Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2015., 20:07   #11761
Quote:
Nicole07 kaže: Pogledaj post
Imam neko drustvo,ali ti izlasci su naravno puno rijeđi nego u Hrvatskoj. Nezz,kod nas se u Dalmaciji nalazi svaki dan,a tu jednom,dva put misecno. U Mannheimu.
Pa Njemci su tu većinom drugačiji. Izlaske skupe za godišnji. Tu se izlazi inače evo više neka društva ili sportski clubovi.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 26.03.2015., 20:56   #11762
Pozdrav, trebao bih obaviti uskoro razgovor za posao dentalnog asistenta u Frankfurtu, na neodredjeno. Neto placa 1200 eura, zanima me an sto trebam sve pripaziti, i koliko je ovo mala placa ? Kopajuci po internetu vidim da toliko konobari zaradjuju
Zyzz87 is offline  
Old 26.03.2015., 21:42   #11763
Quote:
Cuflekica kaže: Pogledaj post
. Ali ja još ne radim pa ni nemam baš gdje upoznati nove ljude. Ujutro odem na tečaj njemačkog i onda se ostatak dana dosađujem po stanu. Htjela sam se upisati na neke tečajeve i grupne sportove, ali trenutno su mi preskupi pošto ne radim tako da ne mogu ni to.
!
Meni je isto tako bilo na pocetku, ali zasto nekog sa tecaja ne pozoves na kavu, ja sam na tecaju upoznala hrpu novih ljudi, jednu stvar imate zajednicku novi ste i svi ucite njemacki, to je super stvar za pocetak. Predlozi svojoj grupi da zadnji dan tecaj svi skupa odete na cugu i organizirate grupno ucenje.

Sto se tice sporta potrazi dali u svom gradu imas grupne sportove koje organizira grad po skolama, oni su puno jeftiniji.

U mom gradu cak ima 2 puta tjedno organizirano druzenje za sve nove koji zele vjezbat njemacki i naravno dolaze i njemci koji zele vjezbat neki drugi strani jezik, tu isto mozes upoznat hrpu ljudi jer s istim ciljem svi dolaze.
plavidupin is offline  
Old 26.03.2015., 21:54   #11764
Što ima od sezonskih poslova, otišao bi 7 i 8 mjesec nešto zaraditi al da nije branje šparoga i jagoda?
Gustavo is offline  
Old 26.03.2015., 22:04   #11765
Quote:
lawoman kaže: Pogledaj post
>Luna777 kaze: Zasto sve tako buk[v]alno shvacas?<

Rijeci, draga Luna777 su kodovi i signifikati ko sto bi rekao S. Hall, F. Saussure i R. Barthes - one nose odredjene poruke i zato ih treba pomno birati da ne bi bile pogresno shvacene.
U ovim izrazito prema odredjenim strancima neprijateljskoj klimi i desnicarskom budjenju koje nalazi uporiste sirom Europe (vidi Nizozemska, Francuska, UK, Madzarska, Italija and counting) potrebno je izraziti svoju solidarnost i barem moralnu podrsku ljudima koji su potrebiti.

To treba, smatram, a ne ih optuzivati da 'dangube' - Wortauswahl ist deshalb unglaublich wichtig!

Jednom izgovorene, rijeci se vise ne daju uhvatiti - one su kao vrapci, odletjese...
(jel su to rijeci Leona iz Krlezinih Glembajevih?

Jednom napisane na forum.hr - one ce biti secirane
Ja mislim da ti pričaš o jednoj stvari, a Luna o drugoj. Nisu Sirijci i ostali s Bliskog Istoka jedini koji dolaze u Njemačku. Pardon, ne dolaze, već bježe.
Nažalost. Istina je da im je izuzetno teško, kako zbog sredine, tako i zbog jezika i tako dalje. I sama sam ih upoznala nekoliko. Tada mi je postalo jasno da ima onih kojima je daleko gore. A svaki dan doma slušaš o nezaposlenosti u RH. Tata mi je radio kao inspektor za migracije pa znam od prilike što prolaze azilanti. Samo, ponavljam, nisu baš svi koji stižu u Njemačku azilanti i u jednom dijelu Luna ima pravo: puno je onih koji se uopće ne trude prilagoditi. Često i od samih Nijemaca čujem kako su tu neki godinama, a ne znaju ni riječi njemačkog, žive od socijalne pomoći, ne traže posao, dangube...nebitno odakle su i iz koje države.
Funny Queen is offline  
Old 26.03.2015., 23:16   #11766
Quote:
lawoman kaže: Pogledaj post
>Luna777 kaze: Zasto sve tako buk[v]alno shvacas?<

