Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2013., 11:44   #221
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Koliko znam, nije još ništa ukinuto Prije cca dva mjeseca je sve bilo po starom.



Traži! Prijava na tu adresu ti je jedan od nužnih uvjeta za oslobođenje. S time da ne mora biti kopija osobne, jer ti možda nova osobna u tom trenu nije gotova, ali mora biti potvrda o promjeni adrese (i/ili prebivališta ako si promijenio/la grad). Ja sam im dala Potvrdu o promjeni adrese, nju su mi izdali na MUPu kad sam mijenjala adresu, s naznakom da je za poreznu. (Istu takvu potvrdu mi je teta na MUPu odmah napravila s naznakom za gruntovnicu i još jednu za mene, ako bi mi kasnije trebala.)

Na MUP sam išla odmah dan nakon potpisa ugovora i tabularne, a par dana kasnije odmah na poreznu, jer njima trebaš predati papire najkasnije 30 dana od potpisa ugovora. Osobna rijetko kad bude gotova u tom roku, barem u Zg.
U procesu smo pregovora za stan i sad me sve buni pa da provjerim. Znaci, za oslobodjenje poreza za 1. nekretninu moram biti prijavljena na tu nekretninu? Znaci, postupak je: kupim stan, odem na zemljisnik da me uknjize? Odem na policiju zbog promjene boravista i s tom potvrdom da sam podnijela zahtjev za promjenom boravista odem traziti oslobodjenje od poreza na 1.nekretninu? Dajte pojasnite pliiz, totalno sam izgubljena
__________________
I hold it true, whatever befall; I feel it, when I sorrow most; 'Tis better to have loved and lost Than never to have loved at all.
Lord Alfred Tennyson
lorena_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 11:57   #222
Quote:
lorena_5 kaže: Pogledaj post
U procesu smo pregovora za stan i sad me sve buni pa da provjerim. Znaci, za oslobodjenje poreza za 1. nekretninu moram biti prijavljena na tu nekretninu? Znaci, postupak je: kupim stan, odem na zemljisnik da me uknjize? Odem na policiju zbog promjene boravista i s tom potvrdom da sam podnijela zahtjev za promjenom boravista odem traziti oslobodjenje od poreza na 1.nekretninu? Dajte pojasnite pliiz, totalno sam izgubljena
da, upravo tako!

ako si sama, vrijedi za 50m2 i nekretninu ne smiješ iznamjljivati ni prodati min.3g.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 12:57   #223
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
da, upravo tako!

ako si sama, vrijedi za 50m2 i nekretninu ne smiješ iznamjljivati ni prodati min.3g.
Nisam sama, muz i ja, stan ima 64m2...jel to prolazi?
__________________
I hold it true, whatever befall; I feel it, when I sorrow most; 'Tis better to have loved and lost Than never to have loved at all.
Lord Alfred Tennyson
lorena_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 17:41   #224
Quote:
lorena_5 kaže: Pogledaj post
Nisam sama, muz i ja, stan ima 64m2...jel to prolazi?
Prolazi za dlaku Za dvoje je granica 65m2. Pogledaj si ovdje: http://www.zakon.hr/z/69/ članak 11.a

Kaj se tiče prvog posta, sve si dobro pohvatala, ali moj prijedlog je sljedeći redoslijed:
Kupoporodaja
MUP (promjena adrese/boravišta i zahtjev za novu osobnu)
porezna
gruntovnica

Čini mi se da kasnije ima manje hodanja po institucijama, ak se prvo odradi MUP (to ti je jedno popodne posla) i poberu tamo potvrde o promjeni adrese/boravišta koje onda možeš davati na svim drugim institucijama i odmah te svi vežu uz tvoju novu adresu... Za gruntovnicu mislim da nema nekog roka kad trebaš dati zahtjev za uknjižbu, ili je on duži, sad se ne sjećam, pa bolje odraditi prvo ove koji imaju rok (MUP-15 dana i Porezna-30 dana)
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 12:41   #225
Evo i mog pitanja!

