Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2010., 21:19   #321
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Zato sto ce, u slucaju hiperinflacije, ljudi prestati koristiti novac koji drzava stampa i preci na nesto drugo. Najcesce je to valuta druge zemlje, obicno neke ekonomski jake i stabilne zemlje. Kako u ovakvom scenariju toga ne bi bilo, zlato je najlogicniji izbor. To je naravno neugodno za politiku. Tipicni potez koji politicari povuku u takvom trenutku bi bio - zabrana koristenja zlata i moguca konfiskacija, da sprijece obavljanje transakcija njime.
Padom eura manevarski prostor se suzio i nije cudo da se od nedavna zlato trguje na osnovu vlastitih fundamenta. Ono nije vise antidolar nego u pravom smislu rijecisvjetska valuta koju bkontrolira najdemokratskiji forum (unatoc svih pokusaja manipulacije) a to je svjetsko trziste a ne politicki interesi neke zemlje. Istina je, sa zlatom nemozes na trznici kupiti rotkvice, za to ti u Hrvatskoj trebaju kune, ali to je slucaj i sa ostalim svjetskim valutama. Elektronski transfer zlata kao valute i njegova transformacija u ostale valute toliko je napredovala da to danas ne predstavlja neki problem.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 07:06   #322
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Ma nema frke. Ovo uzimam kao kritiku ali dobronamjeru. A takva kritika je uvijek dobrodosla. Iako, citam ja knjige o zlatu i srebru pored opce ekonomske literature. Samo sto ono sto procitam ne uzimam bas zdravo za gotovo nego o svakoj stvari i razmisljam.

Slazem se da investicija u zlato, kao i svaka moze biti zanimljiva i da ce biti jos svega i svacega u narednim decenijama. Moje investicije su dugorocne.

Ali, ako krene zlato trendom prema dole, zasto ne prodati? Zasto ustrajati na posjedu fizickog zlata? Ja cu tada pokusati prodati zlato s namjerom da sacekam promijenu trenda i kupim jos vise zlata. Ne razumijem sto je u tome pogresnog?

Moglo bi eventualno biti pogrešno jer glavne svjetske valute se emitiraju u ogromnim količinama i prijeti inflacija.Nije javnosti u cjelini poznato,ali konkretno inflacija hrane u Sad u ožujku,dakle mjesečno 2,4%.To je puno kad se uvaži godišnja razina.To što je odnos dolar euro takav kakav je potpuno je nebitno sa dugoročnog stajališta.
Dapače nema inflacije na vidiku u eurozoni,dakle barem za par mjeseci i puno prije bi posjedovao euro nego dolar,pa čak i da dođe do pariteta jer je to samo relativan odnos valuta koji se može preko noći promijeniti.Treba znati da je ovaj bailout djelomično valutna zamjena dolar euro.Ako zlato ode dolje sve drugo će otići u deflatornom scenariju još više.Ne bi zlato otišlo gore 20-25% s cijenom u godinu dana da se ne doživljava kao zaštita od inflacije kako podaci samo za jedan mjesec pokazuju.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 14:57   #323
Rick Santelli tells the truth about GLD and SLV on CNBC [Video]

http://www.zerohedge.com/article/ric...slv-cnbc-video
Essine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 00:34   #324
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Zato sto ce, u slucaju hiperinflacije, ljudi prestati koristiti novac koji drzava stampa i preci na nesto drugo. Najcesce je to valuta druge zemlje, obicno neke ekonomski jake i stabilne zemlje. Kako u ovakvom scenariju toga ne bi bilo, zlato je najlogicniji izbor. To je naravno neugodno za politiku. Tipicni potez koji politicari povuku u takvom trenutku bi bio - zabrana koristenja zlata i moguca konfiskacija, da sprijece obavljanje transakcija njime.
Ti predpostavljas doomsday scenarij. Ali naravno da takava slom ne bi usljedio tek tako. Drzava ima jos mnogo, mnogo drugih mogucnosti. Moguce je promjeniti valutu (npr. novi dolar, novi euro), promjeniti novcanice (sjeckanjem suvisnih nula) i slicno. Prisjetimo se da su Nijemci uspjeli stabilizirati Marku između dva svjetska rata bez da su se vratili na zlatnu podlogu. Sem toga, bez obzira na krizu koja vlada u euro podrucju, malo je vjerovatno da bi ta rezultirala u hiperinflaciji - Nijemci na takvo sto niposto nece pristati. Sem toga, slom eura doveo bi do ponovnog uspostavljanja domacih valuta ali ne i hiperinflacije. Devalvacija da, hiperinflacija ne. Veci problem su Amerikanci i njihov dolar iako "najdemokratskiji forum" zasad o tome perfidno suti.

Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Padom eura manevarski prostor se suzio i nije cudo da se od nedavna zlato trguje na osnovu vlastitih fundamenta. Ono nije vise antidolar nego u pravom smislu rijecisvjetska valuta koju bkontrolira najdemokratskiji forum (unatoc svih pokusaja manipulacije) a to je svjetsko trziste a ne politicki interesi neke zemlje. Istina je, sa zlatom nemozes na trznici kupiti rotkvice, za to ti u Hrvatskoj trebaju kune, ali to je slucaj i sa ostalim svjetskim valutama. Elektronski transfer zlata kao valute i njegova transformacija u ostale valute toliko je napredovala da to danas ne predstavlja neki problem.
Mozda ce se za koju godinu pokazati da cijela Europa mora biti zahvalna Grckoj. Njihovo laziranje poluljalo je povjerenje u Euro pa je taj relativno pao prema dolaru. Time je roba europskih proizvođaca odjednom postala mnogo atraktivnija za SAD kupce dok je SAD roba u EU sve skuplja. To je za ekonomiju Euro Zone u biti jako pogodno. Umjesto da Europljani trose novac na americke proizvode oni ce vise trositi na domace. A istovremeno povecat ce se izvoz robe i pokrenut ekonomija. Ako se uz to odrzi i stabilnost eura, sve je OK.


Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Moglo bi eventualno biti pogrešno jer glavne svjetske valute se emitiraju u ogromnim količinama i prijeti inflacija.Nije javnosti u cjelini poznato,ali konkretno inflacija hrane u Sad u ožujku,dakle mjesečno 2,4%.To je puno kad se uvaži godišnja razina.To što je odnos dolar euro takav kakav je potpuno je nebitno sa dugoročnog stajališta.
Dapače nema inflacije na vidiku u eurozoni,dakle barem za par mjeseci i puno prije bi posjedovao euro nego dolar,pa čak i da dođe do pariteta jer je to samo relativan odnos valuta koji se može preko noći promijeniti.Treba znati da je ovaj bailout djelomično valutna zamjena dolar euro.Ako zlato ode dolje sve drugo će otići u deflatornom scenariju još više.Ne bi zlato otišlo gore 20-25% s cijenom u godinu dana da se ne doživljava kao zaštita od inflacije kako podaci samo za jedan mjesec pokazuju.
Zasto bi bilo pogresno ako transakcija rezultira u vecoj kolicini zlata? Recimo, sad ti je gram oko 30 eura i jos ce rasti. Recimo do 35 eura. Onda se recimo situacija na valutnim trzistima vise manje stabilizira i zlato pocne padati. Ja prodam kod 33, sacekam da padne do 27 i za sve sto sam dobio po 33 kupim zlato po 27. Kraj transakcije je u tome da imam vise zlata. Meni je to ekonomsko ponasanje. Dok je skupljanje zlata bez iznimke u biti neekonomsko ponasanje. U vise pogleda.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 00:42   #325
Ja ne predpostavljam doomsday scenario. Zapravo ja ne predpostavljam nikakav scenario, jer iz iskustva najbolje znamo da ces najvise novaca izgubiti na onome sto smatras sigurnim. Postoje moguci scenariji, u kojima je hiperinflacija jedan od njih. Ako procitas moj post na tu temu, bit ce ti jasno da je ne pisem da je to sigurno:

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Pa mislim da si fulao scenarij u kojem bi doslo do eventualne konfiskacije zlata (barem pokusaja). Nije to uvodjenje zlatnog standarda, nego hiperinflacija i to hiperinflacije vodecih valuta (USD, EUR). To nije nemoguc dogadjaj, ne bi sada spekulirao koliko je vjerovatan (jos su karte na stolu).
Ja sam ionako vise u deflacijskom kampu nego inflacijskom. Ali nema garancije da cu vjecno ostati u njemu. Sigurno je da ce biti inflacije pa deflacije, samo ne nuzno tim redosljedom.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 01:03   #326
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ja sam ionako vise u deflacijskom kampu nego inflacijskom. Ali nema garancije da cu vjecno ostati u njemu. Sigurno je da ce biti inflacije pa deflacije, samo ne nuzno tim redosljedom.
Ja sam siguran da ce biti inflacije pa deflacije i to u ovom i obrnutom redsljedu. Samo ne znam kada.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 08:02   #327
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Zasto bi bilo pogresno ako transakcija rezultira u vecoj kolicini zlata? Recimo, sad ti je gram oko 30 eura i jos ce rasti. Recimo do 35 eura. Onda se recimo situacija na valutnim trzistima vise manje stabilizira i zlato pocne padati. Ja prodam kod 33, sacekam da padne do 27 i za sve sto sam dobio po 33 kupim zlato po 27. Kraj transakcije je u tome da imam vise zlata. Meni je to ekonomsko ponasanje. Dok je skupljanje zlata bez iznimke u biti neekonomsko ponasanje. U vise pogleda.
Moglo bi biti pogrešno,jer takav deflacijski pad pretpostavlja da svemu pada cijena.U takvom scenariju zlato u načelu pada najmanje,dakle imaš rast kupovne moći zlata.Naprimjer sada je Dow pao 7-8%,a zlato ne da nije palo nego je još ojačalo.Tako da praktično tvoj scenarij dugoročno gledano je vrlo rizičan i manje vjerovatan.Moja taktika se sastoji u tome da pričekam pravi deflacijski udar ili kombinaciju više njih i onda izlazim eventualno van kada kupovna moć zlata bude proporcionalno veća.Iako se ovdje vjerovatno bude išlo na postupno dugogodišnje cijeđenje što će stvar učiniti dodatno nerazumljivom.Osobno igram dugoročno...
Inače savjet je ništa ne gledati u cijeni u papirnatom novcu nego u odnosu Dow:zlato.Od odnosa 44 u 2001. došli smo do odnosa 9 danas,a procesi koji su do toga doveli nisu se promijenili.Taj odnos treba gledati,a manje cijenu zlata u papirnatoj valuti.Može cijena zlata biti manja teoretski,ali ti to zlato više kupuje,dakle zlato je praktično skuplje.To je ono što se pita.Pogotovo kad se dugoročno uvaži svo ovo pumpanje novca i precijenjenost dionica,nekretnina i slično,a supresija zlata kroz papirnato zlato.
Strateški dugoročno gledano teško zlato može kupovati manje,a valute više.
No tko hoće pogađati kako igraju na Wall Streetu može,ali to je velik rizik i zarada eventualno može biti do 10%.Ne isplati se,a i čini se da smo prešli u novu fazu što se tiče plemenitih metala,tako da je scenarij da kontinuirano zlato pada,a Dow raste manje vjerovatan.
Ti u principu prenosiš kratkoročno razmišljanje kakvo vlada i na Wall Streetu.
Možda i uspiješ,a mi ostali koristit ćemo takvo razmišljanje dugoročno i kupovati kada proporcionalno u zlatu sve bude dosta jeftinije.
Eto,moje dvije lipe...
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 08:37   #328
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Moglo bi biti pogrešno,jer takav deflacijski pad pretpostavlja da svemu pada cijena.U takvom scenariju zlato u načelu pada najmanje,dakle imaš rast kupovne moći zlata.Naprimjer sada je Dow pao 7-8%,a zlato ne da nije palo nego je još ojačalo.Tako da praktično tvoj scenarij dugoročno gledano je vrlo rizičan i manje vjerovatan.Moja taktika se sastoji u tome da pričekam pravi deflacijski udar ili kombinaciju više njih i onda izlazim eventualno van kada kupovna moć zlata bude proporcionalno veća.Iako se ovdje vjerovatno bude išlo na postupno dugogodišnje cijeđenje što će stvar učiniti dodatno nerazumljivom.Osobno igram dugoročno...
