Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2007., 17:22   #21
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
I djeca i žena su prvi nasljedni red
Da, ali ženi ide 1/2 npr. nekretnina, a druga 1/2 se dijeli između djece, pa sad koliko ih ima... Ili je svima isto?
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 17:36   #22
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
bilo bi lipo nasljedivati samo čiste stvari u životu,
usput Welcome back katrin
ma tu sam ja stalno, samo me nekad kolicina gluposti na ovom podforumu odvraca od postanja
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 12:44   #23
Nasljeđivanje duga za najam

Nadam se da sam na pravom mjestu.
Sve je počelo u pod kraj ljeta 2011 kada je poštar dostavio pismo od suda a moja žena je potpisala. Kad sam došao sa posla pogledao sam o čemu se radi. Unutra piše da sam naslijedio sudski postupak od svog oca koji je umro 2003. Naravno nisam ni blizu znao o čemu se radi.
Otišao je kod advokata i pokarao mu riješenje od suda. Poslao me u palaču pravde da tražim kopiju tužbe, što sam i napravio i tražio sam kopiju svih spisa koji se odnose tog slučaja.
Kad sam vidio tužbu znao sam o čemu je riječ.
Moj otac je pod kraj '70. tih godina u najam uzeo jedan poslovni prostor u kojem je hrio otvoriti obrt za izradu predmeta od plastike i drveta, kupio je sve strojeve i kad je trebao uvesti repromaterijal juga mu nije dala. I tako je sve palo u vodu.
Dobro, a sad. Tužba ga se tereti za ne plaćanje duga za 1993 godinu. Koji iznosi nekih 4500,00 kuna + kamate. Moj otac se žalio na to potraživanje i naveo da je u taj prostor nasilno ušla neka osoba još 1991 godine i da smatra da taj najam treba platiti ta osoba. Tu se sve prekida i po papirima slijedeću tužbu otac nije htio primiti i sud je počeo tražiti njegovu adresu, što je trajalo godinama. 2005 godine su uspjeli doči do podatka da je umro 2003 godine. I tu su počeli tražiti nasljednika.
Pošto nije bilo ugovora po kojem Grad Zagreb ima potraživanje za najam. Advokat je zatražio ugovor po kojem oni potržuju najam. Nisam napomenuo, iznosi po mjesecima su različiti, prvi mjesec je nekih 30 kn a 12 nekih 900 kuna.
Ugovor je došao, ugovor je iz 1984 godine na iznos od 548,00 dinara. Advokat kaže da tu nešto ne štima, najme ako je iznos 548,00 dinara potraživanja mogu biti u valuti koja je na ugovoru. Ako idemo računati od 84 g. do danas to izgleda ovako.
88. g. Je bila hiperinflacija a 89 g. Se skidlo 4 nule, to ispada 0,0548 dinara (anex ugovora ne postoji), 90 g. Se prelazilo na HRD-e omjer je bio 1 : 1, ako se na varam 94 g. Se prešlo na kunu gdje su se micale još tri nule, znači 0,0000548 kn.
Od 84 do 93 nema nikakvog anex ugovora. Kako su oni došli do cifre od nekih 4,500.00 kuna.
rusboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 17:51   #24
Question Djeca Nasljeđuju dug od roditelja kredit(hipoteka),jamac tereti djecu.

pozdrav molio bih za pomoc i savjetovanje,dakle ja sam rođen 91.god moja sestra 92. god,a situacija je komplicirana te cu je napisat u sto kracem dijelu.
Nasa majka se rastavila te smo mi otisli zivjeti sa majkom,nakon toga proslo je nekoliko godina te je nasa majka umrla od raka 2009.god. tokom smrti nase majke ja i moja sestra smjesteni smo u udomiteljsku obitelj,otac je bio ujedno i zakonski zastupnik djece,da nije listen roditeljskih prava,vec mu je oduzeto prvo da zivi sa dijecom.Ja i moja sestra nismo znali nista o tome sto se zbivalo prije nase 18 u vezi pravnih stvari posto smo bili malodobna djeca..situacija je takva da smo po ostavinskoj raspravi naslijedili kucu pod hipotekom,te dvoje jamca bilo upleteno na tom kreditu od roditelja,sada je proslo vec nekoliko procesa od suda i banke te se svodi na to da na kraju jedan jamac trazi povrat novca kojeg je podmirio,a drugi jamac jos se nije javio u vezi toga,dugovanje je 99.000 kn međutim ja i moja sestra zivimo sami trenutno u gradskom stanu dakle nemamo nikakve imovine vise,kuca je oduzeta, jedan jamac nas tereti da mu vratimo 50.000kn te neznamo kako i sta da napravimo dali imamo kakvo pravo protiv toga? I ujedno bih htio pitat dali je socijalna skrb smijela potpisat takvu raspravu umjesto nas posto smo znali za kredit ali da je to tako komplicirano nismo znali,nismo bili pozvani saslusat ista niti potpisat mi bi se odrekli ostavinkog naslijeđivanja,samo nas je sve docekalo do punoljetnosti,i zasto se ne tereti nas otac sa time posto su bili u braku dok su podizali taj kredit. Molim za pomoc,znam da nije vrhunski objasnjeno ali nadam se da se razumiju neke stvari.
Ares4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 19:59   #25
Nasljeđivanje dugova 2

Molio bih savjet-pomoć!
Dug pokojnika na banci (dozvoljeni minusi i krediti preko štedno kreditnih zadruga) su 30 000 kuna. Ja sam 2/3 nasljednik poslije ostavinske.
Vrijednost imovine koju sam naslijedio je otprilike 10x manja od duga.
Išao sam u banku da se to proba srediti,oni traže da se to sve plati.

Također sam išao kod odvjetnika,on kaže da moram platiti samo u visini naslijeđene imovine.Zanima me da lo je netko imao sličnih iskustava ?Zatezna kamat mi je do sada 1000 kuna,a to su krediti kod škz-a da mi ne bi nabili ogromne kamate??
9marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 20:32   #26
Quote:
9marko kaže: Pogledaj post
Molio bih savjet-pomoć!
Dug pokojnika na banci (dozvoljeni minusi i krediti preko štedno kreditnih zadruga) su 30 000 kuna. Ja sam 2/3 nasljednik poslije ostavinske.
Vrijednost imovine koju sam naslijedio je otprilike 10x manja od duga.
Išao sam u banku da se to proba srediti,oni traže da se to sve plati.

Također sam išao kod odvjetnika,on kaže da moram platiti samo u visini naslijeđene imovine.Zanima me da lo je netko imao sličnih iskustava ?Zatezna kamat mi je do sada 1000 kuna,a to su krediti kod škz-a da mi ne bi nabili ogromne kamate??
kolko je meni poznato,ako naslijedjus imovinu onda naslijedjujes i dugove...a ako se odreknes imovine...onda ne naslijedjues dug...ali nisam bas sigurna u sve to...jer nisam pravnik...najbolje da pogledas ovdje http://www.legalis.hr/forum/showthre...editne-kartice
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 20:50   #27
Mislim da ljudi uopće ne znaju da nasljedstvo mogu odbiti, pogotovo ako znaju da postoje dugovi. Recimo, ako moji starci imaju dugova hrpu i njihovom smrću naslijedim nešto male vrijednosti, stari auto recimo - ja to mogu odbiti, jel tako? Ali sad na to ja imam drugo pitanje - što ako onda nitko ne želi njihovu malu imovinu zbog velikih dugova? Država/dužnici se namire iz "nasljedstva"? Bez obzira što je dug puno veći?
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 23:00   #28
Question da li je preuzimanjem mirovine preuzimam i dugove

nakon smrti oca ostali su nam njegovi krediti ostavinsku raspravu jos nismo napravili jer nista nema da li moramo napraviti ostavinsku raspravi ili ne i ako bi majka preuzela mirovinu da li je mirovina pripada u nasljedstvo ili ne i da li mi moramo vracati te kredite jer su bez jamaca i hipoteke a nasljedili bi jedino 10 dana od njegove zadnje mirovine hvala
barun300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 14:14   #29
Iza pokojnika je ostao dug u ŠKZ koje je u likvidaciji, 10ak rata kredita.
Kao nasljednik da odem tamo i vratim dug?
9marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 10:04   #30
Exclamation Dugovi i ovrhe iza pokojnika

Moja brat je bio kockar i imao je dosta dugova ali se to nekako riješilo i nešto sam platio iza njega jedan kredit. Pa sam mislio da sam miran. Otac i majka su nam umrli jedan za drugim oko tri mjeseca i naslijedili smo iza njih kuću i imanje. Nakon toga mi je poginuo brat a sad mi svaki čas dolaze neke ovrhe na njegovo ime. Npr. za neki mobitel-pretplatu pa za neplacanje HRT a. Od Hanzekovica stalno dolaze neke ovrhe na njegovo ime. Zanima me šta se može tu poduzeti. Nemam bas novaca i ne mogu stalno plaćati neke dugove iza pokojnog brata od kojeg zapravo ništa nisam naslijedio nego od roditelja.
praedicator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 07:50   #31
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Moja brat je bio kockar i imao je dosta dugova ali se to nekako riješilo i nešto sam platio iza njega jedan kredit. Pa sam mislio da sam miran. Otac i majka su nam umrli jedan za drugim oko tri mjeseca i naslijedili smo iza njih kuću i imanje. Nakon toga mi je poginuo brat a sad mi svaki čas dolaze neke ovrhe na njegovo ime. Npr. za neki mobitel-pretplatu pa za neplacanje HRT a. Od Hanzekovica stalno dolaze neke ovrhe na njegovo ime. Zanima me šta se može tu poduzeti. Nemam bas novaca i ne mogu stalno plaćati neke dugove iza pokojnog brata od kojeg zapravo ništa nisam naslijedio nego od roditelja.
Da li je nakon bratove smrti bila ostavinska rasprava i tko je nasljednik? Teoretski bi se morali vjerovnici pojaviti na ostavinskoj raspravi i tražiti svoj dio. A ako se ne pojave, mogu se pozdraviti sa dugom. To je teoretski, ali uvijek ima i onih koji se mogu parničiti.
Primjer: http://www.vecernji.hr/vijesti/zbog-...-clanak-495377

Tko je naslijedio imovinu tvoga brata, tj. tko je bio na njegovoj ostavinskoj raspravi ?

Zadnje uređivanje krena : 10.01.2013. at 08:22.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 14:50   #32
Nasljeđivanje dugova

Pogledajte što piše u novinama: http://www.index.hr/vijesti/clanak/a...ke/656410.aspx

Nisam pravnik pa ne kužim ovo napisano. Koliko ja znam kad netko umre, onda se naplata njegovih dugova može obaviti tako da se oduzme ono što je bilo njegova imovina. Dakle, ako je pokojnik imao kuću, onda nasljednik ne može nasljediti tu kuću jer je njegov predak bio dužan pare i tada se kuća oduzima.

Ali što ako ja imam svoju kuću koju sam kupio svojim novcima, s novcima koje sam ja zaradio? Da li mi se može desiti da nakon smrti mog djeda, strica, ujca... sud oduzme moju kuću zato jer je moj stric bio dužan neke pare, a na nisam imao pojma da je on išta dužan???!!!
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 15:00   #33
Ne, osim ako si njegovu kucu naslijedio pa prodao
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 09:34   #34
Quote:
praedicator kaže: Pogledaj post
Moja brat je bio kockar i imao je dosta dugova ali se to nekako riješilo i nešto sam platio iza njega jedan kredit. Pa sam mislio da sam miran. Otac i majka su nam umrli jedan za drugim oko tri mjeseca i naslijedili smo iza njih kuću i imanje. Nakon toga mi je poginuo brat a sad mi svaki čas dolaze neke ovrhe na njegovo ime. Npr. za neki mobitel-pretplatu pa za neplacanje HRT a. Od Hanzekovica stalno dolaze neke ovrhe na njegovo ime. Zanima me šta se može tu poduzeti. Nemam bas novaca i ne mogu stalno plaćati neke dugove iza pokojnog brata od kojeg zapravo ništa nisam naslijedio nego od roditelja.

je li vođen ostavinski postupak iza brata?
u suštini odgovaraš za njegove dugove do visine nasljeđene imovine.
probaj da dostaviš povjeriocima dokaz o smrti, što dovodi do prekida ovrhe. ukoliko nije u pitanju veći dug većina će nakon toga odustati, odnosno neće ispitivati ko su nasljednici...
__________________
Probudi me strah ne bih da te izgubim samo ne znam kakve veze imaju godine sa tim

Zadnje uređivanje drot13 : 12.02.2013. at 10:05. Reason: brisanje citata nakon prebacivanja
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 09:14   #35
Samo jedno kratko pitanje, da li dijete čiji su roditelji prepisali na njega/nju svu svoju ostavštinu prije smrti odgovara za roditeljeve dugove nakon njihove smrti?
__________________
What goes around comes around.
Gogo vertigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 09:49   #36
Dug poslije smrti

