Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2010., 10:12   #41
mogu li ja postavit par pitanja?

ja radinm vec 6 godina. prijavljena sam na 3000 kn (drugi dio place dobivam ''na ruke'')-da bi vjerovatno on imao manji porez ili sta ja znan sta vec.
cula sam da bi se mozda mogla dogovorit sa sefom da mi poveca placu da dobivam vecu naknadu.zanima me koliko dugo bi morala imati vecu placu (i koliko da se dogovorim da mi je poveca, da bi imala sto bolju naknadu) da bi primala vecu naknadu, i dali znate kako i koliko bi onda sefu morala vracati to sta on placa radi moga povecanja place?
ivanica84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 10:41   #42
Quote:
ivanica84 kaže: Pogledaj post
mogu li ja postavit par pitanja?

ja radinm vec 6 godina. prijavljena sam na 3000 kn (drugi dio place dobivam ''na ruke'')-da bi vjerovatno on imao manji porez ili sta ja znan sta vec.
cula sam da bi se mozda mogla dogovorit sa sefom da mi poveca placu da dobivam vecu naknadu.zanima me koliko dugo bi morala imati vecu placu (i koliko da se dogovorim da mi je poveca, da bi imala sto bolju naknadu) da bi primala vecu naknadu, i dali znate kako i koliko bi onda sefu morala vracati to sta on placa radi moga povecanja place?
evo ti kalkulator placa pa si racunaj,
http://www.moj-posao.net/jseeker_sal...tion=calculate
osobno mislim da baš i nema neke racunice ako uzmeš u obzir da "kao" punu placu primaš (bar za sad) samo prvih 6mj. (ovo "kao" ti znaci da neceš dobivati 6000 kn koliko si imala placu vec manje)

recimo da ti poveca placu na 6000 kn (netto) ti mu trebaš vratiti cca. 600 I. stup MIO, 200 II. stup, cca, 350 kn poreza, 60 kn prireza (Zgb), 600kn, HZZo, 70 kn doprinos za zapošljavanje, 20 kn, dop. za ozljede na radu, što je cca 1900 kn/mj.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 10:53   #43
fala....
vidit cemo kako cemo se uspit dogovorit....
ivanica84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 11:23   #44
Quote:
ivanica84 kaže: Pogledaj post
mogu li ja postavit par pitanja?

ja radinm vec 6 godina. prijavljena sam na 3000 kn (drugi dio place dobivam ''na ruke'')-da bi vjerovatno on imao manji porez ili sta ja znan sta vec.
cula sam da bi se mozda mogla dogovorit sa sefom da mi poveca placu da dobivam vecu naknadu.zanima me koliko dugo bi morala imati vecu placu (i koliko da se dogovorim da mi je poveca, da bi imala sto bolju naknadu) da bi primala vecu naknadu, i dali znate kako i koliko bi onda sefu morala vracati to sta on placa radi moga povecanja place?
Ovakvom prijavom i isplatom na ruke gubite samo Vi, jer Vam se iz plaće izdvaja manji dio doprinosa za mirovinsko osiguranje, a u konačnici utječe na isplatu Vašeg bolovanja (porodiljnog ali i ostalih vrsta bolovanja). Doduše plaćate manji porez, no ovo nije bilo pitanje.

Naravno da se možete dogovoriti sa šefom da Vam poveća bruto i neto plaću koja će biti prikazana u obrascu ER1 (Potvrda o plaći) a koju ćete predati na HZZO radi isplate komplikacija u trudnoći/porodiljne naknade. No treba Vas upozoriti da svako namjerno povećanje plaće u svrhu potraživanja veće porodiljne naknade podliježe kontroli HZZO-a i mogućim sankcijama.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 22:02   #45
Molim pomoć za moj slučaj, ako ima netko tko bi mi objasnio na što imam pravo odnosno što bi u mom slučaju bilo najpametnije napraviti. Više mi se vrti u glavi od silnih zakona i promjena zakona.

