Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2010., 20:14   #121
Question Greška banke - vratiti ili ne?

evo ovako...nedavno sam otvorio tekuci u jednoj banci. nakon par dana na taj racun mi je uplacen jedan honorar od 1000kn, koji sam uredno digao sutradan na salteru u banci. novci su mi uredno isplaceni, potpisao sam nekakvu potvrdu valjda i sve ok....navecer me zovu iz banke da osoba na salteru nije ponistila tih 1000 nego je greskom stavila da je uplaceno jos 1000 na iznos koji sam vec imao na racunu i da ja dođem u banku potpisati storno da se to ponisti
e sad, mene zanima sto ce se dogoditi ako ja ne odem to potpisati, tj dignem novce na bankomatu neki kazu da nece bit nista, da je to greska banke, dok drugi govore da ce me prijaviti policiji, da je to krađa, da ce me u najmanju ruku tuziti i sl.....a bez posla sam vec dosta vremena i bas bi mi dobro dosli ti novci
znatizeljniri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 20:22   #122
jebesmi mater ... da ti je ispalo tih 1000 kuna koje si dobio u banci sta mislis dal bi ti oni rekli da su ti ispale pare...
Najvecigabor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 20:35   #123
Quote:
Najvecigabor kaže: Pogledaj post
jebesmi mater ... da ti je ispalo tih 1000 kuna koje si dobio u banci sta mislis dal bi ti oni rekli da su ti ispale pare...
ma znan sve, to je i moje stajaliste, da je bilo obrnuto, tj da su me bacili u minus, koje sam srece, rekli bi mi da se tu ne moze nista, al me zanima sa pravne strane, hoce li me tuzit, podnosit prijave na policiju ili nesto sl.....
znatizeljniri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 20:41   #124
pa jesi vidia ono sto je bilo u australiji ili gdje vec... banka slucjano uplatila ovima par milijona ..ovi digli i kidnuli ...
Najvecigabor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 20:45   #125
blago njima, al ja ne mislim kidnut, a za ovolike novce mi se ne da razvlaciti po policiji i sudovima. da je par miliona u igri, sutra bi bio na bahamima
znatizeljniri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 21:08   #126
znatizeljniri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 22:50   #127
dajte ljudi, sutra ujutro trebam otici ili ne otici do banke, nije valjda da nitko nista ne zna
znatizeljniri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:01   #128
Znam da banka zadržava pravo na pogrešku u knjiženju. To ti piše u ugovoru kada otvaraš račun. Znači ako krivo proknjiže novac na tvoj račun imaju pravo to ispraviti bez tvog znanja. Sad kako ide u slučaju kada je podignut taj novac? Mislim da si dužan to vratiti jer nije tvoje. Ukoliko nađeš neku stvar znam da si je po našim zakonima dužan vratiti u policiju. Ukoliko se nitko ne javi za tu stvar onda ti stječeš pravo vlasništva nad njom.

Mislim da ti je pametnije vratiti. Ne znam ali pretpostavljam da ova krivo isplaćena lova spada pod odgovornost bankarskog službenika. Dakle, podmiriti će onaj tko je krivo isplatio. Sad da li te mogu tužiti ili ne...mislim da to više ovisi o politici banke. Odnosno, da li će se zajebavati s tim ili tražiti službenika da isplati manjak koji je stvorio nepažnjom.
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:12   #129
bila je tema o ovakvim stvarima ...e, sad je ne mogu naći

da li je to novac koji si stekao radom/prodajom ... nije ... znači zakonski ne smiješ zadržati ono što nije tvoje ... u banci rade ljudi koji mogu pogriješiti (kao i na svakom drugom radnom mjestu) .. grešku su uočili, kontaktirali te ... točno je da možeš reći da to ne želiš, djelatnik će to platiti iz svoga đepa ... no taj djelatnik te zbog toga može i tužiti jer imaš novac na svom računu koji nije tvoj i nisi ga stekao ...

što da je obrnuto? da li bi otišao i banku i tražio svoj novac? vjerojatno bi, a velika je vjerojatnost da bi te banka i kontaktirala ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:14   #130
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
bila je tema o ovakvim stvarima ...e, sad je ne mogu naći

da li je to novac koji si stekao radom/prodajom ... nije ... znači zakonski ne smiješ zadržati ono što nije tvoje ... u banci rade ljudi koji mogu pogriješiti (kao i na svakom drugom radnom mjestu) .. grešku su uočili, kontaktirali te ... točno je da možeš reći da to ne želiš, djelatnik će to platiti iz svoga đepa ... no taj djelatnik te zbog toga može i tužiti jer imaš novac na svom računu koji nije tvoj i nisi ga stekao ...

