Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2012., 10:16   #1581
Quote:
Alopex kaže: Pogledaj post
jučer sam gledala potrošački kod na temu zatvaranja lođa, balkona i terasa i ministrica mrak je rekla da ukoliko je zatvoreno samo roletama ili staklenom stijenom i prostor se i dalje koristi kao balkon, lođa, terasa da se onda ne treba podnijeti zahtjev za legalizaciju.
jel to kao službeni stav? ulazi mi hladnoća kroz lođu i želim je ostakliti, ali se bojim prijave dragih susjeda i reakcije inspekcije i voljela bih negdje pronaći to crno na bijelom da se nije promijenila namjena prostora, tako da ni nema osnove (a ni para ) za legalizaciju.
drugo je pitanje, ako odlučim koristiti prostor kao stambeni, hoće li biti moguće podnijeti zahtjev kad to napravim, tipa za godinu, dvije? ili da bacim grah pa da vidim u kojem smjeru će ići zakoni

Logički, tko zna sto je iza stijene ako zatvoriš balkon.
To bi sve trebao biti stambeni prostor i trebalo bi ga legalizirati. Logički gledano.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 10:42   #1582
Totalno su se oni pogubili i prije lođa, balkona, natkrivenih ulaza i sl., a sad je tek hrkljuš.
Svojednobno je i Dikan potegao staklenu stijenu da ne gledaju Vlatku u toplesu pa ju je rušio, tako da nije ni ministrici baš za vjerovat.

Naročito je zanimljiv dio gdje bi takvu nekretninu ubuduće oporezovali bez ikakvih pogodnosti. Zamisli da sve stanare mamutice lupe maksimalnim porezom jer netko nije prijavio zatvorenu lođu ili si je natkrio prizemni ulaz. Pa ovo u Sloveniji bi im bilo dječja predstava. Plus toga MGIPU zaboravlja da u RH postoji trodioba vlasti i da MGIPU nije zakonodavno tijelo, a i da porezi nisu unutar njihovog resora. Miriši na nasilje vlasti prema građanima.
Atomski mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 10:49   #1583
Quote:
Alopex kaže: Pogledaj post
jučer sam gledala potrošački kod na temu zatvaranja lođa, balkona i terasa i ministrica mrak je rekla da ukoliko je zatvoreno samo roletama ili staklenom stijenom i prostor se i dalje koristi kao balkon, lođa, terasa da se onda ne treba podnijeti zahtjev za legalizaciju.
jel to kao službeni stav? ulazi mi hladnoća kroz lođu i želim je ostakliti, ali se bojim prijave dragih susjeda i reakcije inspekcije i voljela bih negdje pronaći to crno na bijelom da se nije promijenila namjena prostora, tako da ni nema osnove (a ni para ) za legalizaciju.
drugo je pitanje, ako odlučim koristiti prostor kao stambeni, hoće li biti moguće podnijeti zahtjev kad to napravim, tipa za godinu, dvije? ili da bacim grah pa da vidim u kojem smjeru će ići zakoni
Rekla AMT i to javno - dakle to je službeni stav MGIPU dok je ona ministrica - najduže još 3 godine.
Ako nije jasno, radi se o tome da se samo zatvori vanjska strana loggie, ali bez dodatnog spajanja toga prostora sa ostatkom stana na način da se ruši zid između loggie i stana.
Ako se uz zatvaranje loggie dira taj zid, po njezinome, onda je to bespravna gradnja.
Politički mudro, stručno
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 10:54   #1584
1. Ima li smisla na selu (Zagorje) legalizirati kuću, koja nije ni upisana u z.k. već samo zemljište ? Mislim, nemam viška 1000 eura, a i snmatram da selo neće dirati radi rušenja, valjda...

2. Osim toga, zna li netko da li će se moći lođe u zgradi zatvarati u stambeni prostor i kasnije nakon isteka roka legalizacije bez pravnih prepreka?
__________________
živjeti svaki novi dan najbolje
kao da je zadnji u životu
mhadina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:05   #1585
To su pitanja, kak veli Alopex, za grah baciti. Glede legalizacije, kao i svi, možeš riskirati i nelegalizirati. Gdje god se nalazila kuća, nema veze što je u Zagorju na selu, ako je nelegalna podliježe legalizaciji. Rješenja za rušenje su dobili i u seoskim sredinama, mislim dapače mahom tamo.

A glede tih loggia, i do sada se kao trebalo tražiti dozvolu pa to nitko nije. Zaključujem da bi bilo moguće zatražiti dozvolu (kakvu, ne znam), platiti kaj traže pa zatvoriti. Ali nema primjera iz prakse, jer nitko za to nije tražio dozvolu.

Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Rekla AMT i to javno - dakle to je službeni stav MGIPU dok je ona ministrica - najduže još 3 godine.
Ako nije jasno, radi se o tome da se samo zatvori vanjska strana loggie, ali bez dodatnog spajanja toga prostora sa ostatkom stana na način da se ruši zid između loggie i stana.
Ako se uz zatvaranje loggie dira taj zid, po njezinome, onda je to bespravna gradnja.
Politički mudro, stručno
Kako bilo, takva zatvorena lođa i dalje ostaje estetski problem, sve ako se legalizira što je popriličan poduhvat, potencijalno nemoguć, po ovome zakonu, ili zatvaranjem lođe nastaje estetski problem. No valjda državu ne bi bilo briga ako bi ukasirala za to.

Quote:
Alopex kaže: Pogledaj post
... ulazi mi hladnoća kroz lođu i želim je ostakliti, ali se bojim prijave dragih susjeda i reakcije inspekcije i voljela bih negdje pronaći to crno na bijelom da se nije promijenila namjena prostora, tako da ni nema osnove (a ni para ) za legalizaciju.
Rješenje za hladnoću bi bilo da zamijeniš cijelu stijenu između lođe i stana. Naravno, ako bi htjela za par godina pretvoriti i lođu u stambeni prostor, šteta para. No, lođu nikad nemreš tako dobro izolirati da bude baš pravi unutarnji prostor i to postaje energetski probem, osim estetskog.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 04.12.2012. at 12:18.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:24   #1586
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Rekla AMT i to javno - dakle to je službeni stav MGIPU dok je ona ministrica - najduže još 3 godine.
Ako nije jasno, radi se o tome da se samo zatvori vanjska strana loggie, ali bez dodatnog spajanja toga prostora sa ostatkom stana na način da se ruši zid između loggie i stana.
Ako se uz zatvaranje loggie dira taj zid, po njezinome, onda je to bespravna gradnja.
Politički mudro, stručno
Jučer sam postavila isto pitanje na str.ministarstva, odgovor se nalazi u rubrici najčešća pitanja i odgovori pa pogledajte kome treba.
Tocno piše tako kako je ministrica rekla.
sad ko vidi da li u ostakljenoj lođi imam krevet ili sušim grah?
Pa neće valda ulazit u stanove da vide jesi promijenio namjenu balkona?
Moja ostakljena lođa je bila odijeljena od ostatka stana sa 3-oja vrata kroz koja se ulazilo na lodju iz kuhinje,sobe i blagavaone.
sad su samo prolazi ostali bez vrata,a nosivi zid nismo dirali pa mislim da netreba legalizirati . sto se tice namjene prije zatvaranja lodje na lodji su stajali stol i stilice za terasu, a sad stoje stolice iz blagavaone, zar je to razlog da tražim legalizaciju???

Sve da se i legalizira ostakljena lodja nije riješen problem jer se promijenio vanjski izgled zgrade odnosno fasade, pa svi koji su zatvarali lodju mogu biti tuženi od strane projektanta , a u to se ministarstvo ne miješa.
znaći, plati i legaliziraj, pa opet ako te tuži projektant-opet plati...
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:32   #1587
Ima li tko više informacija za Grad Svetu Nedelju (između Zagreba i Samobora) o svim naknadama se traže.

Meni su rekli da je 70 kn za komunalnu naknadu, što je previše i to itekako previše kada gledam druga mjesta tj. gradove koji i imaju prave komunalne usluge i sve što se toga tiče. Ovdje je kanalizacija i bolja uređenost samo u centru (centar se zove i Sveta Nedelja - radi primjera to bi bilo kao da se Črnomerec u Zagrebu zove Zagreb) i ne razumijem kako to da je sve onda jedna zona, svih 14 naselja (kvartova)?

Na općini ili nikog nema (sastanci itd.) ili svatko priča drugu priču.
nelson5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:34   #1588
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
Sve da se i legalizira ostakljena lodja nije riješen problem jer se promijenio vanjski izgled zgrade odnosno fasade, pa svi koji su zatvarali lodju mogu biti tuženi od strane projektanta , a u to se ministarstvo ne miješa.
znaći, plati i legaliziraj, pa opet ako te tuži projektant-opet plati...
Bez brige, mislim da projektant ima pametnijeg posla no tražiti pravdu i zadovoljštinu tamo gdje je nema - na RH sudovima. Plus, teško da ima sudske prakse u takvim predmetima.

Točno je tak - plati, pa nema veze kaj si unakazio fasadu. Ja godinama razmišljam o tom problemu. I znam da se tak nešto ne radi u npr Njemačkoj. Opet kužim ljude, kako ovdje mijenjati stan u ovisnosti o eventualno promijenjenim potrebama? To je praktički nemoguće za većinu pa se ljudi snalaze.

Quote:
nelson5 kaže: Pogledaj post
Ima li tko više informacija za Grad Svetu Nedelju (između Zagreba i Samobora) o svim naknadama se traže.

Meni su rekli da je 70 kn za komunalnu naknadu, što je previše i to itekako previše kada gledam druga mjesta tj. gradove koji i imaju prave komunalne usluge i sve što se toga tiče. Ovdje je kanalizacija i bolja uređenost samo u centru (centar se zove i Sveta Nedelja - radi primjera to bi bilo kao da se Črnomerec u Zagrebu zove Zagreb) i ne razumijem kako to da je sve onda jedna zona, svih 14 naselja (kvartova)?

Na općini ili nikog nema (sastanci itd.) ili svatko priča drugu priču.
Zadnje što znam za Svetu Nedelju, bio je komunalni doprinos 80 kn/m3 (izgleda da su smanjili?) i da - jedna zona za sve što spada pod administrativnu jedinicu Grad Sveta Nedelja. To ti je isključivo u nadležnosti lokalne samouprave, i koliko će zona odrediti i koja će biti visina doprinosa.

To je mila majka prema mjestima na moru, vjeruj mi.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 04.12.2012. at 12:44.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:39   #1589
Mene zanima jedna stvar, dali se legalizira objekt ili čestica? Ja želim legalizirati svoj objekt a moj brat ne želi jer nema novaca, dali ja moram legalizirati i njegov ili kako to ide?
tomislav8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 12:52   #1590
Quote:
tomislav8 kaže: Pogledaj post
Mene zanima jedna stvar, dali se legalizira objekt ili čestica? Ja želim legalizirati svoj objekt a moj brat ne želi jer nema novaca, dali ja moram legalizirati i njegov ili kako to ide?
Da, moraš ako želiš da objekt bude legalan.
Nakon legalizacije ev. možeš probati na sudu dobiti natrag novce od njega.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 13:07   #1591
Quote:
tintilinic100 kaže: Pogledaj post
Da, moraš ako želiš da objekt bude legalan.
Nakon legalizacije ev. možeš probati na sudu dobiti natrag novce od njega.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Pa zar nije ona fora da se legalizira objekt a ne čestica? Zasto ja nebi legalizirao svoj objekt a onda podjelio česticu.
tomislav8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 13:10   #1592
Quote:
tomislav8 kaže: Pogledaj post
Pa zar nije ona fora da se legalizira objekt a ne čestica? Zasto ja nebi legalizirao svoj objekt a onda podjelio česticu.
Ja skužio krivo.
Mislio sam da je na parceli jedan objekt a vi suvlasnici.

Ako su 2 objekta na parceli, naravno da možeš samo svoj legalizirati .....

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 13:10   #1593
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
sad ko vidi da li u ostakljenoj lođi imam krevet ili sušim grah?
...
Radoznali susjed sa teleskopom
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 14:18   #1594
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Radoznali susjed sa teleskopom
Zato imam žaluzine
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 14:36   #1595
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
Zato imam žaluzine
Pa moraš im dati malo materijala, kakva je to žena koju ne ogovaraju.....
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 14:42   #1596
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Pa moraš im dati malo materijala, kakva je to žena koju ne ogovaraju.....
istina, zato tu i tamo prošetam gola, tek tako da imaju koju dobru riječ za mene
hvala svima, zovem danas firmu za stolariju i držim se izjave gđe Mrak

@Gingerina --> malo je tupavo napravljeno, balkon se naslanja na lođu (vrata na vrata) tako da to niš ne drži. ovako bi se makar napravio neki džep u kojem bi se neutralizirala jedna vrata. barem se nadam
investitor je promijenio plan za vrijeme izgradnje, tako da ono što sam kupila nije isto onome što sam kaparila. ali, što da se radi, zgrada ima uporabnu dozvolu i očito je to tako ok. a da ne kažem da investitor i godinama nakon isteka zakonskog roka sve što treba sređuje mukte
Za sada ionako planiram koristiti tu lođu kao zimski vrt i wc za mice
__________________
Još jedna životinja koja je obitavala u hladnim predjelima je POLARNA LISICA (Alopex lagopus). Taj grabežljivac i danas živi u hladnijim područjima.
--20.10.2013. mali lisac--
Alopex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 15:52   #1597
Od srca ti mogu preporučiti firmu Simont, meni su uvijek bili super, a jeftiniji od drugih.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 08:42   #1598
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Rekla AMT i to javno - dakle to je službeni stav MGIPU dok je ona ministrica - najduže još 3 godine.
Ako nije jasno, radi se o tome da se samo zatvori vanjska strana loggie, ali bez dodatnog spajanja toga prostora sa ostatkom stana na način da se ruši zid između loggie i stana.
Ako se uz zatvaranje loggie dira taj zid, po njezinome, onda je to bespravna gradnja.
Politički mudro, stručno
Iz jučerašnjeg priloga moglo bi se protumačiti da netreba obraditi čitavu zgradu Da bi se legalizirao ostakljeni balkon. Jel sam ja to dobro razumio? pogotovo nakon dialoga sa kolegicom Brankicom.

U tom priligu falilo je jedno konkretno pitanje :

Kako izgleda procedura legalizacija ostakljenog balkona npr. na "mamutici"?

Što se sve snima i što se od dokumenata mora priložiti....
vvvvvvv is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 09:37   #1599
Da, može i stan samostalno ako je zasebna cjelina. Pa naravno da je zasebna cjelina je odgovor na prvu, ali pravno? U pravnom smislu značilo bi - da je zgrada etažirana i da je svaki stan upisan u zemljišne knjige? Taj dio mi nije jasan i jedino si na ovaj način to tumačim, dok MGIPU ne odgovori i na to pitanje, a koje mu je postavljeno sa više strana. Odnosno, da li se može i da li će se moći etažirati zgrade koje imaju i jedan balkon zagrađen na način da se tretira kao ilegalan? Opet ostavljeno referentima na volju da sami tumače?
Na žalost, odgovara se na jednostavna pitanja koja postavljaju ljudi koji očito sa tim poslom nemaju neke velike veze osim što imaju nelegalnu zgradu, a na škakljiva pitanja struke odgovori čekaju.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 12:09   #1600
Može li mi tko pojasniti što je nedovršena zgrada?
Radi se o zgradi prizemlje+kat. Prizemlje je kompletno uređeno i živi se u njemu. Kat je izveden u grubo (samo zidovi i stropovi) krovna konstrukcija je kosi Fert, svi slojevi krova su izvedeni.
Fasada (klasična) je izvedena na cijelom objektu.
Da li je opisan slučaj dovršena ili nedovršena zgrada?
POLO1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:21.