Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2012., 13:47   #1
PL - Republika Poljska

U ovu temu spadaju sve vijesti i komentari o Poljskoj.

Poljska



38,5 milijuna stanovnika

http://en.wikipedia.org/wiki/Poland
----------
Politički gledano, je Poljska desno orijentirana, gdje vlada u trenutku Donald Tusk iz liberalno-demokršćanske Građanske platforme (PO) sa Seljačkom strankom, a oporbu predvodi nacionalkonzervativni PiS na čelu sa Jaroslawom Kaczynskijem.
Imamo još u oporbi postkomuniste (SLD) i Ruch Palikota, lijevoliberalni i antiklerikalni pokret poduzetnika Palikota.
Pogledamo li kartu zadnjih izbora, može se vidjeti zanimljiva ideološka podjela Poljske.

Tamo gdje je prije 1939. bila Njemačka stranka PO je snažna, a tamo gdje je recimo "stara Poljska" je klerikalni PiS jak.

Mislim da je vrijeme da otvorimo temu o toj državi i njenom narodu.
Da li je itko bio u toj zemlji? Valjda je netko od forumaša bio na EURU 2012. Što mislite o tom narodu?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 20:42   #2
U Poljskoj nema rzalike prema nacionalnom identitetu i susjedima od stranaka.

Ovo je narod koji je jako dobro se snašao ulaskom u EU, dobro iskoristio fondove i općenito rade dobar posao.

Sve u svemu moj najdraži narod uz Hrvate i Irce
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 01:20   #3
Meni jedan od najdržih naroda. Simpatičan narod koji je najviše propatio u Europi, bez sumnje. Uzor po kojem bi se mogla ugledati i RH. Ulaskom u EU su se jako dignuli.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 01:30   #4
Poljaci su dobri ljudi ali nepažljivi radnici,njihove radnike treba držati stalno na oku, inače bi mogli napraviti katastrofu poput ove u Francuskoj.
Dominiquee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 01:38   #5
Samo pitanje iako je offtopic. Zašto nemamo zbirnu temu o Mađarskoj, s obzirom da su nam susjedi? Ili je ja nisam našao?
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 01:41   #6
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Samo pitanje iako je offtopic. Zašto nemamo zbirnu temu o Mađarskoj, s obzirom da su nam susjedi? Ili je ja nisam našao?
Da u pravu ste a gdje je tema o Francuskoj i francuzima?
Dominiquee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 01:42   #7
Quote:
Dominiquee kaže: Pogledaj post
Da u pravu ste a gdje je tema o Francuskoj i francuzima?
Istina. Dvije izuzetno bitne teme. Dodao bih i Austriju isto.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 13:58   #8
sto se tice Poljaka kao gostiju kod nas ljeti, jedni od najgorih gostiju, to ce vecina koja se bavi turizmom potvrdit,siguram san...
dvatri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 14:14   #9
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Samo pitanje iako je offtopic. Zašto nemamo zbirnu temu o Mađarskoj, s obzirom da su nam susjedi? Ili je ja nisam našao?
Quote:
Dominiquee kaže: Pogledaj post
Da u pravu ste a gdje je tema o Francuskoj i francuzima?
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Istina. Dvije izuzetno bitne teme. Dodao bih i Austriju isto.
Polako ljudi kud ste navalili....

Do 01.07.2013 Jamčim vam svojom čašću da će te imati pokrenutih i otvorenih 28 specijaliziranih tema za svaku postojeću članicu EU uključujući i jednu za tijela središnje uprave EU.

Te teme će najvjerojatnije biti izdvojene u posebni EU podforum, dok će sa druge strane i ppdf Svijet (ili ti "ostatak Svijeta") doživjeti malo restrukturiranje u odnosu na sadašnji izgled.

Dakako, sve to pod uvjetom da Hrvatska 1. srpnja doista i postane nova članica EU-a.

Čeka nas veliki posao, biti će otvorena i diskusija za vaše sugestije, i nadam se da će te u konačnici biti zadovoljni.

Zato samo malo strpljenja lijepo molim - a osobito molim da se primjereno i pristojno ponašate prema najnovijem članu našeg moderatorskog tima DJTcro-u i da ga ne napadate bez veze.