što da je obrnuto? da li bi otišao i banku i tražio svoj novac? vjerojatno bi, a velika je vjerojatnost da bi te banka i kontaktirala ...
Tako je...ti moraš dokazati da je taj novac tvoj. Ako je u tvom posjedu ne znači da je i u tvom vlasništvu.
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:24   #131
Ja sam imala slučaj da su mi isplatili više nego su trebali, ja sam grešku uočila odmah ali sam se pravila blesava dok me službenica nije izvan radnog vremena zamolila ako mogu doći da ispravimo tu grešku. Znajući da će inače morati platiti iz svog džepa, i ne želeći zadržati ono što mi ne pripada, vratila sam taj novac. Da nisu primjetili možda bi se i dalje pravila blesava, ali kad si obavješten, to nije ništa drugo nego krađa, odnosno zadržavanje nečeg šta ti ne pripada. Ljudi griješe, ali ako ništa, nemoralno je to iskoristiti.
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:25   #132
Dakle, to nije greška banke već službenika/ce. Banka u svakom slučaju nije oštećena jer će ta/j službenik/ca podmiriti tih 2000kn razlike. Tebi na savjest ostaje činjenica da si time nekome ukrao (makar njegovom greškom) taj novac.

Tužiti te neće banka, ali bi mogao privatno taj službenik (s obzirom da postoji dokaz).

No ionako vjerujem da je več napravljen storno transakcije, koji bi trebao potpisom autorizirati. Predlažem da odeš, ionako nećeš time profitirati a ni ništa izgubiti..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:32   #133
Nego, reci ti nama što si odlučio za sutra? Vratiti ili ne vratiti?
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:39   #134
Quote:
anni_st kaže: Pogledaj post
Znam da banka zadržava pravo na pogrešku u knjiženju. To ti piše u ugovoru kada otvaraš račun. Znači ako krivo proknjiže novac na tvoj račun imaju pravo to ispraviti bez tvog znanja. Sad kako ide u slučaju kada je podignut taj novac? Mislim da si dužan to vratiti jer nije tvoje. Ukoliko nađeš neku stvar znam da si je po našim zakonima dužan vratiti u policiju. Ukoliko se nitko ne javi za tu stvar onda ti stječeš pravo vlasništva nad njom.

Mislim da ti je pametnije vratiti. Ne znam ali pretpostavljam da ova krivo isplaćena lova spada pod odgovornost bankarskog službenika. Dakle, podmiriti će onaj tko je krivo isplatio. Sad da li te mogu tužiti ili ne...mislim da to više ovisi o politici banke. Odnosno, da li će se zajebavati s tim ili tražiti službenika da isplati manjak koji je stvorio nepažnjom.
ali zasto su me onda uopce zvali i rekli da im treba moj potpis, da bez toga ne mogu nista. a novac nisam podigao, tj imao sam zdravu nulu, na to mi je uplaceno tisucu kn koje sam digao. znaci, ja sam samo uzeo svoje. e sad, sluzbenica u banci nije tih 1000 navela kao isplatu, nego na tih 1000(koje sam ja digao, a u kompu su ostali), navela 1000 kao UPLATU, tako da sam ja dobio 1000kn na ruke, i trenutacno na racunu imam jos 2000. Da su oni to makli bez mog znanja, ok, al zenska me zove iz banke i u pocetku zavlaci s pricom....kao, danas kad ste bili dogodila se greskica......trebao bi nam vas potpis da se to rijesi.... ja joj na to odgovaram da s moje strane nema greske i da sam superzadovoljan transakciom da bi tek na to rekla sta je na stvari
zbog nacina kako je pricala samnom sam stekao dojam da ubiti nisam duzan doc dat taj potpis, al isto, s druge strane, kaze da me kamera snimila kako sam uzeo tih 1000kn, to sam shvatio kao neku poluprijetnju pa bi i zbog toga u jednu ruku ako je izvedivo, ostavio novce sebi pa ce netko vise paziti sljedeci put
znatizeljniri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:39   #135
Quote:
anni_st kaže: Pogledaj post
Nego, reci ti nama što si odlučio za sutra? Vratiti ili ne vratiti?
jos je gadno
znatizeljniri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 23:56   #136
Quote:
znatizeljniri kaže: Pogledaj post
ali zasto su me onda uopce zvali i rekli da im treba moj potpis, da bez toga ne mogu nista. a novac nisam podigao, tj imao sam zdravu nulu, na to mi je uplaceno tisucu kn koje sam digao. znaci, ja sam samo uzeo svoje. e sad, sluzbenica u banci nije tih 1000 navela kao isplatu, nego na tih 1000(koje sam ja digao, a u kompu su ostali), navela 1000 kao UPLATU, tako da sam ja dobio 1000kn na ruke, i trenutacno na racunu imam jos 2000. Da su oni to makli bez mog znanja, ok, al zenska me zove iz banke i u pocetku zavlaci s pricom....kao, danas kad ste bili dogodila se greskica......trebao bi nam vas potpis da se to rijesi.... ja joj na to odgovaram da s moje strane nema greske i da sam superzadovoljan transakciom da bi tek na to rekla sta je na stvari
zbog nacina kako je pricala samnom sam stekao dojam da ubiti nisam duzan doc dat taj potpis, al isto, s druge strane, kaze da me kamera snimila kako sam uzeo tih 1000kn, to sam shvatio kao neku poluprijetnju pa bi i zbog toga u jednu ruku ako je izvedivo, ostavio novce sebi pa ce netko vise paziti sljedeci put
Ovisi sve o tome što ti piše u ugovoru. Neke banke imaju takvu politiku da same storniraju krive uplate/isplate, a neke tek potpisom klijenta. Radi zaštite klijentovih osobnih podataka.

