Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2012., 23:34   #1161
o borbama iz prve ruke sa mnoštvom izravnih iskustava

http://www.hrhb.info/showthread.php?...ll=1#post36923
bkvljgm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 13:42   #1162
Ako se ne varam radi se o sb323aru na ovom forumu.
Njegove price su mi vrhunske.
Realne, (koliko do sada pratim) istinite i zanimljive.

Objavio je prestanak pisanja i jako mi je drago da se polako vraca na ovaj forum.

@sb323ar

I, 'ko je zadnji s mosta siso?
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 15:03   #1163
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
@sb323ar

I, 'ko je zadnji s mosta siso?
Vjerovatno oni koji su ga digli.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 19:20   #1164
Da li je cilj bilo oslobadanje Modrice 30.05.1992 ili mozda rafinerija ulja?

Citat iz knjige J.Z.
Brigadir Ivan Basarac: „Modriča nije cilj“
Po kazivanju predsjednika HDZ-a Modriče, Mladena Zelića, autoru,
zapovjednik 3. 'A' br. HV, brigadir Basarac, po svom dolasku u
Modriču i uvida u ono što je „napravila 1/3'A' br. HV“ (dakako,
zajedno s borcima 102. i 105 br. HVO), bio je vrlo ljut, jer osvajanje
Modriče nije planirano. Odmah je izdao zapovijed za izvlačenje
1/3 'A' br. HV iz borbenog poretka i njeno upućivanje u bazu - 24
sata nakon dolaska na teren (sic!)
Zapovjednik 105. br. HVO, Perija Stanić, je autoru potvrdio ove navode i dodao:
„Taj dan, u mlinu, na silosu, u Modriči, upitao sam brigadira Basarca - zašto sad
ne nastavimo gonjenje četnika, te se spojimo sa snagama iz Gradačca? Basarac je
odgovorio: „to nije u cilju. Po obavještajnim podacima na vas idu jake neprijateljske
snage. Vi ćete za dvadesetak dana, pasti“.

u drugom dokumentu;
Operativno izvjesce,Klasa:81/92-02,UR.broj:OG-17/92-26i34 od 31.V.1992
navodi se:Citiram
31.SVIBANJ
Oslobodena je Modrica, a u rafineriji nafte ostalo je u okruzenju oko 200 cetnika.

Moji prijatelji (lokalni momci)koji su bili u borbi za oslobodenje Modrice istu su pricu pricali o navodnom okruzenju oko 200 neprijateljski vojnika i da niko od lokalaca nije mogao doci ni blizu rafinerije ulja 1-2 dana.
Meni sve ovo daje sumnju da je cilj oslobadanja Modrice ustvari cilj rafinerija nafte.Zasto se laziralo stanje u Modrici,mozda su od toga koristi imali najvise pojedinci i da se ulje iz rafinerije izvlacilo radi licni interesa a ne HV-e?
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 19:50   #1165
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Meni sve ovo daje sumnju da je cilj oslobadanja Modrice ustvari cilj rafinerija nafte.Zasto se laziralo stanje u Modrici,mozda su od toga koristi imali najvise pojedinci i da se ulje iz rafinerije izvlacilo radi licni interesa a ne HV-e?
Cisterne necega (vjerovatno ulja) su danima negdje odvozene, ne znam tko i ne znam kuda. A sto se tice "okruzenja cetnika", znam da smo se koristili mostom i putem pored rafinerije a iz iste niko nije po nama djelovao. U krugu rafinerije nikada nisam bio.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 22:39   #1166
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Cisterne necega (vjerovatno ulja) su danima negdje odvozene, ne znam tko i ne znam kuda. A sto se tice "okruzenja cetnika", znam da smo se koristili mostom i putem pored rafinerije a iz iste niko nije po nama djelovao. U krugu rafinerije nikada nisam bio.
Mnogi su profitirali na tome a oni koji su se borili nisu ni razmisljali o tome.Sjecam se 10-tak dana poslije u Jakesu nam ponestaje MTS i donosi se odluka da se ide u rafineriju(mislim dva tamica ili tako nesto)i uzme ulje.Momci su uspjeli natovariti ulje samo zato sto niko nije imo petlju da zabrani jer su znali odakle dolaze.
Nasi ljudi voze robu u Hrvatsku da prodaju ili mijenjaju za potrebno.
Na par mjesta nisu uspili i obracaju se u Zagrebu muftiji S.Omerbasicu da im pomogne da stupe s nekim u kontakt.Dobijaju odgovor da se roba ostavi pa za 1-2mjeseca kada se proda dobice pare.Odlaze dalje i nisam siguran ali mislim da su uspjeli u Sl.Brodu u 108 HV da zamjene za nama potrebno naoruzanje i municiju.
Poslije pada Jakesa,dok smo bili u Brodu dolazi isti taj muftija i moli nase zapovijednike da se vratimo ponovo na ratiste i prica neke price u koju vise ni mala djeca nebi povjerovala a za tri mjeseca(bez odmora) koliko smo bili na prvoj crti nismo ni bombonu dobili.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 23:29   #1167
Sjecam se detalja sa stadiona u Sl.Brodu

Desno od mog s.Jakes(mus.) nalazi se s.Pecnik(hrv.).Zbog svog polozaja trpili smo najvece napade neprijatelja u pokusaju da zauzme Odzak.U Jakesu nikada nije bila ni jedna jedinica sa strane pa cak ni iz nase brigade 102.HVO Odzak.U Pecnik su dolazili momci iz drugi djelova 102.HVO
Njihova linija je bila velika a imali su mali broj boraca,velika vecina stanovnistva
bila je vani na zapadu.Najvise smo saradivali izmedu sebe i vjerovali smo jedni u druge.Zbog polozaja jedno selo nije se moglo braniti bez drugoga.Poslije pada Modrice 28.06. trpili smo velike gubitke al nismo posustajali.Iz zapovjednistva brigade dobijali smo svakodnevo molbe izdrzite samo jedan dan,jos jedan...,dolazi pomoc.Susjedi iz Pecnika su nas samo molili da ih ne ostavljamo u slucaju povlacenja.Dolazi i taj dan 08.07.pada naredba za povlacenje, prvo se javlja u Pecnik.

Par dana poslije na stadionu smo ponovo i mi i oni,dolazi Pecnicki parok zahvaljuje se nasem zapovjednistvu za sve ucinjeno.Rekao je tada da smo mi iz Jakesa i Pecnika ucinili sto smo mogli.
Par godina poslije kad sam postao iskusni covjek sam svatio velicinu tog njegovog gesta.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 23:40   #1168
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Mnogi su profitirali na tome a oni koji su se borili nisu ni razmisljali o tome..
Negdje krajem 92 ili pocetkom 93 vozio sam prijatelja u ZG sestra mu imala svadbu. Svadba bila na Zitnjaku te posto nikog nisam poznavao sjednem u auto pa odem malo pogledati okolo. Odjednom ugledam poznati znak Vodoprivreda Odzak, 10-ak novih TATRi parkirano u krugu neke firme na Zitnjaku. Nikada nisu vracene, nikada novac nije dosao u Posavinu (ako su prodane).
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 21:13   #1169
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
.
Evo ti opis ucesnika s druge strane na pravcu koji su pokrivali tvoji mjestani.
Quote:
Došli smo u podnožje Jakeša, koji je danima odolevao srpskim napadima. Njihovi rovovi su bili danima zasipani našim granatama, ali nisu odstupili ni pedlja. Gore su položaj držali neki matorci, koji su se izgleda pomirili sa tim da tu i umru. Sa takvima je najteže. Ne plaše se smrti.
Taj dan je bio neverovatan pljusak. Vidljivost je bila jako smanjena. Razmišljali smo kojom taktikom da dođemo do vrha. Onda je moj brat pozvao komadira minobacačlija i pitao ga da li može da "sadi" granate tik ispred nas. On je garantovao da može, i tako je i bilo. Mi smo krenuli da pužemo uz brdo kroz visoku travu, a prostor ispred nas, kao i turski položaj su zasipani granatama. Turci su shvatili o čemu se radi tek kada smo im upali u rovove.
http://forum.krstarica.com/showthrea...1#post14523462

