Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2012., 00:12   #1
Arrow Koji bicikl kupiti? OBAVEZNO pročitati prvi post!

Napomena: Tema je strogo moderirana i praćena od strane moderatora, te će bilo kakvo trolanje, skretanje s teme ili omalovažavanje forumaša koji vam pokušavaju pomoći, biti sankcionirano BEZ upozorenja.

S obzirom na sve veći broj postova za kupnju bicikala, koji ne poštuju pravila podforuma Biciklizam, uvodimo šablonu/pravilo za postavljanje pitanja na temi Koji bicikl kupiti.
Ukratko: nepoštivanjem ili ignoriranje posta, štetite isključivo sebi.

Navedena pitanja su obvezna, a prije odgovaranja na njih proučite kratak opis grupa i tipova bicikala, kao i njihovu namjenu, kako biste saznali što najviše odgovara vašem stilu vožnje.


1. Bicikl kupujem jer želim:

2. Bicikl namjeravam voziti po:

3. Bicikli ću voziti (kako često):

4. Bicikl sam spreman platiti: _____ kuna

5. Bicikli koji mi se sviđaju i odgovaraju mojim potrebama, sa linkovima iz trgovina:

6. Moja visina (i težina, ako želite) za lakše snalaženje oko veličina:



Najčešće traženi bicikli po grupama:
NAPOMENA: Klik na naziv podgrupe će vas odvesti na sliku predstavnika te podgrupe.

HIBRIDI
podgrupe:
1) off road trekking
2) on road trekking
3) cyclocross


Namjena: grad, makadam, ture van grada, cesta, odlazak na posao, faks...ukratko, ako trebate bicikl za tu namjenu, ne gledajte dalje.
Kotači 28"/700c, sa ili bez prednje suspenzije.
Izbjegavati disk kočnice ukoliko se ne misli previse voziti po kisi, snijegu/ledu odnosno van asfalta.


MTB
podgrupe:
1) hardtail
2) full suspension (fully)


Namjena: offroad, brdo, šuma.
Kotači 26", 27,5" ili 29" (odnosno 28"), prednja (hardtail) ili obje suspenzije (fully).
Izbjegavati jeftine mehaničke disk kočnice, a ako se, bez obzira na sve gore, kupuje MTB za po gradu, hidraulične isto tako uzevši u obzir savjet iznad za kišu i snijeg


CESTOVNI
podgrupe:
1) cestovnjaci
2) flatbar cestovnjaci (fitness)


Namjena: Cesta, prilagođena gradska infrastrukturam dulje ture.
Kotači 28"/700c, bez suspenzije.

________________________________________________

Nakon kupnje, pohvalite se i pomognite svim budućim forumašima koji su u istoj situaciji kao i nekoć vi.
Dojmovi, slike, +/- (probajte biti objektivni), kao i iskustva sa trgovinama, su uvijek dobrodošli.

Velika zahvala forumašima car_iz_Osijeka i litrenka na pisanju prvog posta, kao i ostalim forumašima koji su pomogli svojim prijedlozima i idejama.
_________________________________________________

Korisni linkovi za one koji žele znati više:
Često postavljena pitanja ilitiga FAQ.
Tutorial forumaša pakleni_patuljak (vrijedi i za trekkinge).
Rang dijelova nastao zajedničkim forumaškim snagama, koji je još u izradi, ali daje odgovore na najčešća pitanja o opremi.
Vodič za kupovinu rigid vilice forumaša litrenka, odličan izvor informacija za sve zaintereisrane o takvoj nadogradnji
kao i:
Vodič za kupnju brdskog bicikla BK Timun - u slučaju da tražite kvalitetan MTB (4500+ kuna), pročitajte ga, isplati se.
Online katalog svih poznatijih proizvođača i modela bajkova - za lakše snalaženje oko imena prisutnih na našem tržištu.


Link na staru temu (limit od 10 000 postova)

Zadnje uređivanje dUG1 : 21.03.2014. at 14:05. Reason: Refresh slika i linkova
dUG1 is offline  
Old 05.09.2012., 00:30   #2
dUG1 samo da se nadovežem na onaj zadnji post u prijašnjem topicu...Da li mi je dovoljno 21,5˝ rama na 195 cm visine?
i vjerojatno ću uzeti felta q620 jer se i meni čini bolji od gepide...
i da te pitam, da li postoji neki sličan bajk kao felt, a da odgovara svemu onome što sam naveo? (ako znaš)
bazen is offline  
Old 05.09.2012., 00:42   #3
samo da se ubacim, vozio sam 21,5 inča s svojih 188cm i bila mi je ock
ako ti to nešto znači...
matovina is offline  
Old 05.09.2012., 00:54   #4
Quote:
bazen kaže: Pogledaj post
dUG1 samo da se nadovežem na onaj zadnji post u prijašnjem topicu...Da li mi je dovoljno 21,5˝ rama na 195 cm visine?
i vjerojatno ću uzeti felta q620 jer se i meni čini bolji od gepide...
i da te pitam, da li postoji neki sličan bajk kao felt, a da odgovara svemu onome što sam naveo? (ako znaš)
1) Je, taman ce ti biti.
Feltovi imaju dugacki top tube, tak da je kod njih 21.5" realno 22.5" do 23" kod ostalih (slicno Treku).
Usporedbe radi, moj Focus 21" ima TT duljine 610mm, dok 19.5" Felt ima 615mm.

2) Za tu lovu, ne.
Ima ih par oko 4000 kuna, no ne vjerujem da ima smisla davati 500 kuna vise za slican bajk po opremi.
Najslabija karika bicikla je vilica i eventualno pogon (ovo uzmi sa zrnom soli, jer u opisu stoji Suntour upitne kvalitete, dok je na slici jasno vidljiv Alivio Octalink, taman pogon za rekreativce), no posto i sam kazes da neces vidjeti puno sume, ovakav kakav je sada je cak i overkill za grad i makadam.
dUG1 is offline  
Old 05.09.2012., 00:55   #5
Quote:
matovina kaže: Pogledaj post
samo da se ubacim, vozio sam 21,5 inča s svojih 188cm i bila mi je ock
ako ti to nešto znači...
pa valjda će i meni biti ok...bi ga ja probao voziti, ali ga nemaju u dućanu, imaju samo 17,5˝, a ovog sa 21,5˝ moraju naručiti...
bazen is offline  
Old 05.09.2012., 01:00   #6
Quote:
dUG1 kaže: Pogledaj post
1) Je, taman ce ti biti.
Feltovi imaju dugacki top tube, tak da je kod njih 21.5" realno 22.5" do 23" kod ostalih (slicno Treku).
Usporedbe radi, moj Focus 21" ima TT duljine 610mm, dok 19.5" Felt ima 615mm.

2) Za tu lovu, ne.
Ima ih par oko 4000 kuna, no ne vjerujem da ima smisla davati 500 kuna vise za slican bajk po opremi.
Najslabija karika bicikla je vilica i eventualno pogon (ovo uzmi sa zrnom soli, jer u opisu stoji Suntour upitne kvalitete, dok je na slici jasno vidljiv Alivio Octalink, taman pogon za rekreativce), no posto i sam kazes da neces vidjeti puno sume, ovakav kakav je sada je cak i overkill za grad i makadam.
Dobro, pitat ću još za ovaj pogon frajera u dućanu.
Mislim da ću onda uzeti Felta, i da neću tražiti više, jer nemam živaca više za to
A i većinu vremena ću se voziti po cesti, a šumu i makadam ću možda posjetiti 1-2 puta tokom dva tjedna.
Hvala!

p.s. samo da te pitam šta je sa vilicom, po čemu je slaba?
bazen is offline  
Old 05.09.2012., 03:57   #7
Vidim da ovdje ima vrsnih poznavatelja bicikala pa bih volio dobiti pomoci pri odabiru Dosada sam uvijek imao Trek i oni su mi jako dobro sluzili radi dobrog polozaja tijela. Sad je doslo vrijeme za nesto novo pa bih prosirio izbor, ne mora biti Trek, vjerujem da mogu pronaci nesto gdje cu za iste novce dobiti vise... Budžet je 5000 kn, 30ak posto voznje bi bilo po šumi...

Ovako nesto sam ciljao:
http://www.tct-author.hr/artikli.php?id=541 Marin Palisades
http://www.dsg.hr/proizvod.asp?sifra=764&cate=9 Focus Fat Boy
http://www.tct-author.hr/artikli.php?id=671 Author Traction
http://www.proteajaska.com/index.php...620&parent=242 GT Avalanche 3.0
http://www.tct-author.hr/artikli.php?id=553 Marin B17
http://www.markoprojekt.com/shop/bic...ango-comp-2012 Jamis Durango Comp
http://keindl-sport.hr/prodaja-bicik...disc-2012.html Cube Analog
Animamundi is offline  
Old 05.09.2012., 10:54   #8
Quote:
bazen kaže: Pogledaj post
Dobro, pitat ću još za ovaj pogon frajera u dućanu.
Mislim da ću onda uzeti Felta, i da neću tražiti više, jer nemam živaca više za to
Ja vozim Felta Q820 21.5" sa svojih 185 cm i, iako bi mi po brojkama možda trebao biti prevelik, na njemu se osjećam izvrsno . Tako da, tebi nema šanse da bude prevelik. Ma, pravila su samo općenita, jedino ispravno mjerilo je .. sjedni i probaj ...
robb3n is offline  
Old 05.09.2012., 11:06   #9
Neka nam je sretno na novoj temi i želim nam puno pročitanih 1. postova
car_iz_Osijeka is offline  
Old 05.09.2012., 11:20   #10
Quote:
bazen kaže: Pogledaj post
Dobro, pitat ću još za ovaj pogon frajera u dućanu.
Mislim da ću onda uzeti Felta, i da neću tražiti više, jer nemam živaca više za to
A i većinu vremena ću se voziti po cesti, a šumu i makadam ću možda posjetiti 1-2 puta tokom dva tjedna.
Hvala!

p.s. samo da te pitam šta je sa vilicom, po čemu je slaba?
Pitaj.
Razlika u kvaliteti je velika u korist Shimanovog pogona.

Zasto slaba karika?
Teska je, rad "na terenu" (sto joj je i svrha, za grad i makadam ce svaka posluziti) joj je uglavnom nikakav, podesavanje upitno + ima tanke noge.
Znam da smo kao papagaji, no bilo koja rigid vilica je bolja od nje, no posto Hrvati inzistiraju na "MTB-ima s prednjim amortizerom i diskovima", vidjet ces i sam kako ti se ponasa, pogotovo ako ti je ovo prvi kvalitetniji bicikl.

Quote:
Animamundi kaže: Pogledaj post
Vidim da ovdje ima vrsnih poznavatelja bicikala pa bih volio dobiti pomoci pri odabiru Dosada sam uvijek imao Trek i oni su mi jako dobro sluzili radi dobrog polozaja tijela. Sad je doslo vrijeme za nesto novo pa bih prosirio izbor, ne mora biti Trek, vjerujem da mogu pronaci nesto gdje cu za iste novce dobiti vise... Budžet je 5000 kn, 30ak posto voznje bi bilo po šumi...

Ovako nesto sam ciljao:
http://www.tct-author.hr/artikli.php?id=541 Marin Palisades
http://www.dsg.hr/proizvod.asp?sifra=764&cate=9 Focus Fat Boy
http://www.tct-author.hr/artikli.php?id=671 Author Traction
http://www.proteajaska.com/index.php...620&parent=242 GT Avalanche 3.0
http://www.tct-author.hr/artikli.php?id=553 Marin B17
http://www.markoprojekt.com/shop/bic...ango-comp-2012 Jamis Durango Comp
http://keindl-sport.hr/prodaja-bicik...disc-2012.html Cube Analog
Najisplativiji bajk trenutno do 5000 kuna je Norco Charger.
Daje sve sto i jaci modeli, uz nizu cijenu 500-1500 kuna, ovisno o modelu.

Druga opcija je Kona Blast 2011 (na dnu) - malo slabija od nahvaljenog Cinder Conea iz 2010., no njega ces tesko jos negdje naci (uvijek mozes nazvati CikloSport u Utrinama, no nemoj se nadati previse...)

Ako bi ipak jedan od ovih gore, onda jedino Palisades dolazi u obzir.
Preskup je i dalje nekih 400-500 kuna, no ak ti se svidja, probaj dogovoriti jos malo popusta ili zazmiriti i jesti kruh i vodu neko vrijeme

Quote:
car_iz_Osijeka kaže: Pogledaj post
Neka nam je sretno na novoj temi i želim nam puno pročitanih 1. postova
Osjecam(o) se ko missice kad zele mir u svijetu
dUG1 is offline  
Old 05.09.2012., 11:22   #11
Quote:
robb3n kaže: Pogledaj post
Ja vozim Felta Q820 21.5" sa svojih 185 cm i, iako bi mi po brojkama možda trebao biti prevelik, na njemu se osjećam izvrsno . Tako da, tebi nema šanse da bude prevelik. Ma, pravila su samo općenita, jedino ispravno mjerilo je .. sjedni i probaj ...
Ma sjeo bi ja i probao ga, ali kad u dućanu nemaju felta sa 21,5˝
Nego reci mi, jesi zadovoljan sa feltom?
bazen is offline  
Old 05.09.2012., 11:29   #12
[QUOTE=dUG1;41151228]Pitaj.
Razlika u kvaliteti je velika u korist Shimanovog pogona.

Zasto slaba karika?
Teska je, rad "na terenu" (sto joj je i svrha, za grad i makadam ce svaka posluziti) joj je uglavnom nikakav, podesavanje upitno + ima tanke noge.
Znam da smo kao papagaji, no bilo koja rigid vilica je bolja od nje, no posto Hrvati inzistiraju na "MTB-ima s prednjim amortizerom i diskovima", vidjet ces i sam kako ti se ponasa, pogotovo ako ti je ovo prvi kvalitetniji bicikl. [QUOTE]

Imao sam prije njega Fuji Panic 2.0, ali to je bila ona faza kada sam išao u šumu, pa sam tamo provodio dane i dane, pa smo i na skejt park išli i radili te fintice, ali me to prešlo, pa oću uzeti neki MTB koji će me služiti na cesti i makadamu, a i po šumi(ali po onim uređenim stazama, bez downhilla )
Dobro, da se vratim na Fuji-a, on ima onu vilicu duro hoda 100mm i da se podešavati i nikad me nije razočarala, nadam se da neće niti ova vilica na Felt-u. To je Fuji http://www.njuskalo.hr/mtb-bicikli/f...-oglas-1504660
bazen is offline  
Old 05.09.2012., 11:43   #13
Hmm...mislim da ti je to downgrade po pitanje vilice.

Duro, iako primarno DJ vilica, je puno kvalitetnije/cvrsce napravljena, te ovisno o samom modelu, nudi vecu mogucnost podesavanja.
Jos kad ju pravilno poservisiras, neusporedivo je bolja od bilo kojeg XCM-a.

Na tvom mjestu bih pricekao sa prodajom, bar dok ne vidis kak se ponasa nova.

Ukratko:
Poservisiraj Duro (ne treba ti nis posebno od alata, jedino guglaj video tutoriale, pun ih je youtube, te ulje za vilice)
Stavi ga na novog Felta
Prodaje starog sa XCM-om
????
Profit
dUG1 is offline  
Old 05.09.2012., 11:53   #14
Quote:
dUG1 kaže: Pogledaj post
Hmm...mislim da ti je to downgrade po pitanje vilice.

Duro, iako primarno DJ vilica, je puno kvalitetnije/cvrsce napravljena, te ovisno o samom modelu, nudi vecu mogucnost podesavanja.
Jos kad ju pravilno poservisiras, neusporedivo je bolja od bilo kojeg XCM-a.

Na tvom mjestu bih pricekao sa prodajom, bar dok ne vidis kak se ponasa nova.

Ukratko:
Poservisiraj Duro (ne treba ti nis posebno od alata, jedino guglaj video tutoriale, pun ih je youtube, te ulje za vilice)
Stavi ga na novog Felta
Prodaje starog sa XCM-om
????
Profit
hehe, bi ja to i napravio, ali pare koje dobijem za Fuji-a namjeravam uložiti u Felt-a
a kolko se kreću cijene vilica za ovo šta meni treba? a da je bolja od ove koja se dobije sa Felt-om?
bazen is offline  
Old 05.09.2012., 11:57   #15
Quote:
bazen kaže: Pogledaj post
hehe, bi ja to i napravio, ali pare koje dobijem za Fuji-a namjeravam uložiti u Felt-a
a kolko se kreću cijene vilica za ovo šta meni treba? a da je bolja od ove koja se dobije sa Felt-om?
Cim razmisljas o promjeni dijelova bajka kojeg jos nisi niti kupio, nes ne stima.

Novo i zasebno kod nas nula bodova, neisplativo je i skupo.

Kupi Felta, cijena je dobra, dok ce za par puta godisnje otici u sumu vilica posluziti, ako bas nikako ne mozes skombinirati prebacivanje Duroa na Felta i XCMa na stari bajk.
Posudi od staraca ili baka/djedova 1400 kuna na tjedan-dva
dUG1 is offline  
Old 05.09.2012., 12:03   #16
Quote:
dUG1 kaže: Pogledaj post
Cim razmisljas o promjeni dijelova bajka kojeg jos nisi niti kupio, nes ne stima.

Novo i zasebno kod nas nula bodova, neisplativo je i skupo.

Kupi Felta, cijena je dobra, dok ce za par puta godisnje otici u sumu vilica posluziti, ako bas nikako ne mozes skombinirati prebacivanje Duroa na Felta i XCMa na stari bajk.
Posudi od staraca ili baka/djedova 1400 kuna na tjedan-dva
Haha, ma nisam ja znao da je vilica od Felt-a toliko slabija od Fuji-a

Znači bolje je uzeti neke rabljene vilice? ili otići u Ameriku po nove

samo da te pitam za ovog bajka: http://www.dsg.hr/proizvod.asp?sifra=11&cate=1
sad sam naletio na njega

Dobro, probat ću onda skombinirati da uzmem Duro vilicu i da stavim na Felt-a, iako ću prvo vidjeti kako se ponaša sama vilica na Felt-u
bazen is offline  
Old 05.09.2012., 12:14   #17
Quote:
bazen kaže: Pogledaj post
Haha, ma nisam ja znao da je vilica od Felt-a toliko slabija od Fuji-a

Znači bolje je uzeti neke rabljene vilice? ili otići u Ameriku po nove

samo da te pitam za ovog bajka: http://www.dsg.hr/proizvod.asp?sifra=11&cate=1
sad sam naletio na njega

Dobro, probat ću onda skombinirati da uzmem Duro vilicu i da stavim na Felt-a, iako ću prvo vidjeti kako se ponaša sama vilica na Felt-u
Uz rabljene, ako su u dobrom stanju, najbolja opcija je Slovenija, gdje mozes dobiti dobru i cvrstu vilicu za nekih 800 kuna sa povratom poreza.

Haro je losiji od Felta (vilica je jos gora), a skuplji 500 kuna.
Slicno je i sa Focusom, kao i Univegom (iako je ovdje samo vilica losija, sve ostalo je tu negdje, dok su kocnice cak i bolje).

Ak trazis nes bolje, evo ti moj savjet iz par postova vise, samo sto je velika razlika u cijeni.
dUG1 is offline  
Old 05.09.2012., 12:22   #18
Quote:
dUG1 kaže: Pogledaj post
Uz rabljene, ako su u dobrom stanju, najbolja opcija je Slovenija, gdje mozes dobiti dobru i cvrstu vilicu za nekih 800 kuna sa povratom poreza.

Haro je losiji od Felta (vilica je jos gora), a skuplji 500 kuna.
Slicno je i sa Focusom, kao i Univegom (iako je ovdje samo vilica losija, sve ostalo je tu negdje, dok su kocnice cak i bolje).

Ak trazis nes bolje, evo ti moj savjet iz par postova vise, samo sto je velika razlika u cijeni.
Prvo ću vidjeti kako se ponaša vilica na Felt-u, ako je lošija od Fuji-a, onda ću je zamjeniti.

Ma na Haro-a sam naletio slučajno, pa rekoh da pitam da li je bolji od Felt-a
Focus mi je nekako bolji od Univegom-a. ali ako kažeš da je tu negdje ko i Felt, onda bi rađe uzeo Felt-a.
A Norco dolazi samo u 18˝i 20˝ rama... :/
bazen is offline  
Old 05.09.2012., 13:05   #19
Quote:
bazen kaže: Pogledaj post
Ma sjeo bi ja i probao ga, ali kad u dućanu nemaju felta sa 21,5˝
Nego reci mi, jesi zadovoljan sa feltom?
Ja sam, nakon prijeđenih cca 1000 km (vozim ture otprilike 40-50 km, miješano, asfalt kada baš moram, inače XC, makadam, šuma gor-dol, južna Istra), izuzetno zadovoljan, ali pitanje je koliko je moje mišljenje relevatno jer nemam baš neko iskustvo. Felt mi je prvi "pravi" bicikl, ovo što sam prije vozio nije vrijedno spomena. Na njemu su mjenjači SRAM X9/X7, vilica Suntour Raidon, i kočnice Avid Juicy 3.

Geometrija/veličina mi je izvrsna, pogon, mjenjački sklop i vilica super odrađuju (vilica kao nije neka, ali obzirom da ne znam za bolje, ova je super )

Najproblematičniji su mi diskovi, mislim koče izvrsno po svim površinama i uvjetima, ali pri određenim brzinama (ali ne uvijek) znaju strugati po paknama, a taj zvuk me iritira. Uz sve trikove podešavanja, još uvijek ih nisam uspio natjerati da budu tiho (ne znam, možda je i nemoguće ? )
robb3n is offline  
Old 05.09.2012., 14:10   #20
Quote:
robb3n kaže: Pogledaj post
Ja sam, nakon prijeđenih cca 1000 km (vozim ture otprilike 40-50 km, miješano, asfalt kada baš moram, inače XC, makadam, šuma gor-dol, južna Istra), izuzetno zadovoljan, ali pitanje je koliko je moje mišljenje relevatno jer nemam baš neko iskustvo. Felt mi je prvi "pravi" bicikl, ovo što sam prije vozio nije vrijedno spomena. Na njemu su mjenjači SRAM X9/X7, vilica Suntour Raidon, i kočnice Avid Juicy 3.

Geometrija/veličina mi je izvrsna, pogon, mjenjački sklop i vilica super odrađuju (vilica kao nije neka, ali obzirom da ne znam za bolje, ova je super )

Najproblematičniji su mi diskovi, mislim koče izvrsno po svim površinama i uvjetima, ali pri određenim brzinama (ali ne uvijek) znaju strugati po paknama, a taj zvuk me iritira. Uz sve trikove podešavanja, još uvijek ih nisam uspio natjerati da budu tiho (ne znam, možda je i nemoguće ? )
Jel pricas mozda o Feltu q820(2011.)?Odlican bajk,po svemu pogođen.A za bremze nema bas pomoci,svima struzu.Cak i meni na avid elixiru,a stare su dva tjedna.

EDIT: sry sad sam procitao da je q820 u pitanju,skuzio sam ga po dijelovima...
HUNTER (CRO) is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:03.