Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2015., 20:33   #1
Rat u Izraelu (zbirna tema)

Quote:
antilles kaže: Pogledaj post

drugo.
možemo li otvorit temu o izraelu, a gdje bi se raspravljalo i pisalo samo o izraelu ? ima dosta zanimljivih vijesti o toj zemlji. kako znanost, high tech, tako književnost, filmovi, arheologija, etc.
(ako sve druge države imaju pravo na vlastitu temu, red je i da izrael dobije svoju)
Tema o Državi Izrael, koju dosada nismo ni imali.
DJTcro is offline  
Old 31.03.2015., 23:25   #2
otvorila bih temu jednim (meni) zanimljivim textom.

Soldiers with autism give army rare view into intel, and disorder

idf intelligence unit je 2012. formirao grupu od 12 mladih ljudi kojima je zadatak dešifriranje i interpretacija satelitskih snimaka (3d).
naporan rad koji zahtijeva kontinuiranu, višesatnu, max koncentraciju i sposobnost uočavanja detalja.

specifičnost grupe je da se radi o ljudima s poremećajima autističnog spektra.

po istraživanjima jednog izraelskog doktora, autisti često imaju drugačiju vizualnu percepciju. ne bolju, nego drugačiju.
koliko sam shvatila, zbog te drugačije vizualne percepcije oni komplexnim snimkama, fotkama i slikama prilaze "objektivno", neopterećeni poput ostalih konceptom o tome šta bi to "trebalo" bit'.
(They seemed to approach complex visual images “objectively,” he said, unburdened by “concepts of how things are supposed to be.)

naravno, trening je dug proces. jer ih je prvo trebalo naučit kako uzet odgovarajući autobus za doć u vojnu bazu, osnove komuniciranja i socijalne interakcije, itd.

rezultati u dešifriranju su za sada mixed. ima ih izvrsnih, ima i samo prosječnih.

no experiment je izuzetno vrijedan hvale jer pomaže integraciju takvih ljudi u društvo.
npr. jedan iz grupe je nedavno održao govor pred ovećom grupom ljudi. govor jest bio kratak, ali za nekoga tko do tada gotovo nije komunicirao to je bio kvantni skok.

ps. 2. travanj je svjetski dan svjesnosti o autizmu.
antilles is offline  
Old 01.04.2015., 00:37   #3
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
otvorila bih temu jednim (meni) zanimljivim textom.

Soldiers with autism give army rare view into intel, and disorder

idf intelligence unit je 2012. formirao grupu od 12 mladih ljudi kojima je zadatak dešifriranje i interpretacija satelitskih snimaka (3d).
naporan rad koji zahtijeva kontinuiranu, višesatnu, max koncentraciju i sposobnost uočavanja detalja.

specifičnost grupe je da se radi o ljudima s poremećajima autističnog spektra.

po istraživanjima jednog izraelskog doktora, autisti često imaju drugačiju vizualnu percepciju. ne bolju, nego drugačiju.
koliko sam shvatila, zbog te drugačije vizualne percepcije oni komplexnim snimkama, fotkama i slikama prilaze "objektivno", neopterećeni poput ostalih konceptom o tome šta bi to "trebalo" bit'.
(They seemed to approach complex visual images “objectively,” he said, unburdened by “concepts of how things are supposed to be.)

naravno, trening je dug proces. jer ih je prvo trebalo naučit kako uzet odgovarajući autobus za doć u vojnu bazu, osnove komuniciranja i socijalne interakcije, itd.

rezultati u dešifriranju su za sada mixed. ima ih izvrsnih, ima i samo prosječnih.

no experiment je izuzetno vrijedan hvale jer pomaže integraciju takvih ljudi u društvo.
npr. jedan iz grupe je nedavno održao govor pred ovećom grupom ljudi. govor jest bio kratak, ali za nekoga tko do tada gotovo nije komunicirao to je bio kvantni skok.

