Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2014., 08:05   #61
E da, iskustvo, znanje, usluga, to je ono sto se naplacuje. Pa fotograf procjeni za sebe koliko misli da vrijedi, a klijent bira. A ne kukati toliko za opremu, ko da su fotografi jedina profesija koja ima skupu opremu. Jos uvijek stojim kod toga da je veci dio cifre profit. 50 tis kn se jako brzo isplati ako se naplacuje 10+ tis kn, a svatovi su u zadnje vrijeme petkom i subotom
-donna- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 08:18   #62
Quote:
Lace kaže: Pogledaj post
Fotografije su uslikane na automatskim postavkama, to čak i ja neupućena u taj posao vidim, a domet obrade im je da ostave buket u boji, a ostalo crno-bijelo (vjerujem da svi znate na što mislim).
.
.
.
Kad već taj dan plaćam, platit ću i malo više, ali neka bude savršeno! Meni osobno je ta uspomena najvažnija I jedino što opipljivo ostaje od tog dana!


+

Da ne bi bilo zabune, ne mislim da cijena mora bili astronomska, već normalna. Glavni problem je u "fotografima" koji rade van konkurencije, niti plaćaju porez, niti imaju opremu. I malom djetetu se potefi fenomenalna fotka, pa to ne znači da je u stanju odraditi svadbu.

Današnji mobiteli imaju super kameru koja u odličnim uvjetima može izraditi prelijepu fotografiju. To ne znači da se s njima može fotografirati svadba.
Za takvo nešto potrebna je oprema koja ima svoju cijenu, ali i fotograf koji tu opremu zna koristiti. Uzalud oprema vrijedna preko XXXX tisuća kuna, ako je nekome domet full automatika.

Neki mladenci ne vide razliku između profesionalnih fotografija i fotografija, najčešće mutnih. Njima preporuka neka kupe kompaktni fotoaparat za ca. 2500 kn i daju ga gostima neka ih fotografiraju.
Dobiti će fotografije slične kvalitete kao i da ih netko fotografira koji ne zna + ostaje im fotoaparat za medeni mjesec.
__________________
web
Davor B is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 09:57   #63
Quote:
-donna- kaže: Pogledaj post
E da, iskustvo, znanje, usluga, to je ono sto se naplacuje. Pa fotograf procjeni za sebe koliko misli da vrijedi, a klijent bira. A ne kukati toliko za opremu, ko da su fotografi jedina profesija koja ima skupu opremu. Jos uvijek stojim kod toga da je veci dio cifre profit. 50 tis kn se jako brzo isplati ako se naplacuje 10+ tis kn, a svatovi su u zadnje vrijeme petkom i subotom
Znači neznaš.
Naravno da se iskustvo plaća, pa gdje se ne plaća ?
Ti stvarno misliš da je cijena svadbe profit ?? Pa onda bi svi bili milijarderi. Fušerima naravno je.
Druge profesije naplaćuju znatno više, fotograf i snimatelj imaju još hrpu sati za obradu tih materijala, misliš da se to ne treba naplatiti ?
Ko će voditi knjige, platiti asistenta ili drugog fotografa/snimatelja, platiti porez, oglašavanje, troškove poslovanja, najam ili kupovinu prostora, software, kaj mi sad na brzinu pada na pamet.
Evo, nisam nigdje spomenuo opremu (to kaj jedan full frame košta nekih 40000 kn nema veze,jedan zamjenski full frame 20000,blic 3000, objektivi cca 40000 minimum, ali dosta je jedan mali fotić i objektivić. Da ne spominjem opremu za video gdje su kranovi i sl).
A misliš da fotografi i snimatelji osim tih troškova ne moraju u tu cijenu i uračunati svoje troškove života i imati neku plaću, ipak i oni imaju obitelj, moraju jesti, oblačiti se, plaćati kredit. Odakle misliš da to dolazi ??
Kad ti dobiš plaću, jel ti cjela plaća profit ?
fotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 10:03   #64
Quote:
6ftunder kaže: Pogledaj post
ne ulažu svi u tijela i objektive, velika većina će uzeti jedan 60D ili 40D, 24-105 f/4 i gore s flashom odraditi godine i godine. ljudi koji ne znaju koliko prava oprema košta najčešće ni ne vide razliku u fotkama.
Pa neki fotkaju i sa Nikonom D80, kit objektivom i flashom. No, takvi su u danom kvalitativnom i kvantitativnom ( cjenovnom ) rangu.

