Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2010., 00:50   #1
Progresivna kretanja - pitanja i odgovori

Ljdui ja imam pitanje

koliko su bitne progresivne karte? Ja primecujem jako velike promene na sebi,a u progresivnoj karti imam sad Sunce,Merkur i mesec u ovnu ,mesec je usao u petu kucu,a asc ce mi uskoro biti strelac...inace su mi sunce,mesec,i merkur u vodenim znacima....Uzasno se menjam,ali na pozitivno,jel to mozda od sve ove vatre? kako kanalisati energije ovna? primecujem ako sedim ( inace nisam tip koji sedi kuci al sad teeek pogotvo nisam,i puno treniram ) ako se negde ne ispucam postajem jaaako agresivna i nervozna...
Zira is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 11:40   #2
Quote:
Zira kaže: Pogledaj post
Ljdui ja imam pitanje

koliko su bitne progresivne karte? Ja primecujem jako velike promene na sebi,a u progresivnoj karti imam sad Sunce,Merkur i mesec u ovnu ,mesec je usao u petu kucu,a asc ce mi uskoro biti strelac...inace su mi sunce,mesec,i merkur u vodenim znacima....Uzasno se menjam,ali na pozitivno,jel to mozda od sve ove vatre? kako kanalisati energije ovna? primecujem ako sedim ( inace nisam tip koji sedi kuci al sad teeek pogotvo nisam,i puno treniram ) ako se negde ne ispucam postajem jaaako agresivna i nervozna...
Tijekom života ljudska bića odrastaju, ali odrastanjem ne šire se samo fizički u visinu i širinu već odrastanjem oni i "sazrijevaju iznutra". Sazrijevanje (unutrašnji razvoj) u astrološokom smislu, gledano očima progresija pratimo kroz mijenjanje pozicija osobnih planeta koje se polako odmiču od svojih natalnih pozicija (Sunce, Mjesec, Merkur, Venera, Mars). Vanjske planete budući da se sporo pomiču tijekom ljudskog života pomaknu se jako malo mjerljivo u stupnjevima. Zato u progresivnim kartama samo osobna tijela mogu doista napraviti nove aspekte u odnosu na natalne pozicije što u nekom simboličkom smislu govori i o tome koliko smo "tromi" kao ljudska bića, koliko smo vezani uz bazu na kojoj smo se rodili tj. našu natalnu kartu.

No, ono što je važno kod progresija promatrati jesu trenuci kada planeta mijenja znak, posebice kada se radi o Suncu i Mjesecu, jer su ljudi najdirektnije povezani s vlastitim ciklusima tih dvaju tijela. Te pomake glavnih vrhova (ASC, MC) i pomicanje vrhova kuća u odnosu na natalnu kartu. U progresijama su bitni trenuci kada ASC promjeni znak ili kako se to u žargonu kaže - promijenio se podznak.

Progresije kao metoda predikcije se često (tako osobno radim) upotrebljavaju paralelno s tranzitima jer se tako dobiva potpunija slika budućih mogućnosti razvoja ili prepreka razvoju.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 13:23   #3
našla sam na astro.com neku progresivnu kartu (tertiary) i odjednom pun kufer (tri!!!) retrogradne planete. Jupiter, Uran i Pluto. To je garant neš loše...
srcelence is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 14:25   #4
Quote:
srcelence kaže: Pogledaj post
našla sam na astro.com neku progresivnu kartu (tertiary) i odjednom pun kufer (tri!!!) retrogradne planete. Jupiter, Uran i Pluto. To je garant neš loše...
progresije su iznimno komplicirane a da bi se objasnile u par rečenica. Uzmi si od Blachea Progresije, on ih je baš detaljno i lijepo objasnio...
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 15:04   #5
evo meni je prekjuce progresivni Merkur presao iz skorpije u strelca!!!!!!!!!!!!!!!
Merkur mi je natalno u strelcu vladar je moje sedme(partner) i devete(fakultet).
Uz to je napravio egzaktnu konjunkciju sa Saturnom na 0 strelca( koji je vladara mog ukljestenog 1. polja, ja)
zom savesti
Evo ova 3 dana sam pocela da ucim kao poludela, sa sve nekom grizom savesti. Bila sam bas onako opustenija. Kako ga je nagazio tako sam ja pocela da strebam.

