Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2014., 22:28   #61
Dajem primjere koji su prisutni u praksi, a ovo sto ti navodis su samo nekakvi iskarikirani primjeri za koje nisam bas sigurna da se od ucenika traze.
Izuzev hrvatskih zupanija, to znam da se trazi, ali nes ti problema.
I Nijemci i Austrijanci bubaju savezne pokrajine, Svicarci kantone, pa cak i Amerikanci savezne drzave pa ne vidim u cemu je strahota da nasi ucenici znaju zupanije.
Sigurno ne bi svijet propao da ih ne nauce, ali ne vidim u tome ni neki smrtni grijeh hrvatskog skolstva.

I da, "bubanje" nekih stvari je itekako podloga za daljnje razvijanje vjestina.
Recimo ne mozes pravilno komunicirati na stranom jeziku ako nisi usvojio osnove gramatike, pravopisa, osnovni vokabular.
A tu ima, po tvom poimanju stvari, puno "bubanja" jer ti je strani jezik upravo to - strani jezik.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 22:37   #62
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
po meni, i nema toliko bubanja nepotrebnih činjenica. no ima učenika koje ne zanimaju detalji. zato ne bi bilo loše da postoje kurikulum a i b, odvojeni razredi i rani pojačani predmeti za učenike koji će kasnije u strukovne škole. takvi bi učili manje, ali temeljito naučili ono što spada u opću kulturu i imali vremena za npr. četiri sata tehničkog i četiri sata tjelesnog (nek se djeca ispušu). bolje je i korisnije jednog dana biti dobar stolar nego loš pravnik.
Na tu ideju roditelji bi digli jos vecu halabuku jer bi optuzili sustav za diskriminaciju djece.
Zamisli da danas neka uciteljica u 4. razredu roditelju predlozi da dijete usmjeri u vodoinstalaterske vode.
Pa dijete se jos formira, mijenja, mijenjaju mu se interesi, radne navike....
Skandal samo takav.

Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
bubanje napamet... ovisi tko što smatra istim. konjugacije u njemačkom se mogu učiti na primjerima. životnim. ili iz pjesama, običnih smiješnih stihova. tako se lakše pamti. tablica množenja se ne uči napamet. sa svojom kćeri sam je brzinski odradila obrnutim redom, preko rastavljanaj na faktore. to je razumijevanje odnosa među brojevima.
Samo manji dio djece moze konjugacije/deklinacije nauciti iz zivotnih primjera, deduktivno, recimo gledanjem tv-a i slusanjem pjesama. Pritom ne mislim na engleski u kojem prakticki ne postoji ni deklinacija ni konjugacija.
Vecem dijelu treba najprije pojasnjeno pravilo i tablica s primjerima kroz sva lica/sve padeze pa tek kad to usvoje, mogu ista pravila primijeniti na ostale slicne glagole/imenice istog roda itd.

A za tablicu mnozenja...
Svaka cast tebi, ali zaista mislim da je prosjecnom osmogodisnjaku lakse memorirati samu tablicu nego krenuti rastavljati na faktore.
Nemojmo pretjerivati.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 23:42   #63
Ja pod bubetanje recimo nisam.mislila uopće na učenje naizust pjesmice ili svladavanje gramatickih kategorija, tablice mnozenja, to su zapravo vježbe pamćenja i snalaženja u mnemotehnici, vrlo su bitne za daljnje obrazovanje.

Ponajprije sam mislila na zahtjev učitelja da se odgovara usmeno bubetanjem.

Mnogi se zgražaju kad kažem da se za bubetanje lekcije napamet kod mene moze dobiti u najboljem slučaju trojka, i to kao poticaj da se shvati kako takvo učenje najčešće potaknuto roditeljima nije prihvatljivo. Dvojka je za one Koji se nakon objašnjenja što je krivo još objašnjavaju da su sve rekli i znali, a nisi ih smio prekinuti potpitanjem
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 23:53   #64
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Ja pod bubetanje recimo nisam.mislila uopće na učenje naizust pjesmice ili svladavanje gramatickih kategorija, tablice mnozenja, to su zapravo vježbe pamćenja i snalaženja u mnemotehnici, vrlo su bitne za daljnje obrazovanje.

