Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2011., 22:21   #21
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Na stranu uz sve ostalo,Hitler je život završio samoubojstvom,što znači da mu nikakvo pokajanje prije toga nije moglo pomoći.Nezamislivo je da bi bilo oprošteno nekome tko se iskreno pokajao,plakao radi svojih grijeha,povjerovao Isusu i tada povukao okidač i ispalio si metak u glavu.

No pitanje je li oprošteno ljudima kao što su Hitler i Staljin,je nešto što je teško zamisliti,odnosno u tom kontekstu zamisliti da su ljudi koji su prouzročili patnje i smrt milijuna ljudi,mogu pokajanjem skinuti sve grijehe i odgovornost pri Božjem sudu.
Ako je tako i kad bi bilo tako,svaki zlotvor ovoga svijeta može činiti najgnjusnije zločine,svjestan da mu će mu na kraju biti oprošteno,dovoljno je da se pokaje.
Ja nisam rekao: Hitler se pokajao i spasio,ja sam rekao: da se pokajao i priznao Isusa svojim Gospodinom,bio bi spašen.To je,jasno,velika razlika.

Reći ću samo jedno:nije bitno tko je koliko griješio.Svi smo sagriješili i izgubili kontakt s Bogom,i taman da sagriješimo samo jednom,mi smo osuđeni na pakao.Neki kažu:ja nisam krao,nisam ubio,nisam opsovao Boga,ja uopće nisam neki griješnik.Dosta je da si kemijsku ukrao.Dosta je da si jednom slagao.

Čovjek je sagriješio,svaki ,bez iznimke,i time izgubio zajedništvo s Bogom.
U svojoj velikoj ljubavi,Bog je dao Isusa i na njega svalio sve naše grijehe,i velike i male.Isus je umro da mi ne bi morali imati vječnu smrt.On je bio mučen da mi ne bi morali biti vječno mučeni."Na njega pade kazna",da mi ne bi morali snositi kaznu za grijehe.

Dakle,bez obzira na broj grijeha,svi ljudi su pred Bogom u podjednakoj situaciji.Onaj tko ne ispovijedi da je Isus Gospodin i u srcu ne vjeruje da ga je Bog uskrisio od mrtvih,ne može primiti spasenje,bez obzira što možda nije učinio neki extra veliki grijeh.

Ako se neki zlotvor/zločinac doista pokaje pred Bogom,povjeruje Evanđelju,onda on sigurno ne bi razmišljao:"Idem sad ja griješiti,a poslije ću se pokajati i bit će mi oprošteno."

Međutim,ako je on ubijao,i onda jednom čuo Evanđelje,i obratio se,kako mu ne bi bilo oprošteno?!
Roby-Boby is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 23:03   #22
Quote:
Roby-Boby kaže: Pogledaj post
Ja nisam rekao: Hitler se pokajao i spasio,ja sam rekao: da se pokajao i priznao Isusa svojim Gospodinom,bio bi spašen.To je,jasno,velika razlika.

Reći ću samo jedno:nije bitno tko je koliko griješio.Svi smo sagriješili i izgubili kontakt s Bogom,i taman da sagriješimo samo jednom,mi smo osuđeni na pakao.Neki kažu:ja nisam krao,nisam ubio,nisam opsovao Boga,ja uopće nisam neki griješnik.Dosta je da si kemijsku ukrao.Dosta je da si jednom slagao.

Čovjek je sagriješio,svaki ,bez iznimke,i time izgubio zajedništvo s Bogom.
U svojoj velikoj ljubavi,Bog je dao Isusa i na njega svalio sve naše grijehe,i velike i male.Isus je umro da mi ne bi morali imati vječnu smrt.On je bio mučen da mi ne bi morali biti vječno mučeni."Na njega pade kazna",da mi ne bi morali snositi kaznu za grijehe.

Dakle,bez obzira na broj grijeha,svi ljudi su pred Bogom u podjednakoj situaciji.Onaj tko ne ispovijedi da je Isus Gospodin i u srcu ne vjeruje da ga je Bog uskrisio od mrtvih,ne može primiti spasenje,bez obzira što možda nije učinio neki extra veliki grijeh.

Ako se neki zlotvor/zločinac doista pokaje pred Bogom,povjeruje Evanđelju,onda on sigurno ne bi razmišljao:"Idem sad ja griješiti,a poslije ću se pokajati i bit će mi oprošteno."

