Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2013., 15:06   #1
Kako djeci objaviti da se rastajete - konkretni primjeri i savjeti

Drage forumašice i forumaši, vjerojatno ima sličnih tema,ali se nadam da će i ova zaživjeti.
Dakle kao što naslov kaže, kako ste svojoj djeci objavili da se rastajete? Što ste rekli? Da li ste unaprijed na neki način dali djetetu do znanja da će se takav razgovor dogoditi? Kako ste započeli razgovor i tko ga je započeo majka ili otac? Da li ste birali neki poseban moment? Kako je dijete reagiralo? Ako je reagiralo burno, koliko je trebalo da se smiri? Da li ste se savjetovali sa dječjim psihologom?
Molim vas, da ne prepričavate iskustva prijatelja, rodbine i susjeda, nego samo vaša osobna.
Također i savjeti su dobro došli.
Hvala!
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 15:39   #2
Quote:
Nicky 1 kaže: Pogledaj post
Molim vas, da ne prepričavate iskustva prijatelja, rodbine i susjeda, nego samo vaša osobna.
Također i savjeti su dobro došli.
Hvala!
Ovisi o dobi djeteta, ja s obz na dob nisam ništa rekla tako da nemam osobno iskustvo, ali ima savjeta na nekim linkovima tipa ovog
http://obiteljskicentar-dnz.hr/?za-r...na-razvod.html
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 15:47   #3
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Ovisi o dobi djeteta, ja s obz na dob nisam ništa rekla tako da nemam osobno iskustvo, ali ima savjeta na nekim linkovima tipa ovog
http://obiteljskicentar-dnz.hr/?za-r...na-razvod.html
Hvala Honey, teoriju sam savladala, zanima me kakao je u praksi
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 16:02   #4
Quote:
Nicky 1 kaže: Pogledaj post
Hvala Honey, teoriju sam savladala, zanima me kakao je u praksi
A bojim se da ćeš to morat sama saznati, jer svako će ti napisati drukčije iskustvo pa nemaš nikaj od toga

Ako ste ti i muž načisto s tim, ako ste oboje savladali teoriju i znate da to trebate reći zajedno, ne kriveći pritom nikog i ne spominjući djecu da ne pomisle da su ona nekaj kriva, onda vam ne preostaje ništa nego to napraviti. Jedino kaj bi ja eventualno sugerirala je da to odgodite za iza ovih nadolazećih praznika
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 16:16   #5
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post

Ako ste ti i muž načisto s tim
Ne znam za muža, ne mogu garantirati, zato bi htjela čuti razna iskustva, čak i ona kad je majka to morala sama odraditi.
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 16:23   #6
Sjela sa sinom i objasnila mu kako je, bez laganja, izmišljanja, opravdavanja da je tata otišao tamo ili vamo pa da će se vratiti...Onako kako je bilo tako sam i rekla...Mi ga volimo, obožavamo, tu smo za njega, kad god želi vidjeti tatu može, ali tata više neće živjeti s nama.
Prihvatio je to bolje nego neki ljudi u mojoj okolini
Louissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 16:31   #7
Quote:
Nicky 1 kaže: Pogledaj post
Hvala Honey, teoriju sam savladala, zanima me kakao je u praksi
Praksu ćeš morati sama svladati jer svako djete j edrugačije i ti jedina znaš kakvo je tvoje
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 16:37   #8
Quote:
Louissa kaže: Pogledaj post
Prihvatio je to bolje nego neki ljudi u mojoj okolini
Bravo, a koliko je sin bio star? Moj ima 9 g.

Ako sam dobro shvatila, ti si taj razgovor obavila sama, bez muža?
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--

Zadnje uređivanje Nica : 16.12.2013. at 16:51. Reason: Q
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 16:44   #9
Unhappy

Quote:
resa kaže: Pogledaj post
Praksu ćeš morati sama svladati jer svako djete j edrugačije i ti jedina znaš kakvo je tvoje
Da znam, što se tiče reakcije, da je svako dijete drugačije, ali mene zanima kako najbolje odraditi taj razgovor, da bude što manja trauma
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 16:49   #10
Quote:
Nicky 1 kaže: Pogledaj post

Bravo, a koliko je sin bio star? Moj ima 9 g.

Ako sam dobro shvatila, ti si taj razgovor obavila sama, bez muža?
Tada je imao 3 godine...zapravo, ja sam se začudila koliko su oni zapravo razumniji od nas. odugovlačanjem, izmišljanjem i glumatanjem se neće ništa postići...ja sam svome rekla odmah drugi dan..sama, bez muža..on je to obavio na način da govori da ide raditi i da će doći