Inače savjet je ništa ne gledati u cijeni u papirnatom novcu nego u odnosu Dow:zlato.Od odnosa 44 u 2001. došli smo do odnosa 9 danas,a procesi koji su do toga doveli nisu se promijenili.Taj odnos treba gledati,a manje cijenu zlata u papirnatoj valuti.Može cijena zlata biti manja teoretski,ali ti to zlato više kupuje,dakle zlato je praktično skuplje.To je ono što se pita.Pogotovo kad se dugoročno uvaži svo ovo pumpanje novca i precijenjenost dionica,nekretnina i slično,a supresija zlata kroz papirnato zlato.
Strateški dugoročno gledano teško zlato može kupovati manje,a valute više.
No tko hoće pogađati kako igraju na Wall Streetu može,ali to je velik rizik i zarada eventualno može biti do 10%.Ne isplati se,a i čini se da smo prešli u novu fazu što se tiče plemenitih metala,tako da je scenarij da kontinuirano zlato pada,a Dow raste manje vjerovatan.
Ti u principu prenosiš kratkoročno razmišljanje kakvo vlada i na Wall Streetu.
Možda i uspiješ,a mi ostali koristit ćemo takvo razmišljanje dugoročno i kupovati kada proporcionalno u zlatu sve bude dosta jeftinije.
Eto,moje dvije lipe...
Nisam siguran da ti uopce i razumijes kakva je moja strategija. Ili barem tvoj tekst na tako nesto ne ukazuje. Da ponovim, ja ocekujem da ce u vrijeme stabilizacije valuta (koje ce kad tad doci - za par godina) i ponovne rasti burzevnih donosa (kad ce se ulaganjem u dionice i ostale papire moci puno vise zaraditi nego zlatom) cijena zlatu pasti. Ako pogledamo ovdje
http://goldprice.org/charts/history/...data_o_usd.png
zlato je npr. od 1996 do 2003 palo s preko 400 USD na cak manje od 300 USD. Ili od 1988 do 1933 s 500 USD na 350 USD. Ako bi ja npr. imao 1996 npr. 100 oz. zlata po 400 USD/oz., to bi bilo 40.000 u dolarima. Ako bi to pravovrijemeno prodao, npr. po cijeni 350 USD/oz., dobio bi 35.000 USD. Posto bi zlatu cijena jos padala, ja bi onda mogao zlato kupiti po cijeni npr. 290 USD/oz., cime bi dobio vise od 120 oz. zlata. Cista zarada, mjerena u zlatu (a ne papirnom novcu kao sto mi ti imputiras) jeste 20 oz. zlata ili 20% zarade. U zlatu. Fizickom.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 09:11   #329
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da ti uopce i razumijes kakva je moja strategija. Ili barem tvoj tekst na tako nesto ne ukazuje. Da ponovim, ja ocekujem da ce u vrijeme stabilizacije valuta (koje ce kad tad doci - za par godina) i ponovne rasti burzevnih donosa (kad ce se ulaganjem u dionice i ostale papire moci puno vise zaraditi nego zlatom) cijena zlatu pasti. Ako pogledamo ovdje
http://goldprice.org/charts/history/...data_o_usd.png
zlato je npr. od 1996 do 2003 palo s preko 400 USD na cak manje od 300 USD. Ili od 1988 do 1933 s 500 USD na 350 USD. Ako bi ja npr. imao 1996 npr. 100 oz. zlata po 400 USD/oz., to bi bilo 40.000 u dolarima. Ako bi to pravovrijemeno prodao, npr. po cijeni 350 USD/oz., dobio bi 35.000 USD. Posto bi zlatu cijena jos padala, ja bi onda mogao zlato kupiti po cijeni npr. 290 USD/oz., cime bi dobio vise od 120 oz. zlata. Cista zarada, mjerena u zlatu (a ne papirnom novcu kao sto mi ti imputiras) jeste 20 oz. zlata ili 20% zarade. U zlatu. Fizickom.
Razumijem itekako dobro što tvrdiš,samo kažem takav scenarij nije vjerovatan.