Suprug i ja kupujemo kuću i sa njom oranicu/voćnjak koji se nalazi pokraj kuće. To su dvije različite čestice, kuća je na jednoj čestici, a oranica na drugoj.
S obzirom da nam je prva nekretnina na kuću ne bi trebali platiti porez, a sad dal na ovu oranicu plaćamo porez ili? I koliki je porez na oranice?
__________________
"Nedostajala mi je tupo, gotovo opipljivo, jedan otkinuti dio mene, pomislim, ne mogavši da zamislim koji. Glava, udovi, prsti, pipci i kraci? O ne, sve je to nekako spolja. Ovo fali iz sredine!" (Đ.B.)
malena princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 13:34   #226
Dečko i ja kupujemo stan od 70 m2, prva nekretnina. Stan bi kupili kao suvlasnici kako bi bili oslobođeni od plaćanja poreza (koliko sam shvatila svaki ima pravo na 50 m2 pošto nismo u braku).
Zanima kako rještiti to suvlasništvo da prođe na poreznoj?
Da li ga je potrebno navesti u kupoprodajnom ugovoru?
Ako netko zna molim za savjet.
Cherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 21:37   #227
u kupoprodajnom ugovoru navodite da ste suvlasnici te navedete u kojem omjeru i kao takvi se uknjizite...

za oslobođenje su tražili prebivalište na toj nekretnini, a ne boravište kao što je netko napisao....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 09:50   #228
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
u kupoprodajnom ugovoru navodite da ste suvlasnici te navedete u kojem omjeru i kao takvi se uknjizite...

za oslobođenje su tražili prebivalište na toj nekretnini, a ne boravište kao što je netko napisao....
Ok, hvala nadam se da to prodavateljici stana neće biti problem da stavimo u kupoprodajni ugovor.
Cherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 11:43   #229
to nema nikakve veze s prodavateljicom stana, jer ste vi kupci i sami odlucujete u kojem omjeru ćete biti suvlasnici i to navodite u kupoprodajnom ugovoru....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:09   #230
Quote:
Allexis kaže: Pogledaj post
to nema nikakve veze s prodavateljicom stana, jer ste vi kupci i sami odlucujete u kojem omjeru ćete biti suvlasnici i to navodite u kupoprodajnom ugovoru....
super, hvala na odgovoru.
Cherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 12:12   #231
Kupujem kuću koja još nije osposobljena za stanovanje (stara kuća na selu koju treba adaptirati za život) i sada čitam ovu malu knjižicu koju sam našao ispred ureda od porezne uprave "Oporezivanje prometa nekretninama" i u njoj piše:

"? Kako će porezni obveznik prijaviti prebivalište na adresi novosagrađene nekretnine koja još nije osposobljena za stanovanje?

Porezni obveznik u tom slučaju u nadležnoj ispostavi Porezne uprave na čijem se području nekretnina nalazi daje pisanu izjavu da ća prijaviti prebivalište na novokupljenoj nekretnini čim se nekretnina osposobi za stanovanje. Porez se plaća ako Porezna uprava utvrdi da porezni obveznik u roku 3 godine od dana nabave nekretnine nije prijavio prebivalište na adresi novosagrađene nekretnine."

Vidim da se kroz tekst proteže riječ "novosagrađene" pa me zanima ako netko zna je li i moj slučaj spada pod ovo iako nekretnina nije novosagrađena već je stara i treba je osposobiti za življenje. Ja i supruga bi trebali biti oslobođeni poreza jer nam je prva nekretnina i manja je od 65 m2 ali nismo u stanju prijaviti prebivalište (što je jedan od uvjeta za oslobađanje od poreza na promet nekretninama) jer nekretnina nije osposobljena za življenje.

