Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2014., 16:29   #21
Nego, mene kod Čineza jedna druga stvar buni: J-16. To će, koliko sam ja skontao, biti u biti kineski Su-34. E sad, iako dobar zrakoplov, ne vidim zašto Kinezi idu na proizvodnju još jednog zrakoplova ( i to novog ) četvrte generacije u 2016. ( ili kojoj već? )?

Mislim, koje god on stvari i poboljšanja donosio, ima li stvarno smisla sad počinjati novi projekt, umjesto samo modernizacije J-11 odn. ako treba i nove tranše tih moderniziranih J-11, dok proizvodnja J-20, a kadsnije i J-31 ne uhvati maha?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 18:37   #22
(kao da mi je ostalo u sjecanju da smo to pitanje vec bili potegli ovdje...)
Uglavnom, ja drzim da j16 nikako nije kineski su34. To je kinezima multirole lovac. Dakle nesto kao indijcima su30mki. I sam je najvise slican su30, samo vrlo vjerojatno temeljen na moderniziranom zmaju od j11b. Spominjali su se (nevezano za j16) narudzbe al31 serije s pojacanim potiskom (135 kn) za flankere pa bi i takvo nesto moglo ici na te avione. S druge strane, lik iz AVICa je na zhuhai showu rekao da trenutna najjaca verzija ws10 ide do 140 kn pa i to mozda moze ici na j16 kako bi se kompenzirala dodatna masa zmaja.

Uglavnom, su30 koji kinezi imaju mijenjali su lovce, odnosno dosli u lovacke regimente. Proizvodnja j11b po svemu sudeci prestaje, sasvim mi je logicno da je j16 nasljednik koji ce i dalje mijenjati stare lovce. Kinezi konacno rade odmak od aviona s jednom ulogom (j11, j10a) na multirole avione (j16, vjerojatno j10b). J16 i treba gledati kao modernizaciju projekta j11b, odnosno dvosjeda j11bs. Cisto sumnjam da je to bas skroz novi avion, s opet posve preradjenim zmajem.

Inace, hvalevrijedno je kako kinezi moderniziraju i svoje stare flankere. Prvo su onim izvornim su27 dodali integraciju r77ica, a sada su na tim starim flankerima osvanuli i dodatni missile approach warning senzori. Ne bi me cudilo da u nekom trenutku tu dodje i posve nova avionika. Na jednom testnom flankeru jesu testirali drukciji sklop radoma koji je poprilicno sugerirao ESA radar. Hoće li to ići na j16 ili na stare avione ili na oboje - vidjet ćemo.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 18:52   #23
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
(kao da mi je ostalo u sjecanju da smo to pitanje vec bili potegli ovdje...)
Uglavnom, ja drzim da j16 nikako nije kineski su34. To je kinezima multirole lovac. Dakle nesto kao indijcima su30mki. I sam je najvise slican su30, samo vrlo vjerojatno temeljen na moderniziranom zmaju od j11b. Spominjali su se (nevezano za j16) narudzbe al31 serije s pojacanim potiskom (135 kn) za flankere pa bi i takvo nesto moglo ici na te avione. S druge strane, lik iz AVICa je na zhuhai showu rekao da trenutna najjaca verzija ws10 ide do 140 kn pa i to mozda moze ici na j16 kako bi se kompenzirala dodatna masa zmaja.

Uglavnom, su30 koji kinezi imaju mijenjali su lovce, odnosno dosli u lovacke regimente. Proizvodnja j11b po svemu sudeci prestaje, sasvim mi je logicno da je j16 nasljednik koji ce i dalje mijenjati stare lovce. Kinezi konacno rade odmak od aviona s jednom ulogom (j11, j10a) na multirole avione (j16, vjerojatno j10b). J16 i treba gledati kao modernizaciju projekta j11b, odnosno dvosjeda j11bs. Cisto sumnjam da je to bas skroz novi avion, s opet posve preradjenim zmajem.