Sta moze jos da donese?
skorpija_strela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 15:56   #6
Quote:
skorpija_strela kaže: Pogledaj post
evo meni je prekjuce progresivni Merkur presao iz skorpije u strelca!!!!!!!!!!!!!!!
Merkur mi je natalno u strelcu vladar je moje sedme(partner) i devete(fakultet).
Uz to je napravio egzaktnu konjunkciju sa Saturnom na 0 strelca( koji je vladara mog ukljestenog 1. polja, ja)
zom savesti
Evo ova 3 dana sam pocela da ucim kao poludela, sa sve nekom grizom savesti. Bila sam bas onako opustenija. Kako ga je nagazio tako sam ja pocela da strebam.

Sta moze jos da donese?
Jao koliko uskličnika.


Kada planeta progresira iz vodenog elementa u vatreni element karakteristike dotične planete počinju se očitovati znatno izravnije i otvorenije...a kada mentalna planeta progresira iz fiksne kvalitete u promjenjivu događa se aktivacija metalnog ne bi li i osoba razvila što veću prilagodljivost na mentalnom planu.

U ovom slučaju budući da se radi o Merkuru može donijeti veću mentalnu (ali i fizičku) pokretljivost općenito, te poticati nestrpljivost (znaš da to imaš natalno). Ali i nepažnju prema detaljima (bitnom) zbog koje se mogu naknadno plaćati računi tj. platjeti (konjunkcija s Saturnom). Ali opet i to je u svrhu razvoja sustavnijeg pristupa, što veće objektivnosti, promišljenosti i opreznosti koja ti nedostaje natalno...
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 17:23   #7
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Jao koliko uskličnika.


Kada planeta progresira iz vodenog elementa u vatreni element karakteristike dotične planete počinju se očitovati znatno izravnije i otvorenije...a kada mentalna planeta progresira iz fiksne kvalitete u promjenjivu događa se aktivacija metalnog ne bi li i osoba razvila što veću prilagodljivost na mentalnom planu.

U ovom slučaju budući da se radi o Merkuru može donijeti veću mentalnu (ali i fizičku) pokretljivost općenito, te poticati nestrpljivost (znaš da to imaš natalno). Ali i nepažnju prema detaljima (bitnom) zbog koje se mogu naknadno plaćati računi tj. platjeti (konjunkcija s Saturnom). Ali opet i to je u svrhu razvoja sustavnijeg pristupa, što veće objektivnosti, promišljenosti i opreznosti koja ti nedostaje natalno...
ja bas mislim da sam objektivna
promisljena manje vise

Fish, da li mislis da moze da donese nekog partnera jer Merkur vlada sedmom a Saturn je suvladar prve?


Bas 27-og sam upoznala jednu osobu koja mi se jako dopala.Na dan prelaska.
Pa da li da se zanosim ili ne?


ovo za detalje, vidim neke greske u prethodnom postu al ne mogu sad da editujem
skorpija_strela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 19:01   #8
Quote:
skorpija_strela kaže: Pogledaj post
ja bas mislim da sam objektivna
promisljena manje vise
Vjerojatno zato jer ti nedostaje opozicije.

Mislim da si brzopleta i nepromišljena (Merkur/Uran u 12. polju 60º Jupiter & Merkur/Uran u 12. polju 60º Mars, Merkur u strijelcu, dispozitor Merkura u vodenjaku, Mjesec u vodenjaku, dispozitor Mjeseca u strijelcu). Zato to i napisah vezano uz progresije Merkura.


Nadalje: Objektivnost je pojam koji opisuje neovisan opis činjenica ili stvarnosti, nepromijenjen od strane promatrača ili osobe koja ga opisuje. (wiki)

U astrološkom smislu objektivnost je vezana uz element zemlje (kod tebe najmanje zastupljen) i Saturn (realitet). Ali budući da je primarno vezana uz sposobnost točnog sagledavanja činjenice primarno ju promatramo kroz poziciju Merkura. U tvojoj natalnoj karti on je u poziciji znaka izgona (polja također). Ubrzan Uranom nema ni strpljenja ni duže koncentracije promisliti o činjenicama (Merkur) a kamoli o nekoj taktici ili posljedicama vlastitih misli, riječi (Merkur) - što sve stoji u samoj srži pojma promišljenost. Ali da posjeduješ mentalnu domišljatost i potrebu da se brani vlastito mišljenje je već druga priča.
Quote:
Fish, da li mislis da moze da donese nekog partnera jer Merkur vlada sedmom a Saturn je suvladar prve?