Ponajprije sam mislila na zahtjev učitelja da se odgovara usmeno bubetanjem.

Mnogi se zgražaju kad kažem da se za bubetanje lekcije napamet kod mene moze dobiti u najboljem slučaju trojka, i to kao poticaj da se shvati kako takvo učenje najčešće potaknuto roditeljima nije prihvatljivo. Dvojka je za one Koji se nakon objašnjenja što je krivo još objašnjavaju da su sve rekli i znali, a nisi ih smio prekinuti potpitanjem
Ma skroz se slazem s tobom, nisam tebe ni pitala sto smatras pod bubanjem nego ostale koji se razbacuju tim pojmom a pritom nisu sigurni u kojoj se mjeri, sto tocno i da li uopce "buba" u pojedinim predmetima.
Pa onda imamo te neke imaginarne i totalno iskarikirane primjere kakti bubanja prosjecne godisnje kolicine padalina u Bangladesu ili BDP-a u Ugandi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 00:07   #65
Joj to su one fore dao mi prof komad jer nisam znao kak se zove konj bana Jelačića, a starci pojma nemaju da ga je prof to pitao iz sarkazma jer nije znao ni kad je počeo prvi svjetski rat
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 08:46   #66
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
Jako sam nezadovoljna školom u RH. Radim sa svim školama, osnovnim, srednjim, pa mi fakat bude zlo kad vidim čega sve ima (di je onaj smajlićšto bljuje?

Kad bi me se pitalo, zalagala bih se na onu podjelu boljih i lošijih đaka nakon razredne nastave. time bi se izbjeglo da djeca koja će vjerojatno cijeli život "krampati" uče one silne gluposti iz svih mogućih predmeta. Jako je bitno da znaju za tamo neki akuzativ i mezopotamiju. Ma daj me nemoj... Bilo bi bolje da zna primijeniti akuzativ pravilno, što se postiže usmenim i pismenim izražavanjem, nego bubanjem gramatike napamet.

A oni koji mogu i žele više, nek uče sve i svašta. Ali opet, ne biflanjem napamet nekih činjenica, koje danas važe a sutra tko zna, nego na način da istražuju, proučavaju, sami do nečeg dođu. Da ih se nauče razmišljati.

da, u školama nam pretežno vlada mrak. Čast izuzecima.
sori, u svojoj županiji, cca 50 škola
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 08:59   #67
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Kad se vec spominje "bubetanje napamet", dajte precizirajte na sto tocno mislite.

Padezna pitanja?
Neke vazne godine iz povijesti?
Redoslijed epoha u umjetnosti?
Ucenje oznaka za kemijske elemente?
Ucenje nepoznatih rijeci ili nastavaka za konjugaciju u stranim jezicima?


Evo, to mi se čini besmisleno, da ove stvari uči dijete koje će sa 17 pa nadalje krečiti zidove cijeli život, ili raditi u tvornici na stroju i sl.

a imam sreću raditi s djecom (ne, nisam vodoinstalaterka ) na svim razinama, čak i kad završe školovanje- dolaze meni, individualno, grupno, svašta radim pratim ih godinama (ne stokam, to mi je posao
e, a paralelno radim s njihovim nastavnicima, stručnim suradnicima, ravnateljima. znači, i njih poznajem, s njima razgovaram...
i onda gledam i uspoređujem. meni je prestrašno to što vidim i čujem. i žalosno.

a najviše me smeta kad uđem u školu i onda si mislim: kad bih ja bila neki luđak, mogla bih... bombu postavit, nitko ne bi znao. razumijete li me? nigdje nikog. najjači su mi oni koji šparaju struju pa uđem u mrak. e, mrak. dobro, polumrak. ali više mrak nego svjetlo... i tak djeca bauljaju pod odmorom... isuse...

a onda opet imamo škole u koje uđem, a oni meni: molim osobnu. od tog mi isto pada klapna, iako- draže mi je i to nego kad uđem u školu a nigdje nikog na ulazu.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 09:21   #68
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
Evo, to mi se čini besmisleno, da ove stvari uči dijete koje će sa 17 pa nadalje krečiti zidove cijeli život, ili raditi u tvornici na stroju i sl..
A sto bi, po tebi, svako dijete trebalo znati nakon osnovne skole?
Jer osnovna skola je obavezna.
Istina, neki od ovih primjera koje sam navela uzeti su iz srednje skole, pa se onda sasvim sigurno ni ne odnose na one koji nakon 8. razreda odluce da ih ne zanima "bubanje" bilo cega i krenu kreciti zidove.

Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
a imam sreću raditi s djecom (ne, nisam vodoinstalaterka ) na svim razinama, čak i kad završe školovanje- dolaze meni, individualno, grupno, svašta radim pratim ih godinama (ne stokam, to mi je posao
e, a paralelno radim s njihovim nastavnicima, stručnim suradnicima, ravnateljima. znači, i njih poznajem, s njima razgovaram...
i onda gledam i uspoređujem. meni je prestrašno to što vidim i čujem. i žalosno..
Sto tocno ti je prestrasno i zalosno?

Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
a najviše me smeta kad uđem u školu i onda si mislim: kad bih ja bila neki luđak, mogla bih... bombu postavit, nitko ne bi znao. razumijete li me? nigdje nikog. najjači su mi oni koji šparaju struju pa uđem u mrak. e, mrak. dobro, polumrak. ali više mrak nego svjetlo... i tak djeca bauljaju pod odmorom... isuse...

a onda opet imamo škole u koje uđem, a oni meni: molim osobnu. od tog mi isto pada klapna, iako- draže mi je i to nego kad uđem u školu a nigdje nikog na ulazu.
Ne.

Kakav mrak? Polumrak? Tko to spara struju?

I sto nije u redu s tim da te, kad kao nepoznata odrasla osoba udjes u skolu punu maloljetne djece, netko trazi osobnu??
Trebalo bi omoguciti bilo kome s ceste da se nesmetano krece po skolama kad hoce i koliko hoce?
S druge strane, nije ti normalno ni kad te nitko nista ne pita na ulazu.
Koje je tvoje rjesenje?

Ima li stvari koje te ne smetaju u skolstvu?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 10:22   #69
trebali bi znati pravilno izgovarati i pisati riječi svakodnevnog govora, znati suvislo nešto opisati ili bar iznijeti nako svoje mišljenje.

prestrašan mi je nemar i nezainteresiranost nastavnika i str.suradnika te stav da su bogom dani, da je njihov predmet bitan kao i svaka točka i zarez u njihovom udžbeniku... kad mi dostave dopis da svakako planiram predavanje na njihovoj školi (ono, pod obavezno), ali ne za vrijeme nastave koju je ove godine "zabranjeno" remetiti, ali da svakako dođem jer to im je apsolutno bitno...

dakle, pogledaj kroz prozor, vjerojatno ti je oblačno (bar je kod mene)? i onda uđeš u školu, a ono- ugašena svjetla, nigdje nikog na ulaznim vratima škole. Sad već znam raspored prostorija po školama i znam kamo da idem. Ali, u početku nisam znala, pa sam bauljala po hodnicima, od vrata do vrata čitala tko tu sjedi... dok ne nađem neki ured pa pitam gdje je xy. jer ni čistačicu ne možeš sresti a kamoli kog drugog.
Meni to nije ok.

a ovo s legitimiranjem... ne znam... ako je OK, dobro, ali onda to treba uvesti u sve škole. za sada, to se događa u samo dvije (od cca 50) škola s kojima radim. dakle da, po većini škola u mojoj županiji se mogu prešetavati manijaci. Neopaženo. u samo nekima je uobičajeno da spremačica sjedi na ulazu.

