Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2011., 14:01   #1861
Za tu potrošnju po m2 dovoljan je opći razmak cijevi od 15-20 cm.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 14:11   #1862
osim u kupaonici, gdje cca 100 mm
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 14:13   #1863
Quote:
Energeezer kaže: Pogledaj post
To je vrlo čest primjer po cijeloj obali.
Imam jedan takav primjer na Čiovu, ali je kuća tako dobro izolirana i svaki prozor i vrata imaju nadstrešnicu da nema nikakvih problema sa direktnim suncem.
Pod je urađen sa rustikalnim parketom debljine 15mm, koji podsjeća na brodski pod (širina nekih 10 cm i dužina 1,5m) , a nije lakiran, već se polira nekom ekstra skupom polir pastrom, 2 puta godišnje. Ljeti je prostor klimatiziran, a podno gase vrlo kasno (neki Litvanski bogataši, kojima je hladno sve do 1 maja kada prebacujem s grijanja na hlađenje). Parket, tj, pod, izgleda savršeno i nema nikakvog oštećenja od grijanja iz poda ili od sunca i sl.

Kuća sa 3 etaže od kojih 130m2 svaka, je grijana i hlađena sa TP od 28kW i još se bazen topla voda zagrijava otpadnom toplinom.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 15:31   #1864
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Parket, tj, pod, izgleda savršeno i nema nikakvog oštećenja od grijanja iz poda ili od sunca i sl.
Lijepa instalacija
u praksi, ako je parket standardno dobro osušen (kažu 8-9%) ne bi trebalo doći do ikakovih problema. To sam uvijek pitao proizvođače podnog grijanja (malo tehnički jače firme) da mi se očituju oko iskustava s parketima, baš zato jer se argument oko sušenja - pucanja, uvijek postavlja od korisnika.
Kunu mi se (njemački proizvođači - technical department) da to kod njih ide bez frke.
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 01:42   #1865
Thumbs up Svakako svaki tip grijanja ima svoje prednosti i mane. Podno grijanje je jako dobro i pruza puno vec

Svakako svaki tip grijanja ima svoje prednosti i mane. Podno grijanje je jako dobro i pruza puno vecu udobnost zivljena.oni sto pricaju protiv su obicno ljudi koji to nikada nisu ni vidjeli ili majstori koji to neznaju raditi. Na Podno grijanje mogu ici Plocice,parket,laminat . Mnogi govore o isusivanju parketa itd al ne uzimaju u obzir da viseslojni parket je idealan za tu vrstu grijanja.puno veci problemi su to sto podno grijanje radi na niskim temperaturama i nije ga moguce slozit da radi na kruta goriva ukoliko ima potrebe za promjenom energenta(dok radijatorsko moze),podno grijanje podize prasinu u stanu puno vise od radijatorskog te je i skuplje od radijatorskog.Radijatorsko i podno mogu ici i zajedno al to onda ulazimo u povecane troskove. Moja preporuka bez obzira na manice podno grijanje samo mora biti izvedeno strucno posebno od razdjelnika do bojlera.inace po pravilu Prvo na pod slaze se pe folija,rubna traka sirine 15cm,stiropor(raster,neopren)ploce, cijevi(monopex,varipex,pex...)od17i 16mm u puž spiralu ilizmijoliko bolje puz , te se spajaju na razdjelnik.što se tice radijatora ide isto na razdjelnik svaki radijator svoj vod na razdjelniku cijevi bakar ili pex u izolaciji te je vezepozeljno ukopati u zid zbog estetike i prakticnosti
radi se o obiteljskoj kuci povrsine 110 m2, novogradnja
na zidove ide izolacija od 8 cm stiropora, dolje na beton sam mislio nekih 5 cm stiropora i 5 cm glazura, gore isto 5 cm stiropor i glazura ili nesto trece jer tavanske prostorije necu koristiti u stambene svrhe
prozori PVC Salamander SL76 ili mozda i 3D sa svim mogucim premazima i glupostima da se ustedi toplinska energija
e sad, prva opcija je bila grijanje na radijatore, na stiropor razvuci PEX cijevi do radijatora u svaku prostoriju i preko toga glazuru tako da se cijevi ne vide
ali kolega mi je nabacio ideju o podnom grijanju pa se sada dvoumim sta je bolje i isplativije
na podove u kupatilu, predsoblju i MOZDA jednom dijelu kuhinje bi isle plocice a ostatak sve u laminat
i da, skoro zaboravih, grijenje je na PLIN, fasadni protocni bojler
hvala vam unaprijed na pomoci[/QUOTE]
gimeldoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 06:48   #1866
@ gimeldo