To se desilo praktično u prošlom stoljeću.Dakle ništa ne imputiram,kažem moguće je opet.Lijepo sam to napisao.Dao sam ti konkretan podatak koliko je Dow pao u zadnjih cca 20 dana,a koliko je zlato ojačalo.Dakle da se ponovi...malo vjerovatno,kažem ne i nemoguće.Zarada do 10 % je ok,ali ovdje govorim da je kupovna moć zlata u 10 godina porasla 400%.Nijedna štednja ne može dati takav povrat.S druge strane doslovno je nemoguće da se tržište valuta stabilizira uz ovakve deficite na zapadnoj hemisferi i ovoliko duga.Ako jedna Španjolska ima rupu od 100 milijardi eura onda je sve skupa teško pokrpati.
Recimo da se uvede nova valuta i dugovi prepolove ili zbrišu.Odlično za Hrvatsku.Opet se proračun mora dovesti u ravnotežu i troškovi smanjiti u realne okvire.Te tada će tržište vratiti povjerenje u papir i zlato će manje vrijediti.Ali i za taj proces trebati će neko vrijeme,kako je trebalo vrijeme i da se dođe u to stanje.To je snaga ulaganja u plemenite metale sada.Treba se sada vratiti nazad,a to nije tek tako.S druge strane obrati pažnju na odnos Dow:zlato.Nisam siguran da razumiješ dugoročan aspekt ovdje koji se meni čini puno važniji,prepletenost Wall Steeta i politike i kamo sve to skupa vodi za par godina.Opet kažem možeš ti zaraditi,ali to je veliko kockanje.
I moja strategija je kupovati zlatom,ali ne sada.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 09:46   #330
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Razumijem itekako dobro što tvrdiš,samo kažem takav scenarij nije vjerovatan.
To se desilo praktično u prošlom stoljeću.Dakle ništa ne imputiram,kažem moguće je opet.Lijepo sam to napisao.Dao sam ti konkretan podatak koliko je Dow pao u zadnjih cca 20 dana,a koliko je zlato ojačalo.Dakle da se ponovi...malo vjerovatno,kažem ne i nemoguće.Zarada do 10 % je ok,ali ovdje govorim da je kupovna moć zlata u 10 godina porasla 400%.Nijedna štednja ne može dati takav povrat.S druge strane doslovno je nemoguće da se tržište valuta stabilizira uz ovakve deficite na zapadnoj hemisferi i ovoliko duga.Ako jedna Španjolska ima rupu od 100 milijardi eura onda je sve skupa teško pokrpati.
Recimo da se uvede nova valuta i dugovi prepolove ili zbrišu.Odlično za Hrvatsku.Opet se proračun mora dovesti u ravnotežu i troškovi smanjiti u realne okvire.Te tada će tržište vratiti povjerenje u papir i zlato će manje vrijediti.Ali i za taj proces trebati će neko vrijeme,kako je trebalo vrijeme i da se dođe u to stanje.To je snaga ulaganja u plemenite metale sada.Treba se sada vratiti nazad,a to nije tek tako.S druge strane obrati pažnju na odnos Dow:zlato.Nisam siguran da razumiješ dugoročan aspekt ovdje koji se meni čini puno važniji,prepletenost Wall Steeta i politike i kamo sve to skupa vodi za par godina.Opet kažem možeš ti zaraditi,ali to je veliko kockanje.
I moja strategija je kupovati zlatom,ali ne sada.
Hej, a zašto ne sada kupovati zlato kad se EUR ljulja ko brod a ostali (GBR, USA...) kao da će isto tako vrlo skoro?
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 10:22   #331
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Hej, a zašto ne sada kupovati zlato kad se EUR ljulja ko brod a ostali (GBR, USA...) kao da će isto tako vrlo skoro?
Mislim da nije mizuzul to rekao. Napisao je: "I moja strategija je kupovati zlatom,ali ne sada." a ne "I moja strategija je kupovati zlato, ali ne sada." Mislim da hoce reci kako sad nije vrijeme da prodajes zlato, to jest mijenjas ga za nesto drugo. Sto se toga tice, ja se slazem. Ako pogledamo kartu za poslednjih 36 godina, onda vidimo da je zlato dolazilo u silaznu putanju negdje između 5 i 7 godina. Ali tada nije bilo tako velike strukturne krize.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 17:32   #332
Glavno pitanje u vezi zlata 2010 jeste da li je zlato postalo mjehuric (gold bubble) i ako nije, kad bi to moglo postati.

Sto je mjehuric/bubble:
http://en.wikipedia.org/wiki/Economic_bubble
http://en.wikipedia.org/wiki/Real_estate_bubble
http://en.wikipedia.org/wiki/Stock_market_bubble
http://en.wikipedia.org/wiki/Tulip_bubble
http://en.wikipedia.org/wiki/Dot-com_bubble

Mnogi misle da je zlato u ovom trenutku podcijenjeno i da nije ni izbliza mjehuricu ... Ali treba znati da Warren Buffet i drugi kupuju kompanije u krizi i jeftine nekretnine a ne zlato!!!
http://news.suite101.com/article.cfm...silver-a235479

Spekulanti kao Soros i Paulson vjeruju da ce doci do revalvacije valuta. Oni kupuju zlato.
http://www-origin.forbes.com/2010/03...ld-bubble.html
Oni ne kupuju fizicko zlato pa bi njihove manipulacije mogle jos vise napuhavati mjehuric ako smo vec kod toga.

Inace, malo savjeta za apokalipticni scenarij:
http://www-origin.forbes.com/2010/03...r=contextstory

Ali ne zaboravite sto o tome kaze Roubini:
http://www.project-syndicate.org/com...bini20/English
Quote:
The recent rise in gold prices is only partially justified by fundamentals. Nor is it clear why investors should stock up on gold if the global economy dips into recession again and concerns about a near depression and rampant deflation rise sharply. If you truly fear a global economic meltdown, you should stock up on guns, canned food, and other commodities that you can actually use in your log cabin.
Odprilike kaze da je rast cijena zlata u zadnje vrijeme moguce samo dijelomicno opravdati trzisnim zakonima. Nije ni jasno zasto investitori skupljaju zlato za slucaj totalnog sloma ekonomija. Bilo im bi bolje da skupljaju puske, konzerviranu hranu i robu koja ima neku pravu korist.

Quote:
But, since gold has no intrinsic value, there are significant risks of a downward correction. Eventually, central banks will need to exit quantitative easing and zero-interest rates, putting downward pressure on risky assets, including commodities. Or the global recovery may turn out to be fragile and anemic, leading to a rise in bearish sentiment on commodities – and in bullishness about the US dollar.
Posto zlato nema vrijednosti samo po sebi, postoje veliki rizici korekcije prema dole. Prije ili kasnije ce i centralne banke napustiti politiku nultih ili minimalnih kamata, sto ce stvoriti pritisak prema dole na zlatu.

Quote:
Another downside risk is that the dollar-funded carry trade may unravel, crashing the global asset bubble that it, together with the wave of monetary liquidity, has caused. And, since the carry trade and the wave of liquidity are causing a global asset bubble, some of gold’s recent rise is also bubble-driven, with herding behavior and “momentum trading” by investors pushing gold higher and higher. But all bubbles eventually burst. The bigger the bubble, the greater the collapse.
Ova panika za zlatom sve vise i vise napuhava mjehuric. Ali svi mjehurici na kraju eksplodiraju. Sto su veci prije eksplozije, tim jaca eksplozija.

I zanimljiva vijest. Prije koji dan u Moro ponestalo je 4xdukata. Danas je nestalo i jednokratnih.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 21:54   #333
točno se čekalo da netko spomene "moro" i sl.
stojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 22:50   #334
Quote:
stojan kaže: Pogledaj post
točno se čekalo da netko spomene "moro" i sl.
A time si htjeo reci sto, ako izvolis?
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 00:59   #335
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Ali ne zaboravite sto o tome kaze Roubini:
http://www.project-syndicate.org/com...bini20/English
Posto zlato nema vrijednosti samo po sebi...
Moje misljenje je, da je najbolje ignorirati Roubini-a kad govori o zlatu; covjek ga ne kuzi.

Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Ali, ako krene zlato trendom prema dole, zasto ne prodati? Zasto ustrajati na posjedu fizickog zlata? Ja cu tada pokusati prodati zlato s namjerom da sacekam promijenu trenda i kupim jos vise zlata. Ne razumijem sto je u tome pogresnog?
Tvoja namjera se moze interpretirati na 10 nacina tako da cu samo opcenito komentirati.
  • Fizicko zlato je sve samo ne optimalno za trading; high buy/sell spreads, hassle, highly manipulated/illogical at times
  • Uspjesni trade in/out sa 100% vise puta je neozbiljan sci-fi. Ako se vec insistira na in/out, pocni sa do 30%.
  • Na zlato se moze gledati kao na osiguranje; you don't want to trade insurance. Know how much of it represents your insurance.
  • Naravno, poradi na kriteriju "krene prema dole", ~"stabilizacija valuta", itd.