Bas 27-og sam upoznala jednu osobu koja mi se jako dopala.Na dan prelaska.
Pa da li da se zanosim ili ne?
Možeš se zanositi (vladar Neptuna Saturn 0º Sunce) ako on ima naglašen Merkur natalno (posebno onaj blizanačkog tipa) tim bliže tim stupnjevima (tj. trebalo bi pogledati obje karte - naravno).
Quote:
ovo za detalje, vidim neke greske u prethodnom postu al ne mogu sad da editujem
Bitno da nema toliko bespotrebnih uskličnika.



P.S. Objektivnost je karakteristika neke činjenice (iskaza ili teorije) koja podrazumjeva utemeljenost na stvarnom stanju, da je realna, istinita i da nije podložna subjektivnim činiocima. Suprotan pojam objektivnosti je subjektivnost - "jednostranost". Tebe možda buni to što nisi jednostrana već dvostrana (Merkur 0º Uran).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 20:00   #9
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno zato jer ti nedostaje opozicije.

Mislim da si brzopleta i nepromišljena (Merkur/Uran u 12. polju 60º Jupiter & Merkur/Uran u 12. polju 60º Mars, Merkur u strijelcu, dispozitor Merkura u vodenjaku, Mjesec u vodenjaku, dispozitor Mjeseca u strijelcu). Zato to i napisah vezano uz progresije Merkura.

Nadalje: Objektivnost je pojam koji opisuje neovisan opis činjenica ili stvarnosti, nepromijenjen od strane promatrača ili osobe koja ga opisuje. (wiki)

U astrološkom smislu objektivnost je vezana uz element zemlje (kod tebe najmanje zastupljen) i Saturn (realitet). Ali budući da je primarno vezana uz sposobnost točnog sagledavanja činjenice primarno ju promatramo kroz poziciju Merkura. [B]U tvojoj natalnoj karti on je u poziciji znaka izgona (polja također). Ubrzan Uranom nema ni strpljenja ni duže koncentracije promisliti o činjenicama (Merkur) a kamoli o nekoj taktici ili posljedicama vlastitih misli, riječi (Merkur) - što sve stoji u samoj srži pojma promišljenost.Ali da posjeduješ mentalnu domišljatost i potrebu da se brani vlastito mišljenje je već druga priča.

Možeš se zanositi (vladar Neptuna Saturn 0º Sunce) ako on ima naglašen Merkur natalno (posebno onaj blizanačkog tipa) tim bliže tim stupnjevima (tj. trebalo bi pogledati obje karte - naravno).

Bitno da nema toliko bespotrebnih uskličnika.



P.S. Objektivnost je karakteristika neke činjenice (iskaza ili teorije) koja podrazumjeva utemeljenost na stvarnom stanju,

da je realna, istinita i da nije podložna subjektivnim činiocima. Suprotan pojam objektivnosti je subjektivnost - "jednostranost". Tebe možda buni to što nisi jednostrana već dvostrana (Merkur 0º Uran).
Uzvicnici su tu jer sam dugo cekala ovaj prelazak Merkura ! Da podsetim on je cele godine bio na poslednjem stepenu skorpije


Mislim da se precenjuje objektivnost. U sustini mislim da je najlakse biti objektivan. Ne znam kako je ne nalazis u mojoj karti, mozda ne trazis dobro.(zaboravljas ukljestenog jarca, Ne u jarcu, So0Sa, Mo60Saegz)

Nepromisljenost da, ali u smislu da kazem bez prethodnih kalkulacija, kako bi to uticalo na neciji odnos prema meni, kako ce to neko doziveti.
( naravno mora da bude razmisljanja o tudjim osecanjima, konstruktivnosti toga sto govorim, nikako vredjanje).

