Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2015., 11:07   #21
Quote:
vspec kaže: Pogledaj post
znaju oni i bez vaših pitanja i odgovora i koji broj gaća nosite i da li su prljave, pitanja postavlhaju da vide jel još i lažete, a ko laže taj i krade, dakle prevarit će ih i neće plaćat ko mali magarac kredit redovno.
Zaboravio si napisati i da tko krade, taj i ubija.
Biti će da je tako, kada ti tako kažeš ...
aspiriniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 17:03   #22
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nisu radoznale samo banke nego i svi drugi koji nešto prodaju, jedina je razlika što oni to mogu diskretnije napraviti. Čemu služe "kartice povjerenja" ili kako se već zovu nego praćenju kupnje? Da ne kažem što se sve može na internetu prikupiti o nekoj osobi.
Bedastoća. A što se sve može prikupiti karticama povjerenja? Navike potrošača, što kupuju i koje brandove preferiraju. I to je to. Ne skupljaju podatke o tome tko je oženjen i čija je baba imala njemačku mirovinu. Banke, bahate kakve već jesu, misle da imaju pravo raditi što hoće i da se zakoni na njih ne odnose (u ovom slučaju Zakon o zaštiti osobnih podataka). Ljudi, ne dajte bankaroidima svoje osobne podatke, pozovite se na svoja prava i zakon, a ako vam te bahate bankarčine i dalje rade problem, pošaljite ih tamo gdje im je i mjesto....
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 17:14   #23
Banke posuduju novac u svojoj srznoj djelatnosti i svaki put preuzimaju rizik da li ce joj netko vratiti novac. Ne pitaju vas to radi radoznalosti, vec radi bolje procjene rizika nevracanja. Puno je vjerojatnije da ce osoba s visim primanjima ili koja zivi u nekretnini koju kupuje vratiti posudeno...

prema nekim statistickim istrazivanjima udane osobe su savjesnije od samackih i slicno. Po mom misljenju radi vas je bolje dati informacije jer mozete danas sutra imati i bolje uvjete.

Ali i duzne su dobiti sto vise informacija radi izbjegavanja pranja novca ili terorizma- ovaj dio mi je komican jer oni koji to zele, ne uzimaju ceduljicu i cekaju na salteru

Smijesna su vasa razmisljanja, banke nisu radoznale ili gestapo...
Tutankhamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 17:33   #24
Quote:
Tutankhamon kaže: Pogledaj post

Smijesna su vasa razmisljanja, banke nisu radoznale ili gestapo...
Točno, banke su "samo" bahate.

A neki podaci koje traže, nemaju nikakve veze s procjenom rizika vraćanja....
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 18:34   #25
Quote:
Tutankhamon kaže: Pogledaj post
Banke posuduju novac u svojoj srznoj djelatnosti i svaki put preuzimaju rizik da li ce joj netko vratiti novac.

...
Smijesna su vasa razmisljanja, banke nisu radoznale ili gestapo...
Čovjek iz članka je došao dići svoj novac sa svog računa.

Inače, da odgovorim na pitanje iz uvodnog posta - da, imam takvo iskustvo. Između ostalog, jesam li tražila radnu dozvolu za SAD u zadnje vrijeme. Nisam tamo bila zbog kredita, nemam ga, niti zbog ičega što ima veze s time da bi banka trebala preuzeti ikakav rizik posuđivanja novca meni.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 18:43   #26
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
Bedastoća. A što se sve može prikupiti karticama povjerenja? Navike potrošača, što kupuju i koje brandove preferiraju. I to je to. Ne skupljaju podatke o tome tko je oženjen i čija je baba imala njemačku mirovinu. Banke, bahate kakve već jesu, misle da imaju pravo raditi što hoće i da se zakoni na njih ne odnose (u ovom slučaju Zakon o zaštiti osobnih podataka). Ljudi, ne dajte bankaroidima svoje osobne podatke, pozovite se na svoja prava i zakon, a ako vam te bahate bankarčine i dalje rade problem, pošaljite ih tamo gdje im je i mjesto....
Ako je netko muškarac a kupuje ženske uloške što je to nego podatak da je u braku ili nekakvoj vezi? Ili ako još kupuje pelene da ima dijete? Ili ako još kupuje pelene za odrasle da sa njima živi i ta baba koju spominješ? Analizom kupnje može se puno toga otkriti, više nego kod upita bankara gdje ionako ne moraš istinito odgovoriti.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 20:00   #27
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ako je netko muškarac a kupuje ženske uloške što je to nego podatak da je u braku ili nekakvoj vezi? Ili ako još kupuje pelene da ima dijete? Ili ako još kupuje pelene za odrasle da sa njima živi i ta baba koju spominješ? Analizom kupnje može se puno toga otkriti, više nego kod upita bankara gdje ionako ne moraš istinito odgovoriti.
A što ako je netko muškarac koji ženinom karticom kupuje uloške za ljubavnicu svoga prijatelja?
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 06:35   #28
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Ako je netko muškarac a kupuje ženske uloške što je to nego podatak da je u braku ili nekakvoj vezi? Ili ako još kupuje pelene da ima dijete? Ili ako još kupuje pelene za odrasle da sa njima živi i ta baba koju spominješ? Analizom kupnje može se puno toga otkriti, više nego kod upita bankara gdje ionako ne moraš istinito odgovoriti.
Možda kupuje uloške sestri. Možda je čuo da su super za neko čišćenje i upijanje mirisa.
Možda ima sestru pa kupuje pelene nećaku jer sestra npr. ne vozi.
Možda ima stare susjede pa njima pokupi pelene za odrasle.

