Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2012., 16:07   #161
Situacija - rad započinje 01.10., razmjerni dio za tu godinu je 6 dana. Sada je prošlo 6 mjeseci od početka radnog odnosa i može se koristiti razmjerni dio. Otkad vrijedi pravo na puni godišnji odmor i otkad se on može koristiti? Hvala!
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 21:53   #162
1.7. stječeš pravo na puni godišnji odmor za ovu godinu, a za prošlu godinu imaš pravo na taj razmjerni dio, ali možeš iskoristiti to samo do 30.06. ove godine...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 17:05   #163
Hvala na odgovoru!
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 17:11   #164
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
1.7. stječeš pravo na puni godišnji odmor za ovu godinu, a za prošlu godinu imaš pravo na taj razmjerni dio, ali možeš iskoristiti to samo do 30.06. ove godine...
Zašto baš 1.7., a ne 1.4. (što je 6 mjeseci nakon početka radnog odnosa)?
munst0r is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 18:19   #165
1.7. se odnosi na godišnji za ovu kalendarsku godinu, a sve o godišnjem odmoru je definiramo Zakonom o radu (VII Odmori i dopusti)

Zadnje uređivanje drot13 : 13.04.2012. at 16:48. Reason: brisanje citata
Dorina77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 15:29   #166
Ljudi pomagajte...radim u trgovini i imala sam dogovorene termine svog godisnjeg odmora za ovu godinu, 4 tjedna. Dva tjedna sad u 5.mj i 2 tjedna u 9. mjesec kad mi je i svadba.
Međutim, nedavno su me prebacili u drugi dućan (ista firma) i moja nova poslovođa mi osporava moj g.o. Ne zeli mi ovu kalendarsku godinu dat g.o. 4 tjedna vec samo 2 tjedna.
Bitan mi je g.o. i prije svadbe jer moram organizirat sve vezano uz svadbu i to u drugom gradu. Ima li moj poslodavac pravo dat mi samo 2 tjedna godisnjeg ovu godinu bez mog pristanka?
forumasica ana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 10:07   #167
Cuvanje trudnoce, ostatak GO i slobodni dani za sklapanje braka

dobro jutro,

jeli netko od vas zna kako su odredene zakonom ove dvije situacije.
ja sam u ranoj trudnoci i adi komplikacija sam kod kuce na mirovanju odn. cuvanju trudnoce?? posto radi komplikacija uglavnom trebam lezati, otkazali smo crkveno vjencanje. imat cemo kratki obred u maticnom uredu, sto je ginekolog "odobrio".

1. pitanje: kod nas je uobicajeno 5 dana slobodnog za sklapanje braka, pa me zanima jeli to trebam odmah iskoristiti, dakle prekinuti cuvanje, iskoristiti 5 dana, otvoriti cuvanje trudnoce (sto je suludo). ili jeli mogu iskoristiti 5 dana nakon porodiljnog???

2. pitanje- ostaje mi za ovu godinu 24 dana GO. kod naseg sefa odjela se inace go za npr 2012. godinu TREBA iskoristiti izmedu 1.1.2012. -31.12.2012.... dakle on ne dozvoljava prenosenje GO do 30.6.2013. godine.!!!! pretpostavljam da cu trebati ostati do kraja na cuvanju trudnoce(za sad), a termin mi je 23.11.2012. godine . dakle dali mogu i dali zakonski smijem molbom traziti sefa odjela ili poslodavca da mi se ustupi GO prije obaveznog porodiljnog dopusta (28 ili 45 dana prije poroda)??? ja bi se opozvala na to da trebamo koristiti GO na nasem odjelu do 31.12.2012.. i ako je to dozvoljeno zakonski, dali smijem tada GO nadodati slobodne dane za sklapanje braka u maticom uredu od 8.6.og? ili tih 5 dana iskoristim sledecu godinu u 6. mjesecu kada bude crkvena svadba(tada bi vec spala u roditeljski dopust, dakle II. 6 mjeseci)???

jeli mi neko moze pojasniti?

inace sef odjela je zloban i vec pri objavi da sam trudna mi je rekao da je upravo to razlog da ne voli zaposljavati zene, a sada koristi moje cuvanje trudnoce kao razlog, da npr. drugim kolegima ne dopusti GO kada oni to zatraze- tada kaze da nemoze jer sam ja na cuvanju. a inace nas ima dosta radnika na poslu!
Zato mi je potrebno da znam svoja zakonska prava i kako odn od koga i na koji nacin ih potraziti.

