Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2014., 18:04   #921
Quote:
Commarea kaže: Pogledaj post
Molim i ja za pomoć...

Mali porezni obveznik uvozi dobra iz Turske. Moramo li na ovaj uvoz platiti PDV-e?
pdv iz zemalja izvan eu i dalje obračunavaju carinarnice. platiš po jcd direktno ili špediteru
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 18:07   #922
Quote:
trati kaže: Pogledaj post
Molim Vas za pomoć...
RH mali poduzetnik nije u sustavu pdv-a, treba fakturirati uslugu prevođenja Mađarskoj firmi koja je u VIES sustavu, kako se fakturira i šta treba stajati na računu kad se usluga obavlja u RH, a kako kad se ta usluga obavlja na području Mađarske?
Da li RH poduzetnik za to treba zatražiti pdv identifikacijski broj?
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19109
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 10:55   #923
Uvoz robe iz Mađarske

Pozdrav! Evo sto me zanima. Imam d.o.o. ,kupovao bih robu na veliko u Madjarskoj i uvozio u RH. Sad ne zanima buduci da smo usli u EU znam da nwma carinjenja robe vise a sto je sa pdv-om? Placam li ga pri kupnji robe na veliko u Madjarskoj ili? Cuo sam za neki europski pdv broj?????
ducati999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 21:39   #924
Jeste li vidjeli ovo u novinama:
http://www.vecernji.hr/hrvatska/pore...ma-u-rh-965295

i pazi sad ovo:
"Sastao sam se sa svih 28 veleposlanika i ispričao im se. Novac ćemo vratiti što prije, a tijekom ovog mjeseca promijeniti i zakon te pojednostaviti sustav ..."

Opet izmjene zakona i pravilnika o pdv-u. Jupiiiii
Pa dokle više?!
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 00:36   #925
Quote:
ducati999 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Evo sto me zanima. Imam d.o.o. ,kupovao bih robu na veliko u Madjarskoj i uvozio u RH. Sad ne zanima buduci da smo usli u EU znam da nwma carinjenja robe vise a sto je sa pdv-om? Placam li ga pri kupnji robe na veliko u Madjarskoj ili? Cuo sam za neki europski pdv broj?????
Ako si u sustavu PDV-a trebaš tražiti u Poreznoj PDV broj i onda kad si u sistemu VIES bazi, onda taj broj daješ Mađarima i oni ispostavljaju fakturu bez PDV-a.

PDV ne plaćaš već samo obračunavaš i šalješ izvješće poreznoj MJESEČNO (čim posluješ s EU postaješ mjesečni obveznik PDV-a).
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2014., 22:30   #926
Obrtnik paušalac pruža uslugu poreznom obvezniku iz BiH.
Kako da izdam racun, na koji članak se pozivam? Trebam li se registrirati za potrebe PDV-a? Treba li u ovom slucaju podnijeti mjesecni PDV obrazac?
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 17:01   #927
Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
Obrtnik paušalac pruža uslugu poreznom obvezniku iz BiH.
Kako da izdam racun, na koji članak se pozivam? Trebam li se registrirati za potrebe PDV-a? Treba li u ovom slucaju podnijeti mjesecni PDV obrazac?
I meni treba nešto slično, naime paušalni obrt sam ali bih izvozila uslugu članicama EU i izvan. Moram li na računu prikazati porezni broj odnosno VAT ID ili ne moram? Hvala
__________________
Empire met its end
Katharina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 11:52   #928
Lijepo molim pomoć,
nedoumica ...kada doniram vlastiti proizvod obračunavam pdv na početnu cijenu i skidam ga sa skladišta gotovih prizvoda.
trošak mi je cijena s pdv-om.
dali moram obračunat pdv i na proizvode koje skidam sa skladišta na osnovu komisijskog zapisnika i knjižim kao trošak reklamacije???(porezno nepriznat)
po meni ne trebam obračunavat pdv na nešto što minije porezno priznato ..ili??
lili??
darsey??
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 16:54   #929
Dragi moji, imamo za 2013. godinu nadzor, tj. moramo uskladiti, dostaviti i obrazložiti razlike i nelogičnosti na PDV-S obrascima koji su nastali, ili smo mi prijavili više ili su EU dobavljači prijavili manje ili uopće nisu..e sada skeniram te račune i sve si mislim ma je li moguće da kada imaš nabavu dobara iz EU i reverse charge onaj trošak dostave (od 50 Eur) na kraju njihovog računa ne stavim na stjecanje dobara, nego na stjecanje usluga..?? Ja sam cjelokupni iznos stavljala uvijek na stjecanje dobara..hmm
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 17:30   #930
ispravak predanog obrasca ZP

