Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2014., 14:14   #821
ako imam račun ino partnera za prijevoz u kojem stoji tva 0,00eur i partner je u vies bazi, a račun je od 31/05 dali ga mogu unijeti za pdv-s za 06 mjesec ili ?
airina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 19:31   #822
dragi forumaši molim vas pomagajte
počela sam raditi u jednoj firmi i odmah su mi dali da unosim u porezne knjige ulazne ino račune a ja kako nisam nikad radila tu vrstu posla malo me strah da nesto ne zeznem (na probnom sam roku)
primjetila sam da su svi partneri registrirani u vies bazi i da im je porez 0,00Eur (to znači da su prenjeli porez na nas?)
e ssad ono što mi baš nije jasno u koju kolonu pdv obrasca ide što?
imam račune za:
najam opreme, zidanje blokova, kupovanje oplate, smještaj radnika, inženjerske usluge, prijevoz opreme i usluge kooperanata.
Dai sve ovo ide u pdv obrazac kao stjecanje dobara ili usluga i po kojoj stopi? I dali ide i u kolonu isporuka i kolonu primitka (obračunska kategorija) ili nekako drukčije?
I što je s računima koji su iz 4 i 5 mjeseca, kako se oni knjiže? u isti obrazac za 6 mjesec ili?
primjetila sam i račune n kojima ne piše prijenos poreza (ništa ne pise) premda je partner u vies bazi i porez mu je 0, jeli se i takvi unose u pdv?
tko odgovori ima čokoladu
dalmatinka26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 10:43   #823
Molim samo ako mi netko može potvrditi da li radim ispravno...

Obrt, mali porezni obveznik (nije u sustavu PDV-a) registrirano se za potrebe PDV-a i dobio PDV-e ID broj, isporučuje robu poreznom obvezniku u Sloveniju (provjerila sam ga u VIESU).

Mali PO stavlja na računu klauzulu oslobođeno PDV-a čl. 41. st. 1. "reverse charge".

Predajem prijavu ZP do 20.08.
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 10:45   #824
RAČUNI IZ PROŠLOG RAZDOBLJA

I ja se pridružujem istim pitanjima, ako su računi iz 2013. godine, kako ih onda knjižimo, smijemo li ih unositi uopće u ovu godinu, jel se onda naknadno predaje pdv - s ili ne?

Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 10:52   #825
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako kupuješ auto od fizičke osobe, onda ne znam baš da je ta osoba u sustavu pdv-a Nisam sigurna da tu ima pdv.
Al vidi ovdje:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/....06.2013.).pdf

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18690

Hvala Darsey

Pročitala sve, sad mi je puno jasnije, ali nisam našla odgovre na sva svoja pitanja

- da li treba oba uvjeta zadovoljiti da se smatra novi
- ako da radim li oporezivo stjecanje ( obveza i pretporez)
- šta je sa posebnim porezom, ulazi li on u osnovicu

Ak je netko imao neš slično bilo bi super da napiše.
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 11:28   #826
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
I ja se pridružujem istim pitanjima, ako su računi iz 2013. godine, kako ih onda knjižimo, smijemo li ih unositi uopće u ovu godinu, jel se onda naknadno predaje pdv - s ili ne?

Zna li itko odgovor na prethodno pitanje?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 17:05   #827
Ne znam konkretan odgovor, al imam iskustva s izgubljenim računom za stjecanje

Jednom nisam u pdv i pdv-s obrazac stavila jedan račun za stjecanje.
Račun nikad nije došao do mene, otpremnica isto tako i ja nisam imala pojma da smo mi imali stjecanje iz Austrije.
Čula sam za to kad su me nazvali iz Porezne i rekli da se pojavila razlika.
Naime, naš dobavljač je to prijavio, mi nismo... i tamo negdje u bespućima EU birokracije su skužili da se podaci nisu poklopili (štogod to značilo) , javili našoj poreznoj. Oni nazvali mene i ja sam obrasce (pdv i pdv-s) morala ispraviti.
(i naravno, po firmi sam tražila hebenu otpremnicu i račun... sve našla kod referenta zagurano u nekom fasciklu. )

Ali u ovom, mom, slučaju, prošlo je tek 2-3 mjeseca i sve je bilo u istoj godini i mene su zvali iz porezne da me obavjeste.
A ako vi imate račun za stjecanje iz 2013 koji ste dobili tek sad, a nitko vas nije zvao iz porezne

