Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2015., 19:17   #1
Vanjski tuš sa solarnim grijanjem

Tražim bezuspješno po internetu rješenje za problem nedostatka wc i tuša na selu. Ima li itko ideju kako napraviti nesto s jeftinim materijalima? Kako napraviti solarno grijanje i kako regulirati toplinu vode?
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 19:47   #2
Kupio, mali kuhinjski plinski bojler koji ne radi na struju (Vaillant). Plinska boca kao postolje, zatim cijev koja će držati taj bojler i gotovo!
Tople vode ću imati kad trebam i koliko trebam!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 22:16   #3
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Kupio, mali kuhinjski plinski bojler!
Odlicna ideja. Samo ja nemam vodu u samoj kuci. Jedino sto tamo imam je vrtna spina znaci vani

Zadnje uređivanje Majstor : 26.04.2015. at 06:32. Reason: Skraćivanje quotanja
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 22:26   #4
http://www.kob-kozelj.si/izdelki/ser...oncno-energijo
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 00:27   #5
Odlicno.samo je li ovi slovenci imaju to na nasem trzistu
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 08:05   #6
Question

I da imaš na našem tržištu te crne bojlere svejedno tebi nisu pravo rješenje.
Nemaš ti jedan nego nekolio problema.
- Kako planiraš puniti bojler vodom iz vrtne pumpe, ako sam dobro razumio tvoj izraz? Misliš vodu s kantama puniti u bojler montiran negdje na povišenom mjestu?
- Spomenuo si nedostatak WC a na selu, ali meni baš i nije jasno to pitanje. Valjda nas pitaš kako da ga ispireš sa vodom iz vrtne pumpe? Ako to pitaš onda moraš napraviti spremnik sa dosta vode za ispiranje.
- Sve to želiš sa jeftinim materijalima, možda je i nešto moguće ali tvoja vizija barem meni nije do kraja jasna.

Daj još malo detaljnije pojasni tvoje želje, što bi i gdje zapravo htio imati, te kako bi to tebi trebalo funkcionirati.
plus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 14:57   #7
Zenskoga sam roda dakle ovdje je tema samo tus i to vanjski a ne wc. Cijevi za vodu nisu sprovedene u kucu. Vani je ta vrtna spina. Zanima me neko provizorno rjesenje jer kucu treba ionako renovirati totalno ali ne bi ulazili u taj trosak sada

Zadnje uređivanje Majstor : 27.04.2015. at 21:11. Reason: Skraćivanje quotanja
pausiniana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 16:17   #8
pa valjda ima za nabaviti tih bojlera, manje vise svi smo to nekad imali u na terasi ili u vrtu, pogotovo u primorju za tusiranje nakon kupanja na moru.
obicni celicni bojler obojan u crno, sunce ga przi i tako se grije voda, ja sam ih bacio dva prije par godina. mi smo cak imali sa ugradjenim grijecem, pa kad bi bili oblacniji ili hladniji dani ustekas ga u struju malo da zagrije
traktor123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 19:39   #9
Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Zenskoga sam roda dakle ovdje je tema samo tus i to vanjski a ne wc. Cijevi za vodu nisu sprovedene u kucu. Vani je ta vrtna spina. Zanima me neko provizorno rjesenje jer kucu treba ionako renovirati totalno ali ne bi ulazili u taj trosak sada
Kupi 30-tak metara crne plastične cijevi, prebaci na krov ili po zemlji i.....najprije se ofuriš, a poslije smrzavaš!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 08:33   #10
Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Zenskoga sam roda dakle ovdje je tema samo tus i to vanjski a ne wc. Cijevi za vodu nisu sprovedene u kucu. Vani je ta vrtna spina. Zanima me neko provizorno rjesenje jer kucu treba ionako renovirati totalno ali ne bi ulazili u taj trosak sada
Majstore molim te nemoj ovo izrezati, da si gospodja ponovo pročita napisano:

Quote:
pausiniana kaže: Pogledaj post
Tražim bezuspješno po internetu rješenje za problem nedostatka wc i tuša na selu. Ima li itko ideju kako napraviti nesto s jeftinim materijalima? Kako napraviti solarno grijanje i kako regulirati toplinu vode?
Ovo podcrtano si ti napisala i tu pitaš za ideju kako napraviti nešto s jeftinim materijalima. Ako te ne zanima ništa za wc zašto si ga onda spomenula?

