Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2014., 17:15   #41
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Najmlađi su proizvedeni 1989.g. Koliki im je životni vijek?
dok god ima rezervnih djelova
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 17:54   #42
Razmišljam da se ne isplati nešto uvesti u operativnu uporabu na 10 god. No ako mogu poslužiti još nekih 20+ godina onda je to ok.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 19:20   #43
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Razmišljam da se ne isplati nešto uvesti u operativnu uporabu na 10 god. No ako mogu poslužiti još nekih 20+ godina onda je to ok.
Zavisno od toga koliko bi nas to koštalo. Sam relativno kratak životni vijek rabljenih OH-58D od recimo 10ak god. ne mora biti problem (iako ne znam koliki bi stvarno bio taj vijek). Budući postoji nova verzija OH-58 Block II ili F. Prelazak s D na F model jednog dana ne bi bio skup kao uvođenje novog tipa, jer bi se oslanjao na znanja, procedure, alate, infrastrukturu, oružja usvojena/nabavljena za OH-58D, čija je OH-58F nadogradnja.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 12:23   #44
Di ima dima ima i vatre, nadan se
http://www.jutarnji.hr/jutarnji-dozn...lica-/1236155/
Jel ovo kompezacija za Mi-24
Samo da ne bude, orjentiramo se na helikoptere, pa odustajemo od nadzvučne, mada ovo nisu pravi borbeni dobro bi došli....
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 12:50   #45
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Di ima dima ima i vatre, nadan se
http://www.jutarnji.hr/jutarnji-dozn...lica-/1236155/
Jel ovo kompezacija za Mi-24
Samo da ne bude, orjentiramo se na helikoptere, pa odustajemo od nadzvučne, mada ovo nisu pravi borbeni dobro bi došli....
To je ofenzivno oružje, tako da čisto sumnjam...
A i broj se čini pretjeran - ukoliko se prisjetimo silnog prtljanja oko PzH2000 i stalnog smanjivanja broja.
Osobno bih radije umjesto 16 Kiowa više volio vidjeti 4-6 punokrvnih borbenih Apachea. Mislim da su korisniji u svakom slučaju iako bolje i išta nego ništa.

Ukoliko Kiowe i dođu, bojim se da će to opet biti slučaj da će letjeti uglavnom nenaoružane ili od oružja imati jedino Hydre vulgaris...
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 12:58   #46
Quote:
Kad bi se ovi planovi uspješno okončali, Hrvatsko ratno zrakoplovstvo bilo bi izuzetno kvalitetno opremljeno. U svom sastavu imali bi 16 helikoptere Kiowa Warior, oko 15 Blackhawka te 10 transportnih helikoptera Mi 117.
Negdje je bilo priče da kao...ameri traže da se "male zemlje" koncentriraju na nešo i da to huraju kako treba. Za nas je navodno bilo rečeno helikopterski transport, i to smo do sad i radili. Nadzvučna je i onako "kao" neki naš premud a oni s tim, naravno, nemaju problema...pa makar nam bila samo paradna kao i ostatak vojske kako mi se čini da stvar ide... Osim Patria, možda radara i obalne straže na svetoga nikada...
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 13:46   #47
Ako se ovo s Kiowama realizira, onda bi bilo Bogom dano s obzirom da su nam čistokrvni jurišni helikopteri ZF. Samo da se ne izblamiraju s naoružanjem pa ih opreme samo s nevođenim raketama. Bilo što osim Hellfirea ili nečega u tom rangu, je čisto bacanje resursa. Samo ako do toga i dođe, s obzirom na cijenu Hellfirea možemo biti sretni ako nabave desetak komada.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 13:56   #48
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Negdje je bilo priče da kao...ameri traže da se "male zemlje" koncentriraju na nešo i da to huraju kako treba. Za nas je navodno bilo rečeno helikopterski transport, i to smo do sad i radili. Nadzvučna je i onako "kao" neki naš premud a oni s tim, naravno, nemaju problema...pa makar nam bila samo paradna kao i ostatak vojske kako mi se čini da stvar ide... Osim Patria, možda radara i obalne straže na svetoga nikada...
Da, izgleda da se baš o tome radi... Mi ćemo biti helikopterski orjentirani i to ne samo na transport izgleda.
frozen star is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 14:04   #49
Helikopterski...nadzor teritorija mehaniziranom pješadijom...kontrola obalnog pojasa. Ostalo smo odlučili da ne trebamo i ne možemo. Jer...kao...nemamo novaca. Državi je važnije pokriti uhljeba u ministarstvima i raznoraznim upravama nego potrebe obrane i vojsku. Ok. Izbor je izbor.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 14:05   #50
16 kom. OH-58D kao donacija i koje bi mogle služiti do 20 god.
To bi bilo odlično!!!