Međutim,ako je on ubijao,i onda jednom čuo Evanđelje,i obratio se,kako mu ne bi bilo oprošteno?!
"Radosna vijest" bi po tome bila da bez obzira na počinjeni grijeh neće netko odgovarati nego je razapet sin, ovaj-onaj? Dok je kod židova kazna za kojekakve prekršaje bila smrtna, ovdje nastupa učiteljstvo, pa sad počinje za boga vrijediti neki dodatan sadržaj... ukoliko je ljubav prema drugome kao prema sebi tada je čovjek taj koji samome sebi prvo oprašta, a ako samome sebi može oprostiti onda može i drugome. Razlika u činjenju grijeha je u kvantiteti, pa se nekome oprašta više, ali nije stvar u tome da neki "zlotvor" razmišlja - nego da uopće ne razmišlja s jedne strane - ili samo o tome razmišlja s druge strane; odnosno ne može oprostiti sam sebi; ili promijeniti metode postupanje. Ili potiskuje mišljenje o sebi u čemu ovisno o emocijama i u kakvoj situacija kako proračunava korist za sebe. Glupost je jedna od najjačih duhovnih snaga, a Isus je za prepoznavanje vlastitih učenika bukvalno navodio činenje čuda - dok kod onih koji nisu vjerovali u njega nije mogao raditi čuda. Isto se događa i kod vjere u druga čudotvorne stvari, bića ili pojave - odnosno postajanje uvjerenja već omogućuje promjene. Dok vjera u bukvalnog Krista kao mesiju označava isključivost jedne sredine, mišljenje o Bogu kao ovakvom ili onakvom, kakvom pređenom putu ili ma čemu - tu je čovjek u nekoj mjeri (su)kreator svega - ali dok mu jedna uvjerenja koriste druga doslovno štete - ili ne čine ništa... a ako i čine; onaj tko ne sluša, odnosno ne radi na sebi, teško da će primijetiti i razlike; pa učiti i od kazni i nagrada - tj. posljedica koje sam može osjetiti - da ih pamti. S obzirom da malo obraća pažnju na vlastito tijelo - pa sve do oblaka; to mu je teže... Stvarati sljedbenike da bi im se pomoglo kada ih prvo uništava sadržaj istog učenja koji bi im trebao pomoći je također možebitni aspekt hvaljenja isključivo jednog aspekta vjere. Kao kad nosiš kilograme tereta pa kasnije trčiš s lakoćom kada ga se baci. Osjećaj nije loš, pa možda netko zbog njega opet poželi nositi teret koji kilometar; ali za istinu o stvarima potreban je širi uvid; pogotovo ako je i sam predmet vjere bio - žrtvom. Pa makar i dragovoljnom u potrazi za slavom i naklonošću vječnosti. Je li htijenje za slavom put do spasa ili predmet pokušaja trgovine s Bogom posredstvom čega su čitava stada direktne ili indirektne žrtve? Jer tko se toliko pretvori u borbu samu ostaje pitanje postoji li još bilo što što bi sam imao braniti njome? Niz takvih je proglašen svecima, da bi se kakva zajednica s kojom se tko identificirao nazivala slavnom, ili svetom... Međutim bi li sudbinu žrtve poželio čovjeku do kojega ti je stalo... Pred odluku o žrtvovanju Isus se opisuje kao psihološki mučen od samoga sebe; pa jest pitanje je li to eventualno preisptivanje plod neladoge pred smrću, fizičkim mučenjem, ili nedostatkom potpunog uvjerenja u ispravnost odluke, da se učini ono što je bilo janje, kozle i slične beštije u asirskim i inim novogodišnjim obredima kada su se ista klala, bacala s kakvih litica kao simbol grijeha dotičnog društva, a njihovom krvlju mazala unutrašnjost crkvenih zidova; temeljem astroloških i ostalih sličnih simbolika i priča o rođenju i uskrsnuću bogova koji se bore sa zlom za dobro... Upoznavanje moći duše znače i veću mogućnost da se pogriješi - pogotovo kada čitava zajednica pomaže vjerujući u mesijanstvo. Sve skupa čitajući o čudotvorcima - sredstvu raspoznavanja njegovih učenika po Isusu (pored međusobne ljubavi jednih prema drugima) primjećujem da oni vrlo različito tumače okolnosti svoga posla, a ima ih iz više religija ili njihovih kombinacija - tako da je isljučivost najbolji put da se ne primjeti eventualna štetnost - i razlike u kvaliteti čijih usluga i podloga za njih... pa kada je i riječ o "vjeri", pokajanjima i ostalim. Sve što je potrebno je vjera da je istina dobra, a kod onih koje istina ne zanima - tu se ni ne može raspravljati. Ako je Isus za to opravdanje, tada je na još jedan način u službi koga, čega, zaključiti će svatko za se sam... Isus je jedna od osoba koje su pokazali mogućnosti čudotvorstva temeljena na "duhu", odnosno mišljenju/vjeri... a što je sam o sebi mislio pri tome - ljudski je pogriješiti, a nije strano ni čovjeku željeti slavu, kao što nije strano željeti pomoći, pa i lagati svoje učenike iz primjera koji sam već postavio... Dok je mitologizacija i nadodavanje nestvarnih elemenata također nešto što se tradicionalno događa sa svim utemeljiteljima religija, pored onih koji su proglašavani njihovim svecima. Najlakše je pri tome - "vjerovati" ono što neka gomila predlaže, odnosno autoritet neke crkve, a kod ove u našim krajevima je specifično da će se s više volje ispričavati za inkviziciju i mučenja nego priznati da labilna proročanstva o Rimu i nenavladivosti kroz vrijeme ne stoje kao kršćanstvo ljubavi koje se gura na istome mjestu. Valjda je to posljedica snažne želje za slavom, i potrebe da se i sebe opravda pripadnošću, i mišljenjima "otaca"; odnosno autoritetima i tradicijama. I to je ljudski; uče se djeca od malih nogu šibom na poslušnost. Mene zanima odakle zabrana yoge i sličnog, pa čak i razgovora s drugim višim autoritetima nekih drugih pogleda u vidu nepreporuke knjiga i ostalog... Odakle nedostatak prikaza komparativnih religija u katoličkim knjižnicama?