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.02.2012. at 14:31.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 14:30   #1170
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Evo ti opis ucesnika s druge strane na pravcu koji su pokrivali tvoji mjestani.
Ovo jos nisam citao,ali i ovaj citat kao i neki drugi koje sam pronasao samo dokazuje da smo " skupo prodali svoju kozu" i da se u Odzaku i Modrici vodile teske borbe al nazalost velika vecina javnosti nije upoznata sa tim.
sb323ar ti si jedan od rijetki koji zna mnoge pojedinosti o tome i iznosi to javno,boris se za istinu.Iskreno se nadam da jednog dana izade knjiga sa tvojim pricama,naravno pod tvojim imenom i prezimenom.

Sto se tice navedenog citata s druge strane znam da taj dan kada smo pali nije padala kisa mozda se radi samo o nekom upadu s njihove strane par dana ranije.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 06.02.2012. at 15:36.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 12:29   #1171
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Sto se tice navedenog citata s druge strane znam da taj dan kada smo pali nije padala kisa mozda se radi samo o nekom upadu s njihove strane par dana ranije.
Ja se sjecam nenormalne kise kad ste vi vec bili na stadionu. Dolazio sam tamo u dva navrata i izveo sa stadiona 30-40 ljudi.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 00:29   #1172
Kako je pao Jakes

Citat s druge strane:
Quote:
,"http://forum.krstarica.com/showthread.php/389557-Neumrli-komandant-Veljko-Milankovi%C4%87?p=14523462&viewfull=1#post14523462 " kaže:
"Momci 'vječitog poručnika Milankovića' izveli su jedini klasični juriš" na nož "viđen u građanskom ratu 91/92. Krećući se u napad na zabunkerisan brežuljak Jakeš, razvili su se u strijelce izneli zastavu u prve redove i, poslije naredbe" Nož na puške! ' poletjeli grudima na neprijateljske rovove. .. jurišajući na Jakeš, stratešku tačku s koje se branila Modriča, svoj komadić slave glavom je platilo devet Bijelih vukova "" Dvadesetak ih je ranjeno. Jakeš je pao. Panika - "Vukovi dolaze! - Zahvatila je Modriču.."
Ovdje se radi o njihovom "pokusaju" da zauzmu Jakes.Svaki njihov pjesadiski napad smo odbijali i nanosili im velike gubitke.Da se radi o lazi govori i cinjenica da je Jakes pao 13 dana poslije Modrice a ne kao ovdje sto je navedeno pada Jakes-panika u Modrici.

Sto se tice samoga pada, Jakes su zauzeli poslije tenkovskog napada kada su prodrli na jakesnici i dosli nam iza leda,tada je pala zapovijed o povlacenju.
A sto su prosli sa tenkovima najbolje zna zapovijednik 102.HVO- I.M.
Radi se o sledecem;
Moj zapovjednik (Sudan) dobija uvjeravanja od zap.brigade da ce jedini tenkovskoprohodni put pokriti iz pravca Odzaka sa BOV-o sa maljutkama(neznam tacan naziv,molim ispravku))a da mi izdrzimo na polozajima jer stize stalno obecavajuca pomoc.Tenkovi nadiru prema selu i na ulazu u selo(raskrsnica Odzak-Modrica-Doboj)treba da djeluje protivtenkovska grupa al nista tako da su usli u selo i doveli nas skoro u okruzenje.Napominjem da nikakvog pjesadiskog napada nije bilo kako to oni velicaju.Tako da taj dan smo se jednostavno skoro bez borbe povukli i imali smo samo jednog poginulog.
Dvadesetak dana pakla smo izdrzali i onda padamo bez metka ljudi su bili ogorceni na sve i jednostavno nismo vise bili za borbu zato se desilo da samo par ljudi zavrsi na Oraskom ratistu.BOV-o koje je trebalo da nas zastiti od tenkova zaticemo na Kadru uperen u nas.I danas sam u ubijedenju da smo samo imali pomoc u Jakesu da Odzak nebi pao.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.02.2012. at 10:06.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 00:48   #1173
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
I danas sam u ubijedenju da smo samo imali pomoc u Jakesu da Odzak nebi pao.
Prijatelju, vjeruj mi da bi isto prosli samo uz daleko vece zrtve. Poznavao sam pokojnog zapovjednika brigade I.M., ratni nadimak mu je bio "Panter-a", nije on bio toliko niti los koliko je imao pogresnih ljudi oko sebe. Imam snimke i njega i ekipe oko njega u odredjenim situacijama, te da ih pogledas vidio bi da on nije imao nikakav autoritet. Pogresni (drugi) ljudi su donoslili odluke. Nije on mogao niti poslati BOV ako ga on nema. Taj BOV je bio tudji.

