Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2014., 11:47   #321
CME je de Zemlje stigao sa znatnim zakašnjenjem, umjesto jučer oko 6 UT došao je nakon 20 UT i bio je vrlo slab. Kp index nije prešao trojku - za vrijeme jačih oluja bude iznad 5, a da bi se polarna svjetlost vidjela iz Hrvatske treba biti 8 ili 9. Kako se stvar odvijala pročitajte na forumu spaceweatherlive.com.

Na stranu sunčeva atktivnost, naletio sam na zgodnu stvar na BBCevim stranicama programa Stargazing live - tamo možete pronaći kalendar sa zanimljivim astronomskim događajima u 2014. kojeg jednim klikom možete upisati u vaš kalendar na iPhoneu ili Outlooku! Ima 33 događaja, od konjunkcija, meteora do općenitih zanimljivosti na nebu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 12:50   #322
Wink

Ispričavam se šta upadam,ali nisam uspjela pronaći,pa ako bi mi mogli dati savjet u vezi pouzdanih astronomskih izvora na internetu,neke kvalitetne stranice? Trenutno me najviše zanima nastanak svemira,galaktike,crne rupe,itd.. Unaprijed zahvaljujem.
čikita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 13:57   #323
Quote:
čikita kaže: Pogledaj post
Ispričavam se šta upadam,ali nisam uspjela pronaći,pa ako bi mi mogli dati savjet u vezi pouzdanih astronomskih izvora na internetu,neke kvalitetne stranice? Trenutno me najviše zanima nastanak svemira,galaktike,crne rupe,itd.. Unaprijed zahvaljujem.
Nije loše krenuti od portala koji često stavljaju članke sa najnovijim vijestima iz astronomije i dalje slijediti linkove. Moji favoriti su:

Discovery News
Space.com
Zvjezdarnica
Može se naravno kopati po Wikipediji...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 15:18   #324
Smile

Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nije loše krenuti od portala koji često stavljaju članke sa najnovijim vijestima iz astronomije i dalje slijediti linkove. Moji favoriti su:

Discovery News
Space.com
Zvjezdarnica
Može se naravno kopati po Wikipediji...
Hvalaa!
čikita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 15:41   #325
Čeka se odgovor

http://www.esa.int/Our_Activities/Sp...e_Solar_System
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 21:54   #326
I došao je.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 18:01   #327
Deset godina Opportunitya na Marsu. Ako je izdržao deset godina pogonjen solarnim pločama koje su više prekrivrene prašinom nego su čiste i unatoč tome preživio sve zime (uz malo improviziranja) što bi tek onda moglo biti sa Curiosity. Inače, nedavno je završilo prikupljanje prijedloga o ugradnji znanstvenih instrumenata na NASA-in sljedeći rover, uz rekordan broj prijava.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 09:41   #328
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Deset godina Opportunitya na Marsu. Ako je izdržao deset godina pogonjen solarnim pločama koje su više prekrivrene prašinom nego su čiste i unatoč tome preživio sve zime (uz malo improviziranja) što bi tek onda moglo biti sa Curiosity.
Curiosity struju dobiva od radioaktivnog plutonija. Kad se plutonij potroši, gotovo je. Na žalost, ne mogu naći informaciju koliko dugo može davati dovoljno struje da bi rover mogao normalno funkcionirati.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 12:31   #329
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Curiosity struju dobiva od radioaktivnog plutonija. Kad se plutonij potroši, gotovo je. Na žalost, ne mogu naći informaciju koliko dugo može davati dovoljno struje da bi rover mogao normalno funkcionirati.
Wiki kaže da je minimum 14 godina, dakle uz gašenje pojedinih insturmenata (kao što rade na Voyageru), sigurno bi mogao još par godina više od toga.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 13:07   #330
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Wiki kaže da je minimum 14 godina, dakle uz gašenje pojedinih insturmenata (kao što rade na Voyageru), sigurno bi mogao još par godina više od toga.
Wiki nije baš jasan. Kaže da za 14 godina je snaga 100W, pitanje da li je to dovoljno za funkcioniranje...ok, ima baterije koje se pune i mogu dati veću snagu. No nadam se da će uspjeti preživjeti bar deset godina
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 22:02   #331
E ja imam jedno pitanje za znalce, ne čini mi se kao nešto za što bi baš otvarao temu, jer vjerojatno je jednostavan odgovor, a opet, nisam našao ništa vezano za to na forumu, pa baš da pitam...valjda može spadati pod ovu temu

Uglavnom, ja nisam veliki znalac za astronomiju i fiziku i slično, ali znam dosta više od prosjeka, i nedavno je bilo nešto što mi se opire svoj logici.

