. Od korijena 5 cm prema gore truli list, a pri vrhu je još zdrav. List je već otpao, da li se taj list još može usaditi u zemlju kao pelcer? Kako pomoći biljci da se isuši ta vlaga da prestane ugibanje?
Ako treba presaditi, na koji način...

Srdačan pozdrav!
silvertiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 14:50   #6
Pozdrav svim ljubiteljima zamija!!!

imam zamiju doma i u uredu i obe mi krasno napreduju. Jako sam zadovoljna. Htjela bih vas pitati za savjet, da li je potebno zamiju gnojiti s vremena na vrijeme?
Hvala za odogovor!!!
Pru is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 15:26   #7
Pa da vam se javimo ja i moj zamioculcas Nego, da vas pitam - da li ste primijetili da li vaša zamija ima neki čudan miris? Naime, meni moja stoji u hodniku i mislim da joj paše ambijent jer mi je od jeseni potjerala nekoliko mladica i veselim se kad vidim kako napreduje Ali sam primijetila da u hodniku gdje je ona, povremeno se pojavi neki čudni smrad dragi i ja smo prvo pomislili da nam je nešto krepalo u stanu ali nema šta pa je on došao na ideju da možda biljka ispušta neki miris, booo? Jel vam to poznato?
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 12:31   #8
Help, help, mislim da sam si shebala zamiju ili sam na dobrom putu... kupila sam ju prošle jeseni, i po uputama ju stavila na polusjenovito mjesto i zaljevala jednom mjesečno (izvadila bi ju iz ukrasne keramičke tegle, zalila, pustila da se voda ocijedi i vratila ju natrag).. Sad preko zime je u tom hodniku hladnjikavo (oko 12 stupnjeva) ali je uspjevala unatoč toj temp. , čak mi je bila počela tjerat mladicu ... i sad ide glupi postupak - prošli tjedan je bilo full zima, primijetila sam da mi se zemlja na površini upljesnivila pa sam mislila da joj je možda prehladno i unijela ju u dnevni boravak. I danas 4-5 dana nakon toga sam primijetila da su mi neki listovi posmeđili i stabljika je dobila neke tamne flekice... mislim da joj je bio preveliki temperaturni šok, ubila sam ju... dal se da spasiti, mislila sam kupiti novu zemlju i promijeniti ju jer mislim da je ova u kojoj se sad nalazi prevlažna , iako ju nisam zaljevala već 3 tjedna ali kako je bilo hladno, prepostavljam da višak vlage nije mogao ispariti
šta mi preporučujete? Samo da ne uvene, baš sam se veselila kako napreduje, to mi je prva biljka koju smo dragi i ja kupili za naš stan...
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 21:16   #9
Nikada ništa ne saditi u posudu bez rupe na dnu! Ako hoćeš, stavi takvu (neuglednu) teglu naknadno u ukrasnu, ali opet kad ju zaliješ moraš ju prethodno izvaditi iz ukrasne tegle, zemlju dobro natopiti i pustiti da se OCIJEDI kroz rupe. Kad se ocijedila, vrati ju natrag. Amen!
Mirayna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 22:27   #10
Quote:
Mirayna kaže: Pogledaj post
Nikada ništa ne saditi u posudu bez rupe na dnu! Ako hoćeš, stavi takvu (neuglednu) teglu naknadno u ukrasnu, ali opet kad ju zaliješ moraš ju prethodno izvaditi iz ukrasne tegle, zemlju dobro natopiti i pustiti da se OCIJEDI kroz rupe. Kad se ocijedila, vrati ju natrag. Amen!
Hej, moja je u plastičnoj tegli sa rupama i takvu sam ju stavila još u ukrasnu teglu. Kad bi ju zaljevala izvadila bi ju iz te keramičke ukrasne, zalila, pustila da se ocijedi i tek onda stavila natrag u keramičku.. sad me brinu te pjege koje su joj se pojavile po stabljici, mislim da je zemlja u sredini tegle ostala vlažna pa da li bi bilo pametno presaditi ju u novu zemlju? ili kako da ju sad spasim i da se ne uništi do kraja?
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 19:15   #11
kao prvo, nemam zamiju ali ona koju viđam na poslu ne čini mi se uopće zahtjevna. ne smeta joj ništa. ne bih ju presađivala na tvom mjestu, bit će joj dodatni šok, samo ju probaj manje zalijevati... a nadam se da će i neki vlasnik zamije uskoro odgovoriti malo detaljnije....

osim toga, ima malo pjegaste stabljike prirodno (da li misliš na te pjege?)...

i još sam našla: "Biljka zahtijeva malo vode a neophodno je potrebno, između dva zalijevanja, ostaviti da se kompost (mješavina plodnog tla) dobro posuši, kako bi se izbjeglo ostaviti biljku vlažnom kroz dulje vremena. Važno je stoga također ne ostavljati nikada vodu u podlošku. "

ova biljka je mazohist, pa se tako i ponašaj prema njoj
Mirayna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 19:26   #12
ja je imam- kržljala je 2 godine i bila blijeda, gotovo žuta i nije bilo novih izdanaka jer sam je jako skromno zalijevao.
otkako je svakih 20-25 dana dobro zalijem raste kao luda. kad spominješ smeđe fleke i moja ih ima ali nisam uočio da škode. inače moja je stalno u toploj sobi na sjevernom prozoru i tu joj je najbolje. nisam primjetio da je oduševljena sjenom za sada ne diraj tu svoju i neka bude u sobi ako si ju unijela
krycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 20:06   #13
Hvala vam na odgovorima, evo svako toliko gledam u nju, nadam se da će se oporaviti..
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 00:07   #14
Question

