Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2013., 10:13   #6161
Molim pomoć! U kući sam imao instaliranu split klimu Vivax ACP18CH53GACA2C

VIVAX COOL, klima uređaj, ACP-18CH53GACA2C, 5.1kW, hl/gr, VIVAX, Kapacitet hlađenja 5 kW, Kapacitet grijanja 5,8 kW, Ekološki plin R407C, Energetska klasa hlađenja D, Energetska klasa grijanja D, Funkcionalnosti sleep mode,timer, Ostalo bio filtar,dust filtar, Protok zraka 850 m3/h.

Klima je radila oko 8-9 godina. Prošle godine mi je iscurio plin i nije hladila. Nakon toga su mi serviseri nadopunili klimu s plinom, ali nakon 6-7 dana opet nije hladila (opet je iscurio plin). Zatim su mi opet napunili plinom a kako je srećom bio kraj sezone, izdržalo je taman koliko je trebala hladiti.

Serviseri su mi rekli da vjerovatno vanjska jedinica pušta plin i da bi ju trebali skinuti, odnijeti u servis, pregledati, popraviti gdje curi (ako uspiju), montirati natrag i ponovo nadopuniti plinom. Pretpostavljam da bi me sve to zajedno koštalo više od nove klime, s time da opet imam stari uređaj koji se opet može pokvariti svaki čas, tako da sam odlučio da kupim novu klimu ekvivalentne snage itd.

Ono što bih htio je da iskoristim postojeće instalacije i samo skinem stare jedinice i montiram nove. Budući da pretpostavljam da ne idu sve instalacije na sve klime (ne znam o čemu to ovisi?), trebao bih savjet koje klime kojih proizvođaća mogu montirati na postojeće instalacije.

Premjerio sam cijevi: manja cijev ima promjer oko 6 mm, a veća cijev ima promjer oko 13 mm. Plin u uređaju je bio R407C.

Nekako pretpostavljam da bi Vivaxovi novi modeli trebali biti s istim priključcima, ali nisam siguran jer vidim da imaju drugi plin (R410A).

Hvala unaprijed.
DMan is offline  
Old 02.05.2013., 22:51   #6162
Poštovanje,
namjeravam kupiti prvi klima uređaj samo za hlađanje ljeti pa ako bi mi mogao netko dati preporuku da li se isplati inverter za rad godišnje samo tih 2-3 mjeseca?
uz to, zanimala bi me preporuka između ova tri uređaja, ili eventualno neki drugi u ovom cijenovnog rangu:
http://www.klimacentar.com/mitsubish...uh-ga35vb.html

http://www.klimacentar.com/toshiba/n...13s2ah-es.html

ili opcija inverter http://www.klimacentar.com/panasonic...u-ye12mke.html - Panasonic CS/CU-UE12PKE izgleda da su krivo naveli u stranici model.

Hvala unaprijed!
Nemir696 is offline  
Old 03.05.2013., 12:17   #6163
nemir

uzmi mitsubishia i to je to.
inverter uzmi samo ako ce ti klima raditi cijeli dan
tominjo is offline  
Old 03.05.2013., 12:46   #6164
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
nemir

uzmi mitsubishia i to je to.
inverter uzmi samo ako ce ti klima raditi cijeli dan
Radila bi recimo svaki dan od 13 do 19h tako da pretpostavljam da nema potrebe za inverterom. Puno hvala!
Nemir696 is offline  
Old 03.05.2013., 19:18   #6165
Quote:
DMan kaže: Pogledaj post
Ono što bih htio je da iskoristim postojeće instalacije i samo skinem stare jedinice i montiram nove. Budući da pretpostavljam da ne idu sve instalacije na sve klime (ne znam o čemu to ovisi?), trebao bih savjet koje klime kojih proizvođaća mogu montirati na postojeće instalacije.

Premjerio sam cijevi: manja cijev ima promjer oko 6 mm, a veća cijev ima promjer oko 13 mm. Plin u uređaju je bio R407C.

