Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2010., 22:26   #41
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Kako piše u naslovu tog papira, radi se samo o upozorenju. Malo su ga ćoravo napravili (sam obrazac), a ono gdje piše novčana kazna ti je da znaš koliko si uštedila (tj. koliko je suprug uštedio). Nemaš brige.
aha, znači mogu sutra po špeceraj i ne moram se više ljutiti na muža?
onda super!
hvala na pomoći.
Reina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 23:08   #42
Quote:
Reina kaže: Pogledaj post
aha, znači mogu sutra po špeceraj i ne moram se više ljutiti na muža?
onda super!
hvala na pomoći.
Služimo narodu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 01:22   #43
Mogu li ja pitati zašto policija ne provodi odredbe članka 163. stavak 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama u potpunosti?

Quote:
(1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.
U zadnje vrijeme sam počeo malo više pažnje obraćati na to koliko ljudi zapravo ne koristi sigurnosni pojas. Usuđujem se reći da svaki četvrti vozač nije vezan. A nekada mi se čini i daje svaki treći. Svaki peti taksist je vezan. A na stražnjim sjedalima 99% ljudi nije vezano. Valjda se samo ja i Mirko iz Županje vežemo na stražnjem sjedalu.

Sjećam se kada su se svi bojali tog pojasa pojas pojas pojas - policija je bez pardona kažnjavala svaki put kada ne biste bili vezani, ali sada to nekako prođe. Nađe se nešto drugo pa se ovo kao oprosti ili se samo usputno spomene.

Neki dan sam stajao pored patrole koja je kontrolirala brzinu. Zaustavili su četiri vozača koji nisu bili vezani (ni ostali putnici nisu bili vezani) i nisu niti jednom naplatili kaznu. A sve su ih zaustavili jer su vozili prebrzo.

Nekada čak vozača koji vozi više od 30km/h iznad ograničenja, ne propusti pješaka na pješačkom prijelazu i nije vezan puste. Jasno mi je da ti nekada oproste, ali prekršaji koje sam nabrojao su dosta ozbiljni.

Ma
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 11:31   #44
dakle, ako ima pravnika ovdje

znam da je sve individualno, ali kakva je otprilike kazna za vožnju skutera u alkoholiziranom stanju (0,79), prolazak kroz crveno i onda izazivanje prometne nesreće sa teško ozlijeđenom osobom (vozač skutera je sve to napravio i on je teško ozlijeđen) i plus materijalna šteta na autu u koji se vozač skutera zaletio?
howyesno is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 15:25   #45
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Mogu li ja pitati zašto policija ne provodi odredbe članka 163. stavak 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama u potpunosti?...
Nemoguće je provoditi sve odredbe u potpunosti. Najčešće se baziramo na teške prekršaje, a sankcioniranje vožnje bez pojasa oduzima vrijeme i skreće pozornost s "višeg" cilja akcije. Npr., mi u temeljnoj imamo akcije kontrole alkohola kod vozača. Zaustavimo ih hrpu, ali ako su napuhali 0,00 g/kg, samo ćemo ih usmeno upozoriti da se vežu i to je to. Inače bi gubili vrijeme kao da smo zaustavili pijanog, što nije u interesu samog postupanja. Ovo se, naravno, ne odnosi na crveno svjetlo, suprotan smjer i sl. teže prekršaje. Ali čestitam na stavu, tako rijetkom u današnje vrijeme.


Quote:
howyesno kaže: Pogledaj post
... ali kakva je otprilike kazna za vožnju skutera u alkoholiziranom stanju (0,79), prolazak kroz crveno i onda izazivanje prometne nesreće sa teško ozlijeđenom osobom...
Prekršajna kazna oko 5000 kuna (min), nešto bodova i oduzimanja vozačke dozvole.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 17:59   #46
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Prekršajna kazna oko 5000 kuna (min), nešto bodova i oduzimanja vozačke dozvole.
Samo da se zna, ne pitam za sebe, ja nisam drunk driver

i hvala na odgovoru
howyesno is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 22:42   #47
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nemoguće je provoditi sve odredbe u potpunosti. Najčešće se baziramo na teške prekršaje, a sankcioniranje vožnje bez pojasa oduzima vrijeme i skreće pozornost s "višeg" cilja akcije. Npr., mi u temeljnoj imamo akcije kontrole alkohola kod vozača. Zaustavimo ih hrpu, ali ako su napuhali 0,00 g/kg, samo ćemo ih usmeno upozoriti da se vežu i to je to. Inače bi gubili vrijeme kao da smo zaustavili pijanog, što nije u interesu samog postupanja. Ovo se, naravno, ne odnosi na crveno svjetlo, suprotan smjer i sl. teže prekršaje. Ali čestitam na stavu, tako rijetkom u današnje vrijeme.
ovo je i mene zanimalo ,a još više me zanima zašto policija ne kažnjava ,zapravo uoće niti ne gleda da li su djeca u autosjedalicama, da li su pravilno vezana ,da li su uopće vezana?