Zanimljiv je i ovaj tvoj osvrt s dosta da si olovku ukrao, kada se pravi razlika između grijeha i smrtnih grijeha? Je li ovo što si naveo katolicizam ili nešto drugo?
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 10:10   #23
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
"Radosna vijest" bi po tome bila da bez obzira na počinjeni grijeh neće netko odgovarati nego je razapet sin, ovaj-onaj?
Ovo je srce Evanđelja,odnosno Radosne vijesti:
"Doista,predao sam vam najprije ono što sam i primio: Krist je umro za grijehe naše po Pismima;i pokopan je;i uskrišen je trećeg dana po Pismima..." 1.Korinćanima 15:3
Isus s križa kaže:"Svršeno je." Sve što je Isus trebao učiniti da mi imamo spasenje,učinio je.Svaki čovjek je sagriješio,u većoj ili manjoj mjeri,i zaslužuje pravednu kaznu za to.Međutim,Bog je u svojoj velikoj ljubavi predao Isusa,"Jaganjca Božjeg koji oduzima grijehe svijeta",i sve naše grijehe stavio na njega.
Svaki koji to vjeruje,može imati spasenje.I nije važno jesmo li griješili lakim ili smrtnim grijesima,Isus je ponio i jedne i druge.
Samo trebamo to vjerom primiti.
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
šibom na poslušnost. Mene zanima odakle zabrana yoge i sličnog, pa čak i razgovora s drugim višim autoritetima nekih drugih pogleda u vidu nepreporuke knjiga i ostalog... Odakle nedostatak prikaza komparativnih religija u katoličkim knjižnicama?

Zanimljiv je i ovaj tvoj osvrt s dosta da si olovku ukrao, kada se pravi razlika između grijeha i smrtnih grijeha? Je li ovo što si naveo katolicizam ili nešto drugo?
Ovo što sam naveo je kršćanstvo.
Vezano za yogu ,ono što mnogi ljudi ne shvaćaju je da yoga ima duhovnu pozadinu.
Roby-Boby is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 23:07   #24
Mili Bože, kud sam zašla. Ništa, samo da proslijedim peticiju: http://www.callformercy.com/

pa nek' potpiše tko želi. A ne znam tko ne bi želio.

Tol'ko, hvala na pažnji.
__________________
"...practices that were long abandoned - imprisonment without trial, the use of war prisoners as slaves, public executions, torture to extract confessions, the use of hostages and the deportation of whole populations - not only became common again, but were tolerated and even defended by people who considered themselves enlightened and progressive." George Orwell, 1984.
Linda Hathor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 09:50   #25
Quote:
Roby-Boby kaže: Pogledaj post
Ovo je srce Evanđelja,odnosno Radosne vijesti:
"Doista,predao sam vam najprije ono što sam i primio: Krist je umro za grijehe naše po Pismima;i pokopan je;i uskrišen je trećeg dana po Pismima..." 1.Korinćanima 15:3
Isus s križa kaže:"Svršeno je." Sve što je Isus trebao učiniti da mi imamo spasenje,učinio je.Svaki čovjek je sagriješio,u većoj ili manjoj mjeri,i zaslužuje pravednu kaznu za to.Međutim,Bog je u svojoj velikoj ljubavi predao Isusa,"Jaganjca Božjeg koji oduzima grijehe svijeta",i sve naše grijehe stavio na njega.
Svaki koji to vjeruje,može imati spasenje.I nije važno jesmo li griješili lakim ili smrtnim grijesima,Isus je ponio i jedne i druge.
Samo trebamo to vjerom primiti.

Ovo što sam naveo je kršćanstvo.
Vezano za yogu ,ono što mnogi ljudi ne shvaćaju je da yoga ima duhovnu pozadinu.
OK, ako si ti sretan s takvim uvjerenjem, mene jutros spasilo to što sam se noćas naspavao, i to što je Sunce opet izašlo, a sutra kako bude. Možda iziđe više njih.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 10:00   #26
Quote:
Linda Hathor kaže: Pogledaj post
Mili Bože, kud sam zašla. Ništa, samo da proslijedim peticiju: http://www.callformercy.com/

pa nek' potpiše tko želi. A ne znam tko ne bi želio.

Tol'ko, hvala na pažnji.
Baš šteta što su kršćani u velikoj ljubavi baš za nju u okvir peticije stavili "našu kršćansku sestru".

Pošto vjerujem da će je osloboditi nema potrebe da se lažno deklariram; živio milostivi Bog.