Ja sam svoju, NE ZNAJUĆI ništa o njoj, presadila svaki izdanak u posebnu posudu i podjelila dragim osobama, a sebi ostavila 2 zajedno koji su i nakon 2 godine živi ali nepromjenjeni. Stoji u dnevnom boravku koji je na sjevernoj strani uz prozor, tako da svjetla ima dovoljno, a direktnog uopće nema, zalijevam ju tako-tako,nikad previše i uglavnom rjeđe...zanima me zašto se nakon 2 godine nije uopće pokrenula nego samo stoji???
tajana-k is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2010., 09:52   #15
tajana, negdje sam čitala da se nekima dogodilo da im zamija dugo dugo stagnira i skoro uopće ne raste i onda se naglo pokrene.. Ne znam o čemu ovisi ali možda je i tvoja takva mala ljenčina

A ja objavljujem da je moja o kojoj sam pisala gore, uvenula, nije preživila onaj temperaturni šok... Ustvari, odvojila sam one stabljike kojima su posmeđili listovi i ove ostale i dan danas imaju lijepe tamno zelene listove ali mi se svaki dan po jedna stabljika pri dnu samo preklopi, zgnjili pri dnu...
Ovaj tjedan idem u nabavku nove i ta će biti moja mezimica...
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 13:05   #16
Da vam se javim, skoro 2 mjeseca nakon što mi je prvi zamio uvenuo uslijed temperaturnog šoka... Kupila sam novi, smjestila na staro mjesto gdje je prvi dobro uspijevao i sad ga ne namjeravm seliti.
Međutim, od onog starog sam odvojila 2 stabljike koje su donekle preživjele, i stavila ih u vodu, kao svojevrsni eksperiment... Već sam ih mislila baciti jer nisu baš djelovale obećavajuće, kad ono... Danas pogledam i vidim da je jedna stabljičica počela puštati žilu a čini mi se da će i druga
Eksperiment nastavljam i nadam se da ću ih uskoro moći zapiknuti u zemlju i da će napredovati. Da znate kako sam sretna

tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 18:15   #17
Ja sam, kao ozloglašeni ubojica biljaka, zadovoljna mojom zamijom. Živa je i zdrava. Kupila sam najmanju i na pola uha slušala što me je žena u centru savjetovala. Znam da je govorila da je presadim, ali ja ne volim prčkati po zemlji , tako da je ostala u staroj teglici, koju sam samo uvalila u keramički umetak. Ono što sam zapamtila je da je 'zaboravim zaliti'. Prođe i mjesec dana da je se ne sjetim. A živi pored štednjaka, daleko od sunca, ali blizu vruće pare.
Mačka ju je u nekoliko navrata gadno napastvovala, par listova sam joj ofurila kuhajući, ali je u proljeće svejedno pustila pet mladica.
Kad je zalijem, samo malo poškropim, i povremeno joj dam malo narezane kore od banane za prihranu.
princess fiona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 10:47   #18
Sobno bilje nije dobro saditi u keramičke posude jer one same po sebi uzimaju i uvlače u sebe vlagu koju dajemo putem vode. Na taj način vlaga se konstatno zadržava i zemlja nema prozračnost. Ako se to već radi onda treba u posudu staviti najlonski uložak (ima ga za kupiti u Bauhausu i drugim centrima prema veličini tegle). Inače uvijek je na dno tegle dobro staviti kamenčiće i granule kako bi višak vode bio ispod razine korjenja jer niti jedna biljka ne voli d ajoj se voda zadržava u dnu korijena.

U svakom slučaju keramičke posude je najbolje prakticirati za vani jer onda se ona suši i mala je mogućnost zadržavanja vlage u stjenkama posude.

Imam zamiju već 4.godine, ogromna je i uvijek ju kad preraste posudu presađujem isključivo u plastičnu posudu koju stavljam u ukrasnu teglu. Inače zamija traži redovito zalijevanje, ali ne pretjerano, zimi malo štedljivije.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 23:31   #19
Bok svima
dobila sam zamiju prije dva dana za rođendan..u staklenoj je prozirnoj tegli koja na dnu ima ukrasne vodene kuglice, a korijen sa zemljom je zamotan u ukrasnu mrežicu..
vidim da svi imate nekih iskustava sa njom, pa vas molim da mi pomognete..jel ok da bude u tome ili treba preseliti u neku drugu teglu, koliko često ju treba zalijevati, gdje je najbolje da stoji u stanu i sl.
puno hvala unaprijed
vjeverica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 16:58   #20
ovako, prvi put sam ovdje i moja zamija me danas razljutila... dobila sam jednu na poklon za svadbu i uništila sam ju, drugu sam dala mami i pred mjesec dana muž mi je kupio novu, presadila sam ju jer je vaza u kojoj sam ju kupila bila totalno uništena, a danas mi je rekla cvjećarka da ju nisam smjela presaditi dok se cijela vaza ne ispuni izdancima(mladim) bez obzira na to što su meni rhizomi virili van... e sad... ovu novu zamiju zalila sam samo jednom i to lagano tad kad sam ju presadila, to je bilo 3. 12. do danas ju nisam zalila.. e da, jedna grana mi je bila slomljena pa sam ju zabola u drugu vazu i čini se ok, a ova glavna zamija je počela trulit. :-( uglavnom, danas sam ja pokidala listove iz trulih grana (trule su bile samo u dnu) listovi su lijepi, sjajni, sve ok, i zabola sam ih u desetak vaza u zemlju, cvjećarka je bila pesimistična pa vas molim za podršku i neku lijepu riječ e da, još sam čula da je dobro kad se list posadi u zemlju da se vazu zatvori prozirnim najlonom.... ima li tko kakvog iskustva???

hvala
rozmeri89 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.