Što ako banka potražuje dugovanja nakon smrti njihovog korisnika a nema kopiju rješenja o nasljeđivanju?naime,banka je bila upoznata sa smrcu svog korisnika i u dogovoru s nasljednikom primala mjesecne otplate duga.koliko znam,ako banka sazna za smrt korisnika,u nekom zakonskom roku od datuma donosenja rjesenja o nasljedivanju moze potrazivati dugovanja u visini nasljedenog.nakon sto nasljednik vise nije mogao placati dug,prima opomenu od odvjetnika iste banke u kojoj pise da je duzan platiti dugovanja u iznosu nasljeđene imovine.u razgovoru sa call agentom te banke saznajem da uopce nemaju uvid u rjesenje o nasljeđivanju te da potrazuju dug bez ikakvog temelja posto ne znaju koliko je nasljednik dobio ostavinskom raspravom.dal da im se uputi dopis da potrazivanja vrse preko suda ili da se ne igram vec nastavin placat?
antonia24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 12:45   #37
Quote:
Gogo vertigo kaže: Pogledaj post
Samo jedno kratko pitanje, da li dijete čiji su roditelji prepisali na njega/nju svu svoju ostavštinu prije smrti odgovara za roditeljeve dugove nakon njihove smrti?
dijete nakon smrti roditelja odgovara za njihove dugove u iznosu nasljeđene imovine, naravno ako postoji imovina koja je predmet nasljeđivanja. Ako je sva imovina prebačena na dijete prije smrti,onda nema ni ostavštine,ni nasljednika...Ukratko,ne!
antonia24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 14:24   #38
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Da li je nakon bratove smrti bila ostavinska rasprava i tko je nasljednik? Teoretski bi se morali vjerovnici pojaviti na ostavinskoj raspravi i tražiti svoj dio. A ako se ne pojave, mogu se pozdraviti sa dugom. To je teoretski, ali uvijek ima i onih koji se mogu parničiti.
Primjer: http://www.vecernji.hr/vijesti/zbog-...-clanak-495377

Tko je naslijedio imovinu tvoga brata, tj. tko je bio na njegovoj ostavinskoj raspravi ?

nisam uspjela u zakonu nać.što ako vjerovnici jedne banke nisu u nekakvom roku od donošenja rješenja o nasljeđivanja tražili isplatu svoga duga,a taj dug je svojevoljno i u dogovoru s njima plaćao nasljednik,da li imaju sad prava tražit sudskim putem isplatu ostataka duga?
antonia24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 09:59   #39
Pozdrav svima,

imao bih pitanje za specifičan slučaj. Otac mi je darovnim ugovorom dao stan 2006te godine.

Otac ima dosta veliki gotovinski kredit podignut 2013 godine od 30 000 eura, pa me zanima da li ja mogu nekako izbjeći odgovornost za taj dug, ako bi se nedaj Bože dogodilo da otac umre (čovjek
je već prešao 60godina i nije baš idealnog zdravlja).

Otac nema nikakve druge imovine, dakle u slučaju smrti imovina bi mu bila 0 eura, a dug 30 000 eura,
mogu li se ja u tom slučaju odreći nasljedstva ili da napravim neku "preventivnu" radnju?
hrvachzgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 08:38   #40
Neznam dali sam na točnoj temi ako nisam, nemoj te mi uzeti za zlo..
Eto...prošli tjedan je poginuo otac mog muža koji je bio vlasnik obrta. Naravno...u dugovima za koje smo saznali tek prije 2 dana u razgovoru sa knjigovođom.Ispostavilo se da je dužan poreznoj, dobavljačima te da ima 2 kredita u banci ( za jedan je napravljena životna polica , ali u banci kažu da je premala da bi pokrila iznose kredita?? ) On ima suprugu i dvoje djece ( od kojih je jedan moj muž), ukoliko se svi odreknu nasljedstva dali odgovaraju za dugove pokojnika.
Situacija je još kompliciranija time što smo mi prije 4 g kupili auto od njega koji glasi na njegovu suprugu i isplatili ga u gotovini i nikad nismo prepisali na nas radi police osiguranja, jučer smo saznali da on taj auto nije otplatio već da će još nekoliko rata stići na naplatu..dali nam ga mogu zaplijeiti kao imovinu supruge pokojnika? Postoji li neki način da se legalno zaštitimo , mi smo ga platili u potpunosti..

Molim Vas pomoć, savjet u vezi cijele situacije, u šoku smo i neznamo šta napraviti, dugovi su visoki ...
Zahvaljujem se na pomoći..
panther_79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.