Quote:
-donna- kaže: Pogledaj post
E da, iskustvo, znanje, usluga, to je ono sto se naplacuje. Pa fotograf procjeni za sebe koliko misli da vrijedi, a klijent bira. A ne kukati toliko za opremu, ko da su fotografi jedina profesija koja ima skupu opremu. Jos uvijek stojim kod toga da je veci dio cifre profit. 50 tis kn se jako brzo isplati ako se naplacuje 10+ tis kn, a svatovi su u zadnje vrijeme petkom i subotom
Kukanje za opremu? Da znaš koliko je skupa, ne bi tako pričala.

Svatko tko ima specifičnu i skupu opremu, naplaćivat će svoje usluge i ja ne znam kakve ti to dječje računice imaš.

Koliko onda po tebi fotograf zaradi? 80 000 kn mjesečno?

Pa ajmo malo razložiti to tvoje. Kažeš 10 000 kn? Koji FOTOGRAF toliko naplaćuje?
Troškove izrade pozivnica, fotografija, wedding book, to sve ti plaćaš ekstra ili je uključeno u cijenu?

Mislim, kad je to tako super lagano i ekstra zarada, pa šta se ti ne baviš time? Vidiš da svi fotografi vjenčanja voze Maseratije, zašto ne krenuti njihovim stopama? Pa zarada je po tebi gotovo milijun kuna godišnje, ne znam šta čekaš? Treba ti samo fotoaparat i to je to.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 11:33   #65
te se cijene nekima doimaju visokima jer mislim da ne uzimaju u obzir da postoje mjeseci u kojima fotografi nijedno vjenčanje ne odrade, a ako im je fotografiranje jedini izvor prihoda, onda si dok je sezona moraju osigurati novac za te "suhe" mjesece.
__________________
Breath Of Color
6ftunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 16:37   #66
Budući da je naše vjenčanje prošlo, da pomognem budućim parovima u potrazi za fotografom. Sve preporuke za best moments wedding studio i Ivana koji nas je fotografirao. Fotke su prekrasne i sve njih (682) dobili smo obrađene za manje od tjedan dana
arabella505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 18:16   #67
Quote:
6ftunder kaže: Pogledaj post
te se cijene nekima doimaju visokima jer mislim da ne uzimaju u obzir da postoje mjeseci u kojima fotografi nijedno vjenčanje ne odrade, a ako im je fotografiranje jedini izvor prihoda, onda si dok je sezona moraju osigurati novac za te "suhe" mjesece.
e upravo to, od toga se živi cijele godine
nemam ništa protiv ničije zarade, ali mi je prekomično kako neki prikazuju da je u cijeni oprema+rad taj da+rad za vrijeme obrade materijala
a neki kak mi se čini rade i besplatno, samo da isplate opremu
-donna- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 20:25   #68
Fotografa ima od 1500 do 100 000 kn. Svatko može odabrati ono što mu se sviđa i što može platiti. Rasprava oko toga da li je nečija cijena realna ili ne je besmislena, jer (osim donne) nitko zapravo i ne zna koji su sve troškovi i trud potrebni za kvalitetno odrađeno fotografiranje i obradu. I na kraju, fotograf na svadbi nije obavezan. Vjenčanje se sasvim lijepo može održati i bez profesionalnog fotografa. Zato mi je glupo kad se netko žali kako je fotograf preskup. Pa nemoj ga uzeti, zar te netko tjera? Slikaj se sam onda. I ja bih željela novi Porshe, ali si ga ne mogu priuštiti, pa nije mi kriva tvornica ako ja nemam para.
babullaballa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 22:08   #69
Molim bez vrijedjanja, bilo da je otvoreno ili suptilno. Nismo djeca. Hvala.
__________________
It isn't what they say about you, it's what they whisper.
- Errol Flynn -
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 19:51   #70
Quote:
-donna- kaže: Pogledaj post
e upravo to, od toga se živi cijele godine

nemam ništa protiv ničije zarade, ali mi je prekomično kako neki prikazuju da je u cijeni oprema+rad taj da+rad za vrijeme obrade materijala

