Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Moda

Moda Za one koji žele biti u trendu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2010., 18:43   #301
Jučer sam kupila u antikvarijatu knjigu: Sve o šivenju krojački A-Ž za kućnu upotrebu, Mladinska knjiga, Zagreb-Ljubljana, 1981.

Knjiga ima 500 i nešto sitno stranica, i sve detaljno objašnjava, primjerice izrada džepova i cifova je detaljno prikazana na desetak stranica. Vrlo dobra knjiga, toplo preporučam ako tko naleti. Ja sam platila 150 kuna. Mislim da, tko je zavšrio kakav početni tečaj, uz video materijale i ovu knjigu više ne mora ni plaćati dalje tečajeve. (Ja sam bila na tečaju kod Goge, ni ne hvalim ni ne kritiziram; koga zanima detaljnije info na PM).

Nabavila sam i Mikulandrinu knjigu, ali početnike zbilja zbunjuje, premda je po mom sudu knjiga odlična.

Imam i onu crvenu, kockastu, Šivenje, mislim iz 1989, ali ta nije nešto, ne objašnjava puno, a krojevi su grozno zastarjeli.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 20:45   #302
Quote:
Tinach kaže: Pogledaj post
ispričavam se ako slična tema postoji, ne stignem sad gledati...
dakle stvar je sljedeća- imam jedne hlaće koje su, pa, demode a s obzirom da sam poprilično vična mašini za šivanje, ja bi ih malo suzila...
no, krojenju nisam uopće vična, pa molim nekog ko zna da mi kaže jel uopće ima smisla da ja od lagano trapez hlaća idem raditi mrkva kroj i kolko je to komplicirano, a i di da uzmem više, dal da s obje strane suzim, ili samo jedne...
puno hvala unaprijed
Hlače moraš uziti s obje strane,obavezno trapez.
pavitina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 21:02   #303
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
ja svoje odnesem u "oštrionicu" preko puta dolca ali nisam odavno bila pa ne znam je li to taj zatvoreni
Hvala, probat ću.
nanaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 21:33   #304
cure, znate li gdje ima za kupiti pliša, tila i kože za šivanje?
brbtch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 21:38   #305
Quote:
brbtch kaže: Pogledaj post
cure, znate li gdje ima za kupiti pliša, tila i kože za šivanje?
til ja obicno kupujem u svijetu tkanine u jurisicevoj ili onom na kvatricu (oko 20 kn po metru)
plis obicno imaju sve trgovine sa metrazom... kakav tocno trazis?
za pravu kozu znam samo dvije trgovine, ali oni prodaju iskljucivo na veliko... a eko koza /skaj ti je najbolje potraziti u tapetarskim ducanima u marticevoj
Charmel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 22:39   #306
Quote:
Charmel kaže: Pogledaj post
til ja obicno kupujem u svijetu tkanine u jurisicevoj ili onom na kvatricu (oko 20 kn po metru)
plis obicno imaju sve trgovine sa metrazom... kakav tocno trazis?
za pravu kozu znam samo dvije trgovine, ali oni prodaju iskljucivo na veliko... a eko koza /skaj ti je najbolje potraziti u tapetarskim ducanima u marticevoj
hvala puno!
brbtch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 23:05   #307
Wink

Quote:
Tigrica kaže: Pogledaj post
znaci treba bit kraca, hvala na savjetu!
Moram se malo upetljati u ovu temu.16 god sam šivala u tvornici.Da se ne rasteže materijal,moraš našiti s unutarnje strane flizelin(tanki).ili kupi ljeplivi flizelin.On je ljepljiv na gruboj strani,znači,traku flizelina staviš na rub i peglom stisneš glatku str.Nakon toga se neće rastezati.Pozz!
pavitina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 23:08   #308
Pogledaj u trgovini Altos u Vlaškoj(ne znam koji broj).Imaju svašta.
pavitina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 22:50   #309
Da li je netko vidio u Zg negdje za kupiti zeleni baršun?
Poželjno s elastinom, ali može i bez
Tnx!
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 00:49   #310
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
Da li je netko vidio u Zg negdje za kupiti zeleni baršun?
Poželjno s elastinom, ali može i bez
Tnx!
Može i pliš.
Koja je razlika zapravo između pliša i baršuna?
Ps.Preporučite mi krojačicu za sašit jednostavnu haljinu, povoljno
Može na pm
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 16:12   #311
@ Eve* Duljina dlake
Baršun je kraća, pliš dulja.
Nesi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 14:24   #312
Quote:
Nesi kaže: Pogledaj post
@ Eve* Duljina dlake
Baršun je kraća, pliš dulja.
Tnx