šta je dobro? djeca.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 10:29   #70
mene smeta sto ljudi s fakulteta izlaze nepismeni ili polupismeni u najboljem slucaju.
evo, ja to smatram jednim od osnovnih zadataka osnovne skole. uz poznavanje osnovnih matematickih operacija, poznavanje osnova zemljopisa i povijesti. za dvojku, moras biti pismen da izadjes iz osnovne skole. ne moras znati sto je aliteracija ili pleonazam ali moras znati da se ne pise dijeca ili ljutski.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 10:32   #71
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
trebali bi znati pravilno izgovarati i pisati riječi svakodnevnog govora, znati suvislo nešto opisati ili bar iznijeti nako svoje mišljenje..
I to je sve sto bi trebali znati nakon 8 godina skolovanja?
E to bi tek bilo zalosno.
Pravilno izgovoriti rijeci, suvislo nesto opisati i iznijeti svoje misljenje zna i moj sin s 3,5 godine.
Dakle, posaljem ga samo u 1. razred osnovne da nauci pravilno pisati i to mu je dosta?
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
prestrašan mi je nemar i nezainteresiranost nastavnika i str.suradnika te stav da su bogom dani, da je njihov predmet bitan kao i svaka točka i zarez u njihovom udžbeniku... kad mi dostave dopis da svakako planiram predavanje na njihovoj školi (ono, pod obavezno), ali ne za vrijeme nastave koju je ove godine "zabranjeno" remetiti, ali da svakako dođem jer to im je apsolutno bitno...

dakle, pogledaj kroz prozor, vjerojatno ti je oblačno (bar je kod mene)? i onda uđeš u školu, a ono- ugašena svjetla, nigdje nikog na ulaznim vratima škole. Sad već znam raspored prostorija po školama i znam kamo da idem. Ali, u početku nisam znala, pa sam bauljala po hodnicima, od vrata do vrata čitala tko tu sjedi... dok ne nađem neki ured pa pitam gdje je xy. jer ni čistačicu ne možeš sresti a kamoli kog drugog.
Meni to nije ok.

a ovo s legitimiranjem... ne znam... ako je OK, dobro, ali onda to treba uvesti u sve škole. za sada, to se događa u samo dvije (od cca 50) škola s kojima radim. dakle da, po većini škola u mojoj županiji se mogu prešetavati manijaci. Neopaženo. u samo nekima je uobičajeno da spremačica sjedi na ulazu.

šta je dobro? djeca.
Volim generaliziranja.
Nijedan nastavnik ne valja, sva djeca su dobra.

Inace, trebala bi znati da remecenje nastave ne dopusta ministarstvo, a ne nastavnici, ravnatelji ili tko vec.
Postoji nesto sto se zove tjedni, mjesecni i godisnji fond sati koji se mora ispostovati.
I koliko god tvoja predavanja bila vazna, zanimljiva i korisna, moraju se odvijati u vrijeme dok nema nastave.
U mojoj skoli predavanja i radionice odrzavaju se iskljucivo navecer, subotom ili za vrijeme nenastavnih dana (tzv. praznika).

I ne mogu si uopce zamisliti u kojoj su to zupaniji sve skole tako mracne i bogomdani poligon za presetavanje manijaka.

Legitimiranje na ulazu je obavezno, ako se to negdje ne radi, treba popricati s ravnateljem.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 10:34   #72
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mene smeta sto ljudi s fakulteta izlaze nepismeni ili polupismeni u najboljem slucaju.
Ali za to stvarno ne treba kriviti sustav.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:00   #73
ali treba. netko ih je pustio iz skole osnovne s dovoljno dobrim ocjenama da upisu dobru srednju, iz te srednje ih je netko pustio ponovo s dovoljno dobrim ocjenama da upisu fakultet.
nekoga ko pise dijeca, ljutski, sa papirima, krivo koristi jer/jel..... i tako dalje. to su one ocite stvari, koje vidis na.prvu.
isto tako je znanje slabo tj.puno rupa.i u ostalim podrucjima.
puno je vaznije znati i shvacati uzroke.1. i 2. svjetkog rata te moci povezati npr koje reperkusije imaju politicki dogadjaji na znanost i umjetnost nego znati i jedan jedini datum napamet.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:06   #74
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
I to je sve sto bi trebali znati nakon 8 godina skolovanja?
E to bi tek bilo zalosno.
Pravilno izgovoriti rijeci, suvislo nesto opisati i iznijeti svoje misljenje zna i moj sin s 3,5 godine.
Dakle, posaljem ga samo u 1. razred osnovne da nauci pravilno pisati i to mu je dosta?


Volim generaliziranja.
Nijedan nastavnik ne valja, sva djeca su dobra.