Hvala unaprijed
nic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 12:38   #168
pošto sam sad na bolovanju i od starog godišnjeg mi ostane 3 dana koje necu moci iskoristiti do 30.6. pošto cu biti i tada na bolovanju, jel mi ta 3 dana propadnu, ili ih mogu iskoristiti kad se vratim na posao?
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 11:46   #169
pozdrav svima,

imam kratko/konkretno pitanje:
da li stari g.o. iz 2011. (ostalo mi 12 neiskoristenih dana) moram cijeli potrositi do 30.06. ili je samo vazno da se zapocne koristiti u 6. mjesecu (npr. 28.06.) i normalno se nastavlja kroz sedmi mjesec?
ja u zakonu nista nisam nasla po tom pitanju, ali sam cula za neke primjere iz prakse pa me zanima na sta da su se oni pozvali?

unaprijed hvala
Zelim Hocu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 12:50   #170
moras do 30.06 iskoristit sve, inace propada
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 13:49   #171
smrc! (

hvala na odgovoru
Zelim Hocu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 00:02   #172
Question Pravo na godisnji iz druge firme???

Radio sam proslu godinu 6 mjeseci u privatnoj firmi u Zagrebu i taman kada sam ispunio uvjet za godisnji presao sam raditi u drzavnu firmu. Tamo sam prosle godine radio nesto vise od 4 mjeseca,tako da u 2011. imam vise od 10 mjeseci rada bez godisnjeg odmora. Ove godine radim vec 5 mjeseci bez godisnjeg, znaci,neprekidno radim vec 15 mjeseci bez odmora.
Zanima me prizna li mi se vrijeme provedeno u privatnoj firmi od prosle godine plus rad u drzavnoj firmi sto ukupno iznosi 10 mj za proslu godinu,ili mi se racuna samo 4 mj za proslu godinu? Ako se racuna svih 10 mjeseci,imam li pravo traziti da mi se plati neiskoristeni godisnji odmor obzirom da me ne pustaju na godisnji do 7 mj/2012?

Unaprijed hvala svima na odgovoru.
__________________
Živi tako da bi tvojim poznanicima bilo dosadno kad umreš!
zvgrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 13:18   #173
Od privatne firme možeš tražiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.

Od ove sadašnje, za prošlu godinu imaš razmjerni dio godišnjeg odmora, kojeg moraš iskoristiti do 30.06., a tek 01.07. stječeš puni godišnji za ovu godinu.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 10:10   #174
molim vas,jeste li imali slucaj, da je djelatnica otisla na porodiljni,tj,prvo komplikacije pa na porodiljini, i to ,radila je samo 3 dana u 2011.godini.Vraca se ovih dana,u 6 mjesecu 2012.na posao i zeli iskoristiti svoj godisnji iz 2011.Da li je tocno da nema pravo na godisnji, odnosno da se koristi onaj izracun razmjerno broju mjesecu koji je koristio,tj.1/12 od 20 dana prava na godisnji je 1,66 i onda se 1,66 množi sa navršenim mjesecima rada.Kako je radila samo 3 dana u 2011.g. onda ispada da nema pravo na godisnji, da li je to tocno, molim vas zna li netko? Ili postoji neki novi zakon koji to regulira? godisnji od 2010 je iskoristen ,nema pravo niti na njega.
eura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 11:14   #175
Malko sam zbunjena pa molim pomoć.

01.03. počinje rad u novoj tvrtki. Nije bilo prekida radnog odnosa, znači iz jedne tvrtke se prešlo u drugu.
Stječe li se pravo na godišnji tek nakon proteka 6 mjeseci kod novog poslodavca? Ili se to odnosi na puni godišnji.

