Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2013., 14:38   #21
Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Ja bih prije rekla da me čudi kako se država nije dosjetila da zaposlenim roditeljima izađe u susret i ponudi im slične programe, ali uz razumnu cijenu.
to nije stvar države nego lokalne samouprave (kao i škole i vrtići, uostalom)
a zašto se lokalna samouprava nije dosjetila? pa jer se bavi fontanama, prenamjenama zemljišta uz dobru pinku, od građevinske (ili koja li je već sad aktualna, građevinska je u krizi sad) mafije ima više koristi nego od tebe.

ljudi oko mene riješavaju taj problem tako da odvojeno uzimaju godišnje, odnosno samo dio se preklapaju - pa je dijete dva tjedna s jednim roditeljem, dva s drugim, od toga, recimo, tjedan dana ljetuju skupa, da ipak budu i kao obitelj zajedno. tjedan-dva eventualno kod jedne ili druge ili, u najboljem slučaju, jedne pa druge bake, idu na more s prijateljima ili rodbinom koji imaju djecu slične dobi i s kojima smo dobri i inače se družimo..i prođe nekako ljeto.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 19:15   #22
Misery, opet hvala na opsežnom odgovoru i super linku!

Lali, nismo svi u mogućnosti iskoristiti cijeli godišnji tijekom ljeta, ja ulovim cca dva tjedna, a muž isto toliko, još ako preklopimo tjedan dana zajedničkog, još uvijek ostaje puno "praznog hoda". Nama nije opcija ostavljati dijete bakama jer nisu nam daleko, ali nisu ni blizu, onda opet ne bi dijete viđali po 5 dana u tjednu i ode nam ljeto i zajedničko uživanje u morskim radostima (a živimo na moru i radujemo se svakom ljetu). Velim, ni u kojem slučaju mi se kao obitelj ne razdvajamo, dovoljno smo razdvojeni kada ja moram u Zagreb na kontrole i mali kako raste sve teže podnosi moja odsustva koja su u biti česta, tako da nema nikakve šanse da ga odvajam od nas, ni pod razno!
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 21:11   #23
Nema na čemu.
Iskreno se nadam da ćete pronaći neko riješenje na veselje Vas i Vašeg djeteta.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 21:33   #24
Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Nama nije opcija ostavljati dijete bakama jer nisu nam daleko, ali nisu ni blizu, onda opet ne bi dijete viđali po 5 dana u tjednu i ode nam ljeto i zajedničko uživanje u morskim radostima (a živimo na moru i radujemo se svakom ljetu). Velim, ni u kojem slučaju mi se kao obitelj ne razdvajamo, dovoljno smo razdvojeni kada ja moram u Zagreb na kontrole i mali kako raste sve teže podnosi moja odsustva koja su u biti česta, tako da nema nikakve šanse da ga odvajam od nas, ni pod razno!
gle, valjda ti je jasno da ne postoji način da cijelo ljeto provedete svi zajedno, a da te ne košta i novaca i organizacije
ako hoćeš imati zajedničko uživanje u morskim radostima, onda tome podrediš nešto - posao (štajaznam, uzmeš neplaćeni dopust) ili novac (platiš nekoga da ti čuva dijete ili neku od aktivnosti.
ili pošalješ dijete bakama/već s nekim i žrtvuješ malo uživanja u morskim radostima.

bilo bi super da je drugačije i da postoje organizirane aktivnosti preko ljeta za školsku djecu, ali trenutno je situacija takva.

moja ima 5 godina i koji mjesec i rekla sam da ove godine ide na more sa svima koji ju budu željeli voditi, a da ona želi ići. mislim da je to bolje nego da provede ljeto u vrtiću.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 23:10   #25
Problem je stvarno ozbiljan. Nikad zapravo nisam o tome tako razmišljala jer sam uvijek imala mamu i djeda koji su mi pomagali oko starije kćeri (a ja sam pomagala oko nećakinje i djece svojih prijatelja).