Nezaposlena sam točno godinu dana, do tada imam 7 godina neprekidnog staža. U ovih godinu dana radila sam na crno - poslodavac mi je svaki mjesec govorio da će me prijaviti ali nije, prestala sam raditi kod njega.
Prijavila sam se na HZZ 01.10., Sada sam i službeno i neslužbeno nezaposlena, dakle uskoro ću biti 2 mjeseca na HZZ-u.
Trudna sam malo manje od 2 mjeseca, nosim blizance, roditi bih trebala početkom 7. mj.
Mogu ostvariti status zaposlene ili nezaposlene osobe tek kad će mi dijeca imati 3 mj.?? A što u međuvremenu?

Razmišljam o dogovoru s jednim poslodavcem da me prijavi na npr 2100 kn (doprinosi su tada cca 1000 kn), kako bih barem nakon godinu dana stekla pravo zaposlene osobe i time dobivala naknadu za rodiljni i roditeljski dopust ali pitam se isplati li mi se to?
1. Kolika bi mi bila naknada za bolovanje (komplikacije u trudnoći) - cca 800 kn??, koliko dugo mogu primati neku ili točno tu naknadu, odnosno mogu li to bolovanje otvoriti odmah idući mjesec? Mora li poslodavac i dalje plaćati doprinose za mene?
2. Kolika bi mi bila naknada za rodiljni, a kolika za porodiljni dopust?

Druga varijanta mi je ostati na HZZ-u, kolike su naknade u tom slučaju?

Hvala

Evo kako sam ja razumjela pravila za rodiljne i roditeljske naknade nezaposlene osobe - ispravite me ako griješim:
1. tijekom trudnoće nemam pravo na ikakve naknade
2. rodiljna naknada za prva tri mjeseca starosti djece imam pravo na 831 kn (kao nezaposlena osoba koja ne ispunjava uvijet 12 mj na HZZ-u)
3. rodiljna naknada za iduća tri mjeseca imam pravo na 1663 kn (kao nezaposlena osoba koja ispunjava uvijet 12 mj na HZZ-u)
4. roditeljska naknada za idućih 30 mjeseci starosti djece imam pravo na 1663 kn?

I evo kako sam razumjela pravila za spomenute naknade zaposlene osobe:
1. svaki mjesec uplaćujem 1000 kn naknade za fiktivnu plaću 2100 kn, ukoliko otvorim bolovanje odmah idući mjesec, za bolovanje mogu ostvariti pravo na naknadu 831 kn?
2. rodiljna naknada za prva tri mjeseca starosti djece imam pravo na 1663 kn (kao zaposlena osoba koja ne ispunjava uvijet 12 mj neprekidnog staža)
3. rodiljna naknada za iduća tri mjeseca imam pravo na punu plaću, dakle 2100 kn u mom slučaju (kao zaposlena osoba koja ispunjava uvijet 12 mj nepr. staža)
4. roditeljska naknada za idućih 30 mjeseci starosti djece imam pravo na 2100 kn ili 1663 kn?

Ali... znači li to da moj poslodavac mora cijelo vrijeme plaćati doprinose za mene ili ako je tako može li me u nekom trenutku odjaviti?

Ovo mi se čini dobar link - ukratko su napisali najosnovnije:

http://www.tenabe.hr/Novine/rodiljne...8/Default.aspx

Zadnje uređivanje Katrin : 26.11.2010. at 11:53.
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 23:49   #46
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
Evo kako sam ja razumjela pravila za rodiljne i roditeljske naknade nezaposlene osobe - ispravite me ako griješim:
1. tijekom trudnoće nemam pravo na ikakve naknade
2. rodiljna naknada za prva tri mjeseca starosti djece imam pravo na 831 kn (kao nezaposlena osoba koja ne ispunjava uvijet 12 mj na HZZ-u)
3. rodiljna naknada za iduća tri mjeseca imam pravo na 1663 kn (kao nezaposlena osoba koja ispunjava uvijet 12 mj na HZZ-u)
4. roditeljska naknada za idućih 30 mjeseci starosti djece imam pravo na 1663 kn?
1. Točno, pravo na naknadu se stječe rođenjem djeteta.
2. i 3. Rodiljna naknada za nezaposlene osobe iznosi 1663 kn (50% proračunske osnovice).
4. 30 mjeseci traje roditeljska pošteda od rada za blizance, treće i svako iduće dijete i iznosi 1663 kn.

Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
I evo kako sam razumjela pravila za spomenute naknade zaposlene osobe:
1. svaki mjesec uplaćujem 1000 kn naknade za fiktivnu plaću 2100 kn, ukoliko otvorim bolovanje odmah idući mjesec, za bolovanje mogu ostvariti pravo na naknadu 831 kn?
2. rodiljna naknada za prva tri mjeseca starosti djece imam pravo na 1663 kn (kao zaposlena osoba koja ne ispunjava uvijet 12 mj neprekidnog staža)
3. rodiljna naknada za iduća tri mjeseca imam pravo na punu plaću, dakle 2100 kn u mom slučaju (kao zaposlena osoba koja ispunjava uvijet 12 mj nepr. staža)
4. roditeljska naknada za idućih 30 mjeseci starosti djece imam pravo na 2100 kn ili 1663 kn?

Ali... znači li to da moj poslodavac mora cijelo vrijeme plaćati doprinose za mene ili ako je tako može li me u nekom trenutku odjaviti?
Poslodavac ne plaća doprinose od prvog dana kad otvorite tzv. komplikacije u trudnoći (bolovanje), a može Vas odjaviti tijekom bolovanja, bilo kojeg trenutka.

Ovo prethodno napisano je pogrešno.
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Katrin : 26.11.2010. at 11:54.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2010., 23:56   #47
Zikomid, a znači li ako me poslodavac odjavi tijekom bolovanja da gubim pravo primanja naknada kao zaposlena osoba? U tom treutku se prijavljujem na HZZ i dalje sve kao nezaposlena?

U mom slučaju, 12 mjeseci na HZZ-u napunit ću tek 3 mjeseca nakon poroda, zato sam pisala umanjene naknade za prva tri mjeseca života moje buduće djece.

Ako poslodavac ne plaća naknade, onda me ni ne mora odjaviti... Drugim riječima, to bi mi se isplatilo čak i da uplaćujem doprinose 1000 kn svaki mjesec do otvaranja bolovanja. Ali koliko dugo trebam biti zaposlena da bih mogla otvoriti bolovanje?

Zadnje uređivanje Katrin : 26.11.2010. at 11:54.
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:03   #48
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
Zikomid, a znači li ako me poslodavac odjavi tijekom bolovanja da gubim pravo primanja naknada kao zaposlena osoba? U tom treutku se prijavljujem na HZZ i dalje sve kao nezaposlena?

U mom slučaju, 12 mjeseci na HZZ-u napunit ću tek 3 mjeseca nakon poroda, zato sam pisala umanjene naknade za prva tri mjeseca života moje buduće djece.
Da, odjavom iz radnog odnosa, naravno gubite i prava iz radnog odnosa. Iako poslodavci ne plaćaju doprinose i nemaju trošak plaće trudnica, već su trudnice od prvog dana bolovanja na teret HZZO-a, u praksi ima puno slučajeva odjava iz radnog odnosa.

Pretpostavljam da se radi o blizancima, za koje imate pravo na trogodišnju roditeljsku naknadu u iznosu od 1663 kn, bez obzira da li ste zaposleni ili ne, odnosno u tom razdoblju faktor zaposlenosti ne igra ulogu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:03   #49
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Poslodavac ne plaća doprinose od prvog dana kad otvorite tzv. komplikacije u trudnoći (bolovanje), a može Vas odjaviti tijekom bolovanja, bilo kojeg trenutka.

Ovo prethodno napisano je pogrešno.
Što je točno pogrešno? Hvala.

Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Da, odjavom iz radnog odnosa, naravno gubite i prava iz radnog odnosa. Iako poslodavci ne plaćaju doprinose i nemaju trošak plaće trudnica, već su trudnice od prvog dana bolovanja na teret HZZO-a, u praksi ima puno slučajeva odjava iz radnog odnosa.