Najjednostavnije ti je da kantom u jutro puniš vodu u crni bojler i preko dana povremeno pipaš koliko se zagrijala. Dok smatraš da ti je dosta topla tada pokrij crni bojler bijelom plahtom i amen. Ako to ne napraviš zagrijavanje bude išlo dalje i voda ti bude malo toplija nego ti možda treba. Teško da tu može biti neke posebne automatske regulacije temperature vode.
plus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 23:00   #11
Vakumski solarni kolektor

Zanima me kako se izračunava broj cijevi na vakumskom kolektoru(cijevasti) za zagrijavanje sanitarne vode?
Imam buderus komplet TOPAS to je 300l spremnik sa 2 SKN 4.0 kolektora sve je bilo super dok su sad postavljeni na ravnu terasu i okrenuti prema jugu
Mene čeka demontaža tih kolektora i postavljanje kosog krova ali krov bude okrenut istok-zapad i montaža ovih kolektora na te strane baš nije naj naj rešenje
Dakle ja bi prešao na vakumske kolektore koje bi opet montirao na jug ali vertikalno na zid
Ali me zanima količina ˝cijevi˝ da zagrije 300l vode i naravno da se postigne iskoristivost
Pitao u SOLARshop imaju heatpipe 30 cijevi kolektor koji je kao idealan za moj spremnik jer po njihovom jedna vakumska cijev 10L sanitarne vode

Da li ima istine u tome ili je to sve dam samo da prodam?
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 22:46   #12
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se izračunava broj cijevi na vakumskom kolektoru(cijevasti) za zagrijavanje sanitarne vode?
Imam buderus komplet TOPAS to je 300l spremnik sa 2 SKN 4.0 kolektora sve je bilo super dok su sad postavljeni na ravnu terasu i okrenuti prema jugu
Mene čeka demontaža tih kolektora i postavljanje kosog krova ali krov bude okrenut istok-zapad i montaža ovih kolektora na te strane baš nije naj naj rešenje
Dakle ja bi prešao na vakumske kolektore koje bi opet montirao na jug ali vertikalno na zid
Ali me zanima količina ˝cijevi˝ da zagrije 300l vode i naravno da se postigne iskoristivost
Pitao u SOLARshop imaju heatpipe 30 cijevi kolektor koji je kao idealan za moj spremnik jer po njihovom jedna vakumska cijev 10L sanitarne vode

Da li ima istine u tome ili je to sve dam samo da prodam?
evo ovdje pa pogledajte imate izbor i teh.podatke http://www.asel.hr/cjenik_vakumski_k...acni_kolektori

KH300 18 58 30 R
- Vakuumski cijevni "Heat pipe" tlačni kolektor sa 30 cijevi
- upojna površina sunčevog zračenja 4,32m2 (za 300L spremnike)
- promjer solarnih cijevi 58mm. dužina 1,8m
- težina 99kg
- Dimenzije cca. 2x2,45m
- snaga 3240W

KH300 - zadnje noge (montaža za ravni krov)


s tim da je moguce kombinirati

a sustav radi i ljeto i zimu ili ....?
vertikalno je bolje za zimu a losije za ljeto
ali treba vise
45torpedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 22:27   #13
Quote:
45torpedo kaže: Pogledaj post
evo ovdje pa pogledajte imate izbor i teh.podatke http://www.asel.hr/cjenik_vakumski_k...acni_kolektori