Mislim da bi se to moralo riješiti institucionalno, i to preko udruga. A udruge bi morala financirati država (dati prostor i platiti ljude koji bi se kvalitetno bavili djecom).
Prije takva potreba nije postojala u toj mjeri jer su bile čvršće obiteljske i prijateljske veze, danas nažalost mnogi nemaju bake i djedove koji bi pomogli, da ne govorimo o susjedstvu, kumovima, prijateljima...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 23:44   #26
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
gle, valjda ti je jasno da ne postoji način da cijelo ljeto provedete svi zajedno, a da te ne košta i novaca i organizacije
ako hoćeš imati zajedničko uživanje u morskim radostima, onda tome podrediš nešto - posao (štajaznam, uzmeš neplaćeni dopust) ili novac (platiš nekoga da ti čuva dijete ili neku od aktivnosti.
ili pošalješ dijete bakama/već s nekim i žrtvuješ malo uživanja u morskim radostima.

bilo bi super da je drugačije i da postoje organizirane aktivnosti preko ljeta za školsku djecu, ali trenutno je situacija takva.

moja ima 5 godina i koji mjesec i rekla sam da ove godine ide na more sa svima koji ju budu željeli voditi, a da ona želi ići. mislim da je to bolje nego da provede ljeto u vrtiću.
Mislim da me nisi razumijela. Mi živimo na moru, tako da dijete nemam kamo poslati. A niti bi ga slala. Bake iako nisu jako daleko, u biti nisu opcija, o razlozima dalje ne bih , a i rekla sam da se mi kao obitelj ne razdvajamo. Nas je vrtić u ljetnom razdoblju spašavao i inače moj mali baš voli ići u vrtić, tako da mu to nije teško padalo. Ujutro u vrtiću, a poslijepodne na more.
Da, u biti uopće nemam nekih opcija sem da platim dadilju ili neki kamp, radionice koji rade od 8-16.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 00:07   #27
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Problem je stvarno ozbiljan. Nikad zapravo nisam o tome tako razmišljala jer sam uvijek imala mamu i djeda koji su mi pomagali oko starije kćeri (a ja sam pomagala oko nećakinje i djece svojih prijatelja).

Mislim da bi se to moralo riješiti institucionalno, i to preko udruga. A udruge bi morala financirati država (dati prostor i platiti ljude koji bi se kvalitetno bavili djecom).
Prije takva potreba nije postojala u toj mjeri jer su bile čvršće obiteljske i prijateljske veze, danas nažalost mnogi nemaju bake i djedove koji bi pomogli, da ne govorimo o susjedstvu, kumovima, prijateljima...
Točno u sridu, kako bi narod rekao!

Ne mora biti da se obitelj otuđila, ali nisu sve bake i djedovi odličnog zdravlja da mogu uprijeti.
Ja i dalje mislim da je ovo dobro pitanje, lokalno ili ne-lokalno. Možda će samo godine pokazati kolika će potreba biti za ovakvim zbrinjavanjem djece.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 01:07   #28
Quote:
Paw kaže: Pogledaj post
Ne mora biti da se obitelj otuđila, ali nisu sve bake i djedovi odličnog zdravlja da mogu uprijeti.
.
Ili su dobrog zdravlja, ali eto možda rade. Nije da moraš imati 80 godina da bi dočekao unuka, može se to i s 50. Dok dođeš do penzije, unuk se već sprema za maturu.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 10:39   #29
nova faza u životu (polazak u školu), znači i nove navike obitelji - to je neizbježno. puno toga nećete moći kad će ti dijete ići u školu, a što ste mogli kad je išao u vrtić.

i ne moraju nužno biti bake i djedovi - evo, moja će ići sa svojom tetom i njezinim klincima s kojima se super slaže i često druži otkad zna za sebe.
uglavnom, ne znam nikoga sa školarcem tko se nije snalazio na svakakve načine preko ljeta i tko je inzistirao na to da su cijelo ljeto svi zajedno.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 14:05   #30
a di ces poslat dijete ako nemas nikoga (ili rade ili su daleko) i zivis na moru

ja ih znam dosta koji placaju cuvalicu, cak i preko godine za poslje skole vise djece jednu tetu npr da ih skupi iz skole i doma dofura, da jesti, pisu zadacu.....
, i preko ljeta i preko praznika....
kad se skupi dvoje troje djece to postaje jeftinije
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 16:55   #31
Moji ce imati cuvalicu tijekom cijele godine, koja ce ih podici iz boravka i pripaziti dok mi dodjemo doma sa posla, a i koja ce biti sa njima tijekom ljetnih mjeseci.
tjedan ili dva cemo si moci priusiti razne igraonice/radionice (koje, ako sam dobro vidjela, dodu i do 1000kn za tjedan dana), ali duze od toga ne vjerujem bas.....

tko nema bake i dide ili neku uzu rodbinu taj je primoran platiti nekome da cuva djecu tijekom cijele godine u popodnevnim satima, kao i tijekom ljeta. Kombinirani godisnji moze pokriti max mjesec dana a skolski praznici su od cca 15.06.- 01.09.

