Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo
Korisničko ime
Lozinka

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2012., 21:56   #28081
zabotinski
Moderator

zabotinski Avatar

Registracija: Nov 2006.
Pošalji poruku preko Skype korisniku zabotinski
Quote:
tc1968 kaže: Pogledaj post
ocijene nekretnina će padati još jako jako dugo. tek su počele padati. još uvijek smo u fazi negacije.
A ti ostajes kod ovih svoji prognoza?
http://forum.hr/showpost.php?p=25889081&postcount=20404
Old 07.05.2012., 22:06   #28082
Noach
Registrirani korisnik

Registracija: May 2008.
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Dobra! Da vidimo kako ce se majstor sada izvuci.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 22:59   #28083
sick.am
Otpisani

sick.am Avatar

Registracija: Feb 2004.
Quote:
osobno sam u zadnje 4 godine prodao sve svoje nekretnine te sav novac od prodaje uložio u zlato i srebro. danas, moje zlato vrijedi 103% više, moje srebro vrijedi (u prosjeku) 81% više. da sam zadržao nekretnine, one bi vrijedile najmanje 35% manje.
mislim, ja ovo ne kontam sad se isprđavate ovim developerima nekretnina a sami ste developeri zlata i srebra. PA digli ste to zlato u nebesa ali realno, što mogu s njim osim trgovati.
Što pobogu sa zlatom možeš raditi osim gledati u njega i definirati ka kao ograničenu količinu resursa? Srebro je još i iskoristivo ali zlato...

U slučaju te kataklizme koju zazivaš više će ti pomoći nešto energije i hrane a i nešto željeza bi dobro došlo.
al da, energiju i hranu treba stvarati i raditi na njima a eto, zlato može ležati negdje zakopano i "uvećavati vrijednost" dok gazda ispod palminog lišća pije koktele. e da.
sick.am is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 06:17   #28084
tc1968
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2007.
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
kasnimo koju godinu ali i dalje ostajem kod te prognoze.
tc1968 is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 08.05.2012., 06:56   #28085
Noach
Registrirani korisnik

Quote:
kasnimo koju godinu ali i dalje ostajem kod te prognoze.
Istu pricu ces pricati i za tri ili pet godina.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 07:43   #28086
Noach
Registrirani korisnik

Quote:
cubo kaže: Pogledaj post
Krasno... Napali ste čovjeka iz čije su perspektive cijene nekretnina pojefitinile preko 60% u zadnje 4 godine .
Imas osobe cija vrijednost imovine je narasla u istom razdoblju gotovo 4 puta. Jako dobro se zna na sto je on mislio. Mislio je na pad vrijednosti nekretnina i to ne gledajuci kroz njegovo ulaganje u zlato i srebro.

Nema potrebe da bjezimo od njegove pocetne teze posti svi znamo koja je bila. To sto ti unutra sada bacas zlato samo dokazuje da zelis zakamuflirati totalno promasene prognoze.

Onaj tko misli da se ovakve cijene mogu realizirati taj ili sanja III svjetski rat ili pokusava manipulirati na nacin da "krezubom" puku govori...prodajte nekretnine posto nista nece vrijediti i kupite zlato koje je buducnost.

Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 07:46   #28087
Marica Carica
Lost & not found

Marica Carica Avatar

Registracija: Apr 2008.
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
mislim, ja ovo ne kontam sad se isprđavate ovim developerima nekretnina a sami ste developeri zlata i srebra. PA digli ste to zlato u nebesa ali realno, što mogu s njim osim trgovati.
Što pobogu sa zlatom možeš raditi osim gledati u njega i definirati ka kao ograničenu količinu resursa? Srebro je još i iskoristivo ali zlato...
Nije zlato nikakva sveta krava. Podlozno je istim trzisnim mehanizmima kao i sve ostalo.

Povecana potraznja za PM nije zbog realnog povecanja potrebe za istima (industrija itd), vec cisto zbog okolnosti. Sto znaci da ce iste te okolnosti odluciti kada bull postaje bubble.

At the bottom line:
kao i sve ostalo, bitan je samo moment kad si usao i kad si izasao.

Quote:
U slučaju te kataklizme koju zazivaš više će ti pomoći nešto energije i hrane a i nešto željeza bi dobro došlo.
Istina metal se (jos za sada ) ne da jesti.
Jako puno ljudi u RH imaju nekakvu djedovinu, ovakvu ili onakvu, naslijedje koje ukljucuje i zemlju. DO something with it!
Old 08.05.2012., 10:36   #28088
Noach
Registrirani korisnik

Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Pa napisao sam da je to 'just a hunch ' ali okladio bih se da će Jarun 2015. biti bliže rangu 1500-2000€ nego 600-900€.
Ma nista se ti ne sekiraj...samo pisi.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 11:20   #28089
Marica Carica
Lost & not found

Marica Carica Avatar

Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Dobro receno, Marica .. ne postoji realna potreba za PM pa da zato rastu nego cisto spekulativno..a svaki balon ima pocetak i kraj jel..
mislim da si omasio moju poantu:
naravno da ne valja idealizirati nista, ali zas' ne bi profitirao na 'liftu' ako mozes?
jel se vidi svijetlo na kraju tunela?
ne vidi...

al da je neki asset a da mozes prekrizit noge i u zrak, bez da pratis, razmisljas i brines se o njemu - takav ne postoji. koji god. zlato nije izuzetak.