a neki kak mi se čini rade i besplatno, samo da isplate opremu

što je komično u tome? pogotovo za nekoga u usponu, ulaganje u opremu traje (naravno, ako je spreman uložiti a ne fotka cijelu svadbu s 24-105 ili 24-70). oprema se u konačnici i troši, održava, sve to košta i hardware i software.
__________________
Breath Of Color
6ftunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 16:38   #71
Mi smo uzeli art elegance, pa kako bude. Nisam vidjela nikakve komentare do sad vezane uz njih, al' vidjet ću na svojoj svadbi kak' će bit.
Valjda će od 1500 fotki bit 50 poštenih.
__________________
Difficile est longum subito deponere amorem. Ideo fide, sed cui, vide.
totallyconfused is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 17:46   #72
Quote:
totallyconfused kaže: Pogledaj post
Mi smo uzeli art elegance, pa kako bude. Nisam vidjela nikakve komentare do sad vezane uz njih, al' vidjet ću na svojoj svadbi kak' će bit.
Valjda će od 1500 fotki bit 50 poštenih.
Evo, ja našla nešto za njih:
https://www.forum.hr/showthread.php?p...t=art+elegance
babullaballa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 05:44   #73
Quote:
totallyconfused kaže: Pogledaj post
Mi smo uzeli art elegance, pa kako bude. Nisam vidjela nikakve komentare do sad vezane uz njih, al' vidjet ću na svojoj svadbi kak' će bit.
Valjda će od 1500 fotki bit 50 poštenih.
S obzirom na cifru koju (pretpostavljam) plaćate, ne bi se trebali zadovoljiti s 50 okej fotki od njih 1500. Ipak plaćate taj foto studio i ne trebate očekivati mrvice
rose90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 09:42   #74
Quote:
babullaballa kaže: Pogledaj post
Jao, baš ti hvala!
Mi i jesmo bili na razgovoru s Ivanom. Dečko je super. Hvala Bogu dragom, ali mi nemamo snimanje, jer to ne želimo, nego samo foto. Ali bez obzira na to, bit ću jako oprezna.
Jako mi je žao što ljudi uopće pomisle i dozvole si lošu reputaciju. Tijekom razgovora je dečko bio stvarno ok i maksimalno nam je izašao u susret i nadam se da će tako i ostat. Bilo kako bilo, kad sve završi, napisat ću kako je prošlo.
__________________
Difficile est longum subito deponere amorem. Ideo fide, sed cui, vide.
totallyconfused is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 09:46   #75
Quote:
rose90 kaže: Pogledaj post
S obzirom na cifru koju (pretpostavljam) plaćate, ne bi se trebali zadovoljiti s 50 okej fotki od njih 1500. Ipak plaćate taj foto studio i ne trebate očekivati mrvice
Je, Rose, slažem se. Ali kad vidiš nešto negativno, onda moliš Boga da barem nešto od tog bude ok. Naravno da ću poduzet sve da dobijem ono što sam platila, ali kažem - ako i ne bude baš onako kako sam očekivala - barem da imam 50 fotki koje valjaju. Kaj ću kumovima stavit u album?
Šta je tu je. Potpisali smo.
__________________
Difficile est longum subito deponere amorem. Ideo fide, sed cui, vide.
totallyconfused is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 10:09   #76
Quote:
totallyconfused kaže: Pogledaj post
Je, Rose, slažem se. Ali kad vidiš nešto negativno, onda moliš Boga da barem nešto od tog bude ok. Naravno da ću poduzet sve da dobijem ono što sam platila, ali kažem - ako i ne bude baš onako kako sam očekivala - barem da imam 50 fotki koje valjaju. Kaj ću kumovima stavit u album?
Šta je tu je. Potpisali smo.
Samo ti mogu poželjet sreću
Znam koliko su fotke bitna uspomena svim mladencima i nadam se da će i vama bit sve okej
rose90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 10:20   #77
Hvala ti.. Ja se isto nadam da će sve bit ok. Za par dana idemo na razgovor s njima da vidimo tko će nas fotkat i da se to stavi u ugovor, pa javim kako je prošlo.
__________________
Difficile est longum subito deponere amorem. Ideo fide, sed cui, vide.
totallyconfused is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 18:02   #78
Quote:
fotko kaže: Pogledaj post
Znači neznaš.

Evo, nisam nigdje spomenuo opremu (to kaj jedan full frame košta nekih 40000 kn nema veze,jedan zamjenski full frame 20000,blic 3000, objektivi cca 40000 minimum, ali dosta je jedan mali fotić i objektivić. Da ne spominjem opremu za video gdje su kranovi i sl).
Dragi Fotko. Osobno se bavim istim poslom, i slažem se da su fotografi masno podcjenjeni jer ljudi misle da je dosta uperit, stisnut gumb i slika izlazi savršena.

Ali ne pretjeruj sa ciframa. Napisat "jedan full frame košta 40 somova" je kao da kazes "jedan auto kosta 100 tisuca eura". Košta da, ali ne svaki.