Inace, hvalevrijedno je kako kinezi moderniziraju i svoje stare flankere. Prvo su onim izvornim su27 dodali integraciju r77ica, a sada su na tim starim flankerima osvanuli i dodatni missile approach warning senzori. Ne bi me cudilo da u nekom trenutku tu dodje i posve nova avionika. Na jednom testnom flankeru jesu testirali drukciji sklop radoma koji je poprilicno sugerirao ESA radar. Hoće li to ići na j16 ili na stare avione ili na oboje - vidjet ćemo.
Sve OK, samo, zar se i J-11 nije mogao modernizirati u multirole smjeru?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 19:00   #24
Mozda i jest po pitanju integracije ubojnih sredstava, ali ocito je i zmaj na j16 ojacan. (ima dva kotaca na prednjem stajnom trapu, kao i su30, za razliku od jednog kotaca na j11b/bs) Za pravi multirole avion koji ce trajati par desetljeca ocito treba imati zmaj koji je radjen za to od pocetka. A redovito kaciti teske bombe na neki lovac mozda bi rezultiralo preuranjenim pukotinama u konstrukciji.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 19:39   #25
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Mozda i jest po pitanju integracije ubojnih sredstava, ali ocito je i zmaj na j16 ojacan. (ima dva kotaca na prednjem stajnom trapu, kao i su30, za razliku od jednog kotaca na j11b/bs) Za pravi multirole avion koji ce trajati par desetljeca ocito treba imati zmaj koji je radjen za to od pocetka. A redovito kaciti teske bombe na neki lovac mozda bi rezultiralo preuranjenim pukotinama u konstrukciji.
Opet kažem, u svjetlu nadolazećih projekata, je li to potrebno? Tj. da to rješenje traje par desetljeća?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 19:42   #26
Pa potrebno jest da avion, koji god da se napravi, da izdrzi par desetljeca neometane uporabe. To sto ce kinezi poceti uvoditi j20 u sluzbu za par godina ne znaci da sve do 2030 nece imati u sluzbi i odredjeni broj j7 te j8, a da razne j11 nece koristiti i do 2040. Isto tako i ameri - odredjeni broj f16ica i f15ica ce sluziti iza 2030. godine - to je garant.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 19:50   #27
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Pa potrebno jest da avion, koji god da se napravi, da izdrzi par desetljeca neometane uporabe. To sto ce kinezi poceti uvoditi j20 u sluzbu za par godina ne znaci da sve do 2030 nece imati u sluzbi i odredjeni broj j7 te j8, a da razne j11 nece koristiti i do 2040. Isto tako i ameri - odredjeni broj f16ica i f15ica ce sluziti iza 2030. godine - to je garant.
Slažem se, ali, obzirom na činjenicu da će iza 2010.-2025. bilo koji zrakoplov koji nije 5. generacije biti nekonkurentan, kao i na činjenicu da se Kina ne naoružava protiv Laosa i Tadžikistana, pa ni protiv Vijetnama ili Burme, već protiv (primarno) SAD-a, ne bih rekao da će tih zrakoplova bit izrađeno puno. Jedino ako će J-20 i J-31 biti tako skupi da ih se neće moći priuštiti u većem broju. Što onda za Kineze predstavlja velik problem samo po sebi.
U svakom slučaju, za J-7 i J-8 ja nikakve upotrebe ne vidim u tom vremenskom periodu, a posebno iza 2030.
Tako da, htio sam reći da, na tim moderniziranim J-11, da se i pojave pukotine, neće se valjda srušiti bar jedno desetak godina, a da se koji i sruši, avioni se stalno ruše svakako... A više i ne treba da izdrže. Niti ćeš ih stalno tovariti sa bombama, nije to Operacija Linebacker...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 11.12.2014. at 19:51. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 19:52   #28
Nego, evo jedna druga stvar:

7:18 pm HKT
Dec 8, 2014 LAW & POLITICS

— Chun Han Wong
@ByChunHan.

China’s military has splashed the cash in recent years even as the U.S. reined in defense spending, but are Chinese soldiers kitted for war as well as their American counterparts?

Apparently not, a Chinese newspaper says, after adding up the average costs of equipping Chinese and U.S. infantrymen.

From rifle to raincoat, helmet to haversack, the Chinese soldier’s kit list costs just under 9,400 Chinese yuan ($1,523), or roughly the value of two entry-level iPhone 6s in China, according to Southern Weekly, a Guangzhou-based newspaper.

Nearly half of the equipment value comes from the soldier’s most-important tool: The standard-issue Type 95 automatic rifle, a Chinese-made weapon valued at 4,300 yuan. Helmets come a distant second, at 1,580 yuan each, the newspaper said.