Mi sada mozemo raspravljati i biti generali, ali greska je napravljena, i to ne jedna vec citava serija gresaka.

Taj BOV, cak i da je dosao na Jakesnicu nebi mogao nista napraviti jer bi ga s druge strane rijeke iz Vranjaka direktno digli tenkovima, a cak i da ga promase opet nebi mogao maljutkama djelovati jer nista nebi vidio od one krivine kod benzinske pumpe (zbog blizine, jer maljutka prvih par sto metara nije upravljiva) prema Doboju. On bi mogao djelovati jedino ispred strolita po Jakesu.

Greska je napravljena jer smo svi se oslanjali na druge (u ovom slucaju nekakve protuoklopne grupe) koje su bile Bog zna gdje. Da je bilo par sposobnih ljudi gore na Doboru i da je skinuto prvih par tenkova koji bi blokirali put, sprijecili bismo (odgodili) na odredjeno vrijeme ono sto se desilo.

Zadnje uređivanje sb323ar : 09.02.2012. at 01:11.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 15:05   #1174
bojišnica derventa

bio sam na bojištu oko dervente konkretnije na potezu velika bukovica podnovlje i mogu kazati da je bilo dosta nelogičnih i sumnjivih poteza naročito u g mjesecu 1992 godine u biti kad počinje pad bosanske posavine,prvo na tom potezu jedno mjesec dana prije našeg povlačenja nije bilo nešto žestokih borbi više provokacije sa srpske strane prije svega iz smjera podnovlja ali na tome je sve ostalo ali par dana prije povlačenja jednostavno su nam prpolovili brojno stanje ljudstva sa odgovorom treba ljude poslati na kritičnija mjesta tj prema derventi i modriči,jedno mi nije jasno ako se zna da su netom prije srbi počeli operaciju koridor i da je linija nakon pada johovca počela pucati na sve strane a naše brojno stanje u velikoj bukovici i oko nje prepolove i ostane ljudstvo svega na stotinjak pripadnika hvo-a i nešto hv-a da bi se nakon nekoliko dana morali i sami povući zajedno sa stanovništvom jer nam je bilo naređeno da se povučemo,zapravo ne znam što smo nas nekoliko tih dana čuvali a na žalost poginulo je i nekoliko pripadnika hvo-a bezveze od srpskog granatiranja iz podnovlja čuvajući svinjce i kokošinjce zapovjednicima
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 15:43   #1175
Lijepo li je bilo u posavini

prošao sam mnoga ratišta u hrvatskoj ali nekako mi je jedno od najljepših uspomena ostalo posavsko bojište i to ono derventsko,u biti nisam bio u samoj derventi već u okolici,ljudi su bili izuzetno druželjubivi bez obzira na tešku situaciju,ništa nam nije falilo ako je i štekalo sa redovnom opskrbom uvijek su nam priskočili mještani,inače je taj kraj bio bogat i bila su bogata domačinstva,mnogi ljudi su radili vani a oni koji su tamo živjeli bavili su se poljoprivredom koja je bila razvijena u tim krajevima pogotovo vočarstvo i stočarstvo.Ako nam nije nečeg manjkalo to je bila šljiva,u svakom slučaju lijepa epizoda u mom životu bez obzira na kasnije nesretne okolnosti
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 20:40   #1176
QUOTE:
sb323ar kaze
Prijatelju, vjeruj mi da bi isto prosli samo uz daleko vece zrtve. Poznavao sam pokojnog zapovjednika brigade I.M., ratni nadimak mu je bio "Panter-a", nije on bio toliko niti los koliko je imao pogresnih ljudi oko sebe. Imam snimke i njega i ekipe oko njega u odredjenim situacijama, te da ih pogledas vidio bi da on nije imao nikakav autoritet. Pogresni (drugi) ljudi su donoslili odluke.