Dakle ovako, prije par tjedana sam na net.hr pročitao članak o tome kako je meteor pao na auto u Zagrebu, i bila je slika velike kamenčine od tipa metar kubični ispod koje je bio smrvljeni auto, ali nije bilo nimalo okolne štete. Pretpostavka mi je bila da, s obzirom da je to net.hr, su uzeli samo neku nasumičnu sliku s interneta, tek tak da nešto pokažu, jer da je tako velika kamenčina pala, da bi tu ostao poprilično velik krater. I onda prije, nisam siguran više koliko...tipa dva tjedna sam se vraćao doma, i prolazio sam kod onog autosalona kod raskrižja savske i vukovarske, i vidio sam taj auto sa slike koja je bila na tom članku na net.hr!
I stvarno, to je bila golema kamenčina, i ispod nje poprilično uništeni auto. I dalje mi nije bilo jasno, jer to je doslovno izgledalo kao da je netko samo spustio taj kamen na auto, a ne da je pao s neba pri velikoj brzini. Čak sam i opipao taj kamen i nije se činio lažan ili išta.

Pa sad mene zanima, što se tu točno dogodilo?...jer to bila neka insceinarana scena za nečiju šalu, ili reklamu, ili štogod?...ili je to zaista bio meteor?...ako je, kako je moguće da je tako velik meteor napravio tako malenu štetu?
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 00:20   #332
Reklama za citroen.
BlackWolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 08:29   #333
Quote:
nemouzagrebu kaže: Pogledaj post
Pa sad mene zanima, što se tu točno dogodilo?...jer to bila neka insceinarana scena za nečiju šalu, ili reklamu, ili štogod?...ili je to zaista bio meteor?...ako je, kako je moguće da je tako velik meteor napravio tako malenu štetu?
Dobro si primjetio, radi se o reklami treba se sjetiti meteorita iz Čeljabinska gdje su popucali svi prozori kad je eksplodirao...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 15:06   #334
Evo čak i link na taj članak...

http://danas.net.hr/promo/meteorit-p...centar-zagreba

Pa jel moguće da ovi u net.hr nisu znali o čemu se tu radi?...s jedne strane me to ne bi čudilo, jer sam stvarno svakakve gluposti tamo vidio...ali opet, ako su plaćeni da to objave zbog reklame, pa kakva im je to reklama?...nit su napisali gdje je, nit je spomenuta marka auta, ni ništa...dapače u cijelom članku ne piše NIŠTA, samo kao da se dogodilo, i ta slika

Mislim, meni je to stvarno fora izgledalo, i opipao sam taj kamen i sve...ali...ne kužim reklamu
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2014., 08:46   #335
Quote:
nemouzagrebu kaže: Pogledaj post
Evo čak i link na taj članak...

http://danas.net.hr/promo/meteorit-p...centar-zagreba

Pa jel moguće da ovi u net.hr nisu znali o čemu se tu radi?

Piše ispod "sponzorirani članak"
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 21:32   #336
nešto kao ovo
http://www.adweek.com/adfreak/submar...d-stunt-152898
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 12:21   #337
Quote:
dr mladjo kaže: Pogledaj post

O wau...ovo je super
...kužim da ovo više nema veze s temom astronomije, ali i dalje...fakat fora stvar...mogu zamisliti kako bi to izgledalo nekome da to samo vidi nasumično...naravno, čim malo promisliš, kužiš da nema smisla, ali na prvu
nemouzagrebu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2014., 22:59   #338
Kineski rover na Mjesecu "mrtav". Navodno se dogodio nekakav kvar zbog čega se nije mogao pripremiti za mjesečevu noć. Koliko vidim lander još uvijek funkcionira.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 18:21   #339
Postovani Astrobobo,

Brazilski istraživači otkrili su prstene oko asteroida Chariklo

Piše: M.Ma
Objavljeno prije 10 minuta
Smanji veličinu slova Tekst Povećaj veličinu slova

Zanimljivo otkriće: Istraživači pronašli asteroid s prstenom


BRAZILSKI istraživači otkrili su prstene oko asteroida Chariklo. To je u magazinu Nature objavio European Southern Observatory.

Chariklo je najveći asteroid koji kruži oko sunca pod imenom Centaurs, koje se nalazi između Saturna i Urana, piše Wral.

Prsteni nisu neobični u solarnom sustavu. Imaju ih Jupiter, Uran, Neptun i Saturn. Ovo otkriće ipak je posebno jer se radi o dosad najmanjem nebeskom tijelu s prstenom ikad pronađenom.

Chariklo je širok samo 257 kilometara. "Nismo tražili prsten jer nismo mislili da ga mala tijela poput Charikla imaju. Zato je otkriće i nevjerojatna količina detalja koje smo našli u sustavu došla kao potpuno iznenađenje", rekao je Felipe Braga-Ribas.

Istraživači su promatrali Chariklo tijekom okultacije u lipnju prošle godine koja je bila vidljiva samo iz Južne Amerike. Prstenove su nazvali Oiapoque i Chui prema rijekama u Brazilu.

Vjeruju kako su oni možda ostatak svemirskog sudara u prošlosti. "Vjerujemo kako Chariklo ima barem jedan mali mjesec koji još moramo otkriti", dodao je Ribas.
__________________
Michael Jackson
MichaelJackson is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.03.2014., 08:30   #340
Molim da se postovi pišu u odgovarajuće teme. Također bi bilo poželjno da se ne koristi samo copy-paste nego da se korektno navede izvor teksta. Forumi služe za diskusije, dakle da raspravljamo svojim riječima i razmišljanjima, ne da nabacujemo tuđe tekstove.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:28.