Hvala svima, nadam se da sam bio jasan.
Mudroser is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 17:10   #232
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Prolazi za dlaku Za dvoje je granica 65m2. Pogledaj si ovdje: http://www.zakon.hr/z/69/ članak 11.a

Kaj se tiče prvog posta, sve si dobro pohvatala, ali moj prijedlog je sljedeći redoslijed:
Kupoporodaja
MUP (promjena adrese/boravišta i zahtjev za novu osobnu)
porezna
gruntovnica

Čini mi se da kasnije ima manje hodanja po institucijama, ak se prvo odradi MUP (to ti je jedno popodne posla) i poberu tamo potvrde o promjeni adrese/boravišta koje onda možeš davati na svim drugim institucijama i odmah te svi vežu uz tvoju novu adresu... Za gruntovnicu mislim da nema nekog roka kad trebaš dati zahtjev za uknjižbu, ili je on duži, sad se ne sjećam, pa bolje odraditi prvo ove koji imaju rok (MUP-15 dana i Porezna-30 dana)
haha, bas za dlaku..stan je 64,03m2 ali da je stan veci od 65, jel se placa porez na to sto prleazi 65 ili opet na sve? ako si oslobodjen je li..to me sad zanima jer sam znatizeljna po prirodi
Hvala ti na odgovorima, pomaze stvarno.. jos sam nesto procitala da treba predignit potvrdu da ne posjedujem vec neku nekretninu koju treba prilozit poreznoj za oslobadjanje od poreza?gdje to tocno uzimam? na katastru?
__________________
I hold it true, whatever befall; I feel it, when I sorrow most; 'Tis better to have loved and lost Than never to have loved at all.
Lord Alfred Tennyson
lorena_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 12:05   #233
Quote:
lorena_5 kaže: Pogledaj post
haha, bas za dlaku..stan je 64,03m2 ali da je stan veci od 65, jel se placa porez na to sto prleazi 65 ili opet na sve? ako si oslobodjen je li..to me sad zanima jer sam znatizeljna po prirodi
Mislim da se samo na "višak" kvadrata obračunava porez, s time da je drugačiji obračun za novogradnju i za starogradnju.

Quote:
lorena_5 kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovorima, pomaze stvarno.. jos sam nesto procitala da treba predignit potvrdu da ne posjedujem vec neku nekretninu koju treba prilozit poreznoj za oslobadjanje od poreza?gdje to tocno uzimam? na katastru?
Hm, ja nisam to priložila, barem ne kao samostalni dokument. Ali moguće da je na obrascu za prijavu poreza bila neka kućica di trebaš izjaviti da ne posjeduješ ništa otprije. Evo našla sam svoju check-listu što sam sve nosila na poreznu:
- obrazac: Prijava poreza na promet nekretnina (mogao se i s neta skinuti)
- ovjerena kopija ugovora i tabularne izjave
- kopija osobne (stare, jer mi nova još nije bila gotova)
- potvrda o novom prebivalištu, tj. adresi (s MUP-a)
- izvod iz matične knjige rođenih (ne stariji od 6 mjeseci)
- vlasnički list starog prebivališta (skinut s e-gruntovnice)
S obzirom da ste ti i muž, pretpostavljam da će trebati kopija vjenčanog lista i neki od navedenih dokumenata za oboje, ali bolje da to potvrdi netko u braku

To je bilo to, niš me drugo nisu tražili. Žena je to odmah u komp sve upisivala predamnom i imala još par manjih potpitanja. Nakon cca 4 mjeseca mi je došlo rješenje o oslobođenju.

Sretno
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 01:22   #234
Pozdrav svima, sestra mi je kupila stan od 55m2, stan joj je bio prva nekretnina i bila je oslobođena plaćanja poreza za 50m2, morala je platit nekih 2000kn poreza za preostalih 5 kvadrata. E sada mene zanima može li moja sestra taj stan iznajmiti pošto je u njemu 3 i pol godine a prema pravilniku ukoliko je oslobođena plaćanja poreza ne smije ga prodavati ili iznajmljivati 5 godina ili ga smije iznajmiti jer je ipak platila dio poreza. Ako je netko imao slično iskustvo bio bih zahvalan na odgovoru.
dockyard86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 15:30   #235
Quote:
Mudroser kaže: Pogledaj post
Kupujem kuću koja još nije osposobljena za stanovanje (stara kuća na selu koju treba adaptirati za život) i sada čitam ovu malu knjižicu koju sam našao ispred ureda od porezne uprave "Oporezivanje prometa nekretninama" i u njoj piše:

"? Kako će porezni obveznik prijaviti prebivalište na adresi novosagrađene nekretnine koja još nije osposobljena za stanovanje?