Inace, trebala bi znati da remecenje nastave ne dopusta ministarstvo, a ne nastavnici, ravnatelji ili tko vec.
Postoji nesto sto se zove tjedni, mjesecni i godisnji fond sati koji se mora ispostovati.
I koliko god tvoja predavanja bila vazna, zanimljiva i korisna, moraju se odvijati u vrijeme dok nema nastave.
U mojoj skoli predavanja i radionice odrzavaju se iskljucivo navecer, subotom ili za vrijeme nenastavnih dana (tzv. praznika).

I ne mogu si uopce zamisliti u kojoj su to zupaniji sve skole tako mracne i bogomdani poligon za presetavanje manijaka.

Legitimiranje na ulazu je obavezno, ako se to negdje ne radi, treba popricati s ravnateljem.
ako je nešto predviđeno nastavnim planom i programom, valjda je ok da se ubaci kad predavač može doći? Popodne većina ne može jer ne postoji prijevoz. čak i roditeljske sastanke radimo u jutarnjoj smjeni.

10 godina rada U školi me naučilo da na kraju šk.g. često ima viška satova, tak da jedan sat u cijeloj šk.g. koji radim grupno- mislim da nije prestrašno remećenje nastave. tim više što je to zadano nastavnim planom i programom, kurikulumom, kak se već sad zove.

djeca- većinom su sjajna.
roditelji- šta da ti kažem, prečesto pomislim "jadna djeca".
djelatnici škole- hm... češće bih im dala - nego +. da samo vidiš po negradskim školama kako se opuste, u trenirkama rade???!!!??? pa još kad počnemo pričati na temu nastave i sl... I stručni suradnici koji dolaze na posao kad raspeljaju djecu u vrtiće i na čuvanja po dolaze na posao u 9 ( a ravnatelju to čist OK). Kad i on ide doma skuhat ručak... pa se vrati na posao, sve za radnog vremena. i nemoj ni pomislit da izmišljam i želim stvari prikazat strašnijima nego jesu. i ja sam na kraju dana samo mama jednog divnog dječaka koji prolazi sve ono što i njegovi vršnjaci po cijeloj RH. nije njegova škola i njeni djelatnici nit puno bolja nit puno gora od ostalih. Samo je meni gore, jer znam kako ta škola funkcionira. zamisli, čak sam na toj i radila neko vrijeme...

možda se krivo izražavam, stalno spominjem često, rijetko... ali kad radim iz godine u godinu sa stotinama, zapravo tisućama njih, nekako te silne minuse stalno i svuda viđam, i stvarno ih ima puno. a oni dobri ljudi na školama se ne istaknu. znam da ih ima, ali ovi "loši" su upadljiviji. to ti je tak moje viđenje.

to što tvoje (i moje) dijete ima kd kuće kolko tolko smislen odgoj i prikladne uzore, ne znači da imaju i drugi. stvarno ti velim- ti da i u školi radiš- imaš uvid u stanje na samo tvojoj školi. ja ti u generaciji osnovnoškolaca odradim više od tisuću djece, što individualno što grupno. Opći dojam je (moj) zastrašujuć. od pismenosti do nepoznavanja osnovnih životnih činjenica. nemoj me sad pitat: koje su sad to? Ono, shvaćanje života, da za manje od 4 soma ne treba ni ustajat iz kreveta ( a imenik pun komada) i takve stvari.
Pismeno se lošije (puno) izražavaju nego usmeno.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:35   #75
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali treba. netko ih je pustio iz skole osnovne s dovoljno dobrim ocjenama da upisu dobru srednju, iz te srednje ih je netko pustio ponovo s dovoljno dobrim ocjenama da upisu fakultet.
Je, provukli su se mozda i kroz osnovnu i kroz srednju skolu, ali budimo realni - ne mozes ocekivati da ce ucenik pasti razred samo zbog nepoznavanja razlike ije/je.
Mozda u datom momentu (najkasnije na popravnom), zna sve ostale osnovne stvari pa nekako zaradi tu svoju dvojku iz hrvatskog.

Ono za sto ja eventualno krivim sustav u ovom kontekstu su dvije stvari:
1. nepisano pravilo da u osnovnoj skoli nema padanja razreda jer tako nesto "nije pedagoski"
2. drzavna matura kakva danas postoji, gdje su na nizoj razini pitanja smijesna a prag za prolaznost 20-30%

Ali i jedno i drugo je rezultat pritisaka izvana ("nezadovoljstvo roditelja i djece skolom").
To je nama nasa borba dala.

Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
ako je nešto predviđeno nastavnim planom i programom, valjda je ok da se ubaci kad predavač može doći? Popodne većina ne može jer ne postoji prijevoz. čak i roditeljske sastanke radimo u jutarnjoj smjeni.

10 godina rada U školi me naučilo da na kraju šk.g. često ima viška satova, tak da jedan sat u cijeloj šk.g. koji radim grupno- mislim da nije prestrašno remećenje nastave. tim više što je to zadano nastavnim planom i programom, kurikulumom, kak se već sad zove.

djeca- većinom su sjajna.
roditelji- šta da ti kažem, prečesto pomislim "jadna djeca".
djelatnici škole- hm... češće bih im dala - nego +. da samo vidiš po negradskim školama kako se opuste, u trenirkama rade???!!!??? pa još kad počnemo pričati na temu nastave i sl... I stručni suradnici koji dolaze na posao kad raspeljaju djecu u vrtiće i na čuvanja po dolaze na posao u 9 ( a ravnatelju to čist OK). Kad i on ide doma skuhat ručak... pa se vrati na posao, sve za radnog vremena. i nemoj ni pomislit da izmišljam i želim stvari prikazat strašnijima nego jesu. i ja sam na kraju dana samo mama jednog divnog dječaka koji prolazi sve ono što i njegovi vršnjaci po cijeloj RH. nije njegova škola i njeni djelatnici nit puno bolja nit puno gora od ostalih. Samo je meni gore, jer znam kako ta škola funkcionira. zamisli, čak sam na toj i radila neko vrijeme...

možda se krivo izražavam, stalno spominjem često, rijetko... ali kad radim iz godine u godinu sa stotinama, zapravo tisućama njih, nekako te silne minuse stalno i svuda viđam, i stvarno ih ima puno. a oni dobri ljudi na školama se ne istaknu. znam da ih ima, ali ovi "loši" su upadljiviji. to ti je tak moje viđenje.

to što tvoje (i moje) dijete ima kd kuće kolko tolko smislen odgoj i prikladne uzore, ne znači da imaju i drugi. stvarno ti velim- ti da i u školi radiš- imaš uvid u stanje na samo tvojoj školi. ja ti u generaciji osnovnoškolaca odradim više od tisuću djece, što individualno što grupno. Opći dojam je (moj) zastrašujuć. od pismenosti do nepoznavanja osnovnih životnih činjenica. nemoj me sad pitat: koje su sad to? Ono, shvaćanje života, da za manje od 4 soma ne treba ni ustajat iz kreveta ( a imenik pun komada) i takve stvari.
Pismeno se lošije (puno) izražavaju nego usmeno.
Ne mislim da izmisljas, ali moram priznati da me vrijedja kad ispadne da smo svi mi nastavnici isti.
Radila sam u nekoliko skola, sto osnovnih, sto srednjih i nikad nisam isla na posao u trenirci, kasnila na nastavu, odlazila ranije ili na satu pricala dogodovstine iz svog zivota da mi prodje 45 min.
Ali naravno da su oni "losi" upadljiviji, pa se o onim "dobrim" nikad ni ne prica.

Sto se fonda sati tice, moram priznati da kod mene na kraju uvijek jedva dostignemo predvidjenu brojku, jer se mnogi sati izgube zbog blagdana, dana skole, raznih projekata, terenskih nastava, maturalaca, bolovanja....
Iz tog razloga nikad nismo imali predavanja u vrijeme nastave.