Rijeci, draga Luna777 su kodovi i signifikati ko sto bi rekao S. Hall, F. Saussure i R. Barthes - one nose odredjene poruke i zato ih treba pomno birati da ne bi bile pogresno shvacene.
U ovim izrazito prema odredjenim strancima neprijateljskoj klimi i desnicarskom budjenju koje nalazi uporiste sirom Europe (vidi Nizozemska, Francuska, UK, Madzarska, Italija and counting) potrebno je izraziti svoju solidarnost i barem moralnu podrsku ljudima koji su potrebiti.

To treba, smatram, a ne ih optuzivati da 'dangube' - Wortauswahl ist deshalb unglaublich wichtig!

Jednom izgovorene, rijeci se vise ne daju uhvatiti - one su kao vrapci, odletjese...
(jel su to rijeci Leona iz Krlezinih Glembajevih?

Jednom napisane na forum.hr - one ce biti secirane


Mogu ti reci da se odavno nisam susrela s vecom trolazom. Ili te moji upisi osobno pogadjaju, to samo ti znas. Sto god da je u pitanju, prestani daviti jer na ovakav nacin je nemoguce diskutirati. Ponasas se ko muha pred kisu. Savjetujem ti da ubuduce citas s razumijevanjem ako zelis diskutirati.

Pozdrav
luna777 is offline  
Old 27.03.2015., 00:56   #11767
Quote:
Zyzz87 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, trebao bih obaviti uskoro razgovor za posao dentalnog asistenta u Frankfurtu, na neodredjeno. Neto placa 1200 eura, zanima me an sto trebam sve pripaziti, i koliko je ovo mala placa ? Kopajuci po internetu vidim da toliko konobari zaradjuju
Pa ono, nije baš velika ali je veća nego što je bila moja u (hr) školi i što bi bila kasnije...
Moraš pripaziti na stanarinu, to prvo, ako ti piše Kaltmiete odmah pitaj koliko je Warm i tako...i onda tome pridodaj hranu, telefon, internet, prijevoz...
Hoćeš li se do posla voziti autom ili ćeš koristiti gradski prijevoz?
I ako te prime, kod prijave boravka nemoj im reći da si vjernik jer će ti i na to udariti porez.
I da, tu je i TV- pristojba koju plaćaš neovisno o tome imao ti TV ili ne, gledao to ili ne. Jedna veća glupost.
Funny Queen is offline  
Old 27.03.2015., 03:23   #11768
Quote:
Zyzz87 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, trebao bih obaviti uskoro razgovor za posao dentalnog asistenta u Frankfurtu, na neodredjeno. Neto placa 1200 eura, zanima me an sto trebam sve pripaziti, i koliko je ovo mala placa ? Kopajuci po internetu vidim da toliko konobari zaradjuju

Ali konobari imaju jos nesto napojmice. i tu se barem nesto skupi.

1200 U frankfurtu nije bas puno.
Jer u Frankfurtu su skupi stanovi dosta, a imamo i jedan od najskupljih javni prijevoza. Znaci ako ideas negdje izvan grada uzesti stan da ustedis novaca, ces lako blizu ili vise od 100€ platiti za pokaznu.
Za takve stvari ti ima ono sta se zove "Arbeitsmarktzulage" Znaci nadoplatak poslodavca na tarifnu placu. Jer naravno netko tko zivi i radi taj posao u "Vukojebini" gdje moze bilo gdje naci stan od 70m2 za 300-400 Eura ima istu tu placu, zasto bi Isao u "skupi" grad!