Nikon D600 je full frame, jedan ODLIČAN fotoaparat i košta koliko, oko 10 somova? Dodaš na to fiksni nikkor 50mm objektiv F1.8 i recimo nikkor 18-200mm F3.5, ne znam kolko točno ta 2 objektiva koštaju, ajmo rec nesto oko 20 somova ukupno, plus fotic cine cifru od cca 30 tisuca kuna. A ne 80 tisuca. Hoćeš me probat uvjerit da postoji nešto sto sa tim fotićem i ta 2 objektiva ne mozes odradit?

Ponavljam, i ja sam fotograf, ali ne pretjerujmo s ciframa brate mili...

EDIT: Da budemo iskreni s ljudima, reci cu sad otvoreno od jednog fotografa.

Ajmo reć snimanje i fotografiranje svadbe, pocevsi od spremanja pa do nekakvih 3-4 ujutro. Ako se dogovori cijena, sad cu bubnut 6000kn za jedne klasicne svatove gdje se ne trazi nista ekstra, samo da se korektno odradi, bez ne znam kolko fotoaparata i kamera i bla bla bla. (recimo 100 fotografija za zahvalnice ukljuceno u cijenu) i recimo da "gazda" fotografira, uz to treba jos jednog snimatelja, kojeg treba platit.

Album sa fotografijama / neki jeftiniji book (ovisno o dogovoru) kosta cca 1200-1300kn. Na razna navažanja okolo (pod uvjetom da mladenci nisu bas full udaljeni), znaci restoran, crkva, simte tamte, odlazak po zahvalnice bla bla bla, se potrosi sigurno 200tinjak kun benzina.

Znaci sad smo vec na oko 1500 troškova. Zahvalnice ni jedan posteni fotograf nece kod sebe na printeru doma printat nego vec ima covjeka koji ima foto studiju (svaki grad ima jednog) kojem se najavi i kaze da ce doc npr u 21h napravit 100 zahvalnica. Jer otisak na njegovom stroju i nekakvom lokalnom printeru nije isti. Mozda je isti danas, sutra, al za godinu dana nece bit isti. Naravno, dolazak izvan radnog vremena dodatno kosta pa ce u tom slucaju cca 100 zahvalnica kostat jedno 400kn (umjesto npr 250). I naravno dok se zahvalnice štampaju, moras covjeka odvest na pivu, jer, ipak on tebi radi uslugu.

Tu smo vec na oko 2000kn troskova. Zatim moras platit dodatnog snimatelja / recimo da se cijena krece oko 800kn za tih njegovih 14 sati posla. Vjerujte mi, i to je mala lova, treba to izdrzat. Ja sam se u prvih 5 svatova koje sam snimao, znojio se ko svinja i stalno si ponavljao u glavi "ne smijem zajebat, sad mu stavlja prsten, ne smijem zajebat, sad je prvi ples, ne smijem zajebat sad je ovo sad je ono" ali to je strahovit stres za covjeka, barem ispocetka. Sad s jednom rukom odsnimam bez problema, jos da mogu i zapalio bih cigaretu s drugom rukom u crkvi Da ni ne pricam o tome da me sve boli jos 2 dana nakon svatova, jer nije isto drzat kameru i teglit opremu 14 sati okolo, kao da drzis vrecicu s kruhom u ruci. Svaki kamerman ima svoj nacin rada, svoj nacin na koji drzi kameru da bi bila sto stabilnija, i taj nacin je obicno IZNIMNO anatomski nepravilan, pa zamisli kakva je to bol nakon 14 sati takvog polozaja. Znaci... platili smo snimatelja 800 (u slucaju da je snimatelj takodjer i montazer video materijala, sto bi bilo idealno, cifra je oko 1500) i sad smo vec na cca 3500kn troskova.

Znaci, naplatio sam Vam 6000, a imao sam cca 3500kn troškova. Ostalo mi je 2500. U tih 2500 je ukljuceno mojih 14 sati rada na dan vjencanja, sva obrada fotografija i pripreme za album (vjerujte mi to je barem 30 sati posla), u tih 2500 treba uracunat i svu amortizaciju opreme vrijedne ukupno cca 50.000kn (da, oprema se kvari i servisira), u tih 2500kn je ukljuceno moje visegodisnje iskustvo, stres, ucenje, upijanje, gutanje govana kao i u svakom poslu s ljudima uostalom, i u tih 2500kn je ukljucen i moj kompjuter od cca 10.000kn na kojem radim obradu fotografija i snimam video i foto dvd-e, i moj printer na kojem kojem trosim boju za 5 kompleta dvd-ova, ispis covera za sve njih, ispis na dvd medije.