Zadnje uređivanje Darsey : 14.07.2014. at 17:39.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 22:25   #828
dobila različita tumačenja pa više ne znam ni sama
dali se stjecanjem smatra ako se kupuju dobra ili usluge u državi članici i te iste se ugrađuju u objekt u istoj državi članici??
znači, te usluge/dobra ne dolaze u hr, vani se kupuju i ugrađuju.....treba li ovakve račune sa ppo evidentirati kao stjacanje u pdv obrascu...pitala par poreznika i nitko ne zna...
pinki lea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 08:46   #829
Quote:
pinki lea kaže: Pogledaj post
dobila različita tumačenja pa više ne znam ni sama
dali se stjecanjem smatra ako se kupuju dobra ili usluge u državi članici i te iste se ugrađuju u objekt u istoj državi članici??
znači, te usluge/dobra ne dolaze u hr, vani se kupuju i ugrađuju.....treba li ovakve račune sa ppo evidentirati kao stjacanje u pdv obrascu...pitala par poreznika i nitko ne zna...
Čl. 9. Zakona

»Stjecanje dobara unutar Europske unije« je stjecanje prava raspolaganja pokretnom materijalnom imovinom u svojstvu vlasnika, koju prodavatelj ili stjecatelj dobara ili druga osoba za njihov račun otpremi ili preveze stjecatelju tih dobara u državu članicu koja nije država članica u kojoj je započela otprema ili prijevoz tih dobara.

U Zakonu je izričito navedno da se dobra moraju i fizički otpremiti u drugu državu članicu kako bi se moglo govoriti o stjcanju dobara.

Navedena isporuka dobara nije predmet oporezivanja hrv. PDV-om , ali račun treba zaknjižiti u financijskom knigovodstvu.

Ukoliko se radi i o usluzi ugradnje, tada situacija može biti drukčija, jer je za određivanje mjesta obavljanja usluga relevantno porezno mjesto, a ne stvarno mjesto obavljanja usluge.

Usluge ugradnje mogu potpadati i pod izuzeća, vezane za nekretninu (neće biti predmet hrv. PDV-a), a može se primijeniti i temeljno načelo. Ovisi o čemu se točno radi.

Ako se ne radi o uslugama vezanim za nekretninu, tada se primjenjuje opće načelo, tj. za uslugu radite oporezivo stjecanje - primljene usluge iz EU (obveza i pretporez + predaja PDV-s).
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 08:59   #830
Pročitala sve, sad mi je puno jasnije, ali nisam našla odgovre na sva svoja pitanja

Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
- da li treba oba uvjeta zadovoljiti da se smatra novi
- dovoljno je da bude zadovoljen jedan uvjet, znači u vašem slučaju smatra se novim prijevozim sredstvom

Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
- ako da radim li oporezivo stjecanje ( obveza i pretporez)
- nova prijevozna sredstva, bez obzita tko ih isporučuje i tko ih kupuje uvijek se oporezuju u državi članici stjecatelja. Vi ga stječete za obavljanje servisne djelatnosti, no kako ga kupujete od fizičke osobe nemate pravo na pretporez (bez obzira što ga kupujete za obavljanje djelatnosti za koje je dopušten odbitak). Bolje da si ga kupite od pravne osobe, bar će te imati pravo na odbitak pretporeza.

Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
- šta je sa posebnim porezom, ulazi li on u osnovicu
- čl. 41. st. 6. u poreznu osnovicu ne ulazi poseban porez, već samo vrijednost sa fakture koju će te preračunati u kune
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 09:07   #831
Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
Molim samo ako mi netko može potvrditi da li radim ispravno...

Obrt, mali porezni obveznik (nije u sustavu PDV-a) registrirano se za potrebe PDV-a i dobio PDV-e ID broj, isporučuje robu poreznom obvezniku u Sloveniju (provjerila sam ga u VIESU).

Mali PO stavlja na računu klauzulu oslobođeno PDV-a čl. 41. st. 1. "reverse charge".

Predajem prijavu ZP do 20.08.
Ako je mali porezni obveznik "samo" registriran za potrebe PDV-a i ima PDV-e ID broj on se i dalje ne smatra poreznim obveznikom i ne može primjeniti porezno oslobođenje iz čl. 41. Zakona pri isporuci dobara, već navodi klauzulu PDV-e nije obračunat prema čl. 90. st. 2. Zakona.

Kad se govori o isporuci/stjecanju dobara oni su PDV-e id broj dobili jer su prešli/odustali od praga stjecanja te samo kako bi na sebe preuzeli obvezu plaćanja PDV-a.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 09:32   #832
Quote:
MMariano kaže: Pogledaj post
Ak netko može pomoći...

Kupili smo robu od dobavljača u Irskoj s kojim smo dogovorili paritet EXV. Istu tu robu prodajemo kupcu, poreznom obvezniku isto u Irskoj. Roba ne dolazi u HR. Kako da proknjižimo ulazni račun od dobavljača, te kako izdati i proknjižiti izlazni račun, s čijim PDV-om
Bez obzira na dogovoreni paritet, na organizaciju prijevoza ili trenutak stjecanja prava raspolaganja dobrima ona se fizički ne otpremaju iz Irske.

Račun dobavljača će biti sa irskim PDV-om i knjiži se kao redovna URA (ne u posebne evidencije) i nije predmet oporezivanja hrv. PDV-om. Možete zaknjižiti npr. 71/2201

Vi vršite isporuku/prodaju na području Irske i ta isporuka također je predmet irskog PDV-a, kao i pretheodno bez obzira da li se dobra prevoze ili ne. Načelo se morate registrirati za potrebe PDV-a, no Irska primjenjuje čl. 194. Direktive (čl. 75.st 2. našeg Zakona) tak da će te poreznu obvezu prenijeti na kupca i ne trebate se registrirati za podtrebe PDV-a.

Niti ova isporuka nije predmet oporezivanja hrv. PDV-om, ali prema čl. 78. st. 10. dužni ste račun izdati prema odredbama našeg Zakona. Navedenu isporuku ne prijavljujete u poreznim evidencijama niti u ZP-u.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 18:20   #833
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Čl. 9. Zakona

»Stjecanje dobara unutar Europske unije« je stjecanje prava raspolaganja pokretnom materijalnom imovinom u svojstvu vlasnika, koju prodavatelj ili stjecatelj dobara ili druga osoba za njihov račun otpremi ili preveze stjecatelju tih dobara u državu članicu koja nije država članica u kojoj je započela otprema ili prijevoz tih dobara.

U Zakonu je izričito navedno da se dobra moraju i fizički otpremiti u drugu državu članicu kako bi se moglo govoriti o stjcanju dobara.

Navedena isporuka dobara nije predmet oporezivanja hrv. PDV-om , ali račun treba zaknjižiti u financijskom knigovodstvu.

Ukoliko se radi i o usluzi ugradnje, tada situacija može biti drukčija, jer je za određivanje mjesta obavljanja usluga relevantno porezno mjesto, a ne stvarno mjesto obavljanja usluge.

Usluge ugradnje mogu potpadati i pod izuzeća, vezane za nekretninu (neće biti predmet hrv. PDV-a), a može se primijeniti i temeljno načelo. Ovisi o čemu se točno radi.

Ako se ne radi o uslugama vezanim za nekretninu, tada se primjenjuje opće načelo, tj. za uslugu radite oporezivo stjecanje - primljene usluge iz EU (obveza i pretporez + predaja PDV-s).
ajme tramputica sad mi tek ništa nije jasno
moja situacija je kao što sam opisala, vrlo je jednostavno, imamo gradilište u državi članici, investitor je stranac mi smo samo izvođači. Apsolutno sve od materijala do kooperanata je iz te države (kupuje se tamo i ugrađuje na licu mjesta), mi iz hrvatske samo plaćamo inozemne račune. Dali ih treba stavljati u pdv-s? Što bi vi napravili, da ili ne?
pinki lea is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 01:19   #834
Trampuca i Darsey još jednom veliko hvala na pomoći i objašnjenjima , ovdje sam više naučila nego na iti jednom seminaru, pogotovo mislin na sve koji se prvi put susreću s navedenim propisima i problematikom.

Za danas vas neću više mučiti, no sutra ću sigurno pripremiti koje pitanje
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 01:23   #835
Quote:
pinki lea kaže: Pogledaj post
ajme tramputica sad mi tek ništa nije jasno
moja situacija je kao što sam opisala, vrlo je jednostavno, imamo gradilište u državi članici, investitor je stranac mi smo samo izvođači. Apsolutno sve od materijala do kooperanata je iz te države (kupuje se tamo i ugrađuje na licu mjesta), mi iz hrvatske samo plaćamo inozemne račune. Dali ih treba stavljati u pdv-s? Što bi vi napravili, da ili ne?
Vjerujem ti. Ovak da pojednostavimo. Sve isporuke dobara (građevinskog matrerijala) koje nabavite od dobavljača ne stavljate u PDV-s (ne radite stjecanje). To će te najbolje prepoznati jer će račun za materijal imati obračunan PDV-e države članice gdje je kupljen, jer fizički ne dolazi do opreme u RH.

Što se tiče usluga, kao se radi o gradilištu vjerujem da će se sve odnositi na tu građevinu (usluge u svezi s nekretninom) i ni tu ne prijavljujete račune u porezne evidencije kod nas, jer se oporezuju gdje se nekretnina nalazi. Također to će te najbolje prepoznati što će vam za te usluge zaračunati PDV-e države članice gdje se nalazi nekretnina.