U to ime: http://youtu.be/yeALQfS7PGo
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 14:09   #51
Kiowe bi zbilja bile za nas odlično rješenje, pa makar čime da bile naoružane, ali nekako sumnjam da bi se iz njih dalo izvući 20 godina, 10-ak da, ali 20 mi se čini malo puno...
Mislim, mogu oni letjeti i 100 godina, ali nije to više ekonomično...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 15:02   #52
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
To je ofenzivno oružje, tako da čisto sumnjam...
A i broj se čini pretjeran - ukoliko se prisjetimo silnog prtljanja oko PzH2000 i stalnog smanjivanja broja.
Osobno bih radije umjesto 16 Kiowa više volio vidjeti 4-6 punokrvnih borbenih Apachea. Mislim da su korisniji u svakom slučaju iako bolje i išta nego ništa.

Ukoliko Kiowe i dođu, bojim se da će to opet biti slučaj da će letjeti uglavnom nenaoružane ili od oružja imati jedino Hydre vulgaris...
Slažem se s ovim tvojim komentarom.Osobno sam imao u nekoliko navrata prilike gledati djelovanje AH-64 i to je vrhunski stroj za CAS.Ukoliko već MI-24 odlaze,onda bi ih najbolje bilo zamijeniti sa AH-64.
I još bih samo citirao Stjepana Radića od 25.11.1918. : "Ne srljajte kao guske u maglu!!"
Yasser Arafat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 15:46   #53
Pa kako se uvijek uspiju naći primjedbe čak i kad stigne nedvojbeno dobra vijest?

Zamijeniti stare Mi-8 i Mi-17, od kojih su neki 30+ godina za 16 mlađih Blackhawka, zadržati 10 Mi-171Sh i nabaviti 16 OH-58 je u našim uvjetima ostvarenje snova.

Ch-47 je overkill za nas, nepotreban, prevelik, skup za održavanje.

Naravno da bi bilo lijepo imati AH-64D Longbow, ali budite realni, kako ćemo to platiti, a dati nam sigurno neće? Uostalom, imamo li zaista stvarnu potrebu za njima, hoćemo li ih morati koristiti prije isteka resursa? Da ne spominjem koliko su koplicirani i skupi za održavanje, a izgleda i da se prečesto ruše?

Sa OH-58 ponovno dobijamo mogućnost borbene uporabe jurišnih helikoptera (iako nije "pravi" jurišnik), održavamo kontinuitet i uvježbavamo vojsku za njihovo korištenje, ako nose Hellfire to je sasvim dovoljno za naše realne potrebe, čak i u slučaju rata koji ipak nije izgledan. Ako je dobar Amerikancima zašto ne bi bio i nama?

Što se tiče ovih teorija zavjere o transportnoj helikopterskoj komponenti, OH-58 ne spada u to.
Što se tiče odustajanja od nadzvučne, današnja Slobodna piše da navodno Vesna Pusić u veljači ide u Nizozemsku po njihove F-16MLU. Za sada glasina, ali tako je počelo i sa Blackhawkom i sa OH-58 pa...

Osobno mi se vijest iz današnjeg Jutarnjeg čini predobra da bi bila istinita. Ne vjerujem dok ne vidim.
silver22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:27   #54
Meni je baš simpatićan OH-58D radi one kugle
Bilo bi super imat prave borbene helikoptere, al i ovo je ako se ostvari super i nenadano, 300x bolje od ništa, i plus ima onu kuglu.....
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:44   #55
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Meni je baš simpatićan OH-58D radi one kugle
Bilo bi super imat prave borbene helikoptere, al i ovo je ako se ostvari super i nenadano, 300x bolje od ništa, i plus ima onu kuglu.....
Čemu služi ona kugla? Pretpostavljam da to nije neka disko-kugla?
frozen star is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:50   #56
Quote:
frozen star kaže: Pogledaj post
Čemu služi ona kugla? Pretpostavljam da to nije neka disko-kugla?
Sa wiki:

Quote:
The OH-58D introduced the most distinctive feature of the Kiowa family — the Mast Mounted Sight (MMS), which resembles a beach ball perched above the rotor system. The MMS by Ball Aerospace & Technologies has a gyro-stabilized platform containing a TeleVision System (TVS), a Thermal Imaging System (TIS), and a Laser Range Finder/Designator (LRF/D). These new features gave the aircraft the additional mission capability of target acquisition and laser designation in both day or night, and in limited-visibility and adverse weather.
Sve to iz nekoga zaklona, šume i sl. Samo se podigne za opalit i biži opet u zaklon.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:56   #57
Quote:
frozen star kaže: Pogledaj post
Čemu služi ona kugla? Pretpostavljam da to nije neka disko-kugla?
http://www.youtube.com/watch?v=WzwJITm3qIM

Lock N' Load: Helicopters
http://www.youtube.com/watch?v=mvMzbRjdqd4
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi

Zadnje uređivanje Hollow Point : 17.11.2014. at 10:01.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 20:02   #58
Quote:
silver22 kaže: Pogledaj post
Pa kako se uvijek uspiju naći primjedbe čak i kad stigne nedvojbeno dobra vijest?

Zamijeniti stare Mi-8 i Mi-17, od kojih su neki 30+ godina za 16 mlađih Blackhawka, zadržati 10 Mi-171Sh i nabaviti 16 OH-58 je u našim uvjetima ostvarenje snova.

Ch-47 je overkill za nas, nepotreban, prevelik, skup za održavanje.

Naravno da bi bilo lijepo imati AH-64D Longbow, ali budite realni, kako ćemo to platiti, a dati nam sigurno neće? Uostalom, imamo li zaista stvarnu potrebu za njima, hoćemo li ih morati koristiti prije isteka resursa? Da ne spominjem koliko su koplicirani i skupi za održavanje, a izgleda i da se prečesto ruše?

Sa OH-58 ponovno dobijamo mogućnost borbene uporabe jurišnih helikoptera (iako nije "pravi" jurišnik), održavamo kontinuitet i uvježbavamo vojsku za njihovo korištenje, ako nose Hellfire to je sasvim dovoljno za naše realne potrebe, čak i u slučaju rata koji ipak nije izgledan. Ako je dobar Amerikancima zašto ne bi bio i nama?

Što se tiče ovih teorija zavjere o transportnoj helikopterskoj komponenti, OH-58 ne spada u to.
Što se tiče odustajanja od nadzvučne, današnja Slobodna piše da navodno Vesna Pusić u veljači ide u Nizozemsku po njihove F-16MLU. Za sada glasina, ali tako je počelo i sa Blackhawkom i sa OH-58 pa...

Osobno mi se vijest iz današnjeg Jutarnjeg čini predobra da bi bila istinita. Ne vjerujem dok ne vidim.
Hoćemo li nabavit F-16 ili ne, ne uvjetuje SAD ili NATO, njima se više manje hebe dok god ispunjavamo ono što smo potpisali unutar NATO kolektivne obrane - a to i činimo u Afganu i drugdje.
OH-58 je vrlo dobro rješenje u sadašnjim uvjetima. Ja na to gledam kao logičan slijed događaja. Logičnije je svakako sa Bella 206 na kome se školuješ prijeći na Kiowu nego nekakvog MiL- 8.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 22:51   #59
Mene raduju dvije stvari, imali bi konačno borbene helikoptere koji su solidno opremljeni (izviđačka oprema, sposobnost noćnih letova, označavanje cilja, protuoklopno naoružanje, solidna samozaštita, zrak-zrak projektili ...) i po nekim naznakama u solidnom stanju i sposobni još barem 20 godina biti operativni. To bi bio veliki korak naprijed za HRZ.
Buck is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 21:10   #60
Na eng. Wiki stranici sa OH-58 pod poglavljem "Future" stoji zadnja rečenica da je hrvatska poslala pismo namjere za nabavku 16 komada.... eto optimisti bi rekli gdje ima dima ima i vatre pa čak iako je sa wikipedije
RonaldReagan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.