Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2010., 05:39   #81
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
pa to je poznato, snimano je u karlovcu... naši dečki manekeni
Svaka čast RT20 Vukovar ,Karlovac i sva ostala bojišta . I što je kod tebe dobro i sviđa mi se , uvijek je argumentirano snimkom sa you tube ili citatom iz knjiga
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 11:11   #82
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako znaju pred kime ispričati "priču", jer je nikad ne čuješ direktno od njih, nego od nekog trećeg, obično civila koji baš i ne zna pravo stanje stvari koje je bilo u Vukovaru.
To je raširena pojava i odnosi se na sva ratišta i akcije, no zna se dogoditi pa ti čovjek u nastupu hvalisanja a kojeg nikada nisi ni vidio, krene prepričavati kako je upravo tebe ranjenog izvlaćio (naravno ni ne sluti da se radi upravo o tebi), e tada ti je to gadna situacija koja završi prekršajnom prijavom za narušavanje javnog reda i mira. O akcijama u kojima si sudjelovao i u kojima nije bio nitko osim dvadesetak ljudi iz tvoje postrojbe, da i ne govorim, na kraju ispadne da nas je bila najmanje brigada, brigada hvalisavaca.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 11:27   #83
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
To je raširena pojava i odnosi se na sva ratišta i akcije, no zna se dogoditi pa ti čovjek u nastupu hvalisanja a kojeg nikada nisi ni vidio, krene prepričavati kako je upravo tebe ranjenog izvlaćio (naravno ni ne sluti da se radi upravo o tebi), e tada ti je to gadna situacija koja završi prekršajnom prijavom za narušavanje javnog reda i mira. O akcijama u kojima si sudjelovao i u kojima nije bio nitko osim dvadesetak ljudi iz tvoje postrojbe, da i ne govorim, na kraju ispadne da nas je bila najmanje brigada, brigada hvalisavaca.


Točno znam o čemu pričaš...
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2010., 11:42   #84
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post


Točno znam o čemu pričaš...
Znam da znaš, znaš i o kojem se ranjavanju radi-tvoj suprug me tada vozio u pincu, a osoba koja mi je tada pomogla da se izvućem je pokojni satnik Božidar Žafran.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 01:02   #85
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
jeza me hvata...jesu osatli samovoljno u podrumu ili ih je napad iznenadi, pa su ostali .... uff trnci me prođu kad se sjetim....
Pa u ovom slučaju su imali dovoljno vremena za otići (još 14.09.), barem prije podne, jer je napad krenuo cca 2 kilometra dalje na kraju Trpinjske. Ne sjećam se je li pisano o tome, ali puno ljudi nije htjelo ići iz kuće.

Nalazili smo poslije, kad bi vratili dio ulice, ubijene civile . Radilo se većinom o ljudima u 60 i 60+ godinama.

U Bosanskom odvojku sam našao u podrumu, 20 metara od četnika, dvojicu likova koji se nisu odzivali na upite tko su, te su umalo "zarobljeni", ali dečki koji su inače bili na tom položaju su nam objasnili da oni tu žive i ne žele ići nigdje te ne stvaraju probleme, al su izgleda taj dan malo bili "veseli", pa nisu mogli pričati. Eto takovi lako postanu zarobljenici i živi štit.

Jednom prilikom u sred bijela dana čovjek suprotnom stranom ulice vozi se na biciklu u smjeru Osijeka i četnika naravno. Malo mu zazviždim i prstom mahnem da ne može tamo, pa i viknem da stane, kad sam vidio da i dalje pedalira. Vozi baja dalje, i viče da ide nahranit svinje . Još sam ga jedino mogao zaustavit kratkim rafalom....lud čovjek, nitko poslije nije vidio da se vratio. Il su ga čede zarobile ili im se pridružio.
U svakom slučaju odlazak je bio njegov izbor.

Zadnje uređivanje laki5 : 19.12.2010. at 01:19.
laki5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 01:19   #86
Da, bilo je ljudi koji nisu htjeli napuštati kuće i ići u skloništa, makar im ulica bila na samoj prvoj crti i može pasti svaki tren. Bilo je takvih i u Vinogradskoj, pa su uglavnom pobijeni prilikom upada neprijatelja 16.10.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 04:29   #87
To se uglavnom događalo sa starijim stanovništvom...jer su išli logikom ..neće mene jer sam star.....i onda se dogodi što se dogodi.....sttvarno je bilo bizarnih stvari u ratu..
Laki1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 10:33   #88
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
jeza me hvata...jesu osatli samovoljno u podrumu ili ih je napad iznenadi, pa su ostali .... uff trnci me prođu kad se sjetim....
Ma samovoljno. Već smo pisali o tome da su nam civili bili konstatni problem. Jer osim što moraš misliti na voju glavu stalno moraš razmišljati i o njima.
Civili jednostavno nisu htjeli van iz svojih podruma dok ne bi četnici došli na kojih sto-dvjesto metara. I onda muku mučiš sa njima da ih izbaviš na sigurno, a u isto vrijeme trebaš držati liniju.
Konkretno u slučaju Miška Pobrana iz B.Odvojka. On je bio polusrbin i bio je siguran da njemu tzv.jna neće ništa, i nije htio nikako van iz podruma.
Njegov sin je bio s nama kao gardista.
Četnici su ušli, nisu pitali tko je tko, uzeli ih za taoce i zaklali pred našim očima. Sinu nismo smjeli reći da su ubijeni, jer je ionako bio izvan sebe što ne žele iz podruma i što su ostali ispred naše linije.
Na žalost nakon okupacije četnici su mu servirali da smo mu mi zaklali roditelje i jedva smo mu nekako uspjeli objasniti da to nije istina.