In contrast, the average U.S. soldier’s combat gear costs the equivalent of nearly 20 high-end iPhone 6s, the newspaper estimated, without stating its sources. According to an Associated Press report in 2007, which cited Pentagon officials, the average U.S. soldier costs about $17,500 to equip.

http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2...inese-soldier/
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 21:23   #29
Da, kinezi stede na prosjecnim vojnicima. Koliko znam, pancirke im nisu standardna oprema, a ni broj/kvaliteta radio uredjaja po vodu nije bas usporediva s americkim.

Sto se aviona tice, svaki avion moze biti konkuretan, pa i j7 protiv npr f35, ovisno o situaciji. J16 se vjerojatno nece raditi desetljecima, ali jos jedno 7-8 godina ce se raditi. A ni j11b se nije dugo radio, nepunih 10 godina, a to je mozda bila i veca prerada flankerova zmaja nego j16 i na kraju ih nece biti ni 200 komada. Shenyang zapravo nema ni sto drugo proizvoditi osim j16 i j15. Za petnaesticama nema zurbe i hitnje jer nema toliko nosaca, a neka potencijalna izvedenica 31001 demonstratora tesko da ce u proizvodnju za kineske snage prije 2021/2022. Do tad ce pogoni sigurno raditi na necemu.

Kako rekoh, ni amerikanci nece 2030ih biti bas iskljucivo peta generacija. Osim par stotina f16 i f15e koje ce usaf imati uz jedno 1500tinjak aviona pete generacije, USNov prosjek bit ce jos gori. 2030. ce imati 250ak f35c (plus 80 marinskih) i preko 600 f18e/f/g. Cak i 2040. je tesko moguce da ce USN imati vise od 100-200 novih lovaca, dakle opet jedno 400-500 f18e/f/g, odnosno pola flota.

Modernizirani j11 i j10 s novom avionikom tako ce i protiv amerike jos 2030 biti relevantni. Ne kao vrh koplja, svakako, no kao potpora itekako.

A pukotine su ozbiljna stvar zbog kojih se cijele flote prizemljuje na tjedne ili mjesece, dok se ne ispita stvar. I ti j16 ce, ako su vec u ozbiljnom zrakoplovstvu koje ozbiljno trenira, redovito trenirati s teretom ekvivalentnim pravim bombama.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 22:14   #30
Ajde, ima ih milijardu i 300 milijuna i kusur, šta će njima pancirke...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 23:59   #31
Nije li J16 pandan F15E? Iako multirole, više se koristi u bombarderskoj ulozi... Tako nekako shvaćam ideju. J16 je bitan u razdoblju od iducih 5-8 godina, to je njegovo vrijeme (isto vrijedi i za J10B i J11B). Ako Kinezi 2020 imaju 500-tinjak Flankera i izvedenica, te sličan broj J10tki -> to je u potpunosti konkurentno USAF-u.
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 10:12   #32
Ne treba uopce ni uvoditi f15e u pricu kad je najizravniji pandan su30 s kojim ionako dijeli golemu vecinu znacajki pa i dizajn. Svi korisnici su30 u svijetu (pa i sami kinezi) koriste svoje su30 u klasicnim lovackim eskadrilama. A hoce li kinezi napraviti i nesto slicno su-34 - to je vec neki drugi hipotetski avion. Osobno bih bio protiv takve odluke jer ako je vec su34 pomalo zakasnjeli dizajn, onda bi neki kineski model 5-10 godina poslije bio jos vise zakasnjeli.

a 2020. ce kineska zrakoplovstva sigurno imati preko 500 spomenutih modela aviona. Danas leti u aktivnoj sluzbi jedno barem 430 razlicitih varijanti flankera i 300tinjak j10, a broj proizvodenih (dakle koji jos nisu primljeni u sluzbu) je i nesto veci. Do kraja 2020. godine bi s istom proizvodnjom kao i zadnjih desetak godina trebali imati jedno 570 flankera i 510 j10ki. S time da bi 10, 20 ili 30 flankera moglo biti umirovljeno do tada (onih starih su27) pa bi opet ukupno to bilo mozda ispod 550. I kad vec brojimo, mozda pedesetak j20, ako im serijska proizvodnja krene kako spada bez zastoja.