ps. 2. travanj je svjetski dan svjesnosti o autizmu.
svakako je vrijedno hvale korištenje ljudi sa posebnim potrebama i smetnjama u razvoju za vojne svrhe,vec vidim koliko griješimo svi mi koji odvajamo svoje privatno vrijeme da bi te divne ljude što više integrirali u društvo,kad bi ih vojska mogla toliko bolje iskoristiti. u tome nema ništa moralno dubiozno
albtraum is offline  
Old 01.04.2015., 08:52   #4
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Tema o Državi Izrael, koju dosada nismo ni imali.
Hvale vrijedno. Bravo.
Yehudi du Nuvas is offline  
Old 01.04.2015., 11:54   #5
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
po istraživanjima jednog izraelskog doktora, autisti često imaju drugačiju vizualnu percepciju. ne bolju, nego drugačiju.
koliko sam shvatila, zbog te drugačije vizualne percepcije oni komplexnim snimkama, fotkama i slikama prilaze "objektivno", neopterećeni poput ostalih konceptom o tome šta bi to "trebalo" bit'.
(They seemed to approach complex visual images “objectively,” he said, unburdened by “concepts of how things are supposed to be.)
Da, neautist (ili kako nas zovu "neurotipični" ) će odbacit suvišne detalje u korist šire slike, ljudima s autističnog spektra neće promaknut ni jedan detalj kao nebitan i ovakvi poslovi su baš za njih (uz analizu softwarea, testiranje itd).
Ovo mi je bilo dobro:
One, asked about motivation to join the army, said that there were “nine patriots and three opportunists, including me, in the room.”
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Old 01.04.2015., 12:08   #6
Quote:
albtraum kaže: Pogledaj post
svakako je vrijedno hvale korištenje ljudi sa posebnim potrebama i smetnjama u razvoju za vojne svrhe,vec vidim koliko griješimo svi mi koji odvajamo svoje privatno vrijeme da bi te divne ljude što više integrirali u društvo,kad bi ih vojska mogla toliko bolje iskoristiti. u tome nema ništa moralno dubiozno
Ozbiljno, šta ima bolje od tog olakšanja koje roditelji osjećaju kad se više ne moraju bojat što će bit s njihovim djetetom nakon njihove smrti? Poznajem ljude u toj situaciji. Nema im dijete Aspergera niti je autistično i nikad ga neće zaposlit ni "iskoristit" nikakva vojska ni IT kompanija ni itko. Ovo su sretnici, nema tu moralne dubioze.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Old 01.04.2015., 12:24   #7
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
CUT...po istraživanjima jednog izraelskog doktora, autisti često imaju drugačiju vizualnu percepciju. ne bolju, nego drugačiju.
koliko sam shvatila, zbog te drugačije vizualne percepcije oni komplexnim snimkama, fotkama i slikama prilaze "objektivno", neopterećeni poput ostalih konceptom o tome šta bi to "trebalo" bit'.
(They seemed to approach complex visual images “objectively,” he said, unburdened by “concepts of how things are supposed to be.)
Sad je li to bolja, gora ili drugačija percepcija - stvar je interpretacije.

Autistično dijete će se u pijesku igrati cijeli dan - naprosto zapanjeno svim tim detaljima (unikatnim zrncima) i neće napraviti nikakav dvorac, dok će neautistično dijete biti slijepo na činjenicu da je svako zrnce pijeska drugačije i posmatrati ga tek kao hrpu sitnih i sličnih mikro kamenčića čije međusobne razlike uopće nisu važne - te od istog napraviti kulu od pijeska i otić se kupat nakon pola sata.

Drugim riječima, karikirano, autistično dijete od drveća ne vidi šumu, a neautistično od šume ne vidi drveće.

Quote:
albtraum kaže: Pogledaj post
svakako je vrijedno hvale korištenje ljudi sa posebnim potrebama i smetnjama u razvoju za vojne svrhe,vec vidim koliko griješimo svi mi koji odvajamo svoje privatno vrijeme da bi te divne ljude što više integrirali u društvo,kad bi ih vojska mogla toliko bolje iskoristiti. u tome nema ništa moralno dubiozno
Meni je opet logično da se u jednom vojnom društvu, modernoj Sparti - upravo vojska ispostavi kao zamjena za brojne drugačije društvene institucije, pa i takve koje bi se bavile socijalizacijom osoba sa autizmom.