Šta je ovde citat a šta tvoj odgovor?
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 06:52   #1867
Quote:
gimeldoo kaže: Pogledaj post
podno grijanje podize prasinu u stanu puno vise od radijatorskog
Uobičajena primjedba koja je, uz to, i potpuno netočna.
http://loghomelinks.com/articles/floor2.htm
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 09:11   #1868
Dizanje prašine ovisi o strujanju zraka. Zrak struji jače ako je razlika temperature između ogrijevnog tijela i okoline viša.
Znači radijatorsko grijanje ima veću razliku temperature i stvara jače strujanje zraka, a time diže više prašine. Fizika je neumoljiva znanost.

Prašina kod podnog grijanja je problem domačice/-na a ne podnog grijanja.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 21:36   #1869
Quote:
gimeldoo kaže: Pogledaj post
puno veci problemi su to sto podno grijanje radi na niskim temperaturama i nije ga moguce slozit da radi na kruta goriva ukoliko ima potrebe za promjenom energenta(dok radijatorsko moze),
netočna tvrdnja. Mješajućim ventilom dobije se temperatura koju poželiš. Ukoliko se koriste kruta goriva, postavlja se najčešće bafer spremnik koji rješava problem oko preniske temperature povrata u kotlu.
Podno grijanje se kombinira i s pirolitičkim kotlovima, peletima, krutim gorivima kojim želiš.
Praktično, nema ograničenja s izvorom topline.
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 21:48   #1870
Quote:
gimeldoo kaže: Pogledaj post
na zidove ide izolacija od 8 cm stiropora, dolje na beton sam mislio nekih 5 cm stiropora i 5 cm glazura, gore isto 5 cm stiropor i
projektant zgrade mora poštivati važeće propise o minimalnoj toplinskoj izolaciji, a to znači: na pod prema tlu ide 9 cm stiropora (EPS-a). Savjetujem svakome da ne štedi na toplinskoj izolaciji. Osobno 8 cm na vanjskom zidu smatram ne baš dostatnom izolacijom, ako možete stavite više, isplatit će vam se.
Da, na pod etaže (ispod je grijana prostorija), nema potrebe za stavljanjem 5 cm EPS-a, 3 je dovoljno jer nema gubitaka na drugu stranu s obzirom da je i ona iste temperature.
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 00:10   #1871
Novi

Quote:
Energeezer kaže: Pogledaj post
netočna tvrdnja. Mješajućim ventilom dobije se temperatura koju poželiš. Ukoliko se koriste kruta goriva, postavlja se najčešće bafer spremnik koji rješava problem oko preniske temperature povrata u kotlu.
Podno grijanje se kombinira i s pirolitičkim kotlovima, peletima, krutim gorivima kojim želiš.
Praktično, nema ograničenja s izvorom topline.
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Dizanje prašine ovisi o strujanju zraka. Zrak struji jače ako je razlika temperature između ogrijevnog tijela i okoline viša.
Znači radijatorsko grijanje ima veću razliku temperature i stvara jače strujanje zraka, a time diže više prašine. Fizika je neumoljiva znanost.

