Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2011., 22:03   #81
Quote:
marina_pu kaže: Pogledaj post
Od 15.12.2009. do 01.07.2010. bila sam na porodiljnom dopustu i onda sam od 01.07.-01.10.2010. radila i od 01.10. opet isla na porodiljni. Jel imam pravo na povrat poreza posto sam bila na porodiljnom i radila samo 3 mjeseca?
imaš pravo na to vrijeme kada si radila. tako sam i ja radila negdje oko 5mj.pa sam dobila. za to dobiješ povrat. što se toga tiče isplati se prijavit.
__________________
http://waitwhat.co/
superlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 00:55   #82
Quote:
marina_pu kaže: Pogledaj post
Od 15.12.2009. do 01.07.2010. bila sam na porodiljnom dopustu i onda sam od 01.07.-01.10.2010. radila i od 01.10. opet isla na porodiljni. Jel imam pravo na povrat poreza posto sam bila na porodiljnom i radila samo 3 mjeseca?
Ako si cjelo to vrijeme radila kod istog poslodavca onda ti je on trebao obračunati porez uz zadnju isplatu. Vidjet ćeš kada dobiješ IP karticu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 00:59   #83
Quote:
marina_pu kaže: Pogledaj post
Od 15.12.2009. do 01.07.2010. bila sam na porodiljnom dopustu i onda sam od 01.07.-01.10.2010. radila i od 01.10. opet isla na porodiljni. Jel imam pravo na povrat poreza posto sam bila na porodiljnom i radila samo 3 mjeseca?
da, ako ti poslodavac nije napravio konačni obračun plaće i ako uopće ima poreza kojeg si možeš odbit u ova 3 mjeseca što si radila
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 07:33   #84
Pitanje ljudi: Procjene radi,

Inace sam dobivao placu xxxx kn, ali imao dvije velike place, moze li mi netko na temeljtu toga okvirno izracunati koliki povrat poreza bi trebao dobiti?
Radio svih 12 mjeseci.
Javite mi se pa posaljem sve detalje. Nemam jos PK karticu.

Hvala
__________________
Zasto jos nismo na ulicama
lopataos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 08:41   #85
..

Quote:
superlight kaže: Pogledaj post
dal u adaptaciju stana ulaze i troškovi za opremanje stana? namještaj, kuhinja i sl..... keramičke pločice....
dal u povrat poreza ide i otpremnina iznad 50000kn?
hvala
Priznavanje poreznih olakšica po godišnjoj poreznoj prijavi za 2010.

U prijelaznim odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak propisano je da su premije dobrovoljnog mirovinskog osiguranja, koje poslodavac uplaćuje u korist svog radnika (od 1. srpnja 2010.), uz njegov pristanak, tuzemnom dobrovoljnom mirovinskom fondu, koji je registriran u skladu s propisima koji uređuju dobrovoljno mirovinsko osiguranje, za 2010. godinu, oslobođene oporezivanja ukupno do 3.000,00 kuna na godišnjoj razini, za uplate izvršene od 1. srpnja 2010. godini.

Na dalje, za 2010. uvećanje osobnog odbitka iz članka 36. stavaka 12. do 25. Zakona o porezu na dohodak (za stvarne troškove zdravstvenih usluga i stambene potrebe: za kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora, održavanje postojećeg stambenog prostora i plaćenu slobodno ugovorenu najamninu) i izdatke iz članka 12. stavka 9. toga Zakona (uplaćene premije životnog osiguranja koje imaju obilježje štednje, dopunsko, dodatno i privatno zdravstveno osiguranje te dobrovoljno mirovinsko osiguranje) porezni obveznik rezident može koristiti u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave u ukupnom iznosu do najviše 6.000,00 kuna godišnje i to za uplate izvršene do 30. lipnja 2010. godine.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 09:20   #86
Quote:
superlight kaže: Pogledaj post
dal u adaptaciju stana ulaze i troškovi za opremanje stana? namještaj, kuhinja i sl..... keramičke pločice....
dal u povrat poreza ide i otpremnina iznad 50000kn?
hvala
Iako ti je vitas odgovorio, mislim da će ti biti lakše shvatiti ako kažem da u adaptaciju ne ulazi namještaj, a pločice samo ako je na istom računu naplaćena usluga postavljanja.

Otpremnina je isto dohodak i unosi se u poreznu prijavu. Mislim da će ona biti iskazana na IP obrascu koji ćeš dobiti od firme pa ju u tom slučaju ne moraš nigdje posebno unositi.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 09:20   #87
Quote:
art123 kaže: Pogledaj post
Molim da li netko zna da li račun koji se odnosi na ostavinsku raspravu provedenu kod javnog bilježnika može biti uključen u osobni odbitak kod godišnje prijave poreza na dohodak za 2010. g.
Ne.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 09:22   #88
Quote:
lopataos kaže: Pogledaj post
Pitanje ljudi: Procjene radi,

Inace sam dobivao placu xxxx kn, ali imao dvije velike place, moze li mi netko na temeljtu toga okvirno izracunati koliki povrat poreza bi trebao dobiti?
Radio svih 12 mjeseci.
Javite mi se pa posaljem sve detalje. Nemam jos PK karticu.