U principu najveći problem su bili starije osobe i naravno srbi civili ili mješani brakovi. Oni su bili uvjereni da im četnici i tzv.jna neće ništa. No ovi kad bi ulazili u dvorišta ne bi pitali tko je tko, već bi bacali bombe u podrume i pucali po svemu što se kreće.
Imali smo slučaj starice srpkinje koja je ostala u podorumu (baba Stana), jedan naš dečko je ranjen prilikom pretrčavanja ulice (Unska ulica), ona je sirota izašla i pokušala ga odvući sa ceste jer je išao tenk koji ga je imao namjeru doslovno pregaziti. Niti dan danas se ne zna gdje je pokopana ta starica jer joj kosti nikada nisu nađene. A vidjeli smo da je bila živa i da je pokušavala spasiti našeg ranjenog suborca koje mi više nismo mogli prići jer su četnici od njega bili udaljeni svega 20-tak metara i tenk koji je išao prema njemu.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 10:40   #89
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
To se uglavnom događalo sa starijim stanovništvom...jer su išli logikom ..neće mene jer sam star.......
Ili kao što rekoh sa srbima ili mješanim brakovima (civilima) koji su bili ziher da njima neće ništa kad im se pozovu na srpstvo. No jbga, četnici kod upadanja nisu pitali tko je i što je već su kokali sve po redu. U onoj panici i metežu četnickma je bilo lakše ubaciti bombu u podrum i nastaviti dalje za nama nego se zajebavati sa civilima. Na žalost to je bila surova stvarnost rata, a to je civilima koji su cijelo vrijeme bili u podrumu bilo jako teško objasniti.
Jbga ako nećeš i ne želiš pa ne mogu te ja puškom istjerati van i riskirati glavu sebe i svojih suboraca jer ti misliš da tebi kao srbinu neće nitko ništa. Nekih mi je usitinu bilo žao jer znao sam da će biti ubijeni, a to su bili starci.
Bilo je puno slučajeva da su srbi civli ostali u podrumu jer su im sinovi bili u četnicima, i ti su tek bili sigurni da njima nitko neće ništa. No četnik iz Valjeva.Kragujevca i iz ičke materine koji uleti u dvorište ne zna ni tko su ni što su, nit ga to zanima. Ubije ih, a kasnije nama u logorima nakaleme da smo mi ubili Stevana,Milku, Radojku, Veselka.....a njihovim sinovima isto prezentiraju pa onda oni dođu u logor i traže svoje susjede da osvete svoje roditelje, ne znajući pravu istinu da su im roditelje ubli njihovi, a ne mi.
Neki srbi u Unskoj poput Đokića (Vojo i Marija), pa Kljapo (Sretko,Miladin, Radojka)...su imali sreće jer su se nakon našeg povlačenja digli na tavan jedne kuće, inače bi ih zadesila bomba u podrumu od njihovih.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.

Zadnje uređivanje casio : 20.12.2010. at 10:48.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 16:57   #90
Sjecam se jedne price o dogadjaju nakon pada Vukovara. U naselju Budzak se nalzila jedna grupa cetnika iz Brsadina. Pljackali su ono sto je jos ostalo i palili kuce. Dosli su do jedne kuce u kojoj je zivjela Srpkinja. Rekla im je: "drugovi da li vi oslobadjate ili palite?". Odgovor je glasio: "palimo". Zapalili su joj kuci.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 17:32   #91
Hvala dečki ...za ovo sam uvjeren da su svoje ljude ubijali, a sinovi u četnicima....znam nekoliko slučajeva...
Svaka čast baki koja je pokušala spasiti našeg ranjenog...ali sudbina je htjela drugačije.nažalost. Jel se zna nešto više o tom dečku što je bio ranjen kako je na kraju završilo?
Laki1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 17:50   #92
Odgovor (mail) HRT-a na upit kad će se emitirati Heroji Vukovara - Sajmište:

Poštovana,

Hrvatska televizija otkupila je prvi dio serijala Heroji Vukovara koji je bio emitiran u rujnu 2008. godine. Zasad nije sklopljen ugovor o otkupu i drugog dijela istoimenog serijala pod nazivom Sajmište autora Eduarda i Dominika Galića.
Na jesen 2011. emitirat će se serijal o Vukovaru, ali Vam u ovome trenutku ne možemo dati podrobnije informacije.