PS

Strašno je kad čovjeka stave na lomaču jer je govorio istinu, a još strašnije kada je tamo završio zbog govorenja neistine. Sve skupa strašno je kada ljude zbog običnih riječi osuđuju. Isto je ova šinjorina koju sam naveo lijevo ispod avatara zatvorena jer je progovorila na materinjem jeziku, nije uopće bio bitan sadržaj... Pa strašno je kad ljudi zatvaraju druge jer ne razumiju što govore itd. Uglavnom svak bi htio da više nekako vlada sobom i drugima. Trebalo bi u neki ustav staviti da nije zabranjeno sreću tražiti riječima i ispuštanjem drugih zvukova, ako se već netko nije sjetio... pogotovo ako te riječi i zvukovi ionako imaju malo smisla.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 14:45   #27
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
To ti reci onima koji su se potrudili svoriti koncept po kojemu je Marija bezgrešno začeta, a gdje su došli do te ideje i zbog čega bi tako nešto bilo važno - valjda će se kršćanski znati reći.

Što se tiče identifikacije jednog čovjeka s jednim od počela pri kojekakvih prikazima "božjeg silaska" od praznina, ljubavi, monada do dvojstava, trojstava, sinova i kćeri iz čela, boka, djevičanskih utroba i ma iz kojeg dijela tijela što se mene tiče - to se da i bolje izanalizirati.




U Postanku se spominje i vidje da Bog da je dobro - osim kada je stvoren čovjek.




Bog ima 72 imena po židovima i nastala su od početnih riječi nekolicine stihova, pa sad što sve znači biti kao otac, teško je tek tako utvrditi jer je su tu različite tradicije i pogledi, a što katolici navode kako otac "izgleda"... Kod Isusa Sunce sjaje dobrima i zlima, ajmo dalje što se još o Suncu može reći (ili ne može)? Pri pokušaju da se sjaji i "zlima" dok ih ne proguta vječni mrak pred slabom mogućnošću pridržavanja pravilima. Eto i Isusu nije bilo lako držati se "ne laži";

Ivan 7,8 Vi samo uziđite na blagdan. Ja još ne uzlazim na ovaj blagdan jer moje se vrijeme još nije ispunilo.
Ivan 7,9 To im reče i ostade u Galileji.
Ivan 7,10 Ali pošto njegova braća uziđoše na blagdan, uziđe i on, ne javno, nego potajno.


Ili Bog kao bog - za njega nema pravila?
Cuj, izmislili......ima ih koji tvrde kako je cistiliste nastalo iz Divine Comedia-e te kako je krscanska crkva to uvela Sve u svemu, ovo je mjesto pitanje i odgovora, za misionarenje ti ne bi bilo lose postaviti vlastitu temu
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 15:31   #28
Zavjet dan Bogu

Imam jedno pitanje koje me jako muči pa bih bila jako zadovoljna kad bih čula vaša mišljenja. Znači, danas sam u razgovoru sa svojom majkom saznala nešto što nisam dosad znala. Prije nekoliko godina, u trenutku kada je mislila da boluje od teške bolesti, zavjetovala se da će imati treće dijete ukoliko bude dobro. No, prošle su godine i godine, ona je dobro, al i dalje smo tu samo moja sestra i ja, a mami će uskoro 42 godine. Uvijek je mislila da ima još vremena, a ni financijska situacija tad nije bila bajna pa mislim da je i to utjecalo. Danas sam u razgovoru s njom vidjela da je to strašno muči, a od danas ni ja ne mogu biti mirna jer kao vjernik doista smatram da je neizvršenje zavjeta smrtni grijeh.
Molim Vas za savjet, a ne izrugivanje i nadam se da sam temu postavila na pravo mjesto...
adriene is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 16:18   #29
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
Cuj, izmislili......ima ih koji tvrde kako je cistiliste nastalo iz Divine Comedia-e te kako je krscanska crkva to uvela Sve u svemu, ovo je mjesto pitanje i odgovora, za misionarenje ti ne bi bilo lose postaviti vlastitu temu
Hvala sestro na iscrpnom odgovoru i dobronamjernom savjetu.

Mene zanima kako to da se osobe koje nisu svećenici hvataju učiteljstva, te pogotovo žene, nisu li savjeti apostola da čuju kući od svojih muževa o čemu se radi?

Zatim me zanima i ovo; je li važniji duh ili tijelo kada Pavao ovako kaže:

1. Timoteju 5,22 Ruku prebrzo ni na koga ne polaži i ne budi dionikom tuđih grijeha! Sebe čistim čuvaj!
1. Timoteju 5,23 Ne pij više samo vode, nego uzimaj malo vina poradi želuca i čestih svojih slabosti.


Odnosno nije li ovo sugestija od Pavla da liječenjem čovjeka koji je grešnik svećenik eventualno upada u sudioništvo u njegovom grijehu? Kako je tek kad daje odriješenje grijeha? I, kao nekome tko vrlo malo pije, a ima katkad slabosti, zanima me kolika mjera iznosti malo vina, jer se s druge strane onima koji uzimaju mnogo vina uzima da su kao pederasti svih vrsta?
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 17:31   #30
quote: Adriene :Zavjet dan Bogu!