PL
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 16:32   #10
Evo kad smo na temi jako lijepa mapa svih powiaty (recimo općina na eng. wiki su county) u Poljskoj, sa pripadajućima grbovima svakog
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...f_counties.png

E sada, pogledajte donjošlesko vojvodstvo, od ona tri granična prema zapadu, najjužnije, zeleno obojano, mislim da će vas nekoliko grbova iznenaditi
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 22:53   #11
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo kad smo na temi jako lijepa mapa svih powiaty (recimo općina na eng. wiki su county) u Poljskoj, sa pripadajućima grbovima svakog
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...f_counties.png

E sada, pogledajte donjošlesko vojvodstvo, od ona tri granična prema zapadu, najjužnije, zeleno obojano, mislim da će vas nekoliko grbova iznenaditi
MC, ako imaš slobodnog vremena, mogao bi nam napraviti isto takvu kartu.

Zanimljivo, da Poljska ima manje županija (16) od Hrvatske (21). Zanimljivo, da Poljska ima manje općina i gradova (379) od Hrvatske (550). No, sigurno postoji razlog zašto je Hrvatskoj potrebno toliko županija, općina i gradova.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 22:57   #12
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Samo pitanje iako je offtopic. Zašto nemamo zbirnu temu o Mađarskoj, s obzirom da su nam susjedi? Ili je ja nisam našao?
Quote:
Dominiquee kaže: Pogledaj post
Da u pravu ste a gdje je tema o Francuskoj i francuzima?
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Istina. Dvije izuzetno bitne teme. Dodao bih i Austriju isto.
Bez brige, otvorit ćemo teme i za te zemlje u sklopu novog pdf EU.
Čudi me, što je tema Rusije toliko popularna dok Italija i Njemačka nisu nešto posjećeni.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 00:12   #13
Poljaci, okruzeni u EU multikulturnih zemalja, cuvaju svoj nacionalni indentitet. Koliko sam ja primjetio u zadnje vrijeme, Poljska se drasticno modernizirala, sada vise ne lici na neku zaostalu, bivsu sovjetsku republiku. Treba pogledati na njihove sigurnosne snage, policija i vojska, neko bi zabunom pomislio da su to Ameri. Svaka im cast.


Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo kad smo na temi jako lijepa mapa svih powiaty (recimo općina na eng. wiki su county) u Poljskoj, sa pripadajućima grbovima svakog
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...f_counties.png

E sada, pogledajte donjošlesko vojvodstvo, od ona tri granična prema zapadu, najjužnije, zeleno obojano, mislim da će vas nekoliko grbova iznenaditi
Da, ima puno crvenih kocka sto podsjeca na hrvatski grb. Koliko li ima lijepih grbova, ovu sliku bi spremio svaki ljubitelj grbova medju kojima i ja. Ali ovakvo prekrasno nasljedstvo kao i mnogih drugih u Poljskoj, ostavili su Prusi i Nijemci koji su tu nekoc zivjeli.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 04:35   #14
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo kad smo na temi jako lijepa mapa svih powiaty (recimo općina na eng. wiki su county) u Poljskoj, sa pripadajućima grbovima svakog
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...f_counties.png

E sada, pogledajte donjošlesko vojvodstvo, od ona tri granična prema zapadu, najjužnije, zeleno obojano, mislim da će vas nekoliko grbova iznenaditi
Kockice. Inače su mi dragi Poljaci, imamo dosta zajedničkog s njima.
black fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 13:01   #15
U posljednjih mjesec dana proveo sam više vremena u Varšavi nego u Zagrebu, a i obišao sam velik dio Poljske. Uglavnom vezano uz posao, ali i čisto turistički. Mogu reći da sam uglavnom dosta razočaran, imao sam više očekivanja i od države i od ljudi.

No ajmo prvo o pozitivnim stvarima. Varšava se gradi, ubrzano niču novi poslovni tornjevi, grad dobiva sasvim fini business district. Aerodrom je jako lijep i velik, povezanost s centrom odlična, ponuda vrhunskih hotela odlična, svi renomirani lanci su prisutni. Novi Nacionalni stadion je čudo, prekrasno ostvarenje.

Negativno je kaj se iza svakog ćoška osjeti težak zadah komunizma, dosta toga je sivo i oronulo te kao da je zapelo u 80-ima. Trgovački centri doimaju se kao jedine oaze zapadnjačkog kapitalizma. No najveće razočaranje je kaj su i ljudi takvi - smrknuti, sivi i depresivni, pognutih pogleda, neljubazni i hladni. Ne svi, ali većina. Ja sam iskreno očekivao da su sličniji nama, no nisu, nimalo. Vidi se da ih se gazilo i to ne prolazi, čak i na turističkim djelatnicima. Dosta sam proputovao Europom i Poljaci su defitinitivno najneljubazniji narod s kojim sam se imao prilike susresti.
__________________
Koju posluku porati?
Đokamed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 14:23   #16
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ovo je narod koji je jako dobro se snašao ulaskom u EU, dobro iskoristio fondove i općenito rade dobar posao.
Znajući za odlične statističke pokazatelje poljskog gospodarstva o kojima, očito, ti govoriš, bio sam pomalo iznenađen sveopćim jambranjem na koje sam nailazio kod običnih Poljaka s kojima sam gore imao kontakte.