Ok,iskusan si borac i odlicno poznajes situaciju u nasem kraju.Znam da se jedan visoko rangirani zapovjednik u Odzaku otvoreno zalagao za nepomaganje "komunjarama"u Jakesu.
Da li si upoznat da je pravac ispred Dobor kule bio miniran?Dolazile su neke ekipe
i sa strane,sjecam se prica je bila da ce brdo pored puta da velikom duzinom zatrpa put i tako onemogucit prolaz.Medutim kada se aktiviralo samo je malo zaprasilo.Pretpostavljam da je nestrucno uradeno.Posto dobro poznajes teren
volio bi da cujem tvoje misljenje da li se to uopste moglo izvesti.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 11:34   #1177
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
QUOTE:
Pretpostavljam da je nestrucno uradeno.Posto dobro poznajes teren
volio bi da cujem tvoje misljenje da li se to uopste moglo izvesti.
Ja sam godinama prije rata radio u firmi i imao sam dodira sa explozivima te prilicno dobro poznajem materiju. Da bi se brdo urusilo, trebalo je puno ranije sve pripremiti i postepeno rusiti. Ono sto su "mineri" radili nikako nije moglo srusiti brdo. Oni su exploziv postavljali povrsinski i to je moglo napraviti samo prasinu, odnosno samo veliku buku. Rusenje je trebalo izvesti odmah na pocetku i rusiti postepeno, busiti i rusiti. Ovo sve sad sto pricamo je ono "sta bi bilo kad bi bilo".
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 15:37   #1178
Već duže vrijeme pratim ovaj forum ,posebice temu o ratu u Bosanskoj Posavini ,moram priznati da me najviše zanimaju komentari od sb323ar.Imam jedno pitanje za sve sudionike rata u na tom području¸.Moj stari je bio pripadnik 153.Veliko goričke brigade.iz Zagreba ,koja je djelovala na području sela Korača i Petrovog sela,i Orašja.Išli su dole u tri navrata ,a četvrti put kad su krenuli u Đakovu ih je dočekala vijest da je srušen most.Pa ako netko ima kakvu informaciju o njihovom djelovanju volio bih da to napiše.
lika 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 20:15   #1179
Quote:
lika 01 kaže: Pogledaj post
Moj stari je bio pripadnik 153.Veliko goričke brigade.iz Zagreba ,koja je djelovala na području sela Korača i Petrovog sela,i Orašja.Išli su dole u tri navrata ,a četvrti put kad su krenuli u Đakovu ih je dočekala vijest da je srušen most.Pa ako netko ima kakvu informaciju o njihovom djelovanju volio bih da to napiše.
153. je učestvovala sa nama u zauzimanju Vučilovca. I nije to bila kompletna brigada dolje već cca 150-200 ljudi. Ovo samo navodim iz razloga što ako npr. deset vojnika iz jedne brigade bude dolje odmah se u statistici broji čitava brigada.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 20:38   #1180
U pravu si .išlo je po 4,5 autobusa dole ,ne želi baš puno pričati o tome .uvijek kaže daje dole bilo potpuno rasulo da se nije znalo ništa ,a prvi dan kad su došli zapovijednici su išli u neko izviđanje i četnici su ih zarobili sa komplet kartama i šiframa.imali su i dosta poginulih.Prvi put kad su išli dole nisu ni znali da će preko mosta nego su im rekli da će ostati u Slavonskom brodu,a kad su došli vojna policija ušla u autobuse i nikome nije dala van dok nisu prešli most.
lika 01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.