S obzirom na prirodu poremećaja postoji u njihovom poremećaju osnova za potencijal za probitke u tom - vojnom pogledu te je i sa te strane taj potez vojske i te kako logičan.
RIOBOSS is offline  
Old 01.04.2015., 12:46   #8
Za početak teme želi majvno čestitati Židovima koji su oboge pustinjske vukojebine napravili oazu.
Sforza Aspang is offline  
Old 01.04.2015., 13:06   #9
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Meni je opet logično da se u jednom vojnom društvu, modernoj Sparti ...
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Za početak teme želi majvno čestitati Židovima koji su oboge pustinjske vukojebine napravili oazu.
Ljudi, ajmo se probat ne pod.ebavat bar prvih par strana, da tema stigne prodisat i malo se osovi na svoje noge
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Old 01.04.2015., 15:52   #10
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Tema o Državi Izrael, koju dosada nismo ni imali.
svaka čast

kao jedna od najbogatijih i narazvijenih država Azije zaslužuje imati i svoju temu izvan ratnih/povijesnih sukoba sa susjedima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 01.04.2015., 15:56   #11
Malo o unutarnjim podijelama Izraelskog društva

Quote:
Analitičari koji pak uzroke glasanja za desnicu traže u recentnijim zbivanjima, poveznicu nalaze u socioekonomskim zadanostima, pa tvrde da je stanovništvo Izraela dvostruko podijeljeno. Za razliku od SAD-a i nekih europskih zemalja, u Izraelu za ljevicu više glasaju pripadnici viših klasa nego nižih, a te se klase ujedno razlikuju i po porijeklu. Pripadnici viših klase mahom su europskog porijekla, dok su oni nižeg socijalnog statusa bliskoistočni Židovi koji imaju više negativnih iskustava s Arapima i pritom europske Židove doživljavaju kao ‘aristokraciju’.

Izraelski novinar Ben Caspit čak tvrdi da u Izraelu već postoje dvije države, jedna u koju spadaju Tel Aviv i još nekoliko urbanih središta, a to je područje visokog BDP-a, liberalnih vrijednosti, umjerenosti, pragmatizma i bogatog kulturnog života, te druga, judejska, s centrom u Jeruzalemu, ‘progonjena arhaičnim strahovima, izolacionistička i konzervativna’. Pritom je ova druga Likudova biračka baza, čija demografija također ide u prilog vladajućoj stranci. Sličan stav ilustrirala je izraelska književnica Alona Kimhi, koja je na svom Facebook profilu birače desnice nazvala ‘neandertalcima koji bi trebali popiti cijanid’. S druge strane, upravo taj gard ‘intelektualne aškenazi elite’ izraelski aktivist i novinar Uri Avnery smatra jednim od glavnih razloga zašto je stranka ljevice Meretz doživjela poraz na izborima. Avnery piše da, unatoč tome što je ‘sve što u Meretzu kažu ispravno’, toj stranci ‘mase orijentalne zajednice zamjeraju, vjerska je zajednica mrzi, a ruski imigranti odbacuju’, te smatra da ljevica s tim zajednicama mora početi komunicirati ukoliko se želi reformirati i na sljedećim izborima uspjeti.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 01.04.2015., 17:05   #12
majki jako zanimljiv tekst, znaci desnicari su uglavnom zidovi bliskoistocnih korjena mada mislim da njima treba pridruziti sigurno i ortodoksne zidove iz europe.

sve u svemu vidi se da zidovi nisu borgovi i da ima razlicitih politickih opredjeljenja.
njami njami is offline  
Old 01.04.2015., 17:24   #13
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
majki jako zanimljiv tekst, znaci desnicari su uglavnom zidovi bliskoistocnih korjena mada mislim da njima treba pridruziti sigurno i ortodoksne zidove iz europe.

sve u svemu vidi se da zidovi nisu borgovi i da ima razlicitih politickih opredjeljenja.
Fora je da Aškenazi većinom žive u Tel Aviv, cijeli pojas Gush Dan i ta mirnija mjesta, a Mizrahi/Sefardi iz arapskih zemalja žive bliže granici, što prema pojasu Gaze/Zapadnoj obali, što prema Libanonu ili Egiptu.

Kao što su u Hrvatskoj ratom zahvaćena mjesta sklonija desnici, onda svakako tu ima neke logike.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 01.04.2015., 17:29   #14
Evo da se priključim raspravi. Iako se u svemu ne slažem sa službenom politikom Izraela, ali skidam im kapu na organizaciji države, naročito IDF-a i načina kako ga koriste. Od najboljih uvijek treba nešto naučiti.

Ono što me posebno fasciniralo kod Izraelskih političara su dvije stvari.

Premijerka Golda Meir, jedna izuzetno kvalitetna i razumna političarka, koliko sam vidio na dokumentarnom filmu stanovala je u jako malom stanu i u tom istom stanu primala je strane državnike.

Gledao sam u jednom dokumentarcu kako izgledaju prostorije Izraelske vlade, i ono što sam vidio me iznenadilo, nema luksuza, samo funkcionalnost, nema razbacivanja na nepotrebne stvari i nepotrebni luksuz, praktično na malo većem i boljem gradilištu uprava radi u luksuznijim prostorijama od prostorija Izraelske vlade.