Zna možda netko koliko bi mi tkanine trebalo za haljinu ovih dimenzija?:
- samo da je uska dolje i da je zatvorena do vrata,

mjere su mi cca 90-70-98, imam duge noge i ruke(178 cm visine)

Tnx puno!
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 16:42   #313
pozdrav cure, htjela sam vas pitati jel mogu u nekim krojačnicama ili prodavaonicama pronaći šljokasti materijal? šivala bih haljinu, a pretrazila sam cijeli osijek, takvih haljina nigdje
pa eto ako znate dali se takvi materijali uopce prodaju, mi molim vas recite
mijac *-* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 18:27   #314
Quote:
mijac *-* kaže: Pogledaj post
pozdrav cure, htjela sam vas pitati jel mogu u nekim krojačnicama ili prodavaonicama pronaći šljokasti materijal? šivala bih haljinu, a pretrazila sam cijeli osijek, takvih haljina nigdje
pa eto ako znate dali se takvi materijali uopce prodaju, mi molim vas recite
dobili su super materijale u zmaj jovinoj, idi vidi
__________________
ormarčić
Nar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 18:33   #315
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
Tnx


Zna možda netko koliko bi mi tkanine trebalo za haljinu ovih dimenzija?:
- samo da je uska dolje i da je zatvorena do vrata,

mjere su mi cca 90-70-98, imam duge noge i ruke(178 cm visine)

Tnx puno!
Treba ti oko 1,80 m materijala.
(ako ti je duzina haljine pb 100 cm, i duzina rukava (ako zelis imat malo duze rukave 65 cm, savni dodatki (oko vrata, ispod grudi i na duzini haljine) ti dodje oko 1,80 m.
p.s.
takva haljina mislim, da bi bila bolja od pletiva nego od tkanine..

Lp
Dita Von Teese is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 23:37   #316
Quote:
Eve* kaže: Pogledaj post
Da li je netko vidio u Zg negdje za kupiti zeleni baršun?
Poželjno s elastinom, ali može i bez
Tnx!
ako nađeš, javi i meni.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 01:47   #317
Quote:
Dita Von Teese kaže: Pogledaj post
Treba ti oko 1,80 m materijala.
(ako ti je duzina haljine pb 100 cm, i duzina rukava (ako zelis imat malo duze rukave 65 cm, savni dodatki (oko vrata, ispod grudi i na duzini haljine) ti dodje oko 1,80 m.
p.s.
takva haljina mislim, da bi bila bolja od pletiva nego od tkanine..

Lp
Hvala puno
Bila bu od baršuna ili pliša, samo uska

Quote:
kem kaže: Pogledaj post
ako nađeš, javi i meni.
Moze
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 17:20   #318
oću šivat!

Imam 17 godina i želim šivati! Baka zna al joj se neda i znala je po krojevima, nije jako sad baš stručna i u formi. Al ona ima mašinu, negdje i mogla bi mi pomoći! što je super!!! e sad...kak da počnem?! ja bi odmah šivala šosiće, haljinice i ostalo...ne znam mogu li kada i kako sama nekak (KAK?)...vidim nekaj jednostavno u dućanu i da pokušam nać slični materijal i proučim kak su oni to napravili...i onda nekak nacrtam sama kroj? kak se to točno radi? i postoji li još burda i kakvih tam ima krojeva i gdje se može kupiti? il ima nekaj drugo bolje od burde? ja volim starinske stvari, one koje tak izgledaju, od prirodnih materijala, haljinice...jednostavne...do iznad koljena...i šoseve svakakve...koji samo obično padaju...hm...jel postoji neka formula da imam neki kroj i onda prek tog kroja nekak nekaj iskombiniram da mi ispadne ono kaj želim?! FALA!
ćelavapjevačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 01:37   #319
Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
Imam 17 godina i želim šivati! Baka zna al joj se neda i znala je po krojevima, nije jako sad baš stručna i u formi. Al ona ima mašinu, negdje i mogla bi mi pomoći! što je super!!! e sad...kak da počnem?! ja bi odmah šivala šosiće, haljinice i ostalo...ne znam mogu li kada i kako sama nekak (KAK?)...vidim nekaj jednostavno u dućanu i da pokušam nać slični materijal i proučim kak su oni to napravili...i onda nekak nacrtam sama kroj? kak se to točno radi? i postoji li još burda i kakvih tam ima krojeva i gdje se može kupiti? il ima nekaj drugo bolje od burde? ja volim starinske stvari, one koje tak izgledaju, od prirodnih materijala, haljinice...jednostavne...do iznad koljena...i šoseve svakakve...koji samo obično padaju...hm...jel postoji neka formula da imam neki kroj i onda prek tog kroja nekak nekaj iskombiniram da mi ispadne ono kaj želim?! FALA!
Mislim da neces bas tako jednostavno sama otpocetka vaditi krojeve, jer to ipak trebas malo racunati, evo ovdje npr. imas link o tome kako pravis kroj za hlace: http://www.youtube.com/watch?v=Es7i0...eature=related