Sada smo uočili da nam je u obrascu ZP za srpanj dio iznosa sa jednog računa koji spada u prijenos porezne obveze temeljem čl.17.st.1 ostao izostavljen, nije ušao u obrazac ZP a trebao je.
Mislim, ali nisam sigurna, da bi sada trebalo napraviti ispravak obrasca ZP za srpanj i paralelno sa njime ide i ispravak Obrasca PDV za srpanj?
E sad, kako to pravilno izvesti (radimo u synesisu):

- da li da u programu ostavimo izvorno predane obrasce ZP i PDV za srpanj koje smo izradili i poslali 10.8.2014, a sada napravimo potpuno nove obrasce ZP i PDV na prvom slobodnom rednom broju s datumom 28.10.2014 (dakle u bazi bi postojala po 2 obrasca ZP i 2 obrasca PDV za srpanj)

- da li da u bazi obrišemo izvorno predane obrasce ZP i PDV za srpanj koje smo izradili i poslali 10.8.2014 te na njihovom mjestu izradimo ispravne koje ćemo poslati poreznoj (dakle u bazi bi u konačnici za srpanj ostao samo obrazac ZP i PDV kojeg bi sada izradili)?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 18:35   #931
Quote:
slatkasol kaže: Pogledaj post
Dragi moji, imamo za 2013. godinu nadzor, tj. moramo uskladiti, dostaviti i obrazložiti razlike i nelogičnosti na PDV-S obrascima koji su nastali, ili smo mi prijavili više ili su EU dobavljači prijavili manje ili uopće nisu..e sada skeniram te račune i sve si mislim ma je li moguće da kada imaš nabavu dobara iz EU i reverse charge onaj trošak dostave (od 50 Eur) na kraju njihovog računa ne stavim na stjecanje dobara, nego na stjecanje usluga..?? Ja sam cjelokupni iznos stavljala uvijek na stjecanje dobara..hmm
Ne sekiraj se.
Meni se desilo da sam u kolovozu 2013 . cijeli račun za uslugu stavila na stjecanje dobara, uopće to nisam skužila dok me nisu bili tražili skenirane račune za pojedina razdoblja i nije bilo problema. Samo mi je rekla referentica da napravim ispravak obrasca PDVS i to je bilo to. (radilo se o nekom sitnom iznosu cca 200 kuna).

Njih više izluđuje to što mi štreberski prijavljujemo svako stjecanje, a druga strana baš i ne.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 18:43   #932
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne sekiraj se.
Meni se desilo da sam u kolovozu 2013 . cijeli račun za uslugu stavila na stjecanje dobara, uopće to nisam skužila dok me nisu bili tražili skenirane račune za pojedina razdoblja i nije bilo problema. Samo mi je rekla referentica da napravim ispravak obrasca PDVS i to je bilo to. (radilo se o nekom sitnom iznosu cca 200 kuna).

Njih više izluđuje to što mi štreberski prijavljujemo svako stjecanje, a druga strana baš i ne.
ovo naše štrebersko prijavljivanje mi je najbolje što sam cula u zadnje vrijeme...:klap:
jedino što oni "ONI" znaju je ...oprostite negdje ste pogriješili ..sistem nemože obraditi obrazac.

nije do nas.ajoj.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 20:10   #933
Meni je gospođa koja je to obrađivala rekla da već otprilike znaju kaj se dešava, jer su već i sami skužili s kojim zemljama to najviše šteka.
A bogme sam i ja skužila prema onome što je od mene tražila da skeniram.
Nemamo mi toga tako puno, a nemamo ni svaki mjesec, pa ono... ne treba bit neki lumen da se neke stvari skuže.
Nazvala me za par dana i rekla da je sve ok i da sve štima i ja dalje nisam pitala.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 20:25   #934
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne sekiraj se.
Meni se desilo da sam u kolovozu 2013 . cijeli račun za uslugu stavila na stjecanje dobara, uopće to nisam skužila dok me nisu bili tražili skenirane račune za pojedina razdoblja i nije bilo problema. Samo mi je rekla referentica da napravim ispravak obrasca PDVS i to je bilo to. (radilo se o nekom sitnom iznosu cca 200 kuna).