Ukoliko vam na računu naznače "reverse charge" znači da kod nas radite stjecanje i popunjavate PDV-s. To se npr. može dogoditi kod vam uslugu prijevoza materijala do gradilišta obavi strani poduzetnik. Iste se oporezuju prema temeljnom načelu, sjedištu primatelja.

Znači malo pripaziti kod računa za usluge, tj. na koju vrstu usluge se odnose.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 14:35   #836
Zvali su nas iz porezne uprave u vezi usklađenja prijavljenih PDV-S obrazaca i podatak u VIES bazi. Ustanovili smo da dobavljači iz Italije i Španjolske nisu prijavili nekoliko isporuka. Kad to sve zbrojim još uvijek imam razliku od parstotina kuna. Mislim da je to zbog tečajne razlike. Imate li vi sličnih problema?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 20:48   #837
Ja sam imao dva takva slucaja... napisao obrazlozenje za ono sto mislim da su nasi dobavljaci krivo prikazali i predao to referentu + kopije ura... mogu se kladiti da to jedino mi radimo... sta da je njima obrazlazem ono sto je moj dobavljac prikazao kao trostrani posao, a nema veze s trostranim poslom... neka to on obrazlaze svojoj poreznoj upravi.. jedva su cekali da mi dodemo u eu da mozemo sva sranja pregledavat ko nemamo dosta svojih izmisljotina...
moj jedan dobavljac je stavio racun od 24.06.2013. g. u prijenos porezne obveze, a mi od 01.07. tek u EU i sada neka ja to obrazlozim babi u poreznoj koja me trazi izvod da je to placeno i kopiju ure naravno kod nas je to proslo kao uvoz, imam JCD i racun od speditera, ali ne dajte vi jos i izvod posaljite...
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 23:16   #838
Quote:
trampuca kaže:
nova prijevozna sredstva, bez obzita tko ih isporučuje i tko ih kupuje uvijek se oporezuju u državi članici stjecatelja. Vi ga stječete za obavljanje servisne djelatnosti, no kako ga kupujete od fizičke osobe nemate pravo na pretporez (bez obzira što ga kupujete za obavljanje djelatnosti za koje je dopušten odbitak). Bolje da si ga kupite od pravne osobe, bar će te imati pravo na odbitak pretporeza.
Što se događa u slučaju ako primimo uslugu prijevoda za natječajnu dokumentaciju od fizičke osobe iz EU (Slovenija), radim obračun PDV-a na primljenu uslugu, ali nemamo pravo na odbitak pretporeza jer smo uslugu primili od fizičke osobe

Još jedno pitanje, mali porezni obveznik obavlja uslugu dizajna internet stranice poreznom obvezniku u BiH. Trebam li za njega zatražiti PDV ID broj?
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 13:20   #839
da li se netko susreo možda sa potrebom izdavanja računa pravnoj osobi iz Švicarske?
Oni nisu u EU znači tretiram ih ko treću zemlju i ne može ih se provjeriti u VIES bazi. Radi se o usluzi prijevoza kod koje dolazi do prijenosa PO na primatelja ali kako ih ne mogu provjeriti u VIES-u koji dokaz da priložim?
Radi se o osiguranju koji je dio holdinga, isto osiguranje - holding ima svoju poslovnicu u njemačkoj, italiji,švicarskoj,mađarskoj, svaka ima svoj porezni broj. Kad provjerim ova osiguranja tog holdinga koji su u zemljama članicama EU, VIES kaže da su PDV ID brojevi ispravni. Mogu li tom logikom reći i da je isto osiguranje ali iz švicarske isto pravni subjekt koji obavlja gospodarsku djelatnost te izdati račun sa REVERSE CHARGE?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 10:56   #840
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
da li se netko susreo možda sa potrebom izdavanja računa pravnoj osobi iz Švicarske?
Oni nisu u EU znači tretiram ih ko treću zemlju i ne može ih se provjeriti u VIES bazi. Radi se o usluzi prijevoza kod koje dolazi do prijenosa PO na primatelja ali kako ih ne mogu provjeriti u VIES-u koji dokaz da priložim?
Radi se o osiguranju koji je dio holdinga, isto osiguranje - holding ima svoju poslovnicu u njemačkoj, italiji,švicarskoj,mađarskoj, svaka ima svoj porezni broj. Kad provjerim ova osiguranja tog holdinga koji su u zemljama članicama EU, VIES kaže da su PDV ID brojevi ispravni. Mogu li tom logikom reći i da je isto osiguranje ali iz švicarske isto pravni subjekt koji obavlja gospodarsku djelatnost te izdati račun sa REVERSE CHARGE?
pa ako Švicarska nije u EU onda ju tretiraš kao i svaki drugi izvoz, (naprimjer u Bosnu ili Srbiju), nema PPO...
monito is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.