Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2011., 23:23   #141
Nemoj vjerovati baš svemu. Kad to otkriće postane komercijalno, onda znamo da djeluje. Ovaj tekst na kojeg si linkal je malo preeviše djetinjasto napisan.
I onda bi sve energetske kompanije trebale propasti. Nije to baš tak.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 19:37   #142
bas dobra tema!
sasquatch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 20:01   #143
je l' ima kod nas za kupit grijanje na toplinsku pumpu, koliko kosta i da li mora biti iskljucivo podno?
sasquatch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 20:02   #144
Solarni izvor - priključivanje na postojeće električne instalacije

Dakle ugradio sam na vikendicu solarni kolektor, propisno povezao na akumulatore (sa regulatorom punjenja) te inverterom 12V --> 220V 2kW. NA inverteru postoji klasični izlaz (monofazna utičnica).

Zanima me kako propisno spojiti inverter na postojeće kućne instalacije i kako izvesti zaštitu. U vikendici su instalacije izvedene trožilnim PGP kabelima. Prije svega zanima me ima li smisla stavljati sondu za uzemljenje i fid sklopku!

Hvala!
zbab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 22:49   #145
Fidovku nemas potrebe stavljati jer inverter ima svoje zastite, ali bi ga bilo dobro uzemljiti
odrpanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 00:32   #146
kaj to znači da onda inverter ima fid sklopku u sebi?
a kako se štitiš od proboja faze prema metalnim dijelovima na potrošačima poslije invertera?
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 00:40   #147
Znači dovoljno je sa invertera u ormarić sa osiguračima dovesti nulu i fazu te ih spojiti na sabirnice (nula na sabirnicu nule koja je kratko spojena sa uzemljenjem, a fazu na sabirnicu faze).

A kako točno treba izvesti uzemljenje invertera? I ako ću uzemljenje dovesti na inverter onda u ormariću ne bi trebale biti kratko spojene sabirnica nule i uzemljenja?
zbab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 00:45   #148
Ipak kada malo bolje razmislim trebalo bi staviti diferencijalnu sklopku. Sa invertera dovesti nulu i fazu u sklopku, a sabirnicu uzemljenja (žutozelena) kratko spojiti sa nulom prije fid sklopke. Što vi mislite o tome?
zbab is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 12:33   #149
pitanje ti je nepotpuno.
kao prvo, ne vjerujem da imaš pretvarač 12V/230 V snage 2 kW. jer bi ti uzimao do 200A iz akumulatora i čelija.
1. recimo da imaš taj pretvarač snage 2kW.
takvi pretvarači se više ne rade u u trafo izvedbi - trafo snage 2 kW, nego je unutra impulsni pretvarač na puno višem taktu (do 50 kHz) koji podiže napon na istosmjernih 230 V pa iza toga ide - izmjenjivač koji istosmjerni 230V pretvara u sinusni ili pravokutni 230V.
takav izlaz na 230V se ne smije uzemljit (nulu spojit na masu-uzemljenje)- jer bi došlo do kvara.

2. recimo da imaš mali pretvarač snage do 200-300W.
ista priča. samo što neki od ovih pretvarača daju pravokutni napon, i to je jedan izvod 230V (nula) već spojen s masom tj kučištem, i minus polom akumulatora. takav pretvarač bi se smio uzemljit.

uzemljenje, podrazumjeva klasično uzemljenje objekta - spojeno s matalnom masom /kučištem pretvarača i minus polom akumulatora.

u tvom slučaju, kako ne znamo o kojem se pretvaraču radi, najbolje je da ne spajaš nulu izvora, i masu pretvarača/ kučište sa uzemljenjem objekta.

u ovakvom spoji FID sklopka može raditi, ako bi se jedan izvod iz pretvarača -proglasio nulom, i uzemljio prije FID sklopke.
ali! u tom slučaju niti masa pretvarača ni minus pol akumulatora se ne smije uzemljiti- tj spojiti na uzemljivač objekta.