I moram prokomentirati ovaj tvoj zadnji odlomak.
Shvacanje da se za manje od 4 soma ne isplati ustajati iz kreveta je poimanje zivota koje ucenici donesu iskljucivo i samo od kuce.
Tako nesto sigurno im nisu prenijeli nastavnici koji dobar dio staza i odrade za nesto malo vise od 4 soma.
Ne jednom su me pitali ucenici kako mi se uopce da truditi oko njih za tu mizernu placu i zasto si ne nadjem neki bolje placeni posao.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:46   #76
ali frupi, radi se o ucenicima koji su evidentno prolazili sa 4 i 5! o tome se radi, ako su zavrsili fakultet za pretpostaviti je da nisu u osnovnoj prosli s 3 i u srenjoj s 2. jel kuzis, o tome se upravo radi, djeca dobivaju odlicne i vrlodobre ocjene a nemoju osnovnu pismenost.

plus jos jedna stvar, od kad ato nema padanja? to sam vec vise pta cula, kad je to nepisano pravilo uvedeno? i kad sam ja isla u skolu pocetak 90tih) i kad je moja sestra isla (kraj 90tih) debelo se padalo
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:48   #77
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ne jednom su me pitali ucenici kako mi se uopce da truditi oko njih za tu mizernu placu i zasto si ne nadjem neki bolje placeni posao.

Evo ovo je temelj našeg lošeg obrazovanja, zemlje, sustava, svega!!!!

Ovo je ishodište svih naših problema, ovo je naš odgoj, ovo je naše poimanje svijeta!

Činjenica da djeca danas bolje poimanju novčane odnose i kulturu novca nego jedno obično ije/je (za koje nije ni potrebno bubetanje napamet, osim u iznimnim slučajevima, i koje se može uvježbati i zaista s razumijevanjem naučiti), činjenica da živimo u društvu, ma svijetu, koje je uronjeno u neoliberalni kapitalizam i od kojeg smo uzeli najgore, a bacili najbolje, činjenica da smo oduvijek, povijesno ukotvljeno, nacija retardiranih kretena koja je oduvijek bila samo sinonim za neku gomilu budala koju eksploatiraš i šalješ na prve linije jer genijalno ginu i tad su najbolji (ovo se primjenjuje na sve, od industrije do rata, ratovanje spominjem jer smo u povijesti poznati kao pleme ratnika dovođeno da ratuje za druge), činjenica da se nikad nismo zaista građanski obrazovali i odgojili, to je nama naša borba dala!!!

Zato kažem, možemo mi trkeljati o reformi školstva, nama treba DUHOVNA reforma ponajprije, nama treba kritičko mišljenje, reforma per se!
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:49   #78
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Na tu ideju roditelji bi digli jos vecu halabuku jer bi optuzili sustav za diskriminaciju djece.
Zamisli da danas neka uciteljica u 4. razredu roditelju predlozi da dijete usmjeri u vodoinstalaterske vode.
Pa dijete se jos formira, mijenja, mijenjaju mu se interesi, radne navike....
Skandal samo takav.
a kakvu bi tek haalbuku digli sindikati da se neki predmeti ukinu, ili da se smanji satnica ili da se nekoj djeci dopusti nepohadjanje nekih predmeta....
ono, da se neka radna mjesta ugase...
da neki nastavnici moraj kruh potraziti negdje drugdje

da, dijete se formira, formiramo se i mi rastemo i razvijamo kroz cijeli zivot, al masa klinaca se u OS zajebava sa losim ocjenama, pa izostancima, pa losom slikom o sebi, poteskocama u socijalizaciji i sl. za vrijeme u koje bi mogli razvijati hrpu prakticnih vjestina, pogotovo ako im se roditelji bave nekim obrtom, poljoprivredom i sl.

necija potreba za "opcom kultrom" rezultira pretjranim grijanjem stolice i ubijanjem potreba za ucenjam i istrazivanjem, pa onda i ubijanjem djetetovih istinskih interesa i potreba.
a sve u svrhu ocuvanja radnih mjesta.
treba imat muda i reci da neka djece zele biti stolari i cvjecari, da ih zaboli za A. Senou ili Matosa, da ih ne zanimaju turski ratovi, nego da zele piliti drva i brinuti o biljkama.

ovo sto je sada obavezno u OS, vecina je totalno nepotrebna, a nacin kako se djecu tjera da uce, zapravo kontraproduktivan.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:54   #79
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali frupi, radi se o ucenicima koji su evidentno prolazili sa 4 i 5! o tome se radi, ako su zavrsili fakultet za pretpostaviti je da nisu u osnovnoj prosli s 3 i u srenjoj s 2. jel kuzis, o tome se upravo radi, djeca dobivaju odlicne i vrlodobre ocjene a nemoju osnovnu pismenost.