Zadnje uređivanje Nica : 16.12.2013. at 16:51. Reason: Q
Louissa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 10:04   #11
Quote:
Nicky 1 kaže: Pogledaj post
Ne znam za muža, ne mogu garantirati, zato bi htjela čuti razna iskustva, čak i ona kad je majka to morala sama odraditi.
Bilo bi bolje kad bi to zajedno napravili, a kaj se tiče načina na koji bi ti to sama priopćila djetetu, to ovisi o razlozima razvoda. Ako to činiš sama, a muž je "kriv za razvod" dolaziš u situaciju da ne/svjesno svaljuješ krivnju na njega i time otežavaš djetetu. Ako je "krivnja" na tebi onda je taj razgovor neugodniji za tebe ali ako si iskrena je i pošteniji. Ne vidim pak razloga, ako se radi o sporazumnom razvodu i eventualnom "prestanku ljubavi" kao razlogu, da ti muž nije načisto s tim. Osim ako on nije načisto s razvodom kao takvim pa misli da nema smisla da im išta govori kad si ti ta koja je donijela odluku. Trebalo bi znati taj podatak jer o tome dosta toga ovisi.
U svakom slučaju djetetu ne bih lagala -ni uljepšavala istinu, ni naruživala je, nego bi iznijela kratko i jasno činjenice jer djeca ne samo kaj nisu glupa, nego će ionako sve kad tad saznati i vidjeti pa su bilo kakve karakterizacije i epiteti na račun druge strane a pogotovo laži - dugoročno izrazito loši.

Iako si rekla da ne želiš primjere naših poznanika, ja ti moram napisati najbezbolniji razvod za djecu od 7 i 9 godina za koji sam čula. Otac je radio u inozemstvu a oni živjeli s majkom, kad su se razvodili njegovi dolasci su se prorijedili, za razvod nisu ni znali niti ga osjetili jer nije bilo promjena u njihovim životima. A u tom zadnjem je mislim najveća poanta- kako da djeca to što manje osjete
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 15:23   #12
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Bilo bi bolje kad bi to zajedno napravili, a kaj se tiče načina na koji bi ti to sama priopćila djetetu, to ovisi o razlozima razvoda.
Nema komunikacije već tri mjeseca, digne se ujutro prije mene ode na posao i dodje na večer. Uvijek je puno radio, ali ovo je sad izbjegavanje.
Za dijete ne zna ni koje predmete ima u 3.razredu.
Podvukla sam crtu i mislim si,s njim ili bez njega..meni isto, ali ne radi se samo o meni...
Tu je najveći problem i on to zna..ne mogu si pomoći jer se bojim kako će to naš sin preboljeti, iako nikada nije imao baš puno od tate, ali on voli da smo svi na broju...
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 15:32   #13
Quote:
Nicky 1 kaže: Pogledaj post
Nema komunikacije već tri mjeseca, digne se ujutro prije mene ode na posao i dodje na večer. Uvijek je puno radio, ali ovo je sad izbjegavanje.
Za dijete ne zna ni koje predmete ima u 3.razredu.
Podvukla sam crtu i mislim si,s njim ili bez njega..meni isto, ali ne radi se samo o meni...
Tu je najveći problem i on to zna..ne mogu si pomoći jer se bojim kako će to naš sin preboljeti, iako nikada nije imao baš puno od tate, ali on voli da smo svi na broju...
Ček malo, ak sam dobro skužila- tvoj muž ne zna da se rastajete a ti pitaš kak da veliš djetetu?

Znam da si zbunjena i da ti se tisuću misli mota po glavi, ali taj razgovor moraš obaviti s mužem a ne s djetetom, dijete nije frend kojem ćeš se povjeriti. Uh. Daj se malo raspiši, teško je kad se izvlače riječi od osoba koje traže savjet jer na kraju balade ispadne totalno deseti problem a mi ostali obično deremo ko maksim po diviziji po sporednim stvarima
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 15:57   #14
Ponavljam, jedino i isključivo me zanima kako i na koji način ste vi/ti i ostali, koji su spremni o tome pisati, djeci obznanili da se rastajete.

Tema nije moj razvod.
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 16:27   #15
Quote:
Nicky 1 kaže: Pogledaj post
Ponavljam, jedino i isključivo me zanima kako i na koji način ste vi/ti i ostali, koji su spremni o tome pisati, djeci obznanili da se rastajete.

Tema nije moj razvod.
Nije drekec nego se pas pokakio. Sry al s ovim stavom ne možeš dobiti kvalitetan savjet.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 17:01   #16
Djeci kažeš za razvod kad je to već gotova i konačna stvar, a ne da dijete sazna prije muža.
Na ovaj način će to ispasti katastrofalno za dijete, kad se ti i muž počnete natezati oko razvoda.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 17:29   #17
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
Djeci kažeš za razvod kad je to već gotova i konačna stvar, a ne da dijete sazna prije muža.
Na ovaj način će to ispasti katastrofalno za dijete, kad se ti i muž počnete natezati oko razvoda.
od kud ti to da bi dijete saznalo prije muža

Da li ste bili u prilici objaviti svome djetetu da se rastajete od njegovog oca?

Ja nisam..zato pitam

Temu sam zamislila da bude od pomoći ljudima koji se nađu u situaciji da moraju djeci objaviti da se rastaju, a ne znaju kako na najbolji način to odraditi.