Te je bolje bilo kad su svi imali siguran posao (ni od koga nećete izravno čuti da je "u komunizmu" bilo bolje, ali rabe razne manje ili više uvijene inačice vremenskog određivanja "tog" vremena), te je sve otišlo u kurac kad su ušli u EU, te ovo, te ono, ....

Naravno da su takova jambranja karakteristična za skoro sve zemlje u tranziciji (pa i ne samo za njih - i španjolce i Portugalce možete čuti kako Hrvatima savjetuju "ne u EU", o Grcima i da ne pričamo). Sama po sebi ona ne znače puno. (Praktički sam samo kod Bugara vidio onu fasciniranost svime europskim kakova je kod nas nekad vladala. Ali, oni su također i u Varšavskom paktu jedini bili sretni što su bili u njemu. )

Uostalom, tko razumije u potpunosti riječ "jambranje" zna da sam i njezinom uporabom dao neko svoje mišljenje o svim tim pričama i pričicama.

Pa ipak, s druge strane gledajući, ne mogu se oteti dojmu da iza tih (za sada) odličnih brojki o rastu ne stoji pravi, stabilni, dugoročni razvoj Poljske.

Recimo, djelovi tih jambranja o zatvorenim tvornicama i pogonima bez pravog nadomjestka teško da su bili izmišljeni.

OK, nekadašnje brodogradilište Lenjin u Gdanjsku (yep, ono iz kojeg poječe Solidarnost) danas radi s 10% nekadašnjeg kapaciteta. To i nije tako strašan podatak sam po sebi, propala je brodogradnja skoro u cijeloj Europi, prazne dokove (neke i prenamjenjene u poslovno-trgovačko-zabavno-turističke svrhe) viđao sam i u Glasgowu, Liverpoolu ... A o našim brodogradilištima i da ne pričamo.

No, indikativno je da odmah pokraj nekadašnje legendarne porte (koja je sačuvana u izvornom obliku kao "muzej") ipak jesam vidio i neku novu "gospodarsku aktivnost", još k tome i, sudeći prema ploči, poduprtu EU fondovima:

Gradi se - novi "Centar Solidarnost" (ili tako nekako).

Daklem, na mjestu gdje su deseci tisuća ljudi radili i prozvodili nešto opipljivo i stvarno, EU fondovima se gradi - veliko zdanje za "lopatanje papira" i "prodavanje muda pod bubrege".

Gotovo pa paradigma.

Sličan sam dojam stekao i putujući po Poljskoj vlakovima. Putovali smo dosta, između Varšave i dvaju gradova u kojima je igrala hrvatska repka.

Na tim, i ne tako kratkim putovanjima, gotovo da nije bilo selendre u kojoj nisam vidio neku veću ili manju bauštelu. Sve do jedne su se odnosile na poboljšanje infrastrukture: Ovdje podvožnjak, tamo zgrada željezničke stanice, ti u tamo proširenje kakve lokalne ceste i/ili ulice ...

Sve je to OK, imati infrastrukturu bolje nego je ne imati. Također, i na tim bauštelama netko radi i taj netko dobiva plaću koju onda troši ... Pa ipak, ... Ama baš nigdje nisam vidio neku novu tvornicu, bilo da se gradi ili da je već gotova.

Pa i mi smo do prije nekoliko godina ostvarivali fini rast BDPa na izgradnji silnih autoputova, sportskih dvorana, stanova (koje se sada ni upola cijene nikom nemre frknut), firme poput Ingre i/ili IGHja cvjetale su, zapošljavale su "sve što miga" s diplomom ... A gdje su sada?

Uglavnom, da skratim: Možda su moja zapažanja bila površna. U 10-15 dana se ionako nemre "sve vidjet".

No, dojma sam da to (ni) u Poljskoj ne bu baš dugo trajalo.