ja imam troje djece i od prvog dana ih vozim u autosjedalicama ,a znam masu ljudi, mojih prijatelja koji svoju djecu ili samo stave u sjedalicu nepričvršćenu, djete ne povezano (samo da bi bilo povišeno kako bi gledalo kroz prozor za vrijeme vožnje), ili ih uopće ne stavljaju u sjedalice, i policija ih zaustavi masu puta i ne obraća pozornost da li je to dijete vezano uopće.

naravno, ne mogu shvatit roditelje kojima je teško odvojit minutu vremena prije polaska da poveže svoje dijete u sjedalicu ,a sebi recimo stavi pojas.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 18:38   #48
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ovo je i mene zanimalo ,a još više me zanima zašto policija ne kažnjava ,zapravo uoće niti ne gleda da li su djeca u autosjedalicama, da li su pravilno vezana ,da li su uopće vezana?...
Opet generaliziranje. Zašto policija ne kažnjava? Kako ne bi kažnjavala? Na žalost, ne može biti kažnjen svatko. Netko naleti, netko ne naleti. Statistika. Neki dan sam zaustavio auto kojem je registracija istekla 2004. godine. Čovjek se cijelo to vrijeme uredno vozi. Ne može se reći da ne vršimo kontrolu registracije vozila, nego jednostavno nije naletio. Do sada.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 19:10   #49
Zasto nije vratio reg.plocice nakon isteka registracije? Zar nema odredba u zakonu da je duzan vratiti reg plocice u roku xx dana od isteka ukoliko ne produzi registraciju? Zar u 21 stoljecu uporabom moderne informaticke tehnologije nije moguce pomocu nekoliko klikova misem mjesecno izvaditi iz baze sva vozila kojima nije produzena registracija te istim skinuti plocice i ispisati prekrsajni obrazac/novcanu kaznu?

btw uporaba sigurnosnog pojasa, tj neuporaba istog je u sklopu nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa kao i alkohol, zar ne (sto ce reci da nema upozorenja za taj prekrsaj)? ili vise nije

- stupanj uporabe sigurnosnog pojasa (vozači i putnici u vozilu) treba iznositi
oko 98 posto;


LINK

Zadnje uređivanje Wogy : 03.09.2010. at 19:19.
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 19:25   #50
Pozdrav. Dakle situacija je ovakva:

Vozim se u nenaseljenom mjestu. na jednom dolazi znak 70, bliži se naseljeno mjesto. Točnije, cesta kod Feričanaca prema Osijeku. Snimio me policajac u civilu, vozio sam 97. kad mi odbije 10km/h, to je 17 više od ograničenja. na temelju toga mi je napisao 500 kuna kazne i dao mi papir. Ja nisam platio na licu mjesta kaznu. Sad me zanima, da li da učekujem nekakvu uplatnicu u roku od 8 dana, potpisao sam mu taj papir (ne znam jel se to baš mora ili ne mora). E sada, u slučaju da bih se žalio, mogu li se žaliti u bilo kojoj policijskoj postaji ili baš moram u onoj gdje spada općina feričanci? Recimo, mogu li se obratiti za isti problem u npr Sl. Brodu?

Sad ne znam, jel da očekujem uplatnicu ili u roku od 8 dana moram uplatiti tih 500 kuna kazne? Zanima me i za žalbu. Kako i gdje?

Hvala
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 19:50   #51
Quote:
Wog Boy kaže: Pogledaj post
Zasto nije vratio reg.plocice nakon isteka registracije?...
Lijep si i velik komentar napisao, ali problem je vrlo jednostavan. Čak i u ovom 21. stoljeću ljudi ne vode računa o svojim stvarima, pa aute prodaju bez čuvanja ikakvih podataka o tome kome su ga prodali. Ovaj konkretni je prošao toliko vlasnika da sadašnji ne zna tko je čovjek koji piše u prometnoj dozvoli i nikada nije bio u tom dijelu RH, ne zna koliko je ruku prošao prije njega, a kupio ga je kao i svi ostali - dao je novce i dobio je ključ i dokumente. O prodavatelju zna da se zove Pero i da živi u kvartu do njegovog. I sad ne možeš prijaviti čovjeka koji je vlasnik prema prometnoj dozvoli, jer to neće proći na sudu, a prodaju možeš pratiti u 2-3 koraka i onda se autu gubi trag. Jedino rješenje je ovakvo zaustavljanje. Inače, često ljudi dođu prijaviti kako su dali auto za dio novaca, a taj čovjek im se više ne javlja (promijenio broj mobitela i sl.), a znaju mu smo ime (npr. rijetko ime kao Ivan ili Hrvoje).


Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
... mogu li se žaliti u bilo kojoj policijskoj postaji ili baš moram u onoj gdje spada općina feričanci? Recimo, mogu li se obratiti za isti problem u npr Sl. Brodu?...
Što si točno potpisao (ima više vrsta papira) i jesi li dobio svoj primjerak?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 19:58   #52
pa onda ima rupa u zakonu ili sud hebe stvar, zar ne? Ovdje kod mene (Australija) nije moguce prodati auto a da se isti ne prevede na novog vlasnika u zakonskom roku tj.nema kupoprodaje po sistemu samo kljuc i prometna. Nasi su pokusavali nesto slicno ali sud je neumoljiv, zakaci se na vlasnika vozila (vlasnika koji je zadnji prijavljen) i njega za sve onda tereti tako da se nitko ne zeli zayebavati s time i rizikovati ogromne kazne. Vozila se prepisuju u roku do 30 dana ali najcesce isti tjedan ako ne isti dan. Mjesec dana prije isteka salju obavijest o predstojecem isteku registracije i upozorenjem o vracanju plocica u roku od 30 dana po isteku. Registraciju placamo za 6 ili 12 mjeseci.

Nisi odgovorio za sigurnosni pojas, mene su ucili da nema oprosta za sigurnosni pojas, jel se to nesto promjenilo u zadnje dvije godine?
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 20:04   #53
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Opet generaliziranje. Zašto policija ne kažnjava? Kako ne bi kažnjavala? Na žalost, ne može biti kažnjen svatko. Netko naleti, netko ne naleti. Statistika. Neki dan sam zaustavio auto kojem je registracija istekla 2004. godine. Čovjek se cijelo to vrijeme uredno vozi. Ne može se reći da ne vršimo kontrolu registracije vozila, nego jednostavno nije naletio. Do sada.
ja znam barem 4 vozača koja su zaustavljena nekoliko puta sa djecom izvan autosjedalica ili ne vezanom u dvije županije i nikada nisu dobili niti opomenu.
kolika je to slučajnost?
mene osobno su zaustavili barem 10 puta u ove 4 godine i niti jednom nitko nije pogledao da li su moja djeca u sjedalicama, da li su vezana , i to je opet slučajnost
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 21:02   #54
kako se "ostvaruje pravo" na upozorenje od policije?(jel možeš ti tražit upozorenje ako znaš da nisi kažnjavan ili je to isključivo u njihovoj volji)?
npr nisi kažnjavan, voziš prebrzo, u rangu 10-30km preko granice, npr 60 je limit, voziš 85, imaš li "pravo" na upozorenje ili odmah kazna?
za što ide upozorenje a za što kazna
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 21:31   #55
Quote:
Wog Boy kaže: Pogledaj post
pa onda ima rupa u zakonu ili sud hebe stvar...
Prijatelju, u RH ti je sve malo drugačije. Rupe su nama pravilo.


Quote:
Wog Boy kaže: Pogledaj post
... Nisi odgovorio za sigurnosni pojas, mene su ucili da nema oprosta za sigurnosni pojas, jel se to nesto promjenilo u zadnje dvije godine?
Sori, omaših malo. Do 1000 kuna može ići i upozorenje. Znači, za pojas može bez problema.


Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ja znam barem... i to je opet slučajnost
Dnevno zaustavim barem 20-ak vozila. A radim u temeljnoj policiji. Sad to pomnoži s brojem policajaca na ulici, dodaj bonus prometnjacima (kojima je to primarni posao), i dobiješ otprilike broj kontrola. Ne znam točno koliki je, ali tvojih 15-ak situacija ipak nije baš neko mjerilo.


Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
... za što ide upozorenje a za što kazna
Za prekršaje do 1000 kuna (... "u slučajevima kada prekršajem nije izazvano ometanje ili ugrožavanje drugih sudionika u prometu, odnosno ako je prekršaj osobito lake naravi a počinitelj nije prije činio slične prekršaje"...) policajac samostalno odlučuje ide li kazna ili upozorenje. Ako čovjek nije prekršajno kažnjavan i nema prethodnih upozorenja, vjerojatno će biti upozorenje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 21:53   #56
Quote:
eVil^^ kaže: Pogledaj post
vozio sam 150km/h na otvorenoj cesti gdje je ogranicenje 80, iza mene je bio prijatelj koji me pratio sa slicnom brzinom. prosli smo pokraj presretaca ali nas nije zaustavio nego se namjerio na audi rs8 koji je vozio iza nas sa sigurno 220km/h

pri dolasku kuci, 15ak km udaljeno od toga primjetio sam sumjivi fiat punto kako stoji sa sva cetiri na sredini ceste, te kasnije dolazi do moje ulice i zastaje na jedno pola minute, moja procjena je da mi je pisao registraciju jer su bila 4 sata ujutro i tada rijetko prolaze auti.

moje pitanje za je rezultat mog neiskustva i neznanja, pa se nadam da ce mi netko to moci poblize pojasniti.

Moze li mi policija naplatiti kaznu iako me nije slikala (mogli su jedino iz presretaca ako je to ikako moguce) i ako me nije zaustavila i dala kaznu? moze li mi je poslati na kucnu adresu preko registracijskih oznaka?

hvala
Misljenja sam ako si vozio na auto putu samo 150 da ti je to u granici tolerancije i da sve do nekih 160 presretac nece krenuti za tobom, iako je na tom djelu autoceste ogranicenje 80 na sat mozda se ono odnosi samo za kamione ili kad pada kisa
Kad vozis 150 po tahu to na radaru nije 150 nego za oko 10% manja brzina ovisno od toga koliko ti je instrument tocan. Tako da sma misljenja da ce se presretac zaletiti za nekim tko ide 200 ili vise na sat jer taj visestruko ugrozava sigurnost prometa od tebe.
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 22:06   #57
Quote:
Što si točno potpisao (ima više vrsta papira) i jesi li dobio svoj primjerak?
doduše, ne znam sad točno, u autu mi je papir. no piše koliko sam vozio, koje je ograničenje, bla bla, koji je iznos kazne. no dobio uplatnicu nisam.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 22:57   #58
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
doduše, ne znam sad točno, u autu mi je papir. no piše koliko sam vozio, koje je ograničenje, bla bla, koji je iznos kazne. no dobio uplatnicu nisam.
' bemu miša,
jel' teško uzeti taj komad papira i pročitati ga od početka do kraja??
na njemu ti sve piše.
i ovo bla bla bla pročitaj. tu ti bude odgovor na pitanje što dalje, imaš li pravo na prigovor, kome pisati prigovor itd itd..

a onda, ako ti opet ne bude nešto jasno postavi pitanje.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 22:58   #59
Quote:
GoGs kaže: Pogledaj post
doduše, ne znam sad točno, u autu mi je papir. no piše koliko sam vozio, koje je ograničenje, bla bla, koji je iznos kazne. no dobio uplatnicu nisam.
Kakav god papir da si dobio, na njemu ti piše uputa o pravnom lijeku, i to obično na kraju. Pročitaš to, pa će ti sve biti jasnije. Savjeta za žalbe imaš na temi koliko god hoćeš.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 23:47   #60
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Za prekršaje do 1000 kuna (... "u slučajevima kada prekršajem nije izazvano ometanje ili ugrožavanje drugih sudionika u prometu, odnosno ako je prekršaj osobito lake naravi a počinitelj nije prije činio slične prekršaje"...) policajac samostalno odlučuje ide li kazna ili upozorenje. Ako čovjek nije prekršajno kažnjavan i nema prethodnih upozorenja, vjerojatno će biti upozorenje.
hm čitao sam malo gornje komentare i primijetio da je čovjek dobio 500kn za 17km prekoračenje s oduzimanjem deset.

moj je brat danas dobio 1000kn i 1 kazneni bod za 15kmh prekoračenje kad se oduzme deset (vozio 85, gdje je 60 znak), s tim da mu je motordžija "progledao" kroz prste i rekao da mu može smanjiti kaznu na najmanju moguću tj 300kn, ako mu plati na licu mjesta. onda je otišao na najbliži bankomat, platio i dobio nekakav obrazac.

koja slučajnost, ja sam jučer zaustavljen vozeći 75 gdje je znak 50 i dobio sam samo usmeno upozorenje.

i buraz i ja nismo kažnjavani niti upozoravani otprije.

sreća ili?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.