Zapravo mene cudi kako imam sa ovim Merkurom ovoliki koeficijent inteligencije, da nisam radila razne testove verovatno bih se sad vec zapitala da li sam glupa posle tvog posta


(ovaj lik nema osobine blizanaca)
skorpija_strela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 20:11   #10
Quote:
skorpija_strela kaže: Pogledaj post
Mislim da se precenjuje objektivnost. U sustini mislim da je najlakse biti objektivan.
Dobro je da nisi napisala da objektivnost niti ne postoji.
Quote:
Ne znam kako je ne nalazis u mojoj karti, mozda ne trazis dobro.
Objasnih gdje sam je tražila - a gdje bi ju ti tražila?
Quote:
Zapravo mene cudi kako imam sa ovim Merkurom ovoliki koeficijent inteligencije, da nisam radila razne testove verovatno bih se sad vec zapitala da li sam glupa posle tvog posta
Merkur i Uran su povezani s živčanim sustavom - ovdje je živčani sustav i mozak stalno aktivan, brzo reagira i shvaća bit stvari (direktan uvid), ali je suviše nemiran da bi ga se zadržalo "na jednom mjestu". Inteligenicija i objektivnost različiti su pojmovi.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 20:33   #11
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Dobro je da nisi napisala da objektivnost niti ne postoji.

Objasnih gdje sam je tražila - a gdje bi ju ti tražila?

Merkur i Uran su povezani s živčanim sustavom - ovdje je živčani sustav i mozak stalno aktivan, brzo reagira i shvaća bit stvari (direktan uvid), ali je suviše nemiran da bi ga se zadržalo "na jednom mjestu". Inteligenicija i objektivnost različiti su pojmovi.
nisam napisala da ne postoji

Inteligencija i objektivnost su vrlo povezani.Ne mogu da zamislim jedno bez drugog.

Taj moj um takav kakav jeste sve ono sto si rekla , jedino to za objektivnost nije tako.

zapravo volela bih da mi das primer subjektivnosti jednog Me u sag 0Ur

glupo je sad ovo je of



a da se vratim na progresivne planete.

Progresivni Mesec mi ulazi u prvu kucu(suvl7) u januaru cini mi se

sve mi mirise na neku udaju
skorpija_strela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 21:09   #12
Quote:
skorpija_strela kaže: Pogledaj post
zapravo volela bih da mi das primer subjektivnosti jednog Me u sag 0Ur

glupo je sad ovo je of
U astrologiji uvijek vrijedi tkz. "prevladavajući faktor". Pa objasnih uz što je objektivnost najuže vezana. Dakle, to su mnoge stvari a prije svega: zemljani element, opozicija (uprotno vrijedi za konjunkciju koja je usredočena i subjektivna), Saturn (realitet) - te poziciju i aspekte Merkura (način percipiranja činjenica).


Primjer - Može jedan glam ... Britney Spears (Sunce 0º Merkur 0º Uran).
Quote:
a da se vratim na progresivne planete.

Progresivni Mesec mi ulazi u prvu kucu(suvl7) u januaru cini mi se

sve mi mirise na neku udaju
Bilo bi dobro da malo podrobnije obrazložiš.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 21:14   #13
Ti ne znas da li je Britni objektivna.

a da objasnim

Evo da gledam samo egzaktne aspekte progresivnih planeta

Progresivni Mesec(suvl7)ce praviti egzkatnu konjunkciju sa natalnim ASC
Progresivni Merkur (vl7) egzaktna konjunkcija natalni Saturn(vl1)
egzaktni sekstil natalni Mo
Progresivna Venera(vl5) bice egzaktno 60 Mars(vl4)
a sad vec prolazi egzaktni sekstil sa na Jupiterom(vl1)




e sad tranziti i solar manje vise podrzavaju ili ne pogledacu

mala sala
ali i direktivni Merkur je u 1 u sekstilu natalna Venera


koliko jos pokazatelja treba?
skorpija_strela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 21:52   #14
Quote:
skorpija_strela kaže: Pogledaj post
Ti ne znas da li je Britni objektivna.
A tko zna? Da li bi znali kada bi stavila primjer (to si tražila) nekog svog rođe?
Quote:
a da objasnim