Ti si po zakonu DUŽAN vratiti ono što ti ne pripada. Banka vjerojatno neće protiv tebe podignuti tužbu jer joj se ne da zajebavati s tim. Ionako će se naplatiti od službenice. Međuitm, može te tužiti službenica kao fizička osoba kojoj nisi vratio njenu stvar,a znao si da njoj pripada. Dakle, ovdje nije slučaj da si ti imao 159234 kn na računu pa se možeš pravdati kako nisi primjetio. Uostalom i obavješten si o nastaloj grešci.

Rekla bih da je ovdje najveća tvoja moralna odgovornost. Ljudski faktor radi greške...nekad ćeš biti na jednoj nekad na drugoj strani. Ljudski je ispraviti pogrešku. Sve ovisi o tebi.

Odnosno, možeš ali i ne moraš imati probleme zbog ovoga. Sve ovisi da li će službenica pokrenuti postupak protiv tebe.
anni_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 00:52   #137
Quote:
znatizeljniri kaže: Pogledaj post
pa bi i zbog toga u jednu ruku ako je izvedivo, ostavio novce sebi pa ce netko vise paziti sljedeci put
Ti nisi nikad pogriješio u svom poslu?
Hoce li sluzbenik pogrijesiti ili ne nije pitanje pažnje, nego statistike. Napravis 30000 transakcija i jednu zajebeš. Ne kužim kako ti uopće pada na pamet zakinuti službenicu za tih 2000 kuna.
glazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 08:27   #138
Ja vas ne kužim baš. Nije on ništa ukrao. To je kao da se ja zajebem i utipkam broj njegovog računa kada plaćam plin preko internet bankarstva. Samo je njegova dobra volja hoće li vratiti ili ne. To što ga je kamera snimila da kopa nos u banci je samo snimka njega kako kopa nos ili uzima novce koje mu je netko u banci dao odnosno nije ukrao. Kako mi je rekla ženska koja je radila u banci, to je samo tvoja dobra volja hoćeš li vratiti ili ne. Za šta bi te banka tužila? Zato što si došao tog i tog dana u banku u toliko i toliko sati i podigao 1000 kn koje si u tom trenutku imao na računu? Aha. Moš mislit. Nisi ti nikoga natjerao da ti proknjiži uplatu umjesto isplate i točka. Uzmi pare i bježi. 2000 kn je puno para, pogotovo onom tko ih nema i treba platiti režije ili registraciju ili bilo šta.
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 08:39   #139
znam da je firma slučajno isplatila plaću bivšem zaposleniku koji je imao isto prezime kao i trenutni zaposlenik kojem je plaća namijenjena...odmah kontaktirali banku da blokira iznos i banka kontaktirala klijenta da dođe potpisati da se novac može vratiti a klijent je uredno nakon toga podignuo svu lovu i to je to...lovu vidjeli nismo...a banka je mogla ali nije odmah blokirala taj iznos dok se to ne riješi...uglavnom firma je popušila iznos jedne plaće a privatnom tužbom vjerojatno ne bi dobili....a i dugo bi trajala itd... od tada u firmi ne volimo banke ni njihove djelatnike ..i ja znam da sigurno taj iznos ne bih vratio....tj slažem se sa HRC-om....tvoja greška nije....zadrži novac, ne mogu ti ništa..zato te i zovu da im potpisom potvrdiš da ti mogu skinuti lovu s računa..
__________________
[QUOTE=alfa146;Koliki ti je sub?I koliko Wati piše da isporučiva RMS-a.E sad to podijeli s 2 ,skini20% i dobit ćeš snagu pojačala.Inače ako će ti samo goniti sub kupi mono-blok.
treo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2010., 09:23   #140
E sad bi tu trebali pričati i o odgoju, moralu i poštenju.
Traper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:39.