Zadnje uređivanje Dancica : 14.06.2013. at 17:01.
Dancica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 12:38   #32
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a di ces poslat dijete ako nemas nikoga (ili rade ili su daleko) i zivis na moru
onda ćeš platiti.
hoćureć, neki kompromis moraš napraviti - nitko nema cijeloljetno obiteljsko uživanje u morskim radostima, a da za to nije žrtvovao nešto drugo.

ispada da ako živiš na moru imaš pravo na cijelo ljeto uživanja, a ako živiš na kontinetu onda je prihvatljivo da uživaš samo onoliko koliko imaš godišnjeg.
i gleda se kratkoročno - ovo sve vrijedi kad je u pitanju prvašić ili neko mlađe školsko dijete, vrlo brzo djetetu će biti draže ljetovati s prijateljima, sestričnama/bratićima nego ostati doma da bi se svaki dan moglo ići kupati s mamom i tatom.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 13:54   #33
Smile

Lali, ja vidim da ti jako voliš more, a bed je kad moraš platiti. Je, nama je besplatno i smještaj i more. Poslušala sam tvoj savjet i obavila par razgovora u krugu obitelji i mali je zbrinut, dolazit će k nama ujutro baka i čuvat će ga ili u našem stanu ili će ga furat na selo, ali gledati će mo da to traje max. 2 tjedna, gledamo da 2 tjedna ode u ovu igraonicu gdje ide i sada probno, a ostalo će mo pokriti našim godišnjima. Sa ovim smo svi zadovoljni i sada mi je srce na mjestu.
Nisam ranije spominjala, ali dijete nikad ne bih ostavljala dadiljama, za mene to jednostavno nije opcija, da dadilja čuva desetoro djece pored mojeg, npr. kao neki mini vrtić onda bih pristala.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 13:26   #34
joj, ovo uvrijeđeno vrijeđanje je ispod moje razine pa neću polagati račune o tome gdje ljetujem i koliko to platim ili ne

ovdje smo na temi sve više-manje odrasle žene (imamo djecu), nije mi jasno kak sam ja jedina realna i zar doista ja moram crtati da se je zamisao da se cijelo ljeto radi(osim godišnjeg) i da se cijelo ljeto uživa s djetetom u praznicima, a da pritom i financije ostanu neokrznute - jednostavno neizvediva. nije da ja imam nešto protiv paw ili inzistiram na tome da se djeca šalju preko ljeta bakama i tetkama, to je jednostavno realna životna činjenica - ili radiš ili odmaraš, nema i jedno i drugo.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 17:57   #35
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
joj, ovo uvrijeđeno vrijeđanje je ispod moje razine pa neću polagati račune o tome gdje ljetujem i koliko to platim ili ne

ovdje smo na temi sve više-manje odrasle žene (imamo djecu), nije mi jasno kak sam ja jedina realna i zar doista ja moram crtati da se je zamisao da se cijelo ljeto radi(osim godišnjeg) i da se cijelo ljeto uživa s djetetom u praznicima, a da pritom i financije ostanu neokrznute - jednostavno neizvediva. nije da ja imam nešto protiv paw ili inzistiram na tome da se djeca šalju preko ljeta bakama i tetkama, to je jednostavno realna životna činjenica - ili radiš ili odmaraš, nema i jedno i drugo.
Gledaj, ovo je dosta vruča tema za sve obitelji čija djeca nemaju kamo za trajanja školskih praznika. Zaista sam mislila da u sklopu škole postoji nekakav sadržaj za tu djecu, a pogotovo za onu koja polaze ili će polaziti cjelodnevni boravak, koji se također plaća. Danas zaista ništa nije besplatno. Mislila sam da je društvo od mojeg polaska u školu uznapredovalo po ovom pitanju. Očito da nije.
Tema nije otvorena da bi jedna realna žena poput tebe, nama ostalim realnim ženama pokušala dokazati kako će mo mi zaista morati platiti čuvanje naše djece u vremenu dok mi roditelji radimo, ovo potonje je zaista svima jasno, naime, otvorena je i zbog iskustva roditelja, koja su vrlo dobrodošla, plaćaju li oni smještaj svoje djece ili ne.