Je li to u potpunosti konkurentno usafu i usnu? Ovisi kako za sto. Vec su danasnje kineske snage konkurentne u slucaju da americke snage bas zele doletjeti do samog kineskog tla i ondje dugotrajno operirati, ovisno o broju baza u susjedstvu koje bi amerikancima bile dostupne. S druge strane, nekakva konkurentnost nasred mora, recimo oko linije prvog otockog niza od kine, tu ce ameri ipak imati 2020 preko 550 aviona pete generacije, plus 600tinjak superhorneta, par stotina moderniziranih f15ica, blizu tisucu f16ica koje i dalje nece biti za baciti itd itd.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 23:50   #33
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Ne treba uopce ni uvoditi f15e u pricu kad je najizravniji pandan su30 s kojim ionako dijeli golemu vecinu znacajki pa i dizajn. Svi korisnici su30 u svijetu (pa i sami kinezi) koriste svoje su30 u klasicnim lovackim eskadrilama. A hoce li kinezi napraviti i nesto slicno su-34 - to je vec neki drugi hipotetski avion. Osobno bih bio protiv takve odluke jer ako je vec su34 pomalo zakasnjeli dizajn, onda bi neki kineski model 5-10 godina poslije bio jos vise zakasnjeli.

a 2020. ce kineska zrakoplovstva sigurno imati preko 500 spomenutih modela aviona. Danas leti u aktivnoj sluzbi jedno barem 430 razlicitih varijanti flankera i 300tinjak j10, a broj proizvodenih (dakle koji jos nisu primljeni u sluzbu) je i nesto veci. Do kraja 2020. godine bi s istom proizvodnjom kao i zadnjih desetak godina trebali imati jedno 570 flankera i 510 j10ki. S time da bi 10, 20 ili 30 flankera moglo biti umirovljeno do tada (onih starih su27) pa bi opet ukupno to bilo mozda ispod 550. I kad vec brojimo, mozda pedesetak j20, ako im serijska proizvodnja krene kako spada bez zastoja.

Je li to u potpunosti konkurentno usafu i usnu? Ovisi kako za sto. Vec su danasnje kineske snage konkurentne u slucaju da americke snage bas zele doletjeti do samog kineskog tla i ondje dugotrajno operirati, ovisno o broju baza u susjedstvu koje bi amerikancima bile dostupne. S druge strane, nekakva konkurentnost nasred mora, recimo oko linije prvog otockog niza od kine, tu ce ameri ipak imati 2020 preko 550 aviona pete generacije, plus 600tinjak superhorneta, par stotina moderniziranih f15ica, blizu tisucu f16ica koje i dalje nece biti za baciti itd itd.
Pod pandan sam mislio na cinjenicu da nitko drugi tko koristi Su30 nema toliko ostalih modernih lovaca kao kinezi (Su27, J11B i J10B), pa Su30/J16 mogu koristiti u malo drugacijoj ulozi. Slicno kao USAF koji ima F15C i F22, pa F15E moze imati pravu visenamjensku ulogu, uz fokus na strike misije.

2020. će imati vise od 350 F35 u upotrebi? Malo mi se cini optimisticno, to je za samo pet godina...

Najmladje F15ice ce biti 35 godina stare, to bi valjda bilo prvi puta u pola stoljeca da se USAF i USN susrecu s protivnikom koji ima u prosjeku mladju flotu, slicnog brojcanog stanja. Uostalom, američke snage su razbacane po svijetu, Kinezi puno jednostavnije mogu fokusirati snage (mislim bas na prvi otocni niz).
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 13:26   #34
Svakako ce s j16icama trenirati i za jurisne misije, zato i rade multirole avion. Koliki ce tocno biti omjer treninga za jurisne a koliko za lovacke misije vjerojatno necemo ni saznati. A to ce im uz j20 svakako biti i najbolje opremljen avion za BVR borbe. Amerikancima je f15e najveca jurisna platforma, drugo niti nemaju, a da se ne radi o bombarderu. Kinezi tu ipak imaju specijalizirane jh7ice koje postepeno mijenjaju Q5, a cini se da ce se proizvodnja jh7ica nastaviti jos neko vrijeme (ima jos regimenti s Q5 koje treba zamijeniti) S druge strane, tu su jos stotine lovaca za zamjenu, j10 svakako nece biti proizveden u dovoljnim brojevima da sam zamijeni sve to na vrijeme, pa tu uskace i j16. Samo se, eto, odmicu od specijaliziranih aviona i idu na višenamjenske platforme.