Ima li se pravo na srazmjeran broj dana ili se općenito mora čekati protek 6 mj da bi se dobilo i jedan dan godišnjeg?
c.sunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 12:03   #176
Quote:
eura kaže: Pogledaj post
molim vas,jeste li imali slucaj, da je djelatnica otisla na porodiljni,tj,prvo komplikacije pa na porodiljini, i to ,radila je samo 3 dana u 2011.godini.Vraca se ovih dana,u 6 mjesecu 2012.na posao i zeli iskoristiti svoj godisnji iz 2011.Da li je tocno da nema pravo na godisnji, odnosno da se koristi onaj izracun razmjerno broju mjesecu koji je koristio,tj.1/12 od 20 dana prava na godisnji je 1,66 i onda se 1,66 množi sa navršenim mjesecima rada.Kako je radila samo 3 dana u 2011.g. onda ispada da nema pravo na godisnji, da li je to tocno, molim vas zna li netko? Ili postoji neki novi zakon koji to regulira? godisnji od 2010 je iskoristen ,nema pravo niti na njega.
ovisi jeli je tek pocela u firmi? ako radi vec neko vrijeme u firmi (neznam tocno jel 6,12 ili 18 mj???) onda treba imati pravo prema novom zakonu od 2011 na cijelokupni GO. ukoliko u toj firmi zapravo radi manje od toga (dakle 6,12 ili 18??) onda se racuna neki razmjeran dio....
nic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 12:05   #177
Quote:
c.sunny kaže: Pogledaj post
Malko sam zbunjena pa molim pomoć.

01.03. počinje rad u novoj tvrtki. Nije bilo prekida radnog odnosa, znači iz jedne tvrtke se prešlo u drugu.
Stječe li se pravo na godišnji tek nakon proteka 6 mjeseci kod novog poslodavca? Ili se to odnosi na puni godišnji.

Ima li se pravo na srazmjeran broj dana ili se općenito mora čekati protek 6 mj da bi se dobilo i jedan dan godišnjeg?
imas praavo iskoristiti razmjeran dio koji ti je odtao za drugu polovicu godine odn. za dio kod novog poslodavca i to imas bez neke pauze. dakle mozes odmah.
nic1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 15:07   #178
Pozdrav!
Radim na neodređeno u državnoj ustanovi. Ostalo mi je 15 dana starog godišnjeg kojeg mi poslodavac nije dopustio koristiti niti u jednom terminu zbog potrebe službe. Objašnjenje je bilo usmeno da nema tko raditi. 30.06. je prošao. Prvo je rečeno da zaboravimo stari godišnji. Onda je rečeno da ga možemo koristiti u ovom sad ljetnom terminu kad smo pisali godišnji za 2012. Onda je rečeno da tko želi može tražiti isplatu, ali, poslodavac se ne želi izjasniti na koji način će to biti obračunato i kada će biti isplaćeno, a sad po najnovijem, ipak taj godišnji iz 2011. ne možemo koristiti. Dobro tko je sad tu lud?
Poslodavac sad inzistira da se što prije svi izjasnimo isključivo o isplati, ali nam ne može/ne želi obznaniti sve ono što sam prije navela o isplati.
Može li poslodavac inzistirati na nečemu takovu?
Nismo dobili nikakvo pismeno upozorenje da se godišnji zbog potrebe službe neće moći iskoristiti, bla bla, već nas sad bezobrazno tjeraju na nešto što ne želimo.
Inače, radi se oko nas 300-tinjak djelatnika.
Može li mi netko reći što je pametno učiniti u našem slučaju?
Hvala unaprijed.
__________________
Ne diraj lava, dok spava!
crnka79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 20:56   #179
je li firma obvezna isplatiti godisnji (za 2011 g - 3 dana) koja nisam iskoristio zbog ozljede na radu (jos uvijek bolovanje)
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 00:09   #180
Quote:
nic1 kaže: Pogledaj post
ovisi jeli je tek pocela u firmi? ako radi vec neko vrijeme u firmi (neznam tocno jel 6,12 ili 18 mj???) onda treba imati pravo prema novom zakonu od 2011 na cijelokupni GO. ukoliko u toj firmi zapravo radi manje od toga (dakle 6,12 ili 18??) onda se racuna neki razmjeran dio....
hej nic1,hvala na odgovoru! radila je ona vise godina u toj firmi,ali kako u 2011 je radila samo 3 dana ne znamo ima li pravo na godisnji za 2011.Nisam cula za taj novi zakon..pokusati cu pronaci,tj,vec jesam ali ocito nisam dobro trazila
eura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.