Nekako pretpostavljam da bi Vivaxovi novi modeli trebali biti s istim priključcima, ali nisam siguran jer vidim da imaju drugi plin (R410A).

Hvala unaprijed.
možeš koristiti stare cijevi jer je klima koju si naveo koristila isto ulje koje koriste klime sa freonom r410. sve klime snage 5 kw koriste tu dimenziju cijevi. e sada, zašto si 2 puta punio plin bez da si provjerio gdje pušta??? dal je taj serviser uopće koristio sapunicu da nađe propuštanje? što ako ti pušta plin negdje na instalaciji, a tlakovi na freonu 410 su duplo veći neg na 407?
crusader85 is offline  
Old 04.05.2013., 02:03   #6166
Pozdrav svim znalcima i zaljubljenicima u klima uređaje

Trebao bih pomoć prilikom kupnje klima uređaja.
Naime, radi se o stanu, stara zgrada, praktički potkrovlje = po ljeti pakao. Konkretno bih htio hladiti spavaću sobu od cca 17 m2 i visine 2.80 m u kojoj su još i komp i tv koji dodatno griju
Znam da nije pametno "spavati s klimom", ali već zadnjih par dana se budim xy puta okupan znojem tako da znam što me čeka tamo negdje npr 01.07. kad temperature vani budu +45°C. Jedino mi je rješenje klima ili spavanje u podrumu
Već sam se raspitivao kod lokalnog montažera klima uređaja, ali iz iskustva znam da općenito takvi majstori (bilo da se radi i o veš-mašinama) uvijek imaju dosta sužene poglede i forsiraju samo jednog proizvođača/model.
Uglavnom, dobio sam savjet za GREE inventer (da potražim u Metro-u). Majstor mi je pol sata pokušao objasniti što točno znači inventer, tako da smo u jednom trenutku došli i do sinusoida (gdje kao stara tehnologija abnormalno odskače, a ova nova inventer tehnologija poprilično lako drži konstantnu temperaturu). Još je rekao da ta GREE spada u AAA energetski razred i da je do 40% manji potrošač od starih klima (kako vi to tu nazivate on/off klime), da je praktički nečujna, da može grijati i kad su vanjske temperature do -15°C te da ju on koristi umjesto plinskog grijanja jer mu je tako jeftinije. Ako je to točno, i ja bih ju koristio i za grijanje, iako mi to nije bila prvotna namjera. Da, još je rekao da GREE nije ništa lošiji od ostalih razvikanih imena (tipa Samsung, LG i sl.) gdje puno novaca ode samo na ime

Dakle, suma sumarum, što bi mi preporučili za oko 3000 pa ajmo reći i 3500 kn (bez montaže)?
Johnny Depp is offline  
Old 04.05.2013., 09:20   #6167
johnny

za te novce nemas inverter drugih marki, a ako se mislis grijati mora biti inverter. mitsubishi ima startni inverter za malo vece novce ali on radi do - 10.
ako neces inverter uzmi on/off mitsubishi kojeg ces dobiti za ta novce.
e sad , moras sam odluciti.
tominjo is offline  
Old 04.05.2013., 13:34   #6168
Dobro, hvala, prvo moram nekako izračunati (ne znam ni sam kako ću to izvesti) jel bi mi stvarno bilo jeftinije se grijati klimom (iz Slavonije sam pa temperatura zna biti i ispod -15°C, ali u tim situacijama bih onda palio plinsku peć).

Ali jel mi možeš još samo reći po čemu je to taj Mitsubishi (on/off) bolji onda od GREE inventera ako se ipak ne bih odlučio za grijanje? Ime, pouzdanost, funkcije?

edit: i da, pretpostavljam da su to sve prošlogodišnji modeli o kojima ovdje pričamo? Jel to ima ikakve veze ili da se strpim još koji tjedan kada će valjda trgovački centri početi dobivati ovogodišnje modele?