350+ f35ica mi se čini realno, da. Barem po nekom sadašnjem planu gdje će proizvodnja još polako rasti, a 2018. kreću serije od (skoro?) stotinjak aviona godišnje za USAF/USN/USMC Ove godine je proizveden 150. primjerak (iako mislim da još nije predan ministarstvu obrane) a dosad ugovorenih 190 komada bi tom brzinom trebalo biti predano do kraja 2016. Čini mi se realno da onda negdje tijekom 2020. pređu i 350 komada. Dakako je moguće da će biti promjene planova i kašnjenja, ali zasad se vodim najsvježijim objavljenim planovima.

Ako vec pricamo o nekoj hipotetskoj kriznoj situaciji 2020. blizu kineskih obala i oko prvog otocnog niza, kineska bi flota svakako mogla biti u prosjeku mlađa, ali opet s druge strane oni su i radili avione da kraće traju, nastavljajući sovjetsku doktrinu. A prosječna opremljenost će i dalje biti na američkoj strani jer će ti stari američki avioni u većem broju od kineskih imati moderniju opremu. Brojčano stanje uvelike će ovisiti o strateškom pozicioniranju odnosno političkoj podršci kineskih susjeda da im ameri dosele svoju flotu. Osobno ne vidim da će tu sve američke snage zajedno uspjeti naći mjesta za jednak broj aviona kao i kinezi, jer ipak pričamo o 2000+ taktičkih borbenih aviona koje treba parkirati na dovoljnu udaljenost da budu relevantni. Tamo neka potencijalna baza na sjeveru japana u određenim situacijama (npr ofenzivne akcije po kini) bila bi manje korisna i lansirala bi manje aviona dnevno u misije od neke bliže baze. A o Guamu da ne govorimo; to bi prije moglo biti središte za bombardere, tankere, itd. No bolje da uopće ne pričamo o političkoj podršci i tko bi još bio kako upleten jer to nema smisla, preširoka je to i prenesigurna tema.

Sad, s druge strane gledano, onaj koji napada ima inicijativu, onaj koji se brani mora odgovarati na razne potencijalne prijetnje. Ni kineske snage neće baš moći biti koncentrirane uvijek na pravim mjestima. Za nekakve udare po fiksnim ciljevima na kineskim obalama uvijek će se naći dovoljna koncentracija sile koja će biti dovoljno iznenadna da učini nemalu štetu. Doduše, to vrijedi i za drugu stranu - i američke baze koje su bliske kini mogle bi doživjeti sličnu sudbinu. Pa onda tako neko vrijeme dok jedna strana ne nakupi previše gubitaka da može držati korak. Ali objemama stranama bi već samo vojno gledano to bilo poprilično skup sukob, nitko to zaista ne priželjkuje... (o ekonomskom aspektu niti neću jer opet je to preširoka i presložena tema)
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:48   #35
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
a cini se da ce se proizvodnja jh7ica nastaviti jos neko vrijeme

Samo se, eto, odmicu od specijaliziranih aviona i idu na višenamjenske platforme.
Šta ti se čini ova prva činjenica, u svjetlu ove druge?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 13:18   #36
Može biti da imaju dvije struje u vrhu odgovornom za organizaciju i nabavku i da jedni žele čiste jurišnike, a drugi multirole avione. A može biti (uz to) i da politika van ministarstva obrane igra nemalu ulogu u svemu. Isto kao što npr američka vojska ne želi još tenkova (a dobije ih jer ih senatori izglasaju) ili kao što želi umiroviti a10 (a senat opet financira njihov ostanak) ili kao što USN ne želi još growlera (ali senat izglasuje još dodatnu godinu proizvodnje da se proizvodna linija ne ugasi), ili možda kao što kod rusa odjednom Irkut ima hrpu posla sa su30sm za rusku vojsku dok knaaz na kapaljku proizvodi te su35s - isto tako je vrlo lako moguće da razni politički lobiji u kini ne žele da Xian aircraft corporation ne ostane bez posla proizvodnje jh7. Shenyang možda ne želi dijeliti projekt s drugima, dakle možda nije samo tako lako napraviti još jednu proizvodnu liniju j16 u Xianu. A možda je stvar i "samo" u novcu - da je proizvodna linija jh7 toliko već uhodana i da je sam avion relativno jednostavan da je prilično jeftin i brzo se proizvodi. Za razliku od j16 koji tek kreće i pitanje je koliko bi trajalo i koštalo poduplavanje proizvodnje, uhodavanje itd. A stare q5 i j7/j8 treba zamijeniti određenom dinamikom koju zatvaranjem proizvodnje jh7 i forsiranjem dodatne proizvodnje j16 ne bi bilo izvedivo i praktično unutar budžeta kojim raspolažu. (osobno držim da je takav nekakav razlog zapao i ruse, odnosno irkut i knaaz)