Hvala
Ako si radio tijekom cijele godine u istoj firmi, tada je poslodavac imao obvezu napraviti konačni obračun u 12. mjesecu i u tom slučaju ne bi imao ništa za povrat. Ako ne, mogao bi se i sam potruditi ispuniti poreznu prijavu pa pitati ako nešto nije jasno.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 14:02   #89
Pozdrav,
molim vas ako mi netko može pomoći, radila sam do kraja 9.mjeseca prošle godine, od 10. mjeseca sam bila na burzi i primila 3 naknade. Da li trebam prijavljivati porez, odnosno da li imam pravo na povrat?
luna989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 14:09   #90
Quote:
luna989 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
molim vas ako mi netko može pomoći, radila sam do kraja 9.mjeseca prošle godine, od 10. mjeseca sam bila na burzi i primila 3 naknade. Da li trebam prijavljivati porez, odnosno da li imam pravo na povrat?
Ne moraš prijavljivati, ali ako prijaviš, imat ćeš za povrat.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:54   #91
Hvala. Imam još jedno pitanje. Imam račun R-1 od siječnja 2010. g za izvršenu uslugu izmjene filtera za vodu. Pa da li bi se on mogao staviti na poreznu prijavu tj da li bi on ušao u osobni odbitak?
art123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 19:33   #92
može mi tko poslati link gdije je formilar za povrat poreza.
i kako se ispunjava
zmimex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 19:57   #93
Quote:
zmimex kaže: Pogledaj post
može mi tko poslati link gdije je formilar za povrat poreza.
i kako se ispunjava
http://www.info-merkur.hr/download/DOH2010.xls

kad zapneš kod popunjavanja onda pitaj, ustvari je jednostavno ako znaš koje su olakšice itd..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 21:02   #94
Ispričavam se ako je ovo pitanje već postavljeno, ali ne mogu nigdje naći odgovor pa se nadam da će netko ovdje možda znati...

Naime, prošle godine sam mjenjala posao, znači radila kod dva poslodavca ali bez prekida radnog odnosa.
Ima li to kakve veze kod povrata poreza?

U svibnju 2010. smo adaptirali obiteljsku kuću (pvc stolarija: prozori i vrata) i imam račun na svoje ima za to. Budući da kuća glasi na tatu, mogu li to koristiti kao olakšicu?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru
bonxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 22:11   #95
molim pomoć !
imam račun za dioptrijske naočale sa datumom 30.06.2010.!
na računu su slijedeći podaci:
ime kupca i OIB
naziv i adresa prodavača i OIB
usluga kvir xxx kn,staklo xxx kn ,ukupno xxx kn
Da li je dovoljno da taj račun priložim poreznoj prijavi ?
Koji mi se iznos priznaje kao olakšica (ukupni ili samo iznos cijene stakla ) ?
U koju rubriku u poreznoj prijavi to opisujem?
Da li još nešto moram poduzeti po tom pitanju ? (prodavač baš nije upučen ali kaže da mi može napisati račun R1 (što god to značilo))
hvala unaprijed ,vrijedi pijača !
kaj_znachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 22:13   #96
Quote:
bonxx kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako je ovo pitanje već postavljeno, ali ne mogu nigdje naći odgovor pa se nadam da će netko ovdje možda znati...

Naime, prošle godine sam mjenjala posao, znači radila kod dva poslodavca ali bez prekida radnog odnosa.
Ima li to kakve veze kod povrata poreza?

U svibnju 2010. smo adaptirali obiteljsku kuću (pvc stolarija: prozori i vrata) i imam račun na svoje ima za to. Budući da kuća glasi na tatu, mogu li to koristiti kao olakšicu?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru
Kad dobiješ obje potvrde od tvoja dva poslodavca, ubaci u Excelicu porezne prijave pa vidi kako utječe na tvoju poreznu obvezu.

Ne možeš koristiti olakšicu za adaptaciju jer prijavi moraš priložiti 1. dokaz o vlasništvu stambenog prostora poreznog obveznika i/ili njegovog bračnog druga,
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:43   #97
Zanima me da li u DOH pod uplaćeni porezi, upisujem sa IP obrasca samo kolonu 9 (uplaćeni porez i prirez) ili kolonu 9+10 (uplaćeni poseban porez)?
lina999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:46   #98
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje.
Ako mi je isplaćen povrat poreza s plaćom za 11.mjesec (znači vezano uz dohodak nemaju mi što više za isplatiti), a imam zdravstvene usluge kao olakšicu, kako da ispunim prijavu? Jel onda dio vezan uz plaću (prema IP obrascu) uopće ne popunjavam i ne šaljem im taj ip obrazac od poslodavca, nego samo popunim dio s olakšicama? hvala!
meri lu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:51   #99
Quote:
lina999 kaže: Pogledaj post
Zanima me da li u DOH pod uplaćeni porezi, upisujem sa IP obrasca samo kolonu 9 (uplaćeni porez i prirez) ili kolonu 9+10 (uplaćeni poseban porez)?
samo 9
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 11:52   #100
Quote:
meri lu kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Jel onda dio vezan uz plaću (prema IP obrascu) uopće ne popunjavam i ne šaljem im taj ip obrazac od poslodavca, nego samo popunim dio s olakšicama? hvala!
Moraš unijeti i plaću i obavezno šalješ IP obrazac od poslodavca.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.