Ne znam zašto si se našla ičim uvrijeđena, ali činjenica je da mi koji živimo na moru imamo besplatan smještaj, pa u morskim radostima gledamo kao obitelj uživati u cijelosti. Kroz tvoje postove dobila sam vrlo izrazit dojam (nek je to samo moj dojam) da to što živim na moru je moja blagodat.
U biti isto važi bilo gdje mi živjeli, u planinama, na moru, u dolinama, selima, gradovima. Također i kako se tko snađe po pitanju čuvanja.
Životne činjenice su subjektivne prirode, mi se svaki dan i radimo i odmaramo. Činjenica je da ne želimo zamarati bake, da nam je jedna baka lošijeg zdravlja i moramo ju malo poštedjeti, a velim druga baka nam u biti može svaki dan pričuvati maloga, ali i ona ima svojih obveza, a i to voženje-prevoženje, dolaženje-odlaženje nam malo ispada iz koncepta na koji smo tijekom ovih godina navikli. Nama se i dalje ništa bitno neće u životu promijeniti, možda će mo morati platiti koji tjedan igraonice ili nekog kampa, naravno da bi bilo zgodnije da za istu cijenu plaćamo nekakav cjelodnevni, ali dobro, što je tu je.
Dalje, ja ne vidim razlog zašto bi imala nešto protiv mene ili obratno, na ovu temu si pozvana komentirati i davati zrele i pozitivne prijedloge kao i bilo koji drugi forumaš.
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 11:20   #36
stvarno nemam ništa protiv tebe, niti gledam na život na moru kao blagodat za kojom čeznem (krivo si shvatila, doživjela sam kao da TI na to gledaš kao na nešto zbog čega zaslužuješ cijelo ljeto komotnog uživanja s djetetom. i da dijete koje živi na moru ne treba ići nikamo, nedajbože)

kad moram biti eksplicitna, djeluješ razmaženo - da, bilo bi super da postoji nešto organizirano, praktično i povoljno, ali činjenica je da ne postoji.
i sav normalan svijet se snalazi, kombinira i organizira samo ti ne bi da se dijete odvaja od vas, ne bi da nekamo ide, ali ne odgovara ti ni da netko dolazi kod vas, dadilja ti je neprihvatljiva, dovoženje i odvoženje djeteta nekamo komplicirano i zamisli, ispada iz koncepta na koji ste navikli, komercijalne organizirane aktivnosti preskupe...čovjeku dođe da se zapita - što ti hoćeš?!?!
znam, hoćeš da možeš dijete odvesti u školu cijelo ljeto kao što si dosad mogla u vrtić, ali toga nema - škole su insititucije s drugačijim pravilima i ne služe čuvanju djece.
puno koncepata na koji ste dosad navikli ćeš morat zaboraviti kad ti dijete krene u školu.

(a i kad se već spominje napredak društva: od vremena u kojemu smo mi išli u školu ovo društvo je napredovalo - u kapitalizam, ergo sve je manje javnih, besplatnih ili povoljnih stvari, a sve se više toga mora platiti )
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 11:55   #37
Cijeli tvoj post govori zaista više o tebi, nego o meni, ja se u njemu ne ogledam. Zaista bi mi bilo žao da ova tema završi ovakvim vrlo negativnim spamanjem.
Žao mi, ali ne mogu diskutirati na ovakvom nivou.
Mnoge forumašice dale su vrlo konstruktivne prijedloge i hvala im na tome. Meni dovoljno!
__________________
Pliva patka preko Save, nosi pismo na vrh glavu, u tom pismu piše da ja VOLIM TE najviše!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 22:53   #38
Prije par dana je bila u dnevnom tisku kratka obavijest da se ove godine u Opatiji (točnije društvo Naša djeca) za djecu do 15 godina organiziraju Ljetne aktivnosti sve do 30.8., u razdoblju od 6:30h do 16:30h. Najavljeno je puno različitih aktivnosti i radionica.

A danas vidim da će sljedeći tjedan biti organiziran u Rijeci i projekt Ljeto u mom muzeju. Ako ima mjesta možda još primaju zainteresirane, i u Novom listu je tek danas objavljeno

Možda bude zanimljivo kojem roditelju koji ima potrebu za takvom uslugom
spuzva bob is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 00:32   #39
Ovo mi se čini baš dobro organizirano u Zagrebu, ako netko zna za išta slično van Zg bilo bi dobro da stavi
http://www.sportskiobjekti.hr/default.aspx?id=601
http://www.sport4you.hr/skola-jedrenja-djecji-kamp.aspx
spuzva bob is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 08:22   #40
12:30 - 15:00 h

Plivanje na bazenima SP Mladost
oni nisu culi za micanje sa sunca?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.