Zanimljivo će biti doduše vidjeti hoće li u bliskoj budućnosti biti nekakvog taktičkog aviona pete generacija koji bi i poveće rakete nosio u sebi. Za razliku od raznih flankera koji slične rakete mogu nositi vani bez prevelikog utjecaja na sam dizajn aviona i letačke performanse - takvo što bi diktiralo povelik avion koji onda ipak ne bi mogao biti multirole. A moguće da se takvo nešto ne bi ni radilo u brojevima u kojima se radi jh7.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 14:07   #37
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post

Zanimljivo će biti doduše vidjeti hoće li u bliskoj budućnosti biti nekakvog taktičkog aviona pete generacija koji bi i poveće rakete nosio u sebi. Za razliku od raznih flankera koji slične rakete mogu nositi vani bez prevelikog utjecaja na sam dizajn aviona i letačke performanse - takvo što bi diktiralo povelik avion koji onda ipak ne bi mogao biti multirole. A moguće da se takvo nešto ne bi ni radilo u brojevima u kojima se radi jh7.
U vezi onog prije, da, ima smisla što govoriš, jer ipak ima ogroman broj starih zrakoplova koje treba nekako zamijeniti...

A u vezi ovog, znači neki H-18 ili nešto manje?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 14:20   #38
Nemam pojma kako bi se mogao označavati, ali ljudi vole šuškati o tome da je u pripremi razvoj velikog jurišnika malog radarskog odraza. No to, ako će nositi npr dvije jednotonske rakete u sebi, teško da će biti mali avion. Takvo što mi miriši na jedno 24-25 metarski avion valjda prazne mase od 20+ tona i najveće poletne mase od 45+ tona. Takvo što ipak bolje ne forsirati za multirole neg jednostavno napraviti u cca 150-200 komada i nek bude nadopuna budućem podzvučnom strateškom bombarderu.
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 14:31   #39
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Nemam pojma kako bi se mogao označavati, ali ljudi vole šuškati o tome da je u pripremi razvoj velikog jurišnika malog radarskog odraza. No to, ako će nositi npr dvije jednotonske rakete u sebi, teško da će biti mali avion. Takvo što mi miriši na jedno 24-25 metarski avion valjda prazne mase od 20+ tona i najveće poletne mase od 45+ tona. Takvo što ipak bolje ne forsirati za multirole neg jednostavno napraviti u cca 150-200 komada i nek bude nadopuna budućem podzvučnom strateškom bombarderu.
Mislio sam u stvari na ovo:

__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 14.12.2014. at 14:32. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 14:42   #40
Pa da, o takvom nečemu i pričam. Taj fan-uradak je malkice prevelik za dimenzije koje opisah (i više se približava 30ak metara duljine i valjda 70+ tona), ali konceptualno je to to.

Ako zaista i ima sličan projekt u izradi - sve ovisi od zahtjeva. Hoće li to biti nešto što će dijeliti mornarica i RZ, kao što dijele jh7? Ili će biti projekt samo jedne strane? Nekako sumnjam da će biti potonje.

RZ bi vjerojatno htjelo ugurati par krstarećih raketa duljine jedno šest metara i duplo poredane do duljini 500 kg bombe. Mornarica bi valjda htjela ugurati dvije supersonične protubrodske rakete dometa 300+ km, a to je kako rekoh najmanje jednotonska raketa, možda bliže i jednoipoltonska - dakle gabaritima čak možda i malo veća od krstarećih raketa (zbog krilaca i ramjet usisnika).
Shpiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:56.