Sad ja vas pitam, kolko moram svatova odradit za 6000kn da bih vratio lovu koja je ulozena u opremu?

Ljudi, imate krivu predodžbu, da ja dodjem, stisnem gumb i stavim 6000kn u dzep.

Zadnje uređivanje ArchAngel1981 : 19.09.2014. at 18:25.
ArchAngel1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 19:12   #79
Rekao sam da ima vise trzista. Za top trziste gledas D4, kolika mu je cjena, najmanje 40000 kn, objektiv 70-200 2.8 cca 18000, 24-70 2.8 nesto manje. Zamjenski D800 cca 20000. Dakle, zna se ko cilja na koje trziste.
Mozes ti odradit i sa jeftinijim, ali za vrhunske slike trebas biti brz, fokusurati pri jako losim uvjetima vrlo brzo, a ne loviti fokus tri sata dok ne prode akcija, da mozes povecati ISO a da slika i dalje bude super. Ti sad meni reci jel to mozes sa slabijom opremom ?
A slikat svadbu sa kit objektivom, ajme, u to necu ni ulaziti.
A sad zbroji za video, isto toliko fotica i objektiva plus ostala oprema
I ljepo si izracunao troskove, a ostali kao porez, knjigovoda, neki albumi i bookovi su od boljih materijala i skuplji,pa tvoja placa npr. , vjerujem da i obrtnici imaju zivotne troskove kao i svi drugi i da im treba placa-a odakle to dolazi ako ne od kalkulirane cjene.
Sad bu mi se jos javio neki student koji u fusu za 2000 pokrije sve troskove i da nezna kaj tu ima kostat vise. A mama mu placa stan, opremu i deparac a porez i sl troskovi su za budale :-)
Raspravljat o cjenama je glupost ako se nezna tko cilja koje trziste i koju kvalitetu usluge nudi. Jel ti isto Book iz Tiska i pravi profi Book npr?
Ne kuzim tvoju poantu posta, imas svoj model biznisa sa kvalitetetom koju imas i sve pet, no to ne znaci da su svi takvi, neki zele pruziti profesionalniju uslugu, neki standardnu, neki love u mutnom :-)
fotko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 20:31   #80
Quote:
fotko kaže: Pogledaj post
Rekao sam da ima vise trzista. Za top trziste gledas D4, kolika mu je cjena, najmanje 40000 kn, objektiv 70-200 2.8 cca 18000, 24-70 2.8 nesto manje. Zamjenski D800 cca 20000. Dakle, zna se ko cilja na koje trziste.
Mozes ti odradit i sa jeftinijim, ali za vrhunske slike trebas biti brz, fokusurati pri jako losim uvjetima vrlo brzo, a ne loviti fokus tri sata dok ne prode akcija, da mozes povecati ISO a da slika i dalje bude super. Ti sad meni reci jel to mozes sa slabijom opremom ?
Ovo je tipican primjer covjeka koji je poceo radit sa foticem od 20 tisuca kuna, koji treba podesit 3 opcije na njemu i samo klikat okolo, nista vise.


Razgovarat sa covjekom koji tvrdi da D600 spada u kategoriju "slabije opreme" i da Nikkor FX 70-200 F2.8 VRII (koji osobno posjedujem i kosta cca 12.000kn a ne 18, i to je objektiv koja si velika vecina fotografa nece nikad moci ni priustit) i tvrdit da je D800 eventualno zamjenski fotoaparat a da za svatove treba fotic od 40.000kn za "nevjerojatne vremenske uvjete i brzinu" je... ne znam sta da ti kazem, nije cak ni smijesno. ni presmijesno. ocito ne znas sta je srednja klasa fotica.

90% vremena u svatovima znas gdje ce tko stajat i tko ce sta radit, mladence si sam namjestat po potrebi, u crkvi znas i misu vec napamet, ja zbilja ne znam koji dio svatova su tebi "fokusirati pri losim uvjetima jako brzo", inace D600 a pogotovo D800 odradjuje to fantasticno.

ne znam uopce sta da ti kazem, zao mi je trosit vrijeme na odgovaranje na ovakav post. jednostavno ne vjerujem da netko uopce MISLI da mu treba D4 za svatove snimat i da je sve ostalo "onako". Isuse boze. To je ko da trebam auto samo za vozit djecu u skolu i onda necu u golfu trojci nego mora bit jeep od 100.000 eura. MORA bit jeep.
ArchAngel1981 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:07.