IMHO ljudi su krivo shvatili cijeli princip kupovanja Božje naklonosti.
Npr. Ja idem na opasnu operaciju i velim "Bože, ako sve dobro prođe ja ću kupiti novo zvono u crkvi"
Ovakav način razmišljanja je pogrešan iz nekoliko razloga:
Prvo, stavlja se cijena na Božje čudesno djelovanje koje bi trebalo biti neprocjenjivo, a samoga Boga se stavlja u ulogu prodavača na tržnici s kojim ćemo se cjenkati o vrijednosti robe.
Drugo, jasno se iskazuje nedostatak pouzdanja u Boga
I treće, na cijelu stvar se može gledati kao na svojevrsnu ucjenu Boga

Pravilan način razmišljanja bi bio sljedeći:
Ja idem na opasnu operaciju i velim "Bože, ja se pouzdajem u tvoju brigu o meni ali ću prije operacije kupiti zvono jer su možda tvoji planovi takvi da ne preživim, pa kasnije neću moći..."

Dakle, tvoje majka je pogriješila u samom startu tako da Bog (u slučaju da postoji) nije niti uzeo njezin zavjet kao nekakav čvrsti dogovor pa samim time ona može nastaviti sretno živjeti dalje bez nekakve panike i straha
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan

Zadnje uređivanje VeronikaN : 06.08.2011. at 10:22.
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 19:39   #31
Quote : Adriene: Zavjet dan Bogu

Ne znam koliko će koji roditelj slušati vlastitu djecu, međutim ako kako tvojoj majci bilo kakvu vlastitu eventualnu nesreću želi protumačiti neuspjelim održanjem zavjeta, tada je to stvar njenog uvjerenja koji je stečen ne preko noći, nego tijekom njenog religioznog odgoja malo pomalo. Kada bivanje u istom mentalnom prostoru blokira maštu, tada čovjeku biva po njegovoj vjeri/mišljenju, što ne znači nužno da njoj to isto ne odgovara. Jer ako je što muči to uvjerenje da je dio kršenja zavjeta prema Bogu može biti opravdanje za ne poduzimanje nikakvih drugih akcija, odnosno vlastiti nemar.

Prema evanđeljima "čovjek nije kadar nijednu vlas učiniti drugačijom" međutim može se kosa bojati, a mogla je i prije, neko od ilirskih plemena ovdje naveliko se koristilo limunom... Ako se klin klinom izbija možda bi pomogle one religiozne priče, slike, svećeničke geste i ino, jer ako tvoja majka je već sklona na temelju takvih uvjerenja sticati sliku vlastitog odnosa s Bogom, onda joj ista ta sredstva za prvu ruku mogu pomoći. Kažem opet; pitanje je koliko njoj eventualni mazohizam možda i odgovara da prikrije neke druge ili treće stvari koje je muče, i nad kojima eventualno misli da nema i ne može imati kontrolu...

Što se gledanja sa strane tiče, njen postupak je opravdan ekonomskom zabrinutošću za kompletnu obitelj, iako kažem iz vlastitog iskustva, kada je riječ o majkama, sestrama, bakama, ujcima, stričevima, očevima i inima, ma koliko na površini stvari i ma kojim djelima se potvrđivalo da je jednima drugima u nekoj mjeri stalo, s druge strane "duboka je voda" u kojoj se zrcale sva očekivanja nečijeg ega, i razlozi kojih postupanja. Neke stvari ostati će skrivene. U principu vlastito zadovoljstvo se može prenijeti na druge samim time ako su drugi u većoj mjeri povezani s tobom... Možda te ove okolnosti prisiljavaju da ni u kojem slučaju ne pričaš o vlastitoj nesreći i problemima i ostalom, a sve to isto tako može biti dio priče u kojoj nečiji rod ističe svoj problem, i to sa ni manje ni više nego samim Bogom... Kupi joj neku knjigu iz hinduizma ili čega bilo dalekog pa možda u tom mnoštvu slika prema božanskim atributima i imenima nađe nešto za sebe čime će biti zadovoljnija. Ako je uopće u tome riječ.

Zadnje uređivanje VeronikaN : 06.08.2011. at 10:21.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 15:20   #32
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
kakvo je kršćanstvo glede prakticiranja sexa sa neznancima i npr.sex u troje?
Dobio/la si odgovor od katoličke crkve pa ću ja napisat iz pozicije kršćanstva kao cjeline;

Spolni odnos je prihvaćen samo kao čin sjedinjenja dvoje ljudi (muško i žensko) u međusobnom predanju u ljubavi. I kao takav on je u službi naravi odnosa, a ne obratno da ljudi budu u službi tijelesnog zadovoljstva (spolnog čina).

Tijelesne pohote same po sebi kao cilj užitka se ne pravdaju jer degradiraju ljubav i kvalitete koje ljudi nose u srcu. Međusobno predanje u ljubavi mora biti potpuno, jasno ako i kad veza dođe u tu fazu, tako da tu nema prostora za treću osobu.

Isto tako tijelesni odnos požude s neznancem se ne prihvaća jer nije građen na osobnom nivou i kvaliteti srca već na tijelesnoj privlačnosti koja ne nosi ljubav več izražava požudu kroz koju čovjek sebe ne može dati niti može primit drugu osobu.