Pretpostavljam da se radi o blizancima, za koje imate pravo na trogodišnju roditeljsku naknadu u iznosu od 1663 kn, bez obzira da li ste zaposleni ili ne, odnosno u tom razdoblju faktor zaposlenosti ne igra ulogu.
Jeste li pročitali moj prvi post u kojemu sam opisala kompletno svoju situaciju?
Iz ovoga što ste mi napisali čitam kako mi je bolje ostati nezaposlena nego tražiti zaposlenje u ovoj situaciji... čini se nelogično, ali očito istinito.

Zadnje uređivanje Katrin : 26.11.2010. at 11:54.
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:11   #50
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
Što je točno pogrešno? Hvala.
Sad sam tek vidjela prvi post, idem proučiti.

Inače, ni komplikacije ni rodiljnu naknadu ne možete dobiti na ruke u HZZO, već morate imati tekući račun koji glasi na Vaše ime. (vezano uz drugi post)

Dakle ovako:
1. nemate staž osiguranja, odnosno nemate 12 mjeseci neprekidnog staža ni 18 mjeseci u zadnje 2 godine prije stupanja na bolovanje; ili 12 mjeseci prije stupanja na rodiljni dopust, da se zaposlite sutra ne dobivate ništa s time
2. zašto ćete plaćati doprinose osobi koja nema nikakav trošak zapošljavajući Vas niti plaća doprinose??

Staž osiguranja, odnosno stjecanje prava zaposlene osobe se gleda prije stupanja na bolovanje, a ne u tijeku bolovanja, tako da Vi ne ostvarujete nikakav status kad djeca navrše 3 mjeseca.

Vi imate samo jednu opciju: primati 1663 kn od rođenja djece do navršene 3 godine. Fiktivnim zapošljavanjem ne dobivate ništa, jer nemate potreban staž osiguranja.
__________________
Post nubila Phoebus.

Zadnje uređivanje Katrin : 26.11.2010. at 11:54.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:27   #51
Hm, zanimljivo, unutar rodiljnog dopusta ne mijenja se moj status. Vrijedi li to i za ostvarivanje statusa nezaposlene osobe? Ispričavam se ako gnjavim, ali ako ne ostvarujem status nezaposlene osobe kad mi djeca navrše 3 mjeseca života izgleda kao da nemam pravo na ikakve naknade
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:40   #52
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
Hm, zanimljivo, unutar rodiljnog dopusta ne mijenja se moj status. Vrijedi li to i za ostvarivanje statusa nezaposlene osobe? Ispričavam se ako gnjavim, ali ako ne ostvarujem status nezaposlene osobe kad mi djeca navrše 3 mjeseca života izgleda kao da nemam pravo na ikakve naknade
Vi znači mislite da ako Vas poslodavac zaposli i otvorite bolovanje za npr. 3 mjeseca kad budete bili trudni 5 mjeseci ( u tom trenutku nemate uvjet staža osiguranja) ostvarujete sva prava zaposlene osobe nakon narednih 9 mjeseci jer bi tad imali 12 mjeseci staža osiguranja? Staž osiguranja je uvjet prethodnog osiguranja.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:43   #53
Hvala, razumijem, to što kažete odnosi se na zaposlenu osobu, a što se tiče statusa nezaposlene osobe - isto se traži 12 mj bivanja na HZZ-u kako bi se ispunio uvijet "nezaposlene osobe" i pitam samo hoću li imati ikakvu naknadu?

Ispričavam se stvarno ako gnjavim, jednostavno sam u panici - nezaposlena sam ali nisam bila na HZZ-u, stanje u državi je koma, čim sam svom potencijalnom poslodavcu rekla da sam trudna više mi se nije javio, nosim dvoje djece i ne znam što mi je najbolje činiti, možda preseliti u neku drugu državu?
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:50   #54
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
Hvala, razumijem, to što kažete odnosi se na zaposlenu osobu, a što se tiče statusa nezaposlene osobe - isto se traži 12 mj bivanja na HZZ-u kako bi se ispunio uvijet "nezaposlene osobe" i pitam samo hoću li imati ikakvu naknadu?