Quote:
Đokamed kaže: Pogledaj post
No ajmo prvo o pozitivnim stvarima. Varšava se gradi, ubrzano niču novi poslovni tornjevi, grad dobiva sasvim fini business district. Aerodrom je jako lijep i velik, povezanost s centrom odlična, ponuda vrhunskih hotela odlična, svi renomirani lanci su prisutni. Novi Nacionalni stadion je čudo, prekrasno ostvarenje.
Istina, vanjski znaci progresa na svakom su koraku. Taj varšavski "city" u centru grada uistinu je impresivan, na nekim mjestima sam se osjećao ko na Manhattanu. Gradi se, napokon, i druga linija metroa, stvar na koju se desetljećima čekalo. Otvoren je drugi, novi aerodrom, a stari je spojen s centrom grada linijom modernog prigradskog vlaka.

Na nekim su mjestim čak i pretjerali s raznim "obnovama" (sve uz potporu EU fondova). Recimo, u Poznanju sam bio ljut jer su dva turistički najatraktivnija objekta u gradu (Kraljevski dvorac i Carsku palaču) išli obnavljat (i za obilazak učiniti nedostupnima) - baš za vrijeme EP. Slično su napravili i s mitskom Proznom ulicom u Varšavi. (Radi se o ulici koja je jedina bila ostala nepromijenjena iz doba Varšavskog geta i koja je svojom atmosferičnošću mamila turiste. Sad je i ona, kako se čini, "modernizirana", a da ne pričam kako je ljetos, kad sam bio tamo, "atmosferu" svojom bukom stvarala krupna građevinska mehanizacija.)

Pa ipak .... A, heb'ga, sve sam iznad rekao.

Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Mislim da je vrijeme da otvorimo temu o toj državi i njenom narodu.
Da li je itko bio u toj zemlji? Valjda je netko od forumaša bio na EURU 2012. Što mislite o tom narodu?
Quote:
Đokamed kaže: Pogledaj post
U posljednjih mjesec dana proveo sam više vremena u Varšavi nego u Zagrebu, a i obišao sam velik dio Poljske. Uglavnom vezano uz posao, ali i čisto turistički. Mogu reći da sam uglavnom dosta razočaran, imao sam više očekivanja i od države i od ljudi.
.
.
.
.
Negativno je kaj se iza svakog ćoška osjeti težak zadah komunizma, dosta toga je sivo i oronulo te kao da je zapelo u 80-ima. Trgovački centri doimaju se kao jedine oaze zapadnjačkog kapitalizma. No najveće razočaranje je kaj su i ljudi takvi - smrknuti, sivi i depresivni, pognutih pogleda, neljubazni i hladni. Ne svi, ali većina. Ja sam iskreno očekivao da su sličniji nama, no nisu, nimalo. Vidi se da ih se gazilo i to ne prolazi, čak i na turističkim djelatnicima. Dosta sam proputovao Europom i Poljaci su defitinitivno najneljubazniji narod s kojim sam se imao prilike susresti.
Ne bih ih nazvao "neljubaznima". Ne volim grubim riječima nazivati cijele narode samo zato jer se jako razlikuju od nas. Nisam, recimo, slično opisao ni Fince, narod za koje su Poljaci "razigrani Latinosi".

Poljaci su jednostavno narod drugačijeg mentaliteta i temperamenta i to je to. Manje se druže, ali nisu neljubazni niti neprijateljski nastrojeni (prema strancima ni općenito). Vole, štajaznam, pomoći na ulici i slično.

Pa ipak, jedna me stvar, kad sam ju shvatio, osupnula i to vrlo negativno.

Trebalo nam je neko vrijeme da shvatimo da u Poljskoj (ili barem u spomenuta tri grada u kojima smo boravili) jednostavno - nema tzv. "kvartovskih kafića".

OK, u središtima svih gradova postoje razni ugostiteljski lokali, pa i kafići, ali mahom su im gosti turisti i ljudi s posla danju, ili pak (poljske) "noćne ptice", ako se radi o područjima za izlaske i noćni život.

No, izvan gradskih središta, po periferijama i općenito tamo gdje su kvartovi koji služe kao "spavaonice" - jednostavno nema kafića.

Ali zato na svakih parsto metara ima dućana na kojima piše "Alkohol 24 h".

Yep, tešku cugu (mahom votku) da se kupiti 0-24.

Daklem, ako se ova dva podatka međusobno spoje, dobije se jedna zastrašujuća slika: Poljaci (osim onog relativno malog broja njih koji izlaze noću u spomenute lokale u centru grada) se ne druže po kvartovskim kafićima, oni loču solo doma.

Strašno.