Quote:
o se boldanog tice.. whaaaat??2.5 ha poljiprivrednog pokraj Zagreba, mjesecimau oglasu, zovu uzgajivaci pasa ? i sl., ugl. nesvrsishodno.
Ja nemam postene motike, kamoli kaj vise da pocnem nesto raditi, volju jedino imam.
No kakogod, imam iskoristiviji asset od metala .
Uz volju i orudje treba i znanje. Educate yourself :bookworm:
Old 08.05.2012., 11:45   #28090
Marica Carica
Lost & not found

Marica Carica Avatar

Doomers investment strategy

Ja se i inace grozim polariziranih misljenja tipa nekretnine versus PM.

Ako covjek krece od postavke da sve sto imam (nekretnine, mirovina, stednja, auto itd) gubi na vrijednosti, a sve sto trebam (hrana, energija, gorivo za prometalo, zdravstvena skrb, njega pod stari dan itd) dobija na vrijednosti, kristalno je jasno kako alocirati vlastite resurse dugorocno.

Slazem se sa kovacem da su dionice jos uvijek precijenjene (umjetno niske kamate, koje jedva da pokrivaju inflaciju (ako i to) bukvalno te tjeraju da ulazes drugdje, dakle dionice. --> another round for sheep to be shaven???). No nakon perioda korekcija smatram da ce se isplatiti ulagati i u tom smijeru. Dakle hrana, energija, zdravstvo i 'pridruzene' industrije. Samo je pitanje kad (momenta).

Ne znam koliko vas zanima 'trendwatch'. Al evo, glupi primjer:
zadnjih godinu dana sam vise letjela nego putovala autom. Tako da kad putujem autom, primjecujem razlike na cesti. A razlika je konretno ta da je primjetno vise hibrida, elektricnih auta itd nego prije godinu-dvije dana. Sto ce reci - trend. Svi znamo da su akumulatori ono sto takva vozila cine skupima/nedostupnima, a imaju i zivotni vijek (od ca 10 godina cini mi se). Dakle potreba/potraznja postoji, a logicno je da ce se proizvod usavrsavati, pojeftinjavati, ciniti pristupacnijim konzumentu. Iz recenog ne cini se nerazumnim pratiti razvoj u tom smijeru i pratece tehnologije, kao opciju za ulaganje. Bigger risk? OK! Ali to moze znaciti i veci rast,takodjer! (I naravno da neces ulagati sa novcem za kruh&parizer ili posudjenim novcem. Nego realnim viskom.)

Ili npr. hrana. Hrana poskupljuje. Ok, onda, mobilizirajte viskove i ulozite u nesto u vezi s hranom. Pa sad da li igrate na selfsufficiency card vlastitom proizvodnjom :begemotica: ili na ulog u prehrambenu industriju - your choice.

Mala anegdota:
Quote:
Poznam tipa (Svicarac) koji je imovinu rasporedio ovako:
25% nekretnine
25% PM
25% cash (CHF)
25% diversity (uglavnom prehrambeni, npr Nestle itd)

Pitam ja: Kud bas Nestle?
Kaze: Marc Faber has it too... (klik)
Salu na stranu, solid company, 3% prinosa. Bounces together with inflation.

Ne znam.......ne mora neko tako zvucno ime..........ulozite npr u industriju konzervirane hrane. Kad pocne inflational play with prices, moglo bi se isplatiti U svakom slucaju stvara vrijednost u realnom vremenu.

Ili Maqova strategija: invest in children (i nadaj se generacijskoj solidarnosti kad odrastu ).
Ili konkretno sto smo mi ucinili:
BP, prije trpanja rupe. Zasto BP? Zato sto mi je postalo kristalno jasno: a) trend petrols ↑; b) buduci dogadjaji: bottom(=moment za ulazak), rast, nagodba/proces (=moment korekcije). Eto znas i ka's izac. voila!

My point is: manite se iskljucivosti u zivotu (PM versus nekretnine).
PM moze pomoci da se uhvati dobra pozicija za pravovremenu kupovinu drugih 'pojeftinjenih' dobara, ali takodjer ima svoje mane.