Zadnje uređivanje Johnny Depp : 04.05.2013. at 13:39.
Johnny Depp is offline  
Old 04.05.2013., 13:51   #6169
za neku precizniju usporedbu trebao bi mi navesti tocno model, ali u globalu mislim na to da je mitsubishi mitsubishi a gree je gree.
tominjo is offline  
Old 04.05.2013., 14:23   #6170
Gree gwh12mb

Mislim da je taj, jer jedino taj model vidim u trenutnom online metroovom katalogu (majstor mi je rekao da u Metrou potražim GREE jer je tamo najjeftiniji, a i nama u Slavoniji najdostupačniji).

A što je recimo s ovim modelom: http://www.emmezeta.hr/bijela-tehnik...-klima-uredaj/

Gledao sam malo izračune za dimenzije svoje prostorije i kaže da mi je dovoljno hlađenje i od 2.5kW. Ali opet, zime su tu oštre pa bi mi možda nedostajalo snage po zimi za ugrijat
Što npr. znače ti "full hd" filteri kod Samsunga u odnosu na GREE model?
Johnny Depp is offline  
Old 04.05.2013., 14:38   #6171
jel netko upućen u samsunga? dal se i movi modeli znaju zaključati pa da treba one kodove unositi kao na on/off?
crusader85 is offline  
Old 04.05.2013., 22:03   #6172
Molio bih znalce da mi objasne na koji način se provodi kompletan redovni servis klime? Što točno ulazi u servis kod ozbiljnih servisera? Čuo sam da treba čistiti i vanjsku jedinicu, a kako ću uskoro zbog garancije trebati angažirati firmu pa da barem znam cjelokupan zahvat. Hvala
law_os is offline  
Old 04.05.2013., 23:48   #6173
Fujitsu klime ASY12UB

Pozdrav,

ima netko ili zna gdje mogu naći uputstva za korištenje Fujitsu klime ASY12UB.

Hvala
Fujitsu klime is offline  
Old 05.05.2013., 08:37   #6174
Pozdrav ekipa!


vidim da na ovom forumu ima dosta mahera za klime pa molim brzopotezni savjet

Trebam hladiti prostor od 35m2,(dnevni boravak+ mala spavaca koja se nadovezuje)
klima mi treba isključivo za hlađenje i to u najtoplijim danima u Zagrebu,

mislim da mi nema potrebe za inverterom, posto smo iovako svi u kuci na poslu do iza 18 sati...

Da li biste mogli preporuciti nesto u jeftinijem cjenovnom rangu, neki best buy?

razmatram HAIER HSU-12HEK03/R2 ili Midea MS11D-12HRN1 koji se krecu do 3.000 kn

dakle-> vazno je samo da hladi, i da ne crkne


mozda sam potpuno u krivu, pa Vas zato molim za savjet,

Unaprijed Vam hvala na odgovoru
siuneg is offline  
Old 05.05.2013., 09:08   #6175
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
možeš koristiti stare cijevi jer je klima koju si naveo koristila isto ulje koje koriste klime sa freonom r410. sve klime snage 5 kw koriste tu dimenziju cijevi. e sada, zašto si 2 puta punio plin bez da si provjerio gdje pušta??? dal je taj serviser uopće koristio sapunicu da nađe propuštanje? što ako ti pušta plin negdje na instalaciji, a tlakovi na freonu 410 su duplo veći neg na 407?
Što se tiče punjenja 2 puta, ja sam od servisera kada je došao tražio da riješi problem klime koja ne radi. On je napunio sistem i otišao. Nije provjeravao ništa kod spojeva itd. Kada sam ga zvao drugi put nakon tjedan dana i reklamirao njegov "popravak", onda je rekao da klima pušta, i to vjerojatno na vanjskoj jedinici, te da bi ju trebao skinuti, odnijeti u servis, pregledati gdje pušta i ako može popraviti...Procijenio sam da bi me to došlo kao 50-70% cijene nove klime, a onda i dalje mogu očekivati da mi svaki tren ponovo crkne, tako da mi se više isplati uzeti novu, pa barem imam garanciju i novi uređaj...