KH300 18 58 30 R
- Vakuumski cijevni "Heat pipe" tlačni kolektor sa 30 cijevi
- upojna površina sunčevog zračenja 4,32m2 (za 300L spremnike)
- promjer solarnih cijevi 58mm. dužina 1,8m
- težina 99kg
- Dimenzije cca. 2x2,45m
- snaga 3240W

KH300 - zadnje noge (montaža za ravni krov)


s tim da je moguce kombinirati

a sustav radi i ljeto i zimu ili ....?
vertikalno je bolje za zimu a losije za ljeto
ali treba vise
Solarni sustav je uparen sa buderus kondenzacijskim kotlom

Zašto je lošije za ljeto ako stoji vertikalno možda zbog kuta pod kojim sunce ˝udara˝?
Ovih par dana kad je pržilo 38 da sam ih u hlad stavio bila bi vruča voda

Ja sam mislio staviti 2x po 20 cijevi jer imam mjesta na zidu to bi trebalo biti više nego dovoljno?
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 22:52   #14
Nije lošije, ali je manje efikasno.
I meni se više sviđa okomitija montaža, jer onda nemaš problema s eventualnim pregrijavanjem ljeti, a zimi i u prijelaznom razdoblju bolje grije.
Iako to i nije toliko važno kod cijevnih kolektora.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 17:53   #15
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Zanima me kako se izračunava broj cijevi na vakumskom kolektoru(cijevasti) za zagrijavanje sanitarne vode?
Jedna cijev zagrijava 10 litara vode u bojleru, dakle 30 cijevi je optimalno za 300 litara
plus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 08:49   #16
Ne, nema tamo sunca, samo mjesečina sja!

Isplati se Norvežanima, Dancima, ma svim sjevernjacima, samo se nama ne isplati?
Imaju manje sunca nego mi, a solarno koriste daleko više od nas. Ali ti znaš bolje?!
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 15:17   #17
Ja još nisam vidio niti jedan izracun da se investicija u solarne kolektore isplati. Ako imas drukcije podatke, i mene bi zanimalo, da ne širim dezinformacije

Koliko sam vidio, to stavljaju ekolozi. I to oni koji imaju viška novaca. Ove SSM varijante oko kojih treba ulagati vrijeme i rad i dadiljati, to je sigurno jeftinije, ali kome se to da?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 15:49   #18
Imam u planu heat pipe sa integriranim spremnikom od 300l, ali prvo imam neke gradevinske radove pa me to koci. Takvi od 300l se sad prodaju za oko 1000€. Ako ne trazi previse ulaganja u odrzavanje, siguran sam da se itekako isplati. Veci je problem kod nas naci nesto za sto bi covjek bio siguran da valja. Vec sam vise tih prica vidio di su ljudi jako razocarani bili pa me to malo brine. Ipak vjerujem da cu kroz koju godinu ugradit. Cudo struje od na el. bojlere
profaizkorenice is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2018., 11:25   #19
Imam dva solarna kolektora i spremnik tople vode već cca 6 godina koji sam kupio puno ranije ali nisam odmah instalirao. Platio sam sve 14.000,00 kn i sam sve instalirao na krov. Tople vode imam već u 4. mjesecu i sve tamo do kraja 10. mjeseca, ovisno o vremenu dakako.Istu stvar instalirao i kod kćeri, svi zadovoljni jer tople vode zaista ima i ne koristi se plinski bojler . Kad je hladno ili jako oblačno, naravno da vodu treba dogrijati, ali je kolektori ipak zagriju od 20 - 30 stupnjeva. Tu je ipak ušteda energije jer se ne grije od "nule".

Zadovoljan sam , bez obzira na komentare da je skupo, ipak po ljetu nemam trošak plina , a tople vode i za susjede.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2018., 13:24   #20
Ajd sad izračunaj i usporedi!
Imam ono pod #2 i dok se vani može tuširati zbog temp. zraka, ne potrošim bocu plina, ajmo reći 100 kuna cijelo ljeto.
Kad ćeš otplatiti tih 14.000 kuna, a još moraš nekad dogrijavati vodu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.