Buduci da i sama pokusavam nauciti sivati, a ponuda tecajeva u mom gradu je malena, tocnije nikakva, ja bih ti preporucila da kupis par izdanja Burde. Ako ti baka zna sivati odjecu prema krojevima, znat ce ti objasniti, nije to tolika mudrost, imas krojeve, precrtavas na platno, spajas po savovima...
Predlazem ti da potrazis izdanje Burde koje se zove Easy Fashion, u njemu imas hrpu krojeve za mlade, od topica, suknjica, blejzera, svega... A krojeva imas i na web stranici Burde, guglaj je, uvijek imaju poneki free pattern, samo se logiras.

Pretrazi i Youtube, imas dosta step by step tutoriala.
Provincijalka21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 11:56   #320
Quote:
ćelavapjevačica kaže: Pogledaj post
Imam 17 godina i želim šivati! Baka zna al joj se neda i znala je po krojevima, nije jako sad baš stručna i u formi. Al ona ima mašinu, negdje i mogla bi mi pomoći! što je super!!! e sad...kak da počnem?! ja bi odmah šivala šosiće, haljinice i ostalo...ne znam mogu li kada i kako sama nekak (KAK?)...vidim nekaj jednostavno u dućanu i da pokušam nać slični materijal i proučim kak su oni to napravili...i onda nekak nacrtam sama kroj? kak se to točno radi? i postoji li još burda i kakvih tam ima krojeva i gdje se može kupiti? il ima nekaj drugo bolje od burde? ja volim starinske stvari, one koje tak izgledaju, od prirodnih materijala, haljinice...jednostavne...do iznad koljena...i šoseve svakakve...koji samo obično padaju...hm...jel postoji neka formula da imam neki kroj i onda prek tog kroja nekak nekaj iskombiniram da mi ispadne ono kaj želim?! FALA!

Što se tiče vježbanja šivanja predlažem da si kupiš pozamašnu količinu žutice ili najobičnijeg pamučnog platna za plahte i nekoliko burdi (2-3 će bit sasvim ok, a imat ćeš modela na bacanje za vježbu).

Za sam početak ti treba:
krojački metar u traci
krojačka kreda
set pribadaći
glačalo (ako ima paru super ako ne uzmi ono čudo od kantice za špricat biljke i napuni vodom te vlaži tkaninu njome)
krojačke škare
obične škare za papir (nereži papir krojačkiim škarama!)
konca za strojno šivanje
konca za ručno šivanje
veliko ravnalo i trokuti
pak papir (u knjižarama)
bodilo(onaj kotačić za prenošenje kroja iz krojnog arka na papir)
bojice i olovke
nekoliko patenata (običnih ne skrivenih jer za njih treba posebna papučica)
ljepljiva međupodstava (za preklope džepova, ovratnike, orukvice i pojasnice te sl.)
dugmad (nebitno kakvi)
te naravno šivaća mašina

Prvu stvar koju želiš napraviti je "osjetiti" mašinu tj. upoznati se s njom. Baka će ti sigurno objasniti kako provući konce u mašinu, mjenjat iglu, namjestit bod te kako mašinu čistit i održavati jer to ne traje dugo.

Nakon toga izreži komade tkanine veličine A4 papira i na njemu nacrtaj linije krojačkom kredom ili olovkom. Tako si izradi nekoliko šablona sa ravnim linijama, valovitim te ubaci šablone sa raznim kutevima. Možeš preko toga šivati bez uvedenog konca pa kad se malo navikneš šivat po tome s uvučenim koncem.
To će ti pomoći da uvježbaš preciznost, manipuliranje materijalo tokom šivanja te ćeš se upoznati s brzinom mašine.