Tijelesno nesmije biti ispred duhovnog stoga se stvari nesmije gledat po kriteriju tijelesne privlačnosti.

Ovo gore je opis onoga što se pravda, jer u kršćastvu čovjek je pozvan da ostavi sve poradi vlastita spasenja i dobra i da tako nadiđe ovozemaljske stvari poput tijelesnih zadovoljstava.

Onaj tko to nije kadar za toga se može prihvatit/pravdat ovozemaljski život s drugom osobom koji je građen prvo na ljubavi/kvaliteti srca.

Prevara supružnika makar i požudom samo u mislima se ne pravda!





Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
dal se to smatra grijehom i kolko teškim? dovoljno mi je da se samo ispovjedim za to?
Grijeh je, samo zavisi u kojoj situaciji, o kojoj dubini se radi, s kakavom namjerom, kakvim posljedicama itd., sve te stvari daju težinu srcu gdje se čovjek treba sam pokajat da bi ga Bog očistio tereta grijeha.


Stvar tijelesne ljubavi (vezivanja supružnika) je ozbiljna stvar i ne smije se olako prelazit preko toga.

Teško je dat srce nekome no to nije opravdanje da se stvari čine bez srca.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 18:50   #33
quote Adriene : Zavjet dan bogu

najbolje je da na ispovijedi pita svećenika. može se dobiti i oprost od zavjeta zbog objektivnih razloga ako ga ne može izvršiti, zbog financijske situacije npr.

Zadnje uređivanje VeronikaN : 06.08.2011. at 10:22.
Miss petite is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 00:21   #34
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Dobio/la si odgovor od katoličke crkve pa ću ja napisat iz pozicije kršćanstva kao cjeline;

Spolni odnos je prihvaćen samo kao čin sjedinjenja dvoje ljudi (muško i žensko) u međusobnom predanju u ljubavi. I kao takav on je u službi naravi odnosa, a ne obratno da ljudi budu u službi tijelesnog zadovoljstva (spolnog čina).

Tijelesne pohote same po sebi kao cilj užitka se ne pravdaju jer degradiraju ljubav i kvalitete koje ljudi nose u srcu. Međusobno predanje u ljubavi mora biti potpuno, jasno ako i kad veza dođe u tu fazu, tako da tu nema prostora za treću osobu.
Krivo. Čovjek iz mojeg potpisa je upražnajvao trojni seks prije 30 godina. A sada ima šestero žena. I svi su zadovoljni. I on i žene
Ako čeljed nije bijesna, tada ni kuća nije tijesna. Samo moraš imati jakog "sotonu" u međunožju.
jer: Bonus penis pax i domus.
http://www.bhdani.com/arhiva/216/t21611.shtml
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 00:38   #35
Quote:
Roby-Boby kaže: Pogledaj post
Ja nisam rekao: Hitler se pokajao i spasio,ja sam rekao: da se pokajao i priznao Isusa svojim Gospodinom,bio bi spašen.To je,jasno,velika razlika.
Moglo bi doći do velike nebeske svađe između sv. Petra i Hitllera na vratima neba. Jer kad je Hitler uvidio da je gotov, ovako je rekao svome srcu: "kajem se Gospode što nisam do kraja napravio tvoj sveti naum da potamanim židove"
Ti si me poslao da uništim narod koji je razapeo tvoga Sina, a ja nisam uspio. Da si mi barem malo pomogao, kao što si pomogao Mojsiju potopiti faraonovu vojsku, sada se ne bi kajao. I ti bi bio na mene ponosan.
I sada bi morao Petar najprije Hitleru promijeniti mišljenje, da gleda na svoje djelo kao zločin, a ne dobro stvar. Treba sada uvjeriti Hitlera da nije bio dužan sprovesti u djelo "krv njegova na nas i na našu djecu". A osim toga samo je Bog mogao potamaniti faraonovu vojsku. Čovjeku je to grijeh. Pogotovo ako si mogao, a nisi izbjegao ubijanje svojih neprijatelja.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 09:58   #36
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Krivo. Čovjek iz mojeg potpisa je upražnajvao trojni seks prije 30 godina. A sada ima šestero žena. I svi su zadovoljni. I on i žene
Ako čeljed nije bijesna, tada ni kuća nije tijesna. Samo moraš imati jakog "sotonu" u međunožju.
jer: Bonus penis pax i domus.
http://www.bhdani.com/arhiva/216/t21611.shtml
Valjda treba znati i biti dobar organizator uz to, a vitalnost znači i odmak od kojekakvih drugih poroka koji štete tim fizičkim i mentalnim sposobnostima...