Ono sto je dobro u jednom trenutku, u iducem je vec lose. Pratite, sami odredite svoj kurs (be selfsteering, jer rijec samupravljanje neadekvatno zvuci ) i drzite ga se neovisno o misljenju drugih. Nema potrebe za svadje i zucne rasprave.
Old 08.05.2012., 12:34   #28091
stagediver
Registrirani korisnik

Registracija: Jan 2003.
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Kaze: Marc Faber has it too...
Kažeš, Goran Bakić ima te dionice?
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 12:58   #28092
krpetina
Registrirani korisnik

Quote:
grubzon kaže: Pogledaj post
Drugim rječima... predviđa se uglavnom rast cijena (energenti, hrana,..) što bi trebalo (donekle) pratiti i rast plaća što bi s vremenom za posljedicu imalo lakše odplaćivanje kredita (kao u zlatno vrijeme socijalizma)? A cijena kvadrata ne bi rasle (ne bi pratile inflaciju)? Nisam siguran da sam potpuno razumio
.... """rast""" plača. Čak i da se dogodi, inflacijska spirala će aktivirati veću kamatnu stopu na dug, što će imati negativne posljedice na bilancu banaka.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=3...1&postcount=77
krpetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:22   #28093
Marica Carica
Lost & not found

Marica Carica Avatar

zapravo si skroz dobro uletio s ovim linkom. bas razmisljam kako je rezime zadnjih x stranica topica upravo u opcoj zbunjenosti kako sacuvati vrijednost vlastite imovine. a sto je direktna poslijedica volatilnosti.

Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
Kažeš, Goran Bakić ima te dionice?
Old 08.05.2012., 16:26   #28094
banderas
jetra na mukama

banderas Avatar

Registracija: Dec 2002.
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
sto se boldanog tice.. whaaaat??2.5 ha poljiprivrednog pokraj Zagreba, mjesecimau oglasu, zovu uzgajivaci pasa ? i sl., ugl. nesvrsishodno.
Mora da si stavio realnu traženu cijenu
Old 08.05.2012., 17:39   #28095
homosapiens
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2005.
Quote:
Prije 3 godine sam smatrao da će se danas moći naći stan na Trnju za 1000 €/m2. Kako je situacija tada izgledala sve je išlo u tom smjeru. Zaboravio sam na nekoliko stvari ... tipa reprogrami kredita junior developerima, utjecaj države na tržište i još uvijek veliki broj ovaca kojima je to bila prilika za kupnju.

Da ovo nije banana od države koja na sve načine odugovlači agoniju šepekulirajući sa onim šta još može, a to su nekretnine budi siguran da bi danas 2012 kako je krenulo mogao kupiti za te novce bez problema i manje...

a ovako još jedan krug je ostao do totalnog kolapsa, a to se već lagano sad nazire barem ja primjećujem jer se strmopizduje cijena zemljišta i kvadrata na očigled barem ono što ja pratim kroz zadnje tri godine.

Ima bisera i dan danas koji drže oglasnike na statistici da ne potone, ali to je njihovo pravo.

A ovce uvijek ih je bilo i bit će tu smo prvaci na svim bojištima jer još ne cijenimo rad i teško zarađen novac.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 17:53   #28096
SmartFart
Michael Steven Donovan

SmartFart Avatar

Registracija: Jan 2003.
Quote:

Daleko smo još od balona u zlatu. Okrenite se oko sebe... koliko ljudi znate da ulaže u njega. Normalni puk ni ne zna gdje kupiti zlato.
Normalni puk nema s čim kupiti zlato. Govorim o našim gradjanima koji imaju zanemariv udio u kreiranju balona.
Old 09.05.2012., 08:39   #28097
krpetina
Registrirani korisnik

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Da ovo nije banana od države koja na sve načine odugovlači agoniju šepekulirajući sa onim šta još može, a to su nekretnine budi siguran da bi danas 2012 kako je krenulo mogao kupiti za te novce bez problema i manje...

a ovako još jedan krug je ostao do totalnog kolapsa, a to se već lagano sad nazire barem ja primjećujem jer se strmopizduje cijena zemljišta i kvadrata na očigled barem ono što ja pratim kroz zadnje tri godine.

Ima bisera i dan danas koji drže oglasnike na statistici da ne potone, ali to je njihovo pravo.

A ovce uvijek ih je bilo i bit će tu smo prvaci na svim bojištima jer još ne cijenimo rad i teško zarađen novac.

Sve više onih koji ne žele kupovati po "opravdanoj" cijeni čak i kada imaju keš.
Pametna ravnoteža je važna! U zapadnim zemljama je prosjek izdvajanja za stanovanje cca 30 - 35% svojih primanja, uključujući režije.
krpetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 10:30   #28098
Hrc
Registrirani korisnik

Registracija: Feb 2003.
Prijateljeva mama je prošli tjedan prodala stan po 1000€ za kvadrat u Voltinom. Zgrada iz 1968.
Old 09.05.2012., 10:43   #28099
homosapiens
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2005.
Porez na neobrađena poljoprivredna zemljišta
http://www.jutarnji.hr/rade-liniceve...iste-/1026932/
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 13:23   #28100
Zek0slav
Registrovani prijestupnik

Zek0slav Avatar

Registracija: Feb 2007.
Pa zar nije to već srušeno na Ustavnom sudu?
Zek0slav is online now  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja