Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2012., 10:04   #61
Cijelo vrijeme podstanari smo u stanu koji je na javnoj dražbi oduzet vlasniku A i prodan vlasniku B. Vidim da ima nekoliko neodgovorenih i netočnih podataka, pa da podijelim iskustvo iz prve ruke.

Ovo što je napisala gabrijela001 stoji. Najbolje je sve dogovoriti unaprijed. Tako su npr. u našem slučaju vlasnik A i novi vlasnik B dogovorili da će u stanu ostati i sav namještaj.

Troškovi režija terete starog vlasnika, i prilikom prijenosa brojila niste dužni podmirivati njegov dug (jedino ako ste neinformirani pa vas nasamare). Stari vlasnik imao je dug skoro za sve (pričuvu, struju, vodu, plin...), jer je tražio da novac za račune plaćamo njemu, a ne da sami plaćamo račune (s novim vlasnikom je drugačije).

Trenutno starog vlasnika koji je izgubio stan na ovrsi gone za gotovo sve režije, upravitelj zgrade i porezna. Na dražbi je djelomično podmiren dug samo banke (kojoj je isto bio dužan) i to je to. Novi vlasnik dobio je čistu nekretninu bez ikakvih dugova. To što se nisu svi uspjeli namiriti, to nema veze s novim vlasnikom, niti postoji osnova po kojoj bi novi vlasnik bio dužan podmirivati dugovanje prethodnog vlasnika prema bilo kojem subjektu (banci, poreznoj, režijama...).

Svrha dražbe je da se podmire dugovanja, ali u stvarnom slučaju rijetko se podmire sva dugovanja (bolje za novog vlasnika - znači da je manje platio). Ostali koji se nisu uspjeli podmiriti - piši propalo. Ostaje im jedino da odvojenim parnicama gone izvornog dužnika.
__________________
"Svi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." Conrad Adenauer
Oggy1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 07:52   #62
[QUOTE=Oggy1985;41281969]
Troškovi režija terete starog vlasnika, i prilikom prijenosa brojila niste dužni podmirivati njegov dug (jedino ako ste neinformirani pa vas nasamare). QUOTE]

jel mi možeš ovo argumentirati, molila bi...
meni su sve prenesli bez podmirivanja duga ali plin ne, pa da se pozovem na nekaj ...
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 16:32   #63
Dižem temu.

Zanima me, u slučaju kada banka prodaje nečiju kuću na dražbi, da li su ti ljudi imali šansu dogovoriti se prije s bankom i vratiti dug?
Da li su oni uopće obavješteni o dražbi (netko je spomenuo da ne podižu namjerno poštu)?

Vidim da dolazi do problema sa iseljenjem.

Nije mi jasno zašto se protive iseljenju, dug nisu platili, i još pišu kasnije žalbe??
I sud to podržava, novi vlasnik nema nikakva prava?
Da li se barem u nakon tih 45 dana roka za iseljenje dobije ključ od kupljene nekretnine?

Zna li netko išta o ovome?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 02:14   #64
Mene zanima da li je netko kupovao stan/kuću pod stečajem?

Da li je to zaista lakše izvesti nego nekretnine pod ovrhom, ili i tu ima hrpa komplikacija i čeka se godinama na rješenje?
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 05:31   #65
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Dižem temu.

Zanima me, u slučaju kada banka prodaje nečiju kuću na dražbi, da li su ti ljudi imali šansu dogovoriti se prije s bankom i vratiti dug?
Da li su oni uopće obavješteni o dražbi (netko je spomenuo da ne podižu namjerno poštu)?

Vidim da dolazi do problema sa iseljenjem.

Nije mi jasno zašto se protive iseljenju, dug nisu platili, i još pišu kasnije žalbe??
I sud to podržava, novi vlasnik nema nikakva prava?
Da li se barem u nakon tih 45 dana roka za iseljenje dobije ključ od kupljene nekretnine?

Zna li netko išta o ovome?


Naravno da se mozes dogovarat s bankom, banci je najmanje u interesu da ne servisiras svoje obaveze, koliko znam po zakonu od 1.1.2012. banka ga mora prodat po relanoj vrijednosti da se naplati a tebi kusur, zato i jesu postrozeni kriteriji za kupnju tj. kredit a ne zbog recesije (u osnovi dode na isto). Reprogramiranje kredita je uvijek opcija.

Ko kaze suprotno nije u pravu, nema "stele" sa stanovima pod bankinom hipotekom jer je tesko imat vezu sa bas cijelim nadzornim odborom banke u maticnoj zemlji banke, koji odlucuje o tome. Znam jer sam se osobno interesira za otkupe, ne samo stanova.

Kako ide prolongiranje delozacije stvano neznam trebalo bi nazvat odvjetnika
prepametni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 08:00   #66
Quote:
prepametni kaže: Pogledaj post
Naravno da se mozes dogovarat s bankom, banci je najmanje u interesu da ne servisiras svoje obaveze, koliko znam po zakonu od 1.1.2012. banka ga mora prodat po relanoj vrijednosti da se naplati a tebi kusur, zato i jesu postrozeni kriteriji za kupnju tj. kredit a ne zbog recesije (u osnovi dode na isto). Reprogramiranje kredita je uvijek opcija.

Ko kaze suprotno nije u pravu, nema "stele" sa stanovima pod bankinom hipotekom jer je tesko imat vezu sa bas cijelim nadzornim odborom banke u maticnoj zemlji banke, koji odlucuje o tome. Znam jer sam se osobno interesira za otkupe, ne samo stanova.

Kako ide prolongiranje delozacije stvano neznam trebalo bi nazvat odvjetnika
U svakom slučaju, ljudi su dobili obavijesti i nisu platili više rata kredita?

Mm je otišao do njih pogledati kuću, oni kao da nisu svjesni da je to dražba gdje netko može kupiti kuću, kažu da je to samo ročište, a izdan je oglas


Za ovo sve kasnije je potreban odvjetnik, čitala sam cijelu temu, i još toga, i savjetovala se s pravnicima, ali nitko ne zna ono što mene zanima.

Koliko maksimalno taj spor može trajati, i zašto bi trajao dugo ako je predmet jasan?
Zašto su bivši vlasnici u povlaštenom položaju, tj. imaju mogućnost odugovlačenja?

Mi imamo vremena, nije nam hitno, ali opet mi se ne sviđa pomisao da se sudim s njima godinama
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 18:02   #67
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, ljudi su dobili obavijesti i nisu platili više rata kredita?

Mm je otišao do njih pogledati kuću, oni kao da nisu svjesni da je to dražba gdje netko može kupiti kuću, kažu da je to samo ročište, a izdan je oglas


Za ovo sve kasnije je potreban odvjetnik, čitala sam cijelu temu, i još toga, i savjetovala se s pravnicima, ali nitko ne zna ono što mene zanima.

Koliko maksimalno taj spor može trajati, i zašto bi trajao dugo ako je predmet jasan?
Zašto su bivši vlasnici u povlaštenom položaju, tj. imaju mogućnost odugovlačenja?

Mi imamo vremena, nije nam hitno, ali opet mi se ne sviđa pomisao da se sudim s njima godinama
Dobili su obavijeti vise puta, i bili pozivani na razgovore sigurno. Samo su se "pravili ludi".

Jako dobro znaju da je drazba samo se prave da nije, jer o tome dobijes rjesenje jasno napisano.

Spor moze trajat onoliko dugo koliko oni dugo imaju vezu (ocito) a to mi nekako najvise smrdi jer su se na drazbi pravili da nemaju pojma o cemu se radi.

Svaki imalo bolji odvjetnik jasno zna objasnit ono sto te zanima, dosad nisam imao slucaj da mi odvjetnik nije znao odgovorit na postavljeno pitanje (objasnit teoretski i kako to funkcionira u praksi).

Moj savjet je da odes kod dobrog odvjetnika za imovinsko pravne odnose i u glavu pitas sta moze napravit i kolio ta usluga kosta. Ne mozes ocekivat odgovor preko foruma jer trebas imat detaljnu dokumentaciju i sve okolnosti.

Mislim da je nebulozna nemogucnost koristenja nekretnine koju ste uredno platili.
prepametni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 08:11   #68
Quote:
prepametni kaže: Pogledaj post
Dobili su obavijeti vise puta, i bili pozivani na razgovore sigurno. Samo su se "pravili ludi".

Jako dobro znaju da je drazba samo se prave da nije, jer o tome dobijes rjesenje jasno napisano.


Quote:
Spor moze trajat onoliko dugo koliko oni dugo imaju vezu (ocito) a to mi nekako najvise smrdi jer su se na drazbi pravili da nemaju pojma o cemu se radi.
Nije još bila dražba, mm je išao do njih da im kaže naš plan i da vidi kuću, tada su oni kuću pokazali, ali govorili da nije na prodaju.
Kakvu vezu, na sudu ili u banci? Što je to moguće

Quote:
Svaki imalo bolji odvjetnik jasno zna objasnit ono sto te zanima, dosad nisam imao slucaj da mi odvjetnik nije znao odgovorit na postavljeno pitanje (objasnit teoretski i kako to funkcionira u praksi).
Razgovarala sam sa svojim susjedom koji je javni bilježnik, prije je bio i odvjetnik i sudac pa nije da ne zna ništa

On mi kaže da u praksi takav spor može jako dugo trajati, to me brine, tj. nevjerojatno mi je da je to tako.



Quote:
Moj savjet je da odes kod dobrog odvjetnika za imovinsko pravne odnose i u glavu pitas sta moze napravit i kolio ta usluga kosta. Ne mozes ocekivat odgovor preko foruma jer trebas imat detaljnu dokumentaciju i sve okolnosti.
To planiram ovaj tjedan napraviti, trebat će mi odvjetničke usluge odmah nakon kupnje, pogotovo ako ovi ulože žalbu, tu ja sama ne znam što dalje.

Quote:
Mislim da je nebulozna nemogucnost koristenja nekretnine koju ste uredno platili.
Na ovoj temi je puno ljudi pisalo da je veliki problem iseliti bivše vlasnike, jer imaju puno opcija za žalbe koje do kraja iskorištavaju, da ne primaju poštu i ne pojavljuju se na ročištima, samo da odugovlače.


Još nešto me zanima u vezi samog postupka licitacije.
Ako predmetu za prvo ročište piše"Nekretnina se ne može prodati ispod 2/3 utvrđene vrijednosti", kako to onda ide?

Što nije vrijednost nekretnine u predmetu početna cijena licitacije
Što se licitira prema nižoj vrijednosti ako nitko ne ponudi njihovu vrijednost ili se počine od 2/3 vrijednosti?
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 22:55   #69
Jako je nezgodno davat savjete kad nisu napisani detalji sto zelis, preko koga kupujes itd moj savjet je pravac odvjetnik
prepametni is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 01:58   #70
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post


Još nešto me zanima u vezi samog postupka licitacije.
Ako predmetu za prvo ročište piše"Nekretnina se ne može prodati ispod 2/3 utvrđene vrijednosti", kako to onda ide?

Što nije vrijednost nekretnine u predmetu početna cijena licitacije
Što se licitira prema nižoj vrijednosti ako nitko ne ponudi njihovu vrijednost ili se počine od 2/3 vrijednosti?
Ja baš idem u utorak na 2.dražbu za nekretninu. Na 1. dražbi početna cijena ne može biti ispod 2/3 vrijednosti kuće. Negdje ti piše tamo na rješenju za tu kuću kolika je stvarna vrijednost kuće pa od te cijene izračunaš koliko je 2/3 i vidiš ispod koje cijene ne ide kuća na 1. dražbi. U biti svi čekaju 2.dražbu jer je početna cijena 1/3 vrijednosti kuće tako da ako si jedini kupac možeš za jako male pare kupiti kuću. Znači opet izračunaš koliko je 1/3 od stvarne vrijednosti kuće i s tom cijenom počinje licitacija. Licitira se tako da se krene od najniže vrijednosti i ti ako si jedina ponudiš malo veću cijenu,a ukoliko nisi nude ostali sve dok više nitko neće ponuditi. Onaj koji je zadnji dao cijenu,najvišu,on je kupac. Još jedna bitna stvar,a to je da na dražbu ne možeš doći a da ne uplatiš jamčevinu i s tom uplatnicom dođeš na dražbu. Najjeftinije je putem internet bankarstva uplatiti novac jer onda imaš najmanju proviziju. Meni piše na rješenju za tu kuću da moram uplatiti jamčevinu od 5% od vrijednosti kuće (misli se na stvarnu vrijednost kuće). Opet izračunaš koliki je to postotak i uplatišp na račun Suda.
Nadam se da sam ti malo to pojasnila sad.
__________________
Noanet prodaja

Zadnje uređivanje Katrin : 08.10.2012. at 11:09.
naomagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 11:17   #71
Quote:
naomagic kaže: Pogledaj post
Ja baš idem u utorak na 2.dražbu za nekretninu. Na 1. dražbi početna cijena ne može biti ispod 2/3 vrijednosti kuće. Negdje ti piše tamo na rješenju za tu kuću kolika je stvarna vrijednost kuće pa od te cijene izračunaš koliko je 2/3 i vidiš ispod koje cijene ne ide kuća na 1. dražbi. U biti svi čekaju 2.dražbu jer je početna cijena 1/3 vrijednosti kuće tako da ako si jedini kupac možeš za jako male pare kupiti kuću. Znači opet izračunaš koliko je 1/3 od stvarne vrijednosti kuće i s tom cijenom počinje licitacija. Licitira se tako da se krene od najniže vrijednosti i ti ako si jedina ponudiš malo veću cijenu,a ukoliko nisi nude ostali sve dok više nitko neće ponuditi. Onaj koji je zadnji dao cijenu,najvišu,on je kupac. Još jedna bitna stvar,a to je da na dražbu ne možeš doći a da ne uplatiš jamčevinu i s tom uplatnicom dođeš na dražbu. Najjeftinije je putem internet bankarstva uplatiti novac jer onda imaš najmanju proviziju. Meni piše na rješenju za tu kuću da moram uplatiti jamčevinu od 5% od vrijednosti kuće (misli se na stvarnu vrijednost kuće). Opet izračunaš koliki je to postotak i uplatišp na račun Suda.
Nadam se da sam ti malo to pojasnila sad.
Hvala

Znači, ako nitko ne dođe, za nekretninu mogu ponuditi odmah 2/3 vrijednosti?

Ako ti se da, opiši malo kako to izgleda, može i na pp.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2012., 23:44   #72
Wink

Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Hvala

Znači, ako nitko ne dođe, za nekretninu mogu ponuditi odmah 2/3 vrijednosti?

Ako ti se da, opiši malo kako to izgleda, može i na pp.
Eto,da ti odgovorim na pitanje. Bila sam na dražbi u utorak i kupila sam kuću. Bila sam jedina na dražbi. Bio je stari vlasnik kuće. Sadašnji vlasnik (ovrhovoditelj) koji je oduzeo kuću je Zagrebačka banka. Mene je zastupala moja odvjetnica s kojom sam sve dogovorila ranije što i kako. To ti je najbitnije se informirati. Početna cijena je bila 1/3 ili 125000kn. Vrijednost kuće je inače procjenjena na 377000kn.Ja sam ponudila 126000kn. No Zagrebačka banka ima ulogu i prodavatelja i kupca (što naravno nisam znala) i ona mi je dizala cijenu. Pitala sam dokle idu s cijenom. Rekao je da ide do 188000kn. Ja sam rekla da nudim 190000kn i s time smo završili licitaciju. U biti ti banka pokrije s time svoje troškove od bivšeg vlasnika i još malo i zaradi. Napisan je zapisnik. Poštom treba stići rješenje, i meni i bivšem vlasniku. Ima rok 45 dana da se iseli iz kuće. Ima pravo na žalbu an ovo rješenje no kako je rekao Sudac neće s time ništa dobiti nego samo na vremenu te da je u biti s time sve gotovo. Pitala sam odvjetnicu što je s dugovima. Rekla mi je da bi se ti dugovi kuće (režije) trebali nulirati, jedino da b mogla imati problem s Komunalcem jer oni malo prave strku oko toga svega.
Ne znam što bi još trebala reći. Pitaj ako te što zanima. Pozdrav!
__________________
Noanet prodaja
naomagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 08:17   #73
[QUOTE=Nata07;41523488]
Quote:
Oggy1985 kaže: Pogledaj post
Troškovi režija terete starog vlasnika, i prilikom prijenosa brojila niste dužni podmirivati njegov dug (jedino ako ste neinformirani pa vas nasamare). QUOTE]

jel mi možeš ovo argumentirati, molila bi...
meni su sve prenesli bez podmirivanja duga ali plin ne, pa da se pozovem na nekaj ...
mene i dalje ovo interesira ....
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 08:46   #74
Quote:
naomagic kaže: Pogledaj post
Eto,da ti odgovorim na pitanje. Bila sam na dražbi u utorak i kupila sam kuću. Bila sam jedina na dražbi. Bio je stari vlasnik kuće. Sadašnji vlasnik (ovrhovoditelj) koji je oduzeo kuću je Zagrebačka banka. Mene je zastupala moja odvjetnica s kojom sam sve dogovorila ranije što i kako. To ti je najbitnije se informirati. Početna cijena je bila 1/3 ili 125000kn. Vrijednost kuće je inače procjenjena na 377000kn.Ja sam ponudila 126000kn. No Zagrebačka banka ima ulogu i prodavatelja i kupca (što naravno nisam znala) i ona mi je dizala cijenu. Pitala sam dokle idu s cijenom. Rekao je da ide do 188000kn. Ja sam rekla da nudim 190000kn i s time smo završili licitaciju. U biti ti banka pokrije s time svoje troškove od bivšeg vlasnika i još malo i zaradi. Napisan je zapisnik. Poštom treba stići rješenje, i meni i bivšem vlasniku. Ima rok 45 dana da se iseli iz kuće. Ima pravo na žalbu an ovo rješenje no kako je rekao Sudac neće s time ništa dobiti nego samo na vremenu te da je u biti s time sve gotovo. Pitala sam odvjetnicu što je s dugovima. Rekla mi je da bi se ti dugovi kuće (režije) trebali nulirati, jedino da b mogla imati problem s Komunalcem jer oni malo prave strku oko toga svega.
Ne znam što bi još trebala reći. Pitaj ako te što zanima. Pozdrav!
Hvala ti na ovoj informaciji, nisam nigdje do sad naišla na to.

Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post

mene i dalje ovo interesira ....
Ja sam zvala hep i komunalne distributere da vidim koliki je dug.
Hep mi nije dao na uvid uopće, kažu neka pitam vlasnika, ovo za plin, smeće, vodu su mi rekli.

Uglavnom, oni ne daju da se upiše novi vlasnik dok se dugovi ne podmire, tako da pretpostavljam da se ti dugovi moraju platiti.
Njih uopće nije briga tko i kad je napravio dug, samo da se prije prijenosa podmiri.
Rekli su mi neka se dogovorimo.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 21:02   #75
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
mene i dalje ovo interesira ....
Imaš tu nešto konkretnije.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:41   #76
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Hvala ti na ovoj informaciji, nisam nigdje do sad naišla na to.



Ja sam zvala hep i komunalne distributere da vidim koliki je dug.
Hep mi nije dao na uvid uopće, kažu neka pitam vlasnika, ovo za plin, smeće, vodu su mi rekli.

Uglavnom, oni ne daju da se upiše novi vlasnik dok se dugovi ne podmire, tako da pretpostavljam da se ti dugovi moraju platiti.
Njih uopće nije briga tko i kad je napravio dug, samo da se prije prijenosa podmiri.
Rekli su mi neka se dogovorimo.
Nema na čemu. Ako imaš još kakvo pitanje,slobodno pitaj! Pozdrav!
__________________
Noanet prodaja
naomagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 18:26   #77
Quote:
naomagic kaže: Pogledaj post
No Zagrebačka banka ima ulogu i prodavatelja i kupca (što naravno nisam znala) i ona mi je dizala cijenu.
Koliko je meni poznato ovo po zakonu nije dopusteno:

Kupac ne može biti ovršenik, javni bilježnik ili druga osoba koja službeno sudjeluje u postupku prodaje, a ni osoba koja po zakonu ne može steći nekretninu i pokretninu koja je predmet ovrhe
crnjak_xrace is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 12:06   #78
Evo i ja sam bio na jednoj zanimljivoj drazbi:

Banka dizala cijenu, ljudi koji zive u postojecoj nekretnini su dizali cijenu, kolega i ja dizali cijenu.. Sa 110 000€ na 170 000€ mi smo odustali na 150 000€, a banka i ovi koji zive se prepucavali do 170 000€ na kraju je banka dala najvecu ponudu.

Banka ne treba priloziti depozit.
crnjak_xrace is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 12:46   #79
Quote:
crnjak_xrace kaže: Pogledaj post
Evo i ja sam bio na jednoj zanimljivoj drazbi:

Banka dizala cijenu, ljudi koji zive u postojecoj nekretnini su dizali cijenu, kolega i ja dizali cijenu.. Sa 110 000€ na 170 000€ mi smo odustali na 150 000€, a banka i ovi koji zive se prepucavali do 170 000€ na kraju je banka dala najvecu ponudu.

Banka ne treba priloziti depozit.
da to je vrlo neobično.... jer ovršenik i ovrhovoditelj nebi smijeli dizati cijenu tj. licitirati. jer po toj logici bi ovršenik mogao svaki put dizati cijenu i nebi se nikad nekretnina mogla prodati....
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 14:07   #80
bas to... dizali pod drugom firmom.. bezveze..
crnjak_xrace is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.