inače, uz svaki ozbiljniji uređaj dobije se i shema priključivanja i slično..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 00:15   #150
Nema potrebe bacat novac na fidovku jer svaki noviji pretvarač prilikom kratkog spoja ili preopterečenja izbaci i svaki ima opciju uzemljenja - ne nulovanja.
Kod instalacije sa fazom, nulom i uzemljenjem nula se ne spaja na uzemljenje.
Današnji manje više svi pretvarači su u switch verziji i ima ih 2kW sa 12 V napajanjem
odrpanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 23:25   #151
Ne pričajte gluposti ak ne znate !
Ima foruma specijaliziranih za ovu temu ako misliš ozbiljno odi tamo potraži odgovor !
Googlaj malo!
__________________
SNOW_WHITE Prevuci mišem preko potpisa
glupko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 10:31   #152
Quote:
glupko kaže: Pogledaj post
Ne pričajte gluposti ak ne znate !
Ima foruma specijaliziranih za ovu temu ako misliš ozbiljno odi tamo potraži odgovor !
Googlaj malo!
Link foruma?
__________________
Sve ima svoju cijenu...
WTF is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 10:57   #153
Quote:
glupko kaže: Pogledaj post
Ne pričajte gluposti ak ne znate !
Ima foruma specijaliziranih za ovu temu ako misliš ozbiljno odi tamo potraži odgovor !
Googlaj malo!
Pa čuj ima, ali nije li upravo forum mjesto gdje se razgovara, razmjenjuju ideje i misli online, jer se ne nalazimo u RL?

Misliš li da su svi završili teologiju ili budizam na podforumu "religija" ili da su svi inžEnjeri informatike na IT podforumu?

Ali naravno, sve što tu piše svatko tko čita i ima 2 zrna soli u glavi će prihvatiti pročitano sa rezervom jer forum nije mjesto gdje znaš da si dobio provjerenu i sigurnu informaciju.
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 13:48   #154
Quote:
glupko kaže: Pogledaj post
Ne pričajte gluposti ak ne znate !
Ima foruma specijaliziranih za ovu temu ako misliš ozbiljno odi tamo potraži odgovor !
Googlaj malo!
Ajde nam ti pojasni ak misliš da mi svi pričamo gluposti :klap:


WTF forum ti je e-vozila pa pogledaj i tamo kad smo mi svi glupi
odrpanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 15:23   #155
Quote:
megatron kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima koji čitaju ovu temu. Krećem u izradu termoelektrane. Zanima me od čega je napraviti i kako. Što se tiće goriva bila bi na tekuća i plinovita goriva.
Nebi ona radila 24h na dan. Samo kao maketa. Ali da daje 12v struju.
Trebaš ložište, visokotlačni kotao, sigurnosni ventil, parnu turbinu, generator, cjevi....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 13:36   #156
Jel ima tko iskustva sa instaliranjem sol panela i prodaje struje hepu preko here..planiram to napraviti ali mi vele da se papiri cekaju 6 mj ...a i jedan od problema mi je koji ja porez placam
ehinus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 16:11   #157
Zanima me koliko bi koštale GALIJI ARSENDNE ćelije od 120m2.Nakom kompletnog instaliranja dali je moguće priključiti se u elektro sustav (svu proizvedenu energiju)prodavati HEP-u. Za koliko bi se vremena isplatila kompletna investicija (pošto bi išlo sve na kredit zato bi se sve prodavalo da se što prije otplati kredit).
EdiL123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 22:28   #158
Ako su ispod 30 kW sam postupak je jednostavniji.
O tome ozbiljno razmišlja i jedan znanac. Jedino tu nema "sam svoj majstor"
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 21:23   #159
Quote:
sasquatch kaže: Pogledaj post
je l' ima kod nas za kupit grijanje na toplinsku pumpu, koliko kosta i da li mora biti iskljucivo podno?
Naravno da ima, ja se grijem na toplotnu pumpu zrak/voda vec trecu sezonu, nemam podno grijanje vec kombinaciju radijatora i fan-coilera. Imas na forumu temu posvecenu toplotnim pumpama pa malo pretrazi.
__________________
U Hrvatskoj trebamo stvoriti 200 bogatih obitelji....F.T. ....a onda je netko ugasio svjetlo..
ELTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2012., 21:26   #160
Quote:
EdiL123 kaže: Pogledaj post
Zanima me koliko bi koštale GALIJI ARSENDNE ćelije od 120m2.Nakom kompletnog instaliranja dali je moguće priključiti se u elektro sustav (svu proizvedenu energiju)prodavati HEP-u. Za koliko bi se vremena isplatila kompletna investicija (pošto bi išlo sve na kredit zato bi se sve prodavalo da se što prije otplati kredit).
Solarni sistemi sa fotonaponskim panelima se isplate cca za 7 godina pod uvjetom da struju prodajes HEP-u, za sto ti treba hrpa dozvola, ugovora i ostalih papira. Ako struju mislis koristiti za svoje potrebe, fotonaponski paneli ti se vjerovatno nece isplatiti nikad.
__________________
U Hrvatskoj trebamo stvoriti 200 bogatih obitelji....F.T. ....a onda je netko ugasio svjetlo..
ELTI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.