Ako smatras da ce ti biti tesko i cak ne ici zbog novca, ljepo napisi im nesto u smislu "hvala vam na ponudi, i isto ako mi se vasa praksa vise svida a i grad od meni drugog ponudenog mjesta moram vam reci da nemogu prihvatit iz financijski razloga jer na drugom ponudenom mjestu mogu za puno manje novaca ziviti. Molim vas da promislite dali mi mozete ponuditi obcajni Arbeitsmarktzulage da se ipak mogu odluciti za vasu praksu"

A i na kraju tih 1200 je pocetna placa. Nakon negog vrimena trazis vise, ako su zadovljni ce ti valjda nesto vise dati. Ako ne trazis drugog mjesto.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Old 27.03.2015., 14:05   #11769
Quote:
plavidupin kaže: Pogledaj post
Meni je isto tako bilo na pocetku, ali zasto nekog sa tecaja ne pozoves na kavu, ja sam na tecaju upoznala hrpu novih ljudi, jednu stvar imate zajednicku novi ste i svi ucite njemacki, to je super stvar za pocetak. Predlozi svojoj grupi da zadnji dan tecaj svi skupa odete na cugu i organizirate grupno ucenje.

Sto se tice sporta potrazi dali u svom gradu imas grupne sportove koje organizira grad po skolama, oni su puno jeftiniji.

U mom gradu cak ima 2 puta tjedno organizirano druzenje za sve nove koji zele vjezbat njemacki i naravno dolaze i njemci koji zele vjezbat neki drugi strani jezik, tu isto mozes upoznat hrpu ljudi jer s istim ciljem svi dolaze.
Ovo dvoje s kojima se družim sam i upoznala na tečaju, ostala ekipa su uglavnom stariji ljudi od 50 godina na dalje. Dvije turkinje su mlađe, ali one ne govore engleski, a i njemački jedva zucnu pa ne mogu pričati s njima. Uz to su udane, a jedna je i trudna pa nisu baš materijal za druženje našeg tipa.

Nisam našla te grupne sportove od strane grada, ali budem se još informirala. Nisam još ni s njemačkim skroz na ti pa mi to dodatno otežava potragu. Pod kojim nazivom da to tražim? Imaš kakav link da pogledam da znam potražiti za moj grad? Danke
__________________
Ona iz Njemačke
Cuflekica is offline  
Old 27.03.2015., 15:01   #11770
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Što ima od sezonskih poslova, otišao bi 7 i 8 mjesec nešto zaraditi al da nije branje šparoga i jagoda?
i mene ovo zanima....student sam,neznam njemacki ali engleski odlicno
lukaXXkralj is offline  
Old 27.03.2015., 16:13   #11771
Quote:
lukaXXkralj kaže: Pogledaj post
i mene ovo zanima....student sam,neznam njemacki ali engleski odlicno
http://www.jutarnji.hr/financijas-da...-cim-/1320893/

Ovako nešto bi nam leglo, jel ima toga u švabiji ili da otvaram obrt šetača pasa gore, s psima možemo i na engleskom ako nisu dresirani da ujedaju strance
Gustavo is offline  
Old 27.03.2015., 18:05   #11772
Quote:
Funny Queen kaže: Pogledaj post
Pa ono, nije baš velika ali je veća nego što je bila moja u (hr) školi i što bi bila kasnije...
Moraš pripaziti na stanarinu, to prvo, ako ti piše Kaltmiete odmah pitaj koliko je Warm i tako...i onda tome pridodaj hranu, telefon, internet, prijevoz...
Hoćeš li se do posla voziti autom ili ćeš koristiti gradski prijevoz?
I ako te prime, kod prijave boravka nemoj im reći da si vjernik jer će ti i na to udariti porez.
I da, tu je i TV- pristojba koju plaćaš neovisno o tome imao ti TV ili ne, gledao to ili ne. Jedna veća glupost.
gradski prijevoz, koliko iznose rezije ? i kolko kosta nekakav mali stan, garsonjera u ok kvartu ?
Zyzz87 is offline  
Old 27.03.2015., 18:33   #11773
Quote:
Zyzz87 kaže: Pogledaj post
gradski prijevoz, koliko iznose rezije ? i kolko kosta nekakav mali stan, garsonjera u ok kvartu ?
Ne bih ti krivo htjela reć pa je možda bolje da na pp pitaš nekoga tko je u blizini Frankfurta (na Majni?). Ovisi od grada do grada. Prijevoz (gradski) je inače stavka koja puno pita, a ne dao bog da te uhvate kako se švercaš jer ti to masno naplate. Tu u Berlinu mjesečna karta za zonu AB (izvan toga je polako prigrad) iznosi 80€ odnosno 58€ ako se ne voziš u vremenu od 3 do 10 u jutro.
Pogledaj što ti je napisala Nježna, možeš se i njoj obratiti, ona je tu puno, puno više od mene i puno više zna. A možeš i ovdje baciti oko na stanove:

http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/
Funny Queen is offline  
Old 27.03.2015., 20:56   #11774
Quote:
Nicole07 kaže: Pogledaj post
Imam neko drustvo,ali ti izlasci su naravno puno rijeđi nego u Hrvatskoj. Nezz,kod nas se u Dalmaciji nalazi svaki dan,a tu jednom,dva put misecno. U Mannheimu.

Nicole nis ne brini eto me zacas iz Ludwigshafena
Graf VH is offline  
Old 28.03.2015., 19:55   #11775
ove sto su usamljene nek se jave superkrkanu na mk podforumu....

a sto se tice mannheima....tu nema kakve mrake nema....
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Old 28.03.2015., 20:00   #11776
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nisam baš upoznat sa Njemačkim jezikom, a tako niti sa njihovim poreznim sustavom, pa ne znam baš koristit onaj kalkulator. (priznam, malo mi je i lijeno tražit i kopat po googleu i translateu)

Zanima me, ukoliko je brutto satnica 90 eura, kolika je netto plaća mjesečno? Radi se o stalnom radnom odnosu i regularnoj mjesečnoj satnici. Nemam pojma kolika je ona, 160, 168, 176? Znam da je svaki mjesec drukčiji, ali ako bi netko pomogao ovo proračunat, bio bi zahvalan.

Recimo, broj radnih sati za ožujak,, porezni razred i brutto, te netto zarada.

Unaprijed hvala.
Nitko?
rocker1987 is offline  
Old 28.03.2015., 20:54   #11777
Ako je bruto satnica 90€, a mjesec ima 20 radnih dana po 8 radnih sati.
Bruto mjesečna plaća je 14400€!!!
Čestitam.

Ako je bruto satnica 9€, neto je oko 1000-1200€,plus-minus 100€
NN101 is offline  
Old 31.03.2015., 14:05   #11778
Pozdrav, ekipa, stižem za koji dan u Munchen, pa eto čisto da vas pozdravim
Možda netko bude od volje za đir po gradu, kavicu, da me baš ne slomi usamljenost u dijaspori... Malo me frka kako će sve to izgledati, ali vjerujem da ću se brzo prilagoditi novoj sredini, pogotovo kad znam da ima puno naših, i novih i starih.
Pa eto, nadam se da se vidimo ponekad
Oilvera is offline  
Old 01.04.2015., 12:14   #11779
Smile Hoffnungslos verloren

Pozdrav svima,
Imao bih jednu molbu ako mi nekto moze pomoci u prijevodu sljedeceg "Hoffnungslos verloren"?!
Hvala svima unaprijed i Pozzz
hondacivic is offline  
Old 01.04.2015., 12:56   #11780
Quote:
Cuflekica kaže: Pogledaj post

Nisam našla te grupne sportove od strane grada, ali budem se još informirala. Nisam još ni s njemačkim skroz na ti pa mi to dodatno otežava potragu. Pod kojim nazivom da to tražim? Imaš kakav link da pogledam da znam potražiti za moj grad? Danke
Moras potrazit sluzbene stranice grada, na njima imas sve info, od sporta, kulture, dogadanja u gradu.....
plavidupin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.