Dan do dva toga i možeš krenuti na kompliciranije stvari. Prvu stvar koju predlažem je suknja. Odaberi kroj iz burde koji ima ušitke u struku i patentni zatvarač na guzi ili prednjoj sredini, ne na boku. Možeš dodati i našivene džepove. Izvuci kroj prema svojoj veličini iz Burdine tablice. Nemoj dodavati šavove na sam kroj na papiru i nipodraznoj nemoj izrezat kroj iz Burdinog krojnog arka neko ga bodilicom prenesi na papir. Lakše ti je prenositi krojeve na papir ako ispod svih slojeva papira staviš tkaninu.

Iscrtaj kroj na materijal i dodaj šavove od 1,5 do 2,0 cm na bočne strane, 1,0 cm na pojas i 4,0 do 5,0 na porub suknje. Za prvi put nemoj iskrojavati na presavijenom materijalu(u duplo) nego raširi materijal i sve krojne dijelova iscrtaj i dodaj dodatak za šavove. Bit će ti lakše ako točno vidiš liniju šava dok spajaš komade pribadaćama te dok šivaš.
Pribodi sve pribadaćama i probaj na sebe. Oznaći prepravke pribadaćama ili gel olovkom.
Dok šivaš nemoj šivati preko pribadaći nego izvlači pribadaće iz materijala dok šivaš. Ako igla pogodi pribadaću istupit će se vrh ili će igla/pribadaća puknut, a krhotine mogu završiti u tvom oku.
Glačanje je vrlo važan dio šivanja i bez glačanja odjevni predmet neće izgledati dobro.

Prokopaj netom za ušivanje patenta, ima mnogo stranica i blogova s tutorialima, a ako ne kontaš šta piše prevedi stranicu uz Google Translate.

Ako ne ispadne savršeno prvi put ne bediraj se jer nisi uništila materijal i bit ćeš sve bolja vježbom. Znam da je dosadno šivati žuticu (smrdi za poludit prilikom glačanja i zato preferiram obično posteljno platno), ali isplati se jer ti neće bit žao ako zezneš, možeš šarati po njoj i ne rasteže se pa je savršena za učenje.

Za početak se drži izrade raznih suknji. Nakon suknji odaberi kroj jednostavne ženske bluze. Prije izrade rupica za dumbe na bluzi vježbaj na šabloni od žutice. Za bluze na netu potraži kako ušit rukav u orukavlje (ima nekoliko načina i odaberi onaj koji ti se čini najlakšim). Nakon par bluzi možeš probati izradit haljicu. Hlače ostavi za kasnije jer su zajebane za prepraljanje, a haljinom kombiniraš dva odjevna predmeta koja si već šivala (suknju i bluzu). Nemoj svaki put izrađivati identičan odjevni predmet...svaki put izaberi malo drugačiji kroj.

Kada ti je već muka od samog pogleda na žuticu odaberi kroj odjevnog predmeta koji ti najbolje ide, a želiš ga nositi i zaputi se u kupovinu materijala. Izbjegavaj lepršave materijale, materijale sa tartan uzorkom (to treba znat uklopit da se sve linije na odjevnom predmetu poklapaju i nastavljaju), išta šta se rasteže kao žvakaća.

Prouči Burdu(Google Translate za sve riječi koje ne kontaš šta znaće) vidi koliko materijala ti treba, koja duljina patenata (ako ih ima), trakice, ljepljive međupodstave, obične podstave (ako ih ima) itd. itd. Znaj koliko ti čega treba prije nego odeš u kupovinu. Pogledaj i restlove, zna bit krasnih tkanina za male novce. Uzmi skicu ili Burdu sa sobom. Ako možeš kupi malo više materijala nego je potrebno u slučaju ako zezneš da imaš materijala za ispravit pogrešku ili ako odlučiš izmijeniti model malo. Kasnije možeš od ostatka sašit neki modni dodatak ili nešto slično.

To je samo moj savjet za tebe i sve koji žele šivati, a nabasaju na ovaj post.
__________________
"Čim nakaze vide nekoga ko je drugačiji od njih odmah viču - evo nakaze." by Romain Gary

araneablack is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.