Prašina kod podnog grijanja je problem domačice/-na a ne podnog grijanja.
. ODGOVOR fizika je neumoljiva znanost stoga je razlika temperatura i cirkulacija zraka kod radijatora puno veca ali ipak radijator je vel 1m2 a cjeli pod je u P.G radijator uostalom veca
Povrsina i vIse prasine je na podu ali to i nije vise bas neumoljiva znanost kad pogledamo s te strane
Sto se tice krutih goriva krivo sam napisao da nije moguce ali ja to nebi nikome preporucio bez obzira na mjesajuci ventl i svu sigurnosnu grupu kad ti nesto zasteka a mate ubaci kolica drva i temp ode na 120 nece te spasit mjesajuci ventil niti sigurnosni koji je vjerojatno napravio talijan a to ti se nece desit kod npr plina i struje ako vec hoces kruta goriva iskoristit onda bi bilo bolje stavit radijatore a ako hoces i kombinacija moze .Hvala na ispravkama i razmislanjima u svakom slucaju ja sam za podna grijanja
gimeldoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 08:52   #1872
Quote:
Energeezer kaže: Pogledaj post
netočna tvrdnja. Mješajućim ventilom dobije se temperatura koju poželiš. Ukoliko se koriste kruta goriva, postavlja se najčešće bafer spremnik koji rješava problem oko preniske temperature povrata u kotlu.
Podno grijanje se kombinira i s pirolitičkim kotlovima, peletima, krutim gorivima kojim želiš.
Praktično, nema ograničenja s izvorom topline.
moje centralno ima shemu: kamin na drva + solarni kolektori + električni grijač
i buffer od 750l vode
dakako: podno grijanje - tako mogu izvuči maximum iz solarnog dijela
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 10:38   #1873
Quote:
gimeldoo kaže: Pogledaj post
. ODGOVOR fizika je neumoljiva znanost stoga je razlika temperatura i cirkulacija zraka kod radijatora puno veca ali ipak radijator je vel 1m2 a cjeli pod je u P.G radijator uostalom veca
Povrsina i vIse prasine je na podu ali to i nije vise bas neumoljiva znanost kad pogledamo s te strane
Dakle, paradigma je zeznuta stvar. A to da podno grijanje diže prašinu je upravo paradigma.
Glede fizike, prašina i pod se privlače svojim električnim nabojem. Zbog male razlike temperature poda i zraka iznad prašine, rezultantno gibanje zraka ne dovodi do razbijanja sile privlačenja prašine i poda za razliku kad je gibanje zraka puno jače kao kod radijatora.
Prašina sa poda se skoro uopće ne diže kao rezultat grijanja poda.
Dakle, može se slobodno reći da podno grijanje nema nikakvog utjecaja na dizanje prašine u kući.
Drugo, podno grijanje znači topli pod, pa nema potrebe za podnim oblogama koje su ujedno i sakupljači prašine. Znači lakše održavanje čistoće poda, i u konačnici puno manje prašine nego u usporedbi sa klasičnim radijatorskim grijanjem.

Zadnje uređivanje nike321 : 12.04.2011. at 11:00.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:22   #1874
Ovako, jučer srela tipa koji nam je gradio kuću i lovio se za glavu kad smo mu rekli za grijanje... pa me zanimaju mišljenja... ovako sm oto zamislili...sve opcije su još otvorene:

Kuća cca 130 m2, prizemnica, toplovodno podno grijanje i peć na pelete (ili?). Kompletna kuća bi bila s pločicama, osim spavaćih soba, tamo bi bio laminat ili parket.
S vremenom će ići fasada s 10 cm stiropora, pod izolacija 5 cm stiropor, tavan na podu 10 cm, kamena vuna.
Kuća je u Sjeverozapadnom djelu Hrvatske.

Zanima me da li je to u redu i da li je to stvarno 3 puta skuplje od klasičnog radijatorskog grijanja? I dfa li je grijanje na pelete jeftinije od grijanja na plin? Nismo išli na priključak plina jer je priključak skup i plin ide sve više gore, pa smo mišljenja da je ovo "jeftinije", barem se nadam....
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:36   #1875
Okvirno, podno grijanje (cijevi, izolacija, ruke) dođe oko 200kn/m2 grijanog poda bez razdjelnika, izmjenjivača topline i automatike.
Dakle na nekih 110 m2 grijanih, treba ti cca 22000kn za polaganje cijevi u pod.
Sa razdjelnikom i automatikom računaj i 30000 kn.
Radijatori i cjevovod za njih bi te došli oko 15000. Ostalo je jednak trošak.
U konačnici, podno i radijatori se baš i ne razlikuje za faktor 3 pa čak ne i za 2.