Zadnje uređivanje nvnk : 04.01.2013. at 14:55.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 14:59   #17
Quote:
Dominiquee kaže: Pogledaj post
Poljaci su dobri ljudi ali nepažljivi radnici,njihove radnike treba držati stalno na oku, inače bi mogli napraviti katastrofu poput ove u Francuskoj.
Generaliziraš.

(I to čak i ako je istina da su za cijelu stvar odgovorni poljski radnici, tj. ako nije sam ruski tajkun namjerno srušio dvorac u želji da na njegovom mjestu izgradi "još stariji i još ljepši".)

Uostalom, Margaret Thacher se ne bi složila s tobom.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 15:52   #18
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Ne bih ih nazvao "neljubaznima". Ne volim grubim riječima nazivati cijele narode samo zato jer se jako razlikuju od nas. Nisam, recimo, slično opisao ni Fince, narod za koje su Poljaci "razigrani Latinosi".

Poljaci su jednostavno narod drugačijeg mentaliteta i temperamenta i to je to. Manje se druže, ali nisu neljubazni niti neprijateljski nastrojeni (prema strancima ni općenito). Vole, štajaznam, pomoći na ulici i slično.

Pa ipak, jedna me stvar, kad sam ju shvatio, osupnula i to vrlo negativno.

Trebalo nam je neko vrijeme da shvatimo da u Poljskoj (ili barem u spomenuta tri grada u kojima smo boravili) jednostavno - nema tzv. "kvartovskih kafića".

OK, u središtima svih gradova postoje razni ugostiteljski lokali, pa i kafići, ali mahom su im gosti turisti i ljudi s posla danju, ili pak (poljske) "noćne ptice", ako se radi o područjima za izlaske i noćni život.

No, izvan gradskih središta, po periferijama i općenito tamo gdje su kvartovi koji služe kao "spavaonice" - jednostavno nema kafića.

Ali zato na svakih parsto metara ima dućana na kojima piše "Alkohol 24 h".

Yep, tešku cugu (mahom votku) da se kupiti 0-24.

Daklem, ako se ova dva podatka međusobno spoje, dobije se jedna zastrašujuća slika: Poljaci (osim onog relativno malog broja njih koji izlaze noću u spomenute lokale u centru grada) se ne druže po kvartovskim kafićima, oni loču solo doma.

Strašno.
Je, pretjerao sam, nikako ne bih cijeli narod nazivao neljubaznim. Jednostavno su drugačijeg mentaliteta koji je na mene ostavljao dojam neljubaznosti, zatvorenosti i hladnoće.

No pomoći hoće, to stoji. I objasniti, na nekom krnjem engleskom ili njemačkom. No često mi je pritom kod njih falio smješak, jako malo se smješe.

Jako dobro zapažanje, ovo kaj veliš za kvartovske kafiće i "Alkohol 0-24". Tužna slika, istina.
__________________
Koju posluku porati?
Đokamed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:11   #19
Malo čitam sve ovo što ste naveli i ne mogu se, a ne grohotom nasmijati...

Poljska je totalno deformirana država, društvo lažnog morala, vrijednosti koje su im ključne, a kojih se ne pridržavaju niti 0,01%...

Poljska je zemlja koja je povijesno podupirala Srbiju u odnosu na povijesni srpsko-hrvatski prijepor i zato je Kraljevina Jugoslavija i baštinila "remake" njihove usrane himne... Jednostavno rečeno, Poljska je bila u potpunosti i bezrezervno na strani jugoslavenske ideje!

Nadalje, Poljska je jedna od rijetkih zemalja Europe koja je dragovoljno i sa prevelikim zadovoljstvom prihvatila biti pudlica SAD-a usprkos svojoj robusnosti i na svojem je tlu prihvatila postojanje tajnih CIA-inih zatvora gdje su mučeni nevini ljudi... Ukoliko nisu nevini, molim da mi bilo koji replikant pruži suprotan dokaz!

Nadalje, Poljaci su poznati na području nekadašnjeg zapadnog dijela Europe kao narod koji se itekako radosno uključuje u tijekove organiziranog kriminala, a nije da postoji jedan napis njemačkog sigurnosnog sustava u kojima dominiraju baš Poljaci kao krijumčari, dileri i brutalne ubojice po narudžbi...

U svakom slučaju, o prijetvornom poljskom narodu, uz časne iznimke, samo najgore ...
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:32   #20
Poljaci su težili nacionalnoj državi i odjebali SSSR, čak ih potukli u ratu 20-tih, odakle ti da bi onda podupirali nekakav umjetni projekt povezivanja Slavena kakav je bio u Jugoslaviji?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:47.