U svakom slučaju, nema zapravo potrebe da blagajnica to ispituje.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 08:03   #29
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
A što ako je netko muškarac koji ženinom karticom kupuje uloške za ljubavnicu svoga prijatelja?
U biti sasvim svejedno, ono što je trgovini bitno je podatak da muškarci kupuju uloške i da je dobro staviti policu sa ulošcima pored police za pivo
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 08:04   #30
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Možda kupuje uloške sestri. Možda je čuo da su super za neko čišćenje i upijanje mirisa.
Možda ima sestru pa kupuje pelene nećaku jer sestra npr. ne vozi.
Možda ima stare susjede pa njima pokupi pelene za odrasle.

U svakom slučaju, nema zapravo potrebe da blagajnica to ispituje.
Ne ispituje to blagajnica nego sam dobrovoljno daješ te podatke a kao što sam napisao gore to je u svrhu veće prodaje.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 08:37   #31
U članku ispituje teta na šalteru, mene je također službenica, dakle njihova blagajnica, i nije me obavijestila da je dobrovoljno nego je to prezentirala kao nešto obavezno.
U trgovini možeš izbjeći karticu vjernosti i platiti gotovinom, to ti ne komplicira kupovinu, a u banci se čovjeku zakompliciralo podizanje novca koji je već imao s vlastitog računa kad je htio izbjeći prikupljanje podataka.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 08:44   #32
Quote:
Tutankhamon kaže: Pogledaj post
Banke posuduju novac u svojoj srznoj djelatnosti i svaki put preuzimaju rizik da li ce joj netko vratiti novac. Ne pitaju vas to radi radoznalosti, vec radi bolje procjene rizika nevracanja. Puno je vjerojatnije da ce osoba s visim primanjima ili koja zivi u nekretnini koju kupuje vratiti posudeno...

prema nekim statistickim istrazivanjima udane osobe su savjesnije od samackih i slicno. Po mom misljenju radi vas je bolje dati informacije jer mozete danas sutra imati i bolje uvjete.

Ali i duzne su dobiti sto vise informacija radi izbjegavanja pranja novca ili terorizma- ovaj dio mi je komican jer oni koji to zele, ne uzimaju ceduljicu i cekaju na salteru

Smijesna su vasa razmisljanja, banke nisu radoznale ili gestapo...
ako o tome ovisi moja kreditna sposobnost onda ću ima rađe to reći nego kolika su moja primanja, iako to nema veze sa nikakvim procjenama.
Zna se koji su uvjeti za kredit, minus i slično. Meni su odobrili minus od 50000 kn sa prijavljenom minimalnom plaćom, zbog konstantnih polaganja depozita u većim količinama te su mi na temelju toga dali toliki minus, vjerovatno kompjuterski. Inače ko bi mi dao takav minus na minimalnu plaću? Nitko. A bio sam u banci tražio kredit pa su mi rekli da moja primanja mogu imat ratu samo 300 kn. Znači ne mogu se zadužit više od nekih 1500 eura. A oni mi daju tooliki minus na temelju čega?? Ako netko želi lako zavalja banku i zaduži se više nego što bi mogao.
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 09:07   #33
Quote:
Tutankhamon kaže: Pogledaj post
Banke posuduju novac u svojoj srznoj djelatnosti i svaki put preuzimaju rizik da li ce joj netko vratiti novac. Ne pitaju vas to radi radoznalosti, vec radi bolje procjene rizika nevracanja. Puno je vjerojatnije da ce osoba s visim primanjima ili koja zivi u nekretnini koju kupuje vratiti posudeno...

prema nekim statistickim istrazivanjima udane osobe su savjesnije od samackih i slicno. Po mom misljenju radi vas je bolje dati informacije jer mozete danas sutra imati i bolje uvjete.