Također nisam vido neki luksuzni vozni park.

I mislim da se tu ne radi o škrtosti, već svijesti o položaju u kojoj se država Izrael nalazi, te prioritetima koji su nužni i onome što nije.

Dakle organizacija društva u Izraelu i same države zaslužuje najviše ocjene i pohvale.
mikoli is offline  
Old 01.04.2015., 17:32   #15
Quote:
mikoli kaže: Pogledaj post
Evo da se priključim raspravi. Iako se u svemu ne slažem sa službenom politikom Izraela, ali skidam im kapu na organizaciji države, naročito IDF-a i načina kako ga koriste. Od najboljih uvijek treba nešto naučiti.

Ono što me posebno fasciniralo kod Izraelskih političara su dvije stvari.

Premijerka Golda Meir, jedna izuzetno kvalitetna i razumna političarka, koliko sam vidio na dokumentarnom filmu stanovala je u jako malom stanu i u tom istom stanu primala je strane državnike.

Gledao sam u jednom dokumentarcu kako izgledaju prostorije Izrelske valde, i ono što sam vidio me iznenadilo, nema luksuza, samo funkcionalnost, nema razbacivanja na nepotrebne stvari i nepotrebni luksuz, praktično na malo većem i boljem gradilištu uprava radi u luksuznijim prostorijama od prostorija Izraelske vlade.

Također nisam vido neki luksuzni vozni park.

I mislim da se tu ne radi o škrtosti, već svijesti o položaju u kojoj se država Izrael nalazi, te prioritetima koji su nužni i onome što nije.

Dakle organizacija društva u Izraelu i same države zahslužuje najviše ocjene i pohvale.
Oni su svjesni da drava mora funkcionirati. Funkcioniranje države jamči opstanak. Kod nas je slučaj da političkim elitama nije u cilju da država profunkcionira. Nefunkcionalna država = beskrajne mogućnosti za korupciju i osobno bogaćenje.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Old 01.04.2015., 17:45   #16
Da i u Izraelu se ne raspravlja dali im treba obavezni vojni rok!
mikoli is offline  
Old 01.04.2015., 18:24   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Malo o unutarnjim podijelama Izraelskog društva
To je bas jako vidljivo. Imas kvartove gdje zive ultraortodoksni i gdje je vrijeme stalo, a znaju biti i dosta neugodni prema strancima.
Onda imas Tel Aviv koji je " europska metropola " po apsolutno svemu

Quote:
mikoli kaže: Pogledaj post
Da i u Izraelu se ne raspravlja dali im treba obavezni vojni rok!
NE bi se ni kod nas raspravljalo da smo u takvoj situaciji.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Old 01.04.2015., 19:49   #18
Extinct Tree Resurrected from Ancient Seeds is now a Dad


http://www.ancient-origins.net/sites...ee-ancient.jpg

Ten years since the Judean Date Palm was miraculously brought back to life following the chance discovery of seeds in the 2,000-year-old ruins of Masada, the male date palm tree named Methuselah, the only one of his kind, has become a father.
For thousands of years, the date palm was a staple crop in the Kingdom of Judea, as it was a source of food, shelter and shade. Thick forests of the palms towering up to 80 feet and spreading for 7 miles covered the Jordan River valley from the Sea of Galilee in the north to the shores of the Dead Sea in the south.
So valued was the tree that it became a recognized as a symbol of good fortune in Judea. It is chronicled in the Bible, Quran and ancient literature for its diverse powers, from an aphrodisiac to a contraceptive, and as a cure for a wide range of diseases including cancer, malaria and toothache.
However, its value was also the source of its demise and eventual extinction. The tree so defined the local economy that it became a prime resource for the invading Roman army to destroy. Once the Roman Empire took control of the kingdom in 70 AD, the date palms were wiped out in an attempt to cripple the Jewish economy. They eventually succeeded and by 500 AD the once plentiful palm had completely disappeared, driven to extinction for the sake of conquest.