Međutim Bumbar i slični njemu brane ovdje arhetipsku sliku princa i princeze, a ona je eventualno stvar trenutka, ili stvar dvije-tri godine, ili je moguće stvar i cjeloživotnih osjećaja i povezanosti. S druge strane imamo i na duhovnosti izraženo mišljenje ženske osobe kako se "žena panično boji starosti kada muškarcu više neće biti potrebna". S druge strane ova dimenzija te misli o tome da se jednom spojeni više ne rastavljaju je i ta da rastavu navode kao težak i ozbiljan grijeh - ako se ne varam brani se i uzimanje "tijela Kristovog" ili pričest, a gledati iz nedjelje u nedjelju kako svi to rade, a tebi je uskraćeno zbog grijeha i nije za onoga tko je učen "vjeri" lako... Što hoću reći, možda je u jednom trenutku povijesti i vremena kada je većina ovdje ili ondje živjela na temelju muškoga rada, a kada zakoni 95% dijete ostavljaju majkama, majke imaju pravo tražiti alimentacije (zamislite da se djeca daju muškarcima i žene narednih godina se optužuju da su ovakve ili onakve jer nisu platile svoj dio - nešto manje obična perspektiva; makar muškarci čak mogu i dojiti [vjerovali ili ne; postoje fotografije iz Indije onih koji su probali ])... Odnosno, kako je taj trend da žene dobivaju ista prava kao i muškarci, a temeljem svojih reproduktivnih sposobnosti da dobijaju i prava koje muškarci nemaju; tako društvo lagano postaje matrijarhalno, i teško da će nešto zaustaviti taj proces. A svaka promjena dobro dođe kao prilika za djelovanje iz slobode, a ne iz prijetnji posljedicama, i proglašavanjem sebe ma čije žrtve. Frustracije stvaraju nezadovoljne ljude, a crkva koja bi htjela okoštati ove odnose i predstaviti se kao zaštitnica "obitelji", brani ono što je tradicionalno njoj više pomoglo nego odmoglo, a to je želja ljudi da jedni druge kotroliraju postavljenim pravilima, kada god je "ljubav" u krizi... Kako god, ova potreba da se naglasi da nije lako svoje "srce" dati nekome, jest u neku ruku percepcija van poretka stvari. Jer srce je organ koji odgovara na spektar emocija koji se tiču i pripadnosti roditeljima, društvu, mišljenje o strahovima (kojim ponajviše religije mogu manipulirati pozivajući se na samog Boga)... Tako je danas sveta Lucija predstavljena kao takva, a postoji i ta verzija priče da je rastavljena među očekivanjima fanatičnih roditelja u pogledu religije koji su je odgojili, te mladića s druge strane istome poslala svoje oči koje je sebi sama iskopala (ako te oči sablažnjavaju bolje je...) Pa je postala zaštitnica vida, a priča je nešto preobličena. Možemo mi spekulirati na temelju osobnih stavova kako je isto nemoguće, i jer danas mnoštvo informacija utječe na pojedinca, pa je odgoj i religijskog okruženja i roditeljskog možda manje utjecajan - međutim kada vidim da se neka majka dreči na curicu od godinu-dvije vičući joj da će ići u pakao (ova plače jer hoće-neće na parkingu amo ili tamo), onda je teško kriviti i dijete i roditelja, nego tek praksu takvih ideja i njihovu visoku zastupljenost pa i državno potpomognutu.
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:09   #37
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Valjda treba znati i biti dobar organizator uz to, a vitalnost znači i odmak od kojekakvih drugih poroka koji štete tim fizičkim i mentalnim sposobnostima...