Ali i duzne su dobiti sto vise informacija radi izbjegavanja pranja novca ili terorizma- ovaj dio mi je komican jer oni koji to zele, ne uzimaju ceduljicu i cekaju na salteru

Smijesna su vasa razmisljanja, banke nisu radoznale ili gestapo...
Banke i krediti spasitelji loših brakova, do zadnje rate zajedno
Možeš misliti kako su savjesniji, posebno oni koji imaju mala primanja, a više djece, a takvih je previše, samac osim sebe nema troškova za druge tako da je vjerodostojnije da će vratiti dugove!

A inače ta pitanja pretpostavljam postavljaju ako želite minus ili kredit, ne kod običnog otvaranja računa. Kad otvaraš račun na zahtjevu stavke o poslodavcu i bračnom stanju ispunjaš samo ako želiš minus, tako sam barem vidjela u RBA...
Ja ne bih odgovarala na ta pitanja jer ne želim minus i kredite, nisam im ništa dužna, ali onaj tko želi je druga stvar.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 09:27   #34
u clanku pise (a zapravo ne znamo puno jer je to do novinara i subjektivnog dojma) da je covjek sretno rastavljen i ima dijete.
i banakrica je vjerojatno vidla da covjek uplacuje alimentaciju, pa si je uzela zapravo azurirati podatke kad joj je tip dosao na pult.

ima neki statut banke, koji kaze da te imaju pravo pitati privatne/sociodemografske podatke i cuvati ihz u skladu sa zastitom podataka.
onolko kolko im zelis reci, tolko ce biti tovje povlastice/ogranicenaj u banci kada ti banku nesto trazis
(kreditna sposobnost se odredjuje, izmedjuostalog i prema broju uzdrazvanih osoba)

prica sa alimentacijom je "gorka" u RH, tj cesto se izbjegava, a kada ide ovrha, to ima priorite nad drugim dugovanjima, pa je pretpostavljam, to banki bitna informacija.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 09:40   #35
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
u clanku pise (a zapravo ne znamo puno jer je to do novinara i subjektivnog dojma) da je covjek sretno rastavljen i ima dijete.
i banakrica je vjerojatno vidla da covjek uplacuje alimentaciju, pa si je uzela zapravo azurirati podatke kad joj je tip dosao na pult.

ima neki statut banke, koji kaze da te imaju pravo pitati privatne/sociodemografske podatke i cuvati ihz u skladu sa zastitom podataka.
onolko kolko im zelis reci, tolko ce biti tovje povlastice/ogranicenaj u banci kada ti banku nesto trazis
(kreditna sposobnost se odredjuje, izmedjuostalog i prema broju uzdrazvanih osoba)

prica sa alimentacijom je "gorka" u RH, tj cesto se izbjegava, a kada ide ovrha, to ima priorite nad drugim dugovanjima, pa je pretpostavljam, to banki bitna informacija.
ma oni pokušavaju doći do raznih podataka uz proizvoljno tumačenje zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorističkih organizacija.
ako im ne želite dati te podatke jednostavno im recite neka vas prijave, ako sumnjaju na nešto.
osim ako niste oprali lovu ili financirali s njom teroriste.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 09:56   #36
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
Bedastoća. A što se sve može prikupiti karticama povjerenja? Navike potrošača, što kupuju i koje brandove preferiraju. I to je to. Ne skupljaju podatke o tome tko je oženjen i čija je baba imala njemačku mirovinu.
puno, puno toga...
http://www.businessinsider.com/the-i...egnancy-2012-2
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 12:45   #37
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
U biti sasvim svejedno, ono što je trgovini bitno je podatak da muškarci kupuju uloške i da je dobro staviti policu sa ulošcima pored police za pivo
A što ako taj muškarac ne pije pivo?

Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
A zamisli onda što tek mogu banke......
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 13:17   #38
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
A što ako taj muškarac ne pije pivo?



A zamisli onda što tek mogu banke......
Nije bitan jedan muškarac nego većina, btw. to je bio samo primjer što se može iščitati i iskoristiti iz kartica povjerenja.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 16:49   #39
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nije bitan jedan muškarac nego većina, btw. to je bio samo primjer što se može iščitati i iskoristiti iz kartica povjerenja.
Dakle, tu se radi o nekom prosjeku koji se izvlači na temelju potrošačkih navika i preferencija skupine ljudi.
A ovo što banke rade je izvlačenje kojekakvih podataka od pojedinaca, i to ne anonimno. Bitna razlika.
registriran_clan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 16:54   #40
Quote:
registriran_clan kaže: Pogledaj post
Dakle, tu se radi o nekom prosjeku koji se izvlači na temelju potrošačkih navika i preferencija skupine ljudi.
A ovo što banke rade je izvlačenje kojekakvih podataka od pojedinaca, i to ne anonimno. Bitna razlika.
Ne kužim, pa i banka radi neki prosjek skupine ljudi
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.