Lijep pozdrav,
redakcija Dokumentarnog programa
__________________
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering. Yoda
bellaswan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 18:38   #93
Čitala sam o Siniši Mihajloviću kako je velikodušno spasio život svojem ujaku kojeg su zarobili četnici. Rekao je da ga je Arkan "lično" nazvao i pustio mu da odluči hoće li mu ujak živjeti ili ne. Siniša je bio velikoga srca i milostiv pa je "poklonio" život ujaku. Svinja. Javno se hvalio svojim poznanstvom s Arkanom. I zahvalan je prijatelju Hrvatu iz Borova koji mu je rekao da "beži" jer će ga Hrvati (ustaše) ubiti.
__________________
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering. Yoda
bellaswan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 18:55   #94
Da. Nakon pada Vukovara cetnici su nasli kod ujaka broj telefona, to ga je spasilo.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 19:42   #95
Quote:
bellaswan kaže: Pogledaj post
Čitala sam o Siniši Mihajloviću kako je velikodušno spasio život svojem ujaku kojeg su zarobili četnici. Rekao je da ga je Arkan "lično" nazvao i pustio mu da odluči hoće li mu ujak živjeti ili ne. Siniša je bio velikoga srca i milostiv pa je "poklonio" život ujaku. Svinja. Javno se hvalio svojim poznanstvom s Arkanom. I zahvalan je prijatelju Hrvatu iz Borova koji mu je rekao da "beži" jer će ga Hrvati (ustaše) ubiti.
Ta njegova priča je odvratna, još pogotovo jer je tvrdio kako se radilo o generalu, jednom od važnijih u Vukovaru.

Isto kao i ona "pevaljka" koja je "morala" pobjeći iz Vukovara da ju ne bi "ustaše" ubili. Na ovakve ne treba zapravo trošiti previše riječi, samo možeš vidjeti način na koji su neki razmišljali i sad si zamisli da takva osoba ima oružje.
__________________
Death is only the beginning
Ilargia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 19:55   #96
kad smo već saznali kako su spašavani hrvati nakon zarobljavanja, zna li se tko je spašavao srbe? nije li i mihajlović trebao dobiti odlikovanje kao i jevtić?
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 21:07   #97
Quote:
Laki1991 kaže: Pogledaj post
Hvala dečki ...za ovo sam uvjeren da su svoje ljude ubijali, a sinovi u četnicima....znam nekoliko slučajeva...
Svaka čast baki koja je pokušala spasiti našeg ranjenog...ali sudbina je htjela drugačije.nažalost. Jel se zna nešto više o tom dečku što je bio ranjen kako je na kraju završilo?
Na žalost dečka smo nakon puno godina pronašli u jednoj masovnoj grobnici, a baka nikada nije pronađena. Sin (polusrbin) joj je također bio sa nama, i dan danas traži majčine kosti.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 21:10   #98
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
zna li se tko je spašavao srbe? nije li i mihajlović trebao dobiti odlikovanje kao i jevtić?
Čuj ne moraš pet puta pitati samo dok se Fred toga sjeti, odlikovat će on i njega i sve one srbe koji su "oslobađali" Vukovar i Vukovarce. Naravno prije toga moraju naći nekoliko branitelja kojima će odlikovanje oduzeti, jer im je sad proračun malo tanji, pa ih ne mogu više štancati svaki dan.

No iskreno ja uopće ne bih trošio riječi na te Jeftiće, Mihajloviće i sličnu škvadru, jer oni o sebi najbolje govore. Ja bih prije odlikovao ovu baku srpkinju, koja je izletila iz podruma i pokušala za ovratnik odvući našeg ranjenog suborca da ga tenk ne pregazi. Takvih situacija se može na prst jedne ruke nabrojati.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 09:29   #99
Quote:
Ilargia kaže: Pogledaj post
Ta njegova priča je odvratna, još pogotovo jer je tvrdio kako se radilo o generalu, jednom od važnijih u Vukovaru.
Da, rekao je da mu je ujak bio general u hrvatskoj vojsci u Vu. Smiješno. Ali je i dokaz što može učiniti propaganda. Baš netko u Pančevu zna koliko je bilo HV generala u VU. Povjeruje mu. No, dosta o njemu.

Zanima me tko je taj prijatelj Hrvat koji ga je spasio od ustaša?
__________________
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering. Yoda
bellaswan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2010., 09:53   #100
Sjecamo se onih izjava koje su kruzile u javnosti kada je Jevtic dobio odlicje. Govorili su: "Ako je spasio jedan zivot, zasluzuje odlikovanje...". Prema tim izjavama Arkan bi trebao posmrtno od Freda i ekipe dobiti odlikovanje. Spasio je jedan zivot, odnosno mogao je covjeka ubiti, a nije ga ubio.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:53.