Međutim Bumbar i slični njemu brane ovdje arhetipsku sliku princa i princeze, a ona je eventualno stvar trenutka, ili stvar dvije-tri godine, ili je moguće stvar i cjeloživotnih osjećaja i povezanosti. S druge strane imamo i na duhovnosti izraženo mišljenje ženske osobe kako se "žena panično boji starosti kada muškarcu više neće biti potrebna". S druge strane ova dimenzija te misli o tome da se jednom spojeni više ne rastavljaju je i ta da rastavu navode kao težak i ozbiljan grijeh - ako se ne varam brani se i uzimanje "tijela Kristovog" ili pričest, a gledati iz nedjelje u nedjelju kako svi to rade, a tebi je uskraćeno zbog grijeha i nije za onoga tko je učen "vjeri" lako... Što hoću reći, možda je u jednom trenutku povijesti i vremena kada je većina ovdje ili ondje živjela na temelju muškoga rada, a kada zakoni 95% dijete ostavljaju majkama, majke imaju pravo tražiti alimentacije (zamislite da se djeca daju muškarcima i žene narednih godina se optužuju da su ovakve ili onakve jer nisu platile svoj dio - nešto manje obična perspektiva; makar muškarci čak mogu i dojiti [vjerovali ili ne; postoje fotografije iz Indije onih koji su probali ])... Odnosno, kako je taj trend da žene dobivaju ista prava kao i muškarci, a temeljem svojih reproduktivnih sposobnosti da dobijaju i prava koje muškarci nemaju; tako društvo lagano postaje matrijarhalno, i teško da će nešto zaustaviti taj proces. A svaka promjena dobro dođe kao prilika za djelovanje iz slobode, a ne iz prijetnji posljedicama, i proglašavanjem sebe ma čije žrtve. Frustracije stvaraju nezadovoljne ljude, a crkva koja bi htjela okoštati ove odnose i predstaviti se kao zaštitnica "obitelji", brani ono što je tradicionalno njoj više pomoglo nego odmoglo, a to je želja ljudi da jedni druge kotroliraju postavljenim pravilima, kada god je "ljubav" u krizi... Kako god, ova potreba da se naglasi da nije lako svoje "srce" dati nekome, jest u neku ruku percepcija van poretka stvari. Jer srce je organ koji odgovara na spektar emocija koji se tiču i pripadnosti roditeljima, društvu, mišljenje o strahovima (kojim ponajviše religije mogu manipulirati pozivajući se na samog Boga)... Tako je danas sveta Lucija predstavljena kao takva, a postoji i ta verzija priče da je rastavljena među očekivanjima fanatičnih roditelja u pogledu religije koji su je odgojili, te mladića s druge strane istome poslala svoje oči koje je sebi sama iskopala (ako te oči sablažnjavaju bolje je...) Pa je postala zaštitnica vida, a priča je nešto preobličena. Možemo mi spekulirati na temelju osobnih stavova kako je isto nemoguće, i jer danas mnoštvo informacija utječe na pojedinca, pa je odgoj i religijskog okruženja i roditeljskog možda manje utjecajan - međutim kada vidim da se neka majka dreči na curicu od godinu-dvije vičući joj da će ići u pakao (ova plače jer hoće-neće na parkingu amo ili tamo), onda je teško kriviti i dijete i roditelja, nego tek praksu takvih ideja i njihovu visoku zastupljenost pa i državno potpomognutu.
Sveti odnosi žene i muškarca se najbolje vide u Japanu kada muškarci dočekaju mirovinu. Žena je cijeli dan bila kod kuće sa djecom, organizirala sebi život i stekla prijateljice. Sada je dočekala muža koji čami u kući i samo joj smeta. Zbog toga japanske žene koriste jedan njihov naziv za takve muževe. A to je ime za list koji ti se zalijepi za cipelu i ti trzaš nogom da ga skineš. Tako i njima ti muževi samo smetaju. A pametniji muškarci skuže da su postali "veliko kućno smetalo", pa se odsele na selo u vikendicu i tu žive kako im paše, bez da im neka baba (žena) grinta i naređuje. I takvi odvojeni brakovi savšeno funkcioniraju. Samo što to više nije brak, ako supružnici žive odvojeno. Crkva bi hih proglasila griješnicima jer ne poštuju svetost braka. A njima obadvoje odgovara takav život i brak bez braka
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 02:13   #38
Quote:
adriene kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje koje me jako muči pa bih bila jako zadovoljna kad bih čula vaša mišljenja. Znači, danas sam u razgovoru sa svojom majkom saznala nešto što nisam dosad znala. Prije nekoliko godina, u trenutku kada je mislila da boluje od teške bolesti, zavjetovala se da će imati treće dijete ukoliko bude dobro. No, prošle su godine i godine, ona je dobro, al i dalje smo tu samo moja sestra i ja, a mami će uskoro 42 godine. Uvijek je mislila da ima još vremena, a ni financijska situacija tad nije bila bajna pa mislim da je i to utjecalo. Danas sam u razgovoru s njom vidjela da je to strašno muči, a od danas ni ja ne mogu biti mirna jer kao vjernik doista smatram da je neizvršenje zavjeta smrtni grijeh.
Molim Vas za savjet, a ne izrugivanje i nadam se da sam temu postavila na pravo mjesto...
Nisi!
Tematski je ok,no ja mislim da je pogrešno,jer taj majčin zavjet nije tvoj problem.
Taj zavjet je isključivo odnos između tvoje majke i Boga.Pitanje njene vjere i nevjere.Njenog poimanja.
Ako je po tvom poimanju smrtni grijeh neispunjavanje zavjeta,misliš da ti bilo čime možeš isti iskupiti umjesto majke?
Preuzeti ga na sebe?
Ili da ga možeš otkupiti?
Čime?
Nekim novim zavjetom s tvoje strane?

Ako majka sama ne osječa to neispunjenje zavjeta kao smrtni grijeh,što ćeš joj ti ucijepiti svoje vlastito uvjerenje te joj zagorčati život?

U stvari Johnny B. dao ti je objektivan odgovor s kojim se slažem.
Nema trgovanja s Bogom!
I vjerujem da je Bog,koji sve vidi i zna,znao što je majka od njega tražila,odnosno koju mu je molbu uputila,jer to je jedino što bilo koji čovjek može Stvoritelju uputiti.
A ti možeš Boga moliti da joj oprosti zabludu,a ne da rađa dijete na koje očito nije spremna ili da ideš trgovati s nekim svećenikom za oprost,odnosno da vršiš pritisak na nju da to ona učini.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica

Zadnje uređivanje VeronikaN : 06.08.2011. at 10:47.
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 10:19   #39
Što kršćani svih nominacija misle o zavjetovanju vjernika?
U smislu: pogodba s Bogom!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 07:56   #40
trgovanje s bogom postoji od pocetka,i nema nista lose u tome.ako budes dobar ici ces i raj,ako budes los ides u pakao.imamo i sveca s kojim se godi,sv.Ante
solosaroman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:11.