Evo da gledam samo egzaktne aspekte progresivnih planeta

Progresivni Mesec(suvl7)ce praviti egzkatnu konjunkciju sa natalnim ASC
Progresivni Merkur (vl7) egzaktna konjunkcija natalni Saturn(vl1)
egzaktni sekstil natalni Mo
Progresivna Venera(vl5) bice egzaktno 60 Mars(vl4)
a sad vec prolazi egzaktni sekstil sa na Jupiterom(vl1)




e sad tranziti i solar manje vise podrzavaju ili ne pogledacu

mala sala
ali i direktivni Merkur je u 1 u sekstilu natalna Venera


koliko jos pokazatelja treba?
Upravo to, trebalo bi sagledati i druge prediktivne metode te tijek prošlih progresija. Ovako nabrojeno to samo za sebe malo pametnega govori.

No što se tiče samih progresija - kada se promatra brak trebala bi postojati veza na 7. polje (brak) i 10. polje (promjena statusa u društvu).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 22:24   #15
desetom vlada Venera

progresivna je sad na 11.st Strelca a Merkur vl7 je natalno na 14st strelca...ima do konjunkcije dosta


koliki orbisi su dozvoljeni?
skorpija_strela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 22:32   #16
Quote:
skorpija_strela kaže: Pogledaj post
desetom vlada Venera

progresivna je sad na 11.st Strelca a Merkur vl7 je natalno na 14st strelca...ima do konjunkcije dosta


koliki orbisi su dozvoljeni?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 01:31   #17
Quote:
skorpija_strela kaže: Pogledaj post
desetom vlada Venera

progresivna je sad na 11.st Strelca a Merkur vl7 je natalno na 14st strelca...ima do konjunkcije dosta
Generalno ću odgovoriti i vezano uz progresije (kako smo na topicu progresivnih kretanja):



Budući da imaš natalnu kartu u kojoj je veći broj tijela usko smješten samo u jednom dijelu karte (sva tijela su unutar neke 1/3) - logično je da ćeš za vrijeme svog života doživjeti veći broj konjunkcija progresivnih tijela onim natalnim. No ono što je karakteristično ovdje jest da se radi o posljednjem dijelu karte (dijelu "introvertiranog samoopažanja"). Jednom sam pročitala stričeka Arroya odličnu rečenicu koja to opisuje, a on je napisao da se radi o individuama koje sebe promatraju na specifičan način. Te da u tom "samopromatranju" pokazuju određenu uzdržanost...na način da dozvoljavaju da im se približe samo oni kojima mogu doista vjerovati, onima koji su na "istoj razini" te mogu pomoći (mislim da razumiješ o čemu pišem ).


Dakle i progresivno živiš tu neku "okrenutost sebi"/ASC-u ako se mogu tako izraziti (što je suprotno "zajednici"/DSC-u). Konjunkcije su te koje ovdje obilježavaju progresivna kretanja što opet znači intenzitet. Za brak važne su progresije prema vladaru 7. polja (u ovom slučaju Merkuru). Izdvojila bih značaje progresije i u smislu ljubavi u ožujku 2013. godine kada progresivni Mjesec bude mijenjao znak te sjeo ponovo na natalni. U isto vrijeme progresivna Venera (Venera je natalno vladar 5. polja) je egzaktno na natalnom Merkuru (vladar 7. polja).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 08:45   #18
Spomenuo bih samo da je za detaljniju prognozu utjecaja progresivnog Mjeseca bitno proučiti vladara dekanata u kojem se trenutno nalazi Mjesec.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 12:52   #19
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Spomenuo bih samo da je za detaljniju prognozu utjecaja progresivnog Mjeseca bitno proučiti vladara dekanata u kojem se trenutno nalazi Mjesec.
Jesam - u ovom gore primjeru to je Uran koji natalno radi 0º na vladara 7. polja.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 13:36   #20
OK , Fish,
a da li donosi neki ¨konkretan dogadjaj ulazak progresivnog Meseca u prvu kucu? Sta bi simbolicki onako ogoljeno znacio

(Prelazak preko planeta iz 12 . je bio jedan dosta pozitivan period mog zivota, kad je presao Merkura i preko svog vladara Urana)
skorpija_strela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.