Ispričavam se stvarno ako gnjavim, jednostavno sam u panici - nezaposlena sam ali nisam bila na HZZ-u, stanje u državi je koma, čim sam svom potencijalnom poslodavcu rekla da sam trudna više mi se nije javio, nosim dvoje djece i ne znam što mi je najbolje činiti, možda preseliti u neku drugu državu?
Traži se 9 mjeseci neprekidne prijave na Zavodu za zapošljavanje prije rođenja djeteta ili 12 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine ili u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa ako u tom trenutku imate najmanje 6 mjeseci radnog staža. Imate li to??

Za drugu državu ne znam.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 00:59   #55
1. 9 mjeseci prije rođenja djeteta će onda taman biti (na HZZ-u sam od 1.10.), ali taman znači da se radi o danu-dva ... ups, a što ako ranije rodim (termin mi je početkom 7. mj)? Kada pričamo o mjesecima, koliko se računa da mjesec ima dana?
2. 12 mjeseci unutar 2 godine nemam. Imam neprekidan staž ukupno 7 godina sve do dana 12.11.2009.
3. A ovih 6 mjeseci radnog staža bih mogla ispuniti ako se fiktivno zaposlim...
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 01:01   #56
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
1. 9 mjeseci prije rođenja djeteta će onda taman biti (na HZZ-u sam od 1.10.), ali taman znači da se radi o danu-dva ... ups, a što ako ranije rodim (termin mi je početkom 7. mj)? Kada pričamo o mjesecima, koliko se računa da mjesec ima dana?
2. 12 mjeseci unutar 2 godine nemam. Imam neprekidan staž ukupno 7 godina sve do dana 12.11.2009.
3. A ovih 6 mjeseci radnog staža bih mogla ispuniti ako se fiktivno zaposlim...
Jooj emma11, govorim o uvjetu nezaposlene osobe, jer uvjet zaposlene ne ostvarujete.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 01:24   #57
U redu, hvala na strpljenju.
Onih 9 mjeseci ću vrlo vjerojatno imati.
Nemam 12 mj bivanja na HZZ-u u zadnje dvije godine.
A zadnji mogući uvijet nisam sigurna jesam li dobro razumjela, ako je to otvaranje rodiljnog dopusta 30 dana nakon prekida radnog odnosa koje je trajalo barem 6 mjeseci, onda to ne ispunjavam.

Nadam se da će ovo moje mučenje strpljive forumašice Zikomid biti korisno još nekome

Zadnje uređivanje Katrin : 26.11.2010. at 11:55.
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 12:08   #58
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
U redu, hvala na strpljenju.
Onih 9 mjeseci ću vrlo vjerojatno imati.
Nemam 12 mj bivanja na HZZ-u u zadnje dvije godine.
A zadnji mogući uvijet nisam sigurna jesam li dobro razumjela, ako je to otvaranje rodiljnog dopusta 30 dana nakon prekida radnog odnosa koje je trajalo barem 6 mjeseci, onda to ne ispunjavam.Nadam se da će ovo moje mučenje strpljive forumašice Zikomid biti korisno još nekome
Ne, prijava na Zavod za zapošljavanje u roku od 30 dana od prekida radnog odnosa koji je trajao bar 6 mjeseci.

Jeste bili uopće na HZZO-u?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 01:18   #59
Nisam, htjela sam prvo vidjeti koje su mi opcije, jer računam da će me tamo dočekati nepreljubazne osobe.
Vaši odgovori su mi puno pomogli hvala.
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 03:10   #60
molim pomoc
zaposlena sam u firmi 3 g i sad sam trudna 4mj i na komplikacijama do 4 mj,medjutim posto sam prijavljena na odredjeno do nove godine,mene zanima ako mi poslodavac ne produži ugovor imam li ja poslije nove godine pravo na naknadu za bolovanje i porodiljnu naknadu,inace ja sam strani državljanin imam radnu dozvolu ali nemam pravo prijaviti se na zavod za nezaposlene ako mi neproduži ugovor
unaprijed hvala
kvikikviki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.