http://www.servis-perkovic.hr/montaz...nergenata.aspx
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 12:00   #1876
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Okvirno, podno grijanje (cijevi, izolacija, ruke) dođe oko 200kn/m2 grijanog poda bez razdjelnika, izmjenjivača topline i automatike.
Dakle na nekih 110 m2 grijanih, treba ti cca 22000kn za polaganje cijevi u pod.
Sa razdjelnikom i automatikom računaj i 30000 kn.
Radijatori i cjevovod za njih bi te došli oko 15000. Ostalo je jednak trošak.
U konačnici, podno i radijatori se baš i ne razlikuje za faktor 3 pa čak ne i za 2.

http://www.servis-perkovic.hr/montaz...nergenata.aspx

sad mi tek ništa nije jasno...

ako idem na plin... onda je računica ovakva, s tim da ne računam podno grijanje, to bi svakak stavili... priključak cca 25 tisuća, kondenzacijski bojler cca 17 tisuća... troškovi grijanja?

ako idem na pelet... nema priključka i peć cca 23 tisuće... troškovi grijanja?
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 12:26   #1877
Quote:
Ananke kaže: Pogledaj post
troškovi grijanja?
Troškovi grijanja ovise o energentu i potrebnom održavanju. Ako je prirodni plin, on je jeftiniji od peleta, a ako je onaj iz spremnika onda je skuplji + još moraš ugraditi spremnik ili plaćati njegov najam.
Nestašica plina kad je najpotrebniji (ovisimo o Ukrajini i Rusiji) i nesigurne cijene plina govore protiv ugradnje prirodnog plina, a visoka cijena onog u spremnicima govori protiv njega. Međutim, stanje opskrbe peletima nije baš najsjajnije pa ni ta opcija nije najsretnija, ali bi je ja predložio kao najbolju od ove 3.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 14:29   #1878
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Troškovi grijanja ovise o energentu i potrebnom održavanju. Ako je prirodni plin, on je jeftiniji od peleta, a ako je onaj iz spremnika onda je skuplji + još moraš ugraditi spremnik ili plaćati njegov najam.
Nestašica plina kad je najpotrebniji (ovisimo o Ukrajini i Rusiji) i nesigurne cijene plina govore protiv ugradnje prirodnog plina, a visoka cijena onog u spremnicima govori protiv njega. Međutim, stanje opskrbe peletima nije baš najsjajnije pa ni ta opcija nije najsretnija, ali bi je ja predložio kao najbolju od ove 3.

ako bi išao plin, išao bi prirodni..., a što se tiće opcije s peletima, takvog mišljenja smo i mi... zbog toga je i odluka pala na to, radi cijene, radi dostupnosti i ostalog...

a uostalom u dnevnu sobu će ići kamin na drva, pa u krajnjem slučaju svi ćemo spavati na trosjedu
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 18:55   #1879
Dodao bih da, što se tiče cijene energenata, uspoređujući radijatorsko i podno grijanje, jeftinije je podno. Procjene su oko 10-20%, ponajviše zbog manjih gubitaka zbog niskotemperaturnog režima, ali i zbog manje potrebe za prozračivanjem.
Nadalje, moguće je za cca 15% smanjiti potrošnju ukoliko imamo dobru regulaciju.
Danas-sutra s podnim g možeš kombinirati i solare odnosno dizalicu topline. S radijatorima to baš i ne ide uspješno.

Najveća prednost podnog grijanja, naspram radijatorskog, nije u novcu. Ona se iskazuje u povećanom komforu korisnika, zdravijem ambijentu zbog neimanja suhog zraka i prašine u zraku.
A kad se mali klinci mogu slobodno valjati po TOPLOM podu, tada je to vrlo pametna i vrijedna odluka.
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 18:59   #1880
Usput, čini mi se (sad nabrzinu, bez kalkulacije) da se izjednačila cijena peleta i zemnog plina. Kad sam s nekim nedavno razgovarao, ispalo je da je cijena po kwh negdje ista.
Sad mi se to ne da računati, moram ići jesti
__________________
svi imaju stranicu pa i mali ja
Energeezer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.