Njih više izluđuje to što mi štreberski prijavljujemo svako stjecanje, a druga strana baš i ne.
ma užas da..ne sekiram se, ali eto baš mi se čini da mi je u svim problematičnim računima koje me je tražila da skeniram razlika između njih i nas nastala baš u tom djelu troškova dostave..ma najgori su talijani, jedan uopće ništ nije prijavio..vidjet ćemo kada odgovori teta iz porezne ..hvala
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 21:19   #935
A šta reć...ja imam slučaj da Google nije prijavio niti jedan račun u VIES, a lijepo je na računu svakom napisano da PDV plaća primatelj,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 06:55   #936
ma di google haha..najgore što smo i mi imali ove godine s googleom neke fakture i stvarno je najbolje što se oni pozovu na članak iz uredbe vijeća pa ne da nije jasan..ma užas, mi imamo s talijanima, s jednim čehom i jednim nizozemcom, vidjet ćemo danas odgovor je sam joj sve skenirala i poslala..problem je u tome što pola tih ljudi ni ne zna za hrvatsku a kamo li da smo u EU, oni misle da smo još u jugoslaviji
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 08:07   #937
help.
porezni obveznik - obrtnik građevinac sobosllikar fakturira uslugu ličenja i vrijednost potrošenog materijala firmi koja je obveznik pdv-a....tuzemni prijenos porezne obveze čl.75...jasno.
slučaj 2. istu uslugu fakturira npr. općini ili gradu ili neprofitnoj organizaciji...dali obračunava pdv koo i fizičkoj osobi uz napomenu da se pdv plaća po naplaćenoj naknadi???
hvala unaprijed..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 09:27   #938
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
help.
porezni obveznik - obrtnik građevinac sobosllikar fakturira uslugu ličenja i vrijednost potrošenog materijala firmi koja je obveznik pdv-a....tuzemni prijenos porezne obveze čl.75...jasno.
slučaj 2. istu uslugu fakturira npr. općini ili gradu ili neprofitnoj organizaciji...dali obračunava pdv koo i fizičkoj osobi uz napomenu da se pdv plaća po naplaćenoj naknadi???
hvala unaprijed..
Svi gradovi su od 01.01. morali ući u sustav PDV-a, ali da budeš sigurna na ovom linku provjeravaš porezne obveznike koji su u sustavu PDV-a. Možeš ispisati provjeru i zaklamati uz račun.

http://pdv-reg.porezna-uprava.hr/Rpo...ikaPdvWeb/upit

Prema tome, ak svoj grad ili općinu ili neprofitnu nađeš u bazi obveznika PDV-a ide prijenos porezne obveze.
Ako nisu isti obveznici, zaračunavaš PDV-e, ide oznaka R2, odnosno plaćanje po naplaćenoj nakandi.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 09:35   #939
Quote:
Katharina kaže: Pogledaj post
I meni treba nešto slično, naime paušalni obrt sam ali bih izvozila uslugu članicama EU i izvan. Moram li na računu prikazati porezni broj odnosno VAT ID ili ne moram? Hvala
Da bi točno odredili poreznu nadležnost za ubiranje PDV-a bilo bi dobro kad bi napisla koje točno usluge, ali pretpostaviti ćemo da nisu neka izuzeća (na nekretnini, iznajmljivanje prijevoznih sredstava i sl) i i kome bi ih pružala, pravnim ili fizičkim osobama, pretpostavka je pravnim.

Moraš 15 dana prije obavljanja navedenih usluga ovaj obrazac popuniti i odnijeti/poslati u PU:

http://www.porezna-uprava.hr/Dokumen...EBE%20PDVa.pdf

Dobiti ćeš svoj PDV-e ID broj i na računu češ se uvijek pozivati na čl. 17. st. 1. Zakona - Prijenos porezne obveze ( neovisno da li isporučuješ usluge u EU ili trećim zemljema).

Za one mjesece kad obavljaš navedene usluge moraš predati PDV-e obrazac i ZP-e obrazac. Kad ih nemaš nema obveze predaje praznih.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 09:42   #940
Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
Obrtnik paušalac pruža uslugu poreznom obvezniku iz BiH.
Kako da izdam racun, na koji članak se pozivam? Trebam li se registrirati za potrebe PDV-a? Treba li u ovom slucaju podnijeti mjesecni PDV obrazac?
Trebaš od njega ishoditi dokaz da je porezni obveznik ( neki porezni broj ili sličnu oznaku koji im dodjeljuju njihove porezne vlasti).

Pozivaš se na članak 17. st. 1. Zakona - Prijenos porezne obveze.

U PDV-e obrazac unosis pod I.5. i nema obveze predaje ZP obrasca.

U ovom slučaju nema obveze registriranja za potrebe PDV-a, no PDV-e mjesečni obrazac za to obračunsko razdoblje moraš predati. Premda nzn kak su oni to u Poreznoj riješili, nemaš obvezu registrirati se za potrebe PDV-a, a moraš predati PDV-e obrazac...hmmm
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.