Na kratko, moj savjet ti je, radi, zaradi, i akumuliraj zlato koliko si u mogucnosti.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 11:50   #336
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Drzava ima mnogo mogucnosti napraviti zlato manje zanimljivim. PDV, posebni porezi, kriminalizacija trgovine, zabrana izvoza i slicno. Konfiskacija je samo zadnja mogucnost.
Upravo tako. Zaboravi konfiskaciju, ona se samo navodi kao primjer kojim pokazuju moc drzave nad pojedincem.
HR je dobar primjer ovog sto si gore spomenuo.
I zato ne razumijem ljude (uklj. i Masima) kada tvrde da je zlato nekakva apsolutno sigurna luka koja te moze zastititi ne samo od gubitka vrijednosti nego i od sve vecih apetita drzave(a). Vjerovatno je zlato najlakse sakriti, ali prije ili kasnije ces ga htjeti staviti na trziste, a onda te doceka drzava ..
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 22:15   #337
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Zaboravi konfiskaciju, ona se samo navodi kao primjer kojim pokazuju moc drzave nad pojedincem.
HR je dobar primjer ovog sto si gore spomenuo.
I zato ne razumijem ljude (uklj. i Masima) kada tvrde da je zlato nekakva apsolutno sigurna luka koja te moze zastititi ne samo od gubitka vrijednosti nego i od sve vecih apetita drzave(a). Vjerovatno je zlato najlakse sakriti, ali prije ili kasnije ces ga htjeti staviti na trziste, a onda te doceka drzava ..
Nema razloga misliti da dvije osobe ne mogu tržiti zlatom dok pravni sustav puca,vlada opća nesigurnost zbog besparice i nepoštivanja zakona.
U trenutku kad država "skine" standard većini građana,a ponajviše zbog nepoštivanja zakona,ni ti isti građani neće poštivati pravne regule već će ići sebe nahraniti.Uostalom već sada ih podosta ne poštivaju,a to se mora izregulirati,ako se ne želi džungla.Zlato ima upravo funkciju jednog od takvih regulatora jer predstavlja pošteni novac.Drugi je par rukava što su neki pojedinci došli do njega na nepošten način,a što je velik problem,ali se takvima mora odati priznanje da su znali prepoznati što je novac,a što ne.
Papir koji se kronično emitira svakako ne predstavlja pošten novac.
Na neki način naivna većina naviknuta na solidan standard drži u šahu bogatu manjinu,pa je to regulatoran mehanizam s obzirom na nepošteno bogaćenje i trikove.Dakle prvo klopa,a onda možemo pričati o velikim idejama i malim narodima.
mizuzul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 23:58   #338
Ej ljudi, ja imam jedno pitanje. Je li itko od vas ikada kupio nešto u moro.si i ukoliko jest kakva su mu iskustva? Na koji način ste platili i jeste li imali kakvih problema sa državnim organima bilo koje vrste? Brine me jedino plaćanje samog zlata preko banke da mi porezna uprava ne bi sjela za vrat ak skuži što kupujem. Čovjek u moro kad sam ih nazvao kaže da neki hrvati kupuju normalno uplatom preko banke al bi svejedno htio čuti neka osobna iskustva.
krkisl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 01:39   #339
Quote:
krkisl kaže: Pogledaj post
Ej ljudi, ja imam jedno pitanje. Je li itko od vas ikada kupio nešto u moro.si i ukoliko jest kakva su mu iskustva? Na koji način ste platili i jeste li imali kakvih problema sa državnim organima bilo koje vrste? Brine me jedino plaćanje samog zlata preko banke da mi porezna uprava ne bi sjela za vrat ak skuži što kupujem. Čovjek u moro kad sam ih nazvao kaže da neki hrvati kupuju normalno uplatom preko banke al bi svejedno htio čuti neka osobna iskustva.
Mozes ponijeti cash i platiti kod njih. U svakom slucaju ce ti i oni uzeti podatke zbog sprecavanja pranja novca, osim ako kupujes manje kolicine.
TIGR is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 09:19   #340
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Mozes ponijeti cash i platiti kod njih. U svakom slucaju ce ti i oni uzeti podatke zbog sprecavanja pranja novca, osim ako kupujes manje kolicine.
Ma to bi mi bilo najlakše, samo oni na lageru imaju uglavnom vrlo male količine uz koje ide velika provizija. Osim toga, čak i da imaju ono za što sam ja zainteresiran, dok ja dođem do slovenije to već može biti prodano. Ma samo bi htio znati je li netko kupio kod moro.si zlato uplatom preko hrvatske banke i je li pri tome imao nekih problema.
krkisl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:59.