Porezni obveznik u tom slučaju u nadležnoj ispostavi Porezne uprave na čijem se području nekretnina nalazi daje pisanu izjavu da ća prijaviti prebivalište na novokupljenoj nekretnini čim se nekretnina osposobi za stanovanje. Porez se plaća ako Porezna uprava utvrdi da porezni obveznik u roku 3 godine od dana nabave nekretnine nije prijavio prebivalište na adresi novosagrađene nekretnine."

Vidim da se kroz tekst proteže riječ "novosagrađene" pa me zanima ako netko zna je li i moj slučaj spada pod ovo iako nekretnina nije novosagrađena već je stara i treba je osposobiti za življenje. Ja i supruga bi trebali biti oslobođeni poreza jer nam je prva nekretnina i manja je od 65 m2 ali nismo u stanju prijaviti prebivalište (što je jedan od uvjeta za oslobađanje od poreza na promet nekretninama) jer nekretnina nije osposobljena za življenje.

Hvala svima, nadam se da sam bio jasan.
I mene ovo zanima, samo je kod mene malo drugačija situacija - stan je dovršen i namješten i kao takvog ga kupujem od prethodnog vlasnika, ali uz rok za primopredaju stana od tri mjeseca (točnije, prethodni vlasnik bi navedena tri mjeseca koristio nekretninu). Znači, ja se do isteka ta tri mjeseca od zaključenja ugovora ne bih mogao useliti u stan. Zvao sam poreznu i dobio odgovor da bi mi bilo najbolje da se odmah prijavim na tu adresu jer ionako nitko neće prva tri mjeseca provjeravati, što mi je potpuno suludo. Ako bih mogao potpisati izjavu da ću se useliti čim izvršimo primopredaju nekretnine, onda bi mi to riješilo problem.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 22:52   #236
Može li se dobiti oslobođenje ili povrat poreza kod građevinskih radova i kupovanja materijala za obiteljku kuću, ako je prva nekretnina u pitanju?
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 14:51   #237
Ne stignem citati ranije postove,pa isprika ako je pitanje/odgovor vec bilo.
dakle,prije 8 god mm i ja smo kupil stan od 50m2, stan je na mene i koristila sam poreznu olaksicu za prvu nekretninu.
sad nas je 4 i kupujemo veci stan(85m2)-zanima me da li mozemo po nekoj osnovici koristiti neku poreznu olaksicu?na poreznoj su nam rekli da ne no agentica za nekretnine nam kaze da postoji ta neka mogucnost
obzirom da zatvaramo fin.konstrukciju svakako bi voljeli znati koliko novaca da ukalkuliramo i za drzavu..
hvala puno na odgovoru.
GALAXY mini is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2013., 14:54   #238
Quote:
petra00 kaže: Pogledaj post
Može li se dobiti oslobođenje ili povrat poreza kod građevinskih radova i kupovanja materijala za obiteljku kuću, ako je prva nekretnina u pitanju?
Kod kupnje materijala ne kupuješ nekretninu nego proizvod, i ne plaćaš porez na promet nekretnina nego PDV. Oslobođenje od PDVa ne možeš dobiti.

Dakle, u tom slučaju si jedino oslobođena poreza na promet nekretnina kod kupnje zemljišta za kuću.

Slično je kao i kod kupnje stana u novogradnji, na stan plaćaš PDV, samo na idealnidio zemljišta plaćaš porez na promet nekretninama i možeš tražiti oslobođenje od tog poreza, prema već opisanim pravilima.
Room130 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 16:32   #239
Da li je potrebno u prijavu poreza upisati vrijednost zemljista i komunalne infrastrukture novosagradene nekretnine ili mozemo ostaviti prazno?
Nemamo te podatke
kyra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 13:54   #240
kad se kupuje nekretnina na kredit?!

banaka odobri novce, ugovor se potpise, novci se prebace prodavatelju. ide se na poreznu i place se odma porez? kupac se uknjizi a kako banka stavi teret na to?

vlasnistvo je na ime kupca? i nakon isplate kako se skida teret?
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.