Drugi puta mi je napunio ponovo, a srećom plin je trajao taman toliko dok su prestale vrućine.

Nisam stručnjak, ali nekako mi se čini slabo vjerojatno da pušta na cijevima instalacije...puno mi se vjerojatnije čini da bi mogao puštati negdje na isparivaču jednom ili drugom, gdje je puno tanji materijal?

U svakom slučaju, u pravu ste, mislim da bi prije montaže nove klime trebalo provjeriti da li cijevi sustava drže tlak...da lis e to radi da ih se zatvori i onda pusti pod tlak dušika npr. i onda gleda da li gube tlak?

Ono što me je zanimalo, ako sam dobro shvatio, znači na ove cijevi (6 i 13 mm) mogu staviti bilo koju klimu od 5 kW? Bilo kojeg proizvođaća, ali ne slabiju?
DMan is offline  
Old 05.05.2013., 09:23   #6176
Molio bih savjet oko kupovine klima uređaja. Radi se o prostoriji u stanu veličine 40-ak m2, prozori gledaju na jug, visina 2,5m. Klima uređaj koristio bi se samo za hlađenje tijekom vrućina (zg. županija - dakle od lipnja do sredine rujna negdje u prosjeku). Koliko sam uspio shvatiti nemam potrebe za inverterskim klima uređajima pa stoga kao potencijalni uređaji mi upadaju ovi:
http://www.klimacentar.com/vmchk/mit...uh-ga35vb.html
http://www.klimacentar.com/samsung/n...-aq12tsbn.html
http://www.klimacentar.com/toshiba/n...13s2ah-es.html

Cjenovno bi se zadržao oko 3500kn.
Molim savjete oko odabira uređaja te informaciju oko cijene montaže, naime stan je na trećem katu, vjerujem da će majstoru koji će montirati trebati neke velike ljestve budući da pristup dizalicom nije moguć jer je vanjski zid na koji ćemo staviti uređaj poprilično nedostupan.

Zahvaljujem na savjetima i informacijama.
vedraf is offline  
Old 05.05.2013., 12:09   #6177
johnny

kad uzimas klimu za grijanje najsigurnije je uzeti provjerenu marku.
u svakom slucaju, uzmi inverter 2.5 kw i ako kod vecih minusa nece uspjeti dobro zagrijati sobu upali plinsku pec.
klime ti kod - 15 gube 50 % snage u grijanju, tako da sad znas si izracunati snagu klime za grijanje. iako tokom zime mozda par dana bude -15.
tominjo is offline  
Old 05.05.2013., 13:01   #6178
Quote:
DMan kaže: Pogledaj post
Ono što me je zanimalo, ako sam dobro shvatio, znači na ove cijevi (6 i 13 mm) mogu staviti bilo koju klimu od 5 kW? Bilo kojeg proizvođača, ali ne slabiju?
mozes staviti i slabiju, postoje spojevi i redukcije sa 10 na 12 i obrnuto, ili na kraju krajeva zavariti cijev 10 na 12, ali se onda zna desiti da na tom mjestu dođe do šumova pri prolasku freona. najčešća propuštanja su na spojevima cijevi, i na mesinganim čepovima na ventilima vanjske jedinice. obično se propuštanja saniraju na licu mjesta.ja klimu skidam samo kada mijenjam kompresor.
pošto si imao problema sa puštanjem svakako natlačiti instalaciju, i poslije istu ispuhati dušikom.
crusader85 is offline  
Old 05.05.2013., 14:27   #6179
vedraf

ja bi na tvom mjestu uzeo mitsubishi ili samsung.
da li bi klima bila blizu prozora?
tominjo is offline  
Old 05.05.2013., 15:01   #6180
siuneg

haier i midea su slicne po karakteristikama, o kvaliteti moras pitati nekoga tko koristi te klime , iako mislim da je haier bolji.
za 3000 kn mozes kupiti samsunga
tominjo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.