Da slijedom vaših iskustava barem donekle budu spremni..
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 17:59   #18
Quote:
Nicky 1 kaže: Pogledaj post
od kud ti to da bi dijete saznalo prije muža

Da li ste bili u prilici objaviti svome djetetu da se rastajete od njegovog oca?

Ja nisam..zato pitam

Temu sam zamislila da bude od pomoći ljudima koji se nađu u situaciji da moraju djeci objaviti da se rastaju, a ne znaju kako na najbolji način to odraditi.

Da slijedom vaših iskustava barem donekle budu spremni..
S djecom nisam morala obavljati razgovor kao takav. Imali su 6 i 9. Bili su svjesni svega što se događa. Nije bilo potrebe napominjati neke stvari koje su očite. Da su se neke stvari promijenile. Da njihov tata više ne živi s njima.
Kroz vrijeme su mi znali doći s pitanjima koja su vezana uz njihovog oca. Ono što sam znala odgovorila sam bez okolišanja, skulirana koliko sam mogla biti. No užasno me i dan danas ljuti što im njihov otac na nikakva pitanja nije odgovarao. Ne radi to ni danas, drži da to nije njegov posao nego moj pošto djeca žive sa mnom.
Djeca su pregurala to onak... bilo je svega. Puno smo pričali o svemu. Zašto smo sretni, zašto smo tužni, za što smo sve zahvalni. Trajalo je to jedno vrijeme i onda je nekako sve sjelo na svoje mjesto.
Plava Gruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 17:26   #19
Quote:
Plava Gruda kaže: Pogledaj post
S djecom nisam morala obavljati razgovor kao takav. Imali su 6 i 9. Bili su svjesni svega što se događa. Nije bilo potrebe napominjati neke stvari koje su očite. Da su se neke stvari promijenile. Da njihov tata više ne živi s njima.
Kroz vrijeme su mi znali doći s pitanjima koja su vezana uz njihovog oca. Ono što sam znala odgovorila sam bez okolišanja, skulirana koliko sam mogla biti. No užasno me i dan danas ljuti što im njihov otac na nikakva pitanja nije odgovarao. Ne radi to ni danas, drži da to nije njegov posao nego moj pošto djeca žive sa mnom.
Djeca su pregurala to onak... bilo je svega. Puno smo pričali o svemu. Zašto smo sretni, zašto smo tužni, za što smo sve zahvalni. Trajalo je to jedno vrijeme i onda je nekako sve sjelo na svoje mjesto.
Hvala ti za tvoje iskustvo. Priznajem, sličnu priču nisam čula.
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 22:55   #20
Cool

Samo nemojte pred Božić Bratu i meni su naši par dan prije Božića rekli. Od tada ih zovemo Grinčevima I ono .. iako ja nemam trauma od razvoda jer je sve bilo super koliko može biti, ipak sam nekako malčice tužna kada vidim ljude koji blagdane provedu zajedno pa makar se i posvađali oko količine majoneze u Franuskoj salati Nije to ljubomora, ni slučajno. Ali neka blaga tuga i osamljenost zna biti prisutna. No to kratko traje jer ipak imaš mamu i tatu koji se, ako imaš sreće, slažu pa makar i više ne živjeli zajedno.

ALI meni to nije TO

Eto, Božić, rođendane i takve, 'ajmo reći, značajnije datume probajte izbjeći

Naši su bratu i meni to rekli vrlo mirno i bez blaćenja jedno drugoga. Bratova i moja reakcija bila je takva da smo počeli plakati i otišli smo u sobu i tu noć smo spavali u istome krevetu jer smo mislili da ćemo biti manje brat i sestra nakon razvoda jer kaj ako jedno ode k mami, a drugo k tati Imali smo 14 i 13 godina.

Kasnije kada smo se sabrali, rekli su nam kako nećemo morati ići na sud jer su se oni sve dogovorili i da nas ne žele razvlačiti (to je veeeoma bitna stvar!!), ALI ono najgore bilo je odlučiti kod koga ćemo živjeti. Djeci je to, ma koliko god razvod prošao mirno, ipak najteža stvar. Posebice ako dijete nije jedinac pa se ne želi odvojiti od brace ili seke Ne znam, mislim da je sve već rečeno i nema smisla ponavljati ništa više osim toga da se svemu tome treba pristupiti civilizirano, mirno, maknuti ego i ponos na stranu i klincima dati do znanja da ste uvijek tu za njih. Oboje. Ići zajedno na predstave, tu i tamo kakav ručak.. nešto. I bratu i meni je neizmjerno pomoglo to što mi nismo imali određeno kada i koliko vremena ćemo provesti kod tate nego smo se samo trebali javiti. To je skroz bitna, ako ne i najvažnija stvar u svmu tome. I bilo bi divno kada bi roditelji ostali u kontaktu s djedom i bakom, tj. roditeljia bivšeg muža/žene. To jako puno znači. Ma neopisivo puno!

Nadam se da sam pripomogla. Ho ho ho
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.