Ten years since the Judean Date Palm was miraculously brought back to life following the chance discovery of seeds in the 2,000-year-old ruins of Masada, the male date palm tree named Methuselah, the only one of his kind, has become a father.
For thousands of years, the date palm was a staple crop in the Kingdom of Judea, as it was a source of food, shelter and shade. Thick forests of the palms towering up to 80 feet and spreading for 7 miles covered the Jordan River valley from the Sea of Galilee in the north to the shores of the Dead Sea in the south.
So valued was the tree that it became a recognized as a symbol of good fortune in Judea. It is chronicled in the Bible, Quran and ancient literature for its diverse powers, from an aphrodisiac to a contraceptive, and as a cure for a wide range of diseases including cancer, malaria and toothache.
However, its value was also the source of its demise and eventual extinction. The tree so defined the local economy that it became a prime resource for the invading Roman army to destroy. Once the Roman Empire took control of the kingdom in 70 AD, the date palms were wiped out in an attempt to cripple the Jewish economy. They eventually succeeded and by 500 AD the once plentiful palm had completely disappeared, driven to extinction for the sake of conquest.

Ten years since the Judean Date Palm was miraculously brought back to life following the chance discovery of seeds in the 2,000-year-old ruins of Masada, the male date palm tree named Methuselah, the only one of his kind, has become a father.
For thousands of years, the date palm was a staple crop in the Kingdom of Judea, as it was a source of food, shelter and shade. Thick forests of the palms towering up to 80 feet and spreading for 7 miles covered the Jordan River valley from the Sea of Galilee in the north to the shores of the Dead Sea in the south.
So valued was the tree that it became a recognized as a symbol of good fortune in Judea. It is chronicled in the Bible, Quran and ancient literature for its diverse powers, from an aphrodisiac to a contraceptive, and as a cure for a wide range of diseases including cancer, malaria and toothache.
However, its value was also the source of its demise and eventual extinction. The tree so defined the local economy that it became a prime resource for the invading Roman army to destroy. Once the Roman Empire took control of the kingdom in 70 AD, the date palms were wiped out in an attempt to cripple the Jewish economy. They eventually succeeded and by 500 AD the once plentiful palm had completely disappeared, driven to extinction for the sake of conquest.



---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prije desetak god. u ruševinama Masade ( jedan od filmova o Masadi biti će u subotu u 20h) pronadjeno je sjeme datulje tj. jedne vrste Judejske palme koja je izumrla prije 2000 God.

Zahvaljujući velikom trudu uspilo se uzgojiti tu autohtonu biljku koju su Rimljani sustavno uništavali jer je predstavljala simbol neovisnosti, blagostanja i života u Judeji.
Yehudi du Nuvas is offline  
Old 01.04.2015., 21:22   #19
@albtraum
prof. vojnik je časno zanimanje, kao i svako drugo.
provela nekoliko godina s prof. vojskama, nosim najbolje dojmove. dapače. da sam danas mladja, direkt bih u prof. vojsku.

@gob
roditelji su u toj priči vrlo bitni. al kako je text dug, nisam sve prevela. ostavila ljudima na čitanje, koga zanima.
(ufanje moje, vjerojatno si jedina koja je text pročitala u cijelosti. )

@rioboss
ne znam puno o autistima, totalni laik. al ni znanost ne zna puno.
ono šta me je oduvijek fasciniralo je način na koji je mozak tih ljudi "rewired". za razliku od nas "neurotipičnih" (fala @gob, nikad čula za taj izraz prije).

@ydn
pročitala prije par dana, très sympa.
ali. da ne bi bilo kontraproduktivno, skrati pejstanje na engl., potrudi se više prijevoda na hrv.
antilles is offline  
Old 01.04.2015., 22:26   #20
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
To je bas jako vidljivo. Imas kvartove gdje zive ultraortodoksni i gdje je vrijeme stalo, a znaju biti i dosta neugodni prema strancima.
zakopani u koznakojem st.
niti jedan od tih vjerskih fanatika ne radi. rade im jedino žene. provode vrijeme udarajući glavom u zid i očekujući tamo nekog mesaju. qur.cem da bi mrdnuli, ili radili.

Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Onda imas Tel Aviv koji je " europska metropola " po apsolutno svemu.
u odnosu na neke tzv. europske metropole, tel aviv jest metropola.


ps. ima par mj. da radim s grupom doktora, fr. specialisti za ivf (in vitro).
kako je tečaj advanced (engl., ne medicine !), oni biraju teme. pošalju mi link unaprijed da se pripremim za raspravu.
pazi, svaki drugi link, izraelski znanstvenici. ili vode istraživanje, ili su dio.

populacijski mala zemlja al u samome vrhu znanosti. nešto govori o tom narodu. kako, u čemu je tajna, nikako odgonetnut.
antilles is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:20.