plus jos jedna stvar, od kad ato nema padanja? to sam vec vise pta cula, kad je to nepisano pravilo uvedeno? i kad sam ja isla u skolu pocetak 90tih) i kad je moja sestra isla (kraj 90tih) debelo se padalo
pada se
ja suradjujem sa raznim skolama, radim sa klincima iz raznih sredina, ima padova u OS.
samo sto se, "vise isplati" i radije ce se nastavnici potruditi djetetu uvaliti prilagodjen program, nego ga rusiti.
kad je na prilagodjenom, onda "ne smije past"
kako izgledaj ti prilagodjeni, necu komentirati.
nastavnici dobivaju cak i neki sitan dodatak na placu za to, djeca manje rade, lakse dobiijutrojke, nerjtko i petice, a po mnei, umjesto prilagodjenog, bolje bi bilo da im se pol predmeta ukine i da neke odrade posteno.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 11:59   #80
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a kakvu bi tek haalbuku digli sindikati da se neki predmeti ukinu, ili da se smanji satnica ili da se nekoj djeci dopusti nepohadjanje nekih predmeta....
ono, da se neka radna mjesta ugase...
da neki nastavnici moraj kruh potraziti negdje drugdje

da, dijete se formira, formiramo se i mi rastemo i razvijamo kroz cijeli zivot, al masa klinaca se u OS zajebava sa losim ocjenama, pa izostancima, pa losom slikom o sebi, poteskocama u socijalizaciji i sl. za vrijeme u koje bi mogli razvijati hrpu prakticnih vjestina, pogotovo ako im se roditelji bave nekim obrtom, poljoprivredom i sl.

necija potreba za "opcom kultrom" rezultira pretjranim grijanjem stolice i ubijanjem potreba za ucenjam i istrazivanjem, pa onda i ubijanjem djetetovih istinskih interesa i potreba.
a sve u svrhu ocuvanja radnih mjesta.
treba imat muda i reci da neka djece zele biti stolari i cvjecari, da ih zaboli za A. Senou ili Matosa, da ih ne zanimaju turski ratovi, nego da zele piliti drva i brinuti o biljkama.

ovo sto je sada obavezno u OS, vecina je totalno nepotrebna, a nacin kako se djecu tjera da uce, zapravo kontraproduktivan.
Josip Kozarac je bio jebeni inženjer šumarstva, jedan od naših najpoznatijih šumara, o čemu pričamo?

Kad se hvataš hrvatskog jezika i književnosti, grizem!

Ako je previše znati osnove vlastita jezika i kulture, bio ti stolar, maler ili profesor novije književnosti na FFZG-u, a pomoću tih osnova uči se razmišljati, konkretizirati, kritički misliti, izdvajati iz cjeline (rad na tekstu), čitati, pisati... Pa jebemu što onda trebamo...

Da, neće sva djeca u pripovijesti jednog Matoša uočiti neke zbiljske činjenice, ali će uvidjeti neku tradiciju, naučiti neke nove riječi, shvatiti da su bili ljudi i prije njih... Da ne govorim o tome što mogu iz čitanja sve naučiti, koje svjetove posjetiti.

Isto vrijedi za sve predmete... Ako je poznavanje velikih hrvatskih rijeka previše, ako je učenje razlomaka previše, ako je učenje o prvom i drugom svjetskom previše i za jednoga malera, pa onda mu oduzmimo i pravo jebenoga glasanja jerbo taj čovjek, taj maler, taj pjesnik, taj inženjer, taj smetlar.... svi glasaju, svi moraju imati sposobnost prepoznavanja onoga što će u cijelosti za društvo biti dobro...

Jeboga nemojte da sad krenem po Kantu i kategoričkom imperativu + malo utilitarizma i zdravog društva....

Dao mi bog da uskoro predajem negdje svoj predmet divljenja, svoju filozofiju, prosvijetlile me strijele muza da toj djeci usadim kritičko promišljanje bili oni stolari ili budući Einsteini, svi su oni nama potrebni, svi mi činimo isto i svima nam se loše piše ako ovog "najslabijeg" uništimo da se svede na minimum
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.